Rhododendronshow Programma voor eeuwfeestviering aan ^gelicht Jubileum dokter W. C van der Laan Kort en bondig I Locomotief f 150.50 Zandpoort Heemstede Hillegom Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Haarlemmermeer Subsidies aan kerken goedgekeurd Lisse Bazar op Elswout heden geopend 9 FEESTEN IN VIJFHUIZEN v.a. VV Hillegom gaat op reis Chr. ULO bezocht E-55 en Den Haag Ds. A. de Kat Angelino Zaterdag 11 Juni 70 jaar Geen open of gesloten processen gevonden Ruim f 3300 voor de Stichting 1940-'45 Raad Velsen Bridgetournooi om de Waddington-beker Stijgend spaarsaldo bij de Nutsspaarbank Broederscongregatie koos algemeen overste i liy H llfyraig V Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 3 JUNI 19 3 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond heeft het Ecuwfeestcomité Vijfhuizen en ,,De Viersprong" een ver gadering gehouden in café De Clerq te Vijfhuizen, waarbij de burgerij was uitge nodigd om te worden ingelicht over de plannen, die er in Vijfhuizen en omgeving bestaan voor de viering van het eeuwfeest in de week van 2 tot en met 9 Juli. De voorzitter van het comité, de heer Th. van der Putten, lichtte de bezoekers in over de samenstelling van het comité, dat de feestelijkheden op touw zet. Hierin hebben zitting afgevaardigden van de buurtvereniging „De Viersprong", de Oranjevereniging „Vijfhuizen", de vereniging „Dorp Vijfhuizen" en dc beide plaatselijke gymnastiek verenigingen „D.S.O." en „Vijfhuizen". De bedoeling van het comité is aldus de heer Van der Putten aan Vijfhuizen een feest te bieden voor de hele bevolking. Alleen wanneer ieder meewerkt, zal het kunnen slagen. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op de feestelijkheden voor de kinderen. De feestelijkheden zullen zich hoofdza kelijk op twee terreinen afspelen. Het of ficiële feestterrein is dat aan de Sniering- weg tussen de Zwarteweg en de Vijfhui- zerweg. De omgeving zal, wanneer er iets te doen is, voor het verkeer worden afge sloten. De sportevenementen en de kin derspelen zullen worden gehouden op het sportterrein van „D.S.O.", dat hiervoor beschikbaar werd gesteld. Het feestterrein aan de Spieringweg zal van een speciale verlichting worden voor zien. Op het plein-van .de openbare lagere school komt een muziektent, en het plein tegenover het postkantoor is bestemd voor attracties. Tuin- en geve/versiering Uitvoerig werd gesproken over de wed strijd gevelvepsiering en voortuinverzor ging door dc burgerij. Het is uiteraard moeilijk voor het comité om de grens voor het gebied te trekken, waarin men hieraan kan deelnemen. Daarom werd besloten dat in het terrein, dat wordt bestreken door de Buurtvereniging „De Viersprong" en het eigenlijke dorp, dat wordt omslo ten door de ANWB-borden, alle tuinen zullen worden gekeurd. Voor hen, die bui ten deze wijken wonen en tóch willen meedoen, bestaat deze mogelijkheid. Zij dienen zich dan op te geven bij de be stuursleden van het comité. De keuring van de t'''"en zal geschieden door de af deling i otsoenen van de gemeente Haarlemmermeer. Opening wet Rode Kruis-demonstratie Het eigenlijke feestprogramma zal aan vangen op Zaterdagmiddag 2 Juli om 4 uur. Dan geeft het Rode Kruis een de monstratie, waarbij onder meer een hef- schroefvliegtuig zal landen op het ter rein naast de woning van de heer Boo- man aan de Spieringweg. De demonstra tie zal enkele uren in /beslag nemen. De opening van het feestterrein ge schiedt des avonds om half zeven. Een optocht met muziek van Hoofddorps Fan faregezelschap ..Excelsior" (dat zal optre den als Boerenkapel), waaraan ook zal worden deelgenomen door de plaatselijke sportverenigingen, enz., zal door het hele dorp gaan. Daarna is er om zeven uur een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het D.S.O.-terrein tussen „D.S.O." en de gymnastiekvereniging „Vijfhuizen". Na afloop van de wedstrijd vindt in de tuin van het hoofd der openbare school, de heer W. Braakensiek, de onthulling plaats van het monument. Deze plechtigheid zal worden verricht door de oudste inwoner van Vijfhuizen, de 95-jarige heer Jan Op- hem. Verder worden dan de speciale straatnaamborden onthuld en is er een concert door de Boerenkapel. Op Maandag 4 Juli zijn er geen feeste lijkheden in Vijfhuizen in verband met de opvoering van het openluchtspel in Hoofd dorp. Feest voor de jeugd Dinsdag 5 Juli hebben de vijfde, zesde en zevende klas van de lagere scholen de z.g. „Schipholdag", een speciale reis naar Schiphol en de Eeuwfeesttentoonstelling in Hoofddorp. Die avond zijn er volksspe len voor volwassenen, nl. het verrijden van de ronde van Vijfhuizen voor heren (de route is, wat bij de Vijfhuizenaars bekend staat als: „een Fortje om") en een hindernisrace op de fiets voor dames. De ronde moet worden gereden op normale rijwielen. De muziek wordt die avond verzorgd door een draaiorgel. Op Woensdag komen de kinderen aan de beurt die niet aan de Schipholdag deel nemen, dus de leerlingen van de eerste tot en met de vierde klas. Zij maken eerst een wandeling met muziek door het dorp naar het D.S.O.-terrein waar spelen wor den gehouden onder leiding van de onder- ADVERTENTIE Zaterdag zal het eerste elftal van Ilille- l.om, met dames, bestuursleden en reserves een driedaags uitstapje hebben naar Zuid- Limburg, waar zij in Eis de gast zullen zijn van de vierde-klas kampioen Zwart-Wit. Zaterdagavond zal er tussen beide elftal len een wedstrijd gespeeld worden, waarna Zondag de mooie omgeving zal worden ver kend. Er zal o.a. een bezoek gebracht wor den aan Valkenburg. Maandagmiddag zal men de terugtocht aanvaarden. De jeugdige Hillegommers zullen een driedaags „uitje" hebben in Zutphcn, waar ze de gast zullen zijn van de jeugd van A.Z C. Ook hier zal uiteraard gevoetbald worden. Bij heerlijk zomerweer hebben de leer lingen van de Christelijke ULO hun jaar lijks schoolreisje gemaakt, dat dit keer een zeer instructief karakter had. Het begon met een bezoek aan het Zeiss-planetarium in Den Haag, daarna werd Madurodam be zichtigd. Na de lunch was de E 55 in Rot terdam aan de beurt. De expositie was van tevoren „verkend", zodat men hier precies kon bezoeken wat voor de leerlingen aan trekkelijk was. Natuurlijk volgde een rond vaart door de havens. Op de terugreis werd Drievliet te Rijswijk aangedaan. Vermoeid, maar voldaan kwamen de reizigers om kwart over acht wegr thuis. wijzers. Om hiervoor gelden bijeen te brengen (de subsidie, die Vijfhuizen ont vangt is niet voldoende voor het houden van de feestelijkheden, hoewel ook de Oranjevereniging toezegde een gedeelte van de kosten der kinderfeesten'voor haar rekening te nemen) zal in de loop van de volgende week een collecte vyorden ge houden. De opbrengst hiervan komt ge heel ten goede aan de jeugd. Pap-eten Woensdagsavonds om 7 uur is er een voetbalwedstrijd op het D.S.O.-terrein tussen „D.S.O." en het Zaterdagmiddag elftal van „E.T.O."; daarna wordt op het feestterrein het programma voortgezet met een wedstrijd „pap-eten" voor vol wassenen. waarbij de muziek door een plaatse1 ijke band wordt verzorgd. Donderdagsmiddags is het de feestmid dag voor de kleuters van de beide Kleu terscholen. Eerst maken zij een wandeling met muziek door het dorp. waarna zu up het speelterrein van de openbare s 'hooi een programma afwerken, bestaande uit een optreden der scholen afzonderlijk, elk van een half uur en daarna gezamenlijke wedstrijden. In de avonduren is er een gymnastiekdemonstratie door de beide plaatselijke verenigingen en een wedstrijd „langzaam fietsen" voor heren. Sluitingsfeesten Vrijdag 8 Juli heeft Vijfhuizen geen feesten wegens de gymnastiekavond in Hoofddorp. De slotdag, Zaterdag 9 Juli, biedt zowel voor de jeugd als voor de ouderen veel aantrekkelijks. Des middags (terwijl de deelnemers aan de Eeuwfeest- sterrit het dorp passeren) is er een spe ciale jeugdbijeenkomst, waaraan alle kin keren kunnen deelnemen. Er komen een poppenkast, goochelaar, buikspreker, er zijn attracties en tractaties. Om vijf uur wordt er een zeepkistenrace gehouden om fraaie prijzen voor de deelnemende jon gens. Om 8 uur begint de grote slotshow. Hieraan werken mede de accordeonver eniging „Aalsmeer". Ook waren bespre kingen gaande met enkele bekende artis- ten, doc'n deze moesten worden afgebro ken. Het is namelijk niet zeker of de ge meente de muziek'ent ter beschikking van het feestvierende Vijfhuizen kan stel len. Is dit inderdaad niet het geval dan moet een deel van de gelden worden be steed om een muziektent te bouwen en kan geen bedrag voor de artisten worden gereserveerd. De avond wordt besloten met een lampionoptocht. Mocht het een of meer avonden minder gunstig weer zijn voor de buitenspelen, dan vinden bijeenkomsten plaats in het Gymnastiekgebouw aan de Spieringweg, dat de hele week voor het comité be schikbaar blijft. Van het Rode Kruis Korps Haarlem mermeer werd toezegging ontvangen, dat leden hiervan tijdens de feestelijkheden aanwezig zijn om eventueel eerste hulp te kunnen verlenen. Uitsteken van de vlag Er wordt een beroep op de burgerij ge daan om de feestelijke stemming te ver hogen door het uitsteken van vlaggen. In het bijzonder geldt dit voor hen, die woonachtig zijn aan het gedeelte van de Spieringweg, dat die week feestterrein is. Het comité deed suggesties voor versie ringen en verzocht ook aandacht te schen ken aan de avondverlichting van gevels, tuinen en boomgroepen met schijnwerpers enzovoorts. Tenslotte werden commissies benoemd voor de versiering en voor het houden van de inzameling ten bate van de kinder feesten. In zijn slotwoord dankte de heer Van der Putten de aanwezigen voor hun en thousiasme. Hij sprak de wens uit, dat het feest zal slagen, omdat Vijfhuizen hier de kans heeft te tonen, dat iets tot stand kan worden gebracht door de gezamenlijke in spanning. Op deze wijze kan worden be reikt dat het eeuwfeest een gebeurtenis wordt, waarover men nog lang spreekt, aldus de heer Van der Putten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Johanna Adriana, d. van N. A. Lammers en J. M. Leenders; Cornelis Maria, z. van H. A. van Bakel en J. C. Da niels; Hermine, d. van H. van der Wilk en G. Bol; Helena Hermana Maria, d. van J. Gerritsma en G. W. H. van der Velden; Anna Catharina Gerarda Johanna, d. van T. L. A. Moorman en A. G. J. Brouwer; Reneé Chris tina Maria. d. van B. Iloogenstein en C. Castien; Maria Anna, d. van G. W. A. van der Horst en M. C. Smit; Margaretha Chris tina, d. van C. P. Kortekaas én C. J. Nijs- sen; Carolina Greetje Andera, d. van A. J Beumer en J. A. Bulte. OVERLEDEN: Wed. A. E. Wester—van Honschoten, 84 j„ P. de Hooghstraat 2; Mei. H. G. Hulsebos, 91 j., Wipperplein 14; N. C. M. Blank, 48 j., Meer en Boschlaan 21; mevr. H. G van Duin—Foekens. 46 j.. Bachlaan 18: J. T. Erdtsieck, 60 j.. J. v. d. Bergstraat "'1; Mevr. C. G. M Hulmanvan Lom, 75 i., v. d. Spiegellaan 21; Wed. E. BosscherBalk, 73 j.. Vondelkade 5: T. H. A. J. Lohman, 73 i„ Spaarnzichtlaan 4 a; A. Buurman, 80 j., B'ronsteeweg 108. GETROUWD: C. J. Fris en H. E. A. Maar- tense; J. G. A. ten Bokkel en A. P. van der Zouwe; T. J. van Stei.in en T. M. van dei- Linden: J. T. Beers en C. N. Knijnenburg. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Geertruida Antonia Maria, d. van E. Spreeuw en M. Th. Maaskant; Carla Agnes, d. van Ch. J. Hulsebosch en C. C. M. Deerenberg; Elisabeth Dymphna Albertina Maria, d. van J. H. Seijsener en A. A. M. E. Bos; Dymphna Wilhelmina, d. van A. G. Trampert en J. J. Lieverse. ONDERTROUWD: E. Bouma en E. van Dijk' Th. J. Snaar en E. van Rooden: H. W van /Uk en M. Stroombergen; C. J. Blokkel en Cl G. Bouckaert; D. J. Hartman en C. M. Tolenaars. GETROUWD: A. F. Molenaar en L. M. T. Heirmah*; M. Pompert en B. Dekker. Zaterdag 11 Juni hoopt ds. A. de Kat Angelino te Zandvoort, emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk zijn 70ste verjaardag te vieren. Ds. De Kat Angelino werd op 11 Juni 1835 in de Hervormde pastorie te Varik bij Tiel geboren, bezocht het gymnasium te Tiel en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat candidaat De Kat Angelino in Mei 1908 door het pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland was toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 12 September van het daaropvolgend jaar (1909) door zijn vader te Renoy (classis Bommel) in het ambt bevestigd. Daarna was hij achter eenvolgens predikant te Nieuw Helvoet 1914-1917; Gorinchem 1917-1928; Emmen 1928-1949 en tenslotte tot zijn emeritaat op 1 April 1951 nog ongeveer twee jaar te Budel (classis Maastricht). Na zijn emeri taat bleef ds. De Kat Angelino nog tot Mei 1952 te Budel werkzaam als hulpprediker. Ds. De Kat Angelino was medewerker aan verschillende kerkelijke bladen cn van zijn hand verschenen enkele stichtelijke geschriften. Eind 1954 en begin van dit jaar is in Zandvoort opnieuw door middel van schermbeeld-fotografie een onderzoek ge houden op de mogelijke aanwezigheid van longtuberculose onder de bevolking. Aan het dezer dagen door het gemeente bestuur ontvangen rapport van het Cen traal Bureau voor Keuringen op Medisch- Hygiëniseh Gebied te Den Haag, waarin het resultaat van dit onderzoek is ver werkt, wordt het volgende ontleend. In totaal namen 7982 personen aan het onderzoek deel. dat is 73 percent van het totaal aantal inwoners van drie jaar en ouder (10989). Open of gesloten tbc-processen werden niet geconstateerd. Uit het rapport blijkt, dat geconstateerd werden 17 dubieus actie ve tbc-processen. .361 genezen tbc-proces sen, 62 niet-speciale longafwi.ikingen en 170 varia-afwijkingen. Bij 7354 personen werden geen afwijkingen van betekenis gevonden. De in Zandvoort gebonden lijsfeollecte voor de Stichting lO-to-'45 heeft opgebracht f 3.250.82. terwijl tot heden aan nagekomen gitten een bedrag van 71 werd ontvangen. De nlaatseliike commissie betuigt dank aan hen. die aan deze collecte hebben medegewerkt. Uit het verkregen resultaat mag worden geconcludeerd, dat ook Zandvoort bereid gebleken is, haar bijdrage te geven voor de zorg van de nabestaanden van de ver- zetsslachtoffers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes, z. van Hookema on A Roubos; Yólèb.da Rübv. d. v«'n E' M. Taal en G. M. van K°mnen: Bcata Elo^rina d. van J. T D. va.n Raamdonck en R. E Voorneman: Bi-.rite -Tacinta. d. van D. Spruit nn M. V. Ppstma: Hendricus Maria, z. van H. M. de Reus cn G. van Son; L^pHort Anthony, z. van L. P'ednp en L. J. C. Ver- mfM.ir-n: .Tan. z. vin J. B^s en C. P. H»ujpr ONDERTROUWD: J. Hkrimrs cn M. O. He'doorn; J Goozinne en V. Spanjer; J. H. BaW^r on M. W van Deursen. G^ttttwD: A Koper cn -T. de Mninck. O VERT.EDEN: A. J. M. Snook. 80 j.. wed van A. Tigelaar; G. Kip, 79 j., wed. van G. Coerts. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aagje Wilhelmi-a, d. van A. Bras en G. Schoon; Joseph Johannes, z. van D. J. Visscher en M. Kabalt: Leonardos Karolus, z. van F. van Dort en W. G. van der Vlugt; Johanna Maria, d. van N. A. Sniiders cn M. J. Schreurs: Johannes, z. van G. Saar- loos en H. Sportel: Clara Yolanda, d. van G Overbeek en K. Hoekstra. ONDERTROUWD: J. Wilderom cn M. P Schouten: P. H. van den P-rg en W. van der Heiden; H. Snijder en M. T. Tatee; A. van' den Berg cn C. W. Huibers; K. van Wirdurp en G. Eikelenboom; A. van der Wiel en J. G. .T. Verwoert. OVERLEDEN: Johan Aal bert van Ark el. 72 j„ echtgenoot van J. M. Mulder; Jan Ra- vestijn. 82 j„ e. van J. J. Verbeek: Wiebe Blok, 7 j.; Joannes Joseph Leonardos Die ben, 63 j., e. van M. van Rijn. VEEMERKT LEIDEN Aanvoer: stieren 10. melkkoeien 125, vette koeien 240, vare koeien 225, vette kalveren 53, nuchtere kalveren 290, vette schapen 60. weideschapen 3. vette lammeren 80, zuiglam- meren 400, weidelammeren 2844, varkens (zeugen) 61, schrammen 285, biggen 811, gei ten 28. Totaal 5625. Notering: stieren (fok) f370 tot f450: melkkoeien f750 tot f 1050; vette koeien (schoon) f2.20 tot f2,95; vare koeien f500 tot f 750; vaarzen f620 tot f780; pinker, f350 tot f490: vette kalveren (levend) f200 tot f265; nuchtere kalveren (slacht) f38 tot f45; nuchtere kalveren (levend) f110 tot f120; vette schapen f 100 tot f 120: vette lammeren f 100 tot f 125; zuiglammeren f 80 tot f 100. weidelammeren fSO tot f72; zeugen (drach tig) f 225 tot f360: schrammen f55 tot f 110; bigge nf 36 tot f50: gelten f 15 tot f40. Handel: voor melk-, vare koeien, vaarzen en pinken traag; voor vette koeien, vette klaveren en nuchtere kalveren slepend; voor vette schapen, vette lammeren en geiten ma tig: weidelammeren stug, duur; zuiglam meden goed; zeugen, schrammen en biggen stug. T.b.c.-vrije afdeling: gewone aan voer 118. De subsidiëring van de huidige en toe komstige kerkbouw in de gemeente Vel sen, die een gevolg is van een verzoek daartoe, in September 1954 uit Hervorm de kring, heeft Donderdagavond de raad langdurig bezig gehouden en er is in den brede gediscussieerd over de verhoudin gen tussen kerk en staat, die hier ten nauwste mee verweven zijn. Na ampele besprekingen leek het er op, of een deel van de socialistische fractie van wie de heer R. Verbeek zich als woordvoerder opwierp haar stem aan dit voorstel zou onthouden, rhaar een tussentijds over leg in de fractie bracht klaarheid: met algemene stemmen werd de overheids steun aan de uitbreiding der zielszorg aanvaard onder nadrukkelijke voorwaar de van de kant der principieel weerstre- venden, dat ook de niet in de verordening genoemde groeperingen bij eventuele be hoefte voor deze overheidszorg in aan merking zullen komen. De levensbeschou wing deed deze avond in Velsëns raad ook verder opgeld: er is zowel gedebat teerd over de „zaalafdrijving" ten koste van de communisten als over het subsidie aan de bijzondere avondscholen in Haar lem, die per Velsense leerling een bij drage verzochten, met het gevolg, dat eensdeels de CPN en haar neven-organi saties weer de beschikking over de ge meentelijke zalen krijgen en anderzijds de meerderheid van de raad zich uit sprak voor genoemde subsidie, waar naast echter het streven naar een „com- promisschool" voor avondonderwijs bin nen de gemeentegrens doorgaat. De gesubsidieerde kerkbouw in Velsen omvat een aantal Godshuizen, die in de loop van het gesprek door wethouder J. C. Aschoff (financiën) verder zijn ge preciseerd in de volgende opsomming een totaal, dat over een verre toekomst is uitgespreid en dat naar raming een som van f 150.000,uit de gemeentelijke kas sen zal vergen: Hij noemde kostencijfers, die wellicht aanvechtbaar kunnen zijn, omdat het voorstel het „naakte" gebouw wil sub sidiëren: Dc nieuwe R.K. kerk in TJmuiden komt op ongeveer f 400.000, waarvan f 60.000 door de gemeente wordt bijgedragen. De nieuwe Doopsgezinde kerk in ÏJmui- den kost ruim f 100.000 (dus f 15.000 van de overheid). De kleine Lutherse kapel vergt f 50 a f 60.000 (f 9.000 uit Velsens kas) en de Hervormde kerk in Santpoort-Station minus het uit Bloemendaal te financie ren deel vraagt een kleine f 100.000 (f 15.000 subsidie). De Gereformeerde kerk te IJmuidcn moet f 150.000 kosten (f 22.500 bijdrage door Velsen) en de Hervormde kerk te TJmuiden vergt een kleine f 100.000 (waarvan f 15.000 overheidsbijdrage). In totaal kost het de overheid dus, met de nodig speling, f 150.000. Daarbij moet in het oog worden gevat, dat een kerk er zeker voor 75 jaar staat; de genoemde kerkbouw zal bovendien zeker nog enige tientallen jaren vergen, zodat de f 150.000 overheidsbijdrage te putten uit een le ning over een groot aantal jaren kan worden uitgesmeerd en afgeschreven. Deze cijfers houden dus-rekening met een bijdrage voor kerken, die buiten de oorlogsschaderegel.ing vallen dan zou een subsidie immers slechts de Rijkskas ten goede komen, maar wel kan dat deel der stichtingskosten gesubsidieerd wor den, dat bij de vaststelling van de oor logsschade-bijdrage geen invloed kan uit oefenen. In het natonale bridge-tournooi jaar lijks gehouden door de Nederlandse Bridge bond om de Waddingtonbeker hebben thans de demi-finales plaats gevonden. In Amsterdam had „De Oude Bond" weinig moeite met haar stadgenote „W.O.C.". Zij bleef met 36 matchpunten in de meerderheid. Het Haagse „Buitenhof" moest de strijd aanbinden met „De Sleutels", uit Leiden. Op papier werd een gemakkelijke overwinning voor de Hagenaars verwacht, doch dt Leide- naars boden uitstekend partij en bleven slechts 7 matchpunten op hun concurrenten achter. De finale tussen ..D.O..B." en „Het Buiten hof" zal op 19 of 26 Juni in Hillegom ge speeld worden. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jeannette, d. van G. C. de Lange en E. Been; Yvonne Cornelia Maria, d. van Th. A. E. van Werkhoven en C. Ro- mijn; Marie, d. van J. Daudeij en G. E. Starreveld. ONDERTROUWD: C. A. Baartman cn M. Groenevcld; W. C. Jonker cn C. Hoogkamer. GEHUWD: V. Rosier en M. W. Groenhart. OVERLEDEN: Cornelis Jacobus Nicolaas Boekei, 6 jaar. Gedurende de maand Mei is bij de Nuts spaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 1.905.736 en terugbetaald f 1.195.971, zodat het spaaroverschot f 709.765 bedroeg (vorig jaar f 547.163). Het totaa' "naar- tegoed bij de Nutsspaarbank steeg hierme de tot een bedi-ag van f 38.117.213. In de afgelopen maand werden 490 nieu we spaarders ingeschreven, waardoor het aantal inleggers een totaal bereikte van 74.213. Tijdens het Donderdag gehouden alge meen kapittel is tot algemeen overste van de Broederscongregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten gekozen broe der Waltherus. Het bestuur is als volgt samengesteld: broeder Linguori, eerste as sistent, broeder Pius, tweede assistent, broeder Theoaosius, admonitor en broeder Eijmard, novicenmcesters, broeder Chris- toforus en broeder Justus, leden. Dc nieuwe overste, broeder Waltherus (C. J. Jansen) werd op 29 Augustus 1912 in Den Helder geboren en is thans in Rot terdam werkzaam als hoofd van een jon gensschool voor moeilijk opvoedbare kin deren. Zijn verkiezing geschiedde in bij zijn van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Als de weersomstandigheden een gunstig voorteken mogen heten, dan is de. bazar, die hedenmorgen in de modelboerderij van Elswout werd geopend, nu al goed geslaagd. Onder een stralende voorjaarszon stelde mevrouw M. N. Peereboom VollerSedee haar eerste officiële daad als burgemees tersvrouw in de gemeente Bloemendaal. „Het eist heel wat enthousiasme en energie een bazar te houden," aldus me vrouw Peereboom Voller, „maar met het schone doel voor ogen, het orgel voor de nieuwe Hervormde kerk te Aerdenhout, heeft men deze eigenschappen in ruime mate opgebracht. Ik hoop, dat het resul taat evenredig zal zijn aan de inspanning, die men zich heeft getroost." Vervolgens luidde zij een met bloemen versierde koeienbel, waarna de deur, toe gang gevend tot de bazar, werd geopend. Onder de genodigden bevonden zich me vrouw J. A. PrinsenDe Jong, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Noordholland en burgemeester Peereboom Voller van Bloemendaal. Voor de officiële opening leidde dominee J. Drost mevrouw Peereboom Voller met een geestig speechje in. Hij merkte onder anderen op nog nooit een stal met dames, in plaats van met koeien te hebben gezien. Hij dankte de Erven Van Vliet voor het ter beschikking stellen van het landgoed. De koestal was herschapen in - een bij zonder gezellige ruimte, versierd mei hang- planten en vlaggetjes. De hele bazar geur de naar lelietjes van dalen, die in de bloe- menstand werden verkocht. Deze heeft een achterwand van een visnet, waarin kleine vaasjes en toefjes bloemen zijn gestoken. Waar de koeien eens stonden, bevinden zich thans de tafels, beladen met allerhan de schone zaken: handwerken, babykleer tjes, antiquiteiten (zilver, koper, Delfts blauw) en boeken, terwijl er ook een'voi- ledige kruidenierswinkel is, gevuld met gaven van fabrikanten. In een nis staat een fraaie pop in Russische klederdracht; als men haar naam raadt, kan men er zich eigenaar van noemen. Het was al dadelijk een bedrijvige druk te van koopsters in de bazar. In de crèche, een omgebouwde open hooimijt, hobbelden en wipten de kinderen, op het terras van het restaurant met als tafeltjes bierton nen koesterde men zich in de zon. Ponies stonden trappelend voor hun wagentjes ge reed om met de jeugd een ritje door Els wout te maken. Er zijn nog heel wat andere attracties voor kinderen, onder anderen een poppen kast, die Zaterdagmiddag om het kwartier een voorstelling zal geven. Voor de voorstelling van het Utrechts Studentencabaret van hedenavond bestond zoveel belangstelling, dat na het optreden van half negen het programma om half tien zal worden herhaald. Zaterdagavond speelt in deze ruimte, dan als restaurant ingericht, een Hongaars orkestje. Wij willen u nog gaarne attent maken op de rondwandelingen door het park, die elke middag drie maal worden gehouden De bazar, die vlak bij het eindpunt van lijn 4 is gelegen, is heden geopend van 11 tot 18 en van 19.30 tot 23 uur en Zaterdag van 10 tot 18 en van 19.30 tot 23 uur. *wi|3 i' l li ::v wm SÏSSk y «v. fjHggvy Dokter W. C. van der Laan, chirurg aan de Maria-stichting, die Woensdag vyf en twintig jaar aan de medische staf van het ziekenhuis was verbonden, heeft Donderdag het jubileum gevierd. Van vele zijden ont ving hij blijken van belangstelling en uit de toespraken is gebleken, hoe zijn arbeid door patiënten en collega's gewaardeerd wordt. De dag werd ingezet met een kerkelijke viering. In de kapel van de Maria-stichting heeft rector J. Castricurft een mis opgedra gen. Deze heeft zich in een toespraak tot de jubilaris gewend en diens arbeid geme moreerd. Dokter Van der Laan dacht vaak aan het belang van de patiënten en dan onttrok hij zich aan zijn familieleven. Om twee uur heeft dokter Van der Laan oen receptie gehouden. Burgemeester mr. O. P .F. M. Cremers en mevrouw Cremers, alsmede vele patiënten hebben gelukwen sen aangeboden. Voor de collega's cn genodigden was cr Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers wenst de jubilerende dokter W. C. van der Laan geluk. Rechts mevrouw Cremers en naast haar mevrouw Van der Laan. des avonds een bijeenkomst in de nieuwe aula van dc Maria-stichting'. De genees heer-directeur dr. J. G. Hoge heeft namens bet bestuur de jubilaris toegesproken en gememoreerd de vele verdiensten van dok ter Van der Laan voor het ziekenhuis Daarbij werden ook persoonlijke herinne ringen opgehaald. Als blijk van waardering bood dr. Hoge een geschenk in enveloppe aan. Dokter L. C. W. Nacssens sprak namens de medici van de staf van het ziekenhuis de jubilerende collega toe cn overhandigde twee ziiveren kandelaars en dokter D. W. van Rees, namens assit.enten van het huis. een bclichtingsmetcr voor een fototoestel. Nadat dokter Van der Laan woorden van dank had gesproken bleef men nog enige Lijd bijeen. BINNENLAND Bij beschikking; van de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder por tefeuille J. M. A. H. Luns en dc minister van Verkeer en Waterstaat is mr. C. A. F. Kal- born benoemd tot verkeersattaché en de heer F. G. van Leeuwen tot adjunct-verkeers- attaché aan de Nederlandse ambassade te Bonn. Dc minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel heeft te 's Herto genbosch de officiële opening verricht van ^en tehuis van de stichting „Katholieke Be jaardenzorg voor Gerepatrieerden". In dat tehuis zijn 65 bejaarden ondergebracht. Een dependance van dit tehuis is ingericht in huize „De Braacken" te Vught. Op Zaterdag 4 Juni zal uit de spoorbrug bij Baanhoek in de spoorlijn Dordrecht Sliedrecht een overspanning van 30 meter tijdelijk worden verwijderd om de doorvaart van een te Dordrecht gemonteerde over spanning voor de nieuwe Moerdijkspoorbrug mogelijk te maken. Als gevolg daarvan zal het treinverkeer tussen Dordrecht cn Slie- drecht Zaterdag gestremd zijn van 16.15 tot 19.30 uur. In Den Haag liep een 18-.jarige dienst bode, na een ruzie, 's avonds kwaad weg van huis. 7.ij ging in een wachthuisje voor tram passagiers op de Nieuwe Parklaan zitten. Toen de laatste tram uit Scheveningcn daar passeerde, sloot de trambestuurder het wachthuisje af. Hij had het meisje niet zien zitten. De dienstbode, die niet direct had ge merkt. dat zij opgesloten werd, deed gedu rende de nacht vergeefse moeite de aandacht van de schaarse voorbijgangers te trekken. Pas de volgende morgen om zes uur werd zij door de bestuurder van de eerste tram bevrijd. HAARLEM EN OMGEVING In de streeknlancommissie. Ir. P. C. Tirion te Aerdenhout, lid van de gemeente raad van Bloemendaal voor de VVD is door Ged. Staten van Noord-holland benoemd tot lid van de streekplancommissie. Ventweg gereed. Pe aanleg van een zoge naamde ventweg bij het flatgebouw Har telust te Bloemendaal is gereed gekomen. Hierdoor zal het verkeer op de hoofdweg niet langer gehinderd worden door par kerende rij- en voertuigen. Bijdrage. Wij hebben reeds meegedeeld, dat het Strandschap Zandvoort wil tegemoet komen in de schade welke de kampeerders 'ijdens de slorm van 18 Mei hebben geleden. B. en W.,van Haarlem stellen de raad voor bet Haarlemse aandeel in die bijdrage op tweeduizend gulden te bepalen. Automaat. B. en W. van Haarlem ver zoeken de raad om voor de aankoop van een Feidelberger-drukautomaat ten behoeve van de afdeling Centrale Inkoop en Druk kerij op het stadhuis een bedrag van f 9500 uit te trekken. Hekwerk. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om ten behoeve van het vernieu wen van het hekwerk in de varkensstallen van het openbaar slachthuis een crediet van f 12.000 beschikbaar te stellen. Scheikunde. B. en W. stellen de raad voor. om tot scheikundige, bij de Keurings dienst voor Waren voor het gebied Haarlem te beroemen de heer ir. L. van der Bufg. Sportraad. B. en W. stellen dé raad voor door benoeming van een van de gemeente raadsleden in de vacature in de Haarlemse Sportraad te voorzien. De heer H. Loerakker, die aan de beurt is om af te treden heeft verklaard een eventuele herbenoeming te zullen aanvaarden. Bouw politiebureau. Met het oog op de bouw van het nieuwe politiebureau cn de daarmee samenhangende sanering van het aangrenzende gebied hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voorgesteld de percelen aan d" Eoeresteeg 26 en aan de Luilesteog 11 en 13 aan te kopen voor een totaalbedrag van f 6545. De jaarlijkse huur opbrengst bedraagt f 699.40. Zomervacaïriie. B. en W. van Haarlem delen mede. dat in overeenstemming met de inspecteur van het lager onderwijs de zomer- vacantie voor het jaar 1955 voor de scholen voor voorigezet gewoon lager onderwijs is vastgesteld van 17 Juli tot en met 28 Augustus. Organist. Na een vergelijkend examen is tot organist van de Christel'ik Gerefor meerde Kerk aan de Raaks te Haarlem be noemd dc heer Picter de Jong uit Haarlem. Slagersvereniginc jubileert. Het bestuur van de Haarlemse Slagers-pafroonsvereni- ring houdt op Maandagmiddag 13 Juni in de Kroonzaal van Brinkmann een receptie ter gelegenheid van het vijfenzestigjarig bestaan. ADVERTENTIE in Wondsrtuyn Warmond Oranje Nassaulaan 11 Entree 1.- Kinderen 0.50 C<»XXXXX>CCC00CCO0000CCCCCC<XXCO00C0CCC<XXXXCCO300000CXX Ds uitslag van de Donderdagmiddag in het Notarishuis te Haarlem gehouden ver koping luidt: Scheepmakersdijk 38 zw. en rd. en 40 zw. en rd. f 7050, makelaar S. L. Mok qq; Zuidpolderstraat 71 f 1695 P. J. van Goor; Lange Veerstraat 4 en 6 f 16050 H. v. d. Pol ciq.: Berkenrodestee-g 3 zw. en rd. f 6000 J. W. G. An-schütz qq.; Roosveld- straat 10 f 4425 W. J. G. Garretsen qq.; So- phiastraat 16 en 16 rd. f 5800 J. C. De- moitie: Busken Huetstraat 40 en 42 en Crayenesterlaan 14 niet geveild; Oost In- diëstraat 45 f 3180 W. J. C. Garretsen qq. HAARLEM. 2 Juni 1954 ONDERTROUWD: 2 Juni. F. W. de Haas en Chr. H. Hendriks. GEHUWD: 2 Juni. P. M. den Harlog cn J. C. van den Hepvel: F. J. Donkel en A. P. Helmers; H. Riiksen en J .van Dijk; H. J. Pol en C. A. Stoute. BEVALLFN van een zoon: 1 Juni. J, C. Moorc-nvan der Heijden: H. A. Mom Oos'erkamp; H M. Lemmersvan der Lans; A. B. M. van DijkmanStals; Chr. J. Wale- veldSpaargaren; A. BerendsRenkema; 2. •Turn. J. J. Alofs—van Meerveld; Chr. A. E. Catsde Bruin. BEVALLEN van een dochter: 28 Mei, E. W. Edwards van MuvenRanyt; 1 Juni, H. S, Kruvsw'ik—van Fikeren: I. Stenger— Vet*«winkel: P. J. LekVerhage; 2 Juni, N. M-n'brde Loo/o- G. M. -T. SnoeksMom; 'VT M 'a-,«wnsde K"r-u. OVERLEDEN: 3] Mei. R. Baas. 42 j.. Hya cintenlaan; 1 Juni. E. Bouwman, 73 j.. Flora straat; G. de Graaff, 58 j., van Kinsbergen- straat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7