Reconstructie van het kabinet opgedragen aan mr. Burger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse pleiters voor Jungschlaeger krijgen geen Indonesisch visum Kans van slagen wordt gering geacht Vandaag gaat Engeland naar de stembussen Weerbericht Von Brentano neemt Buitenlandse Zaken over Troepenversterkingen naar Algerije Het woord is aan Frankrijk zit vandaag zonder kranten Verwarring over data en plaats Benelux-piannen in Parijs koel ontvangen De dramatische ontwikkeling van de MaU'Mau-opstand Waarschijnlijk om te houden wat men heeft Engelse verkiezingen via de radio Interpellatie over dwang van communistische vakbond Viermogendheden-gesprek Europese integratie Weer rapport 6 9e JAARGANG No 268 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redac tie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 26 MEI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 115 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De KW 18 was de eerste logger, die Woensdag de haven van IJmuiden verliet op jacht naar de Hollandse nieuwe. LONDEN (Reuter) Indonesië heeft ge- weigerd de twee Britse advocaten Derek Curtis-Bennett en Kenneth Richardson toe te staan Indonesië binnen te komen ter verdediging van de Nederlander Jung schlaeger. Dit is Woensdag te Londen be kendgemaakt. Agence France Pre-sse bericht, dat het besluit inzake het niet toelaten van Curtis- Bennett Woensdagmiddag tijdens een pers conferentie op de Indonesische ambassade in Londen werd bekendgemaakt. Het be sluit werd genomen door het Indonesische hooggerechtshof. Dit hof heeft vastgesteld, dat „alleen Indonesische burgers gerechtigd zijn in Indonesië te pleiten, ofschoon uit- 1 zonderingen kunnen worden gemaakt voor Nederlandse advocaten, die in Indonesië i verblijf houden en geaccrediteerd zijn", i De Indonesische ambassade in Londen heeft Curtis-Bennett Woensdagmorgen er- van in kennis gesteld dat hem geen visum j voor Indonesië wordt verleend. De Neder- j landse regering, die Curtis-Bennett ver zocht had de verdediging van Jungschlae ger op zich te nemen, werd eveneens per brief op de hoogte gesteld, aldus AFP. (Op 3 Mei deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag mede, dat de Nederlandse regering het tot haar plicht rekende te bevorderen dat de ver dediging in de zaak-Jungschlaeger zo goed mogelijk zou worden gevoerd en dat zij nu de Nederlandse en Indonesische ver dedigers in deze zaak niet de door hen ver zochte schriftelijke verzekering mochten ontvangen, dat zij hun taak ongestoord zouden kunnen volbrengen besloot, een jurist van internationale faam aan te zoe- Onze correspondent in West-Duitsland meldt: Van wel-ingelichte zijde vernemen wij dat Bondskanselier Adenauer nu toch eindelijk president Heuss verzocht zou hebben hem van het ambt van minister van Buitenlandse Zaken te ontheffen. Voor de eerste maal werd gisteren in een offi cieel communiqué van het pers- en infor matiebureau van de Bondsregering, dat ook door de radio werd voorgelezen, ach ter de naam van dr. Heinrich van Bretano, die in zijn functie van voorzitter van Ade nauer's partij aan de besprekingen van Adenauer met de West-Duitse ambassa deurs uit Washington, Londen en Parijs in Adenauer's vacantieverblijf op de Buhler- hohe heeft deelgenomen, met eenvoudige bewoordingen meegedeeld dat hij „spoe dig, de leiding van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zal overnemen". Daaruit kan geconcludeerd worden dat Adenauer het staatshoofd ook voorgesteld heeft Von Brentano tot zijn opvolger als minister van Buitenlandse Zaken te be noemen. In politieke kringen in Bonn ver wacht men Von Brentano's benoeming tegen het midden van de volgende week. OCCOOOCOOOOOOCOOOOCOCOC<X>CCOCO^X>OCOOCCCCOCOCCCOCCCOOOCO Hoe de Mau-Mau zichzelf versloeg in f;; Kenya, waarbij de blanke gezagsdra- gers door het oog van een naald kropen, i kan men lezen in het derde artikel van g onze reisredacteur in Afrika, dat heden y |op pagina 3 is opgenomen. <5 De Koningin heeft Woensdagavond ten paleize Soestdijk mr. J. A. W. Burger ontvangen en hem opdracht gegeven tot reconstructie van het kabinet. Mr. Burger heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Er is niemand die mr. Burger, de fractieleider vah de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, enige kans van slagen geeft. Maar door de uitvoering van zijn opdracht zal hij toch een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot de eventuele oplossing van de kabinetscrisis. Mr. Burger zal wel een programma opstellen als basis voor verdere samenwer king. Om te weten of voor dat programma op redelijke steun in het parlement valt te rekenen, zal hij de fractieleiders van de partijen polsen. Op die manier komt men dan tot het zoeken naar een basis van overeenstemming, tot het proberen „zaken te doen", tot geven en nemen, met of zonder succes. Dit kan in elk geval het voordeel hebben dat de standpunten en de verschillen daar tussen duidelijk worden vastgelegd. Dan weet men waar men aan toe is en in hoeverre men elkaar tegemoet moet trachten te komen. Dat zal niet ineens gelukken met de opdracht aan mr. Burger en misschien zelfs helemaal niet gelukken. De opdracht is veiieend aan mr. Burger, omdat hij' in de Tweede Kamer de leider is van de grootste partij, die tegen het huurvoorstel heeft gestemd. Men weet echter nog niet in hoeverre hij tot tegemoetkoming bereid is. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Vermeer, heeft gisteravond in een radiorede ver klaard, dat de P. v. d. A. bereid blijft tot samenwerking met de andere partijen. Hij heeft ook opgemerkt dat men in een ge- Van onze correspondent in Londen) Vandaag worden de Engelse parlements verkiezingen gehouden na een uiterst tam me verkiezingscampagne. Volgens Chur chill was dit de kalmste stembusstrijd, welke hij in zijn loophaan heeft beleefd. Blijkbaar zijn de tegenstellingen van vroe ger verzwakt en is er een zekere tevreden heid voor in de plaats gekomen. Algemeen wordt een conservatieve zege verwacht. De socialisten verkondigen dat de con servatieven, gezien hun economische poli tiek, welke Engeland weerloos zou hebben gemaakt in een crisis, vroeg of laat zullen vastlopen. Het is moeilijk met iets, dat men niet aan den lijve heeft ondervonden, de tegenstander te verslaan, vooral omdat in de jaren 1950 en 1951 de dingen onder Labour-bewind wél waren vastgelopen. Juist omdat alle voorspellingen, welke het tegendeel betoogden, ten spijt de zaken betrekkelijk goed gaan, zelfs beter dan ooit tevoren, is men huiverig van regiem te verwisselen. Het door Labour opgeroepen schrikbeeld van massawerkloosheid, die onder een conservatieve regering onvermijdelijk zou zijn, bleek een hersenschim. Natuurlijk is er de levensduurte, die de Tories hadden beloofd te verzachten, maar die zich nog hevig doet gelden. Het krachtigste verwijt van oppositie zijde is dat de regering de minst draag- krachtigen in de steek heeft gelaten en de welgestelden eenzijdig bevoordeelt. Rechtvaardige verdeling van de wel vaart is Labour's leus. Natuurlijk willen ook de conseryatieven een welvarend Engeland, maar niet door middel van straffe reglementatie, zoals Labour waarvan men thans niet meer gediend is doch door aanmoediging van zoveel mogelijk individuele activiteit. In 1945 hadden de Tories het wegens hun vooroorlogse politiek, ook door Chur chill zelf zo scherp gehekeld, bij de massa van het Engelse volk verbruid. Maar zes jaar twijfelachtig Labour-bewind leidde tot een vernieuwing van de conservatieve partij, die veel oude ballast overboord gooide en progressief werd. In 1951, toen Labour strandde, gaven de kiezers aarzelend de Tories een nieuwe kans. Labour verwierf nog een stemmen- meerderheid, maar deze was onvoldoende voor een zetelmeerderheid. De eerste na-oorlogse conservatieve re gering, met een voorsprong van slechts 15 zetels op de andere partijen, diende kenne lijk te worden beschouwd als een regering- op-zicht. Of de Tories thans het onvoorwaardelijk vertrouwen van de kiezers bezitten zal morgen blijken. De eerste uitslagen wor den vanavond omstreeks 10 uur verwacht. Ook in Labour-kringen zal men er -niet heel rouwig om zijn als de socialisten de verkiezingen verliezen, mits de oppositie door haar getalsterkte als rem voor de Tories zal kunnen fungeren. De grote handicap voor Labour is de onderlinge verdeeldheid in de partij. Bij een socialistische overwinning zou de een heid waarschijnlijk moeten worden be waard door toe te geven aan de linker vleugel. De helft van de 620 Labour-candidaten zou, zo wordt van conservatieve zijde be weerd, sympathiseren met Aneurin Bevan, de linkse „rebel". Twee sterke punten in Labour's propa ganda zijn hel plan om tegen de mono polies en prijsafspraken, welke vele ar tikelen kunstmatig duur houden, op te treden en het lokaas om de twee-jarige militaire diensttijd te verkorten. De B.B.C. wijdt morgen, Vrijdag 27 Mei, twee extra uitzendingen in het Neder lands aan de Engelse verkiezingen. Deze vinden plaats 's morgens van 8 uur tot. 8.15 uur op de golflengten 464 en 48,98 meter en 's middags van 12.25 tot 12.35 uur op de golflengten 464, 41.61, 30,74 en 25,49 meter. De zender op 464 meter is 's avonds in gebruik voor het derde programma. mengd kabinet niet in alle opzichten zijn eigen zin kan doordrijven. De goede wil is dus bij de P. v. d. A. aanwezig, maar dat garandeert niet dat mr. Burger zal slagen, omdat wel eens zou kunnen blijken dat de P. v. d. A. teveel water in de eigen wijn zou moeten doen. Als de poging van mr. Burger om die reden mislukt, is men geen stap verder. Als men wil vasthouden aan de samenwerking op brede basis, dan kan de zaak alleen weer op gang worden gebracht door iemand uit de andere partijen, door iets tegemoet te komen aan het standpunt van de P. v. d. A. Wat mr. Burger niet kan aanbieden, kan een ander vragen. Misschien gelukt het dan nog niet tot overeenstemming te komen, waarna een formateur kan worden aangewezen om tus sen de partijen te bemiddelen. Dat kan een langdurige geschiedenis worden. Huurbelasting het netelige punt De kernkwestie waarover voor de ver dere samenwerking moet worden gesproken is de huurbelasting. De P. v. d. A., behalve om zakelijke redenen, ook tegen de huur verhoging gesetmd omdat zij bij huurver hoging de invoering van een huurbelasting wenst, opdat de hogere huuropbrengst niet geheel ten goede van de huiseigenaren komt. De Katholieke minister Witte heeft daar principieel geen bezwaar tegen, maar prof. Romme, de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, is er volstrekt tegen, evenals de CHU, A.R., VVD, KNP en SGP. Het principiële argument tegen huurbe lasting is dat men de particuliere eigendom aantast. Dat woog bij de heren Weiter en Lemaire van de Katholieke Nationale Partij zo zwaar, dat zij tegen het huurvoor stel stemden, omdat zij niet een kabinet wilden redden, waarvan dr. Drees had meegedeeld dat het in zijn richtlijnen de huurbelasting had opgenomen. Voor de voortzetting van de samenwer king op brede basis zal dus de P. v. d. A. bij de reconstructie-poging van mr. Burger niet al te star moeten vasthouden aan een huurbelasting, want alle andere partijen zijn er tegen en de P. v. d. A. vertegen woordigt in de Tweede Kamer met 30 z els nog niet een derde deel van het Neder landse Volk. Bij een samenwerking op brede basis kan men zijn beginselen niet in alle opzichten doordrijven. Het zal echter voor de P. v. d. A. moei lijk zijn van de huurbelasting voetstoots afstand te doen en daarom mag men niet verwachten dat mr. Burger aanstonds slaagt. Hij zal een compromis wensen van „vertrouwvol beraad" over het huurbeleid. Maar alle tekenen van de laatste tijd wij zen er op dat prof. Romme hogere eisen zal stellen. Mogelijkheden Er is direct al na het. uitbreken van de kabinetscrisis gesproken over de vorming van een kabinet, dat alleen tot taak zou hebben de belastingverlagingen te verdedi gen en daarna te besluiten tot Kameront binding. Wie wil echter in een dergelgik kabinet voor zo korte tijd zitting nemen In een deel van de Katholieke pers, die slerkf aandringt op vervroegde verkiezingen ter oplossing van de kabinetscrisis, is al geschreven dat het een politieke dwaasheid zou zijn een kabinet te vormen, steunend op KVP, A.R. en CHU, alleen voor het uit schrijven van nieuwe verkiezingen. Indien men denkt aan een kabinet dat uitsluitend tot taak zou hebben te besluiten tot Kamerontbinding en indien het zou ge lukken daarvoor personen te vinden, dan rijst de vraag: kan een kabinet, dat geen conflict met de Kamer heeft gehad, beslui ten tot Kamerontbinding? De Kamer kan immers vragen zoals in het verleden ook is gebeurd, waarom het kabinet tot Kamer ontbinding heeft besloten en wat moet het kabinet dan antwoorden? Er is ook een theoretische mogelijkheid dat het thans demissionnaire kabinet op zijn voornemen tot aftreden terugkomt en dan bevoegd is te besluiten tot Kameront binding. Dan is het de vraag of alle minis ters hieromtrent eensgezind zijn. Als dat Mr. Burger niet het geval is, komen zij niet allen op hun verzoek om ontslag terug en dan zou er een ministerscrisis zijn ontstaan met precies dezelfde politieke toestand. Theoretisch is er ook de mogelijkheid, dat de Koningin het gevraagde ontslag weigert, zodat het kabinet niet meer demis- sionnair is. Dan zou het bij meerderheid van stemmen kunnen besluiten tot. Kamer ontbinding. Dan zouden de ministers, die er tegen zijn, daarin aanleiding kunnen vinden af te treden (ministerscrisis han gende de Kamerontbinding) en het meer derheidsbesluit zou ook politieke conse quenties hebben bij de motivering van het besluit in de Kamer. In ieder geval is de verwezenlijking van de gedachte van Kamerontbinding met ver vroegde verkiezingen, niet. zo eenvoudig als het lijkt. ALGIERS (United Press). De voor hoede van de Franse 14de gemotoriseerde infanteriedivisie is uit Tunesië in Algerije aangekomen, voor de strijd tegen de natio nalistische rebellen. De troepen werden onmiddellijk overge bracht naar strategische punten in het Aurès-gebergte. Ook gisteren hebben de guerilla's weer op verschillende punten toegeslagen. Het spoorwegstation van Sidi Hemmefl'i aan de spoorlijn Algiers-Tunis, enkele kilome ters van de grens met Tunesië, ging in vlammmen op. Kleine rebellen-benden ver nielden een aantal wijngaarden in het ge bied van El-Affroun en Mennerville. Drie opstandelingen werden hier gevangen ge nomen. In Tunesië is het op het ogenblik rustig. De premier Tahar Ben Amraar zal morgen per vliegtuig naar Parijs vertrekken om deel te nemen aan de besprekingen over het Tunesische zelfbestuur. Intussen is in Tunesië een nieuwe nationalistische partij op het toneel verschenen: de „partij voor de verdediging van de vrijheid van ge dachte en woord". In een niet ondertekend manifest prijst deze partij de nationalisti sche leider Salah Ben Youssef voor zijn onverzoenlijke houding ten opzichte van Frankrijk. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S ken, in samenwerking met de reeds inge schakelde advocaten de leiding van de ver dediging op zich te nemen. Mr. Derek Cur tis-Bennett werd bereid gevonden deze op dracht te aanvaarden. Curtis-Bennett zou worden vergezeld dcor de Engelse advocaat mr. Kenneth Richardson. Red. ANP.) Het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage deelt mede: „Met verbazing heeft de Nederlandse re gering kennis genomen van de weigering der Indonesische regering om een visum te verstrekken aan de Britse verdediger Curtis-Bcnnett en zijn Britse medewerker en van de gronden, die door haar zijn aan gevoerd ter motivering van dit besluit. De Indonesische ambassade te Londen, die deze beslissing bekend, maakte, heeft het nodig gevonden het besluit te verdedi gen met een uitgebreide verklaring. De hierin gegeven deels onjuiste en deels ten dentieuze voorstelling van zaken is, voor zover terzake doende, door de Nederland se regering in talloze nota's en communi qués reeds eerder weerlegd en recht gezet. De Indonesische verklaring noemt vele feiten, waarmede de strafzaak-Jungschlae ger geen verband houdt of waarvan het verband juist door het strafproces zou moeten worden aangetoond. De Neder landse regering legt dus de volle nadruk op het belang van een zo zuiver mogelijk gehouden proces, dat het de rechter moge lijk moet maken terzake een onbevooroor deelde uitspraak te doen. Een eerste vereiste voor elke strafzaak is een verdediger ter vrije keuze van de beklaagde, zoals dit ook is geregeld door het Indonesische strafprocesrecht. Artikel 254 van het herzien Indonesisch reglement bepaalt, dat iedere beklaagde bevoegd is om zich op de terechtzitting te zijner verdediging te doen. bijstaan door een raadsman. In feite treden overal in Indone sië raadslieden op van verschillende natio- nalteit en al dan niet rechtskundig ge schoold. Er bestaat in Indonesië geen wettelijke bepaling, die de rechter in staat stelt een raadsman als zodanig te weigeren. Terecht heeft de rechter Maengkom zulks reeds eerder erkend. De vergelijking, in de Indonesische toe lichting gemaakt met het Britse strafproces, dai een geheel andere wettelijke procedure kent, gaat dus niet op. De Indonesische verklaring besluit met de nadruk te leggen op het belang van het respecteren van de Indonesische wet. De Nederlandse regering verlangt niet anders, zij baseert zich op deze wet bij haar verzoek tot toelating van de door de beklaagde aangewezen ver dediger, en alle politieke argumenten, die van Indonesische zijde worden aangevoerd, bevestigen slechts het belang van een neu trale verdediger voor de Nederlandse be klaagden in dit proces, waarbij volgens de Indonesische verklaring „de integriteit van de Indonesische staat, in het geding is." De Nederlandse regering betreurt diep, dat onder de politieke spanningen, waar onder dit proces zich afspeelt, toepassing van duidelijke wetsbepalingen niet mogelijk blijkt te zijn. Zij kan in de onderhavige weigering slechts een voortzetting zien van de pogingen der Indonesische regering om een deskundige verdediging onmogelijk te maken. De Nederlandse regering zal nagaan, welke middelen voor haar nog open staan om de verdediging van de gedetineerde landgenoten in Indonesië mogelijk te maken en verwacht, dat het strafproces in Djakarta tenminste wordt uitgesteld tot op de door de beklaagde gewenste wijze in o.e verdediging zal kunnen zijn voorzien. (Van onze correspondent in Parijs) Er za! vandaag geen enkel dagblad in Frankrijk verschijnen. Dat heeft de com munistische vakbond, de C-G.T., verordon neerd, waarbij vrijwel alle typografen en drukkers in de krantenbedrijven zijn aan gesloten. De oorzaak van de staking schuilt niet in een loonconflict, maar hangt samen met een interpellatie, die door het Kamer lid Moisan vandaag in het parlement wordt gehouden en waarbij de regering zal wor den verzocht te onderzoeken of er geen einde kan worden gemaakt aan de mono polie-positie, die de C.G.T. in de dagblad bedrijven inneemt. Die positie dateert al uit de tijd, dat de arbeiders zich voor het eerst begonnen te organiseren; toen was de C.G.T. de enige vakbond, die hun belangen kon verdedi gen. Later zijn er ook andere socialisti sche, christelijke en onafhankelijke vak verenigingen bijgekomen, maar die wist de C.G.T. tot dusverre uit de drukkerijbedrij ven te weren. Van het technisch personeel is 95 procent nog altijd verplicht, bij de C.G.T. aangesloten te blijven. Tegen deze dwang richt zich de interpellatie van Moi san, die op haar beurt dus weer de sta- kingsproclamatie heeft uitgelokt. Havenstaking (Reuter) De C.G.T. heeft voor Don derdag een zeeliedenstaking van 24 uur te Le Havre uitgeroepen om eisen tot loons verhoging en verkorting van de werktijden kracht bij te zetten. De slakingsoproep wordt niet door de socialistische en Rooms-Katholieke bonden gesteund, al onderschrijven deze wel de eisen. In Engeland LONDEN (Un. Press) De Maandag in vijf grote Britse havens begonnen staking heeft verder om zich heengegrepen. Het aantal stakers nam toe tot 18.548. Op 196 schepen lag het werk geheel of gedeelte lijk stil. dat is op 30 meer dan gisteren. Intussen is geen vooruitgang te constate ren wat betreft de verzoeningspogingen die moeten vermijden dat Zaterdag om mid dernacht. 70.000 man locomotiefpersoneel het werk neerleggen. Samuel Butler: Alle dieren behalve de mens vle ten, dat de voornaamste plicht van het leven is ervan te genieten. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, heeft na een kabinetsvergadering verklaard dat de conferentie van regeringsleiders dei grote vier mogelijk van 18 tot 21 Juli zal worden gehouden. Hij deelde dit mede na een onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur Dillon. Uit Washington berichtte United Press, dat president Eisenhower accoord gaat met de data 18 tot 21 Juli. Daaraan werd toe gevoegd dat Lausanne wordt overwogen als mogelijke plaats van samenkomst voor deze conferentie. John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft ech ter naderhand voor de commissie van bui tenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de Parijse be kendmaking „voorbarig en onjuist" is, daar er nog geen overeenstemming bestaat onder de Westelijke grote mogendheden. Ook het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaart, dat noch over de datum noch over de plaats van samenkomst voor de viermogendhedenconferentie over eenstemming is bereikt, maar in diploma tieke kringen zegt men, dat 18 Juli voor Engeland een aanvaardbare datum is. President Eisenhower's perschef, James Hagertv, zeide dat de tijd en plaats voor de conferentie, door minister Pinay genoemd, als m o g e 1 ij k h e i d wordt bestudeerd. Volgens berichten uit Washington worden verscheidene andere mogelijkheden ook nog bestudeerd. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft Woensdag de richtlijnen opgesteld voor de minister van Buitenlandse Zaken. Antoine Pinay, die volgende week Woensdag op Sicilië zijn vijf collega's van de Schuman-gemeenschap zal ontmoeten. Daar zal het voorstel van de Benelux-landen ter sprake komen, dat door minister Be.ven werd geïnspireerd met het doel de Europese integratie-politiek nieuw leven in te blazen. Het kabinet Faure is sterk verdeeld wat zijn Europese opvattingen betreft en diè tegenstellingen komen ook wel in Pi nay's- opdracht tot. uiting. Frankrijk zal niet ac coord gaan met énig initiatief, dat nieuwe souvereiniteit-offers zou vergen. Van nieu we supra-nationale organen wil men dus niets weten. Wel is men bereid aan een conferentie van experts mee te werken, die de mogelijkheden zullen onderzoeken van verdere samenwerking tussen de zes rege ringen, of zelfs in ruimer verband, op de gebieden, die in de Benelux-nota werden aangegeven. Men denkt hier in het bijzon der aan de energie-bedrijven, gas en elec- trisch licht en aan het transportwezen. Tegen een al te hechte samenwerking ten behoeve van het Europese atoomonderzoek schijnt de Gaullistische minister Palewski bezwaar te hebben. Hij voelt er weinig voor de resultaten, die Frankrijk nu al heeft bereikt, met andere landen te delen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand to 5 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort Miinchen Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt mist geheel bew. half bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. NNO NNO NO ONO O NO NO Z windstil NW 4 windstil ZZO 2 windstil NNW NO ZW W WNW Z ONO SS 2 13 0 14 0 13 0 14 0 17 0 21 0,1 25 0 22 3 21 1 21 0 22 0 23 0 21 0 16 0 22 0 22 0,3 22 0 24 4 26 0,1 24 0 Neerslag laatste 24 uur. ttXXrornocnrvYvY-coooocccrvY-rr* o-mvrtrr. vvYYiOfvyyvyioooc DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Koude nacht met plaatselijk, vooral in het Noord-Oosten van het land nacht vorst. Morgen overdag over het alge meen hogere temperaturen dan van daag. 27 Mei Zon op 4.34 uur. onder 20.45 uur. Maan op 11.00 uur. onder 0.38 uur. Maanstanden '28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 Mei Hoog water: 6.50 en 19.21 uur. Laag water: 2.26 en 14.51 uur. Vrijdag 27 Mei Hoog water: 7.44 en 20.17 uur. Laag water: 3.17- en 15.44 uur. xx«xxjooocotxx*.ccooooDcoo3cooccocoococo<xx>jocoooco3or. O

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1