Europese douane-unie zou Benelux niet mogen vervangen Se sigaar is weer aas de Agenda voor Haarlem Blijf meester Louis Clement - terug van ILSY nabij Gent verongelukt Prof. van Houtte verduidelijkt: Paleis op de Dam voor publiek toegankelijk René Mayer volgt Jean Monnet op Prof. Vening-Meinesz eredoctor van Columbia Animo voor Duitse leger niet groot Pool schoot op meisje Chr. aannemers te Middelburg bijeen Abr. Meijer Op het balcon UNO-jaarverslag over vluchtelingenzaken 3 Als president Hoge Autoriteit Kolen- en Staal-gemeenschap Washington verzoekt Peking vrijlating 63 Amerikanen Trein-aanslag in Atjeh Meeste candidaten zvillen kantoorbaantjes Op klip gelopen Achtjarig jongetje op olievat in zee gedreven Vliegende Burgemeester had verscheidene afstands- en hoogterecords op zijn naam Prof. Tinbergen treedt af als directeur van Centraal Planbureau Damesbadcostuums Aanzienlijk meer geld nodig, wil vierjaren-plan slagen Leo de Leeuwe overleden DONDERDAG 2 JUNI 195 5 HAARLEMS I DAG BLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Brussel) Prof. Jean van Houtte, de Belgische oud- premier, die thans voorzitter is van het Belgisch Comité Benelux, zeide ons in een uitvoerig gesprek dat talrijke Nederlanders hem verduidelijking hebben gevraagd in zake het dooi- hem ontworpen plan om Benelux uit te breiden lot een Europese douane-unie. Prof. Van Iloutte, die zo pas als expert van de UNO een opdracht heeft vervuld in Columbia, gaf als zijn mening te kennen dat het absoluut verkeerd zou zijn Benelux te ontbinden om deze geslaag de douane-unie in een problematisch gro ter Europees verband te doen opgaan. Te recht aldus spreker vrezen Nederlan ders dat de positieve resultaten van Bene lux daardoor verloren zouden gaan zonder dat een positief Europees systeem er on middellijk voor in de plaats zou komen. Benelux vervangen is allerminst de be doeling van de heer Van Houtte. Zelfs in een Europese Unie zou een solied Benelux- verband behouden moeten blijven. Overi gens is het anderzijds ook duidelijk dat wanneer de Europese staatslieden zich aan het voorbeeld van Benelux zouden willen spiegelen om een Europese vrijhandels- zóne op te richten, sommige problemen gemakkelijker in ruimer Europees verband kunnen worden opgelost dan in het beperk te Benelux-verband. Spreker doelde hierbij bijvoorbeeld--op de Europese landbouw- integratie. In tegenstelling met wat een Nederlandse krant schreef, betekent zulks echter niet dat het Benelux-landbouw- probleem ,,in de koelkast" moet tot wij die landbouwmoeilijkheden in Europees ver band kunnen oplossen. Neen, de door de regeringen van de drie landen aangepakte integratie moet in de gestelde termijnen tot stand worden gebracht met of zonder de rest van Europa De oprichting van een douane-unie tus sen alle landen van Europa noemde hij veel doelmatiger en belangwekkender dan de uitbreiding van het gezag van de Hoge Autoriteit over de sectoren: energie, atoom energie en verkeer. Hoe wil men bijvoorbeeld een integratie ADVERTENTIE Evenals in 1953 zal het Koninklijk Pa leis te Amterdam gedurende enkele maan den van dit jaar voor het publiek worden opengesteld, en wel op werkdagen van 10 tot 4 uur van 15 Juni tot I September. Be zichtigd kunnen worden op de begane grond de vierschaar en op de eerste ver dieping de Burgerzaal met galerijen, de Burgemeesterskamer, de Justitiekamer, de Mozeszaa! en de Troonzaal. Het Koninklijk Paleis te Amsterdam werd in 1648 als het raadhuis der stad Amsterdam gebouwd naar het ontwerp van de vermaarde bouwmeester Jacob van Campen, geboren te Haarlem op 2 Febru ari 1595. DONDERDAG 2 JUNI Dreefzicht: Modeshow. 8 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma. 8 uur. Luxor: ..Apache". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Obsessie", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: ..Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Paoa, mama, hot dienstmeisje en ik", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vlucht uit fort Bravo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Slavernij in Ba byion", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 JUNI Modelboerderij Elswout, Elswoulslaan, Overveen: Bazar ten bate van de nieuwe Hervormde Kerk te Aerdenhout, 11—18 en 19.30—23 uur. Frans Hals: „Liefdesroes". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brood, liefde en fantasie alle leeft., 8.15 uur. Palace: „I-Ieidi en Peter", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar". 18 jaar. 2. 4 15 7 en 9 15 uur. Studio: ..Vermist", alle leeft., 2. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", alle leeft. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. onder supra-internationaal geza.£ van het zo ingewikkelde en uitgebreide verkeer (luchtvaart, binnenvaart, wegvervoer, spoorwegen, enz.) realiseren waar Duits land en Italië van elkander zijn ges'ehei- den door Zwitserland, dat wel lid is van de O.E.E.S., maar niet van de K.S.G.? Het voorstel van prof. Van Houtte weKd door de drie Benelux-ministers van Bui tenlandse Zaken overgenomen en ter con ferentie van Messina voorgelegd. Eigenlijk zou het juister zijn dit voorstel bij de O. E. E. S. te Parijs aanhangig te maken, aldus de heer Van Houtte. Het Belgisch Comité Benelux zal verder ageren om de idee van de economische unie te verbreiden. Te Gent en te Luik zijn ac tieve afdelingen van het comité gevormd. Talrijke Benelux-vrienden zullen op 10 en 11 Juni a.s. te Echternach, in Luxemburg, MESSINA (A.F.P., Reuter en United Press) René Mayer is door de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aangewezen als opvolger van Jean Monnet als president van dc Hoge Autori teit der gemeenschap. Na afloop van de niet-openbare bijeenkomst van de minis ters heeft de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken aan verslaggevers mede gedeeld, dat de ministers overeenstem ming hadden bereikt over de benoeming van Mayer, die door de Franse regering voor de functie candidaat was gesteld. In een communiqué is medegedeeld, dat de ministers het er over eens waren, dat het van belang is de meest geschikte persoon lijkheid voor bestuursfuncties aan te wij zen, zonder rekening met de national, te houden. De verkiezing van Mayer was tweeledig. Eerst kozen de zes ministers hem als lid van de Hoge Autoriteit als opvolger van Monnet en vervolgens kozen zij hem als voorzitter van de Hoge Autoriteit. Goed ingelichte kringen zeiden dat de Hoge Autoriteit waarschijnlijk accoord zal gaan met de verkiezing van Mayer. De ambtsperiode van de leden van de Hoge Autoriteit is twee jaar. De periode eindigt op 10 Februari 1957. De ministers droegen verder Albert Cop- pe (België) en Hans Etzel (West-Duits- land) voor herkiezing als vice-voorzitters voor. De conferentie zal zich vandaag bezig houden met het Benelux-plan om de Euro pese integratie uit te breiden tot andere vitale hulpbronnen dan steenkool en staal. De indruk is in brede kring, dat op deze conferentie geen definitieve stappen geno men zullen worden om het Benelux-plan uit te voeren, hoewel het misschien in prin cipe zal worden goedgekeurd. Prof. Andries Venlng MeLnesz van de universiteit van Utrecht heeft Woensdag van de Columbia-universiteit een ere doctoraat ontvangen wegens zijn onder zoek op het terrein der geophysica. „Gij hebt vragen beantwoord welke ge leerden voor u uit de weg waren gegaan", zeide de president der universiteit, dr. Grayson Kirk, bij de plechtigheid, „Gij zijt een pionier geweest in de donkere diepten, nieuw licht werpend op eeuwen oude problemen; het uwe is, met waardig heid, het leven van wetenschappelijk avontuur geweest. Gij hebt andere, jonge re mannen geholpen hun arbeid op te voe ren in het belang van alle studie. Gij doet ons eer aan als gij heden toetreedt tot Co lumbia's gemeenschap van geleerden". Nog twee andere geleerden ontvingen een ere-doctoraat van Columbia. Het wa ren de Italiaanse prof. Dino Bigongiari, piofessor Emeritus van Columbia, die een ere-doctoraat in de letteren ontving, en de in Londen geboren David de Sola Pool, ïabbijm van de Spaanse en Portugese sy nagoge van Shearith Israël, de oudste in New York, die een ere-doctoraat in de the ologie kreeg. bijeenkomen om de internationale positie van Benelux en het vrije kapitaalverkeer in de drie landen te bespreken. Prof. dr. P. Kuin en de Belgische oud-minister van Fi nanciën Jansen zullen er referaten houden; de zeer Benelux-gezinde Luxem-burgse mi nister van Economische Zaken, de heer Rasquin, zal de slotrede houden. Het con gres zal worden gehouden in de historische abdij van de heilige Willibrord, de be keerder van de Lage Landen. WASHINGTON (United Piress) De Verenigde Staten hebben van Peking- Ohina de vrijlating van 63 Amerikanen verlengd die zich, naar men in de Verenig de Staten aanneemt, nog altijd in gevan genschap aldaar bevinden. Het gaat om 52 man Amerikaans militair en civiel perso neel, benevens 11 man\van de marine en kustwacht. DJAKARTA (United Press). Volgens een uit Medan ontvangen bericht hebben terroristen op Noord-Sumatra een trein laten ontsporen door de rails in een een zaam deel van Atjeh los te schroeven. De trein ontspoorde en stortte in een ri vier. Tenminste drie personen, onder wie de machinist en de stoker, kwamen om het leven. Op alle treinen in Noord-Sumatra rijden bewakers mee. Zij hebben na het ongeluk de omgeving doorzocht doah geen spoor van de saboteurs gevonden. BONN (United Press) West-Duils- land heeft nog 85.000 vrijwilligers nodig voor zijn nieuwe gewapende strijdkrach ten, zo verklaarden militaire deskundigen Woensdag in Bonn. In totaal zijn er 150.000 vrijwilligers no dig voor de kadervorming op lange termijn van beroepsofficieren en -onderofficieren. Volgens deze bronnen had het bureau Blank ongeveer 170.000 sollicitaties ontvan gen van vrijwilligers, maar daarvan wilden er 40.000 kantoorbaantjes. Naar schatting zou nog de helft van de resterende 130.000 afvallen bij de keuring, waardoor men dus nog 85.000 man zal moeten trachten te vinden. Het bureau bereidt nu een uitgebreide wervingscampagne voor. Ongeveer 45.000 van degenen die zich reeds gemeld hebben zijn vroegere Duitse legerofficieren en 55.000 zijn ex-onder officieren of -soldaten. Ongeveer 30.000 waren nog nooit in militaire dienst ge weest. De regering zal deze maand een commis sie van 15 leden instellen ter benoeming van de hoge officieren waaronder onge veer 45 generaals voor de nieuwe Streitkrafte". Hierbij zal vooral gelet wor den op hun morele kwaliteiten, met inbe grip van hun gedrag tijdens de tweede we reldoorlog en als krijgsgevangenen. Inmiddels berichtten militaire bronnen dat West-Duitslands toekomstige kustver dediging uitgerust zal worden met 180 schepen en grotendeels zal worden gesta- tionneerd in de Oostzee. De meesten van de 20.000 bemanningsleden zullen vrijwil ligers zijn. Theodor Blank, die vermoedelijk de nieuwe West-Duitse minister van Defensie zal worden, heeft enige moeilijkheden met de pers gekregen, die van mening is dat hij van de West-Duitse herbewapening te zeer een geheime aangelegenheid heeft ge maakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Nabij Senj in Joegoslavië is Dinsdagoch tend in het Noordelijk deel van de Adria- tische zee een klein hulpvaartuig van de Joegoslavische marine op een klip gelopen en gezonken. De 26 bemanningsleden zijn verdronken, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Een 32-jarige Pool heeft in de Oranje- boomstraat in Breda drie schoten gelost op de achttienjarige mej. O- met wie hij kennis had. Het meisje gaf te kennen de connectie te willen verbreken waarop de Pool een revolver uit zijn zak haalde en op het meisje schoot. Het meisje vluchtte en het schot miste. Tijdens de vlucht struikelde zij en op" dat moment schoot de man voor de tweede maal, waarbij hij het meisje in de rug raakte. Het meisje vluchtte opnieuw, maar voor de derde maal vuurde de man een schot af, dat geen doel trof. De man vluchtte per fiets en is later door de poli tie opgehaald, aangehouden en ingesloten. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding gelukkig van niet ernstige aard was. LONDEN (United Press). De achtjarige Christopher Garher is Woensdag op een leeg olievat aan de Zuid-Westkust van Engeland in zee gedreven. Men heeft de hoop hem nog levend aan te treffen, op gegeven. Het ventje gebruikte het vat als een vlot, vlak voor het strand, doch werd plotseling het kanaal van Bristol ingestuwd. Zijn moeder zwom hem onmiddellijk achterna, doch kon hem niet meer bereiken. Ook anderen moesten hun pogingen opgeven. Een vancantiegangster zwom een halve mijl ver en moest lijdelijk toezien dat het jongetje naar de open zee afdreef. Van Weston-Super-Mare stegen vlieg tuigen op, die het water afzochten van Brean tot aan het eilandje Steep Holm, echter zonder iets te ontdekken. BRUSSEL (ANP) Dinsdagavond heeft zich op het vliegveld te St. Denijs-Westrem nabij Gent een vliegtuigongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan de Franse piloot Louis Clement en een passa gier. Even na zeven uur had de Franse piloot met zijn toestel, een Frans lyiodel sport- vliegtuig, op het vliegveld een tussen landing gemaakt. Clement kwam uit Ypen- burg waar hij had deelgenomen aan de ILSY. In de luchthaven ontmoette hij de heer Missiaen uit Oudenaarde, die lid is van een plaatselijke luchtvaartclub en leerling-piloot. Daar de heer Clement het voornemen te kennen gaf nog even boven St. Denijs-Westrem een tochtje te maken, alvorens zijn tocht naar Frankrijk voort te zetten, verzocht de heer Missiaen, mee de lucht in te mogen gaan. Tijdens een schijnbaar onschuldige ma noeuvre brak plotseling een gedeelte van de linkervleugel af. De machine, die op dat ogenblik op ongeveer 300 meter hoogte vloog, kreeg hierdoor een geweldige schok en de piloot werd uit de cockpit geslin gerd. Het vliegtuig dook steil naar be neden en stortte te pletter op het vlieg veld. Er klonken enkele kleine ontplof fingen, waarna het toestel vlam vatte. Het grondpersoneel rukte onmiddellijk uit met blusapparaten. Het toestel brandde vrij wel geheel uit. De heer Missiaen kwam in de vlammen om. De oorzaak van het bre ken van de vleugel is niet bekend. Louis Clement was ongeveer zestig jaar. Hij was burgemeester van de Franse ge meente Adainville, niet ver van Parijs in Onder regie Dan Wolfgang Standtke zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de opnamen van de film „Ciske de rat" naar het boek van Piet Bakker. Men ziet hier de vertolker van Ciske: Dicky van de Velde. Naar wij vernemen zal prof. dr. J. Tin bergen op 1 Juli aftreden als directeur van het Centraal Planbureau. Prof. Tinbergen zal zich daarna geheel bezig houden met zijn onderzoek naar de economische situatie van de zogenaamde onderontwikkelde gebieden en de leiding op zich nemen van de 1 Januari inge stelde desbetreffende afdeling van het te Rotterdam gevestigde Nederlandsch Eco nomisch Instituut. Prof. Tinbergen zal als directeur van het Centraal Planbureau waarschijnlijk wor den opgevolgd door dr. W. Drees jr. thans een der adjunct-directeuren van het Plan bureau. De Nederlandse Christelijke Aannemers- én Bouwvakpatroonsbond heeft Woensdag te Middelburg zijn algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Blok Fzn, hield een jaarrede, waarin hij ondei meer besprak hetgeen hij noemde „één dei- meest actuele en brandende vraagstukken in het bouwbedrijf, namelijk de spannin gen op de arbeidsmarkt". Hij zei de indruk niet van zich te kunnen afzetten, dat de overheid haar verantwoordelijkheid op dit punt ontloopt. Bij herhaling is aangedron gen op een vroegtijdig overleg tussen alle betrokken instanties. „Helaas, de betref fende departementen reageren niet; vrezen zij, dat bij zulk een overleg aan het licht zou komen, dat ook zij geen uitweg zien?", aldus de heer Blok, „maar dan klemt de noodzaak van open overleg des te meer". Louis Clement, de Franse vlieger,.die op de terugweg van de ILSY met zijn toestel in België dodelijk verongelukte. het departement Seine et Oise gelegen. Hij ontving op 19-jarige leeftijd zijn vlieg- opieiding van de beroemde Nungesser. Hij nam deel aan de eerste wereldoorlog en werd daarna inviieger bij een Franse vliegtuigenfabriek. Hij was de eei-ste Fransman die zich per valscherm redde. In de dertiger jaren heeft hij verscheidene afstands- en hoogterecords op zijn naam gebracht. Hij nam verder aan meer dan driehonderd vliegfeesten in binnen- en buitenland deel. Louis Clement was ridder in het Legioen van Eer en bezat de militaire médaille en de luchtvaartmédaille. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM toont U de grootste collectie merken: Heinzelmann - Calalina - Twcka Zoals er huizen zijn met en zonder balcon, zo zijn er ook landen die de frisse uitloop missen, welke men strand pleegt te noemen. En in feite is een strand als het onze een balcon aan een overvolle woon kazerne, waarop de mensen met een zucht van verademing naar buiten treden om het ver gezicht te genieten van een eindeloos water. Op het strand keert een volk zich binnenste buiten. Daar opent het zijn hart en zijn overhemd, daar leert het de preutsheid schu wen en de vrijheid liefhebben ook al gaat het begrip van vrijheid bij velen nog niet ver der dan dat zij zonder schaam te hun schoenen en sokken kunnen uittrekken. Doch dat hindert niet, want wie niet vrijer verlangt te zijn, geniet zelfs in dat kleine gebaar de vreugde van de onafhankelijk heid. Nu in onze gezegende tijd het leven in zijn kleine en gro te détails met waarlijk volko men nauwkeurigheid wordt vastgelegd op de voortbrengse len onzer onvolprezen techni sche vindingrijkheid, zoals fo tografieën, geluidsbanden en film, is ons de mogelijkheid ge schonken de voortgang onzer beschaving af te lézen door een vergelijking tussen de beel den van vroeger en nu. Vooral liet strandtoneel leent zich dankbaar voor een dergelijke vergelijking, omdat de wijze waarop de mens genoot en ge niet van de zee, de zon en de frisse lucht, een maatstaf mag heten voor zijn ontwikkeling in de richting van een harmo nisch leven in de harmonie van zijn wereld. Er is een tijd geweest dat een gebruinde huid het ken merk van een losbandige en frivole levenswandel heette en bovendien zeer schadelijk voor de gezondheid werd geacht. Dat was in hetzelfde tijdperk, dat men knooplaarsjes tot hal verwege de kuit voor dames en celiuloid-boorden tot hal verwege de wangen voor man nen beschaafd, gezond en charmant vond. In die tijden kwamen de mannen en vrou wen op het strand, na langdu rige schuwe blikken rondom en de nodige hevige blosjes, er soms toe zich te ontdoen van hun lederen en wollen voetbe dekkingen teneinde de voorste helft der tenen in het zilte nat te steken. Deze tenen, bleek als voortijdig overleden larven, ondervonden de weldadige in vloed van zon en zout v/ater, waarna zij de enkels en onder benen dermate jaloers maak ten, dat de zedige bezitters er van weldra moesten capitule ren voor hetgeen eigenlijk de sociale revolutie der benen moet worden genoemd. Deze sociale revolutie, in onze dagen geleid hebbend tot het uiterste wat benen kunnen eisen, heeft niet alleen de witte tenen doch evenzeer het voor oordeel van de mens tegen de bevrijding van zijn lichaam doen verdwijnen. Het kan zijn dat sommige mensen afkeu rend neerzien op de onthullin gen, die op het gele strand dei- zee in onze tijd plaatshebben, doch hel is nu eenmaal een feit dat de huid der mensen snakt naar ademhaling. Wie dat in de natuur zo heeft inge steld, heeft misschien geen re kening gehouden met de eisen der zedelijkheid, doch het lijkt er lneer op dat de mensheid bij haar zedelijkheidseisen geen rekening heeft gehouden met de natuur. In wezen is het spel van de mens aan het strand der zee een machtige manifestatie van zijn eigen geestelijke bevrij ding, die ergens in de verleden tijd krachtdadig begonnen is en zich nog immer voortzet. De voortschrijdende zuivering van het geestesleven, dat gaande weg bevrijd is van nutteloze conventies en onechte futilitei ten, demonstreert zich duide lijk in het verschil van de fo to's, die deze Pinksteren op het strand konden worden ge maakt en die, welke in het ver geelde album van oud-tante Eugénie zitten geplakt. De steeds groter wordende eerlijk heid der mensen in hun om gang met elkaar is af te lezen uit de meters -textiel, die zij door de jaren heen achterwege lieten bij het camoufleren van hun eigen gestalte. Soms lijkt het wel, alsof al het kwaad, der wereld afkom stig is van de tegenstriidia- heden tussen de natuur en de praktijk der mensen. De male waarin de mens zich kan voe gen naar liet ace ord dei- schepping en de dissonanten kan vermijden van een valse toon in de muziek der natuur, lijkt beslissend voor de gesta dige bouw van het huis des ge- luks in onze samenleving. Een vrije, niet door knellen de banden en verstikkende bedekkingen terneergedrukte mens in de vrijheid van een zorgeloos strandleven is mis schien voor de gang van zaken in onze maatschappij niet erg belangrijk, doch de massale aanvaarding van deze vrijheid en de aanpassing van het men selijke opzicht aan de practijk van het strandleven kunnen zeker als een afspiegeling gel den van het verkeer tussen de individuen, dat steeds meer ontdaan lijkt te worden van dissonanten. Het is niet louler een kwestie van „modern" of zelfs niet van „mode". Het is veel meer een bewijs voor de stelling, dat de mensheid ondanks zichzelf wellicht steeds dichter nadert tot de rechte, comfortabele hoofdweg die dwars door de eeuwigheid en de tijdelijkheid heen loopt als de enige route welke een einddoel belooft. De erkenning van zijn eigen gestalte, van zijn eigen vormen, van zijn eigen wezen tenslotte, zal de mens misschien nadien leiden tot een erkenning van het eigen wezen der mensheid zelf. Op het balcon van zand én schelpen, de uitbouw van een benauwd en overbevolkt land, opent een volk zijn hart en zijn overhemd. Daar kunnen voor oordelen en flauwiteiten wor den begraven en ziet de ene mens zichzelf in het beeld van de andere. Van de fotografieën uit oudtante Eugénie's album tot heden is niet zo'n erg lange tijd geweest. Wellicht zullen wij spoedig reeds komen tot het punt der verrassende ontdekking, dat de natuur ons ook in ideëler op zicht tot broeders en zusters gemaakt heeft. J. L. GENÊVE (United Press) De Hoge Commissaris voor Vluchtelingenzaken van de UNO, mr. G. J. van Ileuven Goedhart, heeft in zijn. jaarverslag aan de Algemene Vergadering van de UNO er op aange drongen, dat er meer geld moet komen, willen de pogingen om het aantal van 75.000 vluchtelingen, die nog in kampen in Europa verblijven, de komende vier jaar aanzienlijk te verminderen, met succes bekroond worden. In zijn verslag zegt de Hoge Commissa ris, dat er een redelijke hoop bestaat om door middel van het vierjarenplan van het vluchtelingenfonds der UNO het aantal vluchtelingen in Europese kampen sterk te verminderen, wanneer voor dit program althans meer gelden dan tot nu toe be schikbaar worden gesteld. „Dit program is bedoeld om een van de meest tragische erfenissen van de tweede wereldoorlog uit de wereld te helpen", al dus het verslag, waarin vervolgens opge somd wordt, welke bijdragen verscheide ne landen hebben toegezegd. Voor Nederland is dit bedrag 93.000 dol lars, voor Australië 55.800 dollars, Dene marken 72.390 dollars, Duitsland 23.810 dollars, Israël 5.000 dollars, Noorwegen 83.998 dollars, Zweden 1 15.987 dollars, Zwitserland 116.500 dollars en Turkije 4.286 dollars. België is van plan 160.000 dollars bij te dragen, maar dit bedrag moet eerst nog door het parlement goedgekeurd worden. President Eisenhower heeft het Ameri kaanse congres gevraagd zijn goedkeuring te hechten aan een bijdrage van 1.400.000 dollar. Het grootste deel van het verslag is be steed aan een uiteenzetting over de „ge stage vorderingen" die op het gebied van de internationale bescherming der vluch telingen gemaakt zijn. Vergeleken met de meer dan 13.000 „moeilijke gevalle:*" van vorig jaar is hierin een stijging waar te nemen, daar er nu tenminste 15.500 van deze „moeilijke gevallen" zijn vastgesteld. Men doelt hiermee op de bejaarde, inva lide en zieke vluchtelingen. In China zijn volgens het verslag 14.000 vluchtelingen van Europese afkomst gere gistreerd, van wie meer dan 6000 reeds visa of toezeggingen voor visa hebben ge kregen. In Utrecht is op 87-jarige leeftijd over leden de heer Leo de Leeuwe, die jarenlang als tenor in operagezelschappen in Darm stadt, Wic-sbaden en in Essen optrad. Leo de Leeuwe. een oom van de actrice Enny Mols-de Leeuwe, werd 25 November 1S67 geboren. Het hoogtepunt van zijn loopbaan viel omstreeks 1910.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5