ZE VEN DA GEN Dr. ir. Voogd directrice van Utrechtse meisjes-H.B.S. Voor woonschepen in Spaarndam wordt andere plaats gezocht Haarlem: cultuurnurks bij uitstek Kunst der schoonheid Apathische burgerij Tijdelijk aantasting dorpsschoon door noodtoestand gewettigd" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Kilo's slafisk.es? 7 Zilveren jubilarissen PEN gehuldigd Woodbrookers organiseren week-cursus voor vrouwen De Sportweek tijdens het weekeinde Acties ten bate van gedupeerde kampeerders 11 Gouden (Bloemen) trouw Gouden trouw Sportweek Belemmerd uitzicht Modeshow BonKorets H. W. Tilanus sprak over de huidige politieke toestand Zweefvliegtuig tandde in Bennebroek VRIJDAG 3 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Do gemeenteraad van Utrecht heeft Don derdagmiddag mejuffrouw dr. ir. N. H. J. 31 Voogd benoemd tot directrice van de H.B.S. voor meisjes aldaar. Mejuffrouw Voogd was sinds 1946 directrice van de Haarlemse middelbare school voor meisjes. Achttien stemmen werden uitgebracht op mejuffrouw T. CJerhardt, directrice van de meisjes-H.B.S. te Deventer. Naar aanleiding van het bericht, dat mejuffrouw Voogd als eerste op de voor dracht voor directrice van de Utrechtse meisjes-H.B.S. stond, hebben wij reeds ge schreven dat haar vertrek uit Haarlem een groot verlies voor het Haarlemse onderwijs in het algemeen en voor de meisjes-H.B.S. in het bijzonder betekent. Het is een aan insiders niet onbekend feit, dat de positie van de meisjes-H.B.S. de laatste jaren problematisch is geworden, niet door de aard van het daar gegeven onderwijs, maar door de onzekerheid over haar toekomstige structuur, langer dan een jaar doktert een commissie aan een rap port, dat tot richtsnoer voor het toekom stige middelbare onderwijs aan meisjes moet dienen. Concrete resultaten schijnen daarbij nog niet bereikt te zijn en de in zichten van de leden van die commissie schijnen nogal ver uiteen te lopen. Hoe het ook zij: het ontbreken van een vaste lijn ten aanzien van de meisjes- H.B.S. heeft ertoe geleid, dat nimmer een verbetering van betekenis werd gebracht in de huisvesting van de meisjes-H.B.S. Het gebouw op de hoek van Tempeliers straat en Koninginneweg werd, menen wij, indertijd als lagere school afgekeurd. Het is bovendien uitermate ongunstig gelegen. Het gedaver van passerende trams en het geraas van het overige vrij intensieve ver keer maakt, dat vrijwel bij voortduring met gesloten vensters les moet worden ge geven, opdat de docenten zich tenminste enigermate verstaanbaar kunnen maken. Men kan zich voorstellen, dat onder deze omstandigheden het voor een directrice moeilijk wordt te werken, vooral wanneer zij, zoals mejufrouw Voogd, doordrongen is van de waarde van verantwoord meisjes onderwijs. Een cn ander heeft haar tot de overtuiging gebracht, dat zij haar werk kracht met meer voldoening en succes elders zal kunnen inzetten. Daarvan gaat nu Utrecht profiteren, waar de meisjes-H.B.S. in een gemoderniseerd gebouw is gehuisvest en waar mejuffrouw Voogd kan voortbouwen op de grondslagen van haar voorgangster, mejuffrouw Maat huis, waarvan zij de opvattingen en inzich ten kent en ook in belangrijke mate deelt. Dezerzijds mag de opmerking niet ont breken, dat ondanks de tegenstrevende fac toren de resultaten van de Haarlemse meisjes-H.B.S. goed zijn, inzonderheid die van de onder leiding van mejuffrouw Voogd geslichte en ontwikkelde B-afdeling met zesjarige cursus. En hoewel mejuf frouw Voogd op het standpunt staat, dat het leren nummer één moet zijn, werd ook aan de aesthetische vorming juist bij ADVERTENTIE Donderdag waren de heren T. Schipper te Weesp, monteur le klasse en A. van Dijk, controleur le klas te Hilversum, vijf en twintig jaar in dienst van het Provin ciaal Electriciteits Bedrijf van Noordhol land. 's Morgens werden zij door de direc tie ontvangen en door de directeur, ir. J. den Boesterd, toegesproken. Hij bood de jubilarissen geschenken in de vorm van een gratificatie en bloemen aan. In de middaguren werden de heren Schipper en Van Wijk door hun naaste collega's in het kantoor te Bussum gehul digd, waarbij de districtschef van het Gooi, de heer S. Mastbergen een korte toespraak hield. Namens het jubileumfonds van het PEN overhandigde de heer G. E. Noordhof de heer Schipper een geschenk, terwijl de heer L. Kroon zijn toespraak tot de heer A. van Dijk eveneens vergezeld liet gaan door een cadeau. „Zien en maken De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers heeft een cursus voor vrouwen georganiseerd onder de titel „Zien en ma ken", welke van 6 tot 11 Juni te Bentveld zal worden gehouden. De volgende pro grammapunten zullen er worden afge werkt: natuur en cultuur (lezing); schil ders door de eeuwen heen (excursie naar een museum); muziek en muziekinstru menten (zelf muziekinstrumenten ma ken); een gramofoonplatenconcert; ten toonstelling van knipwerk, bloemenschik- ken en een lezing getiteld: ..De mens ziet en hoort als verantwoordelijk wezen". De hoofdleiding van deze cursus berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs. hel meisjesonderwijs zo belangrijk grote aandacht besteed. Muziek, voordracht en filmvorming (welke plaats heeft niet alleen door de vertoning van documentaires, maar ook van normale speelfilms, gevolgd door discussie) vormen een belangrijk bestand deel van deze aesthetische vorming, welke mode mogelijk werd gemaakt door de acti viteit van de oudercommissie, dank zij welke bijvoorbeeld een vleugel en een fiimprojectietoestel kon worden aange schaft. Ongetwijfeld zullen de ouders nog v/el de gelegenheid vinden om hun dank voor de leiding en instructie welke de scheidende directrice sinds 1947 aan hun dochters heeft gegeven een passende vorm te geven. Op die manier ook kan iets in de openbaarheid komen van ds verdiensten van een directrice, die zich zelf altijd wars van elke publiciteit om haar school heeft getoond, omdat zij de overtuiging huldigde, dat het onderwijs slechts gediend kan wor den door rust. ooccc<x:<xccccccccoc«xx;occo3cccc<>^scoaccccoc<;occcccocco3 ,919.00: Optocht naar de Grote Markt. 9 8 Opstelling nabij Zaanewplantsoen. 4 '1900: Volleybalwedstrijd H. S. V.Die 8 Raeckse op de Grote Markt. 20.00: Sport variété op de Grote Markt: 9 officiële opening door de burgemees- ter. :j ZONDAG 5 JUNI '"'11.00: Kaatswedstrijden op het terrein: 8 KJeverlaan. 011.00: Zeilwedstrijden op het Noorder 8 9 Buiten Spaarne en Mooie Nel; start- 8 plaats „De Rietpol", Spaarndam (11 8 8 uur zeil wed.-trijden en 15 uur ad-mi- raalzei'len). j? 14.00: Sportmiddag op het EDO-terrein. (Gymnastiek, athletiek, handbal en demonstratie lijnbestuurde viiegtuig- 8 modellen). 19.30: Tafeltennis in het Krelagehuis. 8 Jeugdwedstrijd Nederland-België. 0 8 CC03CC03CCCOTO3SCODO^>^X»-ÖCOOCCOCOCCOC>rCrCOSOCOOOOC<XO In aansluiting op de mededelingen over de acties om gelden bijeen te brengen voor de getroffen kampeerders te Zandvoort deelt men ons mee, dat verwacht wordt een bijdrage van f 1500 van niet-gedu- peerde strandbewoners. Op Zaterdag 11 Juni zal een collecte worden gehouden (aanvankelijk was 4 Juni gedacht) en dan bestaan er plannen midden in de zomer een voetbalwedstrijd te houden, waarvoor de medewerking zal worden gevraagd aan eerste klasse-spelers. De Zandvoortse mu ziekkapel heeft zich bereid verklaard con certen te geven bij eventuele acties. MARCEL WITTRISCH OVERLEDEN De in 1903 in Antwerpen geboren Duitse tenor Marcel Wittrisch is vandaag in de vroege ochtenduren te Stuttgart overleden. Hij was de laatste tijd ernstig ziek. Hij genoot vooral bekendheid door zijn op treden in operettes en zangfiims. Het jaarlijkse „inter-theatrale" voetbal tournooi is Donderdag te Winschoten gehou den. Hieraan namen zeven elftallen van schouwburgpersoneel deel. Eindhoven ein digde als eerste, het Haarlemse elftal als vijfde. 15. en W. van Haarlem doen pogingen een andere ligplaats te vinden voor de woon schepen die ligplaats hebben gekozen in de Spaarndamse Kolksluis. De bewoners van deze schepen hebben vergunning voor die ligplaats gekregen van het Hoogheem raadschap Rijnland, dat eigenaar van de Kolksluis is. Het was noch de bewoners noch de ambtenaar van Rijnland bekend, dat voor het innemen van een ligplaats buiten de woonschepenhavcn bovendien een vergunning krachtens de Algemene po litieverordening van de gemeente Haarlem vereist is. De vergunning van Rijnland heeft enige verwarring gesticht, met gevolg, dat niet dadelijk bezwaar werd gemaakt tegen de voor rekening van de bewoners der woon schepen te maken aansluitingen op het clectrische en waterleidingnet. Deze kosten, welke vrij hoog zijn, namelijk f 200 f 500 zouden zeker niet gemaakt zijn, wanneer men had kunnen vermoeden, dat er moeilijkheden vanwege de gemeente zouden kunnen rijzen of de ligplaats van zeer korte duur zou zijn. Geen der bewoners heeft een schriftelijke vergunning van de gemeente ontvangen. Op de foto zijn twee zalen afgebeeld van het museum Huis Van Looy, waar momenteel v/erken zijn geëxposeerd van leden van „De Groep". Wie de situatie in Haarlem wat betrefi ten- toonstellingsbezoek kent, zou misschien nog met een wrang genoegen opmerken: „Er is althans nog één bezoeker", riet is de zaalwachter. Er heerst momenteel >n Haarlem en het zij ons vergund dit dan ter gelegenheid van de Groep-expositie ie signaleren een verbijsterende onevenredigheid tussen de cul turele initiatieven en de resultaten, die zij bij de Haarlemse be volking boeken. Tentoonstellingen, die elders een record aantal bezoekers zouden trekken, gaan te Haarlem onherroepelijk on der in de stroom van lusteloosheid en apathie, die in theorie niet in Haarlem bestaat maar in feite niet te stuiten is. Haarlem is erger dan welke stad in Nederland ook, ondanks zijn uitsteken de naam als cultuurstad. Haarlem is momenteel de Nederlandse cultuurnurks bij uitstek cn toen indertijd onder bet hoofd „Duf conservatisme" een reeks brieven over het beleid van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest in dit blad verscheen, bleek ook dat slechts een theoretische vitaliteit te zijr. een pa pieren vitaliteit, want in de practijk ontbreekt die. De Haar lemmer schijnt in ziin stoel een groot cultuurminnaar te zijn Wij hebben bij diverse vooraanstaande persoonlijkbeden in Haarlem geïnformeerd naar de oorzaken van in casu het slech te tentoonstellingsbezoek en daarmee samenhangend naar die van Haarlems cultuur-sufheid, die elk vergelijk met steden als Breda, Amsterdam. Eindhoven. Tilburg. Utrecht, Den Bosch, Deventer, Maastricht. Groningen, enzovoorts, tot een pijnlijke aangelegenheid maakt. De heer H. P. Baar d. di recteur van het Frans Hals museum: „Er is een positief gebrek aan culturele belang stelling in Haarlem. Niet al leen de tentoonstelling van de Groep aantal bezoekers op beide Pinksterdagen en de Zaterdag ervóór 75 gaat slecht, ook die van Masereel en Kruyder waren slecht be zocht. Ik schaf een buiten landse suppoost aan, en als hij geen Nederlands spreekt zal hij niet dikwijls door de mand vallen. Wel wandelen duizenden in de Hout, wel gaan duizenden naar het H.F.C.-terrein, maar het mu seum.... Naar Amsterdamse exposities gaan honderden Haarlemmers, ik snap het niet, dat ze in hun eigen stad niet komen. We moeten maar doorgaan met een vreedzame cultuurpenetratie, al verwacht ik voor deze generatie er niet veel van. Onze huidige jeugd, die op talloze manieren voor de kunst wordt geïnteresseerd, zal in de toekomst een nieu we generatie van volwassenen zijn, die wèl belangstelling heeft voor de kunst". De heer D. J. A. Gel u k, wethouder van onderwijs, kunst-, jeugd- en sportzaken en vreemdelingenverkeer: „Ik zie het somber in. Er is een zekere geborneerdheid en laksheid. Ik spreek tallozen, die het plan hebben naar een Haarlemse tentoonstelling te gaan, maar ze doèn het niet. Het is een wonderlijke zaak. Meer propaganda is wel van belang, maar hoè weet ik nog niet. Er is misschien een over voering van een te veel van het goede voor té weinigep. Er is zovéél, dat men nergens heen gaat. We zullen het van de huidige jeugd moeten heb ben later, de huidige volwas sen generatie is op 't ogen blik niet meer te bereiken. Dat het in Haarlem slechter is dan in de meeste andere plaatsen kan zijn oorzaak vinden in het feit," dat daar het cultuurleven geconcen treerder en kleiner is. Haar lem ligt tussen Amsterdam en Den Haag, er is geen ge slotenheid". De heer Jules Chapon, ■bestuurslid van De Groep: „Dit is de derde tentoonstel ling van De Groep en de bei de vorige waren ook slecht bezocht. De belangstelling van net publiek is volkomen miserabel en als zodanig on vergelijkbaar en initiatiefdo- dend, een handjevol uitgezon derd. Er wordt ook niet ge kocht door het publiek, tenzij eer. hoop iopende-band-kitsch in kunstzaken. Zelfs bij fami lies, waarvan men zou menen dat zij kunst zouden kopen, treft men de kitsch aan de muren, waar je je een aap van schrikt, en de prijzen kunnen het niet zijn. Een verschil is er niet. Het is een abominabele situatie, men koopt niet om van het kunst werk te genieten, men koopt alleen als men er een beleg ging aan heeft. Wel worden televisietoestellen. ijskasten, enzovoorts, gekocht. Wei wordt er duur uitgegaan. Er is een onverklaarbare suf heid, de Haarlemse bevolking schijnt erger dan welke ook. De Haarlemse overheid heeft alle begrip voor onze situatie, maar het is duidelijk, dat wij zo tenslotte uitsluitend nog bij de overheid terecht kun nen. Er is een groot tekort aan culturele belangstelling". De heer Leffelaar, kunst handelaar: „Het museum en de kunsthandel liggen gede centraliseerd. De Haarlemmer gunt zich de moeite niet te lo pen. We moeten de Vishal expositieruimte maken, dan komt de kunst midden in het volk en laten diegenen, waar wij ons nu te exclusief tot richten, dan maar naar Am sterdam gaan. Een per manente expositie van mo derne kunst in de Vleeshal lijkt me de oplossing. We krij gen nu altijd dezelfde kleine groep mensen. Er wordt haast niet gekocht, een echte verza melaars is niet te vinden". Dit zijn dan de meningen van vier mensen, die elk van uit een andere hoek initia tieven leiden om Haarlem cultuurevenementen te geven. Zij zijn allen somber gestemd. Haarlems cultuurmoeheid is niet onder één noemer te van gen. Er zijn verschillende mo- lijke redenen genoemd. Het zijn er geen van hetzelfde ka liber als het verschijnsel. Haarlem is onverklaarbaar cultuurmoe. We zitten er mee. „Op 12-jarige leeftijd begon ik al als tuinknechtje hier in Haarlem, voor één kwartje in de week en dat van 's ochtends zes tot 's avonds zeven", ver telt hovenier M. H. Govers, nu 73 jaar maar nog elke dag vlijtig in zijn tuin bezig. Op 17 Juni zal het vijftig jaar ge leden zijn dat hij in het huwe lijk trad met mejuffrouw D. Graaf Enserink, uit Doesburg, die hij in Haarlem heeft leren kennen. Hij heeft het tuin dersvak als knecht in dienst bij diverse firma's in de Spaarnestad uitgeoefend, daar na zelfstandig werkend, zelfs enige tijd met een groentekar erop uit trekkend, en niet te vergeten op de jaarlijkse lui lak-markt, waar hij geduren de een tiental jaren een be kende „standhouder" was. Na derhand verzorgde de heer Govers op vakkundige wijze de tuinen van vele families in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Achter zijn huis aan de Busken Huetstraat in de Amsterdamse buurt ligt een grote tuin, waarop de oude tuinbaas zo nog allerlei groen ten, bloemen cn vruchten teelt. Met de vijf kinderen en zeventien kleinkinderen hoopt het echtpaar zijn gouden hu welijksdatum op gezellige wijze te vieren, waarbij het huis on getwijfeld met bloemetjes uit eigen tuin versierd zal zijn. De heer A. H. van der Sluis en mevrouw H. E. van der Sluis-Heuperman zullen deze maand hun gouden huwelijks feest vieren en wel op 28 Juni. Reeds 44 jaar wonen zij in de Spiegelstraat te Haarlem, wel ke straat vroeger de Molen- steeg werd genoemd. Vijf kin deren en achttien kleinkinde ren zullen op de heuglijke dag op bezoek komen. Een tweede gouden jubileum kunnen zij wellicht over een jaar vieren Dan leest het echtpaar name lijk vijftig jaar ons blad. In het programma van de Sportweek heeft de burge meester er zijn waardering voor uitgesproken, dat de sportverenigingen, gewend aan handicaps in sportwedstrijden de moeilijkheden (zoals een tekort aan oefengelegenheden) steeds sportief het hoofd bie den; de burgemeester spreekt de wens uit, dat de Sportweek 1955 in belangrijke mate moge bijdragen tot de groei en bloei van het Haarlemse sportleven Iedere dag tot Zaterdag 11 Juni ziin er demonstraties en wedstrijden. Morgen, Zater dagavond, vertrekken van de Zaanenlaan enige honderden sportbeoefenaren naar de Gro te Markt, waar zij voor het ge meentebestuur zullen defile ren. Na afloop van het sport- variété is een ontvangst door B. en W. op het stadhuis. We hebben weer eens een brief ontvangen van een in woner van het Gereformeerd rusthuis voor ouden-van-da gen aan de Lange Herenvest. Deze abonné herhaalde een zeker twee jaar oude klacht: het gebruik, dat een naburige koopman in oud ijzer van de straat maakt voor het parke ren van afgedankte auto's, die het uitzicht van de oudjes op de straat een van de schaarse genoegens die zij zich nog kunnen permitteren Er is dus maar weinig be langstelling in Haarlem voor de schoonheid der kunst. We heb ben troost gezocht en gevonden bij de kunst der schoonheid, niet in een museum maar in een salon; een schoonheids instituut, waar mevrouw HaverkampBegemann haar cliëntèle zoals ze zorgvuldig formuleert „in zodanige toe stand houdt, dat zij minder snel verouderen". Dat betreft dan de huid, waarvan „onvol komenheden gecorrigeerd wor den, oneffenheden weggewerkt, rimpels verzacht en de teint wordt verbeterd en ongewens te haargroei verwijderd" en dan hebben we nog niet alles gehad. Het is ons een haast schaam teloos genoegen geweest zo vrijelijk rond te dwalen in die geheime schoonheidskemenade, vol zachte geuren en schier ritueel materiaal. Het gaat je echter niet in de koude kleren zitten. We voelden die vrou wenogen op ons overigens pasgeschoren gezicht rusten en kregen langzamerhand het knijpende idee, dat er een enorme hoop aan gedaan zou kunnen worden; ....en zagen ons al onder zo'n klei-masker geplakt zitten, omdat „dat voor üw huid het meest ge- eigende maskertje is". ,.An- me-nooit-niet", zou een Am sterdammer zeggen, „en an dat rimpeltje langs me neus herkent me vrouw me juist. Maar zo'n schoonheidsinsti tuut heeft al is het dan al leen voor dames toch een typisch mannelijk element; omdat namelijk het mannelijk element, afwezig en wel, de drijfveer van het instituut is en dat voel je overal en dat maakt je nogmaals: overi gens weigeschoren aanwe zigheid een kriebelig geval. Voor we vroegen, wat er nou in die tientallen flesjes zat en waarvoor het er uit zou moe ten, hebben we toch even een indruk willen krijgen van het bedrijf als zodanig. Nou, het kan er als volgt toegaan: wie-dan-ook haar ge laat wordt grondig gereinigd. Dat kost even tijd, maar het moet ook grondig. Eventueel, naargelang de conditie van de huid, wordt er nog een damp bad aan toegevoegd. Vervol gens indien gewenst wor den de wenkbrauwen verzorgd en gemodelleerd, niet-noodza- kelijke ongerechtigheden gere duceerd tot niets of wel-nood- zakelijke ongerechtigheden, en dan wordt er gemasseerd. En dan komt het maskertje van de meest geëigende crème en die kan zijn eier-, klei-, hormo nale- crème of embryo-serum. In die vermomming, met een compresje op de ogen, een kwartiertje zitten blijven, rus tig, geheel ontspannen en na denken (dat laatste is van ons). En naargelang de wen sen van de klant wordt dan de make-up aangebracht. Het heeft een uur a anderhalf ge duurd. Het was een schoon heidsbehandeling. Maar er kan nog veel meer gedaan worden, onder andere op het gebied van vermageren. Mevrouw HaverkampBe gemann is enthousiast over haar beroep en dat is ze over tuigend. Het is dan ook erg ge zellig bij haar. dat ervaren wij zelfs, telkens als we denken, dat niemand ons op rimpeltjes en oneffenheden staat te on derzoeken. Waarom de schoonheid hier wel publiek trekt en niet in een museum is natuurlijk geen vraag, maar tóch zit er een charmante verklaring in het feit, dat de examens worden afgenomen onder toezicht van liet ministerie van Economische Zaken. Dan hebben de candi- daten negen maanden oplei ding in de vingers. Economische Zaken Wij moesten niettemin voort durend aan de heer Cals den ken. belemmeren. Het raadslid Spek is al een paar maal voor deze stadgenoten in de bres gesprongen en er is al eens een brief naar het hoofd der politie geschreven, maar dat heeft tot nu toe allemaal wei nig uitgehaald. De politie be schikt namelijk niet over ver ordeningen op grond waarvan men de betrokken handelaar zou kunnen verbieden dit ge bruik van de straat te maken. Slechts wanneer er van een permanente opslag sprake is, zou wellicht de precarioveror- dening gehanteerd kunnen worden. De bejaarden hebben de koopman waarvan wij onmiddellijk aannemen dat hij standolaats voor zijn han del dringend nodig heeft vriendelijk gevraagd of hij aan een andere oplossing wil meewerken, doch dat is tot nu toe zonder gevojg geble ven. Maar misschien laat ook hij zich thans vertederen door het zomerzonnetje en zoekt hij een ander plaatsje voor zijn negotie. De bejaar den uit het tehuis zullen hem er slechts dankbaar voor zijn. Ruim driehonderd dames uit Haarlem en omgeving hebben gisteren onze bekende cabaret- tier Toon („Ballot") Hermans bewonderd in oeu nieuwe kwa liteit: die van inleider tot een modeshow. Dit evenement georgani seerd door twee Haarlemse modehuizen vond plaats in de gezellige serre van Dreef- zicht, die reeds lang voor het aanvangsuur vol zat met vro lijke babbelende dames van al le leeftijden. Maar zodra had Toon zijn snor (nou snor...) door de gordijnen gestoken of het geroezemoes verstomde, hetgeen de geachte inleider de gelegenheid bood met een ech te Hormansiaanse kwinkslag zijn voordracht te beginnen. Een voordracht die overigens bijzonder serieus en mode-zake kundig bleek te ziin - en het bewjjs leverde, dat Toon nog veel meer van dameskleding afweet dan men misschien ge dacht had. Na zijn geleerde referaat was de beurt aan de vier manne quins, die met kittige gratie de nieuwste modellen jersey pakjes. jumpers en vesten toon den, kersvers uit Wenen, Ita lië, Zwitserland en Nederland ontvangen door modehuis „Fa voriet". Barteljorisstraat 27. en gecomple' cord met de laat ste exclusieve hoefden-creaties naar eigen on.twernrn van Mai- son Fin ia, Barteljorisstraat 33 De bekende mode-expert me vrouw Elias-Smit gaf tekst en uitleg over de gekozen kleuren combinaties, de coupe en de verdere wetenswaardige détails van de show, die in totaal 20 jonge meisjèsmodpllen en 50 creaties voor rijpe en nog rij pere dames omvatte. Commen taar van de kijksters: in één woord snoeperig. Dit antwoorden B< en W. van Haarlem op de onlangs door het raadslid S. W. Balm (K.V.P.) gestelde schriftelijke vragen over de woonschepen in de Spaarndamse Kolksluis. Daarbij wees het raadslid in het bijzonder op de aantasting van het rustieke aspect van die aardige binnenhaven. Over deze kant van de zaak merken B. en W. op „De heersende woningnood en sommi ge beroepen noodzaken bepaalde mensen wel eens hun toevlucht te nemen tot een woonschip. Wij zijn ervan overtuigd, dat woon schepen niet overal ligplaats kunnen ne men, omdat met tal van belangen reke ning moet worden gehouden. Alhoewel de Kolksluis voor wat de ligging betreft een geschikte plaats biedt voor woonsche pen, achten wij het voor het rustieke ka rakter van de omgeving van de Kolksluis minder gewenst aldaar vergunning voor ligplaats te verlenen. Dat één of meer woonschepen een flagrante inbreuk zou den maken op het rustieke karakter van Spaarndam onderschrijven wij niet ge heel. De nood van het heden eist wel eens andere beslissingen dan in het verleden. Daarin kan soms worden berust als het geldt een tijdelijke aantasting van het historische dorpsschoon. Het eigen karakter van Spaarndam en dit geldt eveneens voor andere speciale gevallen eist vooral bij de bouwactivi teit grote voorzichtigheid, omdat daarbij zo gemakkelijk blijvende schade voor de gehele of de directe omgeving kan ont staan. Een woonschip daarentegen kan wel minder passen in een bepaalde omgeving, doch deze inbreuk is niet van blijvende aard. Binnen het kader van de karige moge lijkheden, wordt steeds gestreefd naar een verantwoorde oplossing op dit terrein". ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank liguur BonKorets werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een j ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de CHU, de heer H. "VV. Tilanus, sprak Donderdagavond voor de CHU-leden van de afdeling Haarlem in het Wijkge- bouw aan de Gedempte Oude Gracht over „De huidige politieke toestand". Voordat hij echter aan zijn causerie kon beginnen, werd de avond geopend door mr. A. Wensing. fractievoorzitter van de CHU bij de gemeenteraad in Haarlem en ver volgens begaf het gehele gezelschap zich naar een grotere zaal omdat men - iets te pessimistisch - niet gerekend had op de vrij grote opkomst. De heer Tilanus, die eerst verklaarde met het oog op de kabinetscrisis met enige voorzichtigheid te moeten spreken, opperde aan de hand van enkele cijfers de moge lijkheid. dat de doorbrnak-gedachte in Haarlem zeer zeker van invloed was ge weest op het aantal kiezers dat bij de laat ste verkiezingen in 1952 steun had verleend aan de CHU. Immers, in 1939 verwierf de CHU 41 fï8 stemmen en nu. zestien jaar la ter heeft men er na een vrij diepe inzin king in 1946 slechts 4016, hetgeen mede met het oog op de grotere bevolking een sterke achteruitgang betekent. Sprekende over de huidige politieke toe stand gaf de heer Tilanus een uitvoerig beeld van het ontstaan van de kabinets crisis en hij ging daarbij terug tot 31 Mei van het vorig jaar toen de versc'hijning van het bisschoppelijk mandement het begin vormde van een grotere spanning tussen de P.v.d.A. en de KVP. een strijd, die zich eveneens ontlaadde in heftige polemieken in de narfiihladen. De directe aanleiding tot de val van het kabinet meende spreker echter te moeten zien in enkele passages uit de Troonrede betreffende het Probleem van de woning nood en de daarmede samenhangende huurverhoging. De heer Tilanus ging vervolgens diep op deze kwestie in. waarbij hij zijn toehoor- dprs echter moest bekennen, dat ook hij vooralsnog geen uitkomst zag. Hij sprak echter nadrukkelijk de wens uit, dat de diverse politieke partijen elkaar in deze moeilijke tijd toch zouden vinden. Overi gens zag de heer Tilanus geen heil in ver vroegde verkiezingen omdat na de kleine verschuivingen, die dan. volgens spreker, 7"'iHpn nlaat.s h=>hben. d° moeilijke vraag ove- Ho formatie van het kabinet toch nog zou blijven bestaan. De 19-jarige F. Seet.ers uit Heemstede heeft gisteren van het. vliegveld Terket een zweefd/'tkvlncbt gemaakt naar deze omgeving. Hij moest landen op het HFC- terrein in Haarlem maar kwam terecht bij de stichting Vogelenzang in Bennebroek. De heer Seeters maakte deze vlucht voor het behalen van het zilveren C-breve*.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11