Oranje-allegorie in Haarlem BOSCH PINKSTERDAGEN Z O rton ZE VEN DA GEN HAARLEM Speciaalzaak LII! Geen luilaks-pensioen Raak Luilak? Mis! VREEMDE TALEN Luilak, beddezak, en Alie pie-palie de looizak VRIJDAG 2 7 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Amsterdamse verdacht van heling van 10.000 In Rozenprieelbuurt ook groot succes JAC. VAN MARIS Een leuke kinderoperette door „Jong Haerlem" litioiréee Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Gouden trouw Huldiging J. Bloemendal bij zilveren jubileum JlNGUAPHONE Vuurwerk op Maandag Het zo vertrouwde wandtapijt „De ver overing van Damiate" in de vergaderzaal van Burgemeester en Wethouders in het Haarlemse Stadhuis is deze week vervan gen door een drietal schilderijen, waarvan men het belangrijkste en grootste hier ziet afgebeeld. Het weefsel van Jozef Thienpondl is namelijk uitgeleend aan hét museum „Het Prinsenhof" in Delft, waar deze zomer een maritieme tentoonstelling „Hollands glorie" wordt gehouden. Het Haarlemse gobelin geeft daarbij minder een beeld' van de middeleeuwse oorlogs schepen dan van de samenstelling van de Spaanse Armada, die de ontwerpers tot model heeft gediend. Haarlem heeft daarvoor tot 15 Augustus in ruil gekregen twee schilderijen van Wybrand de Geest, portretten van Ernst en Hendrik Casimir, en een Oranje-alle gorie van Adriaen Pieterszoon van de Venne, waarvan men hier de foto ziet: een groot aantal leden van het Huis van Oranje, op één doek tezamen gebracht. Deze schilderijen passen uitstekend bij de reeds in de vergaderzaal van het College aanwezige serie portretten van leden van het Oranjehuis van Van Mierevelt. Van de Venne, een telg van een om het geloof uitgeweken Zuidnederlandse familie, was zowel illustrator als dichter, al is zijn bundel „De Zeeuwse nachtegaal" niet ten onrechte in vergetelheid geraakt. Daaren- tegea is zijn illustratiewerk, bijvoorbeeld voor de dichtbundels van Jacob Cats, nog steeds de moeite van het beschouwen waard. Van zijn schilderijen is vooral de allegorie „Zielenvisserij" (geïnspireerd op de godsdiensttwisten gedurende het twaalfjarig bestand) bekend geworden. Scorels naar Utrecht Intussen zal het Frans Halsmuseum deze zomer (Augustus- en September) ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar de. Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HA4RIEMMERWEG 475 AMSTERDAM-W- IEL 86211 (7 LIJNEN) Vermoed wordt, dat geld gestolen was in Halfweg In de Kerstnacht van 1951 is een inbraak ge pleegd in de Boerenleenbank te Halfweg, waarbij de buit bestond uit ongeveer 50.000. Twee verdachten zijn in hoger beroep ver oordeeld en een van hen. een ruim zeventig jarige Amsterdammer verbleef het vorig jaar in de gevangenis te Leeuwarden. Tijdens de behandeling van de zaak voor de Haarlemse rechtbank en voor het Amsterdamse gerechts hof hadden zij meegedeeld niets met de zaak te maken te hebben gehad. Vorig jaar Maart kreeg de Amsterdammer bezoek van zijn drie en vijftigjarige dochter en hij vertelde haar, dat zij een koffertje met geld moest halen op een adres in de Van der Helststraat. De vader moest een operatie ondergaan en mocht hem iets overkomen, dan zou zij het geld mogen hebben. De dochter ging naar het opgegeven adres en ontving het koffertje, dat in een gonjezak op zolder lag. In tegenwoordigheid van de bewoner is de inhoud gecontroleerd. Er was ruim 10.000 en de bewoner ontving 100. Donderdagmiddag had de dochter zich voor de Amsterdamse rechtbank wegens heling te verantwoorden. Zij verklaarde niet geweten te hebben dat het geld van diefstal afkomstig was. De bewoner uit de Van der Helststraat. die twee en zeventig jaar oud is. deelde mee hel koffertje twee en half jaar op zolder te heb ben bewaard; hij wist niet wat er in zat. Hem was verteld, dat er gereedschap in zou zitten en aangezien hij de brenger van het koffertje kende, vermoedde hij, dat er van inbrekers- gereedschap sprake moest zijn. De officier van justitie eiste tegen de vrouw wegens heling een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk, waarna de verdediger mr. E. L. Bak- huijs meedeelde er van overtuigd te zijn, dat zijn cliënte niet geweten heeft, dat het geld van de inbraak in de Boerenleenbank afkom stig was. Hij vroeg een geheel voorwaarde lijke straf op te leggen. De zaak tegen de bewoner uit de Van der Helststraat, verdacht van heling of schuld- heling van f 100 en hel bewaren of verbergen van het koffertje met geld. werd voor onbe paalde tijd aangehouden, om hem in de ge- lpgenheid te stellen zich van rechtskundige bijstand te voorzier vier schilderijen afstaan voor de in Utrecht te houden tentoonstelling „Jan van Scorel en zijn kring". Het zijn twee doeken van deze middeleeuwse schilder: De doop van Christus in de Jordaan en De ridderlijke broederschap van de Heilige Landen te Haarlem (De Jeruzalemvaar- ders), verder een aan de school van Jan van .Scorel toegeschreven Adam en Eva en tenslotte een tweeluik van Maarten van Heemskerk: Madonna met kind. Daarentegen krijgt het Frans Halsmu seum een werk van Maarten van Heems kerk, die in 1574 in Haarlem overleed, uit Delft ter leen in ruil voor het gobelin „De verovering van Damiate", namelijk een Picta. Op deze wijze wordt het Nederland se kunstbezit voor een grotere groep be langstellenden toegankelijk dan het geval zou zijn wanneer elk werk in het mu seum blijft waaraan het behoort. Bliksemverloting Ook Donderdagavond heeft de afdeling Haarlem van hel Nederlandse Rode Kruis weer een groot succes geboekt met haar bliksemverloting, welke ditmaal in de Ro zenprieelbuurt gehouden werd. Alle loten vlogen weg tijdens de huis-aan-huis ver koop en reeds lang voor negen uur stond men in de Voorhelmstraat op de hoek van de Bakkerstraat te wachten op de trekking, die prompt op tijd door notaris J. C. Sluart verricht werd. De eerste prijs, een dames- of herenrijwiel viel op lot nummer 1123, de tweede prijs, een doos bonbons, op num mer 886, welke direct door mevrouw De Jong, uit de Barendseslraat 98, opgehaald werd en prijs nummer drie, een Rode Kruis lepeltje, viel op nummer 280. De eerste prijs en derde prijs zijn niet afgehaald en kunnen alsnog door de geluk kige winnaars (winnaressen) aan het bu reau van het Rode Kruis te Haarlem, Pa viljoenslaan 3 worden afgehaald. Op Vrijdag 3 Juni is Haarlem-Noord aan de beurt, waar de trekking eveneens des avonds om negen uur op de Muiderslotweg bij de Vergierdeweg zal worden gehouden. Te Heemstede hebben ook een tweetal der gelijke acties plaats en wel op Donderdag 2 Juni en Vrijdag 3 Juni. Op Donderdag avond bezoekt het Rode Kruisteam van Heemstede dan de Indische buurt, met-als eindpunt de Timorstraat, hoek Soenda- straat en op Vrijdag het Binnenwegkwar tier waar de trekking op het Res Novaplein zal gebeuren. /t ^TENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening 1 BARREVOETESTRAAT 19 - TEL. 15051 „De pruik van de koning Op het toneel van het gebouw St. Bavo in de Smedestraat is Donderdagavond heel wat te doen geweest om een verdwenen pruik. Die pruik was van koning Archi bald de Derde welke vorst zijn kostbare hoofdbedekking koesterde met een angst vallige zorg. Desondanks wisten enige snoodaards Archibald toch zijn kunsthaar lokken, die het leven waard maakten ge leefd te worden, te ontfutselen. De koning was radeloos. Hij beloofde de hand van zijn knappe dochter prinses Sièna aan de man, die de pruik zou terug bezorgen. Nu was het juist dit prettige vooruitzicht geweest, waarom die pruikenroverij als een geraf fineerde comedie op touw was gezet. De aanvankelijk als aanstaande schoonzoon gediskwalificeerde prins Ottokar had direct bondgenoten gekregen in een stel kabou ters, die het initiatief namen voor de gran diose misleiding, waarbij Archibald's schat meester, de slimme Roderik, ook betrokken werd. Het einde van de grappige historie was, dat Ottokar en Sièna als „Ot en Sien" lang en gelukkig leefden, verenigd door de band van een tedere liefde. De kinderen van het operettekoor „Jong- Haerlem" uit Haarlem-Noord hebben van de operette „De pruik van de koning" waarin alle hiervoor genoemde wonderlijke gebeurtenissen zich afspelen een aller aardigste opvoering gegeven. Geen rol was eigenlijk „zwak" bezet. De vele toehoor ders, jongens en meisjes en tal van vol wassenen, waaronder een groep ouden van dagen, hebben genoten van de goed ver staanbare zang en van het bewuste spel van de kleine toneelspelers en speelsters. Koning Archibald, een kostelijk eerbied waardig type, bleef voortdurend de cen trale figuur. Maar ook de prinses, Ottokar, de schatmeester, de leden van de hofhou ding, de kabouters en de rovers mochten er in alle opzichten zijn. De leidster van het koor, Willy van El- dik, heeft terecht voldoening van haar be langeloos werk gehad. De dankbaarheid ADVERTENTIE Rode Bordeaux vanaf 2-85 p. fles Witte Bordeaux 2.65 p. fles Rijn- en Moezclwün 2.40 p. fles Zoete Zuidw(jn 2.75 p- fles Sherry 5.15 p. fles J/2 1/1 Oude Gencver 3.65 7.15 Citrocnjcncver 3.05 5.95 Jonge Jenever 3-30 6-50 Zoete Bessenjenever 3.05 5.85 Advocaat 2-40 4-50 UI Ged. O. Gracht, hoek KI. Houtstraat, tel. Rijksstraatweg 242, bij J. Gijzenbrug, tel. Rijksstraatweg 8, bij 't Soendaplein, tel. Amsterdamstraat 64, t/o R K. Kerk, tel. Kleverparkweg 24, t/o R.K. Kerk, tel. I.eidsevaart 132, hoek Leidsestraat, tel. Bloemend.weg 337, bij de Zijlweg, tel. 13676 23744 12036 12612 10644 17993 15123 van de ouders voor dit werk is aan het slot van de avond ondubbelzinnig gebleken. Vermelding verdient zeker nog het inne mende voorspel, dat de operette verkreeg met de uitvoering van allerlei kinderlied jes door schattige kleine meisjes, feestelijk gekleed in mooie jurken en veel prachtige strikken in het haar. Als je er zo leuk uit ziet móét je toch wel mooi zingen! P. ZWAANSWIJK. m Misschien is het eerbetoon, misschien is het een verwijt aan Haarlems beschaafde inborst, maar een feit is, dat in Haarlem de luilakviering op het hoogste peil staat: het „bedenkelijke allooi" is er bij ons uit, al zal morgenvroeg om een uur of vier toch weer het kabaal losbarsten, die orgie van samengebalde herrie, waarvan de verfijnde kwelling onze jeugd op de hoogste toppen van vervoering brengt: „Luilak, beddezak, moet om negen ure op, negen ure, hallef tien, nog is de luilak niet te zien". Wee degenen die iets aan de jeugd misdaan hebben, wee de genen, wier „beste bedoelingen" door de jeugd verkeerd zijn opgevat: het worden even zovele winstpunten voor die tergende keetsclioppers, die het fijne werk ongetwijfeld van hun ouders geleerd hebben of is het aanleg? Het Luilakvieren (dauwtrappen-Luilak-Pinksterdrie) is een onverwoestbaar stuk folklore, dat ontstaan is zoals talloze folkloristische en christelijke gebruiken uit heidens ritueel. Bij de Romeinen was h_et al gebruik, dat priesters met een riem van gelooide bokkenhuid de voorbijgangers „aantikten". Dat was een symbolische handeling, een zegening. Maar ook practische overwegingen liggen aan nu symbolische gebrui ken ten grondslag. De brandnetels, die bijvoorbeeld in Zaan dam op de deuren der langslapers worden geprikt, waren vroeger Aristoteles noemt het al in gebruik om de melk productie bij geiten te verhogen: men sloeg ermee tegen de uiters van de ontdane dieren; kippen moesten bet eten om meer eieren te leggen. Niet zo bijgelovig waren de Romeinen, dat zij meenden, dat door de netelbrand de eitjes ter kippe reeds hard of zacht-gekookt werden. Het woord „lak", zoals het voorkomt in vuilak, vieze'ak lui lak. heeft de betekenis van smet. gebrek -of fout. De volksmond verkondt, dat een meneer Klaas Lak eens vergat de noodklok te luiden toen de Snanjaarden ten aanval trokken en toen uitge jouwd werd voor luie Lak. maar dat is verlakkerij. Het feest, zoals het ontstaan is uit de heidense gebruiken, bestaat nog steeds in bijna alle landen van West-Eurnoa: Duitsland. Pfingstsehlager: Frankrijk. Père Mai en Reine Mai; in Engeland Jack in the Green en Mayqueen: in Bohemen Kravlona. enzo voorts. Degene, die Za'erdag het laatst uit bed komt van de familie kring en moet trarteren. mag de hemel prijzen dat hij er nog zo van af komt. Want vijftig iaar eerder had het hem nog kun nen overkomen, dat hij temidden van brandnetel, kikkercada- vers en oud roest was wakker geworden. In de Zaanstreek wil de jeugd die attributen nog wel eens on een deur spijkeren, maar het ware gevoel ervoor is verdwenen. Echter de herrie is gebleven. en bij de echte oude famines nok het gphruik van luüakkenbollen. beboterd en met suiker bestrooid. Wie het laatst op het werk verscheen moest er op tracteren. De umarschvwinp is eigen lijk overbodig, maar als u mor genvroeg een genadeloze her rie verneemt en uw bel gaat. sta dan niet op: als u opendoet ev verbaasd in de brandnetels grimt. - misschieti zelfs in een dode kikker - kimt u er zeker van zijn. dat een eindje verder ren triomf gejoel opklinkt van het verdekt opgestelde genoot schap. dat zelfs het ouderlijk huis niet zal ontzien. En als het goed is. moet na het zon negloren het meisjesgezelschap meedoen met. het aloude lied: „Alie, pie-palie, de looizak, de slaepzak, lact. on'estaen, die ken wel weer na bed toe gaan". Maar het zal wel niet goed zijn: de hécééle loilak is gien oortje mer werd: dèn van vroeger, toe wasset wet aers", klinkt het in 't Zaan- dams. Maar daar hebben ze ook geen bloemetjes- en pa ling-markt., kilometerslang langs de grachten, met suizen de lampen en iampionnenlicht, duizenden kinderen, palates- frites en muzikanten. Het zal met Luilak wel in alle straten van Haarlem raak zijn. Ook de Kleverparkweg zal er van horen. Daar woont op no. 185 een man, die mor genvroeg voor het eerst in zijn leven een luilak zou mogen zijn, eigenlijk een luilak moet zijn. Want als morgen kapitein Buytenhuys wakker wordt, is hij geen kapitein meer met een schip, maar een kapitein met pensioen en daar houdt een man, die zijn leven lang de zeeën heeft bevaren niet van. Morgen mag hij luilak zijn. zeggen wij. Hij ziet het anders: hij is een gedwongen luilak, en hij zal niet rusten voor hij een baan in het scheepvaartbedrijf heeft, want al zal hij niet meer varen, het scheepvaartbedrijf wil hij blijven beleven. Geen KNSM- gezagvoerder heeft een staat van dienst als hij: 43 jaren heeft hij voor de maatschappij gevaren, maar ook zó'n staat van dienst stopt bij de voor velen te vroege mijlpaal van het pensioen. „Anders komen de jongeren nooit aan bod," zegt de kapitein, hij heeft er vrede mee, maar een positie voor hem in het scheepvaartbedrijf kómt er, al moet hij hem zelf creëren. Hij is een man. die weet wat hij wil en doorzet; de vier onderscheidingen, die wij op de schouw zien liggen, zijn niet zo maar uit de lucht komen vallen: het oorlogs- kruis met twet gespen, het bronzen kruis, het oorlogskruis 1918 en de St. Georges Medal for Courage. „Zestig jaar is de leeftijd van de sterke," zegt kapitein Buytenhuys. Hij noemt vlot weg een twintigtal schepen waarop hij heeft gevaren. Grote ongelukken? „Nou, als je het een ongeluk wilt noe men, dat ze je met je hele bemanning van boord halen en dan je schip in de grond borenHij was in 1941 met de „Barneveld" op weg van Engeland naar Calcutta met een „hete" lading: vlieg tuigen, munitie en pantser auto's. Bij Kaapstad ont moetten ze zonder geleide- vaartuigen de „Admiral Scheer", „en toen was het gauw bekeken." Van het Duitse schip af moesten kapi tein, officieren en bemanning hun schip zien zinken. De rest? Krijgsgevangen gemaakt aan boord van de Duitse kruiser, met een Noors prijs- schip naar Bordeaux (Pauil- lac), met een stel Marokkanen in een kamp in de Médoc, vervolgens in een wagon met 48 Brits-Indische koelies naar een kamp op de Liineburger- heide, een reis van zeven dagen en zes nachten.... Na vrijlating inspecteur van de distributie Gelderland, stand plaats Zutphen, toen onder duiken (men begon bonnen te missen, en „men" was niét de ondergrondsein een krankzinnigengesticht in een gecapittonneerde cel als zeer gevaarlijke gek, later bij een familie. Hij brak door de Duitse linies heen naar de Canadezen in Duitsland en kon weer varen. En nu: pen sioen. Hij gaat eerst alle postzegels inplakken, die hij heeft ver zameld, en véél lezen. Bijna elke dag gaat hij even kijken in Zandvoort of de zee „het nog doet". Nog meer? Hij gaat eens kijken hoe Neder land er uit ziet. Want dat is het land waar hij het minst van heeft gezien. „Bovendien ben je er bijna nooit als er wat bijzonders gebeurt, ik ga de he<e boel bekijken." Als we wegrijden en nog even omkijken staat de kapi tein in de deurpost, vriende lijk.... saluerend. Pensioen of geen pensioen, een kapitein blijft kapitein. Feestavond Op 4 Juni organiseert de Haarlemse invalidenbond H.I. B. een feestavond voor de in validen, in het gebouw H.K.B. aan de Tempeliersstraat, met medewerking van het Haagse Cabaretgezelschap „Collora- da", onder leiding van Fred Bourgonje. Na afloop wordt er gedanst onder leiding van de heer J. Zwart; dansorkest. „The Spaarne Boys". Er zijn bij de voorzitter en de secreta ris kaarten verkrijgbaar. Hun adressen zijn respectievelijk: Helmbrekersteeg 12 rd en Su- matrastraat 25. Dauwtrappen De Vereeniging Haerlem or ganiseert voor morgen, Luilak, een vroege ochtendwandeling. De wandeling is van de Lie- brug naar Spaarndam, over stille wegen en weidepaden. Voor degenen die bijtijds te rug moeten zijn is in Spaarn dam bus 7, die om 7.40 en 8.25 uur naar Haarlem-Station ver trekt. De anderen wandelen 2 km verder naar het eindpunt van de buslijnen 1 en 5 op de Vergierdeweg. Naar de Liebrug vertrekt om 6.20 uur in de morgen de tram naar Amsterdam uit de Tempeliersstraat. Uitstappen aan de Liebrug. „Ik ben altijd een zwerver geweest", zegt de heer J. L. de Vries, die op 31 Mei zijn gou den huwelijksfeest viert en zijn bruid, mevrouw De Vries- Theunisse, beaamt dat. De heer De Vries verdiende zijn eerste geld als zandschipper, een baantje, waarbij hij van vijf uur 's morgens tot zeven uur in de avond in de weel was. Toen hij nadien in het bouwbedrijf ging, bleef hij het water gedeeltelijk trouw: hij werd waterdrager. In die func tie heeft hij onder meer de Katholieke kerk in het Klever park helpen opbouwen. Sedert 1914 heeft hij zich toegelegd op het ijs en de foto grafie. Geholpen door zijn zoons voorzag hij jaren lang met vier ijswagens de dorstige Haarlemmers van zelfgefabri- ceerd ijs. Bovendien kon men hem dikwijls aantreffen bij de Straks, om drie uur in de vroege morgen, zullen in tientallen Haarlemse hut- zen met ratelend geweld tientallen wekkers aflopen. Omdat het luilak is. En ook omdat hoofdinspecteur A. F. Suurendonck en hoofd agent H. Hartman dat zo graag willen. Zij gaan na- melijk van het standpunt uit, dal kinderen, die op luilgkmorgen met een vast omlijnd plan in gedachten de deur uilstappen minder kattekwaad uithalen, dan jongens en meisjes, die in het wilde weg. schreeuwend en op de deur bonzend door onze goede slapende straten gaan rennen. Er moest dus een attrac tie komen en wie de liefde van de heer Hartman voor het fietsen kent zal zich Jiict verbazen, dat het een oriëntat.ier it is geworden, waarbij de deelnemertjes gedurende drie uur van controlepost naar contrö]e- post zullen rijden om maar zoveel mogelijk stempeltjes op te halen Voor de jongens en meis jes. die niet in het. bezit zijn van een rijwiel bestaat de gelegenheid om een (korte re) route wandelend af te leggen en ook zij kunnen in aanmerking komen voor een van de vele prijzen, die de goedwillende winkeliers spontaan ter beschikking hebben gesteld. Op de con troleposten zullen de wiel rijders en wandelaars vra gen krijgen te beantwoor den op het gebied van de verkeersveiligheid en de kennis van de stad Haar lem. Al met al dus een lof waardig initiatief waarvan het slagen echter ook voor een groot gedeelte zal af hangen van het iverk van de route-controleurs. Hier voor zijn de deelnemers aan de ..Haarlemse Muggenron- de" uitgekozen en deze jon gens zullen hun taak onge- twijfeld met groot plezier vervullen. Zij doen het be langeloos. maar zij zouden het. evenals de heren Suu- rendonc, Hartman en Ha- zevoet, bijzonder op prijs stellen wanneer de ouders, die weten, dat hun kinderen nu op luilakmorgen niet doelloos over de straat zwerven, even het saldo op het gironummer 514953 ten name van de heer W. Ha- zevoct. Raamsingel 38, hel pen verhogen. Dat geld is namelijk bestemd voor die Muggenronde in de eerste week van Augustus, een vacantie-festijn. dat. alleen met de hulp van de goed- gevige Haarlcinmers kan dooroaan. Het is niet zo moeilijk te onthouden: 514953. Of doet u het eigen lijk nu meieen maar even. Alle beetjes helpen. Hertenkamp, met een foto-ap paraat, waaruit hij binnen en kele ogenblikken een kiekje te voorschijn kon toveren. De grote attractie van de heer De Vries was een blinkende mo torfiets, waarop gezeten de ijdele voorbijgangers zich kon den laten vereeuwigen. Met deze motor reisde de heer De Vries ook de kermissen in de omgeving af, waar hij altijd met geiuich werd ingehaald. De 31ste Mei zal in de Leid sestraat 80 niet ongemerkt voorbijgaan. De Hcemsteedse plantsoenen hebben Donderdag bij hoge uitzondering een uur tje minder onderhoud en toezicht van zijn verzorgers genoten dan gewoonlijk, omdat het voltallige personeel van de plantsoen dienst 's morgens in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" bijeen gekomen was, ten einde voorman J. Bloe- mendaal in verband met zijn zilveren jubi leum een hartelijke huldiging te bereiden. Door de afwezigheid van de burgemeester en wethouder E. J. van Lent, werd het gemeentebestuur hierbij vertegenwoordigd door wethouder mr. O. H. van Wijk, die deze dag voor de jubilaris een mijlpaal noemde met een vergulde kop. De heer Bloemendaal is immers lange tijd rustig en plichtsgetrouw zijn weg gegaan bij het vervullen van een taak, welke in de ogen van spreker een prachtig werk betekende. Want Heemstede is trots op zijn plant soenen en daarom moet het voor de ver zorgers een prettig idee betekenen hierbij betrokken te zijn. Vooral wanneer zij zo veel liefde voor hun werk betonen als de jubilaris steeds heeft gedaan. Daarom was het niet alleen voor de heer Bloemendaal en zijn familie, maar ook voor de gemeente een blijde dag, zodat de wethouder hem ten slotte nog vele voorspoedige jaren toe wenste; tot heil van zijn gezin en tot nut van Heemstede. Vervolgens sprak de adjunct-directeur van Openbare Werken, de heer H. G. Peterse, die eraan herinnerde dat Heem stede in de laatste vijfentwintig jaar be langrijk is uitgebreid; ook wat de plant soenen betreft. Daarvan zijn die aan de Hcemsteedse Dreef, Groenendaalkade en Herfstlaan na de oorlog onder leiding van de jubilaris van een nieuwe aanleg voor zien, waarbij hij zich een prima voorman met een groot besef van verantwoordelijk heid heeft betoond. Daarom wenste spre ker hem toe, dat hij op deze weg nog lang zou mogen voortgaan, welke gelukwens door een fraaie oorkonde werd vergezeld. Ten slotte werd de heer Bloemendaal namens het gehele personeel toegesproken door de heer G. van Dijk, die daarbij de sympathie van zijn collega's onder woor den bracht en in deze hulde ook de echt genote van de jubilaris betrok. Onder het uitspreken van zijn hartelijke gelukwensen overhandigde de heer Van Dijk hem een geschenk in enveloppe, waarbij mevrouw Bloemendaal een fraai boeket werd aan geboden. Het laatste woord was aan de jubilaris, die uitdrukking gaf aan zijn grote dank baarheid voor deze belangstelling van ge meentebestuur, directie en personeel. Hij kon niet anders verklaren, dan dat de af gelopen vijfentwintig jaar hem ongelofe lijk kort gevallen zijn, hetgeen hij voor een groot deel meende te kunnen toe schrijven aan de vriendschappelijke en prettige medewerking, die hij steeds van alle collega's heeft mogen ondervinden. Na dit officiële gedeelte werd een kopje koffie met gebak aangeboden en bleef men nog korte tijd bijeen. ADVERTENTIE per gramofoon Het Is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-nietbode. Teneinde dit sysfteem meer bekendheid te geven bevindt zich van 17 Mei t/m 4 Juni aan Nassaulaan te Haarlem de een demonstratiewagen, waarin belang, stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. INSTITUUT AMSTERDAM Het bestuur van Touring Zandvoort maakt bekend, dat op Tweede Pinksterdag desavonds om 10 uur een vuurwerk op het Zandvoortse strand zal worden afgestoken (namelijk het vuurwerk van het Bevrij dingscomité, dat op 5 Mei j.l. niet kon door gaan). Ook is een vuurwerk geannonceerd, dat op Zaterdag 28 Mei zou worden afgesto ken. Hiervan is evenwel geen sprake. Er wordt alleen op Tweede Pinksterdag te Zandvoort een vuurwerk afgestoken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14