Hervormde vrouwen bespraken Synodale brief Locomotief AAc. Jieg.eC Bondsvoorzitter uit bezwaren tegen de herderlijke brief Verkiezingscampagne in Engeland draagt persoonlijk karakter weer Bedrijfschap Horeca Debat over uitbreiding Senaat begonnen „Christen zijn in deze tijd" Jan v. d. IVteer Propaganda-uitgaven wettelijk beperkt KLM-Convair en Sabena-DC6 botsten bijna Directeur-generaal van de luchtvaart eist berisping van KLM-gezagvoerder Chr. Bond van Overheidspersoneel vocht en voedsel door uw maag Agenda voor Haarlem Examens AGFA BIEDT U HELDERE, SCHERPE FOTO'S EN KANS OP IS0LETTE I JP AGFA-FILMS Rassenkwestie Z.-Afrika Streekdag in Heemstede ZOMERBLOUSES ZOMER] APONNEN Vrije politieke beslissing WOENSDAG 25 MEI 1955 3 Ter opening van de algemene vergade ring van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, die in het Kre- lagehuis te Haarlem wordt gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer P. Kapinga uit Rotterdam Dinsdagavond een rede uitge sproken. De heer Kapinga merkte op, dat Chris telijk sociaal niet alleen een leuze, maar Christelijke realiteit moet zijn. Hij herin nerde aan de kort geleden verschenen her derlijke brief van de Generale synode van de Nederlands Hervormde kerk en zeide daartegen op meer dan één punt bezwaren te hebben. Er is volgens hem voor de Christelijke vakbeweging zeker aanleiding haar gevoelens over de inhoud van dit her derlijk schrijven binnenkort kenbaar te maken, terwijl in de kring van de Christe lijke vakbeweging over de plaats en de taak van de Christen in de samenleving verder gesproken zal moeten worden. Spreker kantte zich met name tegen de passage van de herderlijke brief waarin wordt gesteld, dat het beginsel, dat Christenen zich op alle terreinen des levens in afzonderlijke organisaties dienen te verenigen, niet als een volstrekte en te allen tijde geldende toepassing van het gebod Gods mag wor den beschouwd. In de organisatie is het nodig, dat de af delingsbesturen en leden steeds ernst ma ken met de vraag, wat de Bijbel concreet zegt voor het sociale leven en het alledaags vakverenigingswerk, aldus spreker. Als es sentiële kernvragen met betrekking tot de Christelijk-sociale arbeid noemde spreker: wat zegt de Heilige Schrift over de „ge rechtigheid" en wat over „een rechtvaar dig loon". Ver brok en samenwerking Na te hebben gememoreerd, dat het le dental van de bond in de acht jaren van 1947 tot en met 1954 met 12.299 tot 32.859 of met 60% was gestegen, haalde de heer Kapinga het verbreken van de gereglemen teerde samenwerking tussen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. en de bij deze vakcen trales aangesloten organisaties aan. De opzegging van deze samenwerking door het N.V.V. heeft volgens spr. haar sporen reeds nagelaten, ook op het terrein waar de organisaties van overheidsperso neel optreden. „Ik meen dan ook zonder enige reserve te mogen vaststellen, aldus spr., dat het uit elkaar vallen van de orga nisaties, die vroeger in de Unie van Bonden van Overheidspersoneel samenwerkten, niet in het belang van het overheidsperso neel is, al zeide spr. goed te weten, dat er ook voordelen zijn. Het nadeel is volgens hem onder meer bij de laatste salarisonder handelingen zeer duidelijk gebleken. Voorts wees de heer Kapinga er op, dat kort gele den bij de herdenking van het tienjarig be staan van de Stichting van de Arbeid meer dan één spreker in duidelijke of meer be dekte termen heeft laten weten, dat de ver broken samenwerking niet in het belang is van land en volk, en dat daarom de hoop werd uitgesproken, dat de samenwerking zal worden hersteld. Zelfs zijn er volgens spr. aanwijzingen, die zouden kunnen lei den tot het standpunt, dat bepaalde recen te gebeurtenissen op staatkundig terrein, daarvan niet geheel los staan. Als zijn me ning deelde de heer Kapinga mede, dat niet de Christelijke vakbeweging, doch het N.V.V. en de Algemene Bond van Ambte naren de samenwerking hebben gebroken; dat het N.V.V. dat heeft gedaan op een merkwaardige wijze en op gronden die door het C.N.V. onjuist worden geacht. Dat sedertdien van N.V.V.-zijde en ook van A.B.V.A.-zijde meer dan eens het C.N.V. en ook de N.C.B.O. op grievende wijze zijn bejegend en dat de Christelijke vakbewe ging niettemin te allen tijde bereid is tot een openhartig gesprek over deze zaak. Salarisposiiie Over de salarispositie van het overheids personeel merkte de heer Kapinga onder ADVERTENTIE \ls u na een flinke maaltijd nog eens écht rek hebt in koffie met slagroom of" in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauwsluiten de kleding uw spijsvertering eenvoudig geen kans geeftdan gaan uw maag en inge wanden protesteren. Een opgeblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit ailes wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water. An drews verfrist tong en mond en verdrijft vocdsclophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan lunctionncert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het wcik. f. 1.65 per bus. WOENSDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Ballet der lage Lan den", 8 uur. Concertgebouw: Dreft-huis- vrouwen-avond, 8 uur. Minerva: „From here to eternity", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Teo- dora", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 MEI Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Chris tus, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: G. Nieuwemhuijsen, 8 uur. Noorderkapel, Mina- hassastraat: Stichting Petra, 8 uur. Minerva: „From here to eternity", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Manne quins voor Rio". 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. meer op, dat de vier centrales van over heidspersoneel allex-eerst bij de regering hebben gepleit voor een sociaal-verant woord minimumloon. Zij gingen er claa V bij van uit, dat de overheid als werkgeef ster er voor heeft te zorgen, dat de laagst gegroepeerde of geklasseerde ambtenaar met zijn loon of salaris een verantwoord levensbestaan heeft. De vier centrales heb ben daarop allereerst hun voorstellen ge baseerd. Spreker zeide nog altijd van oor deel te zijn, dat het compromis-voorstel van deze centrales met name ook wat het minimumloon der beide laagste loongroe- pen betreft, ten volle is verantwoord. Het tweede „knelpunt" in de onderhandelingen was volgens spreker de vergelijking met de lonen in het bedrijfsleven. Deze ver gelijking is maatgevend, met het oog op het feit, dat er één loonpolitiek in Neder land is. De vier centrales hebben tegen over de vertegenwoordigers van de re gering betoogd, dat er tussen de lonen van het overheidspersoneel en de inkomsten van de arbeiders in het particuliere bedrijf een ongemotiveerd verschil ten nadele van de overheidsdienaren was ontstaan. Het inkomen van de man in het bedrijfsleven bestaat namelijk als regel uit twee delen, te weten het contractloon en daarboven de inkomsten, verkregen door toeslagen, pre mies enz. De centrales van overheidsper soneel hebben daarom in de vergelijking met het particuliere loonpeil ook deze zo genaamde secundaire arbeidsvoorwaarden willen betrekken. Of met andere woorden, aldus spreker, zij wilden een compensatie voor dat deel van het inkomen, dat in het vrije bedrijf wordt verkregen buiten de geldende C.A.O.-lonen. Dat de centrales zich daarbij richtten op hetgeen het col lege van rijksbemiddelaars voor de parti culiere sector goedkeurde en niet op de „zwarte" lonen, is volgens de heer Kapinga duidelijk. Volksgezondheid Met voldoening wees spreker vervol gens op de ontwikkeling die zich met be trekking tot de sociale positie van het per soneel, werkzaam op het terrein van de volksgezondheid voltrekt. Vele jaren is ge streden voor een gelijke salariëring voor de verplegenden en de leerling-verplegen- den bij de overheid en in de particuliere inrichtingen, aldus spreker. Dat dit per 1 Januari is bereikt en dat tevens een be langrijke verbetering in de salariëring tot stand kwam, is volgens spreker vrucht van de met taaie volharding gevoerde strijd om op dit terrein tot rechtvaardige salarisverhoudingen te komen. Voor de zo genaamde technische groep onder de niet- verplegenden is een salarisvoorstel inge diend bij het College van Rijksbemidde laars. De bedoeling is een bindende be schikking te verkrijgen. In een landelijke commissie wordt voorts gewerkt aan salarisregelingen voor alle andere groepen niet-verplegenden, werkzaam in de parti culiere sector van de gezondheidszorg, al dus spreker. Tenslotte haalde de heer Kapinga een woord van Paulus aan: „Want hij moet als koning heersen, totdat hij al zijn vijanden onder zijn voeten heeft gelegd. Want God heeft alles aan zijn voeten onderworpen". Dit geldt volgens hem ook in het sociale leven. In dat geloof gaan wij voorwaarts, aldus spreker. Met brandende harten voor ons werk en biddende om de komst van Zijn rijk. Dan zullen wij het niet gemakke lijk hebben, maar wij weten met de Vlaam se dichter Guido Gezelle „Het leven is geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen, het leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen". De heer Kapinga richtte zich tenslotte met woorden van welkom tot wethouder W. C. Bakker, die het gemeentebestuur van Haarlem vertegenwoordigde, de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer De Wal- sche uit Brussel, voorzitter van de Inter nationale Federatie van Christelijke Bon den van Personeel in openbare dienst en PTT en vertegenwoordigers van de Ka merfractie van de AR-partij en CH-unie. Wethouder Bakker sprak de vergade ring toe en herinnerde er aan, dat het georganiseerd overleg is voortgekomen uit de Christelijke vakbeweging. In dat overleg ontmoeten overheid en ambte naren elkaar. Als men overeenkomst be reikt dan is er een bijzondere reden om het advies op te volgen. Spreker wenste de voorzitter wijsheid en kracht toe om de vergadering, waarin belangrijke voor stellen aan de orde komen, op de juiste wijze te leiden en dat de vergadering de juiste beslissingen mocht nemen. Voorts hoopte de heer Bakker dat de bondsleden goede dagen in Haarlem zouden hebben. Gouden insigne voor de heer IV. C. Bakkot De heer Kapinga dankte de vertegen woordiger van het Haarlemse gemeentebe stuur en richtte zicht vervolgens tot de heer Bakker als lid van de bond. Meer dan 25 jaar maakt hij deel uit van de Christelijke vakbeweging en als herinne ring daaraan speldde de heer Kapinga de heer Bakker het gouden CNV-insigne op. De heer R. N. Busser heette als voor zitter van de afdeling Haarlem van de NC BO het hoofdbestuur en afgevaardigden welkom en de heren A. Stapelkamp, het woord voerend namens de AR-kamerfrac- ties, M. Ruppert, voorzitter van het CNV en H. Kilhart, lid van de Tweede Kamer als vertegenwoordiger van de CH-unie, spraken de vergadering toe. De heer H. 't Lam, lid van het hoofd bestuur, deelde mee, dat het aantal leden inmiddels gestegen is tot 35.430 en hul digde zeven leden, die in de afgelopen maanden een groot aantal leden hebben aangeworven. Het bedrijfschap Horeca heeft vandaag zijn eerste openbare vergadering gehou den. Hierbij sprak de voorzitter, de heer J. G. Meyer, een installatierede uit, waarin hij onder meer zei dat het bedrijfschap ongeveer 31.000 bedrijven zal omvatten. Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: mej. J. Hoogcarspel te Rotterdam en de heer L. Takken te Arnhem. Candidaats- examen Engelse taal- en letterkunde de heer K. Heyboer te Schiedam. ADVERTENTIE Technische gegevens: Agfa Agnar 1 4.5/8 5 mm met antireflexlaag - Variosluitcr - flits- lichtsynchronisatic - rompontspan ner - ingebouwde Ncwtonzoeker - opstcekschocn voor toebehoren - stabiel hookstounmechanismc-kras- 'vrijo robusitbekleding ée'n der meest geliefde camera's uit het ideale Agfa camera-assortiment KAAPSTAD (Reuter) Onder over weldigende belangstelling is Maandag het debat in de Zuid-Afrikaanse volksraad be gonnen over het omstreden regeringsont werp tot ontbinding en uitbreiding van het ledental van de Senaat van 48 tot 89. Hier door zou de regering de vereiste meerder heid van twee derden in het parlement krij gen voor de goedkeuring van een voorstel, kleurlingen af te voeren van de gemeen schappelijke kiezerslijst. De minister van Binnenlandse Zaken, dr. Doenges, die het ontwerp indiende, zeide, dat de regering gebruik moet maken van haar „reservebevoegdheden" krachtens de Grondwet om de haar bij de algemene ver kiezingen verstrekte „mandaten" met be trekking tot de kwestie ban de kleurling kiezers en de „souvereiniteit van het par lement" boven besluiten van het Hof van Beroep, die wetgeving te niet doen, ten uit voer te leggen. Dr. Doenges haalde historische voor beelden aan van andere landen, die hun senaten vergrootten om „de wensen van het volk" te kunnen vervullen. Volgens de minister zal de afschaffing van de even redige vertegenwoordiging in de verkiezing van senatoren door de provincies, die in het ontwerp is voorzien, „niet het einde van de democratie of het begin van een partij stelsel in Zuid-Afrika betekenen." (De senatoren zullen op grond van het nieuwe ontwerp gekozen worden volgens het meer derheidsstelsel. Drie van de vier provincies, alsook Zuid-West-Afrika, worden door de Nationale Partij beheerst). Dr. Doenges verklaarde, dat hoewel de mogelijkheden in het ontwerp verder gaan dan hij in „normale tijden" zou hebben ge wenst, zij toch niet verder strekten dan „strikt noodzakelijk". De toestand eist dras tische maatregelen, daar het land een einde wenst aan de vijf jaar strijd over de Grond wet en de kwestie van de kleurlingkiezers, aldus de minister. De leider van de Verenigde Partij (oppo sitie), Strauss, zeide, dat het wetsontwerp het parlement tot een „zuiver werktuig in handen van de politieke bazen van de Nationale Parij" zou maken. Indien de premier zijn „krankzinnige koers" zou blijven volgen, zou de weg worden geopend voor een éénpartijstelsel in een autoritaire republiek buiten het Britse Gemenebest. De Conservatieve en Labour-minder- heidspartijen sloten zich aan bij de oppo sitie van de Verenigde Partij tegen het wetsontwerp, hoewel de Conservatieve woordvoerder aandrong op een compromis. ADVERTENTIE en MAGNEET- R IJ W I E L E N GROTE KEUZE - PRIMA SERVICE Zie onze toonkamcr SCHOTERVVEG 55 GEN. CRONJéSTRAAT 1 Haarlem - Op de hoek - Tel. 16152 ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ff HAARLEM Uitgebreide collectie GROTE HOUTSTR. 16 - en De Hervormde Vrouwengroepen in de provincie Noordholland hebben Dinsdag in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" in Heemstede een streek dag gehouden, waarvoor een afwisselend programma was samengesteld. Het belang rijkste onderdeel hiervan is ongetwijfeld de rede van mevrouw L. C. de Vrede Varenkamp uit Zetten geweest, die in de ochtenduren op een zeer uitvoerige wijze het herderlijk schrijven van de Hervormde Synode behandelde, dat 29 Maart van dit jaar onder de titel „Christen zijn in de Ne derlandse samenleving" openbaar werd ge maakt. Deze streekdag werd op de gebrui kelijke wijze geopend door de presidente van de Ring Haarlem, mevrouw J. Wessel- dijkVan der Berg, die de afgevaardigden van de diverse Vrouwengroepen uit Noord holland met een hartelijk welkomstwoord begroette. Zij verklaarde daarbij bijzonder verheugd te zijn over de verblijdende saamhorigheid, die uit de grote opkomst der leden blijken mocht. Na een Schrift lezing door de presidente van de Provin ciale Commissie, mevrouw T. Agaart Heutink, werd daarop onmiddellijk het woord verleend aan mevrouw L. C. de VredeVarenkamp voor haar rede over het reeds vermelde onderwerp. Spreekster begon dan met te verklaren, dat het herderlijk schrijven van de Her vormde Synode is bedoeld als een gids voor allen, die trachten mens te zijn met andere mensen, die Jezus Christus niet als hun Heer erkennen. De gewezen rich ting leidt langs een moeilijke weg, maar toch oordeelde de kerk het noodzakelijk leiding te geven en de mens behulpzaam te zijn, om in het geloof en in gemeenschap met de Heer zelf een beslissing te kunnen nemen. Spreekster meende te weten dat er mensen zijn die het betreuren, dat de Her vormde Kerk niet evenals de Katholieke, haar leden allen dezelfde weg heeft voor geschreven, zoals dit in het bisschoppelijk mandement het geval is geweest. Maar de Hervormde Kerk is van mening dat een ieder persoonlijk tegenover de Heer ver antwoording schuldig is; zodat men geen bordjes wenste te plaatsen met „Verboden toegang", doch slechts de gevaarlijke we gen heeft aangegeven. Hiervoor is het her derlijk schrijven onderverdeeld in 5 hoofd stukken, die achtereenvolgens kerk, cultuur, staat en maatschappij behandelen, om dan met een verwachting te besluiten. Wat de cultuur betreft merkte mevrouw De Vrede op, dat hieronder niets anders kan worden verstaan dan gehoorzamen aan Gods ge bod; de aarde beheersen en voor een sa menleving bewoonbaar maken. Helaas heeft de mens nog weinig reden om trots op de cultuur te zijn; integendeel, men lijdt eronder, omdat men voor het eigen kunnen bang gewerden is. Vervolgens behandelde spreekster het hoofdstuk over dc staat, waarbij zij vast stelde dat de overheid dient om het leven in deze wereld te ordenen. Vandaar dat de Hervormde Kerk de overheid ziet als een instrument in de hand van God. Maar toch begeert zij geen aardse macht, waardoor het voor de leden mogelijk blijft vanuit de zelfde belijdenis, verschillende politieke partijen te stemmen. Ook hierin laat de kerk de beslissing vrij, mits deze genomen wordt in het geloof in de Heer en Gods belangen altijd boven het partijbelang wor den gesteld. De kerk staat juist boven de partijen, cmdat het Evangelie immers aan iedereen verkondigd moet worden. Alleen behoudt zij zich het recht voor te waar schuwen tegen bepaalde partijen, wanneer hier van binnen uit een gevaar voor de kerk aanwezig is. Spreekster was er even wel niet van overtuigd, dat in Nederland momenteel een dergelijke partij kan wor den aangewezen. (Van onze correspondent in Londen) Wegens het districtenstelsel dat wij in Nederland tot 1909 kenden draagt een verkiezingscampagne in Engeland een veel persoonlijker karakter dan in vele an dere landen. De gekozen candidaat ver tegenwoordigt later in het Lagerhuis niet alleen zijn eigen aanhangers, maar alle be woners van het kiesdistrict, dus ook zijn politieke tegenstanders. Nationale lijsten bestaan er niet. Het land stemt niet op een Eden, een Churchill of een Attlee. Alleen de kiezers in het district, waar een van deze leiders candidaat is, kunnen dat doen. Beperkingen Om de ene partij geen onevenredig voor deel te bezorgen boven de andere, zijn de uitgaven voor verkiezingspropaganda dooi de kieswet aan beperkingen onderhevig gemaakt. Enorme verkiezings-reclames zijn hier vrijwel onbekend. De affiches maken over het algemeen een miezerige indruk. Het zijn meestal kleine papiertjes, die op de ramen worden geplakt of in de voor tuintjes worden aangebracht, vermeldende de naam van de plaatselijke candidaat, soms met zijn portret er bij. Lichtblauw is de kleur van de Tories, geel, soms met rode letters bedrukt, maar meestal met zwarte, die van Labour. Kalken op weg dek of muren komt hier niet voor. Mas sale kiesvergaderingen behoren vanwege de kosten tot de uitzonderingen. Alleen als nationale figuren op tournée zijn in de provincie, vullen soms enkele duizenden een plaatselijk marktplein of een andere open ruimte. De meeste bijeenkomsten worden in kleine zalen gehouden, vaak in schoolgebouwen, waar niet meer dan en kele honderden toehoorders komen. Ondervragen Het belangrijkste werk van de candidaat en zijn helpers de echtgenoten van de meeste politici kan men doorgaans in actie zien is het zogenaamde „canvassen", het ondervragen van de kiezers. Zwaarwichtige betogen zijn hierbij natuurlijk uitgesloten. Het blijft bij een genoeglijk praatje aan de voordeur. Er bestaat in Engeland geen op komstplicht, zoals in Nederland. Vandaar dat elke partij over een karavaan auto's beschikt waarvan het aantal door de wet is geregeld, ook al om oneerlijke concur rentie tussen de partijen te voorkomen om behalve zieken en zwakken' weinig geestdriftige kiezers naar het stembureau te brengen. Overigens kan men ook per post stemmen. Doordat de kiezers hun toekomstige afgevaardigden persoonlijk kunnen ont moeten, wordt er tussen hen een persoon lijke band geschapen, welke in het liisten- stelsel meestal ontbreekt. Wat de maatschappij betreft wees me vrouw De Vrede op de gebleken noodzaak, tot oprichting te komen van Christelijke organisaties; zoals de vakbeweging, scho len en een eigen radio-omroep. Toch is de Synode er niet van overtuigd, dat deze verzuiling op elk gebied noodzakelijk is. Want indien Nederland geheel in drie zui len zou worden opgedeeld, zullen daarvan straks twee groepen niet meer voor het Evangelie te bereiken zijn. Nadat spreek ster vervolgens nog gewezen had op het gewenste contact met de kerken in andere landen, ten einde overal Gods Woord te kunnen verkondigen, kwam zij ten slotte aan het laatste hoofdstuk „Verwachting", waarin de kerk waarschuwde tegen hoog moed en onverschilligheid. Mevrouw De Vrede onderschreef hiervan geheel de uit spraak dat de Heer eens zal terugkomen, om van deze aarde een wereld van heilig heid en gerechtigheid te maken. Deze met grote aandacht beluisterde rede, kon in verband met de gevorderde tijd niet door een uitvoerige discussie wor den gevolgd, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. Wel bracht een der aan wezige dames nog even het militairisme ter sprake, welk onderwerp zij in het be handelde schrijven had gemist. In haar antwoord wees mevrouw De Vrede erop, dat ook „Kerk en Vrede" over deze moeilijke kwestie al eens een uit spraak heeft verlangd. De Hervormde Kerk laat echter ook hierin een ieder nog vrij om naar eigen geweten te handelen. Maar evenals de kerk vroeger op grond van de bijbel de slavernij verantwoord achtte hetgeen een reeds lang overwonnen stand punt is zou het spreekster niet verbazen, wanneer de kerk ook het militairisme een maal zal afkeuren. Na de middagpauze werd het program ma voortgezet met samenzang, waarbij een aantal dames ook nog van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt, per autobus een korte excursie door de mooie omgeving te ondernemen. De samenzang werd afge wisseld door een tweetal voordrachten van Coos van Hoboken, wiens „Strijd" en „Heksenlied" met veel aandacht en waar dering beluisterd werden. Daarna werd deze geslaagde streekdag met gebed en samenzang gesloten. Het is kil in de schaduw, er waait nog steeds een koude wind en de regen is de lucht nog niet uit. Het is het zomertje wel. Afgezien van het feit, dat de zomer of ficieel pas over een maand begint kan men toch met deze zinnetjes in deze tijd van het jaar vrijwel overal terecht. Thuis, bij kennissen, op het kantoor, maar vooral bij de neringdoenden. De bakker reikt het halfje wit en het halfje bruin over met de mededeling, dat hij met een extra trui achter de oven staal alsof hij zijn bedrijfje in Groenland uit oefent. De groenteman wrijft zich bij het afwegen van de aardappelen in de handen, niet van genoegen, maar om duidelijker te illustreren, dat ook hij niet bepaald tevre den is met de meteorologische hoedanig heden van het Nederlandse klimaat en de kaashandelaar verklaart nu al maanden lang bij hef afsnijden van het half pond jonge vette, dat hij sinds Januari reeds verkouden is. Tengevolge van het voch tige weer, hetgeen natuurlijk voor de kaas ook niet te best is. De leverancier van sigaren, sigaretten en rooktabak spant echter de krocn. Telkens weer verwikkelt hij zich in breedvoerige beschouwingen over isobaren, hoge en lage drukgebieden en voorts heeft hij de voor beelden uit betere jaren steeds voor het grijpen. In negentien heeft hij als jongen in Maart in open water gezwommen, in twee entwintig was er geen brokje ijs op de grachten en weer een paar jaar later heeft hij in de wintermaanden geen dikke duffel uit de kast behoeven te halen. Wij knikken altijd maar wat en leven pas weer op, wanneer hij ons verheugd mededeelt, dat het toch spoedig weer gaat zomeren. Buiten merken we het. Hij had gelijk. De vogeltjes piepen weer vrolijk, de kille wind heeft plaats gemaakt voor een ver kwikkend briesje en het groen van de bla deren wordt feller. We wisten het wel, het kon niet uitblij ven. Aan de dagen kunnen we het trouwens al merken, zegt onze kapper. H. de G. ADVERTENTIE Lichtgewicht Regenjassen ƒ14.75 Op 30 Juli van het vorige jaar zijn waar schijnlijk boven Schiphol de K.L.M. en de Sabena aan een ramp ontkomen. Een Ne derlandse Convair en een Belgische DC-6, die allebei in de landing waren misten el kaar rakelings. De Raad voor de Lucht vaart behandelde Dinsdagmiddag dit „geval van ernstig botsingsgevaar", zoals het in de officiële stukken stond, waarbij hij zich enige uren bezig hield met de vraag wie van de drie betrokkenen, de beide gezag voerders van de vliegtuigen en de verkeers leider op de toren van Schiphol, voor dit incident verantwoordelijk waren. Alle drie hebben zo op het oog de procedure gevolgd zoals dit honderden keren met goed gevolg „in de routine" is geschied en ook nu wa ren ze er alle drie min of meer van over tuigd dat ze op exacte punten niet gefaald hadden. De directeur-generaal van de luchtvaart de heer J. W. F. Backer, dacht daar anders over en wilde alleen de Sabena-gezagvoer- der, de heer E. H. Lieutenant, van alle blaam zuiveren. De verkeersleider rekende hij een fout aan, de KLM-gezagvoerder Ca meron een ernstige fout. In de kern kwam de affaire hierop neer. dat. zo bleek uit de verklaringen, de inter nationaal aanvaarde ICAO-voorschriften op enkele punten wat de phraseologie be treft niet geheel duidelijk zijn of dat ze al thans, wat de ervaring thans leerde, in de praktijk niet door ieder gelijk worden ge ïnterpreteerd. Op de bewuste middag vlogen de DC-6 en de Convair beide uit Noordelijke rich ting op Schiphol aan. Beide waren met een minuut tussenpoos gemeld boven Enkhui- ADVERTENTIE zen en beide zetten, volgens de voorschrif ten, koers naar het baken Buiksloot, waar ze officieel gelijk verwacht werden. Bei de meldden daar, dat ze grondzicht had den en het Sabena-vliegtuig kreeg toe stemming tot landen. Het vloog toen op 1500 voet en de gezagvoerder maakte zich gereed voor een zichtlanding. Even later meldde zich de Convair en de gezagvoerder maakte aan de toren bekend, dat hij even eens een zichtlanding wilde maken, waarbij hij dus zijn tot dusverre gevolgde instru mentenprocedure moest loslaten en zelf de verantwoordelijkheid voor de landing moest nemen. Van de verkeersleider P. van Coeverden kreeg hij toen van de toren het bevel „proceed to the field", wat hij op vatte als een uitnodiging om te dalen en zijn instrumenten-procedure los te laten. Een opvatting overigens die vrij algemeen gedeeld -wordt en blijkens zijn verklaring ook door de verkeersleider. Deze laatste was daarbij van mening, dat de Convair vrij ver achter de DC-6 zat en hij gaf daar bij de KLM-er dan ook de instructie, dat hij nummer twee was om te landen. Gezag voerder Cameron liet zijn machine dus zak ken in de richting van het veld, waarbij hij aannam dat de DC-6 ver uit zijn buurt was. De voorschriften voor de verkeersleiding maken bij een zichtlanding echter geen melding van een plicht tot waarschuwen voor andere vliegtuigen, doch er staat slechts in, dat het aanbevelenswaardig is dit te doen. De Raad voor de Luchtvaart maakte gezagvoerder Cameron er op op merkzaam, dat het verstandig geweest zou zijn te vragen waar precies het Sabena- vliegtuig zich bevond, temeer daar het uitzicht in de cockpit van een modern verkeersvliegtuig nu eenmaal vele dode hoeken heeft en daardoor zeer beperkt is. Dit gebrek aan zicht was er mede de oor zaak van dat, toen Cameron tot op 1500 voet gezakt was, hij de DC-6 rakelings miste. „Het beleid van de KLM-gezagvoerder had voorzichtiger moeten zijn", zo was de mening van de heer Backer. „De verkeers leider heeft voorts ten onrechte gedacht dat de DC-6 ver vooruit was. Hij heeft de informaties die hij had niet voldoende ge combineerd. Van roekeloosheid of schro melijke tekortkoming is voor geen van beiden sprake". Voor de heer Cameron achtte hij een berisping op zijn plaats, over het beleid van de verkeersleider Van Coe verden, die onder zijn dienst ressorteert, behield hij zich zijn oordeel voor omdat over een eventuele disciplinaire straf nog geen beslissing was gevallen. Middelerwijl is de instructie voor de lan dingsprocedure sinds dit incident op Schip hal verscherpt. Elke vlieger, die overgaat op een zichtlanding en dus zijn instrumen tenprocedure verlaat, moet van dat mo ment af op dezelfde hoogte blijven vliegen totdat hij van de toren melding krijgt om te dalen. IJet „proceed to the field", dat tot dien in de practijk betekende „u kunt dalen", is nu tot zijn strikte theoretische betekenis terug gebracht: op dezelfde hoog te het veld aan blijven vliegen en wach ten op nadere order van de toren

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5