Vierduizend Haarlemmertjes fietsten en wandelden door slapende stad Kort en bondig Bloemen,, snoep en toeters lieden weer vlot van de hand Luilak-oriëntatierit 1955 Organisatoren: „Enorm succes,volgend jaarweer" pmmm Plafond gevallen door constr uctiewij ziging Ponten leverden Vrijdag veel vertraging op Plannen van de Opera in het Mozartjaar Van der Vossen maakt een kans Fa. C. van Maren Luilakmarkt wordt steeds drukker zegt een vergrijsde veteraan ZATERDAG 28 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijftig jaar „Denneheuvel" Patiënten Gasthuis waren in luilaksfeer Plannen helicopterdienst Rotterdam-Haarlem Vroons gaat regisseren Onderaards benzine-depót komt aan de Rijn Ontheffing winkelsluiting gaat niet door in Santpoort Om de nationale jeugd-damtitel Raleigh - Locomotief Burgers E.N.R. - Kaptein Overwegbeveiliging bij halte Hoogovens Ongeveer vierduizend Haarlemse jongens en meisjes zijn vannacht om een uur of half vier uit hun bed gestapt met het vaste voornemen om de oriëntatierit, die georganiseerd was door de Haarlemse politie eventjes vlug uit te rijden, waarmee zijn dan beslag zouden leggen op een van de ruim honderdvijftig prachtige prijzen, die door de winkeliers beschikbaar waren gesteld. De bedoeling van deze rit was, dat de deelnemertjes vóór zeven uur de controleposten in 23 straten zouden hebben aangedaan en voorts moesten zij twaalf vragen op het gebied van de stadskennis en verkeersveiligheid beantwoorden. Het meest Noordelijke punt, de Mui- derslotweg werd door bijna alle deelne mers als startplaats uitgekozen en het ge volg was dan ook, dat de twee jongens, die daar als controleurs optraden al spoe dig onder de voet werden gelopen. Dat was natuurlijk de bedoeling niet en de heer Hartman, die tezamen met de heer W. Ha- zevoet de diverse controleposten af reed was dan ook even ten einde raad. Enkele motoragenten zorgden er even later echter voor, dat alles ietwat rustiger verliep en al spoedig waren de duizenden jongens en meisjes over alle delen van de stad ver spreid. Vrijwel overal ging het verder vrij rus tig, hoewel de Haarlemmers, die in de buurt van de posten woonden zeer zeker geweten zullen hebben, dat er een luilak- rit aan de gang was, want we.kunnen nu niet bepaald zeggen, dat de jongens en meisjes bijzonder veel aandacht voor de rust van hun stadgenoten hadden. Puzzle-ritjes De diverse puzzle-ritjes, die in verschil lende delen van Haarlem uitgezet waren leverden de meeste moeilijkheden op en overal kon men dan ook deelnemers aan treffen, die enigszins vertwijfeld rond fietsten en alle (slaperige) voorbijgangers ondervroegen over de plaats van het poli- tie-bureau, het standbeeld van Frans Hals en de vestiging van de Teylerstichting. De vragen op het gebied van de ver keersveiligheid leverden niet zoveel moei lijkheden op, hetgeen uiteraard vooral de politie bijzonder verheugde. In de auto van de heer Hazevoet hebben wij een groot gedeelte van de controlepos ten bezocht en overal waren de contro leurs in de beste stemming, waaraan ook de beloning in de vorm van een lolly niet vreemd geweest zal zijn. Om ongeveer kwart voor zeven werden de grote stembussen op de Houtbrug ge opend, waarin de deelnemers hun biljetten moesten deponeren en daarbij bleek dat de meeste Haarlemmertjes de tocht op tijd hadden volbracht al rinkelde nog tot bij acht uur de bel bij de Kinderpolitie in de Lange Wijngaardstraat waar de te late deelnemertjes nog hun formulieren trachtten kwijt te raken. Tellen Als tegenprestatie voor het ritje in de prille ochtend mochten wij ook aan het tellen meehelpen en wij hebben tijdens deze bezigheid ontdekt, dat er onder de deelnemertjes tientallen waren, die op de een of andere wijze met hun biljet hadden geknoeid. De organisatoren hadden namelijk om de controle iets eenvoudiger te maken de di verse controleurs uitgerust met kleurpot loden, hetgeen de fietsende of wandelende jongens en meisjes uiteraard niet wisten. Na afloop namen de meeste deelnemers aan de luilak-rit een bloemetje mee voor thxiis. Volgende maand viert „Dennenheuvel", de vereniging tot Verpleging van Hoofdar beiders in Herstellingsoorden en Sanatoria, haar gouden jubileum. De vereniging exploiteert tot dusverre twee inrichtingen, het herstellingsoord ..Dennenheuvel" te Ossendrecht /N.-Br.). dat pas werd verbouwd en met een vleugel werd uitgebreid, en het sanatorium „Den- nenrust" te Renkum. Patiënten worden ook naar andere soortgelijke inrichtingen gezonden indien medische, godsdienstige dan wel andere redenen daartoe aanleiding geven. Op 3 en 4 Juni wordt een jubileum congres in Rotterdam gehouden. Zo kon het dan ook gebeuren, dat som mige controletekentjes zwart waren in plaats van rood- groen of blauw. Na bijna twee uur strepen, optellen en controleren kwam tenslotte de volgende uitslag uit de bus. Wielrijders: 1. Anneke van den Broek (15 jaar), 2. Paul van den Broek (13 jaar), 3. Dan Kook (11 jaar), 4 Herman Veenendaal (35 jaar) en 5. Ria Bulters (13 jaar). Voetgangers: 1. Antoinette Schaeffer (12 jaar), 2. Louk van Viersen (8 jaar), 3. Dick Eijlders (15 jaar), 4. Truus Los (12 jaar) en 5. Robert Schaeffer (10 jaar). Al met al kan men vaststellen, dat deze rit buitengewoon geslaagd is, en er be staat dan ook een bijzonder grote kans, dat de tocht het volgend jaar herhaald zal worden. Van de zijde van de politie verna men wij namelijk, dat de baldadigheid in de stad, zoals het omgooien van vuilnis bakken en het bekrassen van de ramen dit jaar vrijwel niet voorgekomen is. Prijsuitreiking In de Stadsdoelen heeft hoofdinspecteur A. F. Suurendonck vanmorgen een enorme vaardigheid in het uitreiken van prijzen verkregen, want niet minder dan 152 jon gens en meisjes kwamen in aanmerking voor een van de geschenken, die varieer den van tien lolly's als troostprijs tot een wisselbeker en een horloge als hoofdprijs. De heer H. Hartman somde achter elkaar de diverse winnaars op, na eerst de con troleurs hartelijk bedankt te hebben. Natuurlijk begon men met de kleine prijsjes en naarmate men. dichter bij de ere-tropheeën kwam steeg uiteraard de Uitzending van reportage De patiënten van het Sint Elisabeths Gast huis te Haarlem hebben Vrijdagavond de sfeer beleefd van de luilaksmarkt. Dat was te danken aan de afdeling Haarlem van de RANO (Radio Amateur Network Organisa tion). die een lijnverbinding tot stand had ge bracht vaia de Gasthuissingel tegenover het ziekenhuis met het Gasthuis. Van acht uur tot kwart voor negen heeft Joop van Zijl een reportage gegeven van hetgeen zich afspeelde op de markt. Diverse handelaren kregen ge legenheid hun meningen weer te geven over het jaarlijkse festijn en aan wandelaars werd gevraagd hun indrukken te vertellen. Na afloop hebben de organisatoren van de uitzending vernomen, dat de patiënten zeer ingenomen waren met hetgeen zij gehoord hadden. Dit blijk van waardering is voor de werkers van de RANO aanleiding hun krach ten te blijven inzetten om op regelmatige tijden uitzendingen te verzorgen. In de Inalste tijd waren zij tegenwoordig in hel circus Mul lens, op de Voorjaarsbeurs en in het Minervn- theater te Heemstede, tijdens het optreden van Toon Hermans en Wim Sonneveld. De opnamen zijn in ziekenhuizen uitgezonden. De medewerkers van de RANO zullen het werk voortzetten en het uitbreiden, als zij daartoe financiëel in staat zijn. Zij. die een bijdrage willen geven kunnen zich in verbin ding stellen met de heer B. van den Kerkhof, Ten Katestraat 77 te Haarlem. Sursum concerteert. Het voor Woensdag avond 18 Mei aangekondigde eerste concert 'in het Bloemendaalse Bos door de muziek- vereeniging „Sursum" kon toen door de slechte weersomstandigheden niet doorgaan. Dit concert is verschoven en wordt nu Woensdagavond 8 Juni om acht uur gegeven Medewerking verleent Haarlems Zanggenot. De afdeling Reisbureau van de Copex te Hillegom onderzoekt, in overleg met de Sabena te Brussel, de mogelijkheid ook clit jaar in het Westen van ons land een heli copterdienst te onderhouden, echter niet in de bollentijd, zoals vorig jaar, maar in de zomervacantie, dus van begin Juli tot half Augustus. Zoals bekend heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers enige tijd geleden een bezoek aan Brussel gébracht om de moge lijkheid te bespreken. Indien de plannen verwezenlijkt worden, dan zal Haarlem ook in de dienst worden opgenomen en het terrein aan de Wagenweg nabij de Emaus- laan zal opnieuw als landingsterrein wor den ingericht, indien daartoe door belang hebbenden toestemming wordt verleend en ook een oplossing voor de financiële conse quenties wordt gevonden. Stonden vorig jaar rondvluchten boven de Keukenhof, Haarlem en Zandvoort op het programma, voor dit jaar is het de be doeling uitsluitend verbindingen tot stand te brengen met laatstgenoemde plaatsen. Daarbij wordt Lisse echter niet ingescha keld. De voorlopige opzet is dagtochten te organiseren van Rotterdam uit me', onder brekingen te Haarlem en Zandvoort. Pas sagiers komen 'in Haarlem des morgens aan, brengen een bezoek aan de stad en na de lunch gebruikt te hebben vliegen zij naar Zandvoort, waar zij enkele uren ver blijven. Het is niét uitgesloten, dat bij ver wezenlijking der plannen eerst Zandvoort en dan Haarlem bezocht wordt. Dat hangt vooral van het weer af. Eventueel worden de vluchten gehouden op Woensdag, Don derdag en Zaterdag. De controlepost, in de Har menjansstraat. spanning, die zich tenslotte ontlaadde in een hartelijk gejuich toen Antoinette Schaefer en Anneke van den Broek naar voren mochten komen om de horloges en de wisselbeker in ontvangst te nemen. De wisselbekers moeten drie keer achter elkaar gewonnen worden voordat zij defi nitief uitgereikt worden, zodat men hieruit reeds kan afleiden, dat ook in de volgende jaren de slaperige Haarlemmers op Luilak- morgen rustig in hun bed kunnen blijven liggen. Van de Haarlemse jeugd heeft men dan geen Tast meer. De jongens en meisjes hebben het in de toekomst op die dag te druk met de Luilak-rit en de heren Haze voet en Hartman zullen dan ongetwijfeld, met de ervaring van dit jaar in het hoofd, voor een even voortreffelijke organisatie zorgen. De Haarlemmers-, die nu ongestoord kon d-en uitslapen, kunnen overigens hun dank uitdrukken door een storting op gironum mer 514953 ten name van de heer W. Ha zevoet, ten bate van de Haarlemse Mug- genronde. Eerste onderzoek toonde geen direct gevaar aan De dienst van Bouw- en Woningtoezicht heeft het onderzoek naar de oorzaak van cle instorting van het plafond op de eerste verdieping van het huis aan de Gedempte Voldersgracbt 55 voltooid. Daarbij is vastgesteld, dat de plafond constructie verzwakt is door een later aan gebrachte wijziging. Het is moeilijk na te gaan door wie of in wiens opdracht dir is gebeurd. Er is tussen de vloer en het pla fond een krant uit 1947 gevonden. De huidige bewoners van de eerste verdieping hebben die ruimte pas na 1951 betrokken. In tegenstelling tot wat de bewoners van het perceel hebben gezegd, stelt de be trokken ambtenaar van het Woningtoe zicht vast, dat hij bij het eerste onderzoek naar de klachten over het plafond nimmer gesproken heeft van een direct gevaarlijke toestand. Dat blijkt ook uit het toen op gemaakte proces-verbaal, waarbij alleen defecte plafonds en vloeren werden ge constateerd. De gebreken welke de val van het plafond hebben veroorzaakt, zijn namelijk bij de normale wijze van onder zoeken niet aan het licht gekomen. Hierbij wordt door Bouw- en Woningtoezicht op gemerkt, dat een ingrijpender 'wijze van onderzoek om practische redenen niet uit voerbaar is: die zou zo tijdrovend worden, dat de thans reeds overbelaste dienst te veel klachten zou moeten laten liggen, ter wijl oorzaken van instortingen als thans geconstateerd tot die zeldzaamheden ge rekend moeten worden, „waar niemand voor kan zijn". Dat de bewoners wel over een geconstateerd „levensgevaar" spreken, zou toegeschreven moeten worden aan an deren, die in de afgelopen weken belang stelling voor het huis hebben getoond, bij voorbeeld adspirant-kopers of hun ver tegenwoordigers. De betrokken ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht treft dus geen blaam. Intussen heeft toch ook dit geval wel duidelijk gemaakt, dat een sy stematisch en enigermate diepgaand onder zoek naar de toestand waarin de woning voorraad van Haarlem zich bevindt geens zins een luxe is. Dit is te meer nodig nu door de woningnood zovele huurders zich in een dwangpositie bevinden. Enerzijds is men zich ervan bewust, dat het huis waar in men woont, eigenlijk de toets der critiek op het punt van de bewoonbaarheid niet kan doorstaana, anderszijds is men bereid risico's te nemen, omdat men anders geen dak meer boven hel hoofd heeft. Wan neer de eigenaar bovendien niet bereid blijkt voorzieningen te treffen, slaat men vaak zelf aan het knutselen en niet altijd op de meest vakkundige manier. Loopt het dan toch mis, dan is Leiden in last en be roept men zich op het weliswaar eerder onderkende risico, maar dat men toen op de koop toe nam, omdat men al blij was een huis te hebben. Daarom is in gevallen als deze daar noch de bewoners noch de dienst van Bouw- en Woningtoezicht een verwijt van te maken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 39-jarige Hagenaar W. J. K. veroordeeld tot f 100 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, omdat, hij bij de raadsver kiezingen in 1953 de substituut-officier van justitie té 's Gravenhage mr. G. J. de L. zou hebben beledigd. K. had plakkaten aange plakt waarop beledigende opmerkingen over mr. De L. stonden. De verkeersdrukte van Vrijdagmiddag heeft bij de ponten weer eens extra lange wachttijden (drie kwartier en langer) tot resultaat gehad. De hele middag heeft het Noordelijke pontplein vol gestaan met voertuigen, die gaandeweg in een uitge rekte file over de Wi.jkerstraatweg een plaats moesten vinden. Om zes uur gister avond reikte de staart van de file tot voor bij de Melklaan; een uur later stonden de auto's nog tot de Watervlietstraat. Toen daarna de stroom van voertuigen sterk verminderde verliep tegen negen uur de overtocht weer normaal. Donderdagmiddag liet zich overigens eveneens grote drukte verwachten, maar doordat het verkeer van personen- en kleine bestelauto's tot tweemaal toe - tegen vijf uur en zes uur - op de hoek van de Koningsweg-Wijkerstraatweg werd opge vangen door de politiejeep om met in totaal ongeveer hondervijftig auto's over de Sluisweg te worden geleid, bleef de rij van wachtende voertuigen beperkt tot de Cor- verslaan. Vrijdagmiddag echter werd niet de omweg gemaakt. De directie van de Nederlandse Opera heeft op een persconferentie te Sassenheim haar plannen voor het volgend seizoen be kend gemaakt. Alexander Krannhals zal ,.in onverkorte vorm" zijn functie als eer ste dirigent en muzikale leider bij de Ne derlandse Opera blijven vervullen, niette genstaande hij zich tevens te Karlsruhe als „General Musikdirektor" verbonden heeft. Daar zal hij slechts één opera leiden, doch verder de zorg op zich nemen voor de sym- pbonische concerten. Voor het Italiaanse répertoire is als diri gent bij de Nederlandse Opera aangezocht Arrigo Guarnieri, die hier met een geheel nieuw gemonteerde „Traviata" zijn proef stuk zal afleggen. Eugène Bigat krijgt het Franse répertoire onder zijn leiding, onder meer de „Faust" van Gounod, die evenals ,,De Parelvissers" van Bizet in nieuwe mon tering op de planken komt. Verder wordt de dirigeerstok toevertrouwd aan Erick Walter, Cor Olthuis (La Bohème)), Henk van Wielink (De Zigeunerbaron) Joan Kalff (Rigoletto). Piet van Egmond (Hans en Grietje) en Anton Kersjes (ballet). Te zamen met Krannhals dus negen dirigen ten. Op het gebied der regie is er het nieuw tje. dat Abraham van der Vies zich in zo verre hersteld acht, dat hij de taak op zich zal nemen het toneelbeeld van ..Don Gio vanni" van Mozart in elkaar te zetten. En wat voor velen een verrassing zal zijn: de tenor Frans Vroons. die als zodanig bij het gc-zelschap blijft, krijgt de kans ook als re gisseur mede te werken. De hermontering van „Traviata" is aan hem toevertrouwd. Verder is een beroep gedaan op Friedrich Schramm - de man'die „Peter Grimes" zo schitterend regisseerde om ..Cosi fan tutte" in scène te zétten. Ook de assistent - regisseur Frans Boerlage krijgt een mooie gelegenheid door de opdracht „Hans en Grietje" te monteren. Hans van Norden maakt nieuwe décors voor „Traviata" en Ruodi Barth (uit Wies- baden) voor „Cosi fan tutte". Voor de ove rige premières en réprises worden nog on derhandelingen gevoerd met andere regis seurs en décor-ontwerpers. Het „tableau de la troupe" zal in hoofd zaak onveranderd blijven. APeen de Ame rikaanse- coloratuursopraan Marilyn Tyler komt het gezelschap vergroten. De bariton Scipio Colombo is opnieuw voor zes maan den geëngageerd. Gastrollen zullen worden vervuld door U-ta Graf (New York) en Ra mon Vinay, de fameuze heldentenor. Zoals gebruikelijk zullen vijf werken aan het ré pertoire worden toegevoegd. Hieronder is begrepen „Eugen Onegin" van Tsjaikofsky. de opera die voor het programma van hei Holland Festival bestemd is. Verder zijo het dan „Cosi fan tutte' van Mozart' Ham-, en Grietje" van Humperdinck (in hei Ne derlands). ..De Consul" van Menott: (even eens in Nederlandse vertaling) en „Na- buceo"'van Verdi. Ter gelegenheid van het Mozartjaar is dus aan de répertoirestukken „De Toverfluit" en „Don Giovanni" ook „Cosi fan tutte" toegevogd. Deze trits zal waarschijnlijk i:: een speciaal Mozart-abonnement geboden worden. Verder blijven vijftien t twintig werken van het répertoire op de lijst. ,,Dc verkochte Bruid" van Smetana heeft men wegens tekort aan belangstelling moeten laten vervallen, doch „Peter Grimes" van Benjamin Britten hoopt men te kunnen handhaven. x Het Ballet het eeuwige zorgenkind van de Opera heeft thans zijn definitie ve plaats gekregen. Onder leiding van Frangois Adret zal het meewerken, niet alleen aan «het bestaande répertoire, maar ook in de nieuwe monteringen. Zelfstandige voorstellingen zullen nu ook in „de provin cie" worden gegeven. Zoals men weet heeft cle Nederlandse Opera haar vaste speeldagen te Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, maar ook treedt zij in Eindhoven, Heerlen, Nijmegen en Tilburg op. Verder wordt nog met Breda en Groningen onderhandeld. Zo lang cle orkestruimte in de Haarlemse Stadsschouwburg onvoldoende blijft, zal de Nederlandse Opera niet weer te bewegen zijn in cle Spaarnestad op te treden. Opschudding in Troisdorf ADVERTENTIE Noch Dinsdags, noch Woensdags De heer J. Bartels, depóthouder van een détailhandel in chocolateriewaren en ban ketbakkersartikelen te Santpoort heeft zich tot de Velsense raad gericht met het ver zoek, de verordening op de winkelsluitings wet 1951 in dier voege te wijzigen, dat zijn winkel niet op Woensdagmiddag gesloten behoeft te zijn. Dit verzoek werd in de raadsvergadering van 10 Mei in handen van B. en W. om advies gesteld. Ten aanzien hiervan merken de leden van het college thans op, dat adressant ten onrechte de Woensdagmiddag noemt, aan gezien zijn winkel op Dinsdagmiddag ge sloten moet zijn. De meer speciaal tegen het sluiten op cle eerstgenoemde middag aangevoerde bezwaren kunnen dus buiten beschouwing blijven. Inwilliging van het verzoek voor de laatstgenoemde middag zou tot gevolg hebben, dat de betrokken waren dan uitsluitend in de winkel van adressant zouden kunnen worden ver kocht. Dit zou een ongezonde concurrentie veroorzaken. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor op het verzoek afwij zend te beschikken. In de weck :.a Pinksteren zal te Bussum het jaarlijkse tournooi om cle nationale jeugfiïclamtitcl worden gespeeld. De volgende provinciale jeugdkam pioenen zeilen daaraan deelnemen: Er worrier, per dag twee ronden ge spt.. ld. D? Patste ronde is op Zaterdag middag vastgesteld met prijsuitrijking er achter aan. Insiders geven Kennemerlands jeugdkampioen dr. H. v. d. Vossen een uit stekende kans op de nationale jeugdtitel. BINNENLAND De senaat der rijksuniversiteit te Gro ningen heeft besloten het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan prof. dr. L. L. Hammerich. hoogleraar aan de universiteit te Kopenhagen, op grond van diens grote verdiensten op het gebied van de Duitse taal en letterkunde, de Germaanse philologie en de Indo-Germaanse talen. Ver der heeft prof. Hammerich steeds een on verflauwde belangstelling voor Nederland getoond en een onvermoeide ijver tot het bevorderen van de culturele betrekkingen tussen Denemarken en Nederland aan de dag gelegd. Hij heeft het aanzien van de Neder landse cultuur in de Scandinavische landen sterk doen toenemen. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd tot belastinginspecteur. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot inspecteur van 's rijks belastingen de heer A. van Mil- ligen te Haarlemmermeer, thans surnumerair. Koninklijke onderscheiding. Aan me juffrouw H. N. Machielse, boekhoudster- procuratiehoudster bij de modemagezijnen A. Funke en Zoon N.V., te Haarlem, is toe gekend de ere-méadille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. R.K. EHBO. Voor het diploma „Mal- thezer helpster" zijn op het door de RK EHBO vereniging „De Barmhartige Samari taan" te Heemstede de volgende damesleden uit Haarlem en Heemstede geslaagd: M. van Maris, J. de Winter, G. Wüschter, C. Kroon en mevrouw M. Oosterdorp. Het examen werd afgenomen door dr. Baesjou en zuster Kamphuis. Spreekuur. Wethouder Van Lent te Heemstede is op de Woensdagen 1 en 8 Juni verhinderd spreekuur te houden. Kruisje. In het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem zijn de volgende ver pleegsters geslaagd voor het diploma A: J. G. Beeker. M. v. d. Berg. S. G. L. Klapmeijer. F. E. van Lookeren Campagne, W. H. Lo- vink, C. M. Paul. A. M. Smits, A H. M. Stokreef, A. C. Zeeman. ADVERTENTIE TOUR- en SPORTRIJWIELEN in moderne kleuren. OVERVEEN. Betaling in overleg In opdracht van de Nederlandse Spoor wegen wordt de overweg van de spoorweg halte Hoogovens in de Koningsweg thans voorzien van een knipper- en stopinstalla tie. Aangezien het verkeer over deze over weg, mede naar aanleiding van de nieuwe wegen op „de Gilden" en de verbinding met de weg over de sluizen steeds inten siever wordt, betekent de lichtinstallatie, die door een Beverwijks electriciteits- buregu wordt aangelegd en binnen enkele dagen gereed zal zijn, een goede veilig heidsmaatregel. 99 99 (Van onze correspondent in Bonn) De Britse militaire autoriteiten zijn voor nemens op de rechteroever van cle Rijn, vlak bij Wahn de luchthaven voor Keulen en Bonn een onderaards benzine-reservoir te bouwen dat tien millioen liter kan bevat ten. Deze brandstof zal er door middel van een pijpleiding van de kust van de Atlan tische Oceaan worden ingepompt. Vertegenwoordigers van de NAVO zul len een geschikte plek voor die opslag plaats uitzoeken opdat de burgerbevolking zo min mogelijk gevaar loopt. Hoewel de plannen strikt geheim waren is er onder de bewoners van het stadje Troisdorf. dat aan de kronkelige straatweg van Bonn naar het vliegveld ligt opschudding ontstaan. Men vreest dat cle benzine-opslagplaats dicht bij de grootste springstoffenfabriek van West-Duitsland, de Dynamit A. G. (voorheen Alfred Nobè! en Co) zal worden aangelegd. Britse officieren hebben echter verklaard dat die vrees 'ongegrond is. In cle laatste tijd zijn er. ook in de buurt van de Nederlandse grens, op tal van plaat sen nieuwe militaire complexen uit de grond gestampt, die indrukwekkend van omvang zijn. en handen vol geld hebben gekost. Als de Haarlemse ver keerspolitie ooit nut g'ehad heeft van haar schrille fluitjes dan was dit wel gisteren op Luilakavond. Met lange uithalen snerp ten zij uit hoog boven het. rumoer van de dichte drom men Haarlemmers en om- strekelingen, die voetje voor voetje van de Kamper-, via de Gasthuis- naar de Raam- singel cn terug schuifelden langs de ontelbare kraam pjes. die daar langs het wa ter waren opgebouwd. De agenten hadden de ondank bare taak, deze met bloe men en planten gewapende Haarlemmers tussen cle ver schillende singels veilig te doen oversteken en er tege- lijk voor te zorgen, dat. het i van cle andere zijden na.de- rende ryverkeer zonder veel j oponthoud doorgang kon vinden. Ook clit jaar waren er niet I alleen maar bloemetjes: men kon langs de verlichte route ook paling krijgen, geurigè pinda's en niet te vergeten die soms zo venijnige papie ren balletjes aan elastiekjes en andere speelwerktuigjes. De kleine saxöfoontjes ble ken bijzonder in trek te zijn: we ontmoetten op de bloemenmarkt talrijke „or kestjes" van jongelui, die zonder een spoor van Haar lems chauvinisme door hun toetertjes zongen, dat het „bij ons in cle- Jordaan ook vrolijk toe kan gaan". Erg rustig was het be paald niet op de singels. Een enkele keer, wanneer men elkaar weer eens van alle kanten tegelijk trachtte te passeren, ontstond er zo'n gedrang, dat we elk ogenblik verwachtten, dat een der bloemenverkopers met tent en al in het water zou verdwijnen Tijdens dat gedrang zullen ook wel ver scheidene bossen bloemen geplet en verkreukeld zijn, maar ach, wie maalt daar nu om op Luilakavond We hebben temidden van de drukte nog even een praatje gemaakt met de heer H. P. M. Dielemans, een veteraan op cle Luilak- markt, die nu al 35 jaar lang op cle Vrijdagavond voor Pinksteren me t zijn grote bloemenstal present is, telkens op dezelfde plek, zoals hij ons verzekerde. Volgens hem wordt de Lui lak-markt ieder jaar weer drukker, bezocht. En denkt u nu. dat u dit alles spoedig kwijt bent?" vroegen wij, op de vele planten vóór ons wijzend. Maar er kwam geen ant woord: de heer Dielemans was al weer druk bezit, zijn kleurige koopwaar van de hand te doen. Tja, als bioe- menvenkoper kun je niet stil zitten op zo'n avond.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9