Sureau met vlekken?... Prachtbijts De blauwe Gomboom Kunstmaand Amsterdam is met „Kaïns geslacht" geopend Vlotte slotzitting van vruchtbare NCBO-vergadering ..Clowntje Rick Kort en bondig Nieuw stuk van Hoor nik Geringe vangsten op haringvloot Bijna 70 voorstellen en pre-adviezen in twee uur afgehandeld XT"*»»' d VRIJ DAG 2 7 MEI 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Minister Zijlstra bezocht de Jaarbeurs in Parijs FEUILLETON Door Dorothy Quentin Zaterdag geen haring Twee artsen veroordeeld wegens fonds-oplichting Voor de kinderen Tijdelijke verdediging door mevrouw Bouman Interimregeling ziekte kosten ambtenaren 1955 *°nder ql HHG tegen Antwerpse honkbalcombinatie Nieuwjaarsvergadering in het Stadhuis Terwijl de hoofdstedelijke raad in ver gadering bijeen was om een agenda te be handelen, waarop voorstellen tot het ver lenen van subsidies aan allerlei artistieke ondernemingen een belangrijke plaats in namen, werd Woensdagavond in de Stads schouwburg met een opvoering van „Kains geslacht" van Ed. Iioornik door de Haagse Comedie de vijfde Kunstmaand Amster dam geopend. De energieke directeur Jan Huckriede - die vooral als promotor van muziek van eigen bodem waarlijk uniek werk verzet, want niet alleen zorgt hij dat de verantwoorde uitvoeringen er komen, hij weet ook het benodigde publiek daar voor te winnen - kon dubbel tevreden zijn bij deze nieuwe start: hij krijgt zijn ge vraagde vijfentwintigduizend gulden als steun van de gemeentelijke overheid. Mede door de kabinetscrisis (de Koningin moest haar aangekondigde bezoek afzeggen en minister Cals was vertegenwoordigd door secretaris-generaal mr. H. J. Reinink) wa ren er weinig autoriteiten in de zaal. Tus sen de aanwezigen bevond zich weliswaar minister J. G. Suurhoff, doch niet officieel maar gewoon als klant van de Kunstmaand. waarop hij een abonnement heeft genomen. Ook bij de concerten in de Bachzaal zal men hem kunnen vinden, als de omstan digheden het toelaten. „Kains geslacht" is het derde stuk van de dichter Ed. Hoornik, dat door het Ne derlandse beroepstoneel tot vertoning wordt gebracht, naar rangorde van ont slaan echter het tweede. Hij smaakt deze week de zeldzame voldoening zijn naam twee keer op het affiche van de Stads schouwburg te lezen, want tijdens een der Pinksterdagen heeft de 25ste opvoering van ,.De Zeewolf" plaats, welk succes een ge lukwens waard is. En inderdaad: welke tekortkomingen zijn dramatische werken ook vertonen, Hoornik beschikt - dat is wederom onmiskenbaar gebleken - over wat men noemt gevoel voor het theater. Ik geloof, gezien de anecdotische basis van zijn lyriek en de rol die hij zichzelf als acteur in zijn gedichten laat spelen, dat het toneel een natuurlijke vorm voor hem is om zich uit te spreken. Het' is misschien geen groot geluid, dat men verneemt, maar wel een persoonlijke stem. eerlijk en direct. Te direct over het algemeen: waar weinig wordt verhuld, kan ook slechts weinig worden onthuld. Het stuk is een moderne versie van het oude Bijbelverhaal van de eerste broeder moord. Hoornik heeft gepoogd er een nieu we dimensie aan te verlenen, door de aan slag - waarbij de knots uit Genesis werd vervangen door de technische apparatuur van een luchtvaartlaboratorium - te laten verijdelen en zodoende het thema der af gunst tot een emotionele climax t.e leiden (de moord is niet begaan, wèl beleefd) in een confrontatie van Kain en Abel, die hier Karei de Boer en Albert Herder heten Dit belangwekkende experiment is hem niet gelukt zonder het evenwicht in de compositie te verstoren. De grote bekonle- nismonoloog tegen het einde, waarin Karei zich volledig uitspreekt, zijn -hele ziel uit stort, daarmede tevens een reconstructie van het gebeurde leverend, is een zo niet aangrijpend dan toch treffend hoogtepunt, maar zijn verklaring: „Alles werd absoluut, ikzejf. mijn macht, mijn haat" komt te laat om het voorgaande nog als zodanig te laten beleven. Het tafreel van de poging om Al- bert van het leven te beroven door hem na moedwillige uitschakeling van de zelf- besturing van zijn vliegtuig te laten neer storten. dat het grootste deel van het twee de bedrijf vult. blijft melodrama, Het is een spannende scène, waarbij men tevens getuige wordt van de reacties van de ternauwernood aan de dood ontsnap pende, doordat zijn toestel in radiografisch contact met het laboratorium staat. Het mag een goede, maar in de practijk bijzon der moeilijk overeenkomstig de intenties te realiseren vondst helen, om via de met een koptelefoon toegeruste medewerkster Malhllde Verwey de sensaties tijdens deze hachelijke proef op hel publiek te laten overbrengen. Het thriller-effect is echter beslist onvoldoende voorbereid. Daardoor valt het niveauverschil met het psycholo gisch realisme van de beide andere bedrij ven te sterker op. Deze tweeledigheid wordt naar mijn mening nog verder verscherpt, doordat het haast niet aan te nemen is. dat iemand een uitvinding, waar hij dag en nacht al zijn aandacht, en energie aan ge schonken heeft, zou misbruiken om er een andere hartstocht'mee te bevredigen. De openbaring van de ambivalentie in de gevoelens van de hoofdpersonen is bij zonder indrukwekkend. De stugge, inder daad enigszins boerse Karei leert men ge leidelijk dieper kennen als een gedrevene door jalouzie jegens zijn broederlijke vriend, de bij iedereen beminde Albert, met zijn gemakkelijke, zorgeloze manier van optreden. Het is jammer dat de Nijhoviaan- se verdubbeling van hot motief in het ver haal over het kinderspel in de derde acte enigszins als een goedkope, althans senti mentele parabel aandoet. Maar overigens vloeien de lyrische evocaties zodanig uit de dramatische situaties voort, dat. men er wol doeeliik intens door geboeid wordt Nog iets moot ik zeggen over de vers vorm. In mijn bespreking van „De Zee wolf" heb ik er reeds op gewezen, hoe Hoornik hiermede een verdichting tot het wezenlijke en een merkwaardige actualise ring bereikt. Dit geldt voor „Kains ge slacht" nog meer. Het onschatbare voordeel van het uitsluiten van al het overbodige heeft als keerzijde het gevaar van een te ver doorgevoerde beperking van de dialo gen tot enkel mededeling van het essen tiële. De taal is.geladen met spanning, maar de stroomsterkte blijft gelijk. De kortade migheid verhoogt de onontkoombare con clusie, dat de mensen door de beknoptheid van hun tekst te weinig zijn „toegerust met leven". Zij hebben geen „geschiedenis" om verdere gegevens uit te putten en geen enkele alternatieve mogelijkheid. Men mag het Jan Retèl niet verwijten, dat deze bezwaren in de door hem geleide voorstelling zo duidelijk aan het licht tra den. Zijn regie was namelijk integendeel zeer zuiver afgestemd op de bedoelingen. Voor zover deze zich konden materialiseren heeft hij daar alle mogelijkheden toe ge schapen. Alleen kon hij geen oplossing vinden om gewone woorden gewoon te doen klinken, waarbij reeds toegegeven is dat er te weinig speling in de tekst zit. Uit muntend heeft hi.i de gewenste sfeer weten op te roepen en te handhaven. ...Je broeit op iets" zegt iemand in het eerste bedrijf en men voelde dat ook. Pim Dikkers begon iets te week-larmoyant, maar ontplooide zich spoedig tot een veelomvattende vorm. Het ligt niet aan hem. dat deze creatie meer aandoenlijk dan aangrijpend werd. Het tegenspel van Luc Lutz als Albert was prachtig: de woorden van Karei drongen tot hem door als stenen in een heldere vijver, als ik dit beeld mag gebruiken. De beide echtgenoten Enny Meunier en Do van Stek reageerden zo gevoelig als doenlijk was, kleine reflectoren van de grote angst. De enige voor de handeling belangrijke vrouw is ir. Mathilde Verwey, als hoedanig Myra Ward een niet genoeg te waarderen zelfverloochening aan de dag legde. Het is alleen te betreuren, dat zij deze zover heeft doorgevoerd, dat zij er als een zich onopvallend makende secre taresse uitzag. Maar misschien verge makkelijkte haar dit bij haar moeilijke taak haar gevoelens te verbergen, te onder drukken en toch te doen blijken. Adelheid van der Most, Gerard de Groot en Robert Wijmer droegen naar beste vermogens bij tot het succes. Een prima bezetting. Het décor van Guus Korrubel beant woordde aan de eisen, maar had op zich zelf weinig betekenis, omdat men toch in hoofdzaak een toneel van innerlijke strijd aanschouwde. En ik wil deze bespreking dan ook niet besluiten zonder met grote bewondering vastgesteld te hebben, dat regisseur Jan Retèl door een suggestieve mise-en-scène, met opstellingen die een maximale projectie bevorderden en geen beweging zonder herkenbare reden, de dichter en het publiek waarlijk in contact heeft gebracht. DAVID KONING (Van onze correspondent in Parijs) Het was Donderdag de „Nederlandse dag" op de Parijse jaarbeurs en voor die ge legenheid was minister Zijlstra van Econo mische Zaken overgekomen om deze ge beurtenis bijzondere luister bij te zetten. Des morgens hebben de president der repu bliek, René Coty, en verschillende Franse ministers de grote Parijse jaarbeurs met eert bezoek vereerd en daarbij werd lang durig de Nederlandse inzending in ogen schouw genomen. Minister Zijlstra vertelde ons even later dat hij over het algemeen wel te spreken was over de economische betrekkingen tus sen ons land en Frankrijk, al liepen de handelsbesprekingen niet altijd even vlot. Hij hechtte een groot belang aan onze deel neming aan Franse jaarbeurzen omdat daar een direct contact tussen de Nederlandse I industrie en de Franse consumenten kan worden gelegd, Dat op dit gebied soms veelbelovende perspectieven konden wor den geopend, bleek ook uit het succes van het „Festival der Nederlandse productie," in de Parijse magazijnen Lafayette. Er was hier, zo lichtte onze handelsraad M, J. Key- zer nader töe, vier maal meer omgezet dan aanvankelijk werd gehoopt. De Nederlandse inzending op de Parijse jaarbeurs mag intussen best worden ge zien. De stands zijn met zorg en smaakvol ingericht en speciaal de bloemen en de diverse uitingen van de zogenaamde indus triële vormgeving, waaronder een veel kleurige geblokte wollen deken, trekken veel bekijks. De president van de beurs vertelde op een receptie ter ere van minister Zijlstra nog, dat het opvallend was dat de ruim drie milliocn bezoekers, die ook dit jaar weer worden verwacht, altijd bijzondere belangstelling voor do Nederlandse inzen ding aan de dag plegen té leggen. 50) Je zou dus kunnen zeggen dat won deren de wereld nog niet uit zijn, begon Luke, maar hij kon niet uitspreken daar de jongens riepen of hij naar Barry's ka mer wilde komen. Ze wilden hem een model van een straalvliegtuig laten zien, dat ze juist klaar hadden gekregen. Sally bleef stil zitten met het verstel werk op haar schoot. Ze voelde zich zó volkomen gelukkig, dat ze nauwelijks durfde te ademen, bevreesd als ze was dat daardoor de droom verbroken zou worden. Het is Barryhet is altijd Barry en Luke, mompelde ze binnensmonds. Ze slaakte een diepe zucht. Ze was echter niet jalours. Luke had hoogst verbaasd opgekeken, ja, zelfs enigszins nijdig, toen zij crop had gezinspeeld dat ze mischien „Te Arama" zou moeten verlaten. Maar Barry zal me niet veel langer meer nodig hebben, overpeinsde ze. En ik doe notabene mijn best zijn herstel te be spoedigen! Mnar ze kon t.och niet Barry's vooruitgang remmen, zodat ze langer op „Te Arama" zou kunnen blijven, en ze wilde dat trouwens ook niet! Die arme jongen had al té lang moeten wachten op de verlosing uit zijn eenzaamheid! Sally hoorde Pedro voorzichtig zijn weg zoeken over de losse stenen, waarmede het pad door het bos, dat naar de rivier leidde, bezaaid was. De ruiter kon op dat moment het zwembad nog niet zien. Zon der de jongens iels te zeggen, klom ze op het droge, sloeg een badjas om en liep Luke tegemoet. Meestal kwam hij in de morgenuren niet in de buurt van de rivier; wekenlang waren ze hier altijd ongestoord geweest, Vandaag had ze Don gevraagd of Mike met haar mee mocht. Hij had het goed gevonden; de jongen mocht ook wel eens een vrije dag hebben. Zijn hulp had ze namelijk nodig voor de moeilijkste oefening, die ze ooit gedaan hadden. Was Luke nu maar niet gekomen, dacht ze, niet vandaag! Het was te gauw. Barry zou al licht kunnen falen. Zo, jij hier? Ik had er geen idee van dat je was gaan zwemmen! Luke was klaarblijkelijk verheugd haar hier te zien, maar zijn blik dwaalde al spoedig af; hij zocht kennelijk Barry. Hij verwachte Barry's rölstoel bij de rivier te zien staan Tenslotte ontdekte hij haar maar.ze was leeg. Luke! Wacht even!.... Het is verschrikkelijk belangrijk! ADVERTENTIE Vee-Ren loggers, waarvan een van Vlaarrlingcn. ->en van Scheveningen, twee van IJmuiden en tien van Katwijk zijn vannacht even over de 5fie graad Noorder breedte aan schot geweest. De vangstbe- rïchten waren vanmorgen vroeg teleur- stel'end. De motorlogger KW. 45 „Ncptu- nus" van de rederij J. Parlevliet had de hoogste vangst: vier kantjes haring. De Vlaardingse logger VL. 97 had als enige van de Vlaardingse vloot gevist en drie kwart kantje scheep gehaald. Een logger van de Scheveningse vloot had geen vangst en ook de volgende Katwijkse schepen haalden niet uit de vleet: KW. 15, 163, 138. 2, 22, 47, 67, 18, 36. Van de IJmuidense vloot had de IJM 75 geen vangst: de IJM. 74 haalde een mand haring uit zee. De vloot, die vannacht heeft gevist en de schepen, die gisteren uit de havens ver trokken en nog niet aan schot zijn ge weest, stomen vandaag verder. Vanmiddag gadn de netten overboord op 57 Noorder breedte en 0.30 Westerlengte. De geringe vangsten zijn dus aanleiding om te veronderstellen dat Zaterdag nog niet dc eerste „Hollandse nieuwe" wordt aangevoerd. Wellicht wordt dit nu eerste of tweede Pinksterdag, waarna de haring pas Dinsdag wordt verkocht. De rechtbank te Amsterdam heeft twee apotheek-houdende artsen uit een plaatsje in Noordholland, de 32-jarige J. J. T. en de 3F-jarige J. D. terzake van hel medeplegen van opzettelijke uitlokking tot oplichting meermalen gepleegd elk veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Tegen beiden was vijf maanden geëist. Hun gemeen schappelijke apothekersassistent de 35- jarige W. A. M. B. werd terzake van op lichting meermalen gepleegd ten nadele van het Algemeen Ziekenfonds voor Pur- merend en omstreken, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem had de officier van Justitie een boete van 100 gulden en vier maanden voorwaardelijk geëist. De assistent had twee jaar geleden een preparaat aangeboden gekregen, dat veel goedkoper was. dan hetgeen de artsen tot dan aan hun patiënten hadden verstrekt. „Koop maar in" zouden beide medici heb ben gezegd, „maar blijf maar declareren bij het ziekenfonds zoals vroeger". Dat had hij gedaan. Het resultaat was, dat de art sen telkens een veel te hoge vergoeding van het ziekenfonds kregen als voor het dure preparaat, dat echter niet aan de patiënten werd verstrekt. Bij het onder zoek, dat het ziekenfonds heeft ingesteld omdat de declaraties van de beide artsen hoger waren, dan die van de'gemiddelde plattelandsartsen bleek voorts, dat de as sistent op de declaratielijsten bovendien dikwijls grotere hoeveelheden opgaf, dan in werkelijkheid verstrekt waren. Volgens eigen schatting van het fonds was 7000 gulden teveel uitbetaald, hetgeen inmiddels met toestemming van de beide artsen is ingehouden van latere declaraties. In sneltreinvaart heeft de algemene vergadering van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel gis termiddag in het Krelagehuis de vest van haar agenda afgewerkt. Bij de hervatting der vergadering om twee uur n.m. moes ten er nog 69 voorstellen uit de afde lingen behandeld worden, maar klokke vier waren die allemaal, voor het groot ste deel als hamerstukken, afgedaan, waarbij het hoofdbestuur over de hele linie als overwinnaar uit liet strijdperk trad: ondanks de soms lang niet malse détailcritiek op verschillende punten, ging de vergadering hij alle voorstellen aceoord met de prae-adviezen van de be stuurstafel. De afdeling Urk had voorgesteld, de contributie-bijdragen voor de afdelingen te verhogen van 15 tot 20 percent. Zij ontving daarbij steun van Menpel, waar de afde ling, zoals de betrokken afgevaardigde verklaarde, in staat van faillissement ver keert. De voorzitter zegde toe, dat noodlij dende afdelingen altijd om extra-steun bij het II.B. kunnen aankloppen. Voor een nrincipiële verhoging der bijdragen zoals Urk wilde, voelde hij echter niets. De ver gadering ging hiermee accoord. Desgelijks verging het een Amsterdams voorstel om meer onbezoldigde krachten in de bestuursorganen op te nemen. Ook het hoofdstedelijke voorstel tot vorming van een groep gepensionneerden met een eigen groepsbestuur sneuvelde, welk lot ook de overige wensen omtrent wijzigin gen van organisatorische en bestuurstech- nische aard beschoren was. Ook het Leidse voorstel het bondsorgaan open te stellen voor de mening, subsidiair de critiek van de leden kon geen genade vinden. De voorzitter achtte de door Lei den in dit verband gemaakte vergelijking met de rubriek „ingezonden stukken" in de dagbladen onjuist, de vergadering ging met deze visie accoord. Vier voorstellen waarin de noodzaak van spoedige salarisherziening der ambtenaren bepleit, en critiek op het huidige gratifi catiesysteem geuit werd, gaven, na de uit- voedige beschouwingen over deze zaken op de vergadering van Woensdag, geen aan leiding tot verdere discussies. Het hoofd bestuur zei toe, in deze zeer diligent te zullen blijven, doch achtte stellen van een percentage voor een salarisverhoging, zo als Breda had voorgesteld, zinloos. De ver gadering nam er genoegen mee. De wensen omtrent het peil der pensioe nen en de pensioengerechtigde leeftijd vervat in oen reeks van voorstellen waar onder een Haarlems plan voor een glijden de pensioenschaal werden, in afwachting van het rapport der desbetreffende staats commissie-Poelje, voorlopig op ijs gezet. Ook in het bos was flink wat sneeuw gevallen. Pilon, die op een morgen naar builen keek, schudde zijn hoofd; dat kon daar niel zo blijven liggen, want om zijn huis heen in de tvin lag een laag van bijna een meter dikke sneeuw! „Nee'sprak hij bij zichzelf. „Dat gaat zo niet... daar zullen we maar 's gauw een stokje voor steken! Zo kan niemand er door komen!'' Hij haalde uit de schuur een bezem en zijn sneeuwschuiver, en toen ging hij aan 't werk. Van de deur af naar de weg moest hij alle sneeuw opzij scheppen; en dat ivas 'n heel karwei, want er lag een flinke vracht. Het was koud buiten, maar daar voelde Pilon al gauw niets meer van. Het was zo'n warm. werkje, dat sneeuwscheppen, dat hij geen kou meer voelde „Nou hoop ik maar, dat het weer niet zo erg gaat sneeuwen, anders is al dat werk nog voor niets ook!" dacht Pilon. Het hoofdbestuur zei voorts toe, te zullen ijveren naar meer eenheid in het gratifica- tie-beleid bij de overheidsdiensten, waar om o.a. door de afdeling Haarlem verzocht was. Amsterdam zorgde nog even voor een vrolijke noot met een voorstel om het mi nisterie van Oorlog te bewegen, op korte termijn orde té scheppen in de hiërarchi sche chaos tussen militair- en burgerperso neel. „Thans is de situatie", aldus de moti vering van dit voorstel, „dat elke militair meent, een hogere rang te bekleden dan iedere burgerambtenaar, louter door het feit dat laatstgenoemde (in) burger is. Hieruit komen dikwijls zeer pijnlijke si tuaties voor." „Lijkt ons geen zaak voor de vakbewe ging," antwoordde het hoofdbestuur, dat echter desondanks bereid bleek, over dit oude zeer advies te vragen aan de groeps raad Oorlog en Marine. De afdeling Goes, die voorgesteld had, op korte termijn een studie te maken van de mogelijkheid om tot een exploitatie van eigen zomerhuisjes voor de leden te ko men, vond bij bondsbestuur en vergadering een willig oor. De afdeling Beverwijk had, ter ondersteuning van dit plan, zelfs een financieel schema uitgewerkt, dat zo'n va- cantieoord mogelijk zou maken. „De CNV- bungalows in het vacantiekamp Milligen kosten 50 per week," zei de Beverwijkse afgevaardigde, en dat is meer dan de lager- bezoldigden zich kunnen permitteren. Als wij echter per afdeling en per lid maande lijks 60 cent extra bijdragen, en als het hoofdbestuur daar nog eens hetzelfde be drag per lid bijdoet, dan kunnen wij vol gend jaar tien zomerhuisjes met inventaris bekostigen, die aan ruim 140 gezinnen tegen 15 per weeck elk jaar een heerlijke vacanlie zouden bieden." Amsterdam betoogde voorts, dat zulke vacantiehuisjes ook rendabel te exploi teren zijn, waarop het hoofdbestuur onder algemene bijval aankondigde, dat het deze sympathieke gedachte met spoed zal lesten op zijn practische (financiële) mogelijk heden. Nadat de beide 'aftredende bestuurs leden C. Guijt en J. Rooseboom hartelijk gehuldigd waren, sloot de voorzitter om half vijf deze geanimeerde en vruchtbare jaarvergadering. DJAKARTA (PIA) In Djakarta is Vrijdag de behandeling van de zaak tegen Jungschlaeger voortgezet. Rechter Maer.g- kom deelde tijdens de zitting mede er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevrouw Bouman voorlopig als verdedigster zal op treden in afwachting van nadere beslis singen, nu de raadslieden Bouman. Boeg- heim en mejuffrouw Nany Razak zich heb ben teruggetrokken. Gehoord werd de 37-jarige J. Bolang, geboren in Menado, die vroeger vierde stuurman is geweest bij de K.P.M. en in 1950 was verbonden aan het plaatselijke militaire commando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd dit ver hoor met gesloten deuren afgenomen. Als aanleiding tot deze maatregel werden ge noemd de reeds in de vorige zitting naar voren gebrachte dreigementen tegen de getuige Manoppo. Deze zou zijn medege deeld, dat hij in moeilijkheden zou geraken indien hij iets ten nadele van Jungschlae ger zou verklaren. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten tot vaststelling van een „In- tcrimregeling Ziektekosten Ambtenaren 1955", welke gelijkluidend zal zijn aan de regeling voor het jaar 1954, behalve voor vat betreft de bedragen van de tegemoet- :oming. Deze bedragen zullen in verband met de verhoging, welke de premiën voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering laat stelijk hebben ondergaan, opgevoerd wor den tot f 84.— en f 42.per jaar, onder scheidenlijk voor gehuwden pn ongehuw- den in de zin van de regeling. Dr. P. C. Boeren te Haarlem is gekozen tol lid van het Provinciaal Utrechts Ge nootschap voor kunsten en wetenschappen in de sectie letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis. BINNENLAND De verenigde touristische bedriivcn te Harderwijk hebben aan de kust van de oude Vissershaven een groot bassin laten aanleg gen waarin zeeleeuwen en zeehonden, welke men speciaal heeft aangekocht, binnenkort zullen rondzwemmen als attractie voor de bezoekers van deze oude Zuiderzee-haven. Het strand van Harderwijk is in de zomer maanden bij de vacantiegangers erg in trek. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Zuid-Neder landse Onera voor het werkjaar 1 April 1955 tot 31 Maart 1956 een subsidie verleend van f25.000. Verleden jaar bedroeg deze subsidie f 15.000. Voor het lopende seizoen staan veertig voorstellingen op het pro gramma. In Grootebroek (West-Friesland) is de eerste steen gelegd van een atelier van een kledingindustrie te Amsterdam-Noord., waarin ruim 100 meisjes te werk zullen worden gesteld. Aan deze steenlegging werd bijzondere aandacht besteed, omdat het hier dé eerste industrie betrof in het soeciaal aangewezen eebmd Ooste'uk West-Friesland. Het Carneeie heldenfonds te 's Graven- hage heeft de bronzen médaille met inscrip tie tocek^nd aan de heer J. A. A. M. Pels, wonende Stadhouderskade te Rotterdam, die met gevaar van eigen leven geassisteerd heeft, bij de redding van een drenkeling aan het Scheveningse strand op 1 Juni 1953. Toke Boer. oud 7 iaar, wonende Sophiakade te Rotterdam, heeft op 10 Juni 1954 een vier- iarig drenkelingetie uit het water van De Boezem gered. Het Camegie-heldenfonds heeft de kranige Joke be'oond met een zil veren hanger met inscriptie. HAARLEM EN OMGEVING 'Uitreiking visacten. Voor de vislief- hebbers in de gemeente Heemstede zal de uitreiking van vergunningen en visacten nlaats hebben on Dinsdag 31 Mei en Woens dag 1 Juni; telkens 's avonds tussen 7 en 9 uur. Zoals gewoonlijk zijn deze verkrijgbaar op het nolitiebure.au aan de Raadhuisstraat. Onjuiste gegevens. De Haarlemse poli tie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee Haarlemmers, verdacht van het ver strekken van onjuiste inlichtingen voor het verkrijgen van een werkloosheidsuitkering. Aangehouden. Op verzoek van politie corpsen uit andere gemeenten heeft de Haarlemse nolitie een moeder en een dochter aangehouden, verdacht van oplichting te Tilburg gepleegd en van verduistering van een radiotoestel, te Zaandam gepleegd. ADVERTENTIE maakt snijbloemen de helft goedkoper I 7 b°'i* kï ko,t. e" Per ri "Oen. - °*9.*°'ten *fe| e. i ADVERTENTIE Of) eerste Pinksterdag Op het gemeenteterrein Noordersport park ontvangt het eerste negental van de Haarlemse Honkbal Club Zondag 29 Mei (Eerste Pinksterdag) des middags om half drie een combinatie van Antwerpse honk balverenigingen. Kamer van Koophandel Burgemeester Cremers heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarem en omstreken medege deeld, dat hij bereid is om, na gepleegd overleg met de wethouders, de Ridderzaal van het stadhuis voor de Nieuwjaarsver gadering in 1956 van de Kamer van Koop handel ter beschikking te stellen, zodat een groter aantal genodigden deze vergadering za! kunnen bijwonen dan in de vergader zaal van het gebouw aan de Nassaulaan mogelijk is. Sally greep voorzichtig Pedro's teugels vast.Het paard bleef ogenblikkelijk stil staan, terwijl Luke zich evenmin verroer de. Ze klopte Pedro zachtjes op de nek, maar ze keek Luke aan. Ik moet je iets laten zien, zei ze tenslotte nervelis maar alsjeblieft. Luke maak geen lawaai. Maak ze niet aan het sch rikken! Hij begon te glimlachen. Hij meende uit haar woorden te mogen opmaken, dat ze een of ander dier had ontdekt. Iedere nieuwe boom of bloem, die Sally in de bush ontwaarde, was steeds een openba ring voor haar. En dat was een van Sally's eigenschappen, die hij zo in haar waar deerde. Het Leven was vol verrassingen en blijheid voor dit kind van de Natuur! Maar toen hij afgestapt was en langzaam zonder gedruis te veroorzaken met haar verder liep naar het zwembad, werd hij plotseling buitengewoon nijdig. Je bent gek! zei hij zachtjes. Zijn stem klonk woedend. Sally meende dat hij haar zou slaan, maar ze verdedigde haar standpunt moe dig. alhoewel ze inwendig trilde van angst. Moet je hem nu eens zien!, zei ze smekend, Zijn ze niet gelukkig? Mike en Barry zaten op de rand van een vlot dat midden in het zwembad lag. Hun benen hingen in het water en hun huid was bruin verbrand F.n wanneer dooi hun bewegingen het bootje erg ging schommelen, klonk er een vrolijk en uil- budig lachen. Zoals Barry daar zat, met zijn benen onder water, leek hij op een door-en-door gezonde en levenslustige jongen die zich nergens iets van aantrok. Lulce keek naar de jongens en wendde zich toen tot Sally. Hoe is hij daar gekomen?, vroeg hij nors. Het bootje, dat Barry vroeger ge bruikt had, was twee jaar geleden in een schuur opgeborgen. Hij is er heen gezwommen, ant woordde Sally kalm. Er lag een trotse klank in haar stem We zijn hier weken achtereen iedere morgen geweest om tc oefenen maar vandaag is hii voor het eerst naar het diepere gedeelte secaan We hadden je het over een paar dagen willen laten zien. De longens lachten en maakten nog steeds gekheid op het vlot. Ze waren er zich niet van bewust, dal ze van de wal af in de gaten werden gehouden. Luke had zijn vuisten gebald. Angst en liefde, woede en blijdschap vochten met elkaar in zijn binnenste, zodat hij nauwelijks een woord kon uitbrengen Besef je eigenlijk wel dat hij had kunnen verdrinken? Sally had het gevoel dat hij haar met een zweep op haar blote schouders had geslagen HOOFDSTUK XXVIII Geen kwestie van!, antwoordde ze nadrukkelijk. Ik zwem heel goed en ik weet precies wat ik moet doen als iets mis zou lopen, Luke. Barry heeft tot nu toe slechts in het ondiepe gedeelte ge speeld en Mike is er ook nog bij. Barry zwemt als een otter, dat moest je weten! Hij zwom als een otter, antwoordde Luke nors, maar toen kon hij zijn benen nog gebruiken. Op het ogenblik kan hij één been een beetje gebruiken, maar zijn armen zijn erg sterk. Er is écht geen gevaar bij, nu Mike aan de ene kam van hem zwemt en ik aan de andere kant. Ze smeekte als het ware dat hij haar zou begrijpen; tranen welden in haar ogen op. Begrijp je dan niet.- Luke, dat dit voor Barry de mooiste dag uit zijn leven is? Kijk eens naar zijn stralend gezicht! Ja, dat weet ik. De jongen is in de zevende hemel! Luke's stem klonk al wat vriendelijker, maar hij keek haar onderzoekend aan. Maar waarom heb je het me nooit verteld? Ik had toch kunnen helpen? Ach, Luke! Sally moest plotseling, ondanks haar tranen, lachen. Begrijp je niet dat we samen gewerkt en geoefend hebben, wekenlang, om jóü te verrassen? Barry verafgoodt je! Hij wil niets liever dan zo gauw mogelijk beter worden; hij wil jou gelukkig maken. Die arme jongen! Maar. hij denkt toch niel dat ik hem als een last heb be schouwd? Luke was hoogst ontstemd bij de ge dachte alleen al. Het meisje schudde haar hoofd. Nee, dat niet. Niet zols jij bedoelt. Maar hij is oud genoeg om allerlei dingen te begrijpen vroeger was hij er bang voor om iets te proberen, Luke. Hij was doodsbenauwd om voor jouw ogen te fa len. Je zult toch wel inzien, Luke, dat als jij hier vanmorgen geweest zou zijn hij al zijn zelfvertrouwen verloren zou hebben? Hij is steeds doodsbenauwd geweest een flater te slaan in jouw aanwezigheid. We zijn toch altijd bang iets mis te doen voor de ogen van degene, die we lief hebben! En met een verlegen glimlach liet ze er op volgen: Dat Mike en ik er bij zijn vindt hij niet zo erg Ik begrijp het. Luke was nu een en al begrip. Zwijgend keek hij naar de spelende jongens. Pas na een lange tijd van zwijgen begon hij weer te spreken. Ik kan het nauwelijks geloven zelfs nu nog nietEn dan te bedenken dat de artsen het bij het rechte eind hebben gehad! Door mijn toedoen is zijn genezing vertraagd. Het was vast en zeker veel vlugger gegaan als hij niet bij mij was gebleven. Dat mag je niet zeggen, merkte Sally op. Hij is nu twee jaar ouder. Toen liet gebeurde was hij nog echt een kind. Hij had jou toen nodig en „Te Arama"! Dat heeft hij trouwens nog. Ik geloof zelfs dat hij in een ziekenhuis nóóit zover ge vorderd zou zijn! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6