Janskapel ingericht voor bewoners van het Rusthuis Transportwaterleidingbuizen bij kop 90 onder Overveense Zeeweg Drie padvindersgroepen vierden Zaterdag tienjarig bestaan 8 Zandbaati voor Pinksteren gereed „Kleine kinderen worden groot' Tentoonstelling van „De Groep" geopend Leerlingen-uitvoering in Begijnhofkapel „St. Raphaël" Haarlem in het goud Verdachten- verwisseling Veenendaal evenaarde junioren-record 100 m. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Duizend kubieke meter zand per dag Amateurtoneel Schade aan nat uur vermeden „Inter Nos" op reis Hedenavond orgelconcert Rede van J. Brants Kzn. over het schone Twee jubilarissen bij gemeente in Heemstede Viool en piano Spaarne geuzen Bakenesser groep ,De Rode Pijl Receptie in gebouw St. Bavo Nieuws uit twaalfde Haarlemse Sportweek DINSDAG 24 MEI 1955 Het moet degenen, die wandelend, fietsend of in een auto over de Zeeweg in Overveen rijden, ongetwijfeld niet ontgaan zijn, dat ter hoogte van kop 90 aan weerszijden van deze weg, dus in Zuidelijke en in Noorde lijke richting, een twintig meter brede zand- baan wordt aangelegd. Wie uit dit werk de conclusie zou willen trekken, dat hier de nieuwe werkelijke zandweg komt, waar over al zoveel is geschreven en gesproken, is er volkomen naast. Want een weg komt hier niet. „Zeer beslist niet" vertelde ons nog eens met klem ir. C. C. T. de Beaufort, de hoofd ingenieur van het Provinciaal Waterlei- dingbedrijf van Noordholland, die met de leiding is belast van dat gedeelte van de watertransportleiding Ri.jn-Kennemerland. dat onder toezicht van het P.W.N. wordt uitgevoerd. De zandweg, die aan weerszij den van de Zeeweg wordt gemaakt, is be stemd om er over enige tijd de transport waterleidingbuizen te leggen. Deze buizen, vervaardigd door de N.V. Betondag te Ar- kel, nadat er anderhalf jaar lang mee is geëxperimenteerd, worden aangevoerd in stukken van zes meter lengte en een dia meter van 1.40 meter uitwendig (1.20 meter inwendig). Elk stuk van zes meter heeft een gewicht van maar liefst zes duizend kilogram. Het is dus duidelijk, dat het leg gen van deze buizen geen kleinigheid is en dat er een speciale apparatuur voor op het terrein moet komen. Na het egaliseren van het terrein als eerste phase volgt als tweede deel het leggen van de buizen en het bij behorende graafwerk. De derde phase is dan het herstel van het duingebied en men mag verwachten, dat anderhalf jaar na het leggen van de waterleidingbuizen het ter rein weer vrijwel aan de oude toestand is aangepast. Op het ogenblik verplaatst de Bloemen- daalse aannemersfirma Hulsebosch, die het deel van de egalisatiewerkzaamheden bij de Zeeweg onder handen heeft zo'n slordige duizend kubieke meter zand per dag. Voor de Pinksterdagen wil men klaar zijn met de baan, die in Noordelijke richting na ruim anderhalve kilometer van het gebied van de Kennemerduinen uitkomt op het terrein van de Haarlemse Waterleiding. Van hier volgt de leiding de verharde wég op dit gebied tot aan de grens met Duin en Kruidberg. Het egaliseren van het ter rein is al gereed tot ongeveer ter hoogte van het Crematorium in Driehuis. Het gaat hier dus om de pijpleiding van Jutphaas naar Castricum, die een totale lengte heeft van tachtig kilometer. Het door hef P.W.N. verzorgde gedeelte tussen Ley- duin in Vogelenzang en het in te richten infiltratiegebied in Castricum is achten twintig kilometer lang. De pijpleiding wordt in de duinen gelegd om het verzil- tende duinterrein, waar het P.W.N. zijn water uit put, een oplossing te geven voor de nood, die op vele plaatsen langs de kust is gegroeid. In Noordholland bijvoorbeeld is het zoute water van de Noordzee tot vlak bij de wellen van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland opgedron gen en wordt er meer water uit het duin gezogen dan verantwoord is. Dit „interings- proces" is in de loop der jaren zover voort geschreden, dat er in 1949 al 10.700.000 kubieke meter water meer uit het duin werd gepompt dan er door de Rijn aan werd toegevoegd. Deze gevaarlijk door slaande balans kan nu door de voeding uit de Lek, die van Jutphaas af naar Leyduin en vandaar naar Castricum wordt gepompt, weer in evenwicht worden gebracht. Speciaal voor deze leiding richtten de gemeente Amsterdam en de provincie Noordholland, de belanghebbenden, de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kenne- merland op, in de wandeling W.R.K. ge naamd. De gedachten voor een dergelijk De Ramplaanspelers, van wier prestaties als amateur-tonelisten wij al meermalen met lof konden getuigen, zijn Zaterdag en Zondag in gebouw Domi voor het voet licht gekomen met twee voorstellingen van Noel Langley's comedie „Kleine kinderen worden groot" een van die typisch- Engelse blijspelen, die veel moeilijker te realiseren zijn dan hun luchthartige in- 'houd en hun klaarblijkelijke pretentieloos heid zou doen vermoeden. Dat geldt voor al voor de centrale figuur, de goedhartige Lady Buckering die ontijdig weduwe geworden haar deftige huishouding vol onbetaalde rekeningen en huwbare doch ters met een ontwapenend gebrek aan tact door de ongunst der tijden stuurt: een rol die voortdurend de uiterste reserve van haar vertolkster eist,, omdat de figuur van deze blunderende society-moeder an ders gemakkelijk tot een caricatuur ont aardt. Carla van Deelen, die deze moeilijke hoofdrol voor haar rekening nam, heeft met veel begrip deze klip omzeild en zich nauwkeurig gehoed voor teveel aanzetten, met het gevolg dat haar Lady Buckering zelfs in de dolste situaties bijna altijd een ondertoon van diepe menselijkheid had. Een keurige prestatie! Datzelfde kan niet gezegd worden van de andere spelers, die hun rollen over het algemeen wel iets teveel chargeerden, waardoor het stuk hier en daar nagenoeg in de gooi- en smijtsfeer belandde. Cees Stroosnijders joviale huisvriend en huis arts dr. Drew ontkwam nog het beste aan dit gevaar, maar de rest van de bezetting gaf 'm wel wat heel geestdriftig van ka toen in mimiek en gebarenspel, hetgeen wel stormen van vrolijkheid tengevolge had, maar ten koste ging van de vaak zeer spitse dialoog. Maar dit is dan ook het enige bezwaar, dat men tegen spelers en regie kan aanvoeren: voor de rest was het een allervermakelijkste voorstelling, vol vaart op de planken gezet en bevolkt door een enthousiast en ijverig groepje, dat in ieder geval weer eens bewezen heeft, over plenty komische krachten te beschikken. Herman Langervelds creatie als de aan staande vader bijvoorbeeld was rondweg onweerstaanbaar, terwijl ook de butler van Cas Helwes, het nukkige bakvisje van Miep Hosselet en de pontificale zieken zuster van Rie van Velthuyzen genoemd mogen worden. H. C. object, dat zo'n dertig tot veertig millioen gulden zal gaan kosten, werd een halve eeuw geleden al geboren toen Amsterdam er de eerste plannen voor maakte. De com binatie met de provincie en de vastere plannen dateren echter pas van de laatste zes jaar. Er zijn zeker wel plannen voor verschei dene tracé's geweest alvorens men kon be sluiten het thans gekozen tracé als het minst schadelijke te beoordelen. Er is hier bij de grootste nauwkeurigheid betracht om de wond, die onvermijdelijk in het na tuurschoon zal moeten worden geslagen, zo klein mogelijk te doen zijn. Maar deze natuur zal er zelf voor zorgen dat na korte tijd alle herinneringen hieraan zullen zijn uitgewist. Nadat de buis gelegd is, zal het P.W.N. dan ook overal nieuwe begroeiin gen gaan aanleggen. Steeds heeft de ge dachte overheerst de schade aan de natuur tot een minimum te beperken zodat men over enkele jaren niet eens meer zal mer ken, dat in de duinen een meter onder de grond de zware betonnen buizen voor de Noordhollandse drinkwatervoorziening zijn gelegd. Het leggen van deze buizen zal in deze omgeving omstreeks eind van dit jaar of in het begin van 1956 geschieden. Bij de Zeeweg geschiedt dit in twee delen, zodat het verkeer op deze weg niet wordt ge- Vijfentachtig meisjes en jongens van het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" hebben vorige week een reis naar Duitsland ge maakt en daar met groot succes voor uit verkochte zalen in de steden Velbert en Solingen gezongen. Tijdens de ontvangst ten stadhuize heeft de burgemeester van Velbert aan de dirigent Jan Booda een aan denken overhandigd. Het verblijf bij de le den van het mannenkoor „Die Glocke" was prima geregeld. Laatstgenoemd koor, dat onder leiding van Bernhard Bittscheidt staat, komt als gast van „Inter Nos" op Zaterdag 17 Sep tember naar Haarlem, eveneens voor het geven van een gezamenlijk concert. Het jeugdkoor van Jan Booda, vergezeld van de pianist Peter van Huizen, onderneemt binnenkort wederom een buitenlandse reis: op 18 Juli vertrekt het gezelschap naar Zwitserland. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem van hedenavond van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Courante met Variaties, Pieter Cornet; 2. Adagio en Allegro uit het concert F gr. t. („Koekoek en nacht egaal"), G. F. Handel; 3 a. Domine Deus, Rex coelestis; b. Domine Deus, Agnus Dei, F. Couperin; 4. Prélude, Fugue et Variation, C. Franck; 5. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Jehan Alain; 6. Rhapsodie grégorienne, Jean Langlais. De hoofdingenieur der P.T.T. jhr. dr. ir. C. T. F. van der Wijck van het Centraal Laboratorium is benoemd tot hoofdingenieur voor bijzondere diensten der P.T.T. De hoofdingenieur voor bijzondere diensten der P.T.T., ir. W. H. van Zoest van het Centraal Laboratorium is benoemd tot hoofdingenieur in algemene dienst der P.T.T. De verschillende diensten van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, welke tot voor kort her en der verspreid waren ondergebracht, worden nu geconcentreerd op het terrein van het Instituut te Bilthoven. Foto boven: vleugel van het hoofdgebouw van het nieuwe instituut, welke geheel is aangepast aan de oorspronkelijke be groeiing van 'het bosterrein rondom. Foto onder: de nieuwe paviljoens voor de bereiding van entstof tegen tetanus en entstof tegen tbc in aanbouw. De expositie van de werken der leden der Haarlemse kunstenaarvereniging „De Groep" in „Het Huis Van Looy" is Zater dagmiddag geopend met een toespraak van de heer J. Brants Kzn. over de plaats van de kunst in het leven. De heer Jules Cha- pon sprak een inleidend woord, waarin hij wethouder Geluk verwelkomde en binnen kort nu ook een „uitermatie intensieve kunstpolitiek" van de gemeente zeide te verwachten gezien haar zojuist genomen besluit tot belangrijke financiële hulp aan de sportverenigingen. De heer Brants her innerde aan de drie elementen in het leven, die Plato noemde: het „ware", het „goede" en het „schone". Met de plaats van de eer ste twee heeft de mens niet zoveel moeite: men is zich bewust van het „ware", men is het in grote lijnen wel eens over het goede, kortom deze beide waarden zijn objectief. Het schone is echter subjectief: het bestaat niet op zichzelf maar slechts in contact met de mens die het ervaart. Zij ontstaat niet uit samenwerking, zij wordt niet duidelijk met behulp van wetenschappelijk onder zoek, zij is geen product van ethische be zinning, zij is los en vrij. Er is geen abso lute maatstaf voor het schone en er bestaat geen aantoonbare behoefte aan. Dat is, naar de heer Brants zeide, juist datgene, dat de schoonheid boven de alle daagsheid verheft. Het ontbreken van een maatstaf brengt ook met zich mee, dat de opvatting erover zich voortdurend wijzigt: schreef Goethe niet uit Italië naar vorst Karl August, dat hij de werken van Rem brandt uit zijn verzameling weg kon doen omdat deze bij lange na het peil van de toenmalige Italiaanse meesters niet haal den? De schoonheid dringt zich ook aan niemand op. Men kan omringd zijn door schoonheid zonder er iets van te merken. Het is een overdaad: men kan er desnoods zonder, hetgeen met de waarheid en de goedheid niet het geval is. Dat is vaak juist het kenmerk van het hogere, dat het nut ervan niet reëel aanwijsbaar is. Maar over al waar mensen geleefd hebben, brachten zij vormen van schoonheid: zie de wand tekeningen in de grotten van Altamira. Want het leven wordt tóch pas goed als de mens dit erbij heeft. Sprekende over de kunstenaar zeide de heer Brants dat deze tijdens de schepping van zijn werk in de meest volstrekte een zaamheid leeft. Als hij ermee gereed is kan hij niet in die eenzaamheid blijven. Hij zoekt zijn bon-els en zijn vriendjes, maar hij wil ook zijn werk tonen. Niet alleen in de eerste plaats om applaus of om zijn brood maar om de rechtvaardiging van zijn kunst. Zo handelen ook de leden van „De Groep". „Laten wij ervoor oppassen, dat De Groep niet tot de „vergeten groepen" gaat behoren, want elke gemeenschap, die zijn kunstenaars verwaarloost, snijdt daar mee onbewust een belangrijke levensader af," zo besloot de heer Brants zijn toe spraak, waarna hij de tentoonstelling ge opend verklaarde. Op werkdagen zijn de openingsuren van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, op Zon dagen van 13 tot 17 uur. Donderdag 26 Mei zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heren J. Bloemen- daal, voorman bij de plantsoendienst, en P. van Tol, opzichter van de Algemene Be graafplaats, bij de gemeente Heemstede in dienst traden. Deze zilveren jubilarissen zullen respectievelijk Donderdag 26 en Za terdag 28 Mei, telkens des morgens om elf uur, in het Verversingshuis van het wan delbos „Groenendaal" worden gehuldigd. Met de regelmaat van de klok komt elk jaar in de maand Mei de leerlingenavond van het echtpaar Pie van der Glas-Boos- man en Chris van der Glas, steeds met een omvangrijk programma. Zo hoorde ook Za terdagavond een talrijk auditorium in de Begijnhofkapel weer de nodige instrumen tale combinaties. Mede door de grote ver scheidenheid van uitgevoerde werkjes en werken niet minder dan vierenzestig! was er waarlijk geen tekort aan afwis seling. Leerlingetjes in het elementaire stadium van muzikale ontwikkeling openden de avond. Zij speelden de stukjes, die voor deze gelegenheid natuurlijk een extra beurt hadden gekregen, soms met een be nijdenswaardige vrijmoedigheid, soms ook wat gespannen, onder de indruk van het gewichtige ogenblik. Het was uiter aard ongecompliceerde muziek, die deze jongens en meisjes over het algemeen speelden. Dit nam evenwel niet weg, dat muzikale natuurtjes er zich onmiskenbaar mee konden onderscheiden en dat zorgvul digheid bij de opleiding eveneens met deze muziek werd bewezen. De grote betekenis van een goede grond slag werd later op de avond nog eens dui delijk aangetoond met de prestaties van meer ontwikkelde leerlingen. De stevige streek van de vioolleerlingen, bij de eerste lessen al bijgebracht, kon door hen uit nemend dienstbaar gemaakt worden aan de uitvoering van muziek van Haydn, Vi valdi. Beethoven en Mozart bijvoorbeeld. In dezelfde zin had Pie van der Glas haar leerlingen geïnstrueerd voor wat een dui delijke toonvorming betrof, waardoor com posities als die van Chopin, Debussy, Pier- né, Mendelsshon, Brahms en Durand als karakteristieke pianomuziek lot klinken werden gebracht. Als bij de elementaire leerlingen kon men ook bij de gevorderde jongelui opval lend muzikaal gerichte pianisten of violisten opmerken. Het zou te ver voeren hier uit voerige mededelingen te doen. Maar voor drie van hen zou ik een uitzondering wil len maken. Het waren de vertolksters van Mendelssohns Lied ohne Worte en van het Andante van Schubert, benevens het meis je, dat zo heel mooi de Nocturne in cis van Chopin speelde. Veel applaus, enkele hartelijke woorden en een bloemstuk vertolkten de dankbaar heid van leerlingen en ouders jegens het echtpaar Van der Glas. P. ZWAANSWIJK De wethouder van Onderwijs en Volks gezondheid van Heemstede de heer H. Disselkoen is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. „Toen wij in 1945 bevrijd werden van een vijfjarige onderdrukking, bloeide de padvindersbeweging die door een verbod van de bezetter sinds 1941 een illegaal be staande leidde hoger op, dan zij ooit had gedaan. In Haarlem en omgeving waar voor de oorlog veertien groepen waren werden in korte tijd veertig groepen inge schreven. Helaas zijn er weer een tiental ter ziele, maar de Spaarnegeuzen zijn er nog, en.... het ziet er niet naar uit, dat deze tien jaren met moeite nog net gehaald zijn. In tegendeel, de volgende tien jaren zullen er met gemak bij «komen," aldus sprak loodsschipper ir. D. A. Bonhof, groeps- en voortrekkersleider van de Heemsteedse zeeverkennersgroep „De Spaarnegeuzen," ter inleiding van een her denkingsbijeenkomst, Zaterdagmiddag ge houden bij het troephuis van de tienjarige gioep aan de Glipperweg. Het hoogtepunt van deze bijeenkomst, waarbij vele ouders en belangstellenden aanwezig waren, was ongetwijfeld de over dracht van het jubileumgeschenk van de ouders aan de troep. Nadat de heer H. J. Bonhof, voorzitter van de oud-leden ver eniging „Van Kinsbergen," symbolisch het nog ontbrekende deel, een spantenraam, had aangeboden, was de nieuwe roeisloep compleet. Schipper J. Rueb, de verkenners leider van deze troep, accepteerde de boot heel gaarne en de verkenners uitten hun grote dank met een daverende yell. De volgende demonstraties met een wippertoestel, dat door de jongens geïm proviseerd was aangebracht boven de vijver van het oefen- en speelterrein bij het troepenhuis in het voormalig park „Meer en Berg" werden met belangstelling gevolgd. De droeve noot, het vervoer van een ge wonde, en de vrolijke kant, enige opzette lijk verworven natte pakken, zorgden voor de nodige afwisseling. Schipper Rueb en opperbootsman Han Hofsté, alsook de ruim dertig zeeverkenners, konden met vol doening terugzien op een geslaagde middag. De Bakenessergracht vierde Zaterdag haar tienjarig bestaan met een revue in het Hervormde wijkgebouw in de Leidsestraat. De opkomst was zeer groot. Het gebodene was zeker de moeite waard en toonde een goede en gedegen voorbereiding. In snel tempo wisselden de scènes elkaar af. De toneel-entourage en de kleding bij de ver schillende fragmenten lieten zien, dat er met eenvoudige middelen en een grote dosis originaliteit (en werklust) zeer veel meer te bereiken is, dan amateuristisch jeugdcabaret gewoonlijk biedt. Alles, wat er deze avond gebracht werd, was echt, incluis de poes, die de kabouters bij dr. Wonderwijs ten tonele voerden. Het kampvuur knetterde en men zag het spel van de vlammen met de zachte avondwind. Oubaas J. A. Leenaarts, groeps- en voor trekkersleider, gaf in zijn welkomstwoord een overzicht van de vele gebeurtenissen en moeilijkheden, die de groep hebben be laagd en sterk gemaakt in de afgelopen periode van tien jaar. Vervolgens sprak oubaas D. C. Knook, assistent-districtscommissaris voor X-groe- pen. In het bijzonder bracht hij het feit in herinnering, dat de Bakenessergroep veel steun heeft aan het grote enthousiasme van de vele meelevende ouders. Dit feit bleek uit de woorden en daden van de vol gende spreker, de heer W. Bodestaf, die de groep een nieuwe groepsvlag met standaard overhandigde namens alle ouders. Hij bood vaandrig C. van Wijngaarden een kompas aan, omdat hij als enige de volle tien jaar lid van de groep is. De padvindersgroep „De Rode Pijl" heeft haar tweede lustrum gevierd in haar troep huis „De Rijp" aan de Bloemendaalseweg Bloemendaal. 's Middags werd een gere construeerd programma van de eerste bij eenkomst op 26 Mei 1945 uitgevoerd onder leiding van hopman K. Scheffer en vaan drig J. W. van Eden, dezelfden die in 1945 de leiding van de groep hadden. Later werd er met de welpen gezamenlijk ge speeld en gegeten. 's Avonds waren vele oud-leden en ouders tegenwoordig bij een gesproken en verfilmde terugblik, op tien jaren padvin ders-activiteit. Hopman K. B. Nanning ver telde, evenals zijn beide voorgangers hop man K. H. Maurits en hopman J. W. van Eden, over de gebeurtenissen uit hun lei dersperiode. Hierna werd de film van het kamp in Haddington bij Edinburg vertoond, opgenomen tijdens het verblijf van de troep in 1951 in Schotland. Na de pauze werden de gouden koorden uitgereikt aan de zestienjarige troepleider Ben J. Valk te Haarlem, die de prestatie heeft geleverd om naast zijn le klasse-in signe nog achttien vaardigheidsinsignes te behalen. Tot slot werden films vertoond, gemaakt door hopman K. B. Nanning, waarin onder meer de kleurenfilm „Da's pas le klas." Het geluid werd bij deze 8 mm amateur films nagesynchroniseerd met behulp van een bandrecorder. De Janskapel, verbonden aan het Rust huis der Hervormde gemeente te Haarlem aan de Jansstraat, is in zoverre gereed, dat er reeds kerkdiensten gehouden kun nen worden. Het meubilair ontbreekt echter nog, maar dank zij de medewerking van kerkvoogden zijn er stoelen geplaatst waardoor het mogelijk is in de Janskapel bijeen te komen. Het bestuur van het Rusthuis stelt thans pogingen in het werk om gelden te verzamelen voor aankoop van stoelen. Is het bedrag bijeen en is het meubilair gekocht dan zal de kapel offi cieel in gebruik worden genomen. Ver wacht wordt dat dit nog enkele weken zal duren. Voor de bewoners van het Rusthuis betekent het gereed komen een verbete ring* Tot heden werden de diensten in de conversatiezaal gehouden. Daaraan waren vele bezwaren verbonden, omdat de zaal veranderd moest worden, hetgeen niet prettig was voor de bewoners. Het was een gelukkige gedachte om een deel van de vroegere Janskerk te huren en wel de ruimte, die vroeger onder de orgelgaanderij gevestigd was. De gemeen te is eigenaresse van de Janskerk; het ge deelte nabij de Jansstraat is ingericht voor het Stadsarchief; daarachter (thans het midden) is bestemd als opbergplaats van materiaal van Openbare Werken en het gedeelte nabij het Schapenplein heeft de gemeente verhuurd aan de diaconie. In October j.l. is begonnen met de ver bouwing, die niet zo gemakkelijk was. Er lagen op de ruimte onder het vroegere orgel graven en die mochten niet gelicht worden. Daarom is een verhoogde vloer gelegd. Een muur rnoest worden opgetrokken en andere muren moesten verbeterd worden. Verder is een verbinding tot stand geko men met het Rusthuis en ook is een uit gang gemaakt aan het Schapenplein, voor eventuele bezoekers wanneer er speciale kerkelijke bijeenkomsten zijn. De Janskapel biedt ruimte aan 140 be zoekers en thans doen de leden van het bestuur, die er in geslaagd zijn door acties te voeren geld bijeen te krijgen, waarbij de exploitatie van het tehuis niet was be trokken, opnieuw een beroep op leden van de Hervormde kerk en belangstellende Haarlemmers, om mee te werken aan aankoop van stoelen. Het bouwfonds is inmiddels uitgeput. Aan de acties hebben de bewoners(sters) een belangrijk aandeel. Zij houden zich met huisvlijt bezig en de voorwerpen, die zij gemaakt hebben bieden zij te koop aan. Dat is vroeger ook al eens geschied en het succes was zo groot, dat Woensdag en Donderdag een tweede verkoop gehouden zal worden. Verkoop van voorwerpen Een groot aantal voorwerpen van aller lei aard is bijeengebracht en de bezoekers aan de tentoonstelling, die in het Rusthuis aan de Jansstraat is ingericht zullen bewon dering en waardering hebben voor hetgeen de dames en heren (de gemiddelde leeftijd is tachtig jaar) gemaakt hebben. De da mes zijn het ijverigste geweest. Dat blijkt uit het groot aantal handwerken; de heren zijn echter ook goed voor de dag gekomen, getuige enkele lampjes, een haardbankje enzovoort. De voorwerpen zullen Woens dag en Donderdag van 14 tot 17 en van 19.30 tot 22 uur te koop zijn. Bewoners van en bezoekers aan het Rusthuis sparen reeds geruime tijd. In De afdeling Haarlem van de Nederland se Katholieke Bond van Vervoersperso- neel „St. Raphaël" is de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan begonnen met een receptie in gebouw St. Bavo op Zaterdagmiddag. De eerste spre ker, die het bestuur in de rijkelijk met bloemstukken versierde zaal kwam geluk wensen, was de landelijke voorzitter van „St. Raphaël", de heer J. M. Blommers, die er in de eerste plaats van gewaagde, dat het hoofdbestuur trots is op de mo derne afdeling Haarlem. Onze vakbeweging heeft met succes ge werkt; economische medezeggenschap heb ben wij evenwel nog niet bereikt, al zijn de wettelijke grondslagen daarvoor reeds gelegd. Deze economische medezeggen schap moet het sluitstuk van ons streven zijn", aldus de heer Blommers, die zeide het te betreuren, dat het N.V.V. de goede samenwerking met de andere vakbewegin gen heeft opgezegd „om redenen, die het zelf maar moet verantwoorden". Spreker hoopte op herstel van de vroeger zo goede betrekkingen „zonder dat wij onze prin cipes geweld moeten aandoen". Spreker bracht dank aan God en aan „de mannen, die vijftig jaar geleden de eerste Raphaël-vlag in Haarlem hebben geplant". Volgens de heer Blommers kan „St. Ra phaël" de toekomst hoopvol tegemoet zien, wanneer men maar een rotsvast vertrou wen heeft in God, de Katholieke beginse len en de eigen kracht. De volgende spreker was Haarlems hoofdstationschef, de heer J. Mertens. Deze sprak de hoop uit, dat het bestuur van de jubilerende afdeling er in zal slagen, de jongeren meer waardering bij te brengen voor het werk, door de ouderen verricht. Daarna sprak de oud-voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer A. J. A. van Doorn, voorzitter van de bedrijfsgroep Spoorwegen, die vooral deze bedrijfsgroep opwekte „St. Raphael" te steunen. Nadat de heer Mes, hoofdcommies Cen trale Werkplaats in Haarlem, namens zijn chef, die in het buitenland vertoeft, het bestuur zijn gelukwensen had aangeboden, werd het woord verleend aan de voorzit ter van de afdeling Haarlem van de K.A.B., de heer A. J. M. Angenent, die zei, dat de arbeider een halve eeuw geleden slechts om zijn werk werd gewaardeerd en niet als mens, en dat deze tijd reeds lang voor bij is. mede door het werk van „St. Ra phaël". Ook werd nog het woord gevoerd door de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurissen en door de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bouwvakarbei dersbond „St Joseph", de heer van Stra ten. Des Zondags werd in de kerk aan de Jansstraat een plechtige mis opgedragen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgde, 's Avonds werd in gebouw St. Bavo een cabaret-revue opgevoerd, welke opvoering hedenavond herhaald wordt. Voor Woensdagmiddag staat een kinder feest op het progi-amma. de hal is een door een bewoner gemaakt kerkje opgesteld. Gooit men er een munt stuk in dan gaat een belletje, als blijk van dank. Een bedrag van bijna f 500 is reeds bijeen. Voorts wendt het bestuur van het Rust huis zich tot de bewoners van Haarlem met een brief, waarin meegedeeld wordt, dat de 125 bewoners niet meer voor zich kunnen zorgen. De diakenen hebben een stukje van de Janskerk gehuurd en ver bouwd tot een recreatiezaaltje en een kleine kerk. De oude mensen zouden daar nu van kunnen profiteren als hun een stoel kon worden gegeven om op te zitten. Het bouwfonds is door de restauratie uit geput. De - bewoners vragen geen dure stoel. Voor f 25 is er voor een van hen de mogelijkheid om des avonds en Zondags in hun nieuwe kerkje en zaaltje te zitten. Het bestuur van het rusthuis vraagt mede werking en vermeldt als gironummer 52337. Verwacht Avordt dat de bestuurs leden van het Rusthuis niet in de steek worden gelaten. Na vele malen verstek te hebben ver leend, waarbij de behandeling van een zaak altijd wordt gereduceerd tot een geani meerd gesprek tussen de rechter en de officier van justitie, keek de Haarlemse politierechter hedenmorgen aangenaam verrast op toen de deurwaarder iemand van de lijst in levenden lijve aankondigde: „Boeteling". Maar toen deze binnen kwam begon de politierechter zijn hoofd te schudden: „Dat bestaat niet. U bent Boeteling niet, dat kan onmogelijk De aangesprokene breidde zijn armen zijwaarts uit en beweerde: „Toch ben ik het, edelachtbare", met een mengeling van triomf en excuus. „Och kom," lachte de politierechter schamper, „geboren in 1927 zeker...." De grijze man, die de middelbare leef tijd ver moest hebben overschreden bleef niettemin hardnekkig volhouden, dat hij Boeteling was. Wèl moest hij toe geven, dat hij reeds in 1893 geboren was. „Dan bent u dus niet de man, die wij moeten hebben," zei de politierechter. „En toch moest ik vanmorgen ver schijnen", verklaarde Boeteling voor de economische ^politierechter. „Ik ben bak ker. Het gaat om een kwestie met het Ves- tigingsbesluit." „Aha, dan moet u hiernaast zijn", zei de politierechter met een vaag gebaar, dat duidde op een vertrek achter de publieke tribune. De verkeerde Boeteling nam met een buiginkje afscheid en dwaalde de gang weer in. En de goede Boeteling (die overi gens natuurlijk ook verkeerd was, omdat hij wel iets verkeerds zal hebben gedaan) was niet verschenen. Overigens zal men begrepen tebben, dat de verdachte geen Boeteling heette, al was hij het wel. De regionale' wedstrijden, die DEM gisteren op haar sintelbaan in Beverwijk organiseer de, hebben Veenendaal van „Haarlem" ein delijk beneden de 11 sec. gebracht. Enkele malen reeds in dit pas begonnen athletiek- seizoen noteerde deze sterke jonge sprinter 11 sec. Gisteren bracht hij het dan in zijn serie tot 10.9 sec., waarmede hij het Neder lands jeugdrecord evenaarde. Weliswaar had hij een vrij harde wind schuin in de rug, waardoor men wel niet zal overgaan tot erkenning van deze record- evenaring, doch daar staat tegenover, dat Veenendaal geen enkele tegenstand onder vond, getuige het feit, dat de tweede aan komende 11.6 sec noteerde. In de finale had de „Haarlem"-sprinter een minder goede start en toen werd 11.1 sec. oor hem af gedrukt, hetgeen overigens ruimschoots vol doende was voor de eerste plaats. Overgauw (Haarlem) bereikte een verrassende derde plaats in 11.6 sec. Er vielen nog meer sprintsuccessen voor de Haarlemmers te noteren, want Hendrikse won in 11.2 sec. de 100 m. C vóór zijn club genoot Halderman, die i'..5 sec. liet afdruk ken. Doombosch liep reeds bij zijn eerste vertesprong van 6.28 m. een hielblessure op, waardoor hij van verdere deelname moest afzien, doch deze sprong bleek reeds vol doende voor een tweede plaats bij de A- junioren. Later op de middag kon hij wel weer deelnemen aan het speerwerpen voor senioren en hij won dit nummer met 48.05 m„ zodat het erop gaat lijken dat we bin nenkort weer eens een speerwerper van 50 meter in Haarlem krijgen. De Reus won het hoogspringen D met 1.55 m., terwijl Jansen op de 1500 m C de derde plaats innam. Tijd 4 min. 23.2 sec. En dat betekent, dat deze Jansen langzamerhand zijn oude vorm weer aan het terugvinden is. De 1500 m. voor B-klassers leverde een imposante overwinning op voor Warmerdam, die op 250 m. voor de finish tegen de krach tige wind in een tussensprint wist te lan ceren, die hem 15 m. voorsprong gaf. En hiervan gaf hij in het laatste gedeelte van de race geen meter meer prijs. Hij noteerde 4 min. 12.8 sec. Kogelstoten D was voor Hal derman met 10.67 m. Bij het vèrspringen voor dames deed op nieuw mej. M. de Vries (Gita) van zich spreken door met 5.11 m. de tweede pUats op te eisen. Maar clubgenote mej. Boer' oom bleef daarbij op het discuswerpen niet ach ter. Met 32.18 sec. bereikte ook zij de tweede plaats. Een andere Gitaan, mej. E. v. d. Goes, kwam via serie en halve finale tot een rde plaats in de eindstrijd op de 80 m. Tijd 11 sec. Prima werk van mej. M. de Vries en mej. van Egmond resp. op de 200 m. en 100 m. "af Gita een dusdanige voor sprong op de r^nv-pc+afette. dat mei. Gieske en mej. v. d. Goes geen moeite hadden deze voorsprong op de 80- en 60 m. te handhaven. tijd van de winnende estafette-ploeg bedroeg 61.2 sec. Zwemmen bij Stoop In het programma van de twaalfde Haar lemse Sportweek is op Maandag 6 Juni a.s. een zwemavond geprojecteerd in Stoops Bad. Zeven nummers met bekende zwemmers worden verwerkt. De Haarlemse Reddings brigade geeft een korte demonstratie .Een waterpolo-wedstrijd HaarlemAmsterdam vormt het hoofdnummer van deze avond. Kano-singelrace Dinsdag 7 Juni wacht de Haarlemse Wa tersportliefhebbers een interessant gebeu ren. Op deze avond van de Haarlemse Sport week wordt een Singel-race voor kano vaarders gehouden. De start en finish zijn aan de Nieuwe Gracht bij het eebouw van de Geneeskundige Dienst om half acht. Honkbal In het Sportweekorogramma is op Woens dag 8 Juni de honkbalstedenwcdstrijd Haar lem—Rotterdam opgenomen. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het EDO-terrein en begint om zeven uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8