De blauwe Gomboom RESA-HILVERSUM Binnenkort in Openluchttheater „Coros y Danzas" uit Spanje firu.il .Clowntje Rick Het vergaan van de Klipfontein' Afdeling Haarlem der Vrouwen Electriciteits- vereniging in vergadering bijeen Zandvoort ONDERWIJZERSEXAMEN Leert goed typen SLOT DEFECT? Radio Moors HTC met „Het huis aan het moeras" Weinig belangstelling voor „Schotse Nieuwe Huldiging 'der presidente en interessante lezing Aanbesteding reddingspost „Piet Oud" Jubileum bij het PEN Bromfietser reed tegen fietser en werd ernstig gewond „Groenendaal" niet toegankelijk voor jeugdige vandalen Medische verzorging tijdens het weekeinde Wedloop met het geluk Voor de kinderen Amateurtoneel Hulde en dank voor HiJlegoms feestcomité FEUILLETON Door Dorothy Quentin ZATERDAG 28 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagmiddag hield de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederland se VrouVen-Electriciteits Vereniging in „Brinkmann" een vergadering, aan het begin waarvan de presidente mevrouw K. van de Noord-Magré, een korte huldiging ten deel viel, ter gelegenheid van het feit, dat *zij thans vijftien jaar het president schap bekleedt. De vice-presidentc, me vrouw H. Loeté-Peters, heette alle aan- w/ezige leden en gasten welkom en richtte vervolgens enige hartelijke woorden van /hulde en waardering tot de jubilerende /presidente. Namens alle leden en het be- jstuur bood zij een fraai bloemenvaasje en f een bloemstuk aan. De presidente dankte hierop voor deze huldeblijken en vertelde jn het kort hoe zij vijftien jaar geleden het presidentschap verkreeg. Zij verklaarde verder dat het doel van de vereniging, na melijk het streven naar efficiency in de huishouding om door de verkregen effici ency meer tijd te vinden voor het ide- ele, haar bij het afdelingswerk steeds voor ogen heeft gestaan. Vervolgens ontving zij een bloemstuk vdn mevrouw A. C. Groos- muller, vice-presidente van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Als laatste spreekster in deze huldiging trad mevrouw A. C. van Bienema-Prop, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vrou- wen-Electriciteits Vereniging, naar voren, die de jubilaresse tevens namens het hoofdbestuur van harte gelukwenste. Aan het eind van haar toespraak, waarin zij de afdeling Haarlem als een harmonische en prettig samenwerkende groep kenschetste, sprak zij de hoop uit dat de huidige presi dente nog lange tijd de „moeder van het gezin Haarlem" zal blijven. Mevrouw J. Meihuizen ter Braake hield vervolgens een lezing over haar indrukken opgedaan tijdens een reis door de Verenig de Staten, welke zij als lid van een com missie onder auspiciën van de Ned. Huis- houdraad uitgezonden, onlangs gemaaki heeft. Deze commissie had ten doel te on- dezoeken hoe in andere landen het consu- mentenvraagstuk wordt behandeld en was als zodanig de eerste Nederlandse com missie, waarvan nog dit jaar een officieel rapport zal verschijnen. Enige facetten van het plan-Marshall kwamen hierbij ook ter sprake. Haar eerste conclusie was dat in de Ver enigde Staten wel in sterke mate de leuze geldt: de klant is koning. Hiervan gaf zij verscheidene voorbeelden, waaruit bleek dat de groothandel en de détailhandel alles in het werk stellen en hiertoe ook vaak samenwerken, om de klant zoveel mogelijk keus tegen zo laag mogelijke prijs te bie den. Zeer belangrijk noemde zij voorts het voorlichtingswerk in dat land, dat zowel door de regering als door de fabrikanten ter hand wordt genomen. Het begint reeds op de schilen en men leert daar de jonge ren bijvoorbeeld hoe zij op de meest doel matige wijze boodschappen kunnen doen. Een bijzonder goede wijze van voorlichting hebben de uitgebreide vrouwenorganisa ties, die eens per jaar op een groot congres bijeen komen en waarvan spreekster enige belangwekkende bijzonderheden vertelde. Ook over de evolutie van de keuken in de Nieuwe Wereld weidde mevrouw Meihui zen uit en zij vertelde dat de keuken daar Ten kantore van de dienst Publieke werken is Vrijdagmiddag aanbesteed het maken van een houten onderbouw voor de reddingspost „Piet Oud" met daarbij behorende grondwer ken aan het noordelijk strand. Dit werd noodzakelijk, omdat deze post eertijds was gebouwd op het dak van een grote bunker, welke echter werd gesloopt. De inschrijvings biljetten leverden het volgende resultaat: fa. C. Keur,, Aerdenhout 3100.fa. D. Berk hout, Zandvoort ƒ3028.fa. C. Boon, Zand voort 3050.fa. Luijendijk en Bise/iberger, Zandvoort 3100.en de firma Bettke te Haarlem 2970.Het werk werd aan laatst genoemde inschrijfster gegund. UITSTAPJE SPEELTUINVERENIGING Het jaai-lijkse uitstapje van de speeltuin vereniging „Kindervreugd" is dit jaar be paald naar Schoorl en omgeving en zal plaats hebben op Zondag 26 Juni. Visclub „De Vijver" Tijdens de jaarvergadering van de Zand- voortse visclub „De Vijver" werd het gehele bestuur bij acclamatie herkozen. O.m. werd besloten in de Vijver in het Vijverpark een viswedstrijd te houden op 1 Juni en op een nog nader te bepalen datum in Augustus. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) een „technisch centrum in het huis", met de beide functies van werkplaats en woon ruimte, is. Voorts besprak zij enkele aspec ten van het Amerikaanse leven, uit het oogpunt van het consumentenvraagstuk bekeken, zoals bijvoorbeeld het kopen op afbetaling en het verschijnsel dat steeds meer Amerikanen ertoe overgaan allerlei werkzaamheden zelf te verrichten die zij vroeger aan vaklieden overlieten. Mevrouw Mgihuizen, die gedelegeerde is van de Nederlandse Huishoudraad bij het Bouwcentrum te Rotterdam, kwam ten slotte tot de conclusie dat in Amerika meer dan in Nederland rekening gehouden wordt met het feit dat de huisvrouw wel de grootste klant van de middenstand is. Op Woensdag 1 Juni zullen de heren G. B. Kamphuis, wonende te Santpoort, tech nisch hoofdambtenaar B en H. Zwankhui- zen, wonende te Alkmaar, technisch op zichter A, de dag herdenken waarop zij vóór vijfentwintig jaar bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland in dienst traden. Vrijdag 3 Juni zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heren P. Koenen, wo nende te Hoofddorp, monteur le klas, en J. W. van der Tol, wonende te Halfweg, electro-monteur, hun dienstverband bij het P.E.N. begonnen. ADVERTENTIE Op 10 en 11 Juni komt het folkloristische programma „Coros y Danzas" uit Spanje in Bloemendaals Openluchttheater - en dat is verheugend nieuws. Onder auspiciën van de Spaanse ambassadeur Don Juan Teixi- dor maakt het grote, gemengde gezelschap van ver over de honderd zangers en dan sers uit alle provincies tussen Middellandse Zee en Pyreneeën thans voor de tweede keer een tournee door ons land. Het eerste bezoek was drie jaar geleden en men be waart daar nog altijd kostelijke herinne ringen aan. Vrijdagavond zag ik de in grote lijnen soortgelijke, maar in allerlei onder delen sterk gevarieerde voorstelling in het Amsterdamse Carré en opnieuw heb ik er een zeldzaam plezier aan beleefd. Op een door begroeide heuvels en geboomte om zoomd grastapijt komen deze afwisselende volksdansen uiteraard nog veel beter tot hun recht dan in een besloten schouwburg en daarom kan ik u niet anders aanraden dan: gaat dit zien. Voor eventueel minder goed weer hoéft u niet bevreesd te zijn, want deze Spanjaarden brengen zoveel zonneschijn en Zuidelijk vuur mee als men in ons land maar zelden beleeft. Men moet niet verwachten, dat de voor stelling veel overeenkomst vertoont met wat men van Spaanse balletten of solisten gewend is. Die immers beperken hun répertoire meestal tot dansen uit Andalu- sië, waarbij die van de zigeuners een grote plaats innemen en gebruiken deze als een aanleiding tot het ontplooien van inderdaad vaak opwindende virtuositeit. Hier echter ontbreekt ieder raffinement. De Sevillanas en de Aragonese Jota's zijn er met hun meeslepende rhythmen niet minder tem peramentrijk door en in de strijddansen van de fiere Basken ontbreekt het geens zins aan demonstraties van behendigheid, zelfs al mist men node de mannen. Maar het is allemaal zo natuurlijk, zo levensecht, men geniet van zoveel rijkdom aan elemen taire bewegingsmotieven, dat men er niet op uitgekeken raakt. Het tellen van het aantal bisseringen heb ik gisteravond dan ook al heel gauw moeten opgeven. Er was geen bijhouden aan. In de gewone schouwburgen, wordt tel kens de sfeer van een bepaalde provincie opgeroepen met behulp van door de ge bruikte pasteltinten in het geheel niet op dringerige achterdoeken. Deze kunnen bui ten niet opgehangen worden en daarom kou het aanbeveling verdienen indien men in het programma voor Bloemendaal een eenvoudige landkaart met enkele illustra ties van regionale kenmerken liet afdruk ken. Dan weet de onervaren toeschouwer ADVERTENTIE Wilhelminastraat 47 - Tel. 18441 Ongeval op Schoterweg Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur reden op de Schoterweg te Haarlem in de richting van de stad twee bromfietsers. Men heeft de indruk gekregen dat zij elkander trachten in te halen. Vlak bij de Kleverlaan moest een aan de rechterkant van de weg rijdende wielrijder gepasseerd worden. De negen en vijftigjarige heer A. G. J. Kellner, die in het midden van het drietal op de bromfiets reed, kwam in aanraking met de wielrijder en viel. Ver moedelijk met een schedelbasisfractuur is hij naar een ziekenhuis ovei-gebracht. De andere bromfietser is doorgereden. Hij reed tijdens de aanrijding voorop en heeft waarschijnlijk niets gemerkt. De verkeers politie verzoekt hem zich met haar in ver binding te stellen voor het verstrekken van inlichtingen. toch telkens zo ongeveer waar hij is. Hier bestaat temeer reden voor als men be denkt, dat de belangstelling voor de volks kunst van vreemde bodem, die sinds de oorlog zo hoog oplaait, een romantisch ver schijnsel is, ingegeven door de behoefte om het wezen van andere landen te leren ken nen, om te doorgronden wat er achter de feiten van de vaak tot verontrusting aan leiding gevende werkelijkheid als bezie lende factor schuil gaat. De plaatsruimte laat vandaag niet toe om dieper op de onderdelen van deze Ibe rische revue in te gaan. Wonderlijke hoogtepunten zijn misschien de eeuwen oude vruchtbaarheidsdans (de Corri Corri) uit Oviedo of de aandoenlijke vrolijkheid van een Ave Maria bij harmonicaspel. Ook de orkesten wisselen steeds: de straatmuzi kanten bij de ingetogen quadrilles uit Bar celona, de guitaren voor de flamencodan- sen, een soort misthoorn voor het berg volk uit het Noorden, de fluiten en trom mels. Over al die bijzonderheden: sporen van het Griekse verleden in de elegante figuren uit Corunna, die liefelijkheid van de madonna-achtige meisjes van de Balea ren. de Oosterse invloeden op de oude be schaving in het Zuiden en zelfs een komi sche klompendans, spreken wij later nog wel eens, als wij deze Spaanse groepen in hun element hebben gezien, onbelemmerd door de kunstmatige begrenzingen van het toch altijd veel aanpassing vergende kijk- kasttheater. De verscheidenheid der bonte klederdrachten zal er veneens bekoorlijker door worden. Als u op de genoemde data verhinderd mocht zijn, dan kunt u nog dagelijks tot 6 Juni in Carré terecht. DAVID KONING. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft bekend gemaakt, dat de toegang tot het wandelbos „Groenen daal" voor de tijd van twee maanden is ont zegd aan twee ongeveer veertienjarige jon gens uit Heemstede en Bennebroek. Zij heb ben zich schuldig gemaakt aan diefstal van drie nestkasten uit de bomen van het wan delbos, waarbij zij bovendien vier jonge zanglijsters uit een nest in „Groenendaal" weghaalden, om deze thuis in een kooi op te sluiten. HAARLEM Artsen, boodschappendienst, firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loo- meijer Zn., Zijlweg 34, tel, 12495; Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Deze apotheken zullen te vens geopend zijn op werkdagen van 28 Mei tot 4 Juni, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen. Bloemendaal, van Zaterdagmiddag 28 Mei, 2 uur, tot Dinsdagmorgen 31 Mei 8 uur dr, J. H. M. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, tel. 22261. Overvcen, tot Maandagavond 11 uur, dr. D. K. Heeringa, Militairenweg 18, telef. 24480. Aerdenhout, van Zaterdagavond 28 Mei, 6 uur, tot Maandagochtend 30 Mei, 8 uur dr. J. Tjakkes, Nicolaas Beetslaan 6, tel. 27570. Van Maandagochtend 30 Mei, 8 uur tot Dinsdagochtend 31 Mei 8 uur dr. C. Kroon, Burgemeester Den Texlaan 12, tel. 26073. Wijkverpleging, in hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal-dorp hebben de volgende zusters dienst: zuster J. J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, b.g.g. 10920. Zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken. Bloemendaalse Apotheek (me juffrouw J. M. E. Reijers) Bloemendaal- seweg 85, tel. 22181. Apotheek De Wil de, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp tel. K 2560-8284. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. HEEMSTEDE Artsen. 29 Mei: dr. J. J. van Luin, Bron- steeweg 76, tel. 34445 en dr. A. J. van Ravenswaaij, Zandvoortselaan 70, telef. 27913; 30 Mei: dr. A. G. Degènaar, Pie- ter de Hooghstraat 1, telefoon 35008 en dr. J. C. Tombrock Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging. Zondag 29 Mei: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Maandag 30 Mei: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheken. Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320, op beide Pinkster dagen. BENNEBROEK Zondag 29 Mei: dr. P. van Aalst, Rijks straatweg 53, tel. K 2502-300. Maandag 30 Mei: dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. K 2502-430. HILLEGOM Dr. J. J. Versluy§, Hoofdstraat 142, tel. K 2520-5121. LISSE Zondag 29 Mei: dr. F. Haase, Herenweg 337, tel. K 2530-3560. Maandag 30 Mei: dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telef. K 2530-3155. HAARLEMMERMEER Zwanenburg-Halfweg: dr. A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. K 2907-454. Hoofddorp: dr. H. D. Narminga, Kruis weg 1013, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dr. E. van de Weg, Hoofdweg 1179, tel. 280. Badhoevedorp-Sloten: dr. J. A. M. van Glabbeek, tel. 984; ADVERTENTIE Paula Wessely in de gelijknamige film heet Libelle's nieuwste feuilleton. Een merkwaardig en bewogen ver haal over een vrouw, die zich na tien jaar gelukkig huwelijksleven tot vier mannen uit haar verleden wendt, omdat haar man in zware geldzorgen zit. Een menselijke roman uit de wereld van vandaag, geïllustreerd met filmfoto's, waarvan de eerste af levering verschijnt in het nummer van 4 Juni. „Wij weten hoe ze er uitziet" is de titel van een ontroerende reportage in hetzelfde nummer over een blind ouderpaar, dat zonder hulp van derden hun ziende kindje grootbrengt. De wereldkampioene breien wordt aan U voorgesteld! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Maar het sneeuwen ging doorIn de namiddag begonnen 'de vlokken weer te vallen, en wie naar buiten ging, kon op een wit palc rekenen. Toch moest Pilon er wel even door, want hij moest nog nodig enkele boodschappen hebben. „Vooruit dan maar", dacht hij, terwijl hij zijn warme das omdeed. „Van 'n beetje sneeuw zal ik niets krijgen!" Door de vallende sneeuw ging hij het dorp in. Het begon al donker te wordenin de kruidenierswinkel brandde het licht al. Pilon ging de winkel binnen. „Ha, Pilon!", lachte de dikke kruidenier. Kom je door dat weer heen? Je hoed zit helemaal onder de sneeuw!" „Ja", zei Pilon. „Het'is binnen bij de kachel beter dan buitenmaar ik moest nog wat kaas en wat zout hebben, zie je. „Dat kan", zei de winkelier. Een half pond kaas zeker, zoals altijd?" „Ja en 'n pond zout", zei Pilon. „En geef me ook maar 'n lekker rookworstje, dat is goed in de zuurkool!" „En of!", zei de kruidenier. „Ik heb juist fijne aangeKregen!" Tweè avonden heeft de Haarlemse To neel Club de toeschouwersschare bezig ge houden met een dier Victoriaanse thrillers, die de misdaad als uitgangspunt kiezen voor een drama, dat vele ongelijksoortige elementen tegen elkaar uitspeelt en aan het eind een sobere, vooral van uiterlijk vertoon verschoonde, ontknoping brengt. Het is het toneelspel van Edward Percy en Reginald Denham „Het huis aan het moeras", waarin wij kennis maken met een niet onbemiddelde actrice, die een vriendin liefderijk bij zich in huis heeft genomen. De vriendin heeft zich belast met de zorg voor twee barer zusters, die het stadium der kindsheid nooit geheel te boven zijn gekomen. De dames mogen in het huis der actrice logeren, hechtten zich eraan met hardnekkige genegenheid en willen niet meer weg. De actrice ontzegt haar echter een langer verblijf. Dan grijpt de vriendin in en vermoordt de actrice. Zij kent evenwel rust noch duur, want een schurkachtige neef verschijnt weldra ten tonele om haar te chanteren als hij het luguber geheim van de moord heeft ont dekt. Wanneer de dienstbode tenslotte ook achter de waarheid komt en de wijk neemt naar de politie besluit de vriendin zich maar aan te gaan geven, haar zusters in vredige gemoedsrust achterlatend, on wetend van het lot, dat haar wacht Een van dramatische gebeurtenissen rijk gegeven, dat knap is uitgewerkt en zeker geen draak behoeft op te leveren, omdat het de contrasteh nergens schel aanzet en vooral speculeert op de met dreigingen geladen sfeer. Of men echter de tegen stellingen zo moet dempen als regisseur Wim Paauw heeft gedaan, waag ik te be twijfelen. De voorstelling van de HTC miste namelijk overwegend kleur. Uit vrees voor de draak ging Paauw sterke effecten uit de weg en dat juist leverde een zekere monotonie op, die drukte. Er waren te weinig explosies, terwijl felle gemoedsontladingen toch waren voorbe houden. Daar komt bij, dat mr. B. R. Fre- richs de profiteur van een neef te veel speelde naar de marqué, z<*'at er een dis positie ontstond tussen het op het innerlijk gerichte spel van mevr. J. M. W. H. Boon als de vriendin en zijn wat erg uiterlijk nadrukkelijke verschijning. Voor mevrouw Boon overigens alle lof. Zij gaf een staal tje psychologisch indringend toneel van allure. En evenzeer mijn conpliment aan mevr. Wijt-de Meijer en mevr. Smits-van der Linde als de infantiele gezusters, want haar typeringen behoorden tot het beste van de avond. Het viel alleen te betreuren, dat zij niet wat meer tempo namen, een zacht verwijt, dat weer niet opgaat voor Trees Arnaud de Callavon, die een lieve en natuurlijke dienstbode offreerde. Als zij straks haar tekst meer gaat uitspelen lost zij de uit dit debuut gebleken belof ten in. Zeer natuurlijk en goed van ty pering zette mevr. J. van Hoolwerff-Heida de actrice op de planken, als was nog meer temperament mogelijk geweest. Maar daarmee raak ik weer aan de regie-opvat ting, die de voorzichtigheid verkoos boven het avontuur. Geen avontuur betekende overigens de verschijning van de non zus ter Theresa in dat stuk, een goede rol van mej. Y. Rahusen. In totaal was de voor stelling zeker het aanzien waard en kan men nog altijd termen genoeg vinden om regie en spelers voor een boeiende op voering erkentelijk te zijn. Tenslotte: de heer Voskuilen en zijn staf hadden een décor opgebouwd, dat aan de sfeer veelbetekenende accenten verleende. Er was weer kunstig omgesprongen met de ruimte en het voorhanden zijnd mate riaal. En hoe nauwkeurig klopte „het licht". Het is goed daarop ook eens te wijzen. P. W. FRANSE In de feestelijk versierde raadzaal werd Vrijdagmiddag: het Centraal Comité Nationals feestviering door het gemeentebestuur ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan officieel ontvangen. Nadat een verversing was aangeboden uitte burgemeester jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden zich tot de leden van het comité en hun dames. „Was er op de nationale feest dag alle aanleiding om te huldigen en dank te zeggen voor alles wat gij in de afgelopen tien jaar voor de inwoners dezer gemeente hebt gedaan aldus de burgemeester er was op die dag geen gelegenheid omdat alle leden hun taak hadden bij de georganiseerde feesten". De burgemeester liet uitkomen dat het ge meentebestuur grote waardering heeft voor het werk van het CCNF. Nog al te velen blijven aan de kant staan met critiek op het comité, zonder echter zelf iets te ondernemen. Spreker herinnerde ook aan de stijlvolle her denkingen op de 4e Mei. die het comité steed3 heeft voorbereid. Er kan gezegd worden, aldus de burgemeester, dat het C'NF voor Hillegom onmisbaar is geworden. Nadat een dronk was uitgebracht op het welzijn van het comité richtte de voorzitter de heer L. J. Kappert zich tot het gemeente bestuur. Het comité is dankbaar voor de waardering, die het gemeentebestuur steeds heeft getoond voor de werkzaamheden van het CCNF. Er mogen wel tekortkomingen zijn geweest, aldus de heer Kappert, er is ook veel goeds verricht. Hij betreurde de critiek, die soms op het comité wordt geuit. Hij her innerde aan de verschillende gebeurtenissen, die door het comité zijn voorbereid. Spreker zeide ervan overtuigd te zijn dat er nog meer mogelijkheden zijn. indien alle verenigingen zouden samenwerken in het belang van de gemeente Hillegom. Een persoonlijk woord sprak de heer Kap pert tot de burgemeester, die steeds de acti viteit van het comité heeft gestuend. Tot slot zei de heer Kappert te hopen dat een gemeen telijke subsidie het comité in staat zou blijven stellen de evenementen te organiseren. Daarmede was deze intieme en gezellige plechtigheid ten einde. ADVERTENTIE 99- Zoals gisteren in ons blad vermeld werd heeft de Raad voor de Scheepvaart in Am sterdam de 57-jarige kapitein J. H. O. de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen voor de tijd van drie maanden. De Raad acht namelijk het vergaan van de „Klipfontein" op 8 Januari 1953 te wij ten aan zorgeloze navigatie. Bij het bepa len der strafmaat hield de Raad rekening met de goede staat van dienst van de thans gepensionneerde kapitein. Vrijdag is te Scheveningen een hoe veelheid uit Schotland geïmporteerde nieu we haring geveild. De kooplieden hadden weinig belangstelling, daar naar hun me ning de kwaliteit van deze „Schotse maatjes" veel minder is dan die van de te verwachten „Hollandse nieuwe". Deze wordt op zijn vroegst op Tweede Pinkster dag verwacht. 51) Ik hoop van harte dat je gelijk hebt! Luke wreef met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd. Waar leidt dit toe, Sally? Hij kan nu zwemmen. Zijn lichaam, afgezien van zijn benen, is stevig ontwikkeld. Hij kan op het ogenblik drie keer zoveel doen als drie maanden geledenmaar hij zal ooit nog weer kunnen lopen? Dat hoop ik van harte! Uiteindelijk zal hij naar aller waarschijnlijkheid wel weer practisch helemaal gezond worden, maar er is daar heel veel geduld voor nodig en hij zal hard moeten oefenen. Zwemmen is gemakkelijkvooral in diep water. Maar hij zal met krukken weer moeten leren lopen en in den be ginne zal hij beugels moeten dragen. Het zal heus niet zo gemakkelijk gaan. Het zal hem pijn doen, hij zal er moe van worden en hij kan maar aj. te licht ontmoedigd raken. Je zult hem "dan heel wat moeten heipen, Luke! Dat zal ik zeker doen! Maar hij is moedig, hoor, die jongen! Er kwam èen glimlach op Luke's gezicht Het spijt me, Sally, dat ik zo uitge vallen ben. Ik had je uit het diepst van mijn hart moeten bedanken en dat doe ik nu dan ook graag. Ik was echter bang voor hem. Mijn ogen kan ik trouwens nog maar nauwelijks geloven! Ze legde haar arm op de zijne en trok hem mee. Blijf hier nu rustig staan kijken, zei ze vriendelijk. Als je hem hebt zien zwemmen kom je maar te voorschijn. Luke deed wat hem gevraagd was. Hij hield zich goed verborgen, maar hij voelde zich nog steeds diep onder de indruk van wat hij zo juist had gezien. En hij was verwonderd over de resolute manier van optreden van Sally. .Sally trok de badjas uit en dook in het water. Luke zou haar gratievolle duik zeker bewonderd hebben, als hij niet één en al oog voor Barry was geweest. Ze greep het vlot beet en begon te lachen toen Mike met water ging spetteren. Dui delijk hoorde hij haar Z6ggen: Ik geloof dat het langzamerhand tijd wordt om te gaan eten, jongens. Ik ben tenminste uit gehongerd. Barry liet zich in het water glijden en zette zich toen met z'n handen tegen het vlot af. Met krachtige slagen begon hij naar de oever te zwemmen Mike zwom links van hem en Sally rechts. Hulp had hij echter niet nodig. Zijn slag was en krachtig en hij haastte zich niet. Slechts aan de blik in zijn ogen was te zien dat hij zich sterk concentreerde. Natuurlijk, het was mogelijk om alleen met de armen te zwemmen, zei Luke tot zichzelf. Maar net leek wel alsof Barry op één of ander manier ook zijn benen gebruikte. Hij kon er in ieder geval iets mee doen. Met zijn krachtige gebruinde armen trok hij zich op de oever. 't Volgend jaar zwem ik over het Kanaal!, riep Barry vrolijk uit, toen Mike en Sally op het droge klommen. Luke sloot de ogen. Een innerlijke stem zei hem dat hij moest gaan knielen om een dankgebed te zeggen, maar hij kon zich moeilijk langer schuil houden. Hij nam Pedro bij de teugels en kwam te voorschijn. Barry! Je deed het geweldig! Ik voel er veel voor om morgen ook te gaan zwemmen; het is warm genoeg. Hé, Luke! De jongen draaide zich om en begon te grijnzen. Enkele ogenblikken keken de twee broers zonder een woord te zeggen elkaar in de ogen. Sally keek een andere kant op; ze wilde niet dat ze zouden zien dat er tranen in haar ogen stonden. Zal ik je even helpen met aankleden?, vroeg Luke aan Barry. Graag, antwoordde de jongen op een toon, alsof er niets bijzonders was ge beurd. Maar Luke ontdekte dat zijn broer maar weinig hulp nodig had. Terwijl hij zich afdroogde, knikte hij in de richting van zijn benen, de benen, die enkele maanden geleden nog zo wittig en mager waren geweest, dat hij er toen zelden naar had willen kijken. Ze zien er beter uit, vind je ook niet? Ik heb de laatste tijd op de waranda iedere dag een zonnebad, genomen. Dat was overigens Sally's idee. Moet je de spieren eens voelen, Luke! Gehoorzaam boog Luke zich voorover en betastte de spieren van de lange benen, die er veel krachtiger en steviger uitzagen dan vroeger. Ze waren bijna al even bruin als zijn handen. Zijn ze niet geweldig vooruitgegaan? Sally heeft pracht ideeën! Barry's levendige blauwe ogen straalden. Je vindt haar aardig, is #t niet? Ik vind haar in ieder geval geweldig! Ja, ik vind haar erg aardig, ant woordde Luke, terwijl hij zijn broer in de rolstoel tilde - Ik zal ie wel duwen. Je hebt v-oor vanr orgen wel genoeg lichaams oefening gehad. t Graag Maar als ik gerust heb wil ik weer fruit gaan sorteren. Hij keek zijn broer aan. Pedro volgde hen trouw. Plotseling begon Barry te lachen. Grappig zoals Pedro over je schouder kijkt. Ik geloof overigens dat ik gauw weer zal kunnen paardrijden, niet lang natuurlijk, en alleen als jij me daarbij nog wilt helpen. Natuurlijk wil ik dat doen! Luke keek glimlachend naar zijn jongere broer. Het is heerliik hier weer eens te zijn, Luke, zei de jongen, terwijl hij rondkeek. Ik ben stom geweest dat ik 't nooit eer der geprobeerd heb. Ik heb altijd gedacht dat er niets aan zou zijn omdat ik niet kon lopen. Luke herinnerde zich nog levendig hoe vaak hij de jongen niet gevraagd had of hij hem naar de rivier zou brengen of naar welk ander plekje op „Te Arama" ook. Hij had echter begrepen, waarom de jongen vroeger steeds geweigerd had. Het zou niet prettig voor Hem zijn geweest al die bekende plekjes, waar hij met zijn vriend jes gespeeld had weer te zien vanuit een ziekbed. Maar nu was Luke erg dankbaar voor de verandering, die in Barry had plaats gevonden. 't Was gedeeltelijk ook mijn fout, Barry. Ik was bang dat iets mis zou gaan. Liefde kan van iemand wel eens een lafaard maken. Maar :k geioof nu vast en zeker dat je gauw wet. zuil kunnen lopen, als je tenminste geduldig oefent. Ja?, antwoordde Barry gretig. Sallv heeft gezegd, dat ik eerst krukken moet gebruiken en beugels. Ik zal het ver schrikkelijk vinden als ze weg gaat en de professor weer terug komt! Luke begreep wie Barry met „ze" be doelde Don zou binnenkort in zijn nieuwe huis trekken, Mike zou weer naar school gaan en Sally zou ook weggaan, alhoewel ze zelf nog niet wist waarheen; misschien wel terug naar Engeland. Voor Luke zou dat betekenen het verlies van een verlan gend, lief meisje.maar voor Barry zou waarschijnlijk het verlies van Mike zwaar der tellen. Als je hem liever niet meer hebt, zal ik de professor wel pensioen geven en iemand anders aannemen, zei Luke langs zijn neus weg. Dat kun je je niet permitteren. De jongen had een practische kijk op het leven. En er waren rimpels op zijn voorhoofd gekomen toen hij dit zei. - Ik moet je toch al heel wat geld heb ben gekost, Luke. Onzin! Luke's stem klonk enigszins hard, omdat hij geroerd was. Toen hij Barry's wagentje de waranda opduwde voegde hij er echter vriendelijker aan toe: „Te Arama" is voor de helft van jou, Barry. Dat weet ie toch wel? En het zal heus niet meer zó lar" duren of jij zult samen met mij het werk kunnen doen. De i begon te grinneken en schud de zijn hoofd. Ik ga schrijven, Luke, Oc ga niet op het land werken. Maar Sally heeft me ge zegd dat ik eerst moet reizen en allerlei dingen moet zien voordat ik er over kan schrijven! (Wordt vervolgdk

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3