De in de mens en zijn IJmond-basis van verhoudingen onderzoek Advocaat deeld tot veroor 3 jaar Panda en de Meester-Klokkenmaker Puistjes D.D.D. Wereldnieuws Om het toekomstig beleid Installatie van commissies door commissaris van de Koningin De radio geeft Zaterdag De commissies Nieuw KNVR-bestuur Belgische politie verzuimde uitlevering Commissionnair, verdacht van ernstige effectenverduistering, gearresteerd eelt ia het zo J 2 Verheugenis over eendracht Kerkelijk Nieuws B. Ruys afgetreden als voorzitter Gehele Jongerius-concern nu verkocht Notaris uit zijn ambt ontzet HORLOGE VEERTJES VRIJDAG 2 r MEI 1955 „WIJ HEBBEN ONS NA DE BEVRIJDING zozeer bezig gehouden met de materiële opbouw, met sociale zekerheden en met liet vormen van een wel vaartsstaat, dat wij aan de intermenselijke verhoudingen misschien te weinig aandacht besteedden". Dit is een van de zinsneden uit de rede, die de commis saris der Koningin in de Provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, gisteren in Haarlems Provinciehuis hield ter gelegenheid van de officiële installatie van de l]mond-werkgroep en van de IJ mond-commissie, die het sociaal-maatschap pelijk onderzoek samen met de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk werk ter hand zullen nemen, een onderzoek, dat enig is in den lande, zowel naar de omvang als naar de aard gerekend. De installatiebijeenkomst is bijgewoond door een kleine groep geestelijke en burgerlijke autoriteiten, onder meer de leden van de beide commissies en de burgemeesters der drie ljmondgemeenten. De voorzitter, prof. dr. Sj< Groenman, van de twee groeperingen, voor wie zulk een belangrijke taak is weggelegd, vatte zijn mening omtrent het komende onderzoek samen in de veelzeggende woorden: „Het gaat hier niet om een wel vaartspeil,het gaat om verantwoorde relaties van de mensen onderling". Ook de voorzitter van de Stichting Noordholland, Hilversnms burgemeester de heer J. J. G. Boot heeft in enkele lijnen de taak van Stichting en commissies geschetst als een van de moeilijkste problemen van dit gewest en burgemeester mr. M. M. Kwint van Veisen sprak tenslotte mede namens zijn Beverwijkse en Heems- kerkse ambtgenoten de oprechte wens uit, dat het IJmond-onderzoek vruchten moge afwerpen. Welke straks, ais het onderzoek is vol tooid, het grootst mogelijke gebruik van de resultaten zullen kunnen maken. Inmiddels is reeds gebleken, dat de werkgroep efficiënt aan haar taak begon nen is, vertelde de heer Boot, die inmid dels prof. Groenman hartelijk dank be tuigde voor zijn bereidheid zowel het voor zitterschap van de werkgroep als van de commissie IJmond op zich te nemen. De werkgroep heeft de opzet en de lei ding van het onderzoek in 'handen de Stichting Noordholland heeft* inmiddels reeds driekwart jaar aan de voorbereiding gewerkt en de gegevens gegroepeerd, (zo als dezer dagen bleek uit een nauwgezet en verhelderend memorandum over de IJmond-problematiek. red.). Integratie verzekerd De chef-socioloog van de Stichting, drs. A. de-Bruyne, heeft de leiding van het eigenlijke werk in handen en hij zal daar in worden bijgestaan door vier sociologen, waarmee het team van de Stichting wordt ADVERTENTIE HEINZELMANN BADKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 7.10 Koorzang. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en kathol, nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Amusementsmuziek. 12,55 Zonne wijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusemntsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen met toelichting. 15.05 Kro niek vóór letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koorcon cert. 17.20 Voor de jeugd. J8.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeririgsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichatbaken. 3.9.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 20.30 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De ge wone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Dansmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwm ededelin gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accor deonorkest en solist. 13.50 Platen. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Platen. 14.45 Strëekuit- zending. 15.10 Hammondorgel. 15.25 Boek bespreking. 15.40 Platen. 16.00 Uit vroeger dagen, lezing. 16.15 Radiophilharmonisch orkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Roemeens orkest. 18.45 Platen. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Pla ten. 20.40 Gevarieerd programma 21.15 Voor dracht 21.45 Platen. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Lessen in echtelijk geluk, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Repor tage. 21.40 Report from East-Africa, film. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45* Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Radiojonrnaal. 15.00 Pla ten. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 liturgische gezangen. 17.30 Koorzang. 17.50 r»Tiroep-orkest. 18.10 Kooorzang. 18.30 Voor '•'o soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 cabaret! 21 00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws.. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. aangevuld, met zorg gekozen uit de vier levensbeschouwelijke instituten, waarmee naar de mening van de heer Boot de inte gratie van het onderzoek verzekerd geacht kan worden. Tenslotte zag Hilversums bur gemeester het onderzoek uiteenvallen in twee delen: het sociaal-wetenschappelijke en het prognostische, dat deel dus, dat op het toekomstige beleid gericht is. In dit opzicht zeide de Stichtings voorzitter: „Het toekomstige beleid moet op de uitkomsten van dit onderzoek gebaseerd zijn", om daarna de durende belangstelling van allen te vragen voor het komende werk. De mens voorop In zijn installatierede gaf dr. Prinsen te kennen, dat hij het IJmond-probleem als een der centrale vraagstukken in de pro vincie beschouwde, waarvan enkele facet ten, zoals de gevolgen van het ploegenstel- stel der industrieën, de ontmoeting van „oude" bevolkingskernen met „immigran ten" en de vrije tijdsbesteding, bijzondere aandacht eisen. „Waar het verleden zich vergenoegde met het langs opportunistische weg zoeken van oplossingen voor sociale en menselijke problemen, zoeken wij naar grotere kennis van de aard en de omvang der sociale veranderingen". Dit onderzoek wordt dan ook niet ver richt ter wille van het onderzoek zelve, maar het is gericht op het beleid van de toekomst, meende dr. Prinsen, hopende, dat de mens en de mens in de groep niet zul len verdrinken in een zee van papier een hoop, die prof. Groenman al eens eer der heeft geuit. Het experiment, zij het dan een experiment op volkomen verant woorde basis en de omvang van het on derzoek zijn uniek voor Nederland, maar de IJmond-commissie heeft alle beschik bare kennis geconcentreerd: met wijs be leid is reeds nu rekening gehouden met de achtergronden, qlie bepalend zijn voor de opbouw onzer samenleving, zo zei de Com missaris van de Koningin. Niet forceren „Het tempo, waarin de besprekingen moeten plaats hebben kan niet geforceerd worden in volledige vrijheid zullen de diverse beleidsinstanties hun houding moe ten bepalen. Wanneer daarbij begrip voor De werkgroep en de commissie- IJmond, die gisteren in het Provincie huis door de commissaris der Koningin geïnstalleerd werden, bestaan uit de volgende leden. Beide commissies staan onder presidium van prof. dr. Sj. Groen man. Mevrouw mr. A. S. Ribbius Peletier, C. Lijnzaad, prof. dr. Sj. Groenman, prof. J. Zeegers, prof. dr. T. T. ten Have, prof. dr. R. v. Dijk, drs. P. de Jong, dr. G. Hendriks, W. W. Fuhri Snethlage, drs. G. J. v. d. Berg. Mr. M. M. Kwint (burg. Velsen), mr. H. J. J. Scholtens (burg. Beverwijk), H. Nielen (burg. Heemskerk) en nog aan te wijzen vertegenwoordigingen uit de directies der Hoogovens, de Plaat- wellerij, Beijnes en v. Gelder. Dr. J. Ponsioen s.c.j., pater C. Ger- aerts, F. J. A. Strijbosch, J. Schmohl, drs. A. Demmers, ds. J. O. Norel en dr. H. Voorzanger. de ander is, zal die het geheel ten goede komen en ik spreek dan ook de hoop uit, dat dit onderzoek aan de hooggestemde verwachtingen, die het gewekt heeft, be antwoorden zal". Met deze woorden ver klaarde dr. Prinsen zowel de werkgroep als de commissie geïnstalleerd. Sluitstuk op de materie Als derde spreker betoogde prof. Groen man, dat een van de schoonste opdrachten van deze tijd is het plaatsen van een sluit stuk op een materieel fundament: het sluit stuk van verantwoorde menselijke relaties. Niettemin vloeien daaruit bijzonder moei lijke problemen voort, temeer omdat de op gave veel verder gaat dan de louter-econo- mische vraagstukken. De verschillende voorstudies hebben echter al getuigd van de diepe ernst om tot een goed resultaat te komen, constateerde hij, om voorts nog verder te gaan in zijn optimisme door te zeggen, dat door de inbreng van de vele kennis en het grote inzicht het IJmond- onderzoek er nu reeds goed voorstaat. „De wetenschapsman zal de hulp van de man, die in het leven staat van hét ge bied, dat onderzocht wordt, dringend nodig hebben" meende de hooggeleerde voorzit ter verder: de bron van plaatselijke infor matie is dan ook voor hem de commissie, die uit IJmonders is samengesteld, zoals de grote adviescommissie te zien is als de kring, waar de dialoog wordt gevoerd over het object. Hij meende te mogen zeggen, dat allen, die hier thans mee bezig zijn, zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn; zodat zij zullen werken tot heil van het gebied r dat is tot heil van de daar wo nende en er zich straks vestigende bevol king. Enige aspecten Burgemeester Kwint van Velsen greep direct enige sociologische aspecten uit het IJmondprobleem, zoals deze ook in het eerder genoemde memorandum van de Stichting Noordholland als toonaangevend zijn beschouwd: de wonderlijke bevolkings samenstelling van IJmuiden, waar plotse ling een nieuwe „wig" werd gedreven in een autochtone tuinderspopulatie. Beverwijk, aldus mr. Kwint had zich tot het einde der vorige eeuw, rustig en gelijk matig ontwikkeld als een stad met traditie en geschiedenis, maar deze stad verander de aanmerkelijk door de industriële vesti gingen waarna voor beide plaatsen in de IJmond nog eens een verandering kwam toen de Hoogovens zich aan de monding van het Noordzeekanaal gingen vestigen. „Probleemgebied" is IJmuiden opnieuw geworden, toen de bevolking terugkeerde in de stad, die ernstig door de bezetter was gehavend en de voortdurende stroom van nieuwe inwoners der laatste jaren heeft deze problematiek nogmaals opgejaagd. Dat deze vraagstukken van aanpassing tussen oude en nieuwe bevolkingsgroepen evenzeer in de IJmond-Noord speelt en zich ook langzaam maar zeker tot Heems kerk gaat uistrekken, bracht mr. Kwint op de algemene stelling: de IJmond-proble- men zijn niet nieuw meer, maar in de loop der jaren wel steeds in aard en omvang gewijzigd. Derhalve stemde het ook hem tot vreug de, dat men zich in deze vraagstukken gaat verdiepen, de moeilijkheden en noden van het gebied gaat onderzoeken om tot advie zen te komen, die de'bestuurders der be trokken gemeenten door gezamenlijke ar beid de mogelijkheid zullen geven deze kwesties tot een oplossing te brengen. Met de Commissaris der Koningin verheugde Velsens burgemeester zich ten zeerste over dit voorbeeld van eendracht tussen de drie IJmond-gemeenten en hij deelde met hem de hoop, dat alle vraagstukken, die deze gemeenten gemeen hebben, in eenzelfde geest opgelost zullen kunnen worden. Een copie van deze tekening (zopder reclame) ontvangt U na verzending van één gulden in postzegels aan VELASQUES Meerveldhoven Mr. B. werd ervan beschuldigd als cura tor faillissementsgelden te hebben verduis terd: voorts zou hij cliënten hebben bena deeld voor belangrijke bedragen, valsheid in geschrifte hebben gepleegd en de N.V. Mesdag en Zoon Bank voor 18.000 heb ben opgelicht. De rechtbank achtte alle acht punten van de tenlastelegging bewe zen. Een klinisch neurologisch onderzoek aangaande de geestvermogens waarop de verdediging had aangedrongen, werd over bodig geacht, aangezien niets wijst op een gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke sto ring van de geestvermogens van verdachte. Beroepen te Nieuw-Beerta H. K. Jonk man, cand. te Scheveningen; te Kampen (toez.) A. H. Sonnenberg te Leerdam. Benoemd tot hulppred. te Goes-Hoede- kenskerke G. J. Tijsseling, cand. te Utrecht. Beroepen te Ridderkerk (vac. R. Bart- lema) J. v. Wier te Putten. Aangenomen naar Goes-Hoedekenskerke (als hulppred.) C. J. Tijsseling, cand. te Utrecht. Beroepen te Leerdam (vac. J. Kok) F. Kouwenhoven te Hattem. In de te 's-Gravenhage gehouden jaarver gadering der Koninklijke Reedersvereni- ging is de heer B. A. Ruys afgetreden als voorzitter. De heer A. F. Vas Dias, onder voorzitter van de Raad van Beheer der Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij te Den Haag is tot voorzitter voor het komende verenigingsjaar benoemd. Tot ondervoorzitter van het bestuur der K.N.R.V. is benoemd de heer mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam. De commissionnair, die in Haren (Gr.) heeft gewoond en een klein effecten- en administratiekantoor had in Groningen, verdween op een Zaterdag in November j.l. met de mededeling, dat hij des Maan dags niet op kantoor zou komen. Toen de man inderdaad niet verscheen, stelde de procuratiehouder de politie in kennis van zijn verdwijning. In December j.l. werd V. in Antwerpen aangehouden, waar hij onder een valse naam leèfde en een valse identi teitskaart had. Hiervoor en voor zijn ille gale grensoverschrijding werd hij door de Belgische justitie veroordeeld. Omdat hij internationaal gesignaleerd stond, werd ook in Nederland bekend waar hij verbleef. Ook de Utrechtse garagebedrijven van Jan Jongerius, ^lsmede de tot het concern behorende Amsterdamse garagebedrijven, aldaar gedreven onder de naam „Verenigde Automobiel Bedrijven" (V.A.B.) en ten slotte de tot het concern behorende groot handel in petroleumproducten, gedreven onder de handelsnaam „De Toekomst" zijn nu verkocht aan de financieringsmaat schappij van 1953" N.V. te 's-Gravenhage. De rechtbank.te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen de 55-jarige notaris J. J. 3. uit Valkenswaard en hem veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven tien dagen, gelijk aan het voorarrest, en tot ontzetting uit het ambt van notaris. Hem waren ten laste gelegd verduistering, valsheid in geschrifte, belastingontduiking, het afleggen van valse verklaringen en het doen knoeien in de notariële boekhouding. De officier van justitie had een gevange nisstraf van vier maanden geëist en ont zetting uit het ambt. Langs de gebruikelijke weg werd uitleve ring gevraagd. Het is voor de Groningse inspecteur nog duister, hoe het mogelijk is dat op 20 April j.l. V. in vrijheid werd gesteld met de aanzegging, dat hij België binnen 24 uur moest verlaten. De man keerde naar Nederland terug en de politie vernam dat hij zich in de hoofdstad ophield. In België had de man een snor gehad en een bril gedragen, doch die vermommingen had hij inmiddels afgelegd, zodat het de Amster damse politie-inspecteurs gemakkelijk viel hem van een foto te herkennen, en hem bij de woning waar hij onderdak had ge vonden, aan te houden. De man wordt er van verdacht geknoeid te hebben met effecten die hij in be waring had van ongeveer 50 kleine be leggers door die stukken als dekking te gebruiken in andere effectentransacties. De commissionnair had een correspondent in Amsterdam, die zaken voor hem deed en waarmede hij een rekening-courant had lopen. Door de stijging der koersen moest hij suppleren en daarvoor gebruikte hij, dus onbevoegd, de, effecten. Volgens de Groningse inspecteur hebben deze knoeie rijen verscheidene jaren geduurd. Er was ook geen geld meer in de kas en het ge volg is geweest een faillissement van zijn kantoor. Bij het eerste verhoor heeft hij toege geven te hebben geknoeid. Hij was, naar .hij zeide, van plan geweest in Nederland geld te verdienen om een advocaat te kun nen betalen en zich dan bij de politie aan te geven. ADVERTENTIE 29. Toen Panda en de klokkenmaker door de Wurstberger poort snelden, klonk hen reeds een verward rumoer tegemoet. „Te wapen! Te wapen!", hoorden zij roepen, „onze stad wordt aangevallen!" „Lieve help, die op hol geslagen slee van u heeft de hele stad in opschudding gebracht", riep Panda.' ..Laten we gauw kijken, wat er H. PéTILLON. (Van een redacteur) Als eerste voerde de burgemeester van Hilversum het woord, die onder meer op merkte, dat het maatschappelijk werk als gevolg van de maatschappelijke ontwikke ling zowel in de breedte als in de diepte een belangrijke groei heeft doorgemaakt, die nodig is om een verantwoord inzicht in de samenleving te verkrijgen. Dat het „Opbouworgaan", zoals de Stich ting ook wel eens genoemd wordt, al zo gauw geconfronteerd zou worden met het moeilijke IJmond-probleem, had het zelf nauwelijks kunnen denken, maar na een overleg met overheid, kerkelijk en par ticulier initiatief is de opdracht daartoe toch gaarne aanvaard, temeer omdat men kon rekenen op de volledige medewerking van de landelijke sociologische instituten. ADVERTENTIE Prof. dr. Sj. Groenman De werkgroep De IJmond-commissie OOOOOMOOOCOCX>»OOOOODCOCOOOOOOOOOOCOOOOOC«OOOOOOCOOCOOCO De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de 55-jarige mr. J. H. B„ vroeger advocaat en procureur te Hooge- zand-Sappemeer, voormalig lid van de Raad van Toezicht van de Orde van Advo caten en waarnemend kantonrechter te Zuidbroek, conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ned. Herv. Kerk Geref. kerken art. 31 K.O. Twee hoofdinspecteurs van de Amster damse politie hebben in de buurt van het Weesperplein de 42-jarige commissionnair in effecten A. A. V. uit de stad Groningen, die verdacht wordt van verduistering van ca. 150.000 gulden aan effecten en sedert November j.l. voortvluchtig was, gearres teerd. Inspecteur mr. J. H. Koerts van de Groningse recherche heeft de man op het politiebureau Singel een voorlopig verhoor afgenomen en is Donderdagmiddag met hem naar Groningen teruggekeerd. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Dictatuur. Het kantoor voor perszaken van de Oost-Duitse regering heeft, voor de tweede maal in deze maand, „Die Kirehe", het in Oost-Duitsland ver schijnende weekblad der Berlijnse Protestantse Gemeente, verboden, al dus een mededeling in de uitgave voor West-Duitsland van dit blad. De uit gave van vijftien dezer werd verboden wegens „smadelijke propaganda je gens de (Oost)-Duitse democratische republiek" en dat van een week later op grond van „misleidende berichtge ving omtrent de reden .van het vijftien Mei opgelegde verschijningsverbod". De redactie van „Die Kirche" kreeg voorts een „ernstige berisping". „Wir fahren". De nieuwe West -Duitse vloot zal, volgens de plannen, die thans worden uitgewerkt, in hoofdzaak op Oostzeehavens worden gebaseerd. Er zal een nauwe samenwerking zijn met de vloten van Noorwegen en Denemarken. De Oostzee is namelijk een vooruitge schoven NAVO-gebied, en de Verenig de Staten en Groot-Brittannië hebben hiervoor niet voldoende oorlogsbodems van het geschikte type. De door een 20.000 man te bemannen West-Duitse vloot zal ongeveer 250 schepen tellen. In de overeenkomst van Parijs is be paald, dat de West-Duitse marine mag bestaan uit onderzeeboten tot 350 ton, torpedobootjagers tot 3.000 ton, mij- nenleggers en -vegers, motortorpedo boten en landingsvaartuigen. Geringschatting. Giorgio Colorni, direc teur van het Italiaanse communistische dagblad „Unita", en Luigi Pedercini, directeur van de socialistische „Avanti", zijn beiden door een Italiaans gerechts hof tot acht maanden gevangenisstraf en een boete van 66.600 lire veroordeeld wegens „smaadschrift", in hun bladen gepleegd ten nadele van de soc.-demo cratische minister van arbeid Vigorelli. Laatstgenoemde is bovendien een scha deloosstelling van een millioen lire, door beide bladen gezamenlijk te beta len, toegekend. De minister zal dit be drag, in een fonds voor hulpverlening aan journalisten storten. De „Unita" en de „Avanti" hadden „van gering schatting getuigende commentaren" ge geven op het toekennen van een be paald oorlogspensioen door minister Vigorelli. Vreedzaam. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres verzocht een toewijzing van 12.650.000 dollar uit te trekken voor de bouw van de door hem voorgestelde atoomkoopvaarder. Dit sohip zal het eerste door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip ter we reld worden. Wanneer het eenmaal ge bouwd is zal het een rondreis langs alle belangrijke wereldhavens maken als tastbaar voorbeeld van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Aan boord van het schip zal zich voorts een per manente tentoonstelling op het gebied van atoomenergie bevinden. Toch Het Rooms-Katholieke „comité voor verdediging der democratische vrijhe den" heeft besloten, ondanks het ver bod van de socialistische burgemeester van Luik, op 11 Juni aanstaande toch in die stad een betoging te organiseren. In een communiqué aan de pers pro testeert het „comité ter verdediging der democratische vrijheden" -tegen de be slissing van de burgemeester en roept het alle Rooms-Katholieken in het ar rondissement Luik op om „in kalmte en waardigheid op 11 Juni te demonstreren tegen de geest van dictatuur en onver draagzaamheid". Naar huis. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag bekend gemaakt dat op 6 of 7 Juni op nieuw een groep van 250 krijgsgevan genen uit Rusland zal terugkeren. In de bekendmaking werd verder gezegd dat het Russische ministerie van Buiten landse Zaken op 25 Mei een lijst met de namen 'van deze 250 krijgsgevangenen aan de Oostenrijkse zaakgelastigde in Moskou heeft overhandigd. Noodweer Bij Sterling City, in Texas (V.S.) is een reuzenbommenwerper van het type B-36 in de afgelopen nacht neergestort. Volgens de eerste berich ten zijn er geen overlevenden. Normaal heeft een dergelijk vliegtuig een be manning van 12 tot 16 man. Men acht het niet uitgesloten, dat het vliegtuig ten gevolge van het noodweer, dat in sommige streken der' V. S. heeft ge heerst, is verongelukt. allemaal aan de hand is!" „Mij pompt het hart", hijgde de klokkenmaker, achter Panda aanrennend, „ach, als slechts der wacht mijne poppen nu niet beschadigd heeft!" Maar het bleek, dat de poppen eerder de stadswacht hadden beschadigd. Toen Panda en de klokkenmaker de stad binnen kwamen, zagen zij een beeld, van grote verwarring en verwoesting. Stads wachten lagen met grote speren en ge deukte wapenrusting op de grond. Ver wrongen lantaarnpalen, omgekieperde wa gens en versuft op de grond zittende Wurstbergers gaven de weg aan, die de slee zich door het anders zo vreedzame stadje had gebaand. Maar waar was de slee zelf gebleven? EEN HORLOGE dat door magnetische velden van electrische apparaten, of -in stallaties, magnetische eigenschappen heeft verworven, loopt hoogst onbetrouwbaar. En juist omdat de moderne mens willens of onwillens regelmatig in dergelijke vel den terecht komt - al behoeft hij daarvan dan niet veel te merken - was het voor de horloge-industrie een dwingende noodzaak maatregelen hiertegen te bera men. Na jaren van experimen teren zijn de deskundigejf. er dan ook eindelijk in geslaagd een horlogeveer te ontwikke len die bestand is tegen mag netisme, zodat de aanwezig heid van electrische velden geen invloed meer uitoefent op de gedragingen van het uurwerk. Een goede veer bestaat uit een alliage van nik kel en beryllium, en is niet alleen anti- magnetisch, maar mag niet roesten, en moet bestand zijn tegen vele zuren en tem peratuurswisselingen. Vooral dit laatste is ons wel duidelijk, wanneer we weten dat een verschil van 0,005 mm. in de dikte van de veer, het vermogen van het uur werk met een aanzienlijk percentage wij zigt, zodat het belang van de precisie van dit onderdeel geen nadere aanduiding be hoeft. De waardevermeerdering die verschil lende grondstoffen door bepaalde bewer kingen ondergaan, komt echter wellicht nog duidelijker tot uitdrukking in het kleine veertje dat de onrust in beweging houdt. Het is een nietig staaldraadje ter dikte van ongeveer 0,01 mm, en volgens mensen die de moeite hebben genomen het nu te erkenen, gaan er méér dan 500.000 van dergelijke veertjes in een pond. He! slaal dat voor de vervaardiging van der- (Nadruk verboden) gelijke veertjes wordt gebruikt is werke lijk niet zo duur, want voor 20 kunt u voldoende grondstof voor de productie van 500.000 veertjes bemachtigen. Maar éér u uit dit pond staal een half millioen van die ragfijne veertjes hebt vervaardigd, heeft u bijna f 200.000 aan 'productiekosten moeten neertellen! Of in andere woorden, door de bewerking die het product van grondstof tot volwaardig fabri kaat heeft ondergaan, is het ongeveer 10.000 maal zo duur geworden. Een dergelijke waar devermeerdering kunnen we uiteraard eveneens waarnemen bij andere producten. Het ver edelde staal van scheermes sen is al 1400 maal zo duur als het ruwe staal dat aan dit product ten grondslag ligt, het staal waaruit chirurgi sche instrumenten worden vervaardigd kan zelfs nog tweemaal duurder zijn, zo dat in deze gevallen reeds met een uiterst dure grondstof wordt aangevangen. In ver houding daarmee zijn de productiekosten van het afgewerkte fabrikaat betrekkelijk gering. Zo niet echter met de spiraalveer van een armbandhorloge, dat onbereikbaar aan de top staat van de producten die, uit sluitend door bewerking, pele duizenden malen duurder zijn dan het uitgangspro duct. (Exceptionele producten, zoals bij voorbeeld de lens voor de telescoop van Mount Palomar, blijven hier uiteraard bui ten beschouwing). We spraken daarnet over magnetisme, en moeten in verband daarmede eens iets ver tellen over de „leidsteen" der Chinezen. Daarover morgen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1