BOLERO Kunstenaars dag in Arnhem van Partij van de Arbeid TAXI 18000 Kort en bondig Belangwekkende discussies Kilo's slanker SHERRY w OENSDAG 2 5 MEI 1955 7 Beeldende Kunst De letterkunde BonKorets Bedrijfs-voetbalcom petitie begint op 31 Mei Olympische middag op het EDO-terrein Sectie Muziek Dagelijks leven Aangeboden concert Orgelbespeling op Donderdagmiddag Jn de Tuinzaal Trio Hesmerg speelde jeugdwerk van Schubert Amateurtoneel „Tot ons genoegen" speelde „Maaike" Bondige formulering Kennemer Vrouwenkoor met strijkkwartet in Santpoort Reeds 3450 auto's en 25 bussen naar Zandvoort Voetbal in de Sportweek Pianoleerlingen van Peter de Kleer Stijging ledental van het Witte Kruis in 1954 Inlichtingen gevraagd over „Henk" en een luitenant Tnbreker vernielde kleding en kleden DRY PALE Tentoonstelling kinder schilderijen te Haarlem Burgerlijke Stand van 1 laarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op uitnodiging van de Culturele Com missie van de Partij van de Arbeid waren Dinsdag in het gebouw van de Volksuni versiteit te Arnhem ongeveer honderd tachtig Nederlandse kunstenaars bijeen ge komen. Het was de vierde jaarlijkse con ferentie, die deze Culturele Commissie or ganiseerde waarbij zij op doeltreffende wijze gebruikt gemaakt heeft van de er varingen, die bij de drie voorgaande bij eenkomsten werden opgedaan. Zo was er in de regeling der discussies een radicale verbetering gebracht door de deelnemers niet meer gezamenlijk daarin te betrek ken, maar door hen in te delen in drie groepen: de sectie beeldende kunst, de sectie letterkunde en de sectie muziek. Aan de hand van een aantal stellingen, die door de inleiders voor de drie secties wa ren opgesteld, en die alle samen hingen met het vraagstuk van de financiering van de kunst, werden de besprekingen gevoerd. Na afloop daarvan zou een sa menvatting van de conclusies worden be kend gemaakt. Voor het begin van de gedachfcenwisse- ling sprak het Kamerlid de heer Joan Willcms ter opening van de kunstenaars- dag een welkomstwoord. Daarna hield de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, een korte toespraak. Voor de sectie Beeldende Kunst had de heer C. A. 't Hart vijf stellingen opgesteld, waarvan de eerste, scherp critiserend luidde: de financiering van de beeldende kunst in Nederland is geheel onvoldoende. In de tweede stelling werd als de voor naamste oorzaak daarvan de geringe be langstelling van het Nederlandse publiek voor de beeldende kunst genoemd. Om ons volk een beter begrip voor deze kunst uiting bij te brengen en ter bevordering van groter waardering achtte de inleider het nodig, dat bij alle vormen van onder wijs de aesthetica tot verplicht leervak wordt verheven. Voorts gaf hij enkele richtlijnen ten dienste van de overheid, zoals acsthetische verzorging van steden en openbare gebouwen, stimulering van en steun aan tentoonstellingen, het toeken nen van reistoelagen en studiebeurzen, de zorg voor atelicrruimten bij woningbouw, het organiseren van verkooptentoonstel lingen. Bij de discussies werden er allerlei on gewenste toestanden te berde gebracht. Het teken-onderwijs op scholen werd gecri- tiseerd. Eon aesthetische vorming van la gere scholieren als leergang achtte men ongewenst. Daarentegen werd die vorming- voor de middelbare school wei nooazai<e- lijk genoemd. De klacht werd geuit, dat de kunstproducten te duur zijn om een plaats te krijgen in het dagelijks leven. Beeldende kunstenaars hebben recht op een positie in de maatschappij. Men kwam op voor het individualisme in de beeldende kunst en had bezwaar tegen een staatsdirectie daarvan. In het systeem van opdrachten werd een gevaar gezien. Te weinig kunstenaars, zo werd verder be toogd, profiteren van subsidies en een een zijdig standpunt bij aankopen door het Rijk moet worden bestreden. De uitgever G. A. van Oorschot maakte voor de sectie Letterkunde tien stellingen. De eerste luidde heel merkwaardig: „de financiering van de uitgaven op letterkun dig gebied is uitsluitend de taak van de uitgever en kan nimmer de taak van de overheid zijn." En verder werd in de stel lingen nog over de financiering gezegd, dat deze onlosmakelijk verbonden is met prijs en oplage van het boek en dat zij verband houdt met de financiële verhouding tussen uitgever en schrijver. Bij de discussies achtte men de sugges ties van de heer Van Oorschot in de poli tieke realiteit irreëel. In tegenstelling tot de prijsverhoging van het boek, die de heer Van Oorschot voorstelde (30%) acht- ADVERTENT1E Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorels geven ti in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorels werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u al - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorels, f. 3.30 per flacon. VERMAGERING SDRAGEES Nu twee afdelingen met zes verenigingen ieder Aangezien nog twee voetbalelftallen zijn toegetreden tot de bedrijfsvoetbalcompetitie SVOW 2 en 13000 is het noodzakelijk geworden de groep van twaalf teams te splitsen in twee afdelingen. Deze afdelingen zijn als volgt samen gesteld: Afdeling A: Vermaat I; Nederland I; SVOW I; HSM; Heeremans en Van Leuven; Henkes. Afdeling B: Vermaat II; Nederland II; SVOW II; HAC; Planeta; 13000. De competitie begint op 31 Mei. Maandag 6 Juni spelen twee keuze-elftallen op het terrein aan de Slaperdijk. Uit deze twee elftallen wordt een elftal spelers gekozen, dat in het programma van de twaalfde Haarlemse Sportweek tegen een nader aan te wijzen tegenstander zal spelen. Het programma voor de eerste weck luidt: 31 Mei: SVOWI—HSM (Slaperdijk); 1 Juni: Vermaat IHenkes (Slanerdijk) en Neder land I—Heeremans en Van Leuven (Scho ten); Nederland IIPlaneta (Schoten); 2 Juni: Vermaat II13000 (Slaperdijk); 3 Juni: SVOW II—HAC (Slaperdijk). Alle wed strijden beginnen om zeven uur. In het programma van de twaalfde Haar lemse Sportweek wordt op Zondag 5 Juni op het terrein van EDO een Olympische middag gehouden. De R.K. Turnkring ver zorgt het gymnastische gedeelte. Er staan ook athletieknummers met goede bezetting op het programma. Een handbalwedstrijd 9r dien Concordia en Rapiditas en de Haar- 1 _-ms luchtvaartclub geeft enkele demon straties. te men juist een prijsverlaging, bijvoor beeld door een betere .commerciële tech niek, gewenst. Men kantte zich scherp tegen prijsvragen, waarvoor veel schrijvers voor niets moeten werken. De stelling van de heer Van Oorschot betreffende de hef fing op de uitgeleende boeken van parti culiere uitleenbibliotheken ten behoeve van uitkeringen aan schrijvers vond in stemming. De openbare leeszalen zouden echter ook in die heffing betrokken moe ten worden. De componist Lex van Delden verscheen voor de Sectie Muziek met zeven stellingen. De eerste luidde: „Van een financiering van de kunst is in Nederland geen sprake". In de tweede stelling noemde Van Delden „de scheppende muziek een stiefkind van het Nederlandse kunstleven". In het hui dige beste! is, economisch gesproken, geen plaats voor de componist. Men zal een andere manier van „financiering" van de componist moeten vinden, bijvoorbeeld door het verstrekken van overheidsbeur- zen of stipendia. En ook door componisten in dienst te stellen van muziekinstellingen op het gebied van de opera, radio, orkesten, toneel-, televisie en film. Bij de behandeling van het vraagstuk der financiering van de componist rees de vraag: wie bepaalt wie scheppend kunste naar is? Met alle eventuele fouten kan men toch alvast beginnen met er enige aan te wijzen. Het werd noodzakelijk ge vonden, dat de componist nader tot het volk zou komen (muziek voor fanfare en harmonie, koorwerken) en dat hij zich be wust wordt van zijn paedagogische taak. Men moet afstand doen van het stelsel van subsidiëring van de componist. Er moet een mogelijkheid tot financiering komen, een systeem dat hierin voorziet. En men geve de componist bindende opdrachten, want in het algemeen werkt hij beter onder druk dan uit vrije wil. De componist moet een erkende plaats in de samen leving krijgen, moet genoemd worden. De scherpe critiek op de radio-omroep werd bij de discussies bestreden door de heer Broeksz, die als voorzitter de sectie Muziek leidde. Op de namiddag hield de heer W. Jos de Gruyter, directeur van het Museum van Oudheden te Groningen, een belangwek kende rede over „De kunst in het dagelijks leven". In onze tijd, die om zijn aspecten verrassend, maar beklemmend is, bestaat ten aanzien van de kunst veel misverstand en een schrijnend tekort aan begrip. De voorwerpen uit een grijs verleden getuigen er nog steeds van, dat kunst vroeger een normale, vertrouwde aangelegenheid was. Nooit waren die voorwerpen lelijk of be- driegelijk van bedoeling. Vergelijk dat eens met de producten uit onze „Kitsch"- winkels en uit de zogenaamde kunstafde lingen van de grote magazijnen, aldus spreker. Aan de ene kant heeft onze tijd nega tieve prestaties als nooit te voren opge leverd. Aan de andere kant zijn cultuur en kunst nimmer, actiever gepropageerd. Toch is deze activiteit nog niet genoeg. Te vaak wordt meer de uiterlijke dan de innerlijke kant geraakt. De kunst is nog te® zeer een aparte grootheid, die het dagelijkse leven nog niet voldoende vermocht te door dringen. De leuze „kunst aan het volk" is eigenlijk bedenkelijk, omdat men aan het verkeerde einde begint. Men moet werken van onder-op en van binnen-uit, opdat een werkelijke kunstzin zal opbloeien in brede lagen van ons volk. Men moet zich hoeden voor aesthetische dictatuur, die leidt tot massa-suggestie en massa-hypnose. Voor de kunstwaardering is het inscha kelen van de zelfwerkzaamheid van het grootste belang. De schooljeugd moet daar bij betrokken worden. Zij moet zich vrij kunnen uiten in lijn, kleur, klank en be wegingen, zo vervolgde spreker. Maar ook de volwassenen moet men op allerlei wij zen tot deze activiteit opwekken. Kunst moet beoefend worden met een van gevoel en geest vervulde techniek en met de toe voeging van een volledige menselijkheid. De afstand tussen leven en kunst zal klei ner moeten worden en „kunst voor het volk" worden „kunst door het volk". Naar gewoonte werden de deelnemers aan deze kunstenaarsdag vergast op een concert, dat door de VARA werd aange boden. Hieraan werd medewerking ver leend door de pianiste Maria Stroo, de pia nist Sas Bunge en dooi Thom Kelling, radiozanger en guitarist. Maria Stroo en Sas Bunge brachten een programma van Nederlandse muziek, vierhandige klavier werken. Van Hugo Godron vertolkten zij een reeks „Miniaturen" ongecompli ceerde, niet diepgaande, bevattelijke mu ziek, waarmede de componist zijn bedre venheid in het toepassen van interessante harmonieën, ostinate begeleidingen, melo dische formules en in het aanwenden van volksliedachtige thematiek en rhythmiek gul demonstreerde. Met de omvangrijke Suite van Herman Strategier met haar opvallende muzikale kernachtigheid, haar vaak sterke zegging, haar polyphone structuur, felheid en geestigheid (een paar kostelijke knipoogjes naar de Muze van Felix Mendelssohn!) werd weer een geheel ander artistiek be ginsel geopenbaard. Voor Maria Stroo en Sas Bunge was de vertolking van beide werken een taak, die zij met voortreffelijke technische beheer sing en muzikaal konden volbrengen. En Thom Kelling had van zijn kant even wei nig moeite om door onopgesmukte, sympa thieke voordracht de aanwezigen een tijd lang gezellig bezig te houden met allerlei sentimentele en grappige liedjes uit het verre Zuid-Amerika. P. ZWAANSWIJK Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga C gr. t., J. S. Bach; 2. Partite diverse sopra: „Christ, der du bist der helle Tag", J. S .Bach; 3. Concert d kl. t. (Allegro moderato, Air. Adagio, Fuga), G F. Handel; 4a. Koraalvoorspelen a. Allein Gott in der Höh sei Ehr, b. Alles ist an Gottes Sagen, c. Aus tiefer Not, Max Reger; 5. Zesde Sonate (Choral-Variaties, Fuga. Andante (Finale), F. Mendelssohn Bar- tholdy. Onder auspiciën van „De Vrienden van het N.Ph.O." concerteerde Dinsdagavond het Trio Hesmerg in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Het programma begon met hef eersite Trio (Es grote terts) van Beethoven, een van de drie trio's waarmee de jonge mees ter als componist zijn intrede deed in het Weense muziekleven, namelijk in de salons van vorst Lichnowsky. Het was weer eens een genot dit jonge maar rijpe werk te horen. Vervolgens verrasten Ans Bouter, Jan Hesmerg en Eduard Biele met een pétil- lante verklanking van een ons onbekende compositie van Schubert. Dit eendelige stuk, dat onder de titel „Trio-Sonate" werd uitgevoerd, is enkele jaren geleden in de stadsbibliotheek te Wenen ontdekt. Het handschrift was gedateerd 1812. Schubert was toen vijftien jaar, maakte nog deel uit van de Sangerknaben en woonde dienten gevolge nog in het Konvikt. Het komt mij voor, dat de onderhavige Trio-Sonate een compositie-proeve van de geniale knaap is, namelijk een eerste deel van een gepro jecteerd meerdelig Trio, dat verder onaf gewerkt gebleven is. De titel Trio-Sonate zai wel niet van Schubert zelf stammen. Wat er van zij, het stuk dwingt althans als werk van een vijftienjarige het grootste respect af. Wij kunnen het zien als een stellige belofte, die later glansrijk in vervulling is gegaan. Met dat al was cle kennismaking met dit jeugdwerk zeer in teressant. Als derde programmanummer bracht men opus 27 van Séza Frid, het Trio, dat het ensemble ook verleden jaar speelde in de Vleeshal en waarvan wij toen onze me ning gezegd hebben. Deze steeds onder broken fuga wemelt van originele effecten, die geen geringe eisen stellen aan de execu tanten. Men kon hen nageven dat er ernstig op gewerkt was en dat het resultaat hier van buitengewoon veel voldoening schonk. De componist, die (naar hij ons meedeelde) zijn Trio nu voor het eerst hoorde zonder zelf bij de uitvoering betrokken te zijn, had veel lof voor de vertolking. Tenslotte speelde het drietal het Trio in d van Mendelssohn, dat, al moge het gro tendeels verbleekt zijn, toch ook passages bevat die nog steeds boeien. Vooral het Scherzo laat Mendelssohn op zijn best horen. Wat de uitvoering betreft zullen de heren Hesmerg en Biele het ongetwijfeld voor lief nemen, dat ik de pianiste Ans Bouter een extra compliment geef voor haar brillante vertolkingen. Overigens ver dienen ook de violist en de cellist bijzon dere lof voor hun wakkere musiceergeesl en hun ernstige studie, waarvoor zij de schaars toegewezen tijd, die een belang rijke orkest-functie van hun vergt, veil hebben. JOS. DE KLERK. In de feestzaal van het gebouw Sint Bavo voerde Dinsdagavond de toneelvereniging „Tot ons genoegen" onder regie van L. Beek het stuk „Maaike" van Rosita Peters op voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Deze voorstelling zal voor velen vanavond herhaald worden. „Tot ons ge noegen" heeft ongetwijfeld een bevredigen de opvoering gegeven, waar ook met volle interesse naar gekeken en geluisterd werd. Een geluidsinstallatie maakte het ge sproken woord op het toneel trouwens ook voor de achterste rijen van deze zaal, die een zeer slechte acoustiek bezit, goed ver staanbaar. In zoverre heeft deze avond dan v/el aan zijn doel beantwoord, ai blijft de vraag waarom men voor een ontspannings avond van ouden van dagen juist dit „spel van de zeekant", zwaar met droeve ge beurtenissen en tragiek geladen, heeft ge kozen. Beschouwt men de geleverde spelpresta- ties wat nader, dan zijn enkele critische opmerkingen zeker gerechtvaardigd. „Tot ons genoegen" heeft met „Maaike" een niet geringe opdracht op zich genomen. Het stuk toont vier bedrijven lang de huis kamer van schipper Garm Paap, in een havenplaatsje „ergens" langs de kust. Via de gesprekken van verscheidene personen in deze sobere woonruimte verneemt men een reeks van droeve lotgevallen, uit het verleden en het heden, die indrukwekkend genoeg is om meer dan één toneelstuk aan te wijden. Schipper Garm heeft jaren ge leden tengevolge van een schipbreuk zijn vrouw en twee kinderen verloren. Zijn jongste zoon. Koos, verliest nu eveneens het leven, bij een (overigens geslaagde) poging het schip van zijn vader in brand te steken. Aan het eind moet deze door het noodlot zwaar getroffen schipper nog ver nemen dat zijn pleegdochter en oogappel, Maaike, de dochter van zijn gehate broer Leendert is. Hierom zijn nog andere ver halen gesponnen, bijvoorbeeld dat van de matroos Sjoert Feitsema, die achteraf blijkt de zoon van een machtige scheepsbouwer te zijn. Het stuk besluit echter met een „happy end", waarbij Sjoert en Maaike, Garm en Gretha, een bekoorlijke buur vrouw, elkaar vinden. Wat het spel betreft: de excecutanten zijn er niet in geslaagd dit stuk de juiste sfeer te verlenen. Het bleef allemaal nogal aan de oppervlakte, terwijl ook een gebrek aan vaart en soepelheid van spelen zich demon streerde. De min of meer tragische figuur van schipper Garm werd door C. van Dalen niet helemaal uitgespeeld. Ook Ans Vos in de titelrol gaf niet alles van wat deze rol had kunnen zijn en J. Suyk, als haar ma troos Sjoert, bleef beneden de maat. P. Troost gaf ongetwijfeld een goede en vaak rake typering van de oude visser Dries Schelvis. Resumerend kan men constateren dat er in deze groep goede kwaliteiten schuilen (sommige scènes getuigden hier van ontegenzeggelijk). Een straffere regie zal er haar voordeel mee kunnen doen. H. S. Het is mij gebleken, dat de bondige for mulering van mijn verontwaardiging over de opvoering van „Spel met het noodlot" door de vereniging „Het Voetlicht" in mijn toneelbespreking van Maandag j.l. de in druk heeft gewekt als zou de verantwoor delijkheid voor het slechte peil dezer op voering uitsluitend op rekening komen van regisseur Frans van Emmerik. Dal is on juist. Beter ware het te concluderen, dat de heer Van Emmerik helaas zijn talenten aan een hopeloze onderneming heeft ver spild. Zijn gewraakte uitlating over „een grote knoeiboel" behoudt inmiddels haar waarde. P. W. FRANSE Toen de jonge Adolf Hasse zich in 1722 bij Nicolo Porpora en Alessandro Scarlatti in Napels als compositieleerling meldde, volgde hij daarmee het voorbeeld van zo vele van zijn Duitse landgenoten in de zeventiende en achttiende eeuw, die in Italië gingen studeren, om daar aan de bron der Italiaanse muziek hel geheim van haar volmaakte vormschoonheid deelachtig le worden. Het uit 1728 daterende „Miserere" voor vrouwenkoor, soli, strijkkwartet en orgel, dat hij componeerde voor het Conservatorio degli Incurabili, waar hij sinds 1727 kapel meester was, legt er getuigenis van af, hoe zeer hij zich de stijl en de melodiek van zijn leermeester, vooral die van Scarlatti, had eigen gemaakt. Het is een gave com positie, die het Italiaanse vorm evenwicht aan de gevoelsdiepte der Noordelijker vol ken paart en die daardoor zowel verrukken als ontroeren kan. Dat de in de achttiende eeuw zo gevierde Hasse later met zovele van zijn collega's in het vergeetboek raak te, is te verklaren door het opkomen van de genieën Haydn, Mozart en Beethoven, die alle aandacht tot zich trokken. Hierin schuilt tegenover meesters als Hasse eigen lijk een onverdiende miskenning, want juist de zogenaamde „petits maitres" zijn het, die meer dan de boven en buiten hun tijd staande genieën het stijlkarakter van een periode plegen te bepalen. Een woord van dank dus aan Annie Schoen, de vakkundige leidster van het Kennemer Vrouwenkoor, dat zij Hasse uit het muziekgeschiedenisboek weer eens naar het podium bracht. Het Dinsdagavond in de Hervormde Kerk te Santpoort-Dorp uitgevoerde programma werd daardoor alleen al naar een hoger niveau geheven. Zi.; dirigeerde het werk met vaste hand, zodat het koor zich, na een ietwat bevangen begin, spoedig hervond, zich vrij kon laten gaan en warm en welluidend zong. Annie Schoen vertolkte zelf de sopraansoli en ze deed dit met opmerkelijk stijlgevoel. Haar bel canto klonk uit boven de andere solis ten, de mezzo-sopraan Co HalsemaJans- son en de alt Leny KooningPool, hoewel deze beiden op zichzelf beschouwd verdien stelijk werk leveren. Het Miserere van Hasse schonk zonder twijfel de diepste indrukken van de avond. Hiervoor had Leny KooningPool in Psalm 114, een alt-solo van de (ook veel te weinig bekende) zeventiende-eeuwer Andreas Hsmmerschmidt blijk gegeven een cons ciëntieuze musiciënne te zijn, wier stem alleen nog aan glans en sonoriteit mag winnen. De organist Albert de Groot, die bij Hasse en Hammerschmidt de begeleiding in handen had, heeft korte tijd geleden zijn studies met onderscheiding beëindigd. Hij opende het concert op originele wijze, namelijk met een improvisatie. Hij maakte het zich daarbij niet makkelijk, want hij improviseerde streng meerstemmig en ge bruikte daarbij een moeilijk en onhandel baar thema. Hij werd gehinderd door het stugge orgel, dat hem belette die glans aan zijn spel te geven, die het op een beter in strument zeker zou gehad hebben. Toch hoorde men, dat hier een te waarderen kunstenaar bezig was, die men gaarne vaker zal willen horen. Na de pauze werd het programma bon ter. De Franse charme was vertegenwoor digd door een „Ronde du erépuscule" voor vrouwenkoor, solo en piano van Cécile Chaminade en daarna door vier frisse be werkingen van volksliedjes van Emile JaquesDalcroze, waarin de jonge, open stemmen van het Kennemer meisjeskoor het zeer goed deden. Het Dumky-trio van Dvorak viel in dit vocale concert wel een beetje uit de toon, maar het gaf de violiste Lida Langerveld gelegenheid, zich van haar beste zijde te laten horen. Ze kon hier haar temperament, dat haar in gebondener muziek wel eens parten speelt, de vrije loop laten, want deze compositie, gebaseerd op de bliksem snelle stemmingswisselingen der Tsjechi sche volkskunst, vraagt om een capricieuze manier van spelen. De beide andere vertol kers, Annie Schoen (die een even begaafd pianiste als zangeres is) en de cellist Bob van Marken speelden hun partij voortref felijk. Zonder aan hun prestaties iets te kort te willen doen, mag men toch consta teren, dat Lida Langerveld de gevoelssfeer van het werk het meest benaderde. Vrouwen en meisjes verenigden zich tot een groot koor voor het laatste nummer, de Zonnestraal-Cantate van Catharina van Rennes, een werk, dat eigenlijk te bestoft en oudbakken is om nog op een programma te mogen voorkomen. Maar de dames van het koor hadden zichtbaar behagen in dit stuk. PIERRE VERDONCK ADVERTENTIE Sterf och/ Bond zonder Naam Tot Dinsdag 24 Mei waren er bij de Bond zonder Naam voor de grote stertocht naar Zandvoort reeds 3450 auto's en 25 autobussen geregistreerd, waarin ongeveer vijftienduizend mensen uit alle delen van het land naar de badplaats zullen worden vervoerd. Alle auto's komen op de bou levard en de parkeerterreinen in Zand voort tezamen en er zijn door de politie in Zandvoort, Heemstede. Bloemendaal, Haarlem en Plillegom reeds maatregelen getroffen om alles perfect te doen verlo pen. Een groot aantal scholen is ingericht voor het klaarmaken van 45.000 broodjes en duizend vrijwillige krachten zullen zor gen voor het functionneren van allerlei diensten. Aan het middagprogramma dat onder meer verzorgd wordt in het Krelagehuis. net Concertgebouw, de Stadsschouwburg in Haarlem, het Minervalheater in Heem stede, het Monopoletheater en in vijf grote tenten in Zandvoort, zullen ongeveer twee honderd artisten medewerken. Driemaal in de komende sportweek kun nen de voetbal liefhebbers hun hart opha len. Op Maandag 6 Juni vindt op het ter rein van Schoten een wedstrijd plaats tus sen de vertegenwoordigende jeug'dploegen van Haarlem en Den Haag. Vrijdag 10 Juni spelen de B elftallen van Haarlem en Den Haag op het EDO-terrein een wedstrijd en op de sluitingsavond zal de wedstrijd Haarlem-Amsterdam worden gespeeld. M uziekschool Acht leerlingen, die op de Haarlemse Muziekschool van „Toonkunst" les hebben van de pianist Peter de Kleer, brachten Dinsdagavond voor veel belangstellenden een interessant programma tot uitvoering van barokmuziek en klassieke, romantische en moderne pianowerken. Een der leerlingen had al een heel om vangrijke laak met de vertolking van het Preluda en Fuga in D van J. S. Bach Wohltemperiertesklavier Band I), de So nate opus 10 no. 1 van L. van Beethoven, het Intermezzo opus 117 no. 1 van de Rhapsodie in g van Joh. Brahms, de Pa vane pour une Infante défunle van M. Ravel en drie Etudes van Ton de Leeuw gekregen. Begrijpelijkerwijs was er aan vankelijk enige emotionele spanning die in evenwicht gebracht moest worden. Maar toen die innerlijke rust gevonden was, ont popte deze jongeman zich als een muzi kale natuur, die ten aanzien van tech nische bedrevenheid al aanmerkelijke vor deringen heeft gemaakt. Opvallend was in zijn spel de klankdifferenlialie, een eigen schap, die men trouwens ook bij de andere leerlingen van Peter de Kleer kan op merken. Zo bijvoorbeeld bij de jeugdige pianiste, die de romantiek van een „Lied ohne Worle" van Mendelssohn en de Prelude in c van Chopin bracht in een gave vertol king. De jonge pianist, die Guajira van Longas speelde, gaf blijk van zelfvertrou wen bij zijn melodisch verzorgde voor dracht. Het klonk nogal stevig deze „Hoch- zeitstag auf Troldhangen" van Grieg in de uitvoering van een der leerlingen, maar suggestief was deze in elk geval. Aantrekkelijke muziek bleek „La me- neuse de tortues d'or" van Jacg. Ibert te zijn en even aantrekkelijk was de voor dracht die er van werd gegeven. Ook een andere leerling kwam met muziek van Ibert („La cage de cristal" en „A giddy girl") behoorlijk voor de dag. Vier Hongaarse Dansen van Bartök brachten de Hongaarse folklore naderbij met een vertolking, waarvoor het karakte ristieke rubato met smaak werd toegepast. En ten slotte vermeld ik nog de rhyth- misch toch altijd weer verraderlijke Ara besque in E van Debussy, waarvan een leerlinge een toegewijde uitvoering gaf. P. ZWAANSWIJK In het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" wordt meegedeeld dat het aantal leden op 31 December bedroeg 7850 (31 December 1953: 7234). Het aan tal door de wijkverpleegsters afgelegde bezoeken was als volgt: zuster Baarbé 6288 bezoeken in 338 gezinnen; zuster Dogterom 6200 in 273 gezinnen; zuster Muller 5360 bezoeken in 265 gezinnen; zuster Teders 2753 bezoeken in 144 gezin nen: zuster Snoeck Henkemans 5476 be zoeken in 268 gezinnen. Het totaal be droeg 26.077 bezoeken in 1288 gezinnen. Aan zuster Snoeck Henkemans is met in gang van 1 Januari 1955 eervol ontslag verleend en in haar plaats is benoemd zuster T. Pijlman. Uit de magazijnen werd ter leen ver strekt 2130 artikelen, waarvan uit dat aan de Nieuwe Gracht 1065, uit dat aan het Soendaplein 1036 en uit dat aan de Ka- merlingh Onnesstraat 29. De nieuwe 'afdeling van „Het Witte Kruis", de kinderhygiëne, begon haar acti viteit in de maand Februari 1954 met het overnemen van een aantal bureaux. Het aantal zittingert bedroeg 135 en het aantal bezoeken aan het bureau 2056. Gezien de resultaten in het eerste jaar is het bestuur van mening, dat deze tak van gezond heidszorg door haar ook naar andere stadswijken moet worden uitgebreid. Ge tracht zal worden in Haarlem-Oost een localiteit te vinden om daar een kleuter en zuigelingenbureau te stichten. In het kraamcentrum werden 770 kraam vrouwen geholpen, Hoewel de plannen voor de bouw van een nieuw badhuis met wijkgebouw in de stadswijk ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart gereed liggen kon met de bouw hier van nog niet worden begonnen. Het terrein is nog niet ontruimd en de vereiste ver gunningen zijn nog niet verkregen. In de vier badhuizen zijn 252.976 baden genomen (in 1953 239.785). Het aantal is dus met 13.181 vooruit gegaan: de vooruit gang is een gevolg van de instelling van de kinderbaden. Wegens de op 22 Maart te Tilburg ge pleegde moord op de 24-jarige Corrie Theeuwes de in December en Januari j.l. als kinderverzorgster werkzaam was bij een familie in Heemstede verzoekt de com missaris van politie hoofd van de justitiële dienst, te Haarlem, namens zijn ambtge noot te Tilburg, te worden bekend ge maakt met de identiteit van: a. zekere ..Henk", die aan dat meisje meermalen brieven heeft gezonden, die te Haarlem ter post zijn besteld. Deze persoon is in genoemde periode ook meermalen door het meisje opgebeld, waarbij zij verbinding met „Henk" vroeg; b. een luitenant, die in of omstreeks December 1954 omgang met genoemd meisje heeft gehad. Voor het geven van inlichtingen wordt men verzocht zich te willen melden bij de afdeling recherche van de gemeentepolitie te Haarlem. Bewoners van een woning in het cen- 'mm van Haarlem zijn Dinsdagmorgen 'ot een onaangename ontdekking gekomen. Mantels, waaronder een bontmantel en las sen. die aan de kapstok op de overloop hin gen waren met een scherp voorwerp (ver moedelijk een mes) vernield en kleden en stoelen in de woonkamer waren eveneens met een scherp voorwerp bewerkt. Dan waren kasten en een dressoir overhoop ge haald. Vermist werd uit een damestas, die op de tafel lag. een bedrag van 300. De Haarlemse recherche heeft een onder zoek ingesteld en is tot de conclusie geko men. dat men via een plat dak door een ongesloten deur aan de achterzijde in de woning is gekomen. In het huis stond ook een geldkistje met enkele duizenden gul dens en sieraden. Dat heeft men niet ge vonden. EINDEXAMENS RIJKSKWEEKSCHOOL HAARLEM Geslaagd de dames: T. Delzenne te Haar lem: B. Groen te Aerdenhout; K. P. J. Gall te Heemstede; E. Hos te Haarlem; H. Jansen te Haarlem. BINNENLAND Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen psychologie mej. W. E. Fibbe, Haarlem en de heer G. H. J. Driemen, Amsterdam. Candidaatsexamen Frans: mej. M. J. Harmsen, Amsterdam en mej. E. Kroes, Haarlem en voor het candidaatsexamen Spaans mej. J. B. Bosdriesz, Amsterdam. Het m.s. „Tabian" van de Mij. Neder land. dat zoals bekend is Zondag j.l. in de Perzische Golf in aanvaring is gekomen met een Italiaanse tanker, is Dinsdagavond om zes uur Nederlandse tijd. gesleept door de Nederlandse sleepboot „Loire" veilig ge meerd in Bahrein aan de Perzische Golf. De brand aan boord is bedwongen. Men zal trachten in Bahrein een deel van de lading uit het schip te halen, waardoor de machines weër zullen kunnen werken. Daarna zal de „Tabian" met behulp van de sleepboot een haven opzoeken, waar de noodreparaties kunnen worden verricht. De 18 kilome'er lange spoorlijn Gouda Alphen aan de Rijn wordt geëlektrificeerd. In het naiaar zal een begin worden gemaakt met het plaatsen van de bovenleidingsporta len en de aanleg van de leidingen. Met in gang van de zomerdienstregeling 1956 zal op deze lijn met electrische treinen kunnen worden gereden. De lijn GoudaAlphen aan de Rijn. is de enige SDOorliin die in de rand stand Hohond nog niet eeëlèctrificeerd is. Het 309 ton metende Nederlandse kust vaartuig ..Urmaio" dat in de nacht van 17 op 18 Mei bij Noord-Goodwin aan de Engelse kust is westrand, is Dinsdag omstreeks zes uur in Nederland teruggelfgerd. Het werd gesleeot door de ..Blankenburg". Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 36-jarige V. W. W. uit Bilthoven. wegens het met een windbuks doden van de hond van ihr. A. van Foreest uit Maartensdijk, conform de eis veroordeeld tot een boete van 100 gulden. Bovendien werd de civiele vordering van de eigenaar ad 150 gulden toegewezen. Het 700 ton. metende nassagiersschip „Vernis" van een Noorse rederij is begin April op de rotsen bij Plymouth gelopen en ernstig beschadigd. In een recordtijd is het schio hersteld on de wervan van de Neder landse Dok en Soheepsbomvmèatschapoii te Amsterdam. De N D. S. M. had aangeboden het schip binnen 40 dagc-n te reoarerén. aan welke termiin ruimschoots is voldaan. Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bii de rechtbank te Almelo geëist tegen de 28-iarige vrouw A. M. uit Haaksbergen, aan wie ten laste is ge leed. dat zij kort voor 2 Januari haar pas geboren baby heeft gedood. Het lijkie was doo'' de 34-jarige fabrieksarbeider N. B. hegraven. B. was kostganger van de vrouw. Tegen hem werd vier maanden geëist. De Koningin en Prins Bomhard hebben evenals Prinses Wilhelmina belangrijke bii; dragen geschonken aan de Stichting 1940-'45 voor de laatste openbare inzameling van de stichting. De bemanning van het in de Maashaven te Rotterdam liggende Zweedse motorschip „Carib" is in staking gegaan. Vermoed wordt, dat deze staking verband houdt met de actie van de Zweedse officieren ter koopvaardij. De ..Carih" is eigendom van de A/B Sven Salen te Stockholm. HAARLEM EN OMGEVING Snreekuur. De burgemeester van Heem stede houdt in plaats van Vrijdag aanstaande op D''"*dag 31 Mei spreekuur. Veertig jaar in dienst. De heer D. de Jong. landmeetkundig ambtenaar A te Haarlem, hoont op 1 Juni het feit te her denken dat hij veertig jaar geleden in dienst bij de landmeetkundige dienst trad. Uitvoering Baeh-ensemble. Tijdens de avonddienst op eerste Pinksterdag, in de Grote Kerk te Haarlem, zal door het Haar lems Bach-ensemble. onder leiding van George Robert, de Pinkstercantate van J. S. Bach ten gehore worden gébracht. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers is verhinderd on Vrijdag 27 Mei spreek uur te houden. Dit spreekuur is thans gesteld op Zaterdag 23 Mei. Bekroning. Tijdens het concours van harmonie- en fanfarecorpsen te Zwijndrecht heeft Arti et Religioni te Haarlem in de fanfare-afdeling F de eerste prijs behaald met 295 punten. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO&VÉRGARA JEREZ PE LAFRONTERA S PA I N PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM De Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer, die in Haarlem en Zandvoort een kinderschilderschool leidt, zal van Vrijdag' 3 Juni tot 11 Juni in het Vrijzinnig Protes tantse Jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht 47 te Haarlem een tentoonstelling houden van door zijn pupillen vervaardig de schilderstukjes. De officiële opening zal geschieden door de directeur van het Frans Hals Museum, de heer H. P. Baard, op Vrijdagavond 3 Juni. De tentoonstelling zal op de genoemde dagen geopend zijn van 124 en van 810 uur. HAARLEM. 24 Mei 1955 ONDERTROUWD: 23 Mei, G. F. van dei- Beek en E. de Vos; 24 Mei, R. ter Wal en M. C. Zoet. GEHUWD: 24 Mei: D. Forma en N. M. Rot; Chr. M. Vonk en W. J. Vroom; C. J. Froeling en G. Schreuder; J. van Os en Y. C. Delfgaauw; J. K. Munniks en L. Heems kerk; T. van Dijk en E. H. Wasmus. BEVALLEN van een zoon: 21 Mei, M. L, P. van Putten—Boer; 24 Mei, J. M. Tolle naar—Vogel. BEVALLEN van een dochter 22 Mei, C. Govers—Vork; 23 Mei, C. F. W. de Nie— Schulz; C. Dammers—Tervoort: 24 Mei, C. C. Nederstigt—Brand; S. Hortensius—de Gelder; L. SmitKoster; H. M. J. Klooster man -van Di li ven boden; W. A. van Uden— Wijsbek. OVERLEDEN: 21 Mei. G. van Eijken. 56 j.. Frans Halsstraat: M. Schaap—Heere. 76 j., Ripperdapark: 23 Mei. C. R. J. van Stekelen burg. 7 j.. Wagenweg; .J. J. Blom. 43 i.. Spie gelstraat; 24 Mei. J. Jongh—Hooman, 38 j., Cornelis van Noordestraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9