lOlfl mm II FORD CM Staatsrechtelijk debat in de Eerste Kamer Panda en de Meester-Klokkenmaker Rogeri-kwartet speelde Frid, Mendelssohn en Mozart Wereldnieuws Senaat beoordeelt zelf wat zij tijdens de kabinetscrisis wil behandelen Amsterdamse Kunstmaand DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG De radio geeft Vrijdag Aviolanda levert aan KLM vliegtuig af Novelle-prijsvraag voor Boekenweek 1957 Van der Loef f-prijs niet toegekend Ia Wet zo DONDERDAG 2 JUNI 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD SPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Standbeeld van Troelstra te Utrecht onthuld De voogdij over Betty Meljado Kerkelijk Nieuws Examens Ptf%ni%SWERELDS *"1B# R0LFILM Besmette biggen verkocht Jury acht geen der inzendingen een bekroning waard 'n Barstende hoofdpijn AKKERTJE Joodse Raad protesteert tegen vrijspraak Peters Hoogtepunt geldcirculatie Kernsplitsing VJ (Van onze parlementaire redacteur In de Eerste Kamer is gisteren een uit voerig staatsrechtelijk debat gehouden naar aanleiding van een brief van de demissionaire minister-president, dr. Drees, waarin deze de Eerste Kamer verzoekt, zich te beperken tot de behandeling van die wetsontwerpen die geen uitstel ge dogen, zolang de huidige kabinetscrisis voortduurt. Prof. Gerretson (CH) noemde het verzoek van het Staatshoofd aan de de missionaire ministers om alles wat in het belang van het Koninkrijk mocht zijn te blijven verrichten, een staatsrechtelijk novum en uitte principiële bezwaren tegen het feit, dat aldus een demissionair kabinet uitzonderlijke bevoegdheden zou kunnen uitoefenen. Voorzitter Mr. Jonkman gaf te kennen, dat hij met dr. Drees over deze aange legenheid had gesproken. Hij was van me ning, dat de Kamer van geval tot geval zou kunnen en moeten beoordelen of een ontwerp al dan niet uitstel van behande ling gedoogt, een opvatting die gedeeld werd door mr. In 't Veld (PvdA). De heer Al g r a (AR) merkte op, dat men, speciaal bij begrotingswetten, toch moei lijk het beleid van een demissionaire mi nister in het debat kon betrekken. Minis ter Cals had zelf ten aanzien van zijn be groting voorgesteld de beleidsvragen on besproken te laten. Maar als men dat deed zou het neerkomen op een denatureren van de begroting. Mr. Kropman (KVP) voelde ener zijds wel iets voor die redenering, maar aan de andere kant wenste hij toch reke ning te houden met het door de Koningin tot de ministers gerichte verzoek. I-Iet beste zou zijn nu het algemeen beleid niet -aan te roeren, maar daarvan wilde de heer Brandenburg (CPN) niet weten. Hij verweet minister Cals met zijn kantteke- ning bij zijn Memorie van Antwoord de Kamer te hebben willen beïnvloeden. De voorzitter nam de minister in bescherming en merkte op dat hetgeen deze aan de Kamer had géschreven voortgevloeid was uit een met hem, mr. Jonkman, gevoerd gesprek. In beginsel bleek de Kamer met het denkbeeld-Jonkman beoordeling van geval tot geval accoord te gaan. Er ontspon zich daarna echter een nieuwe gedachtenwisseling' over de vraag of de Kamer de begrotingen 1953 en 1954 van Nieuw Guinea wel of niet in behandeling zou nemen. Mr. In 't Veld achtte het maar het beste net te doen alsof minister Kernkamp niet demissionair was. Indien men van mening mocht zijn, dat het toch de voorkeur verdiende wel rekening te houden met diens demissionaire staat en daarom over het beleid helemaal niet zou willen spreken, dan moest men zulk een begrotingswet behandelen als ware zij een gewone credietwet. Hiervan wilde de heer Al gr a echter niet weten. Hij stelde daar om voor deze punten van de agenda af te voeren. De Kamer wees dit voorstel met 27 tegen 14 stemmen van de hand. Met de ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ANORAKS - SPORTTRUIEN Anti-Revolutionairen en de VVD stemden een paar CH-en en enige PvdA-leden voor. Merkwaardig was dat niemand de ver gissing van prof. Gerretson recht zette als zou hetgeen nu aan de ministers verzocht was iets geheel nieuws zijn. In 1951 was aan de leden van het kabinet-Drees, toen dit wegens het aftreden van minister Stik ker na diens conflict met de VVD ontslag had gevraagd, verzocht „al datgene te blij ven verrichten wat zij in 's lands belang noodzakelijk achten". Dit was dus feite lijk hetzelfde als nu aan de demissionaire ministers is verzocht. Het ging eveneens verder dan het eertijds gebruikelijke ver zoek tot afdoening van „de lopende zaken". Bij het vervolgens gehouden debat over de begrotingen van Nieuw Guinea be pleitte prof. Molenaar (VVD) verster king van het militaire potentieel. Hij vroeg inlichtingen over de infiltraties en over geheime militaire stukken, die in een door de landmacht verlaten kampement in Nieuw Guinea door PTT-ambtenaren zijn aangetroffen. De heren De Dreu (PvdA), prof. Gerretson (CH) en Ruys de Beeren- brouck (KVP) wensten dat het Neder lands en niet het Maleis voertaal in Nieuw Guinea zou zijn. De woordvoerder van de KVP bracht met de andere sprekers hulde zowel aan minister Kernkamp als aan gouverneur Van Baal voor hun beleid voor en in Nieuw Guinea. Hij uitte zijn teleur stelling over het uitstel inzake de stich ting van een algemeen vertegenwoordigen-, de raad. In dit opzicht merkte hij op, dat van sommige ambtenaren in Nieuw Gui nea niet gezegd kan worden, dat zij met een overmaat van democratische gezind heid behept zijn! Vermeld zij nog, dat prof. Gerretson op opening van zaken om trent de infiltraties aandrong en ook vroej hoeveel de defensie ginds in de komende dertig jaar zal moeten kosten. Volgende week antwoordt minister Kernkamp. ADVERTENTIE Woensdagavond is in de Troelstralaan te Utrecht een standbeeld onthuld van Pieter Jelles Troelstra. Het beeld, opge richt 25 jaar na de sterfdag van Troel stra, is ontworpen door de Utrechtse beeld houwer Joop Hekman. De voorzitter van het comité dat de oprichting van het standbeeld heeft voor bereid, de heer R. van Gaasbeek sprak over Troelstra als journalist en schrijver, doch vooral als propagandist. De heer Van Gaasbeek zeide met het Utrechtse gedenkteken Troelstra te willen eren als propagandist voor de verbreiding van het socialisme. Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz aanvaardde namens het gemeentebestuur, hel standbeeld. De Voogdijraad te Amsterdam deelt mede: „De rechtbank te Amsterdam heeft bij beschikking van Woensdag 1 Juni de voogdij over het tot nu tóe aan de Voog dijraad te Amsterdam toevertrouwde 14- jarige Joodse weesmeisje Betty (Rebecca) Meljado opgedragen aan de „Stichting Hulp aan Oorlogspleegkinderen". Dit betekent dat deze stichting de zeg genschap over Betty heeft gekregen. Ver wacht mag worden dat zij vooralsnog de bestaande toestand zal handhaven en Betty laten in het gezin waarin zij thans bijna een jaar verblijft. Dit gezin heeft geen bepaald goasdien- •tig stempel doch staat positief ten op zichte van alle religieuze waarden, zodat Betty de volledige mogelijkheid behoudt zich naar alle kanten te ontplooien." ADVERTENTIE De manifestaties van „Kunstmaand Amsterdam" hebben een bijzondere bete kenis voor het Nederlands cultuurleven door het stelselmatig naar voren brengen van eigen krachten, scheppende en her scheppende. Zo werd Woensdagavond in de Bachzaal gemusiceerd door het Rogeri- Kwartet, bestaande uit de heren Gerard den Hertog, Jo Jacobs, Jaap Moelker en Joop Klemann. Dit ensemble liet ons ken nis maken met het derde strijkkwartet van Géza Frid. dat deze in 1949 in op dracht van O., K. en W. schreef en dat twee jaar later op het internationale Con cours voor kwartet-composities te Luik met de derde prijs werd bekroond. Frid heeft in dit werk, dat hij als „Fantasia tropica" betitelde, indrukken trachten weer te geven van zijn verblijf 'in Indo nesië, tijdens een concertreis aldaar. Het zijn klankimpressies, gerealiseerd op soms vrij drastische manier, die dan onver wacht overgaan in een simpel dansmo- tiefje, dat ook weer gauw verdrongen wordt door vreemde geluiden, voor welker realisatie de componist zijn zin voor ex perimenteren op klankgebied volijverig heeft botgevierd. Indien Frid niet een zo doorgewinterd „muzikant" was, zou een spelen met al deze rudimentaire dingen gemakkelijk tot een chaos van gejank en gekrijs zijn geworden. Maar de componist was er op bedacht, zijn klankimpressies te verwerken in een conceptie, die men om haar rhythmische stuwing een zekere muzikale waarde niet kan ontzeggen, en die een bindende functie heeft. Knap werk, dat verbazing wekt maar mij geen greintje ontroerende kracht geopenbaard heeft; hoewel ik wil toegeven dat dit aan mij kan liggen. Behalve het lofwaardig streven, jonge Nederlandse kunst een kans te geven, leeft er in de „Amsterdamse Kunstmaand" ook de tendenz, zelden gespeelde werken op de programma's te plaatsen. Van uitzonderlijk belang kan het aldus geacht worden dat, verdeeld over vier ka mermuziekavonden, de vier laatste strijk kwintetten van Mozart aan de beurt ko men. De gelegenheid om deze meester werken, ontstaan in de rijpste en meest tragische periode van de geniale compo nist, in kort bestek na elkaar te horen verklanken, moet de echte liefhebber heel wat waard zijn. Met medewerking van de altist Joop HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 1030 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer-koor. 12.00 Angelus. 12.03 Salonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Ballroomorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.30 Amusementsmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en orgel. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. fintermezzo: Platen). 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Militaire Kapel, mannenkoor en solist. 18.30 Vragenbeant- Woording. 18.45 Militaire kapel. 18.55 Toe spraak door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting: 1. Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actuali teiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Platen. 21.10 Even uitblazen. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Moeder worden en Moeder zijn, causerie. 22.15 Promenade-orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vierhandig piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 So praan, dwarsfluit en blokfluit en piano. 14.25 Litteraire causerie en voordracht. 14.45 Ge varieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Orgel en zang. 18.00 Nieuws, 18.1.5 Actuali teiten. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Het dogma voor ons. causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamerorkest. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 De jeugd op nieuwe wegen, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.25 Buitenlands weekover zicht. 21.40 Concertgebouworkest. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 16.28—17.30 Eurovisie: Reportage van ue internationale wielerwedstrijden. De Ronde van Italië. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Ge varieerde muzeik. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pianorecital. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Na tionaal orkest. 22.00 Nieuws, 22.15 Interna tionale Radio-Universiteit. 22.30 Sympho- nisch orkest. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m.). De nieuwe vliegtuigenfabrick van Avio landa op de vliegbasis Woensdrecht heeft Woensdag- haar eerste vliegtuig afgeleverd. Het was de Douglas DC-6a „Dr. ir. M. PI. Damme", die voor de K.L.M. van vracht vliegtuig tot passagierstoestel is verbouwd. Plet toestel werd met een kleine plech tigheid aan de K.L.M. afgeleverd. De heer P. A. van de Velde, directeur van Aviolan da, hield een korte rede, waarin hij zei, dat aan de fabriek te Woensdrecht nog steeds gebouwd wordt en dat men de opdracht voor de K.L.M., waarmee in Februari werd begonnen, heeft moeten uitvoeren bij enkele graden vorst in een hangar die niet glas- dicht was en waarin weer en wind vrij spel hadden. Dank zij de uitstekende samen werking tussen alle betrokken instanties heeft men echter toch de opdracht op tijd gereed kunnen krijgen. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de prov. kerkvergadering van Z.-Holland als pred. voor buitengew. werkzaamh. met standp'i. Rotterdam H. J. Teutscher, zendingspred. met verlof. Aangenomen naar Meppel F. de Boer te Meerssen-Valkenburg (L.). Geref. Kerken Tweetal te Vlagtwedde: D. Bouwknegt, cand. te Nijeveen en J. G. O. Guhrt, id. te Ihrhove. Beroepen te Kamerik S. v. d. Veen, cand. te Groningen; te Wolvega M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Bedankt voor Apeldoofn (vac. wijlen P. C. de Bruyn) G. Meynen te Hilversum; voor Iiallum M. D. Geleijnse te Winsum (Fr.). Bedankt voor Raamsdonk-Drimmelen Th. Rienks te Schoondijke. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Aalten A. C: Noort te Mep pel. Geref. gemeenten Beroepen te Kampen M. Blok te Rotter dam-C.; te Sardis (Canada) F. A. Honkoop te Goes. Lelden. Doctoraal examen Nederlands recht: G. R. André de la Porte te Vught Vrij doctoraal examen Nederlands recht: J. J. G. Syatouw te Leiden. Doctoraal examen biologie: mej. E. van Houte te Leiden en de heer M. Roessingh te Voorschoten. Candi- daatsexamen 1 wis- en natuurkunde: II. Henkes te Leiden. Doctoraal examen wis kunde: mej. M. M. Smit te Rotterdam. Doc toraal examen biochemie: mej. A. Hiysman te Leiden. Groningen: Doctoraal examen economische wetenschappen: T. J. Kastelein, Meppel. ADVERTENTIE De veehouder D. te Delft heeft zich voor de kantonrechter te Delft te verantwoor den gehad, omdat hij een groot aantal biggen zou hebben verkocht en afgeleverd, dat lijdende was aan varkenspest. Uit het verhoor van een vee-arts en twee andere getuigen bleek dat verdachte, ondanks een waarschuwing, met de aflevering was voortgegaan, hetgeen de ambtenaar van het O. M. hem zeer kwalijk nam. In zijn requisitoir zei deze, dat hij dit een hoogst ernstige zaak vond, die in verscheidene plaatsen van het land „explosies" van varkenspest tengevolge heeft gehad. Het had maar weinig gescheeld of een natio nale ramp zou het gevolg zijn geweest. De ambtenaar eiste dan ook zes weken prin cipale hechtenis. De raadsman van verdachte wees erop, dat zijn cliënt als gevolg van deze zaak nog drie civiele acties tot een totaal van bijna twaalfduizend gulden tegen zich heeft lopen. Met het oog hierop pleitte hij clementie. De kantom-echter wilde het nog met een geldboete afdoen en vonniste met 500.subs 200 dagen hechtenis. Sinds 1953 heeft de „commissie voor de collectieve propaganda van het Nederland se boek" gebroken met de traditie, als ge schenk tijdens de Boekenweek een speciaal voor dat doel geschreven novelle uit te ge ven. Teleurstellende uitkomsten noopten daartoeNiettemin meent de commissie, dat het voor :l 953 gevolgde systeem veel aantrekkelijks had. Zij is dan ook van plan voor het geschenk dat in 1957 het licht zal zien, weer een litteraire prijsvraag uit te schrijven. Het bekroonde werk zal worden beloond met een prijs van f 2000. De jury bestaat uit Clare Lennart, Anton Coolen, I-I. A. Gomperts en G. Kamphuis en, als le den van de commissie, Chr. Leef lang, P. Bergmans en P. J. Venemans. De manuscripten moeten worden ingezon den vóór 1 Maart 1956. De inzendingen, die bij de N.V. voorheen firma M. J. van der Loeff, uitgeverij en drukkerij te Enschedé, zijn binnengekomen voor mededinging naar de M. J. van der Loeffprijs zijn niet van dien aard, dat de jury, bestaande uit de heren Anton Coolen, W. L. M. E. van Leeuwen, J. Jans, dr. J. VV. Samberg en mr. C. J. Houwert het be sluit kon nemen, de tweejaarlijkse prijs toe te kennen. Gevraagd was een sociaal-his torische roman over Twente of de Achter hoek. Zoals bekend is deze prijs ingesteld in 1953, met het doel een bijdrage te ver krijgen ter bevordering van het culturele leven in het Oosten des lands, van de be langstelling daarvoor elders en van de toe nadering Lot de algemene landscultuur. De ze prijs zal gedurende tien jaar telkens om de twee jaar worden uitgeloofd. Teneinde de aantrekkelijkheid te verho gen is het bedrag, dat verbonden is aan het winnen van de M. J. van der Loeffprijs, thans vergroot van f 1000 tot f 1500. Er wordt nu een roman gevraagd, spelende in Twente of de Gelderse Achterhoek, waarin het streekeigen tot zijn recht komt. De omvang van het manuscript, dat ver der nog aan bepaalde voorwaarden moet vokloen, moet minstens 100.000 en hoog stens 150.000 woorden zijn. ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend" na een Smits speelde het Rogeri-Kwartet dit keer het Strijkkwintet in D, K.V. 593 uit 1790, een juweel van een compositie, waarin Mozart als het ware nog eens terugblikt op zijn jeugd en dan verder opstijgt naar een transcendentale hoogte, tot dan toe niet bereikt. Bijzonder verrassend is het, in het Andante van dit volrijpe werk nog eens herinnerd te worden aan de heerlijk- melodieuze aria uit „II re pastore", waar van ook een reflex te vinden is in de Se renade K.V. 320, die wij verleden week van het Kunstmaand-Orkest hoorden. Maar hoeveel bezonkener klinkt nu zo'n melodieuze phrase, doorweven als zij wordt door contrasterende klanklijnen, die haar een bijzonder reliëf geven, en wat een gemoedswarmte krijgt zij in de karak teristieke donkere tint van de altviool. Tot de weinig gespeelde kwartetten be hoort ook Mendelssohns opus 12, in Es, met welke compositie de avond geopend werd. Dit moge dan geen meesterwerk zijn, het heeft toch ook eigenschappen, waarin men de genialiteit herkent van de wonderknaap, die op 17-jarige leeftijd zijn ouverture voor Midzomernachts- droom schreef. En bovendien: men hoort er een persoonlijkheid uit. Het Rogeri-Kwartet vervulde zijn lang niet geringe taak vooral Mozart en Frid eisen veel! op verantwoorde wijze. JOS DE KLERK De centrale raad,van de Joden in Duits land heeft Woensdag geprotesteerd tegen de vrijspraak van de chemicus dr. Gerhard Peters, die er van beschuldigd wordt het gifgas te hebben geleverd waarmee de S.S. de massale mensenvernietiging in concen tratiekampen uitvoerde. Het gerecht had overwogen dat Peters weliswaar wist dat het door hem geleverde gas voor het doden van mensen bestemd was, doch dat het niet bewezen was dat de mensenvernietiging in derdaad door middel van het door hem ge leverde gas had plaats gehad. De centrale raad der Joden heeft een herziening van het vrijsprekend vonnis geëist en het open baar ministerie voorgehouden dat het ver zuimd heeft zich met Joodse instanties in verbinding te stellen teneinde te onderzoe ken of het geleverde gas ook in Auschwitz is gebruikt. Voorts heeft de centrale raad der Joden de Bondsminister van Justitie inlichtingen gevraagd over hetgeen tot dusverre gedaan is om alle personen voor het gerecht te brengen, die zich schuldig hebben gemaakt aan de fabricage van mid delen tot massavernietiging van mensen. Weeks/aat Nederlandse Bank De maandwisseling is, mede wegens geldopvragingen voor de beide Pinkster dagen, ditmaal vrij zwaar geweest en de verkorte balans van de "Nederlandsche Bank, die ditmaal opgemaakt is per Dinsdag 31 Mei, draagt hiervan duidelijk de kentekenen. De bankbiljettencircula- tie is met niet minder dan f 127 millioen gestegen tot f 3.720 millioen, een nieuw na-oorlogs hoogtepunt. Het vorige record stamt van 2 Mei jl. toen de chartale hoe veelheid f 3.692 millioen bedroeg. In de geldbehoefte is voorzien door het Rijk en de handelsbanken. Eerstgenoemde zag zijn tegoed met f 52 millioen verminderen tot 'f 647 millioen, en het saldo van de ban ken daalde met f 75 millioen tot f 472 millioen, waarmede zij slechts een kleinig heid onder het verplicht gemi'ddelde zijn. Het is begrijpelijk, dat een en ander nog niet geleid heeft tot een ontspanning op de geldmarkt, waar daggeld nog steeds krap is en onveranderd 1 percent noteert. De banken dienen voorts enige armslag te behouden, daar volgende week Woensdag het dividend van Koninklijke Olie betaal baar is, waarmede een aanzienlijk bedrag is gemoeid. De post voorschotten in reke ning-courant is deze week met slechts f 1,3 millioen verminderd tot f 56,6 mil lioen. De goudvoorraad onderging weer een geringe vermeerdering. Hij steeg van f 3.038 tot f 3.04 millioen. De netto devie zenreserve steeg met circa f 2 millioen tot f 1600 millioen, zodat goud en deviezen te zamen thans f 4.645 millioen belopen. Voorlopig, uit Washington wordt gemeld, dat president Eisenhower de „Deut sche Lufthansa", de nieuwe West- Duitse luchtvaartmaatschappij, toe stemming heeft verleend haar vliegtui gen boven Amerikaans gebied te doen vliegen. De „Deutsche Lufthansa" zal van uit plaatsen in Duitsland poststuk ken, vracht en passagiers via de lucht haven Shannon, in Eire, en Gander, in Newfoundland, naar New York ver voeren. Zij is voornemens met „con stellations" van de Amerikaanse „Lockheed"-fabi-ieken te vliegen. De vergunning is voorlopig voor' een jaar verleend. Flinke man. Alexander Evanoff. .een 26- jarige bouwvakarbeider in San Fran cisco, kwam dezer dagen thuis van zijn werk en constateerde dat het eten nog niet klaar was. Om aan deze wantoe stand een einde te maken pakte hij het gloednieuwe televisietoestel op en smeet het vervolgens uit het raam van de derv de verdieping. Het was voorgoed defects Bromvlieg. Op de Parijse luchtvaartten- toonstelling, die tien Juni te Le Bour- v get wordt geopend, zal een tweeper soonsvliegtuig te zien zijn, dat waar schijnlijk het zuinigste ter wereld is. Het toestel, dat door zijn Franse bou wer een „luchtautoped" wordt ge noemd, kost ongeveer 4500 gulden en kan met een motor van 65 pk. bij een benzinegebruik van acht tot tien liter per honderd kilometer een snelheid van 180 tot 200 km. per uur bereiken. De vleugelwijdte is slechts 7.6 meter, zo dat het vliegtuig in een kleine hangar past. Een ander voordeel van de ma chine is, dat zij voor het opstijgen en landen een baan van nog geen honderd meter nodig heeft. Spionnen. Volgens een bekendmaking van het Griekse ministerie van Binnenland se Zaken zijn in Athene en Piraeus 45 personen als communistische spionnen gearresteerd. Vier van de arrestanten, die allen er van beschuldigd worden lid te zijn van de verboden Griekse communistische partij, zouden kort ge leden uit Bulgarije Griekenland zijn binnengekomen. Tot de geai-resteerden behoren een lid van het Politbureau van de Griekse communistische partij en zijn vrouw. Ontmoeting. Ole Björn Kraft, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Denemar ken en leider van de conservatieve partij, heeft dezer dagen medegedeeld, dat gewerkt wordt aan een plan tot vorming van een wereldmissie van staatslieden uit Europa en andere we relddelen om de leiders van Azië en de Islamietische wereld te ontmoeten op de basis van morele herbewapening. De groep van politieke leiders zal bestaan uit personen van verschillende rassen en van uiteenlopende sociale achter grond. De missie zal midden Juni een aanvang nemen in Mackinac, V.S., na het beëindigen van een conferentie al daar met dr. Buchman, de stichter van de Beweging voor Morele Herbewape ning. Contact. Veertig Canadese verslaggeefsters zullen een bezoek van twaalf dagen aan de Sovjet-Unie brengen. Zij vertrek ken op 26 Juni per vliegtuig uit Parijs naar Moskou. Zij maken deel uit van een groep van 72 leden van de Cana dese vereniging van vrouwelijke jour nalisten, die van de zomer ter gelegen heid van het gouden jubileum van de vereniging een aantal Europese landen zal bezoeken. In Moskou is ook een uit 17 leden bestaande delegatie van de Zweedse Nationale Vergadering aange komen voor een bezoek aan de Sovjet- Unie. Zelf betalen. De redacteur van het West- Duitse persbureau D.P.A. Bruno Sobc- zak en de hoofdverslaggever van „Süd- deutsche Zeitung", Hans Ulrich Kepski, zijn uit Oost-Berlijn naar de Sovjet- Unie vertrokken. Zij behoren tot een groep West-Duitse journalisten, die en kele dagen geleden onverwacht toe stemming kregen van het Sovjet-Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, om de Sovjet-Unie te bezoeken. Zij zullen drie weken in de Sovjet-Unie mogen verblijven en wel op eigen-kos ten en zonder voorgeschreven pro gram. In Oost-Berlijn wordt dit bezoek een keerpunt in de verhouding tussen de Sovjet-Unie en West-Berlijn ge noemd. 33. „Kom, Panda", zei de bijziende klok kenmaker tegen de pop, „zit daar nu niet neder. Help me lievers met hijsen van pop pen". „Help!", klonk Panda's stem van boven.. „U hebt MIJ opgehesen!" „Der drommel, wat hoe?", riep de klokkenmaker uit, „ik hoor der stemgeluid van der Panda uit der hogeen. der kleine zit neder aan mijne voet!" „Ik zit niet aan uw voet!", riep Panda, angstig in de diepte kijkend, „dat is de pop, die u op wou hijsen!" „Nu hoor ik het weder!", riep de klokkenmaker, onthutst opkijkend, „zou daar iets aan mijne oren mankeren?" „Nee!", riep Panda. „Aan uw OGEN!" Meteen schoot hij met een vaart omlaag, want de klokkenmaker had in, zijn verbouwereerdheid het touw laten schieten. Het andere eind, waaraan de pop was gebonden, werd met een ruk slralc getrokken, zodat de pop opveerde en de klokkenmaker een zet gaf, die hem bijna van de hoge balk wierp. „Der drommel Panda!", riep deze, verstoord omkijkend „Spring niet zo tegen mijne lijf! U zoudl ja ongelukken maken!" WE SPRAKEN de vorige maal over het bakken van een metalen ring in het ser vies, zodat op mailschepen tijdens storm weer de borden en schalen stevig op tafel verankerd zouden staan dank zij de mag netische kleefkracht. Dit is natuurlijk een ivat zot voorstel, want ik zou werkelijk niet weten hoe metaal, dat heel andere uitzettingscoefficiënten heeft, doeltreffend in servies zou kunnen worden ingebakken. Maar maakt u zich hierover geen zorgen, want ■'de sterkste magneten worden mo menteel niet gevormd door metaal lege ringen, maar door een keramisch product dat als aardewerk gebakken kan worden! Het is een Neder landse vinding die na de oor log in Eindhoven werd ontwik keld en kreeg de naam ferrox- dure, een permanent magne tisch materiaal dat op alle ge bieden kan worden gebruikt waar magneten noodzakelijk zijn, zoals gewone kleefmagneten, tele foons, luidsprekers, oliefilters, televisie- focussering, ontijzeringsapparaten, kinder speelgoed, maar eveneens de kernsplitsing. Wanneer we even héél kort en opper vlakkig mogen zijn, gaat het in dit laatste geval om een apparaat dat geladen mate riedeeltjes een zodanige snelheid kan ge ven, dat de atoomkernen, die door het bombardement van deze snelle deeltjes getroffen worden, verbrijzelen. Geladen deeltjes worden door een magnetisch veld gedwongen een cirkelbaan te volgen. Ge bruikmakend van deze eigenschap, brengt men in twee platte, halfcirkelvormige do zen de kernen van waterstofatomen (pro tonen), die dank zij hun electrische lading gemakkelijk tot grote snelheid kunnen worden opgejaagd. Tussen de twee half cirkelvormige dozen brengt m.en namelijk een sterk magnetisch veld aan en wat er thans volgt, is werkelijk de moeite waard' Want de protonen die met een snelheid van drie millioen volt de halfcirkelvormige renbaan worden ingejaagd en zich naar de tweede halve cirkel willen spoeden, worden bij de overgang van de ene naar N de andere halve cirkel getroffen door een wisselspanning die hun een ferme stoot geeft, zodat hun snelheid nog wordt ver groot. Keren zij uil de tweede kamer weer in de eerste kamer terug, dan is de rich ting van de wisselspanning juist weer om gedraaid en krijgen zij opnieuw een span- ningsstoot, waardoor hun snelheid voort durend groeit. Zo rennen de protonen die bij hel passeren van de transformator voortdurend worden opgejaagd, met steeds grotere snelheid in een cirkel rond en bij het toenemen van de snelheid worden zij steeds meer naar buiten gedreven, zoals de bakjes van een zweef molen die steeds grotere kringen gaan beschrijven. Op deze wijze is het mogelijk ge bleken de protonen een snel heid te geven van 270.000 km. per seconde, d.i. 9/10 van de lichtsnelheid, waardoor hun energie is aangegroeid tot 2 milliard electronvolt. Protonen die met een dergelijke energie op de atomen van een of andere stof botsen, verwekken daarin kernreacties. Door hun geweldige snelheid, doorlopen de protonen hun renbaan 3 millioen maal in één seconde, zodat de wisselstroom die de deeltjes steeds in de goede richting moet opjagen, hetzelfde aantal malen van rich ting moet veranderen. Een gewone trans formator met ijzer in de kern zou voor dit doel echter totaal ongeschikt zijn, omdat de electrische verliezen veel te grote waar den bereiken. Vandaar dat in de geweldige cosmotron te Brookhaven een kern van Nederlands magnetisch materiaal van 750 kg. staat opgesteld, waardoor zonder be zwaar de geweldige hoge frequenties kun nen worden toegepast. En nu we toch op dit terrein zijn beland, zouden we er tevens op willen wijzen dat de kernsplitsing niet, zoals de meesten den ken, een Amerikaanse maar een Europese vinding is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2