Voetbal spelen is een mooi beroep, maar heb er wel alles voor over Be blauwe Gomboom Kilometers „Clowntje Rick Sam Bartram - 21 jaar prof bij Charlton - zegt: Ook té goede verzorging kan grote gevaren met zich brengen Tussen de profs in Engeland A. v. d. Bogaard Spanjaard Ruiz won de tiende étappe Sorento eerste in Londen-prijs 4 Negatief resultaat NIEUWE FIETS! Sterke wil Toch weer voethal Voetbal Werkvergunning Duitse voetballer geweigerd Appel scoorde het enige doelpunt voor Fortuna Lenstra speelde al met Sportclub Enschedé BloemendaalEHS al op Zaterdag Ronde van Italië Van Oers staakt de strijd Courses in Hilversum Schaken Matanovic winnaar van schaaktournooi in Hamburg Biljarten Om de Nobels-beker Voor de kinderen A utomobilisme Tal van cracks in de sportwagenraces van NAV op 29 Mei Ook drie Maserati's naar Zandvoort op 19 Juni Motorsport Duitse conceur Baumm op Nuerburgring verongelukt Huldiging recordploeg op clubavond HPG FEUILLETON Door Dorothy Quentin WOENSDAG 25 MEI 1955 ALS HET ELFTAL van Charlton Athletic bij zijn thuiswedstrijden het veld opkomt, loopt vooraan de bal onder een arm een stevige man met rossig haar, een hard-groene trui en witte broek. Het publiek juicht en applaudis seert voor het elftal, maar vooral voor die voorste man, die iedereen kent en waardeert om zijn grote kunde en sportiviteit. Het is hun keeper Sam Bartram, die het afgelopen seizoen afsloot met zijn vijfhonderdvijftigste leaguewedstrijd voor Charlton, gespeeld in de in totaal eenentwintig jaar dat hij professional was bij „de club van The Valley." Sam Bartram is een professional voetballer, die in zijn eigen land, maar ook ver daar buiten, een naam heeft die velen hem benijden een man die in de loop der jaren een voetbalkennis heeft vergaard zoals weinig van zijn collega's. Een man ook, die niet meer buiten het spel kan, waaraan hij al zijn krachten gaf en die zo lang hij leeft zich met voetbal zal blijven bemoeien. Voorlopig nog als speler, later als manager wellicht. In zijn sportwinkel vlak bij het veld van Charlton, The Valley heeft Sam Bartram mij verteld waarom hij zo'n harts tochtelijk voetballer is en waarom hij het zo'n mooi beroep vindt. „Op school", zo vertelt hij al rondlopende tussen tennis rackets, cricketbats, golfsticks en wat al niet meer kregen wij eens een nieuwe onder wijzer. Een man, die een voetbal-enthou siast was. Hij liet ons voetballen. Ik moest al gauw het elftal vormen. Het werd een elftal, dat haast niet te verslaan was. We trainden iedere vrije minuut onder leiding van onze meester en ontzegden ons veel liefs. Maar we kregen er wat voor in de plaats: successen". Later werd ik mijnwerker. Een hard be staan, dat niet voldoende gehonoreerd werd. Ik dacht veel aan mijn schooltijd en het voetbalspel dat ik was blijven beoefe nen. En toen nam ik enkele besluiten die mij nu nog helder voor de geest staan. Ik zou een profvoetballer worden. En een goede. Ik wilde op Wembley spelen. En winnen. Ik wilde in het Engels elftal spelen. En met succes." Zijn wensen zijn waarheid geworden, omdat, zo zegt hij het zelf, ik wist dat ik het kon enomdat ik het wilde. De grote auto, die voor Sam's zaak staat, en zijn banksaldo, zijn er niet zo maar ge komen. Hij heeft er hard voor moeten wer ken. Vroeger werd er nog niet zo goed ge zorgd voor de beroepsvoetballer als thans. Tegenwoordig en Sam Bartram kan er natuurlijk volkomen mee instemmen Bartram is dus vooreerst voor het voetbal nog niet verloren. En dus zullen nog wel zeer velen van hem het lesje krijgen. Beroepsvoetballer zijn? Een prachtig bestaan. Maar bedenkt dat alles waar je geld mee verdient verplichtingen schept. Kom die verplichtingen na. Nog tien keer beter dan een amateur de morele verplichtingen jegens zijn club nakomt. Heb alles voor je beroep over. Het is het lesje van de man, die een entwintig jaar professional is en die slaagde. E. KONING wordt de speler met alle zorgen omringd en wordt hij naar behoren betaald met boven dien aantrekkelijke benefiets en redelijke bonussen. Maar hij ziet ook een gevaar. „Al die zorgen kunnen op de zwakke karakters een volkomen averechtse uitwer king hebben", zegt hij. Vroeger moesten we vechten voor ons bestaan nu denken velen dat zij er zo wel komen. De fxd is er bij hen uit en ze geloven het wel. Ze ver dienen soms liever iets minder dan de ma ximum-bedragen, dan zich ten volle te ge ven voor hun beroep. Ze halen ons beroep naar beneden. En dat moet ten koste van alles worden voorkomen". Daarom heeft Bartram eigenlijk ook iets tegen de zogenaamde part-timers de semi-profs dus die eenvoudig niet in staat zijn zich ten volle te geven voor het voetbal, omdat zij nog een andere bron van inkomsten hebben. „Ze móeten wel bij ons achter staan", zegt Sam, „want zij kunnen alleen 's avonds trainen. Maar dan zijn wij er meestal niet. En dat kan voor de teamgeest eenvoudig nooit goed zijn." Voor de part-timers persoonlijk ziet Bartram ook nog een addertje onder het gras. „Zij hebben een beroep", zo oordeelt gij, „waarbij voetbal in de meeste gevallen een aardige bijverdienste oplevert. Maar als ze met voetbal moeten uitscheiden, houden plotseling de bijverdiensten op en vallen ze terug naar een veel lager financieel ni veau. Ook hun reserves de negen per- ADVERTENTIE PRETTIGE PINKSTERDAGEN met een Enorme sortering SPORT- en TOURRIJWIELEN in alle uitvoeringen en kleuren. Betaling in overleg Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Sam Bartram in zijn sportwinkel in Charlton, waar hij een van bewonderaars een paar voetbalschoenen aanpast. cent van de totaal verdiensten zijn uiter aard enorm veel lager dan die van de vol ledige beroepsspeler. En niet zelden moe ten zij er de wrange vruchten van pluk ken." Wie kan ontkennen dat de opmerkingen van Bartram ook ten volle betrekking heb ben op de situatie van de spelers in Neder land. Is het dan niet zo dat de voetballer, die op het ogenblik dertig, vijftig of zelfs honderd gulden per week erbij verdient met voetbal en binnen verloop van tijd die extra-inkomsten zal moeten missen? En welke voetballer zal zo verstandig zijn een appeltje voor de dorst te bewaren tijdens de „vette" jaren? lijn jeugdige Sam Bartram is nu eenenveertig jaar, waarvan hij er eenentwintig doorbracht met voetbal spelen. Hij weet wel iets van het leven van een professional. En van voetbal. „In mijn jeugd", zegt hij, „was er nog weinig afleiding voor een knaap die voor uit wilde. Daarom moet iemand, die tegen woordig geld wil verdienen met voetbal een nog veel sterkere wil hebben dan ik vroeger had. Hij zal negentig percent van de pleziertjes van de niet-professional zon der meer moeten afschrijven om te kunnen voldoen aan de eerste eis van zijn club": fit blijven." Bartram slaagde. En hij hoopt dat zijn collega's het even ver zullen brengen. Dat zij ook de wereld zullen zien als hij. Dat zij dus zullen reizen naar Noord- en Zuid- Amerika, Canada, Frankrijk, Duitsland, Zweden, Italië, Nederland, Turkije, Austra lië, Spanje, Portugal en waar al niet meer. Hij hoopt ook dat ze allemaal van de sport, die zij tot beroep kozen, iets goeds zullen maken, omdat zij het wilden, maar ook omdat ze van het spel hielden. Net als een koopman van het handelen en een leraar van het onderwijzen. Bartram, die een goed voetballer was en eigenlijk nog steeds is; die vier maal in de cupfinale uitkwam en een maal in 1947 na de zege op Burnley op de overwin ning dronk uit de enorme trophee; die zijn land diverse malen vertegenwoordigde in landen-wedstrijden en die dus de wensen in vervulling zag gaan waarvan hij ge droomd had; die Bartram zal er binnen af zienbare tijd mee op moeten houden actief voetbal te spelen. „M'n sportwinkel?", antwoordde hij, „natuurlijk blijf ik die houden. Maar ik zou me geen raad weten als ik alleen maar winkelier kon zijn. Ik heb zo m'n mening over voetbal en ik zou niets liever willen dan die verbreiden. In het belang van de speler, maar ook en vooral van het voet balspel zelf. Ik weet hoe je slagen moet als voetballer en als voetbalclub. En ik zou niets liever doen dan die kennis aan de jongeren doorgeven. Als coach, manager, trainer of wat dan ook." Het Rijksarbeidsbureau heeft afwijzend beschikt op verzoek van de sportclub WV te Venlo ter verkrijging van een werkver gunning voor de Duitser Schencke, die in het Duitse grensstadje Kaldenkirchen woonachtig is en met instemming van de Duitse voetbalbond en van de KNVB voor VVV uitkomt. Aangezien echter voor deel name aan het betaalde voetbal door buiten landers een werkvergunning is vereist (voor deelname aan het arbeidsproces be schikt Schencke reeds over een werkver gunning) betekent deze beslissing een tegenslag voor de sportclub, die thans Schencke niet meer mag opstellen. Deze werkvergunning werd geweigerd op grond van de overweging, dat door deelname aan het voetbalspel in Nederland door de Duit ser geen natioinaal of algemeen belang wordt gediend. Nederlaag tegen Evertoti Appel, die per 1 Juli voor Fortuna ge contracteerd is, heeft Maandagavond in de wedstrijd tussen Fortuna en de Engelse club Everton zijn rentree in het Nederlands voetbal gemaakt. Ruim 20.000 toeschou wers waren in het Geleense stadion aanwe zig en zagen Appel een zeer fraai doelpunt in de eerste helft maken. Uit een voorzet van Dingena kopte hij de bal onhoudbaar langs de Engelse doelman Leyland. Met dit doelpunt gaf Appel drie minuten voor de rust Fortuna '54 de leiding. Maar nog geen anderhalve minuut later maakte Par ker uit een pass van Gront de gelijkmaker. De wedstrijd was in de eerste helft zeer aantrekkelijk geweest, maar in de tweede helft hield Fortuna het hoge tempo niet vol. Appel, die voortdurend de Engelse stopper Joncs handig ontliep, leidde niet al leen de goede aanvallen in, maar buitte ook de weinige kansen uit die de verdedi ging van Everton hem liet door onmiddel lijk te schieten. De tweede helft was van mindere kwali teit. Weliswaar bleef Fortuna voortreffelijk partij geven en hield de verdediging onder aanvoering van Van der Hart goed stand, maar de voorhoede kon het snelle sluitende samenspel van voor de rust niet meer op brengen. Diep in de tweede helft scoorde Parker het winnende doelpunt uit een cor ner van de Ierse international Eglington *oen de Geleense defensie niet snel genoeg reageerde. Lenstra, de toekomstige speler van En schedé, speelde gisteren mee in de vriend- schappelqke wedstrijd tussen Enschedé en Preussen Münster. De Duitsers bleken in alle opzichten de meerderen te zijn. Vooral doelman Gerberink, de vroegere keeper van Enschedé, verdedigde het Duitse doel op uitstekende wijze. Voor de rust hadden de goed spelende Duitsers al een drienul voorsprong ver worven. Lenstra, die linksbinnen speelde, maakte vijf minuten na rust het enige doel punt voor Enschedé. Nog vijf minuten la ter was het éénvijf. De wedstrijd eindigde met een sterk overwicht van de Duitse ploeg. De belangrijke wedstrijd in de vierde klasse KNVB tussen EHS en Bloemendaal, wordt Zaterdagavond op het Bloemendaal- terrein gespeeld. De strijd begint om zeven uur. Indien EHS wint is deze club kampioen van de vierde klasse. De tiende étappe van de Ronde van Italië, gereden op het circuit voor de wereldkam pioenschappen in Rome (10 ronden of 204 km.) is gewonnen door de Spanjaard Ber nard Ruiz vóór Fornara (It.). Magni verloor de rose trui aan Monti. De uitslag van de 10e étappe luidde: 1. Ruiz (Spanje) 6 uur 10 min. 53 sec. over 207 km. gem. snelheid 33.487 km/u.; 2. Fornara (It.) z. t.; 3. Géminiani (Fr.) 6.11.30; 4. Nen- cini (It.) z. t.; 5. Monti (It.) z. t.; 6. Maule (It.) 6.11.42; 7. Botella (Sp.) 7.11.47; 8. Grosso (It.) 6.12.10 9. Carrea (It.) 6.12.12; 10. Gas- sero (It.) 6.12.14; 11. Dolto (Fr.) 6.12.17; 12. Contemo (It.) z. t.; 13. Ostrua (It.) z. t.; 14. Bertoglio (It.) z. t.; 15. Iturat (Spanje) 6.12.25; 16. Fantini (It.) 6.12.27; 17. Wagt- mans (Ned.) z. t.; 18. Caput (Fr.) z. t.; 19. Coppi (It.) z. t.; 20. Decock (België) z. t.; 21. Voorting- (Ned.) z. t.; 22. Benedetti (It.) z. t.; 23. Koblet (Zw.) z. t.; 24. Clerici (Zw.) z. t.; 25. Magni (It.) z. t.; 26. Gelabert (Sp.) z. t.; 27. Alband (It.) z. t.; 43. Van Breenen (Ned.) 6.12.47; 55. De Groot (Ned.) 6.14.56; 73. Maenen (Ned.) 6.15.15; 85. Roks (Ned.) 6.20.36. Het algemeen klassement na de tiende étappe luidde: 1. Monti (It.) 46 uur 22 min. 55 sec.: 2. Géminiani (It.) 46.23.05; 3. Nen- cind (It.) 46.23.07; 4. Magni (It.) 46.23.46; 5. Clerici (Zwits.) 46.24; 6. Coppi (It.) 46.24.17; 7. Wagtmans (Ned.) 46.24.40; 8. Voorting (Ned.) 46.24.40; 9. Moser (It.). 46.24.48; 10. Assirelli (It.) 46.24.49; 11. Van Breenen (Ned.) 46.26.36: 12. Fornara (It.) 46.27.54; 46. De Groot (Ned.) 46.42.45; 65. Roks (Ned.) 46.52.09; 87. Maenen (Ned.) 47.31.27. Van Oers heeft na 60 km. de strijd ge staakt Het algemeen ploegenklassement der bui tenlanders luidt: 1. Frankrijk 479 punten; 2. Zwitserland 511 punten; 3. Nederland 544 punten; 4. Spanje 571 punten; 5. België 896 punten. „Ik vind het erg jammer", zei Pellenaars. „Maar de zwaarste slag kreeg Daan de Groot te incasseren. Over een afstand van bijna 100 kilometer lag hij geheel alleen voor op het peloton. Maar hij had weinig gegeten en op enkele kilometers afstand van de finish kreeg hij hevige maagkrampen". De Groot, de zijn eerste grote race als pro fessional rijdt na een succesvolle carrière als amateur, klaagde erover dat hij geen hulp had gekregen van de Nederlandse ravitaille- ringswagen. „De wagen bleef steeds bij Wagtmans en Voorting" zei De Groot. Pellenaars legde uit dat dit laatste was gebeurd omdat Wagtmans en Voorting de best geklasseerden waren van het Neder landse team. Wagtma-s en Voorting vonden de rit bijzonder lastig. Monti had hen bij de eindstreep verrast. De uitslagen van de Dinsdagavond gehou den draverijen luiden: Parijs-prijs (1980 m.): 1. Toomel D 1.29.5; 2. Trudy Planover 1.30.7; 3. True Spencer 1.33.2. W. f 1,50, PI. fl,10, f3,—, Cov. f3,60, Gek. f 4,30. Londen-prijs (1900 m.), eerste serie: 1. Rinijo 1.27.1; 2. Rcdloff WB 1.27.2; 3. Roi d' Or 1.26.4. W. f8,20, PI. f 1,70, f 1,30, f 1,30, Cov. f3,50, Gek. f 12,80. Tweede serie: 1. Quilla Lee 1.27.2; 2. Qua lity F 1.26.7; 3. Sorento 1.26.8. W. f2,30, PI. f 1,10, f 1,80, f 1,20, Cov. f6,70, Gek. f 8.20. Brussel-prijs (2400 m.): 1. Tizian 1.32.1; 2. Ramses 1.32.6; 3. President 1.31.8. W. f2,10, PI. f 1.20, f 1,50, f 1,30, Cov. f6,20, Gek. f9,—. Londen-prjjs, finale: 1. Sorento 1.25.9; 2. Quality F 1.25.9: 3. Rinijo 1.27. W. f4,80. PI. f2,10, f2,—, f2,20, Cov. f3,90, Gek. f 14,10. Berlljn-prijs (2340 m.): 1. Oscar 1.28. 4; 2. Peter Pech 1.28.5; 3. Proximity 1.29.4. W. f 11.20, PI. f2.80, f5,80, Cov. f4,90, Gek. f25.70. Kopenhagen-prijs (1960 m.) 1. Quick Hol- landia G 1.23.2; 2. Nellie Gregor 1.21.9; 3. Nelson 1.23.7. W. f 1.40. PI. f 1,20, f2,20, Cov. f6,90, Gek. f9,80. Totale omzet: f61.330. ADVERTENTIE De Joegoslaaf Matanovic heeft het inter nationale schaaktournooi van Hamburg ge wonnen door in de veertiende, tevens voor laatste, ronde de Dutiser Pfeiffer te ver slaan. De verdere uitslagen waren: Darga (Duits land) tegen Pirc (Joegoslavië) afgebroken; Biales (Duitsland) tegen Stahlberg (Zwe den) afgebroken; Heinicke (Duitsland) won van Castaldi (Italië); Rellstab (Duitsland) Lange (Duitsland) remise. Vanmiddag zullen alleen de afgebroken partijen worden uitgespeeld; Donderdag wordt de laatste ronde gespeeld. Gisteravond waren de biljarters van Ons Genoegen uit Zaandam op bezoek bij Hof van Holland en zij deden de eerste avond meteen al een goede gooi naar de Nobels- beker. Zij behaalden voorlopig een 93 overwinning. VAN MEEGEREN UITGESCHAKELD. De Nederlander Van Meegeren heeft het in het tournooi om de Franse tenniskampioen schappen, dat in Parijs wordt gehouden, niet ver gebracht. In de eerste ronde heren enkel spel werd hij met 63, 6—3, 8—6 door de Fransman Perreau-Saussine uitgeschakeld. Toen de sneeuwpop klaar was, stonden de jongens er vrolijk lachend omheen. „Hij kijkt toch nog niet erg vrolijk!", stelde Bunkie vast. „Net of-ie 't niet erg naar zijn zin heeft!" „Ik denk, dat-ie 't vervelend vindt, dat-ie almaar op één plaats moet blijven staan", meende Rick. Toen vond Oepoetie er iets op. „Weet je wat... we zullen 'm netjes op ons-sleetje zetten... misschien vindt-ie het wel leuk om 'n beetje rondgereden te worden!" Dat was 'n goed idee. Ze haalden de slee naar buiten en zetten de pop er voorzichtig op; hij woog wel zwaar, maar ze kregen het toch gedaan. „Mooi zo!", zei Rick. „En nou gaat meneer uit rijden, jongens!" Het was 'n grappig gezicht, toen ze de slee met de sneeuwpop erop door de straat trokken. Alleen Krulletje scheen iets tegen de witte man te hebben, want hij rende luid keffend om de slee heen en scheen zich erg boos te maken Voor de sportwagenraces op 29 Mei in Zandvoort heeft de Nederlandse Autoren- sport Vereniging volledig gebroken met het vroegere systeem om wagens uitsluitend naar klasse-inhoud in te delen. Dit systeem brachf immers altijd mee dat er enkele zeer snelle uitlopers waren, waardoor de races weinig of geen strijd te zien gaven. De races zullen ditmaal gereden worden in vier groepen. Groep 1 omvat de serie wagens en serie sportwagens tot 1400 cc., groep 2 de sportwagens J1002000 cc„ groep 3 de sportwagens boven 1400 cc., groep 4 de sportwagens boven 2670 cc. en de sportrace- wagens boven 2000 cc. De groepen zijn weer onderverdeeld in totaal negen klassen, al naar gelang van de cylinderinhoud. Door dit systeem wordt bereikt dat thans in elke klasse wagens zullen rijden die practisch gelijke rondetijden kunnen maken, wat spannende duels voorspelt. De diverse klassen, die in een groep zijn ondergebracht, zullen ook onderlinge strijd kunnen leveren aangezien er behalve klasseprijzen ook groepsprijzen zijn uitgeloofd. De voorlopige inschrijverslijst vermeldt tal van bekende namen: Bos Eyssen met Renault, Flinterman met DKW, Heidendahl met Peugeot, Eschauzier met MG Special, Bos Eyssen met BMW, Cotura met Ferrari, Barendregt met Veritas, Tak met Ferrari Mondial, Joke Maasland met BMW Cotura, Dua met Veritas, Slotemaker met Triumph TR 2 en met Jaguar XK, Martens met Fiat 1100 en met Aston Martin, Gatsonides met Triumph TR 2 en Van der Lof met Ferrari Mondial. Van lieverlede wordt het duidelijk dat de race om de Grote Prijs van Nederland, die de KNAC op Zondag 19 Juni zal doen ver rijden, alle voorgaande wedstrijden welke op het circuit van Zandvoort zijn gehouden, in de schaduw zal stellen. Het is thans n.l. ook zeker dat behalve de drie Mercedes race wagens bestuurd door Fangio, Stirling Moss en Kling met Uhlenhout als reserve, en de drie Lancia's met Ascari, Villoresi en Castellotti tevens drie Maserati's zullen uit komen met Behra. Mieres en Musso als be stuurders. Rosier komt niet met een Lancia uit doch met een Maserati. De Maserati, waarmede MacKlin aan de grote prijs zal deelnemen, is afkomstig uit de stal Moss. De grote prijs van België Voor de grote prijs van België, meetellend voor het wereldkampioenschap 1955, die Zondag 5 Juni op het circuit van Francor- champs wordt gereden, hebben vier merken en 17 coureurs ingeschreven. De lijst ziet er als volgt uit: Maserati: Behra (Fr.), Musso (It.), Mieres (Arg.), Perdisa (It.) en Rosier (Fr.). Mercedes-Benz: Fangio (Arg.) Stirling Moss (G.B.) en Kling (Did.) Reserve: Simon (Fr.). Lancia: Ascari, Villoresi, Castellotti en Piodi (allen Italië). Ferrari: Farina (It.), Trintignant (Fr.), Paul Frere (B.) en Schell (V.S.). De Belg John Claes korrt uit in de_ Mase rati die het persoonlijk eigendom is van Stirling Moss. De groot prijs van België wordt over 500 kilometer gereden. Het circuit van Francorchamps is 14.175 km. lang. De Duitse coureur Baumm is bij een proefrit met zijn zogenaamde „vliegende ligstoel," een 50 cc N.S.U., op de Nuerburg ring dodelijk verongelukt. Baumm, die enkele weken geleden op de autobaan bij München 22 wereldrecords had verbeterd, reed met zijn motor uit een bocht van het circuit. Hij kwam op een sterk hellend terrein terecht en botste toen tegen een boom. Alhoewel hij een valhelm droeg, kreeg hij een zware schedelbreuk, zodat hij onmiddellijk dood was. Baumm, die 36 jaar geworden is, was lithograaf. Maar zijn hart ging uit naar de motorsport en in 1951 stelde hij zich in ver binding met de N.S.U.-fabrieken. Hij zeide dat hij plannen had voor een machine die wereldrecords zou kunnen verbeteren en waarmee hij zelf zou willen rijden. Zo kwam de later befaamde „vliegende lig stoel." Bij de eerste proefritten op de Nuerburgring had Baumm een klein onge luk, waarbij hij slechts zeer licht gewond werd. Hij wees toen op het voordeel van zijn uitvinding, hierin bestaande dat het hoofd van de bestuurder veel minder blootgesteld was dan de benen. Desondanks is Baumm, alhoewel hij een valhelm droeg, aan een schedelbreuk overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub „H.P.C." heeft voor Zaterdag 11 Juni een clubavond in voorbereiding, die in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minapleinv gehouden zal worden. Hierop vindt dan tevens de officiële huldiging door de vereniging plaats van de Nederlandse recordploeg vr.n H.P.C. Bouwman, Geurt- sen, Prins en Tjebbis waarbij dan tevens het tweede dameszevental zal worden ge huldigd, dat het kampioenschap in de wintercompetitie heeft behaald. Het ver dere programma wordt dan geheel door eigen leden verzorgd, met na afloop bal op muziek van Wibo van de Linde en zijn band. 48) Daar heb ik geen idee van.... Ik denk, wanneer zijn geld op is. Misschien is hij wel naar Engeland terug gegaan. Hij heeft daar altijd al naar verlangd. Het is een rare ouwe kerel, om juist met Kerst mis te verdwijnen. Hij had recht op vacantie en ik had graag iets voor hem geregeld. Sally durfde niet te hopen, dat de professor naar Engeland teruggekeerd zou zijn. Ze meende, dat Luke het bij 't rechte eind had gehad, toen hij had opgemerkt, dat hij waarschijnlijk terug zou komen als hij zijn laatste penny uitgegeven zou heb ben. Luke was overigens ontstemd, daar zij geweigerd had een salaris te accepteren voor de tijd, dat zij de plaats van de pro fessor zou innemen. Je bent belachelijk trots, zei hij haar eens. Je hebt Ian verteld, dat je een baantje zocht hier in de buurt en nu je er een hebt, weiger je een salaris te ont vangen. Gek hoor! Deze tijd van het jaar heb ik het druk en ik kan niet zo veel met Barry omgaan als ik wel wil en jij hebt er geen idee van, hoe waardevol je voor ons bent. Ik weet, dat de jongen, nu je hem verzorgt, erg gelukkig is. En ik voel me ook gelukkig met hem. Ik kan toch moeilijk geld aannemen voor een heerlijke vacantie? zei Sally lachend. Wat ben je toch een koppig meisje, Sally! Luke zuchtte, opidat ze op haar stand punt bleef staan, maar in zijn ogen lag een liefdevolle blik. Nu zal ik een hoop tijd in de stad moeten verknoeien om voor jou een ca deautje te kopen, Sally, en ik weet niets af van nylon en al die andere dingen. Pas maar op. ik zal het in de rivier gooien! Waag het niet iets voor me te kopen! zei ze dreigend, maar haar hart fluisterde: Luke, Luke! Je hebt me „Te Arama" voor een tijdje gegeven en er is niets te koop, dat ik liever zou willen hebben! Op Luke's farm was het een drukte van belang. Losse arbeiders waren aange nomen voor het scheren van de schapen en Luke liet haar zien. hoe dat toeging. De elkaar verdringende, angstige en bla tende schapen werden bijeen gedreven door Silk, de hond, en daarna in razend snel tempo geschoren door de Maori's. De zware vachten werden hoog opgestapeld. Tenslotte werden ze weggehaald, in balen bijeen gebonden en voorzien van het ken teken van „Te Arama". De schapen, die reeds geschoren waren, zagen er vreemd uit, maar Luke vertelde Sally, dat hun vacht binnen een week weer zou gaan groeien. Sally werd bijna ziek van de geur van de dikke wolvachten, het vet en het mid deltje, waarmede de schapen gewassen werden. Ze voelde zich waarlijk opgelucht, toen ze naar Don's kwekerij kon gaan. waar de atmosfeer heel wat aangenamer was. Luke nam iedere morgen vroeg een koude douche en als hij 's middags weer thuis kwam voor de thee, een warm bad. Hij zei, dat hij dat nodig had. Het scheer - seizoen was wel kort, maar bijzonder druk en vermoeiend; Luke liet zich in huis dus niet vaak zien. Van de koele, korte avonden genoot Sally het meest. Ze zaten dan meestal op het grasveld en rookten, terwijl Muria zich nu en dan via het keukenraam in de conver satie mengde. Vaak bleef Don na het eten maar erg kort, hij ging dan weer terug naar zijn kwekerij. Hij had daar een schuurtje als tijdelijk kantoor ingericht en er waren steeds genoeg lijsten en formu lieren om in te vullen. De twee jongens trokken zich meestentijds terug in Barry's kamer, waar ze aan het knutselen gingen, zodat Sally dan Luke enige tijd voor zich alleen had. Ze verbeeldde zich wel eens, dat dit tot in lengte van dagen zo zou kunnen blijven, maar dan zuchtte ze diep: het was een wensdroom! Wat voor soort baantje zoek je, Sally? vroeg Luke haar een keer volkomen on verwacht. Ze begon te blozen en was dankbaar, dat de duisternis snel inviel. Stotterend gaf ze antwoord. Jaja, dat weet ik eigenlijk nog niet, Zoiets als ik nu doe, geloof ik. Iemand thuis verplegen. De meeste Nieuw Zeelanders kunnen zich zo'nluxe niet veroorloven, zei hij. Luke was nieuwsgierig. Hij vroeg zich af, hoe Sally het zich kon veroorloven zo lang vacantie te houden. Juist toen hij haar wilde vragen, wat ze in Engeland had ge daan, riep Muria naar Sally: Ik zal je komen helpen, riep ze terug, mompelde wat tegen Luke en verdween in de keuken. HOOFDSTUK XXVI Ian was aan de telefoon. Zijn stem klonk geïrriteerd en bepaald ontstemd. Sally fronste de wenkbrauwen en keek naar de vaas met magnolia's, die ze juist een uur geleden in de hal had geplaatst. Steeds, wanneer ze elkaar de laatste tijd spraken, kibbelden ze. Sally kon zich niet voorstellen, dat ze verliefd zou kunnen worden op een man, wiens opvattingen en instelling zo van de hare verschilden, al hoewel ze vaak gehoord had, dat twee tegengestelde polen eikaar juist aantrok ken. Ian's hartelijkheid en behulpzaamheid jegens haar lagen echter nog te vers in haar geheugen om boos op hem le kunnen worden. De moeilijkheid was, dat ze zo gesteld was geraakt op Don, Fiona en hun kinderen, dat ze zich een familielid was gaan voelen. Ian beschouwde ze als een broer. Ik kan niet verhinderen, dat je geld aan mijn zwager uitleent, Sally, zei hij maar ik had het op prijs gesteld, als je er eerst even met mij over gesproken had. Ik ben natuurlijk naar .Pearson gegaan en heb hem gezegd, dat het met de dekking in orde was. Je had niet het minste recht, Ian, om dat te doen! antwoordde ze scherp, maar direct daarop verontschuldigde ze zich voor deze uitval. Het spijt me, Ian, dat ik dit gezegd heb. Ik weet, dat je eerlijk voor mijn belangen wilt opkomen, maar heus, dit is iets, wat uitsluitend mij betreft. Je moest blij zijn, dat ik het geld alleen maar leen; het is trouwens een goede belegging voor me! Zijn verbaasde uitroep deed haar glim lachen. Maar Sally, je beseft blijkbaar niet, hoe me dit in verlegenheid brengt. De vrouw waar ik mee wil trouwen, geeft aan mijn familieleden grote sommen gelds! Sally fronste de wenkbrauwen; ze werd bijna even grof als Ian. Doe toch niet zo dwaas! Practisch niemand weet hier iets van af en dan: we zijn niet eens verloofd! Pearson is er wel van overtuigd, dat het een goede belegging voor je is, gaf Ian met enige tegenzin toe, maar ik had. hem dat geld ook zelf kunnen lenen. Maar dan zou jij niet genoeg geld meer hebben voor de kliniek, dat weet je zelf maar al te goed! merkte ze vriendelijk op. Ik heb toch het volste recht, Ian, om mijn geld aan mijn vrienden uit te lenen. We zijn toch niet verloofd. Dat heb ik je daarnet ook al gezegd. Er kwam geen antwoord uit Auckland cn tenslotte legde Sally de haak maar op het toestel. Ze voelde zich plotseling schul dig en ze vond, dat ze best wat vriende lijker had kunnen zijn. Maar als Ian zich erg enthousiast over die lening had ge toond en had laten blijken, dat hij het een uitstekende gedachte vond, dat zij geld uit leende aan zijn familieleden, zou ze onge twijfeld ook boos zijn geworden! Hij had zich nu eenmaal zo'n beetje tot taak ge- ze hield niet van het air, dat hij soms aan nam, van zijn houding alsof hij haar bezat. Ze had nooit voorgewend, dat ze van hem hield, ze had zich slechts dankbaar getoond voor zijn hulp en steun en nu meende hij haar te moeten kapittelen, alsof ze reeds lang verloofd waren en gauw zouden trouwen Ze ging naar haar kamer om nog eens de brief te lezen, die ze 's morgens van de notaris had ontvangen. De nodige papieren waren volgens haar wensen in orde ge maakt en zodra mijnheer Barr getekend zou hebben, kon zij hem een cheque voor drieduizend pond sturen. Dat bedrag zou dan uiteindelijk op zijn rekening bij de bank worden bijgeschreven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6