Weer strenge straffen geëist tegen twee Hillegommers Panda en de Meester-Klokkenmaker PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Auto-Radio Zie Boven: Einsteins roodgloeiende planeet Witte tanden frisse Vier jaar geëist tegen inklimmer I Wereldnieuws Procureur-generaal acht opzet tot chantage bewezen geen last meer van transpiratie-lucht De radio geeft Donderdag „Johan van Oldenbarne- velt" uit Indonesië aangekomen oclx ió het zo Tijd meten VJ 2 Geknoei met papieren uit geheime boekhouding Het was opeens over Faillissementen H. J. MAERTENS N.V. Belgische loods gaf onjuist advies aan kapitein Prot. Chr. Bond van ver- voerspersoneel vergaderde Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Voorschotten verminderd met 200 millioen Kerkelijk Nieuws 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! WOENSDAG 2 5 MEI 195 5 (Van een verslaggever) Tegen twee ex-employés van een Hille- goms bloembollenbedrijf, de 35-jarige kan toorbediende H. S. en de 51-jarige cultuur chef G. L., beeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gistermiddag in hoger beroep respectievelijk twee jaar en een jaar en acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist we gens diefstal en heling van administratieve bescheiden ten nadele van hun vroegere patroon, de heer H. de G. uit Hillegom. Op 3 Maart had de Haarlemse rechtbank de beide verdachten tot overeenkom stige straffen veroordeeld, hoewel de offi cier in eerste aanleg tegen S. slechts een jaar en tegen L. negen maanden met aftrek had geëist. De rechtbank hield namelijk in haar vonnis rekening met het feit, dat beide mannen geprobeerd zouden hebben, hun patroon met de ontvreemde papieren geld af te persen, hoewel aan S. en L. geen chantage ten laste gelegd was. De gestolen papieren maakten deel uit van een geheime boekhouding van hun werkgever H. de G., directeur van een bloemboTlewbedrijf in Hillegom, waarin deze laatófce buitenlandse vorderingen van zijn bedrijf wegwerkte om de belasting en deviezencontróle te ontduiken. De twee verdachten wisten van deze fraude af en toen de heer De G. in Februari 1953 op een zakenreis in Zweden was, nam de kan toorbediende S. een deel der bescheiden weg, waarna hij ze aan zijn medeverdachte L. in bewaring gaf. Samen zouden zij daar na herhaalde malen geprobeerd hebben, hun patroon geld af te persen met de in hun bezit zijnde papieren als dwangmid del, maar de heer De G. weigerde echter, naar hij thans als getuige verklaarde, daar op in te gaan ook toen het tweetal dat eerst vijftig mille geëist zou hebben, na vele onderhandelingen tenslotte genoe gen wilde nemen met 7500 als losprijs voor de compromitterende papieren. Tenslotte had de heer De G. de twee mannen ontslagen, die daarna een vorde ring wegens onrechtmatig ontslag tegen hem indienden en wonnen. Evenals destijds voor de rechtbank hield verdachte S. ook nu stokstijf vol, dat hij geen chantage had willen plegen. Hij had de papieren slechts meegenomen, omdat hij vond dat er aan de deviezenknoeierij van zijn patroon een einde moest komen en ook omdat hij een wrok tegen zijn werkgever had, die hem uit bezuiniging kwijt wilde, zoals hij ter zitting ver klaarde. „Maar waarom gaf u de papieren dan aan S. in bewaring?" vroeg de president hem. ADVERTENTIE Mevrouw E. Bekkum, Blschopweg, Amersfoort, schrijft: „Niemand nam meer notitie van me... Opeens bedacht Ik me dal hot wel eens door mijn transpiratie kon komen. Ik nam do proef op do som met Arrld-crème on was stomverbaasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Tran.stop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, pr»js f. 1.65. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Koorzang. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Cello en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15,15 Tenor en piano. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Kamermuziek. 18.05 Platen. 18.10 Piano. 18.25 Zaans programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Journaal. 20.20 Promenade-orkest en solist. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Pla ten. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverden- ikng. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Parlementsverkiezingen in Engeland. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ver kiezingen in Engeland. 8.25 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Platen. 11.45 Jeugdboekenschouw. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Verkiezingen in Engeland. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.25 Pinksterblommen, reportage. 14.45 Piano recital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Dansmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lich te muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Lichte muziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ka merorkest en -koor. 20.45 De onschuldige bruid, hoorspel. 22.00 Platen. 22.15 Pianotrio. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Verkezingen in Engeland. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, wereldvisie en weer- praatje. 20.35 Pottenkijken. 20.45 Tanger, Internationale stad, film. 21.00 25 jaar Ka tholiek Verkennen. 21.3821.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Pianomuziek. 15.00 Orkest concert. 17.30 Nieuws. 17.40 Voor de kinderen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Orkest-concert. ö- 22.30 Nieuws. 22.45—23.00 Platen. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). Verdachte S.: „Omdat ik bang was dat mij wel eens iets zou kunnen overkomen. Die lui waren tot alles in staat." „U blijkbaar ook", meende de president, die niet geloven kon dat S. de belasting fraude van zijn patroon werkelijk „om ethische redenen" had willen aanbrengen. „Als dat uw plan geweest was, zo zei hij, dan had u die papieren wel direct naar de officier van Justitie gebracht. Inplaats daarvan ging u marchanderen met De G. en allerlei tussenpersonen om geld van hem af te troggelen en pas toen dat misliep veertien maanden nadat u de papieren wegnam ging u ermee naar de justitie. En in die tussentijd hebt u steeds weer geprobeerd, uw patroon te chanteren. Verdachte S. ontkende nogmaals met nadruk. De paperassen had hij alleen ge bruikt „als stok achter de deur om een vordering die hij en L. nog op hun werk gever hadden sneller uitbetaald te krij gen", zo verklaarde hij. Vijf getuigen, de directeur De G. en zijn mede-directeur, twee zoons van De G., een boekhouder en een ex-firmant kwamen daarna getuigen, dat zij allen te eniger tijd met S. of L. onderhandeld hadden over de teruggave der gestolen stukken, en dat beide verdachten bij die gelegenheden steeds als contra-prestatie een bedrag van vele duizenden guldens geëist hadden. De procureur-generaal achtte op grond van deze getuigenverklaringen de opzet tot chantage bewezen om welke reden hij een strenge straf op zijn plaats achtte. Hij kon zich dan ook verenigen met het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarin de niet ten laste gelegde chantage „behoor lijk ingecalculeerd" was en vroeg bevesti ging van dit vonnis, echter op uitvoeriger bewijsgronden. De raadsman achtte noch de opzet tot diefstal met het oogmerk van wederrechte lijke bevoordeling, noch ook de de chan tagepoging bewezen. Hij meende dat S. in een wrokimpuls gehandeld had en vroeg op deze gronden vrijspraak, subsidiair een onvoorwaardelijke straf, gelijk aan het ondergane voorarrest. Het Hof zal 7 Juni arrest wijzen. Dinsdagmorgen 5 uur is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland langszij van de Javakade in Amsterdam gemeerd met aan boord ruim 1200 repatriërenden uit Indone sië. De debarcatie van de passagiers nam reeds om zeven uur een aanvang. In ver band met 47 patiënten, die op deze reis van Indonesië naar Nederland waren vervoerd, was vanochtend een opvallend groot aantal ziekenauto's van het R.ode Kruis uit alle delen van het land op de établissementen van de Stoomvaart Maatschappij Neder land bijeen, teneinde de afvoer van deze patiënten te verzorgen. Om te voldoen aan de bijzondere eisen, die de zieken stelden, was de vaste medische staf van de „Johan van Oldenbarnevelt" gedurende deze reis uitgebreid met een arts en zeven verpleeg sters. De ontscheping werd geruime tijd bijge woond door de minister voor Maatschappe lijk Werk de heer F. J. F. M. van Thiel, alsmede de secretaris-generaal van ge noemd ministerie mr. Ph. H. M. Werner. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 24 Mei in staat van faillissement verklaard: J. Stroo. los arbeider, te Haarlem, Gast huislaan 124. Rechter-commissaris: mr. N. Smits; curator mr. T. Koopmans te Haar lem. J. C. Hoed, handelende onder de naam Schildersbedrijf „Jacorij", schilder, te Haar lem, Burgwal 96. Rechter-commissaris: mr. N. Smits; curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 21 Mei geëindigd het faillissement van P. van der Klugt, houder van een hoefsmederij te Haarlem, Spaarnwouderstraat 78. Rechter-commissa ris: mr. H. J. Ferwerda; curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 „Andijk" stootte op wrak Op 30 Maart is het ruim 8300 b.r.t. me tende s.s. „Andijk" in de Wielingen op het wrak van de „Gold Shell" gelopen, waarbij de bodem van het schip ernstig werd be schadigd. De raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Gehoord werd cle kapitein van de „Andijk", de 56-jarige H. H. uit Den Haag. Hij verklaarde dat hij een Bel gische loods aan "boord had, die hem een bepaalde koers had geadviseerd. Volgens de loods zou er voldoende ruimte overblij ven om langs het wrak te varen. De kapi tein twijfelde en ging naar de kaartenka- mer om op de kaart te kijken. Kort nadat hij weer op de brug was gekomen stootte de „Andijk". De kapitein dacht, dat dit veroorzaakt werd door een grondzee. maar onmiddellijk daarop stootte het schip op nieuw, schoof door en bleef vastzitten. De kapitein heeft getracht het schip vrij te laten komen door beurtelings voor- en achteruit te slaan. Pas na 50 minuten kwam de „Andijk" los en stoomde op naar Vlissingen. Daar kreeg de kapitein order naar Rotterdam te varen, waar bij onder zoek bleek, dat de bodem ernstig bescha digd was. De inspecteur-generaal, de heer J. Metz, zei, dat meermalen de loods een advies geeft, waarvan later blijkt, dat het niet juist is geweest. Daarom had de kapitein moeten ingrijpen toen hij twijfelde en daarom is hij formeel schuldig aan het on geval. Maar de heer Metz verzocht de raad het bij dit „formeel schuldig" te laten en de kapitein niet te bestraffen. De raad sloot zich hierbij aan, sprak het „schuldig" uit maar legde geen straf op. Mercurius is weer eens avondster. We vonden hem al Maandag 23 Mei in de buurt van de smal le maansikkel, na zons ondergang laag boven het Westen. Verwar hem niet met Mars, die nog dichter bij de maan staat; de kans op een misverstand is overigens vrij klein, want Mars' schijnsel is op het ogen blik nog zwakker, en dus ■moeilijker waarneem baar dan dat van Mer curius. Over misverstand ge sproken: in de oudheid droeg Mercurius twee namen.Wanneer hij als ochtendster zichtbaar was noemde men hein Apollo. Iets dergelijks overkwam in die tijden Venus, die aan de och tendhemel Phosphorus heette en 's avonds Hes perus. Men begreep toentertijd namelijk niet dat deze planeten beur telings avond- en och tendster waren en dacht dus telkens met verschil lende hemellichamen te doen te hebben. In onze tijd heeft Mer curius, een der onaan zienlijkste planeten van ons zonnestelsel - hij is niet erg veel groter dan de maan - de bewijzen helpen leveren voor de theorie van de grootste natuurkundige van onze eeuw: Einstein. Mercurius' perihelium namelijk (het punt waar de ellipsbaan van een planeet de zon 't dichtst nadert) verschoof voort durend. Het was Einstein die met behulp van zijn relativiteitstheorie tot een verklaring voor dit verschijnsel kwam. Toen men aan de hand van zijn berekeningen nieu we waarnemingen ging doen met betrekking tot die periheliumverschui- ving bleek de practijk nauwkeurig overeen te stemmen met de theorie. En zo is Mercurius een beetje de planeet van Einstein geworden. Ieder onzer kent het verschijnsel dat een li chaam dat ran zichzelf donker is, licht gaat uit stralen als men het maar sterk genoeg verhit. Ste ken wij de van huis uit donkere pook een poosje in de brandende kachel dan wordt de pook lang zamerhand roodgloeiend: het ijzer is lichtgevend geworden. De planeet Mercurius heeft datzelfde. In een bepaald punt van zijn baan - het hierboven al genoemde perihelium - nadert hij de zon zo dicht dat de Mercuriusbodem licht gaat uitstralen als gevolg van de verhitting door de nabije zon (die daar aan de hemel een tienmaal grotere schijf vertoont dan aan onze aardse hemel). Mochten de ruimtevaar ders van de toekomst nog eens boven Mercurius cirkelen en daar het be staan van „zeeën" signa leren, dan zal het geen water zijn, wat zij aan schouwen: er heerst aan Mercurius' verlichte kant (en dat is altijd hetzelfde halfrond want de pla neet keert de zon steeds dezelfde zijde toe) een temperatuur waarbij wa ter allang is verdampt. Zien wij er plassen, dan zullen die bestaan uit vloeibaar lood en tin, ge smolten in een zonne warmte die dikwijls tot boven cle 300 gr. stijgt. G. v. W. Koning van Libye neemt tweede vrouw De 65-jarige Koning Adris El-Senoessi van Libië zal de 38-jarige Aliya Lamloun tot tweede vrouw nemen. De toekomstige bruid komt uit een familie van rijke Ara bische landeigenaars in Zuid-Egypte. Ko ning Adris is reeds gehuwd met Koningin Fatima, Geruchten, dat Koning Idris van zijn eerste vrouw zou gaan scheiden, zijn met klem door functionarissen aan het hof te gengesproken. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmnnk COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Toen de 41-jarige schilder G. L. uit IJmuiden op Zaterdag 12 Maart j.l. na enkele halsbrekende toeren een groot wa renhuis aan de Kalverstraat te Amster dam was binnengeklommen, had hij het zich gemakkelijk gemaakt. Links en rechts pakte hij wat van zijn gading was, deed de buit in een koffer uit de rijke voor raad en legde zich ter ruste op een ge ïmproviseerd bed van dweilen, terwijl hij een wekker uit de horlogeafdeling op kwart over vijf zette, om zich tegen die tijd te laten wekken en het gebouw onge stoord te verlaten. Hij sliep evenwel door zodat hij op Zondag gewekt werd door het daglicht. Hij besloot die dag in het warenhuis door te brengen, deed zich te goed aan worstjes, kaas, bonbons en limonade en zette tegen de middag op het kantoor de radiowed- strijd NederlandDenemarken aan, waar naar hij ongestoord kon luisteren. Eerst tegen de avond verliet hij het warenhuis met de buit: 175 horloges, 180 paar nylon kousen en onderjurken. Dinsdag moest de man zich voor deze inbraak voor de rechtbank te Amsterdam verantwoorden. Tevens waren hem duet- stallen in een kruidenierszaak aan de Bo re elstra at in Hilversum op 6 Maart (buit 4000 en gas- en electriciteitspenningen en in een warenhuis aan de Kerkstraat in Hilversum op 10 Januari j.l. (buit 170 hor loges, 170 paar nylons en 266) ten laste gelegd. In al deze zaken was de schilder als een ware geveltourist naar binnenge klommen. De verdachte was 14 maal veroordeeld voornamelijk wegens diefstal door inklim ming en had totaal ruim 16 /2 jaar in de gevangenis doorgebracht. Vier jaar met af trek eiste de officier van Justitie tegen hem nadat hij de „enorme gemoedsrust" De vijfenveertigste algemene vergade ring van de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel is Maandagmiddag in „De Ver eniging" te Nijmegen door de voorzitter, de heer A. Meines geopend. Deze kon na zijn openingswoord het 8500ste en 8600ste lid van de bond installeren. Het beleid van het bondsbestuur en de jaar verslagen, zowel van de secretaris, de heer K. IJzenga, als van de penningmeester, de heer U. Hoekstra werden goedgekeurd. Ook de begroting voor de komende periode werd aanvaard. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bondsbestuurders, de he ren A. Jansc, K. IJzenga, W. H. Hendriks en T. J. den Hartog bij enkele candidaat- stelling herkozen. Tot nieuwe bondsvoor zitter in de plaats van de lieer A. Meines, die per 13 Maart 1956 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af treedt, werd met algemene stemmen de heer T. J. den Hartog gekozen. Deze was door 61 afdelingen candidaat gesteld. Hij zal in Maart 1956 in functie treden. In een vacature van bondsbestuurder werd voor zien door de verkiezing van de heer L. C. van Dalen uit Utrecht. ADVERTENTIE HAARLEM had gelaakt waarmee de man zijn misdrij ven had gepleegd. Het geïmproviseerde bed in het Amsterdamse warenhuis was de main tenslotte noodlottig geworden. Met behulip van een politiehond, die aan het bed had geroken, was de man opgespoord. De verdediger bepleitte clementie, al zei hij van mening te zijn, dat met deze recidivist niet veel is aan te vangen. De rechtbank zal op 7 Juni a.s. vonnis wijzen. 27. „Kijk, daar gaat de slee met de pop pen!", riep Panda, omlaag wijzend. „Ze zijn netjes midden op de weg gebleven en gaan nu recht op de stad aan". „Der drom mel! Wij moeten ze achterhalen!", riep de klokkenmaker. „Snelle, Panda! Aange stapt!" De op hol geslagen slee was hun echter ver vooruit en naderde reeds de stadspoorten van Wurstberg. „Kijk eens, wat DAAR aankomt!"riep een poortwach ter verschrikt, „een slee vol rare kerels! Ze zijn gewapend met zeisen en drietan den!" „Ze kom.en recht op ons af!", vulde zijn metgezel verontrust aan, „zouden ze soms de poort willen bestormen? Kijk die ouwe eens met zijn zeis zwaaien!" „Als ze denken, dat we opzij gaan, dan hebben ze het mis", zei de eerste poortwachter ferm. „Kom, wapenbroeder, laat ons pal staan". De twee dapperen kruisten hun lansen en stelden zich onverschrokken voor cle aan stormende slee op. „Halt!", riepen ze in koor. Weekstaat Nederlandse Bank Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank per 23 Mei blijkt, dat de han delsbanken er in geslaagd zijn de dure voorschotten, die zij de laatste weken bij de Centrale Bank hebben moeten opnemen, voor het grootste gedeelte af te lossen. Sinds het begin van de maand was de post voorschotten van 45 millioen gestegen tot 254 millioen per 16 Mei. In de afgelopen week kon deze post met 196 millioen worden teruggebracht tot 58 millioen. Het saldo van de banken daalde met slechts ƒ112 millioen tot 548 millioen. Het is echter aannemelijk, dat het rijk betalingen heeft moeten verrichten, daar het saldo van de schatkist met 77 millioen daalde tot 700 millioen. De banken zullen ook deze gelden aangewend hebben voor aflossingen. Op de geldmarkt is de situatie als gevolg hiervan iets minder krap geworden. Dag geld blijft echter nog 1 percent noteren en wordt slechts in bescheiden omvang ver handeld. Het saldo van de banken ad 548 millioen acht men ruimschoots voldoende voor het gemiddelde bedrag dat de banken in de nieuwe periode (23 Mei21 Juni) verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Naar bekend is dit bedrag weer vastgesteld op 10 percent van de uitstaan de creditgelden bij de banken. Onder invloed van de naderende ultimo is de bankbiljettencirculatie reeds met 12 millioen gestegen tot 3594 millioen. Voorts is de netto deviezenreserve eveneens ge stegen met 12 millioen tot 1.597 mil lioen. De goudvoorraad bleef onveranderd op ƒ3.038 millioen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Medan (Prot. Indische Kerk) K. Proost, cand. te Rotterdam. ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i 85 ct. Ook daar. Te Kuopio (Finland) zijn twee Finnen op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Pech. Door een gerechtshof te Hamiburg is uitgemaakt, dat twee communisten, die van plan waren ten behoeve van O ost-D uitsland sabotage in de bonds republiek te plegen, bij het vervaardi gen van de nodige ontplofbare stoffen in de woning van een van hen tenge volge van een explosie om bet leven zijn gekomen. Oud zeer. Ondanks de Japanse wetgeving, die de handel in blanke slavinnen ver biedt en de ijiver van de politie deze handel tegen te gaan, staat vast, dat gedurende het afgelopen jaar meer dan 7000 Japanse meisjes in slavernij ver handeld zijn. Verleden jaar werden 5000 personen op beschuldiging van slavin- nenhandel gearresteerd Zeer oud. De Coiumbiaan Javier Peraira, die wellicht de oudste man ter wereld' is, kwam gisteren weer thuis na de stad Medellim bezocht te hebben, waar spe cialisten getracht hebben zijn leeftijd vast te stellen, die door sommigen op tenminste 150 jaar geschat wordt. Pe- reira, die lezen noch schrijven kan, be weert, dat hij zich episodes herinnert uit de Colombiaanse onafhankelijk heidsoorlog, die duurde van 1810 tot 1819. De doktoren konden geen zeker heid krijgen. Vrees. Heden vertrekken acht Japanse autoriteiten per vliegtuig naar Londen om aldaar een conferentie met de Rus sen te beginnen voor een vredesover eenkomst tussen beide landen. De mi nister van Buitenlandse Zaken Shige- mitsoe deelde na een zitting van het Japanse kabinet mede dat de grond beginselen voor de onderhandelingen met Rusland waren vastgelegd en de steun van het kabinet hadden verkre gen.In diplomatieke kringen te Washing ton vreest men dat de Russen tijdens de komende besprekingen zullen trach ten Japan te neutraliseren. Laconiek. Een vermogende dame uit St. Louis (V.S.) die vorige maand op 65- jarige leeftijd overleed, heeft in haar testament bepaald dat het veruit groot ste deel van haar nalatenschap verdeeld, moet worden tussen haar 27-jarige merrie, haar twee honden en baar 67- jarige echtgenoot, Harry B. Fosterman. De heer Fosterman vatte een en ander nogal laconiek op. „Zij heeft altijd erg veel van dieren gehouden," zo zeide hij. Steeds meer. Blijkens gegevens van de economische commissie voor Europa der UNO, was de handel tussen Oost- en West-Europa in 1954 uitgebreider dan sedert de oorlog het geval is gewéést. De uitvoer der West-Europese landen naar Oost-Europa bad in 1954 een waarde van 973,5 millioen dollar. In vergelijking met 1953 betekent dit een stijging van 23 percent. De Oost-Euro- pese uitvoer naar West-Europa steeg met 14 percent. Op grond van de ge gevens, die reeds over de handel in het lopende jaar beschikbaar zijn, acht de commissie het waarschijnlijk, dat de handel in 1955 opnieuw een aanzienlijke uitbreiding zal vertonen. Dood. Generaal Juan Vigon Suero Diaz, hoofd van de Spaanse generale staf en hoofd van de Spaanse commissie voor kernenergie, is Dinsdag in de ouderdom van 75 jaar te Madrid overleden.Tijdens de burgeroorlog was bij de stafchef van generaal Franco. Bij de onderhandelin gen met de V. S. over militaire hulp in September 1953 stond hij aan het 'hoofd van de Spaanse delegatie. Typhus. Het aantal typhuspatiënten in Hagen en omgeving West-Dui'tsland) is gestegen tot boven de 500. Alleen in Hagen zijin al 303 personen die aan typhus lijden. Verder zitn er 200 patiën ten in Ennepe-Rubr, 7 in Iserlohn en 3 in Essen. In Darmstadt, verder naar het Zuid-Oosten, zijn 21 typbusgevallen. De autoriteiten hebben gisteren bepaald dat toeristen buiten Hagen moeten blij ven. Het is nog niet bekend hoe men die bepaling zal uitvoeren. Hitier. De leider van de Zuid-Afrikaanse oppositie, John Strauss, heeft in het Zuid-Afrikaanse parlement verklaard, dat de huidige regering dezelfde prak tijken bezigt als Hitler indertijd ge bruikte. De Zuid-Afrikaanse regering heeft namelijk een wet ingediend' bij het parlement, waarbij wordt voorge steld het aantal senatoren van 42 op 89 te brengen, waardoor de regering over een tweederde meerderheid zou komen te beschikken, welke zij nodig heeft om amendementen op de grondwet van Zuid-Afrika aangenomen te krijgen, die de kleurlingen van de kiezerslijst zou den doen verdwijnen. ALLE HANDELINGEN die zich voltrek ken hebben tijd nodig. Dat is een waarheid als een koe. Desondanks geeft dit rund ons aanleiding tot een belangwekkende conclusie, want wanneer een willekeurige handeling of een willekeurig gebeuren zich regelmatig voltrekt, kunnen we uit het sta dium waarin die handeling of die gebeurte nis is gevorderd, de tijd afleven. U kunt op uw horloge vertrouwen omdat de afwikke ling van de veer zó regelmatig geschiedt dat u aan de hand van dit gebeuren de tijd kunt aflezen. Vele gebeurtenissen kunnen op een dergelijke wijze worden dienstbaar gemaakt aan de tijdaflezlng. Water dat door een nauwe opening stroomt, kan door me ting van de hoeveelheid uitstromend water, of door het nameten van het dalende vloei stofoppervlak (bijv. door een schaalverde ling) inlichtingen geven over de tijd die is verstreken. We hebben dan een waterklok, die door een vlottertje, dat door middel van een as met een wijzer is verbonden, de tijd op een wijzerplaat kan aangeven. Een dergelijk wateruurwerk bevindt zich nog in het myseum „Sypestein" te Loosdrecht. Reeds sedert de oudheid waren dergelijke wateruurwerken bekend in Griekenland, Egypte, China, Japan, en het wateruur werk dat kalief Haroen-al-Rasjid destijds aan Karei de Grote heeft geschonken, ge noot zelfs grote vermaardheid. De zandloper berust eigenlijk op hetzelf de principe, maar kwam eerst veel later in gebruik, waarschijnlijk ca. 1600. En hoe denkt u over een olielampje dat als klok werd gebruikt! Dergelijke verlichting sap- paraten behoren vrij regelmatig te branden, zodat het niet zo verwonderlijk is, dat een slimmerd op het idee kwam de verbruikte hoeveelheid olie als tijdmeter te bezigen. De zuiverheid van dit uurwerk zal wel voor een zeer belangrijk deel afhankelijk zijn geweest van de pit, zodat we ons kun nen voorstellen dat dit instrument niet helemaal zuiver heeft gelopen. En dan is er natuurlijk nog de lont. In detective verhalen wordt ons de tijdlont voorgesteld als een van de weinige voort brengselen die zekerheid geeft dat iemand met z'n hele hebben en houden na een bepaald tijdsverloop in de lucht vliegt. De Chinezen hebben echter destijds een nut tiger gebruik van de tijdlont gemaakt door een zgn. vuurklok te vervaardigen. Hierbij werd een staafje brandbaar materiaal aan gestoken en het verbrande gedeelte geme ten, bijvoorbeeld het aantal omgangen van een spiraal. Door een paar kogeltjes met een (eveneens brandbaar) draadje aan de spiraal te bevestigen, kon de tijd zelfs hoorbaar worden aangegeven, want de ko geltjes vielen - na het doorbranden van het draadje - op een koperen bekken en lieten een duidelijke galm door het huis horen. Wellicht vindt u deze methoden om de tijd aan te geven nog wat primitief, en ge heel ongelijk kunnen we u daarin niet ge ven. Maar weet u dat de Romeinen al zak horloges hadden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2