Twee rapporten over IJmond Van Weert Hoofddorper H. J. Roodzand voor moedig optreden onderscheiden Kort en bond! Planologisch Premier van Thailand in Nederland Duitse athleten niet naar Haarlem Een tweelingwagen f 59.75 Sociologisch Voormalig Amsterdams bankier veroordeeld tot 5 jaar Getroffen kampeerders worden geholpen Vijfhuizen Zandvoort Haarlemmermeer STADION NIEUWTJES DINSDAG 24 MEI 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Burgerlijke Stand van Haarlem Noodlokalcn niet naar Van Wickevoort Crommelinlaan Brand in woonkamer aan de Westergracht Bliksemverloting sloeg op grootse wijze in A. Jansen nam afscheid van Rijksbelastingendienst Uitgebreid programma van eeuwfeestcomité Vuurwerk op Tweede Pinksterdag in Zandvoort Emmabloemcollecte op Tweede Pinksterdag Scheepvaart Militaire plechtigheid voor bet raadhuis Binnenkort zal het ontwerp-plan voor de IJmond-Noord, zoals het is samenge steld door de provinciale planologische dienst van Noordholland in de werkcom- missie uit de Provinciale Staten van Noordholland, worden besproken. Dit plan, zoals het is samengevat in een omvangrijk boekdeel met vele kaarten, poogt een prognose te geven van de ontwikkeling in de IJmond tussen nu en het jaar 1980 en houdt er rekening mee, dat in Kennemer- land ten Noorden van het Noordzeekanaal een hypermoderne werk- en industriestad zal verrijzen met een bevolking van 130.500, maximaal 181.500 inwoners. In deze industriestad zullen samenvloeien, zo meent het rapport, de gemeenten Bever wijk en Heemskerk met het Noordelijk deel der gemeente Velsen en de totale wo ningvoorraad, die nodig zal zijn wordt door de rapporteurs in dit gebied geschat op 48.000. (Indien de laagste schatting van de bevolking wordt bereikt worden het er 30.500). wanneer de nodige reserve aan huizen hier dan bijgeteld wordt be draagt de benodigde woningvoorraad 49.200. De woningvoorraad van thans is 9.368 over dit woongebied. Het voorlopig streekplan opent, altlus het „Algemeen Handelsblad", met een uit voerige beschouwing over het algemeen sociale en economische aspect van de streek en komt tot de slotsom, dat de in dustrie dn de toekomst een nog grotere plaats zal gaan innemen. Ook in de overige bedrijfstakken is een groei te verwachten, samenhangende met de totstandkoming van een grotere stede lijke bebouwing dan nu het geval is. Dat bij de toekomstige industriële ontwikke ling speciaal gedacht is aan de Hoogovens en nevenbedrijven, ligt voor de hand: de prognose gewaagt van 20.000 arbeiders in 1980 (welke prognose meermalen door voorzichtige schattingen uit de Hoogoven kring is bestreden of althans In twijfel getrokken red.) voor de KNHS zelf en 3400 arbeiders in de aanverwante indu strieën. De minister-president van Thailand, maarschalk Pibulsonggram Is voor een be zoek van 2 dagen In Nederland aangeko men. De maarschalk wordt vergezeld door zijn echtgenote, de vice-minister van Bui tenlandse Zaken Kak Pariyarachum en echtgenote, luitenant-generaal Mom Luang Kharb Kur.jara, secretaris-generaal en ad judant van de minister-president, en echt genote, gcn.-majoor Prapass Charusathia- ra, waarnemend commandant van liet eer ste Thaise leger, Mom Luang Peekhip Ma- lakul, directeur-generaal van het protocol van hot ministerie van Buitenlandse Zaken en echtgenote, en voorts een klein privé gevolg. De maarschalk arriveerde om half twaalf per vliegtuig uit Brussel op Valkenburg, waar hij werd begroet door de minister zonder portefeuille mr. Luns en de direc teur van het protocol mr. Van Tets. Om half een bracht de maarschalk een bezoek aan minister-president dr. Drees, om 12.50 uur aan de minister van Buitenlandse Za ken mr. Beyen en de minister zonder por- tcfcuile mr. Luns en om 14.30 uur aan de minister van Oorlog ir. Staf. Bij hot bezoek aan de minister van Oorlog was op het plein tegenover hot gebouw van de Hoge Raad een erewacht opgesteld die door de maarschalk werd geïnspecteerd. Hedenmiddag brengt de maarschalk een bezoek aan Rotterdam, waar te half vier wordt geëmbarkeerd voor een rondvaart door de havens, die tot vijf uur zal duren. Vanavond bieden de voorzitter van de ministerraad en mevrouw Drees in hotel kasteel Oud-Wassenaar een officieel diner aan, waarbij onder meer zullen aanzitten de ministers Beyen, Luns en Staf. Woensdagmorgen zal de maarschalk in hötcl Des Indes te 's-Gravenhage een ont moeting hebben met de binnen- en buiten landse pers; deze samenkomst vangt aan om half elf. Drie kwartier later vertrekt de maarschalk naar Soestdijk, waar do koningin en prins Bcrnhard een lunch aan bieden. Voor Maandag 6 Juni was in het program ma van de Haarlemse Sportweek een atle tiekontmoeting vastgesteld tussen een ploeg van de stad Haarlem en die van de Duitse stad ISerlohn. Deze ontmoeting kan echter niet doorgaan, aangezien in Iserlohn evenals in enkele andere plaatsen in het Ruhrgebied enkele gevallen van typhus zijn geconstateerd. De athleten uit Iserlohn zouden bij Haarlemse families worden onder gebracht. ADVERTENTIE kunt U, zowel wandel- als grote wagen bij ons uit voorraad kopen. Prij7.en vanaf HAARLEM, 23 Mei 1955 BEVALLEN van een zoon: 18 Mei, A. Oranje—Brouwer; 21 Mei, C. Ph. Beens Mienis; M. M. Fokkerde Boer; 22 Mei, D. M. E. EversHumme; P. L. van Ooijen Michot; Th. Chr. Kuijkvan Oorschot; J. A. Cordesvan Rijn; Th. J. C. van der Voorn de Lange; II. ColléeVisser; T. Smalle- gange—Aalderink; C. H. Wempe—Mesman; P. Kelbling—Giling; 23 Mei, A. Keislairten Wolde. BEVALLEN van een dochter: 21 Mei, A. M. DupkerSchwithal; A. van der Giezen Pirovano; E. M. Steemanvan Kuijeren; J. W. VermeulenTerol; W. E. Leeflang Franken; L. van StadenKops; H. E. KooloosHeinemann; E. Conventvan Veen; P. C. BeukersMeerkerk; 1VT. A. J. Dissel dorpZwetsloot; 22 Mei, A. Th. van Pampus van de Pavoordt; J. Th. Versloot— Alkema; L. J. BonteVeldkamp; P. BeuncHendriks; 23 Mei, W. E. M. van 't Hul—Hout. OVERLEDEN: 21 Mei, A. A. Ancma— Gértzen, 77 j.. Florapark; 23 Mei. L. J. W. Drinkenburg, 76 j., Pieter Kiesstraat. Op hetzelfde moment, dat een ge ruchtmakende, want wegens vele inge wijden ontijdige publicatie van het rap port over de IJmond-Noord ter wereld is gekomen, heeft de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk een eerste memorandum het licht doen zien over het sociologisch onderzoek in de IJmond. Dit objectieve rapport was bedoeld om het klimaat in de 1 Jmond-aangelegenheden, dat zich langzamerhand ging herstellen, verder te verbeteren, maar thans dient te worden afgewacht of deze opzet gelukt, nu het rapport van de planologische dienst, waarin bijvoorbeeld de gemeente Velsen niet gekend noch genoemd werd, op dit moment ter kennis komt. Men ver wijt het IJmond-Noord-rapport reeds thans een opvallende eenzijdigheid, ter wijl de eerste reacties op het sociologisch rapport van de Stichting Noordholland positief zijn: hier werd bijwijze van voor onderzoek een objectief stuk werk gele verd, dat echter vermoedelijk niet in staat zal zijn de reeds opgeroepen span ningen te bezweren. Nadat het sociologisch memorandum een overzicht heeft gegeven van de histo rische aanleidingen tot de IJmond-ont- wikkeling en de grote expansie na de oorlog, stelt het, dat men meer attent werd op de dynamiek in de samenleving, die al lerlei veranderingen brachten in de be staande samenlevingsvormen. In zijn con clusie ziet het de IJmond niet als een ver snipperd woongebied, maar meer als een legkaart: ieder deel met een eigen accent, maar passend in het geheel. De behoefte is ontstaan aan een geza menlijke bezinning op de problematiek, omdat men van mening is, dat dit alleen de gelegenheid kan bieden tot een verant woorde positie-keuze. In de eerste plaats heeft men behoefte gevoeld aan verheldering van de huidige situatie. Daarvoor acht men sociaal-weten schappelijk onderzoek noodzakelijk. Dit onderzoek, dat thans na een periode van voorbereiding gaat aanvangen, dient, ruim gesteld, erop gericht te zijn het in de IJ-mond door de zelfstandig verlopende ontwikkeling van de industrie tn door de sledebouwkundige planning geschapen mi lieu'voor de mensen leefbaar te maken. Voor het onderzoek is beperking nodig gebleken tot die gebieden, waar het duide lijk Is, dat de sociale problematiek in de eerste plaats oplossing vereist, t.w. IJmui- den (Velsen-Zuid beoosten de spoorlijn), Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk. Over de ontwikkeling van IJmuiden zegt het memorandum, kort samengevat, dat de werkioosheidsjaren een verwoestende wer king had in „deze nederzetting van immi granten", waar niemand kon terugvallen op de steun van verwanten. Hetgeen zich onder meer manifesteerde in politiek- extreme opvattingen. Inmiddels heeft zich een verandering voltrokken in Oud-IJmuiden. Het aanzien van de visserij en het zelfbewustzijn van de vissers hebben ernstig geleden. Van deze tijd dateert de overgang van vissers, maar vooral van visserszoons, naar de Hoog ovens. Sanering en verjonging Er heeft dus een sanering en een ver jonging plaats gehad. In 1954 is 6,6 van de bevolking ouder dan 65 jaar. In deze omstandigheden heeft de voor-oorlogse slructuele geleding zich niet kunnen her stellen. Toch grijpt men waarschijnlijk thans hoewel verspreid wonend nog terug op vroegere contacten: de rivaliteit tussen de voetbalclubs Stormvogels (Oud- IJmuiden) en V.S.V. (Veiseroord) is nog steeds aanwezig! Het snel toenemende aantal industriële werkers is door een grootse aanpak van de wederopbouw aanvankelijk voorname lijk gehuisvest in IJmuiden. Anders dan vroeger is IJmuiden dienten gevolge overwegend een woonplaats van industrie-arbeiders geworden. Ook naar het uiterlijk is het karakter van deze plaats veranderd. De monotone bebouwing zon der pretentie van voor de oorlog is ver vangen door hoogbouw van stedelijke allure. Arbeiders en beambten Velsen-Noord is ontstaan door de be hoefte van de industrie aan huisvesting voor haar personeel. De grote bedrijven hebben hier ook zelf vele woningen ge- oouwd. Eerst Van Geldér, daarna eveneens de Hoogovens. Met uitzondering van de afzonderlijk ten Westen van do spoorbaan gelegen Wenckebachstraat, waar een deel van de „Hoogoven- en Mekog-elite" woont, is het een wijk geworden van industrie- arbeiders en -beambten. Deze concentratie van werkers in de metaal- en chemische nijverheid vond vooral na de bevrijding verdere voortgang. Ruim een derde van de beroepsbevolking hier werkt thans bij de Hoogovens en aanverwante bedrijven. Naar schatting werken 300 mannen bij Van Gel der, terwijl er van de P.E.N. 56 mannen wonen. Daarnaast zijn hier ongeveer 150 bouwvakarbeiders gehuisvest. Daar het hier een samenleving betreft van immigranten, ten dele opgebroken in de oorlog en daarna aangevuld met nieuw komers, kennen de meeste mensen elkaar niet. De kerken en personeelsverenigingen van de bedrijven en „Kennemer Staten" geven hier aan het sociale leven enige structuur. Door de scheiding van het Noordzee kanaal heeft het sociale leven in deze wijk zich van de aanvang af betrekkelijk zelf standig ontwikkeld. Ingewikkelder dan verwacht wordt In een schets van de geschiedkundige ontwikkeling van de te onderzoeken sa menleving is tot uitdrukking gekomen, dat de IJ-mond bestaat uit een aantal afzon derlijke gebieden, verschillend van historie en mede daardoor van karakter. Dit is een waarschuwing, dat de proble matiek zich gecompliceerder zal voordoen dan men in eerste instantie zou verwach ten. Moeilijke binding Slechts twee dingen zijn reeds nu duide lijk: 1. dat IJmuiden het karakter krijgt van een industrie-arbeiderswijk Z. dat het in verband met de goede ver keersverbindingen en de oriëntatie op Haarlem en Amsterdam bijzonder moeilijk zal zijn hier een eigen sociaal-cultureel leven op te bouwen, dat de mensen weet te binden, omdat het daartoe vergelijkbaar zal moeten zijn met hetgeen wordt ge boden in het nabije groot-stedelijke milieu. Van de zijde van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Lager onder wijs te Bloemendaal vernemen wij, dat de gedachte van enkele leden van de Bloe- mendaalse gemeenteraad, om de aehl hou ten noodlokalcn te plaatsen op een terrein aan de Van Wickevoort Crommelinlaan on aanvaardbaar wordt geacht. Er wordt prijs gesteld op een plaats in het centrum van Bloemendaal. Of de noodlokalcn op een andere plaats dan bij de Harlenlustschool geplaatst zul len worden is nog niet te zeggen. Het schoolbestuur heeft medezeggenschap in het aanwijzen van een plaats en kan even tueel besluiten te blijven, waar de school thans ge'vestigd is. Het bestuur wacht op een uitnodiging van het gemeentebestuur van Bloemen daal voor het houden van een bespreking. Het is niet uitgegoten, dat van de zijde van het gemeentebestuur een plaats wordt genoemd, die bij de discussies in de ge meenteraad nog niet aan de orde is ge weest. Maandagmorgen was een zevenenveer tigjarige Haagse schilder bezig met het afbranden van schilderwerk van een per ceel aan de Westergracht te Haarlem. Vermoedelijk is er door de vcrmolmdheid van het hout brand ontstaan. Gordijnen van de woonkomer vatten vlam en voor werpen geraakten in brand. De schilder heeft met een schuimblusapparaat dat van het goederenstation van de Nederlandse Spoorwegen werd gehaald het vuur ge blust. Gordijnen, een piano, een radio toestel. lampen en schilderijen verbrand den. De Hagenaar liep brandwonden op. De brandweer is wel gewaarschuwd, maar behoefde niet op te treden. Proces-verbaal is opgemaakt. Maandagavond werden de bewoners van de Leidsebuurt door feestelijke muzi-ek- klanlcen aangenaam verrast. De muziek kwam uit luidsprekers van een geluids- wageh, die langzaam door de straten reed. Hierachter volgde een vrachtwagen, waar op een gloednieuw diames- en herenrijwiel te pronken stonden. De vele nieuwsgieri gen die naar buiten kwamen of uit het raam keken, wisten al spoedig dat deze actie de nieuwe „bliksemverloting" van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis was. Ongeveer 35 personen liepen in de buurt van de langzaam rijdende wagens mee en verkochten lootjes. Door de luid sprekers verkondigde bovendien regel matig een mannenstem dat een ieder kans op een der beide fraaie rijwielen, een doos bonbons of een Rode Kruis-lepeltje had. De :n deze originele stuntvorm gegoten jaarlijkse „collecte" van'het Rode Kruis, begon precies om 7 uur, waarna om 9 uur direct al de verloting plaats had op het Leidse Plein. Dat deze „bliksemverloting" hier wel goed insloeg, bewijst het feit dat alle loten verkocht werden, waarna zelfs verscheidene mensen tevergeefs om lootjes vroegen. De trekking werd verricht door notaris J. C. Stuart. Hiervoor bestond uiter aard grote belangstelling. De eerste prijs viel op het nummer 457, waarvan de ge lukkige bezitter terstond zijn rijwiel in ontvangst kon nemen. Dit gebeurde echter niet, daar de prijswinnaar vertelde dat hij kort geleden een nieuwe fiets had gekocht en nu niet goed wist wat tc doen met een tweede. De fietsen zijn toen weer mee te ruggenomen naar de Paviljoenslaan, waai de prijswinnaar alsnog het dames- of herenrijwiel kan ophalen. De doos bonbons, tweede prijs, kwam in handen van een jongen van vijftien jaar, die toch een verheugd gezicht zette toen hij zijn ietwat damesachtig cadeau in ont vangst mocht nemen. Op Dnderdag 26 Mei zal dit Rode Kruis- team in de Rozenprieeibuurt de lootjes gaan verkopen, waar eveneens op dezelfde avond om 9 uur de trekking zal plaats hebben en wel in de Voorheimstraat op de hoek van de Bakkerstraat. De bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 54-jarige in Duitsland geboren, doch in 1932 in Amsterdam tot Nederlander gena turaliseerde, bankier O. R. wegens „bet opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen of de staat tegenover de vijand benadelen", veroordceeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de twee jaar en tien maanden die liij reeds in bewaring heeft doorgebracht. Bovendien werd hij voor het leven ont zet uit het recht om de beroepen van com- missionnair in effecten of bankier uit te oefenen, dan wel in het bankwezen of de handel in effecten een adviserende en/of leidinggevende functie te vervullen. In Zandvoort heeft zich thans een comi té gevormd, zich ten doel stellend, hulp te verlenen aon die kampeerders, welke dooi de storm van 18 Mei het zwaarst, werden getroffen. In het comité van aanbeveling nebben zitting genomen Zandvoorts burge meester, mr. H. M. van Fenenia. voorts de beide wethouders, de heren A. Kerk man en W;. van der Werff, dr. C. F. M. Robbers, de voorzitter van de R.K. Middenstandsver eniging „De Hanze", de heer C. Siegers en de voorzitter van de Zandvoortse handels vereniging, de heer M. Weber, ds. C. de Ru en ds. A. rie Ruiter. Naast dit comité is een werk-comité ge vormd, waarvan Zandvoorts gemeente-arts dr. J. van der Meer als voorzitter optreedt. De korpschef van politie, de heer H. P. Huijsmans is secretaris en de gemeente ontvanger, de heer C. Schouten, penning meester. Op zijn gironummer 4 0020 zullen gaarne giften worden ingewacht. Het werkcomité heeft onder de kampeer ders formulieren laten circuleren, waarop verzocht werd de aangerichte schade op te geven. Deze formulieren werden door de besturen der kampverenigingen gecontro leerd en geverifieerd. Hieruit is thans ko men vast te st3an. dat de totale schade niet zoals oorspronkelijk werd geraamd f8000 bedraagt, doch ruim f 16.000. Van een landelijk blad werd inmiddels de toezegging ontvangen voor oen bijdrage van duizend gulden: men hoopt, dat hel gemeentebestuur van Zandvoort in de raadszitting van Woensdagavond zal be sluiten eenzelfde bedrag via het „Strand schap Zandvoort" beschikbaar te stellen en dat de gemeenten Haarlem en Amsterdam, waar de meeste kampeerders wonen óók elk f 1000 aan het Strandschap zullen schenken, zodat dan in totaal f 4000 bijeen zou zijn. Bovendien wordt door de geza menlijke kampeerverenigingen onder de kampeerders een groots opgezette collecte georganiseerd. Het werkcomité besloot, op Zaterdag 4 Juni in Zandvoort een grote straatcollecte te houden, waarvoor de medewerking van de Zandvoortse muziekkapel zal worden gevraagd. V.oorts is men druk doende, nog enkele acties voor te bereiden, die hopelijk eveneens een flink bedrag zullen opleveren. Over de aard daarvan zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen worden ge daan. Op Maandagmiddag nam de heer A. Jan sen, tot dan commies-chef de bureau ten kantore van Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem, afscheid van de Rijksbelastin- gendienst daar hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft. Vele personeelsleden en overige belangstellenden kwamen de heer Jansen, die meer dan vijftig iaar bij de belastingen werkzaam is geweest, vaar wel zeggen. De heer C. D. Vetter, inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen sprak de schei dende chef de bureau hartelijk toe en over handigde hem een kistje sigaren. Namens het personeel voerde de heer G. M. Vis het woord. Hij bood als afscheidtesehenk een groepsfoto aan, welke binnenkort gemaakt zal worden. De sprekers brachten hulde aan de heer Jansen voor de wijze waarop hij in de afgelopen jaren zijn werk ver richtte. Mej. A. Hazelaar, die vele jaren met de heer Jansen bad samengewerkt haalde tijdens haar toespraakje oude her inneringen op. Voorts spraken ook de heren J. Brou wer, verificateur, H. IJ. Visser, ontvanger der Directe Belastingen en P. C. Veniin, chef der deurwaarders en verscheidene an deren. De heer Jansen ontving zeer vele bloemen en bloemstukken. Het comité Eeuwfeestviering Vijfhuizen heeft het programma vastgesteld voor de komende feestelijkheden in de week van 2 tot en met 9 Juli. Inmiddels is dit comité uitgebreid. Tot heden hadden hierin zitting afgevaardigden van de dorpsvereniging „Vijfhuizen", de beide gymnastiekvereni gingen („D.S.O. en ..Vijfhuizen") en de Oranjevereniging. Thans heeft ook de buurtvereniging ..De Viersprong" afge vaardigden in het comité benoemd. Het programma luidt: Zaterdag 2 Juli, grote Rode Kruis-demonstratie, sport, ope ningsplechtigheden en muziek. Dinsdag avond 5 Juli: volksspelen en muziek. Woensdagmiddag 6 Juli: feest voor de schoolkinderen: des avonds volksspelen en muziek. Donderdagmiddag 7 Juli: feest voor de kleuters van de beide kleuterscholen, des avonds gymnasliekdemonstrnties en volksspelen. Zaterdagmiddag 9 Juli: des middags groot kinderfeest met lal van, at tracties; des avonds een muzikale slotshow met. orkest, radio-^artisten. enz. Het comité heeft het plan de burgerij uitvoerig in te lichten over hetgeen men heeft voorbereid. Hiertoe zal op 2 Juni een vergadering worden gehouden, waarbij ieder, die belangstelling voor het eeuw feest heeft, wordt uitgenodigd. Naar wij vernemen ligt he'. in de bedoe ling, het grote vuurwerk, dat op de bevrij dingsdag door de weersomstandigheden moest worden uitgesteld, thans doorgang te doen vinden op Maandag 30 Mei (tweede Pinksterdag) des avonds om tien uur op het strand ten Noorden van de Rotonde. POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „PI ei nes" nam Zondag deel aan de wedvlucht van St. Quèntin af. over een afstand van 295 km. De eers'e duif werd getoond om 11 uur 17 minuten 6 seconden. De uilslagen waren als volgt: J. Schrander 1, 18; A. Dorsman 2, 12, 15, 16, 31, 33: H. Lansdorp 3. 9. 10, 14, 29. 34, 36; H. Bartens 4. 19, 23. 25; K. Drie huizen 5; A Paap 6; G. K. Draijer 7; A. H. Daane 8, 17; Th. H. van der Meulen 11: P. Koper 33, 21: C. Koper 20. 39; G. Driehuizen 22, 24. 27. 28. 30. 35; C. Visser 26, 37, 40; B. Lukkassen 32 en A. Moleraar 38. De jaarlijkse Emmabloemcollecte zal in Zandvoort worden gehouden op Maandag 30 Mei (tweede Pinksterdag). Ook thans zal deze weer worden verzorgd door de ver eniging „Onderling hulpbetoon" in Zand voort voor de Nederlandse Centrale ver eniging tot bestrijding der tuberculose. Naast de trouwe medewerkers (sters), waarop de vereniging elk jaar opnieuw kan rekenen, komen toch dit jaar nog vele helpende handen tekort, zodat het bestuur een dringend beroep doet op alle personen boven de zestien jaar, die dag te helpen met collecteren, om het succes zo groot mogelijk te doen zijn. Men lean zich hier voor opgeven op Vrijdag 27 Mei des avonds om acht uur in „Ons Huis" en op de coi- lectedag van negen uur af in de Oude Be waarschool aan de Duinstraat 29. VETTE V A RK ENS MA R KT LEIDEN Aanvoer 192 vette varkens. Notering: grossiers varkens 168167: lichte varkens 167165; siagersvarkens 170168; zeugen 145. Handel vlot, enkele boven notering.. Bovendien 15 nuchtere kalveren van 3545 en (levend) van 95110. ^oooccooccoooocoooo.wior<xx>*c<«Dooo<»on«yv*«»pCOOooco<x l WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder - dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE oococoooxoco cyx>c<*r'jcccocifxxjoooococ>Doooc» Op het gemeentehuis in Hoofddorp is Zaterdagmiddag door de commandant van de Derde Divisie, generaal-majoor J. C. Warringa, de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt aan de heer II. J. Roodzand. De onderscheiding is hem toegekend voor zijn moedig en doortastend optreden op de avond van de 15de Novem ber 1954 tijdens herhalingsoefeningen van de Derde Divisie, waarvan hij deel uit maakte. Naar in Koninklijk Besluit voor deze onderscheiding (van 5 April 1955) wordt medegedeeld, heeft de dienstplichtig sol daat Roodzand op die avond het rijk grote materiële verliezen bespaard door geheel vrijwillig,zonder daarbij om eigen lijfs behoud te denken, een brandende vracht auto weg te rijden uit het autopark van de Derde Divisie Intendance-Compagnie. „Hij is door zijn gedrag voor zijn kame raden een vporbecld geweest van goede plichtsbetrachting en dienstopvatting", al dus het K.B. Het Hoofddorps gemeentebestuur had van het ministerie van Oorlog het ver zoek gehad om de heer Roodzand, die in de Parklaan te Hoofddorp woont, des Za terdagsmiddags om drie uur op het raad huis te ontbieden. Daar arriveerden even later ook verscheidene militaire autori teiten, onder wie de commandant der Der de Divisie, generaal-majoor J. G. War- ringa, alsmede 160 manschappen van de I Intendance-compagnie, waarvan de heer Roodzand deel heeft uitgemaakt. Zij stel den zich in carré op voor het raadhuis en de heer Roodzand werd verzocht in hun midden te gaan staan, waarop de divisie commandant hem het ereteken uitreikte. Na het zingen van het Wilhelmus, waarbij de geweren werden gepresenteerd, hield generaal-majoor Warringa een toespraakje, waarin hij het optreden van soldaat Rood zand memoreerde en ten voorbeeld stelde. Vervolgens werd voor de gedecoreerde, de militaire en burgerlijke autoriteiten, die zich op de trap van het raadhuis ver zameld hadden, door hel reeds genoemde onderdeel een défilé gehouden. Ook het fanfarecorps „Excelsior" verleende zijn medewerking aan de plechtigheid. Het militair vertoon voor het raadhuis trok een zeer grote belangstelling. Ainati, 22 320 m. N.t.O. St. Pauls Rock. Alphei at, 23 te Buenos Aires. Aiendskeik, 23 te Genua. Aüoih, pass. 21 Vlissmgen h. Breinen. Aimdijk, 22 te Antwerpen. Aientisdijk, pass. 22 Vlissmgen ii. New York. Albiieo, 21 te Santos. Aihena, pass. 21 St. Vinvent n Rio de Janeiro Altair, 22 v. Santos n. Montevideo. Alblasserdijk, pass. 23 Fayal n. Houston. Alchiba, 24 Santos. Almkerk, 24 Poit Soedan. Abbekerk, 24 te Port Elizabeth. Alkaid, 24 te Montevideo. Ainati. 23 360 m. Z. St. Vincent. Alwaki, 23 v. Gcr.ua n. i-ort Said. Amsteldijk. 22 te Londen. Amstelland, 23 te St. Vincent. Aagtedijk, 21 te New Orleans. Akkrumdljk, 23 te Coatzacoalcos. Alamak, 23 te Lissabon. Britsum, 23 te Rotterdam. Billiton. 22 v. Maslnlock Los Angeies. Blitar, pass. 23 Ceylon r.. Priok. Blijc'endiik. 24 te New York. Bonaire.* 23 te Bridgetown Breda. 23 v. Trinidad r.. Curagao. Ci.-tula, 23 v. Piraeus n. Malta. Cottica, 22 500 m. ZW Plymouth. Cradle of Liberty, 22 v. Philadelphia n. Pin Said. Celebes. 24 v. Colombo n. Suez. Gooiland, 20 te Santos. Delfland. 22 te Amsteidam. Daphnis. 24 Willemstad verw Dalerdijk, 21 te Portland Oreg. F.cmland, 22 te Amsterdam. F.oggano. 23 Port Said. Eos, 24 Kopenhagen. Esso Amsterdam, pass. 23 Gibraltar n. Antw. Esso Den Haag. pass 23 Finisterre n. Rastanura Elizabeth b. verm. 28 v. Calcutta n. Engelano. Friesland (SSM), verm. 24 v. Methil n. Kopen hagen Falco, 22 te Casablanca. Gaasterkerk, 2 te Antwerpen. Groote Beer, 23 te Rotterdam. Gouwe, pass. 23 Finisterre n. Rotterdam. Gadilla, pass. 24 Ouessant n. Curasao. Hoogkerk, 22 te Bremen. Hilversum. 22 Aden gepass n. Mena el Ahmad' Helicon, 24 te Baltimore. Haarlem, pass. 24 Vltssingen n. Hamburg. Jason, 21 te Amsterdam. I los, 22 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Ittersum, 23 te Rotterdam. Java, 22 v. Suez n. Belawan Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 te Amsterdam. Koratia. 22 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Kalydon. 23 Azoren n. Curasao. Kota Baroe, 2 v. Southampton n. Marseille. Laagkerk, pass. 2 Kreta n. Genua. Lemsterkerk. pass. 22 Aden n. Bahrein. Leto. 22 te Montreal. I.,interkerk, pass. 23 Petim n. Port Soedan. Loppersum. 22 v. Rotterdam n. Alrneria. Maipessa, 20 v. Fremantle n. Albany. Metula. 22 145 m. NO. Carthagena. Maas, pass. 23 Ouessant n. Algiers. Maashaven. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Malea. 24 Calcutta. Manoeran, 23 Amsterdam. Maasdam, 23 v. Cobh n. Ne wYork. Metula, 24 te Cristobal. Mijdrecht, 21 te New York. Marken, 22 te Norfolk. Molenkerk, 2-1 v. Shanghai nKobe. Notos. 22 v. Piraeus n. Lissabon. Nieuw Amsterdam, 27 te Southampton verw. Oostkerk, 22 v. Marseille n. Casablanca. Ootmarsum, pass. 24 Vlissingen n. Houston. Oranjestad, 23 820 m. NO. Trinidad. Prins Fred. Willem, pass. 22 Scilly's n. Rouaao Rempang, 2 v. Su/.e n. Aden. Prins Willem IV, pass. 23 Kp. Race n. Le Havre Poelau Laut. 23 te Amsterdam. Prins Joh. W. Friso. 24 v. Rouaan n. Le Havre. Peperkust. 24 te Dakar. Pieter S, 23 te Rotterdam. Poseidon, 21 te Houston. Prins Fred. Hendrik. 19 y. Milwaukee n. Sarnia Rondo, 23 te Baltimore. Rijnland. 23 te Amsterdam. Roggeveen. 24 Port Swettenham. Rijndam, 23 560 m. O. Kp. Race. Radja, 24 te Port Said. Sibajak. 23 v Sue/ n. Aden. Stad Breda 22 v. Kaapstad n. Las Palmas Stad Rotterdam. 22 v. Cardiff n. Wabana. Stentor, 21 v. Amsterdam n. Madeira. Stad Haarlem. 23 v. Narvik n. Birkenhead. Statue of Liberty. 23 Mena el Ahmadi. Sumatra. 24 Colombo SalatJga, 20 v. Portland Oreg n. Puget Sound Salawati, 24 te Bordeaux. Saparoea, 24 v. I.c Havre n. Rotterdam. Sarpedon, pass. 23 Mona pass. 24 te Curacao Sarangan. 20 v. San Francisco n. t.os Angeles Seherp-endrecht, 19 v. Rio Grande do Sul naa' Paranagua. Straat Ban ka. 24 v. Bombay n. Cochin. Slamat, pa'ss. 23 Kn- Finisterre n. Cowes. Sliedrecht, pass. 24 Kp. Finisterre n. Banias. Soestdijk, 23 te Port St. Joe. Teiresias, 22 te Hamburg. Tegelberg 22 v Hongkong n. Singapore. Tero. pass. 23 Madeira n. Rotterdam. Tiberius, 23 v. Funchal n. Paramaribo. Tomori, 24 Makassar. Tallsse, pass. 23 Finisterre n. Amsterdam. Temate, 23 te Rotterdam. Tjisiidane. 24 te East London. Tiitialengka. 20 v. Durban n. Mauritius. Trajanus, 23 v. Amsterdam n. Bremen. Westlnnd. 23 te Buenos Aires. Weltevreden. 23 tP Rotterdam Willem Ru vs. 26 aan de Toek. v Holland verw naar Rotterdam Westerdam. 23 te Rotterdam, w. Alton .Jones, pass. 23 Aden n. Mena el Ahmadi Willemstad, 23 850 m. ZW. Fayal. Waterman, 23 600 m. N.NW. Fayal. BINNENLAND In de ouderdom van 64 jaar is in Heerlen overleden ir. C. F. A. de Groot, in leven directeur van de N.V. Nederlandse Steenkolenmijnen „Willem Sophia" te Spek- holzerheide. Gedurende vijfendertig jaar is de heer De Groot bij de miir. „Willem So phia" werkzaam geweest. Zijn verdiensten vonder onder meer ook erkenning door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en tot officier der orde van de Kroon van België. De politie van Bergen op Zoom ontdekte in een bos in een zandhoop ruim duizend kilo koperdraad in rollen. Men hield een oogje in hel zeil en na een paar dagen ver schenen twee mannen met een auto, die de rollen opgroeven en in de auto laadden. Zij '"orden ingerekend en bekenden het koper draad uit een P.T.T.-magazijn in Terneuzen weggehaald te hebben. Daar had men van de diefstal nog niets gemerkt. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor een vergadering op Woensdag 1 Juni, ter behandeling van een wijziging van de wet Beperking Cumulatie Pensioen en In komsten: vaststel'mg van de begrotingen 1953 en 1954 van Nieuw Guinea: bevestiging van het besluit Bewindsregeling Nieuw Guinea en vaststelling van een Tariefwet Nieuw Guinea. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 26 Mei zal de Haarlemse Poiitiekanel een concert geven in de Concert zaal te Haar'em. Dit concert staat onder leiding van de dirigent Har'-v van Mechelen. Na de pauze zullen de radio-artisten Peter Piakos en vele anderen het programma ver zorgen. De reserve gemeente-nolilic van Haar lem heeft deelgenomen aan de door de reserve gemeentc-no'itie Amersfoort uit geschreven eersie nationale reservistenmars en dp vijfde priis gewonnen. r^ntvamrst. Burgemeerter en Wethouders van Haarlem zullen on Zaterdag 9 Juli le eirea 12 uur ten stad'hnize ontvangen de deelnemers n'n de zomervergadering van het Koninklijk NerWnndsch Genootschap voor Geslacht- en Wanenkunde. "''nor leden van de vereni"ing Haarlem- Zuid-West wordt Zaterdagmiddag ir Preef- zicht een böeenkomst gebonden, waaraan clubs uit Zuid-West. aangesloten bij de ver eniging medewerking zullen verlenen. Het zangkoor „De Nachtegaaltje*", onder leiding van meji^fronw C. van Belle, voert de oneret'e „Wonderbloem" on en daarna treedt rif. balletgroep onder leiding van de heer C. Post op. ADVERTENTIE |rse wielerbaan van het Olympisch Stadion is „zorgvuldig afgestoft", want Donderdagavond om 8 uur Internationaal openingsprogramma En dat betekent, dat vertegenwoordigd zijn Australië, Duitsland, Bclgic, Enge land en Nederland en wat nog méér zegt, dat aan de start verschijnen: achter grote motoren - French (we relduurrecordhouder). Kittsteincr (kam pioen van Duitsland), Impanis (over winnaar van Verschueren). Bunker (3e in wereldkampioenschap). Pronk (kam pioen van Nederland), Cor Bakker, Wierstra en Bijster. In de Omnium starten de koppels Derksen (kampioen van Nederland) - Haan (winnaar Ronde van Nederland) en Van Vliet - Hijzelendoorn. In de Sprint Amateurs ziet U onze landgenoten Captein en Rynders tegen de Belgen Guerlache en Moorkens. De omlijsting bestaat uit wedstrijden voor Amateurs en Nieuwelingen. Het centrum van de baansport is ook deze zomer het OLYMPISCH STADION Q U Willem Ruys, pass. 23 Finisterre n. Southampton Wielenechi, 24 te Fao. Wonoraio, 23 v. Aden n. Port Soedan. IJ set, 23 te Amsterdam. Zeeland (SSM), 23 v Abenraa n.d. Tyne daar na Rotterdam. Zaan, 23 v. Stockholm n. Hamina. Zuiderkruis, 24 v. Wellington n. Melbourne. KLEINE VAART Applngedam, 23 v. Lissabon te Rotterdam. Aunga. 22 v. Gent te Malmö. Adm. Courbet, 23 v. Zeebruggc te Antw. Adm. De Ruyter, 23 v. Gustafsberg te Ljusne. Aam. Nelson. 23 v. Kragero te Runcoin. Albeigen, 23 v. Swansea te Villa Garcia. Aardenburgh, 23 v. Stockholm te Non koping Brem, 23 v. Antwerpen n. Oporto. Bab T, 20 v. Amsieidam n. IJstad. Barracuda, 23 v. Skoghall te Rotterdam verw Beekbergen, 23 v. Propriano te Zeebiugge. Claes Compaen. 23 v Rotterdam te Hansweert Concepcion, pass. 22 Bonavis-ta n. Las Pa.m .s. Duiveland, 22 v. Sunderland te Amsterdam. Deni, 23 v. Alblasseidam n. Kopenhagen. Dillgeutia. 23 v. Kingslynn n. Roiteidam. uaje Bohmer, 23 dwars Majorca n. Marseille. Eemstroom, 23 50 m. NW. IJmuiden. Eyo S, 23 20 m. NW Goeree. Festina, 23 v. Swansea te Rotterdam. Finlandia, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen Frans Bohmer, verm 23 v. St. Malo n. R'dam. Flamingo, 23 op de Theems n. Londen. Gerd, 23 v. Fowey te Rotterdam. Helvetia, 23 dwars Smalls n. Londen. Haaksbergen, 23 v. Requejada te Temeu/en verwacht. Harold, 23 v. Vlaardingen te Hamburg. Henrica b, verm. 23 v. Whitehaven n. Newross. Ilias. 23 v. Malaga te Amsterdam. Joost, 20 te Ursviken. Jongkind, 23 op de Theems n. Warri. Jaba. 25 v. Vesteras te Rotterdam verw Larix, 21 v. Helsinki naar Kotka. Leuvehaven, 24 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Manto, 23 dwars Casquets n. Amsterdam. Markab N, 23 dwars Tunis n. Londen. Merwestad, 23 dwars Terschelling n. Amsterdam Maasum N, 22 te Santos. Megrez N, 22 te Montevideo. Mizar N. 22 v. Montevideo n. Campana. Monica, 23 v. Belfast te Irvine. Marjan, 24 v. Londonderry te Londen verw. Merak N, 23 v. Rotterdam te Bremen. Maine. 23 v. Rouaan n. Rotterdam. Nieuwehaven, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Nassauhaven, 24 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Nottingham. 23 v. d. Tyne n. Harllngen. Oosterburgh, pass. 2 Holtenau n. Stockholm Phidias. 21 v. Rotterdam n. Calamata. Pascholl. 24 v. Colijnsplaat te Sunderland verw. Poortvliet, verm. 23 v. I.Jstad n. Nykop'ng. Rijnhaven. 24 v. Limerick te Rouaan verw. Reggeborg. pass. 23 Vlissingen n. Antw. Sirlus, 23 v. Gravelines te Delfzijl. Stella maris. 23 v. Kopenhagen te Rotterdam Stientje Mensinga. pass. 23 Malta n. Tel Aviv Start. 23 v. Harllngen te Rotterdam. Senior. 23 dwars Srhekeroog n. Kingslynn. Tinv. 23 60 m. v. I-Jull. Trim. 23 10 m. W. Terschellingerbank. Ton S. 23 v. Swansea te Rotterdam. Trito, 22 v. Dublin te Amsterdam. Vri.iburgh, pass. 23 Beachyhead n. Duinkerken. T.Tstroom. 22 v. Plvmouth te Amsterdam. Zwaantiena, 22 v. Zaandam te Hansweert. SLEEPVAART Blankenburg. 22 Weser gepass n. Ramsgate. Gele Zee, 22 t.h.v. Ras al fladd n. Perz. Golf. Hudson en Tyne, met „Katlngo" 22 55 m. NW Texel. Loire. 22 100 m. O.t.N Bahrein met Tabian. Noordbolland. 22 r.h.v. Curaqao n. Maracaibo. Noordzee. 23 te Meisin met drie bakken Oostzee, Rode Zee en Witte Zee, 22 370 m. W.t.Z. Anderhalfaraadskan. met kruiser. Thames. 22 120 m. W.t.Z. Bombay met zuiger Zwarte Zee, 21 710 m. W.t.Z. Fayal.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9