Er wordt een spoedige oplossing van de kabinetscrisis verwacht Westelijke grote drie gaan met Tito praten Weerbericht i OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin op 8 Juli naar IJmuiden Vredespoging van vakverbond had geen resultaat Vandaag beraad in kabinet over door mr. Burger gevraagde preciseringen Bourguiba wekt op tot eenheid Auto reed op menigte wielrijders in Atoom centrum in Harwell Vele bedrijven moeten hun productie verminderen of stopzetten Kabinet opnieuw in spoedzitting bijeen De Russen zouden gaarne groter Joegoslavisch leger zien Het woord is aan Achttien Duitse vrouwen gedood Lening van Wereldbank voor Zuid-Italië 69e JAARGANG No 273 DONDERDAG 2 JUNI 1955 299e JAARGANG No 120 Opnieuw gerucht over aftreden Molotov Nobelprijswinnaars tegen benoeming van Schlüter De spoorwegstaking in Engeland Londenaren ontdooien Bus reed tegen boom Onder meer voor bevloeiïngs- project en krachtcentrales Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) De kans dat de kabinetscrisis thans spoedig tot een oplossing komt is vrij groot. Er is gisteren, zo is mijn indruk, toch schot in gekomen. Intussen, volstrekte zekerheid bestaat er nog niet. Dit blijkt wel uit het communiqué, waarin mr. Burger mededeelt, dat de informatieve besprekingen, welke Dinsdagavond plaats vonden tussen de formateur en de meest betrokken ministers alsmede de fractievoorzitters, hem aanleiding hebben gegeven tot het vragen van enkele preciseringen aan de minister-president. Van het antwoord van dr. Drees, dat uiteraard pas te verwachten valt nadat vandaag het kabinet zal hebben beraad slaagd, hangt het verder af of mr. Burger zijn taak zal kunnen volbrengen. Uit het feit dat er nog preciseringen gevraagd worden mag men opmaken dat er nog altijd haken en ogen zijn. Zolang dat het geval is blijft de kans op een uiteindelijke mislukking bestaan. Welke zijn nu die haken en ogen? Naar alle waarschijnlijkheid moet men deze in de eerste plaats zoeken in de kwestie van de wettelijke onderhoudsplicht. Mr. Burger staat op het standpunt evenals zijn politieke vrienden dat tegelijkertijd met de huurverhoging, die vermoedelijk op 1 September zal ingaan, op de huiseigenaren een wettelijke onderhoudsplicht zal moe ten komen te rusten, dus een in de wet vastgelegde verplichting om voor de nood zakelijke onderhoudswerkzaamheden en reparaties zorg te dragen. Bij niet na koming van deze verplichting zou de huiseigenaar de verhoogde huur niet ont vangen, indien hij naar het oordeel van de, huurcommissie de werkelijk noodzakelijke onderhoud en herstel achterwege heeft ge laten. Het schijnt dat de KVP in beginsel met een dergelijke invoering van een onder houdsplicht volkomen accoord kan gaan en dat hetzelfde ook het geval is met het kabinet. Maar uit de kring van het kabi net zou kenbaar zijn gemaakt dat het uitermate moeilijk zou zijn die verplich ting reeds per 1 September te verwezen lijken. Dit zou echter geen beletsel be hoeven te vormen voor een bevredigend antwoord aan mr. Burger. Men zou toch altijd in de huurwet een bepaling over de onderhoudsplicht kunnen opnemen met de bepaling erbij dat nadere uitwerking zal geschieden bij algemene maatregel van bestuur. Wanneer dit zou gebeuren zouden de huiseigenaren weten dat in ieder geval van 1 September af deze onderhoudsplicht op hen rust, ook al zou bij nalatigheid pas later, na de algemene maatregel van be stuur, tegen hen kunnen worden opge treden. In het kabinet zou dit denkbeeld reeds ter sprake zijn geweest. Als tweede punt waarover nog preci sering nodig schijnt te zijn wordt in parle mentaire en politieke kringen genoemd het verlangen van de PvdA zekerheid te ver krijgen dat vóór de verkiezingen van 1956 er niet opnieuw iets met de huren zal ge beuren. Men mag verwachten dat aan dit verlangen zal worden voldaan. Maar het blijft nog altijd mogelijk dat het kabinet zich niet wil binden door bij voorbaat een garantie in dit opzicht te geven. Het komt mij voor dat op deze aan gelegenheid de zaak echter niet behoeft te stranden. Gisteren maakte ik reeds melding van het voornemen de compensatie voor de huurverhoging van vijf percent te zoeken in een verdere verlaging van de omzet belasting voor textiel en suiker. Een der gelijke maatregel zou een tijdelijk karak ter krijgen namelijk van 1 September van dit jaar tot eind 1956 aangezien men daar na de compensatie wel op een andere wijze hoopt te kunnen vinden. Het plan om de Prinses Anne en Prins Charles van Enge land zijn voor een vacantietochtje naar Schotland gegaan. Men ziet hen hier bij hun vertrek. Het is thans zeker dat de officiële in- dienststelling van liet nieuwe hospitaal kerkschip De Hoop in de Vissershaven te IJmuiden wordt voorafgegaan door de ont hulling van het Vissersmonument op de kop van de haven. Koningin Juliana zal in de ochtend van Vrijdag 8 Juli het standbeeld onthullen en vervolgens „De Hoop" in dienst stellen door het hijsen van de II.K.S.-vlag. Het ligt in de bedoe ling dat de Koningin bij gunstig weer de reis van De Hoop naar Scheveningen mee maakt. Onderweg zullen demonstraties worden gegeven. grondbelasting met ongeveer veertig mil- lioen gulden te verlagen kan niet reeds met 1 September ingaan, maar pas per 1 Januari verwezenlijkt worden. Tot besluit nog een opmerking ter ver mijding van een mogelijk misverstand. In het communiqué van mr. Burger komt de uitdrkking ,,de meest betrokken ministers" voor. De beslissing omtrent de vraag welke ministers aan de bijeenk i ist van Dinsdagavond zouden deelnemen had mr. Burger uit de aard der zaak aan de mi nister-president overgelaten. Bij de zes ministers die aan de conferentietafel zaten, was ook de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf. Misschien heeft menig- TUNIS (Reuter) Habib Bourguiba, de uit zijn verbanning teruggekeerde lei der der Tunesische nieuwe-grondwetspar- tij, werd door de Bey van Tunis, Sidi La- mine, tegen alle protocolaire regels in hartelijk omhelsd, toen hij hem in Cartha go bezocht. De weg van Carthago naar Tunis, waar hij voordien al met grote geestdrift was ontvangen, was afgezet door een juichende menigte. In Tunis sprak hij een grote menigte toe. Hij deed één beroep op ieder om de nationale eenheid te handhaven. In een andere speech zei Bougruiba, dat conces sies waren gedaan, omdat een moderne staat gebouwd zou worden in samenwer king met Frankrijk. Velen waren in Tunis -samengestroomd om hem te begroeten. Uit het binnenland hadden geestdriftigen moeilijke wegen op kameel of paard afgelegd. Naar schatting waren er 250.000 personen aan de kade, toen het schip aanlegde. De menigte ver brak het cordon van padvinders en jonge vrijwilligers en maakte zich meester van Bourguiba, die naar een overdekte ruimte werd gedragen voor zijn eerste toespraak. Te Marakesj in Frans-Marokko is een Marokkaanse wethouder doodgescho ten, kort nadat de Pasja van dit gebied, El Glawi, zich er op had beroemd, dat er dankzij zijn strenge maatregelen een ein de was gekomen aan de reeks geweldda den. In totaal werden in Marokko in de afgelopen 24 uur vijf personen vermoord. In het aangrenzende Algerije vonden in dezelfde periode negen mensen de dood, terwijl er tien werden gewond. Te Parijs is vernomen, dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Bour- ges-Manoury, die Woensdag jl. te Parijs van een bezoek aan Algerije is terugge keerd, premier Faure heeft medegedeeld dat de Algerijnse verzetslieden hulp krij gen van gedeserteerde leden van het Fran se vreemdelingenlegioen, waaronder zich ook Duitsers zouden bevinden. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Fran se geheime dienst reeds lang wist, dat de rebellen worden geholpen door Arabische officieren uit de landen in het Midden- Oosten, doch dit is de eerste aanwijzing, dat zich onder hen ook voormalige légion- nairs bevinden. een zich afgevraagd hoe die bewindsman onder het begrip „meest betrokken minis ter" te brengen valt. Vermoedelijk zou het antwoord van de minister-president op zulk een vraag wel luiden, dat het nuttig kon zijn minister Staf ook aan de be sprekingen te doen deelnemen als een der beide vertegenwoordigers van de Christe- lijk-historische gedachten in het kabinet. Blijkbaar is bovendien lister Staf zelf nog indachtig geweest aan de make- laarsrol die hij op het allerlaatst van de formatie van het kabinet in 1952 heeft vervuld. Twee ernstigelf licht-gewonden In de Javastraat in Den Haag is Woens dagmiddag omstreeks half zes een automo bilist ingereden op het hem tegemoetko mende verkeer, waarbij hij in botsing is gekomen met een scooter en elf wielrij ders. Hierbij werden twee personen ernstig en elf licht gewond. De automobilist, de 73-jarige G. B. uit Wassenaar reed in de op dat ogenblik zeer drukke Javastraat in de richting van de Koninginnegracht tussen de Suriname- straat en het Nassauplein. Van rechts, de Schelpkade, kwam een tot nu toe onbe kend gebleven bromfietser, die volgens de politie geen voorrang aan de auto ver leende. De automobilist week naar links uit en kwam daarbij op het voor hem lin ker weggedeelte, waar een file wielrijders naderde. Met elf wielrijders en een scooter kwam de auto in botsing, mede doordat volgens de politie de automobilist op het gaspedaal heeft getrapt in plaats van op de rem. Door de serie aanrijdingen werden de be stuurder van de scooter, de 30-jarige A. A. M. N. uit Delft en de 66-jarige wielrijder J. O. uit Den Haag ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis Bronovo opgenomen. De duopassagier van de scooter, de 14-jarige P. L. A. V. uit Delft werd minder ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis Zuid- wal. Bovendien moesten een wielrijder en een wielrijdster, resp. met een been. en een hoofdwonde naar het ziekenhuis West einde worden vervoerd, waar zij na be handeling huiswaarts konden keren. Acht andere wielrijders, die schaafwonden en ontvellingen hadden opgelooen. konden ter plaats door de gemeentelijke geneeskun dige dienst van Den Haag worden behan deld. De scooter en de rijwielen werden alle min of meer beschadigd. De correspondent van het Britse blad „News Chronicle" te Belgrado heeft ge meld, dat in de Joegoslavische hoofdstad geruchten de ronde doen, volgens welke de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, besloten heeft om gezond heidsredenen af te treden. Hij zou worden opgevolgd door de huidige hoofdredacteur van de „Prawda", Sjepilov. Sjepilov maakt deel uit van de Russi sche afvaardiging die zich op het. ogen blik in Joegoslavië bevindt. GÖTTINGEN (United Press) Een aantal geleerden van internationale be kendheid, onder wie de nobelprijswinnaars dr. Otto Hahn en dr. H. J. Müller. hebben geprotesteerd tegen de benoeming van Leonhard Schlüter tot minister van Cul turele Zaken in Neder Saksen. De geleerden, die allen lid zijn van het internationale congres voor culturele vrij heid, hebben in een telegram aan de mi nister-president van Saksen verklaard dat deze benoeming een direct gevaar betekent voor de academische vrijheid. Vele bijzonderheden over het Engelse atoom-onderzoek, welke tot voor kort als zeer geheim wer den beschouwd, zijn vrijgegeven in 'n rap port, getiteld „Atoom.- onderzoek te Har well". Het rapport onthult bijzonderhe den over de vooruit gang op verschillen de gebieden van de atoomenergie in het bijzonder de ontwik keling van nieuwe electronische instru menten. De foto toont het interieur van het centrum voor che misch onderzoek te Harwell. WASHINGTON (United Press) Een woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat verwacht wordt, dat een ge sprek der Westelijke grote drie met Joe goslavië zal plaats vinden. Gemeld is dat de Joegoslavische leiders besprekingen hebben verzocht over de kwestie van Wes telijke militaire hulp aan Joegoslavië en dat de Westelijke mogendheden verwach ten aan dit verzoek te voldoen na de Rus sisch-Joegoslavische besprekingen. Joegoslavische functionarissen en Wes telijke diplomaten te Belgrado zijn van mening, dat één der doelen van het be zoek der Sovjet-delegatie aan Joegoslavië was het Westen via een communistische woordvoerder, die het vertrouwen dei- Westelijke mogendheden geniet, name lijk president maarschalk Tito, in te lich ten omtrent het Russische standpunt ten aanzien van Europa. Aan de andere kant zouden de Sovjet- Russische leiders zich via Tito op de hoog te hebben willen stellen van de maximum- en minimum-eisen van het Westen. Wes telijke diplomaten zijn er van overtuigd, dat president Tito het Westelijke stand punt openlijk en op de juiste wijze heeft weergegeven. Men verwacht, dat de Sovjet-Russische delegatie Vrijdagochtend de terugreis naar Moskou zal aanvaarden. Naar van Joegoslavische zijde verluidt heeft Tito zeer openhartige besprekingen met de Sovjet-leiders gevoerd. Hij had gepoogd tegenover de Sovjet-leiders het standpunt der Westelijke mogendheden tCn aanzien van de internationale vraagstuk ken uiteen te zetten. Hierbij waren echter aanzienlijke meningsverschillen aan de dag getreden en er was bijvoorbeeld wei nig voortgang gemaakt bij pogingen om de standpunten ten aanzien van de toeKom&i van Duitsland tot elkaar te brengen. Tito, 7,0 tekent Reuter hierbij aan, is goed op de hoogte van het Westelijke standpunt. On der meer heeft hij kort geleden bespre kingen met Gerstenmaier, de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, gevoerd. United Press meldt dat de Russische delegatie de Joegoslaven de raad gegeven heeft hun militaire kracht te versterken zoals ook de Sovjet-Unie dat heeft, gedaan. Het advies werd verstrekt door Kroesjt- sjev, secretaris van de Russische commu nistische partij, tijdens een diner dat Dins dag j.l. in Bied werd gegeven. (Va?i onze correspondent in Londen) De stakings-situatie in Engeland is nog onveranderd. Het TUC Britse vakver bond is gisteren begonnen met pogin gen, de spoorwegstaking te doen eindigen. Besprekingen werden gevoerd met de lei ders van de stakende bond. Het vakver bond is echter slechts een adviserend lichaam. Voor er 'iets positiefs gebeuren kan, zal er van de aangesloten bonden in dit geval de Vereniging van Machinis ten en Stokers, en mogelijk ook van de Na tionale Unie van Spoorwegpersoneel een initiatief moeten komen. De eerste vereiste is, dat.'de vertegenwoordigers van beide bonden contact met elkaar- opne men, want de niet-stakende Nationale Unie van* Spoorwegpersoneel kan grote invloed uitoefenen bij het vinden van een oplos sing, ondanks de rivaliteit tussen de twee organisaties. Tot nu toe heeft de Vereni ging van Machinisten en Stokers gewei gerd, deel te nemen aan een gemeenschap pelijke bijeenkomst. De Nationale Unie is van mening dat de beide bonden gezamen lijk met de spoorwegleiding dienen te on derhandelen omdat het niet aangaat, dat een fractie van het personeel (in dit. ge val machinisten, treinbestuurders, stokers en de mannen, die voor het onderhoud van de locomotieven zorgen) benaalde voorde len in de wacht sleent, welke aan anderen, die eveneens een zekere vakscholing heb ben, onthouden zou worden. De spoorwegleiding was bereid, het lo- comotiefpersoneel een gegradueerde loons verhoging te geven, maar de stakende bond wilde dezelfde verhoging voor al zijn le den. Toen bovendien de rest van het spoorwegpersoneel nieuwe eisen dreigde te zullen stellen indien de loccmotiefman- nen meer zouden krijgen, hetgeen dan weer tot verdere eisen van de machinisten zou hebben geleid, weigerde de spoorweg leiding met het argument dat het bedrijf op die manier financieel ten gronde zou- gaan. Publiek past zich aan Gisteren deed men niet veel meer dan voelhorens uitsteken. Het vakverbond zal trachten een uitweg uit de impasse te vin den. Het per bus reizende of liftende pu bliek krijgt langzamerhand de speciale reis- techniek, welke de toestand vereist, onder de knie. Velen gaan later van huis als de wegen dan minder vol zijn. Duizenden ook verlaten om dezelfde reden vroeger dan gewoonlijk hun werk. Er is sprake van dat de scholen om tien uur zullen begin nen, ook al om het wegvervoer te verlich ten. Reiswagens zijn thans ingeschakeld voor het vervoer van en naar Londen. De afkondiging van de officiële noodtoestand maakt het mogelijk voor particuliere on dernemers, met vrachtauto's en andere ve hikels busdiensten te onderhouden. De po- litiereserve is thans in actie om te assis teren bii de verkeersregeling. Gisteren re den er 450 meer treinen dan de dag tevo ren en waren er 3000 meer machinisten en ander technisch personeel aan het werk. Stakers houden voet bij stuk Opgemerkt moet worden, dat voor al zijn redelijke verlangens het spoorwegper soneel op de algemene sympathie kan re kenen. Op het ogenblik echter wordt er gestaakt zonder dat men de publieke opinie achter zich heeft en zonder de steun van de vakbeweging.. Alle streven is er daarom op gericht, als derde stap in de goede rich ting dé twee bonden tot elkaar te brengen. Jim Baty, de leider van de stakende bond, heeft verklaard dat deze zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid en dat er geen moment langer zal worden gestaakt dan nodig is. Hij zeide echter verder dat de staking „op eervolle wijze diende te eindigen". De vraag is evenwel of de stakende bond :1e eerste stap za.l doen door met de Natio nale Unie van Spoorwegpersoneel aan een ccccooccoccoccccóogcocco^OGO y^;ccr-:ccfyyx-ccccccrjcc<x.oy Het vragen om een „lift", dat begin 8vorige week in Londen nog als even] g onbehoorlijk werd beschouwd als het dragen van een sweater in de opera,] heeft nu het karakter gekregen van een respectabel avontuur. Wanneer er een heer op een straathoek staat met. de kennelijke bedoeling om' te liften, maar mét de evenzeer kenne- lijke schroom om het traditionele lif- tersgebaar met de duim te maken, gaan '6 er nauwelijks enkele minuien voorbij' x of er stopt een glanzende particuliere g auto. welks eigenaar de schuchtere aar- h zeiaar vraagt of hij hem „wellicht ergens s mee kan helpen?" i De automobilisten laden zoveel mensen g in. dat een kittige typiste soms op de o schopt van een arbeider moet zitten S' zonder dat zij formeel aan hein voor ge- steld is, maar niemand, schijnt daar 8 momenteel, iets onoirbaers in te zien g Tot. vorige week bestond de ene Engels- man, bij wijze van spreken, niet voor de ander zolang zij niet aan elkaar wa ren voorgesteld. Ook de democratie-in-de-straat floreert op ongekende wijze. De man in de Ford van 330 pond bijvoorbeeld, die in de eindeloze rij voertuigen naast een Daim ler van 2000 pond staat te wachten buigt zich goedgeluimd uit het raam van zijn wagen en begint een geani- meerei gesprek met- de man in de Daim ler. waarin men elkaar met „old boy"] aanspreekt en vertelt, dat men er nul vijf maal zolang over doet om op zijn- plaats van bestemming te komen als] voorheen, aldus United. Press. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S ooorxxxccococc oyz:icoyyyxx>xxcox<x tafel te gaan zitten om gezamenlijk nieuwe loonvoorstellen uit te werken. Dit is wat de spoorwegleiding wenst, aangezien de oude voorstellen verworpen zijn. De Vereniging van Machinisten staat echter tot dusverre op het standpunt, dat de spoorwegleiding eerst met een bedrag over de brug zal moeten komen, waardoor de speciale vakkennis van de machinisten zou worden erkend. In de Midlands hebben honderd machi nisten op een speciale vergadering geëist, dat de staking onmiddellijk zal eindigen en dat alle spoorwegbonden gezamenlijk het probleem van de loondiffcrentiatie zul len moeten oplossen. Bedrijven gedupeerd koersen dalen United Press meldt voorts dat de gevol gen van de staking steeds meer voel baai- beginnen te worden. Verschillende staal fabrieken staan op het punt hun bedrijven te sluiten wegens gebrek aan erts en ko len, fabrikanten gaan de productie beper ken om zo lang mogelijk met hun voorra den grondstoffen toe te komen, de aande len op de Londense beurs dalen en de po sitie van het pond sterling die een snelle verbetering had ondergaan na de conser vatieve stembusoverwinning verzwakte. De aanvoer van olie en benzine is voor lopig nog gewaarborgd door het wegver voer per tankauto. Ook de distributie van levensmiddelen loopt nog geen gevaar. Het vervoer van voedsel heeft voorrang bij de vrachtautodiensten. Kabinet bijeen De invoer van schroot en ijzer is stop gezet en als de staking nog een week duurt, zal de staalproductie over 1955 reeds met een half millioen ton verlaagd zijn. Premier Sir Anthony Eden heeft zijn kabinet voor een nieuwe spoedzitting van middag bijeengeroepen. Het kabinet zal dan beslissen, welke van de nieuwe nood- bevoegdheden onmiddellijk gebruikt zullen* worden. Het postverkeer ondervindt niet al te grote vertragingen Met. 250 legervracht- auto's en met. vliegtuigen helpen militai ren bij de verwerking van de post. De le- -erauto's rijden in convooien van onge veer 20, geëscorteerd door motorpolitie. Lincoln: Als gij een olifant bij een achter poot beet hebt, en hij probeert weg te komen, is het beste hem te laten gaan. LIMBURG a. d. Lahn (Reuter en AFP) Achttien vrouwen zijn Woensdag om gekomen toen een bus bij Höchstenbach, aan de grote verkeersweg Keulen-Frank fort in de buurt van Limburg, in de bocht slipte, tegen een boom reed en vervolgens vele malen omsloeg. De bus vervoerde veertig personen 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten. Zestien vrouwen waren op slag dood. twee andere stierven kort na het ongeluk in een ziekenhuis. De overige inzittenden van de bus werden gewond, enige van hen in vrij ernstige mate. Alle slachtoffers zijn Duitsen. Zij waren allen gehuwd en moeder. De passagiers waren leden van een vrouwenclub die verbonden is aan de Lu therse kerk. De politie zegt dat de bus bestuurd werd door een lid van de club. De chauffeuse werd ernstig gewond. De bus kwam uit Zanten, een plaats aan de Rijn. Een tweede touringcar met leden van de zelfde club uit Rheinhausen, nabij Dus- seldorf, reed op korte afstand voor de bus die verongelukte; de passagiers hoorden het snerpen van de banden en de slag tegen de boom. Zij waren de eersten die de plaats van het ongeluk bereikten. De politie zegt dat de auto een helling afging en dat de bestuurster niet op tijd in een lagere versnelling kon overscha kelen om af te remmen. De politie meent dat de remmen in orde waren. PARIJS (ANP/Reuter) De Wereld bank heeft een lening in diverse valuta tot het equivalent van 70 millioen dollar aan Italië verstrekt voor de ontwikkeling van Zuid-Italië. Reeds eerder werden voor dit doel twee leningen van elk 10 millioen dollar verstrgkt. Het bedrag van de lening zal worden gebruikt voor een bevloefingsproject op- Sicilië, voor zeven industriële projecten, waarvan vijf of Sicilië en twee op het vasteland en voor acht krachtcentrales in Zuid-Italië. Op Sicilië zal op de vlakte van Catania een oppervlakte van ongeveer 31 duizend hectaren worden bevloeid, waar na op dit gebied de productie van citrus- fruit tol ontwikkeling zal worden gebracht. De Italiaanse regering had de wereld bank gevraagd om een totaalbedrag aan leningen van 200 millioen dollar, verdeeld over een periode van drie jaar. De huidige lening van 70 millioen dollar is derhalve vermoedelijk een eerste lening. Verwacht wordt dat het grootste deel van het leningsbedrag zal worden versti-ekt in Britse, Duitse, Zwitserse en Nederlandse valuta, aangezien Italië aan deze valuta waarschijnlijk de meeste behoefte zal hebben. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c -ó o S"g 52 mg 3- ES Üjj zS Stockholm Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen half bew. licht bew. WNW 4 O 3 O 5 ONO 4 NO 5 windstil windstil windstil windstil windstil WNW 2 O 2 N 3 NO 5 windstil windstil O 3 windstil windstil 17 0 17 0 21 0 21 0 20 0 24 0 21 0 21 0 21 0 21 0 15 0 13 0,1 18 1 19 8 18 14 23 0 24 0 Neerslag laatste 24 uur. -m MM.-.-.r» srm ocoooocrxx ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 3 Juni Zon op 4.27 uur. onder 20.53 uur. Maan op 10 15 uur. onder 2.54 uur. Maanstanden 5 Juni 15.08 uur: Volle maan 13 Juni 13.37 uur: Laatste kwartier 20 Juni 5.12 uur: Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 Juni Hoog water 1.33 on 14 os uur Laag water" 0 17 en 'I S4 uur Vrijdag 3 Juni Hoog water: 2.20 en 14 44 uur. Laag water: 10.05 en 22.38 uur. OJOOOOOlXOC

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1