Bij gestegen vervoer daalde winst der Nederlandse Spoorwegen Panda en de Meester-Klokkenmaker Voorzitter St. Raphael vraagt meer aandacht voor personeelsbeleid Wereldnieuws Economische aanpassing en ontplooiing door overheid belemmerd De radio geeft Dinsdag een VIMPLEX fiets Koningin Juliana gast op leidsters-lustrum Luchtlijn Amsterdam - Vancouver geopend J MAANDAG 6 JUNI 1955 Omvang van het vervoer {hm! jet nuftmo pfyowm oujj! Rationalisatie en mod ernisering T r ans?Eur opa-Express Drie prijswinnaars in Holland Festival Grond b e gins el e n aangetast 1 Crematie E. Bouwman Spoorwegen geen schaap met vijf poten Afscheid koordirigent Hubert Cuypers RK padvindsters te Lunteren Ontvangst op Schiphol Kerkelijk Nieuws Zoek ió het zo k Bescheiden uitvinders Hoewel de winst van de Nederlandse Spoorwegen over 1954 altijd nog 2,6 mil- lioen gulden bedraagt - waarbij rekening moet worden gehouden met een reser vering van vier millioen voor viaductenbouw - overheerst in de toelichting van de directie in het zojuist verschenen jaarverslag een pessimistsche toon. Want de winsten vertonen de laatste jaren een constante daling, niet omdat er minder vervoerd wordt - het tegendeel is het geval - maar omdat het Nederlandse Spoorwegbedrijf van de zijde van de overheid niet die belangstelling op het terrein van financiën en economie en van het vervoersrecht geniet, waarop het aanspraak meent te mogen maken. Immers, de door de directie gewenste aanpassing der vrachtprijzen aan de marktverhoudingen van een hoogconjunctuur wordt verhinderd door de reserve welke de overheid in acht neemt jegens aanvragen om tariefsverhogingen. Vervolgens werd de positie van de Spoorwegen verzwakt door de ministeriële richtlijnen voor de Commissie Vergunningen Goederenvervoer, waardoor het arbeidsterrein voor het N.S.-concern wordt beperkt tot de positie van 15 Februari 1954. Tenslotte werd het economisch evenwicht van het spoorwegbedrijf aangetast door het in werking treden van de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal. De exploitatiekosten beliepen in 1952 f 291 millioen, in 1953 f 305 millioen en in 1954 f 339 millioen. Het winstsaldo toonde de volgende ontwikkeling: 1952 f 5,5 mil lioen, 1953 4,8 millioen en 1954 f 2,6 mil lioen. Het was derhalve niet mogelijk, de loons verhoging van 1 October 1954 uit „de wel vaart van de Nederlandsche Spoorwegen te betalen. Integendeel, zij moest, tezamen met het effect op het bedrijf van de elders te constateren ontwikkeling van lonen en prijzen, tot een verliesgevende exploitatie leiden. Het vervoer van reizigers kenmerkte zich in het verslagjaar door een voortge zette, rustige ontwikkeling in stijgende lijn. Het totale aantal reizen bedroeg in het verslagjaar 172,2 millioen tegen 160,7 mil lioen in het vorige jaar, hetgeen een stij ging met 7.2 percent betekent. Het aantal reizigerskilometers steeg van 6.621 mil lioen in 1953 tot 7.061 millioen of met 6,7 percent. Hiermede werd het na-oorlogse hoogtepunt van 6.839 millioen reizigers kilometers in 1948 ruim overtroffen. De daling van her. aandeel van de eerste en de tweede klasse in het vervoer zette zich ook in het verslagjaar voort. Het aan tal reizigerskilometers, dat in deze klassen werd afgelegd, liep terug tot 9,4 percent. De reizigerstreinen legden in totaal af 51.8 millioen km (1953: 48,0 millioen km). Hiervan werden gereden door: electrische treinen: 36,3 millioen km of 70 percent van het totaal (1953: 71,6 percent); diesel- electrische treinen: 12,6 millioen km of 24,4 percent van het totaal (in 1953: 15 percent); stoomtreinen: 2,9 millioen km of 5,6 percent van het totaal (1953: 13,4 pet.). De omvang van het goederenvervoer toonde in het verslagjaar een verdere stij ging. Het vervoerde gewicht nam toe van 23.7 millioen ton in 1953 tot 25,1 millioen ton of met 6,1 percent. Het aantal tonkilo- meters (excl. stukgoed) steeg van 3.252 millioen tot 3.373 millioen of met 3,7 per cent). De goederentreinen legden in totaal 17,1 ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439.. FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Otfomann Zijden Mantels 59.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Pla ten. 8.30 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Schoolorkest. 14.00 Gevarieerde muziek. 15.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursbericht. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Integratie. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 10.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Strijkorkest, trompet en fagot. 22.00 Kan 'n haan een ei leggen? 22.15 Viool en piano. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Orgelconcert. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberich ten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. .15.00 Cembalo-gezelschap. 15.30 Finale Hersen- gymnastiek-competitie. 15.55 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Zwerven in den vreemde, lezing. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Lichte muziek. 19.20 Amusementsmuziek. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 20.05 Actualiteiten. 20.15 Cibou- lette, operette. 21.00 Zang. 21.25 Lichte mu ziek. 21.55 Adriaan en Olivier, hoorspel. 22.10 Dansmuziek. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling, causerie. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten en weerbericht. 20.3522.15 Alles kan anders, T.V.-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Hoorn en piano. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 16.40 Kinderzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw 21 00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). millioen km af, tegen 16,5 millioen in 1953. Hiervan werden gereden door: treinen, ge trokken door electrische locomotieven: 7,3 millioen km of 42.5 percent van het to taal (in 1953: 53,3 percent); treinen, ge trokken door dieselelectrische locomotie ven: 1,6 millioen km of 9,4 percent van het totaal (in 1953: 1,6 percent); treinen, ge trokken door stoomlocomotieven: 8,2 mil lioen km of 48,1 percent van het totaal (in 1953: 55,1 percent). Hoewel de rationalisatie en de moderni sering van het bedrijf dus niet tot uit drukking kwam in een verbetering van de bedrijfsuitkomsten, werden op dit gebied belangrijke resultaten verkregen. De afle vering van diesel-electrische reizigersma- terieel (totaal 69 rijtuigen) en 62 diesel electrische locomotieven voor de goederen dienst stelde de N.S. in staat de stoomtrac- tie in de drie Noordelijke provincies van het land geheel te doen verdwijnen en haar taak elders verder t£ verkleinen. Ter verdere modernisering en rationali satie van het bedrijf werd de electrificatie van het baanvak Eindhoven-Venlo aan het investeringsprogramma toegevoegd. Zij zal met ingang van de zomerdienst 1956 ge reed zijn. Inzake de electrificatie van het baanvak Roosendaal-Antwerpen werd met de Belgische spoorwegen overeenstemming bex-eikt over de gezamenlijke uitvoering van het werk. De electrische tractie op dit baanvak zal met de zomerdienst in 1957 worden ingevoerd. Ter uitbreiding van de capaciteit van het reizigersmaterieel werd het investe ringsprogramma aangevuld met de bouw van 166 rijtuigen voor electrische tractie, welke in totaal 10.000 zitplaatsen zullen bevatten. De dringend noodzakelijke verbetering van de vervoersvoorziening tussen Amster dam en Rotterdam via Haarlem en Den Haag werd nader tot de verwezenlijking gebracht door de onderhandelingen, welke gaande zijn over de uitvoering van wer ken, welke de overheid als voorwaarden heeft gesteld voor de verhoging van de treinfrequentie op deze lijn. Hiertoe beho ren het opheffen van de gelijkvloerse over wegen bij Heemstede-Aerdenhout en te Delft. Te Schiedam zullen omvangrijke spoorwegwerken worden uitgevoerd, om vattende het omhoog brengen en het ver ruimen van het emplacement, waarbij drie vrije kruisingen met de weg tot stand zul len komen en waardoor de lijnen Schie- dam-Hoek van Holland en Schiedam-Delft van elkander onafhankelijk zullen worden. Tezamen met de Belgische en Zwitser se spoorwegen zullen de N.S. materieel Op initiatief van de Nederlandse stich ting tot beheer van het Concertgebouw- Orkest zal als onderdeel van het Holland festival op Zaterdag 18 Juni een bijzonder concert worden gegeven onder leiding van Eduard van Beinum en met solistische me dewerking van drie prijswinnaars van het Concours Reine Elisabeth te Brussel. Door de winnaar van de derde prijs, de Fransman Pierre Doukan, zal de Sympho- nie Espagnole van Lalo worden uitgevoerd. De winnaar van de tweede prijs, de Russi sche violist Julian Sitkovetsky, zal het Vioolconcert van Tsjaikowsky spelen. De winnaar van de eerste prijs, de Amerikaan Berl Senofsky, is solist in het Vioolcon cert van Brahms. Naar aanleiding van de in de aanhef iji van dit artikel genoemde factoren ij schrijft de directie: 5 „Door deze ontwikkeling zijn enkele i grondbeginselen aangetast, welke hun j: P waarde voor evenwichtige verhoudingen 3 in het vervoerwezen hebben bewezen, p X namelijk dat het vervoer zich wat zijn 5 economische functie betreft niet van andere bedrijfstakken moet onderschei- 8 den en dus daaraan niet ondergeschikt 8 behoort te worden gemaakt, voorts dat 8 de verschillende vervoerstechnieken en 3 ondernemingen op gelijke voet dienen 3 te worden behandeld en ten slotte dat i de vervoertarieven moeten zijn geba- seerd op kosten en marktverhoudingen". De directie besluit haar algemene be schouwingen met: „de eerstkomende ja ren zullen moeten leren of onze ven nootschap dientengevolge op een keer punt is geplaatst in haar oyitwikkeling als gezonde vervoerondernemïng" SOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOCOCOOODOOCOOCCOOCOXICCOOO voor de „Trans-Europa-Expresse" (T. E. E.) doen bouwen, dat ultimo 1956 in ge bruik zal worden genomen. De T.E.E.trei nen zullen de reistijden aanzienlijk ver korten en een uitgebreid comfort bieden aan de reizigers, aan wier verzorging ge durende de reis grote aandacht zal worden besteed. De directie verwacht daarvan, dat vele reizigers voor het internationale ver voer naar de trein zullen terugkeren. De leiding van het bureau, dat met de organi satie van dit project is belast, is aan de Nederlandsche Spoorwegen opgedragen. ADVERTENTIE U fietst lichter Alleen bij Simplex hetunieke Cycloïde-systeem Vernuftige lagers, die de wrijving 70 reduceren Zaterdag is in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van de oud-secre taris van het Nederlands Arbeiders Secre tariaat, de heer E. Bouwman, gecremeerd. Toen de kist, die met vele rode en witte bloemen was overdekt, de aula werd bin nengedragen speelde organist Egbert Vos het socialistisch strijdlied „Morgenrood". Dolf Langkemper heeft, staande naast de baai-, namens de oude vrienden het woord gevoerd en een terugblik op het leven van Bouwman geworpen. Hij noemde de over ledene, die ruim veertig jaren geleden als jonge strijder zijn plaats in de gelederen innam, een van de beste figuren uit de wereld van havenarbeiders. „Bouwman behoorde tot de topleiding van het N.A.S. van voor de oorlog. Aan zijn wilskracht en energie hebben wij veel te danken", zei de heer W. Smit, voorzitter van de O.V.B. De heer H. Meyer voerde het woord uit naam van de Nederlandse Vereniging van pensionhouders „de Federatie" en de heer B. N. Postma deed dit namens de afdeling Haarlem van genoemde vereniging. Nadat nog enige sprekers het woord had den gevoerd en de kist onder orgelspel van ..de Internationale" was gedaald, heeft een zoon van de overledene, de heer A. Bouw man, de aanwezigen voor de betoonde be langstelling dank gezegd. Bij de velen die de overledene de laatste eer bewezen, waren onder meer de oud bestuurders Dirk Schilp, Luuk Spanjaard, Jan Koomen, Ton van den Berg en Gerrit Dijkstra. De bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse Katholieke bond van vervoers- personeel St. Raphaël is vandaag in Utrecht in algemene vergadering bijeen. De grote vorderingen beschouwende die met de vernieuwing en modernisering van de Nederlandse Spoorwegen in de jaren na de oorlog zijn gemaakt, zei de voorzit ter, de heer J. M. Blommers, dat deze ontwikkeling vanzelfsprekend ook van grote betekenis is voor het in dat bedrijf werkende en levende personeel. Hij stelde de vraag of 'die levende have in al haar geledingen wel voldoende is en wordt voor bereid op die meer en meer geperfectionneerde bedrijfsvoering en voorts of de lpvende mens die toch nog altijd een onmisbare schakel vormt niet te zeer wordt gezien als een technisch onderdeel, in plaats van als een levende mens met alle menselijke eigenschappen en dus ook met zijn onvolkomenheden. De feitelijke positie van de Nederlandse Spoorwegen houdt echter naar de mening van de heer Blommers het gevaar in, dat de verantwoordelijke bedrijfsleiding zoda nig met technische, economische en finan ciële zorgen in beslag wordt genomen, dat zij onmogelijk voldoende tijd over kan heb ben om de sociale problemen vooraf te overzien en te ondervangen. De Spoorwegen worden naar zijn mening met bekwame en straffe hand geleid. Eén directeur is econoom, de andere ingenieur en de president is eveneens ingenieur. Er is al eens de idee gelanceerd om een soort personeelsdirecteur te benoemen, iemand, die wel op genoemd terrein zou zijn gespecialiseerd, doch spreker stelde zich var. een dergelijke directeur niet veel voor. In het kader'van de feitelijke bedrijfsvoering zou hij reeds bij voorbaat gedeclasseerd zijn tot een personeelsdirecteur, wiens beleid geheel afhankelijk om niet te zeggen on dergeschikt zou zijn aan (Je algemene be drijfsvoering. Over de recente spoorwegongevallen zeide de heer Blommers, dat deze van het perso neel en van de bedrijfsleiding ernstige be zinning eisen. Het kweken van of het voed sel geven aan een gevoel van onbetrouw baarheid ten aanzien van de moderne be veiligingsinstallaties achtte hij funest. Evenzo achtte hy het onaanvaardbaar om, zonder diepgaand onderzoek, voorkomende onregelmatigheden aan menselijke tekort komingen van het personeel te wijten. Sprekende over het spoorwegbeleid stem de de heer Blommers in met de eis, dat de Spoorwegen dienstbaar moeten blijven aan het Nederlandse volk, maar hij had er ern stig bezwaar tegen als men in de spoorwe gen een schaap met vijf poten zoekt, dat aan de ene kant gedwongen wordt een commercieel beleid te voeren en dat aan de andere kant niet de middelen krijgt om zo'n beleid te kunnen voeren. Men zal, naar de mening van de voorzit ter van St. Raphael moeten kiezen tussen een commercieel beleid met alle zakelijke consequenties daarvan en het bewust aan vaarden van spoorwegtekorten. St. Raphael iciest voorlopig nog de meer zakelijke kant, temeer omdat een verliesgevend bedrijf een slechte basis vormt voor een behoorlyke positie van het personeel. Er zou naar sprekers mening al heel vjal gewonnen zijn, als men er bij de N.S. toe kon komen, alle ambtenaren die met lei ding en toezicht over min of meer belang- ryke groepen personeel worden belastte voren speciaal te scholen in het scheppen en in stand houden van de gewenste socia le orde en gezag in hun verantwoordelijk heidsgevoel en perder deze ambtenaren zo ver van uitvoerende arbeid te ontheffen, dat zij ook voldoende gelegenheid krijgen oin aan de genoemde taak volle aandacht te schenken. Het instellen van een z.g. spoorwegonge vallenraad noemde de heer Blommers een moeilijke opgave, omdat voor het uitbren gen van een onafhankelijk oordeel grote deskundigheid een eerste vereiste is. Hij hoopte dat bij de door zo een raad in te stellen onderzoeken pers en vakbeweging niet zullen worden geweerd. Een voor het vierde jaar in successie knellende kwestie voor het buitendienst- personeel de verlofmoeilijkheden zal naar sprekers verwachting ook deze zomer weer een bron van ongenoegen worden. Sinds verleden jaar worden wel alle zeilen bijgezet om nieuw pei'soneel aan te werven, maar de bedrijfsleding heeft op dit punt te weinig geluisterd naar de stem van de vak beweging. Katholiek Nederland heeft Zondag af scheid genomen van de bekende koordiri gent en kerkmusicus Hubert Cuypers, die op 81-jarige leeftijd zijn carrière heeft beëindigd. In de R.K. kerk aan de Amstel- veenseweg in Amsterdam, waar hij meer dan dertig jaar met zijn ook daarbuiten beroemde koor „De Minnestreelen", de godsdienstoefeningen heeft opgeluisterd. Pastoor A. Kokkelkoren van de St. Agnesparochie roemde in een kanselrede de 65-jarige arbeid van Cuypers op het gebied van de kerkmuziek, waarvan hij hem de grootste hervormer sinds het be gin van deze eeuw noemde. „Cuypers, die onder meer negen missen componeerde, neemt in de Nederlandse cultuurhistorie een onvervangbare plaats in, niet alleen omdat hij de verwereldlijkte kerkmuziek gezuiverd heeft, doch ook omdat hij practisch bruikbare muziek voor alle ko ren schreef". Een door Geurt Brinkgreve ontworpen plaquette met de buste van Cuypers zal bij wijze van hoge uitzonde ring worden aangebracht aan een van de pilaren van het bedehuis. 36. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf vaak in. Grump moest dit er varen, toen Panda in zijn val het hijstouw greep, waarmee de poppen waren opge hesen. Met een ruk schoot hierdoor hel andere einde omhoog, waarbij de haak zich in Grumps broekriem vastzette en de booswicht van zijn zitplaats werd geliaht. Even bengelden zij ieder aan een kant; toen gaf het groter gewicht van Grump de doorslag en de schurk zoefde omlaag, terwijl Panda voor de zoveelste maal werd opgehesen. Als een vuurpijl schoot hij om hoog, tot vlak onder de katrol, waar hij met een rukje tot stilstand kwam. Hieruit kon hij opmaken, dat Grump beneden was I aangekomen. Dt blokkenmaker. die ijverie aan het werk was, keek verstoord op, toen Panda bungelend voor de opening van de klokketoren verscheen. „Der drommel!" riep hij uit. „Daar laat mij der Panda zich wederom opnieuw ophijsen! Maak nu maal ernst, kleiner. Stop spelen en help mij ene hand!" „Ik speel niet!", antwoordde Panda bibberend. „Dit IS ernst!" Tweeduizend leidsters van de Nederland se Gldsenbeweging (R.K. padvinsters), dit weekend op do „Goudsberg" byeen om hun tweede lustrum te vieren, stonden Zater dagmiddag om half zes in hoef\jzervorm opgesteld rondom de vlaggemast toen de luidsprekers mededeelden, dat koningin Ju liana over enkele minuten zou arriveren. Allen stonden kaarsrecht en doodstil toen de koninklijke beschermvrouwe, gekleed in het blauwe uniform van het Nederlands Fadvindstersgilde, arriveerde in gezelschap van haar particulier secretaresse, mevr. N. Smitt-Avis. De koningin werd begroet door mevr. mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, natio naal commlssaresse, leden van haar ptaf, de secretaresse van het hoofdbestuur mej. J. Neyens en de burgemeester van Ede, de heer H. M. Oldenhof. Zich richtend tot de koningin zei de hoofdcommissaresse: „Het is een zeer bij zondere dag voor ons, omdat u, Movavedo (moeder van de vele dochters, roepnaam der koningin in de padvinderij) hier aanwe zig zijt. Wij weten dat u de jeugd en de jeugdbeweging een warm hart toedraagt. Dat u zelf de belofte hebt afgelegd bewijst, dat u waarlijk meeleeft met de padvinders en de gidsen. Wij hopen, dat u bij uw be zoek aan de markt een indruk zult krijgen van alles, wat de jeugd in onze beweging doet". „Breekt de kring en rent naar de markt" klonk daarna het consigne. Binnen enkele minuten was het marktterrein bevolkt en de koningin bracht een bezoek aan vele stands, waarvan enkele zelfs hofleverancier werden. Toen de koningin omstreeks half zeven vertrok, werd haar auto omstuwd door drommen wuivende en zingende leidsters. „Adieu, wij moeten elkander groeten" klonk het uit honderden kelen, en lachend wuifde „Movavedo" de geestdriftige schare bij het wegrijden toe. Zaterdagmiddag is op Schiphol een Dou glas DC 6 B van de Canadian Pacific Air lines geland, als eerste toestel van de wekelijks'e lijn, die deze maatschappij ge opend heeft van Vancouver aan de Weste lijke kust van Brits-Colombia in Canada over het Poolgebied naar Amsterdam. De bemanning en de ruim veertig passa giers, die als gasten van de Canadian Paci fic Airlines deze openingsvlucht over de Noordpool meemaakten, werden op Schip hol een feestelijke ontvangst bereid. Onder de passagiers bevonden zich onder anderen drie Canadese pioniers op het ge bied van Poolvluchten, de brigadier Bell- Irving, die bij de bevrijding van Amster dam aan het hoofd van het regiment Sea Forth Highlanders de Nederlandse hoofd stad binnentrok, de burgemeester van Vancouver en senator J. G. Turgeon van Vancouver. De vlucht van Amsterdam naar Van couver, die in de toekomst eenmaal per week zal worden uitgevoerd, heeft een tussenlanding op Groenland; zij duurt on geveer 16 y, vlieguren. Vergeleken met de meer gebruikelijke trans-atlantische route levert de tocht over de Pool een voordelig verschil op van ongeveer 6 uur vliegen. Vele gasten van de „Canadian Pacific Airlines" zaten Zondagavond in Scheve- ningen aan een diner aan, dat door de KLM werd aangeboden. Ned. Herv. kerk Benoemd tot hulppred. te Rotterdam A. de Groot, vic. te Berlijn. Geref. kerken Beroepen te Emmeloord (2e pred.pl.) J. v. d. Berg te Ermelo; te Giessendam- Neder-Hardinxveld H. v. d. Plaat te Oude- ga (W.). Aangenomen naar Rilland-Bath Ph. Stoffels, cand. te 's-Gravenhage. Examens Aan de V.U. slaagde voor het doet.ex. theologie ds. J. v. d. Zanden te Murmer- woude. Aangenomen. Chili heeft de uitnodiging om deel te nemen: aan de Amerikaanse expeditie naar het Zuidpoolgebied aan vaard. De expeditie, die in November zal vertrekken, -zal onder leiding staan van de 66-jarige Amerikaanse onder zoeker vice-admiraal Richard Byrd. Co-existeren. De Zuid-Koi-eaanse politie heeft professor Lee Dwong Hwa gear resteerd, omdat hij zijn studenten zou hebben meegedeeld, dat co-existentie tussen communisme en democratie mogelijk zou zijn. De autoriteiten vre zen, dat de professor de nationale vei ligheidswet heeft overtreden tijdens zijn college aan de universiteit van Sung- kyunkwan. Eerste. In Oslo is Zaterdag een interna tionale postzegeltentoonstelling geopend ter gelegenheid van het feit, dat de eer ste Noorse postzegels honderd jaar ge leden werden uitgegeven. Uitvinders. Volgens het officiële orgaan van de Oost-Duitse communistische jeugdorganisatie, Junge Welt, hebben de Russische professor Lomonossov en andere Russische technici de helicopter ontworpen. Naast het verhaal stond een foto van een helicopter afgedrukt.... een Sikorski-toestel van Amerikaanse makelij. Ontslagen. De Britse autoriteiten hebben de 55-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Schepio uit de gevangenis in Werl ontslagen. Schepio werd indertijd tot veertien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het ombrengen van gevangenen uit geallieerde landen. De Engelsen houden nog 27, de Amerikanen 70 en de Fransen 18 Duitsers gevangen. Ongelofelijk. Te Rosario in Argentinië is Zondag de oudste vrouw ter wereld overleden, aldus meldt A.F.P. Deze vrouw, Carmen Navarese, werd op 13 Juni 1807 geboren en is dus 148 jaar geworden. Abnormaal. Te Saint Sebastiaan in de Baskische provinciën van Spanje is Zondag een abnormaal hoge tempera tuur geregistreerd. Het kwik bereikte hier een hoogte van 38 graden. Tweede. Koning Idris, de 67-jarige vorst van Libye, heeft Zondag op de Libysche ambassade in Cairo het contract ge tekend van zijn huwelijk met Alijah Lamloen, de 37-jarige dochter van een vermogende Bedoeinenleider. De koning heeft nu twee vrouwen.. De bruid zag hem voor de eerste keer ongeveer een uur voor de plechtigheid, toen.de koning haar een diamanten ring kwam over handigen. Ze zal hem Donderdag weer ontmoeten, voordat zij op de huwelijks reis gaan. Een van de getuigen bij het huwelijk was premier Nasser van Egypte. De enige zoon, die uit het eerste huwelijk van de vorst werd geboren, is op jeugdige leeftijd overleden. De erf opvolger is de broer van de koning. Gemeenschappelijk. Generaal Corniglion- Molinier, de Franse minister voor Open bare Werken, Vervoer en Toerisme, heeft in een interview de vorming voor gesteld van een internationaal gemeen schappelijk investeringsfonds voor het Europese wegennet. Verongelukt. Van de veertien inzittenden van de viermotorige vliegboot van het type „Sunderland" van de Britse lucht macht die Zaterdag ter hoogte van Eastbourne aan het Kanaal in zee ver ongelukte zijn er tien gered. De lijken van de vier overigen zijn gevonden. Aanslag. Zaterdagavond is bij de -ingang van het Cubaanse ministerie van Volks gezondheid te Havanna een bom ont ploft. Drie personen werden zwaar ge wond. De schade is groot. Profeten. Eerst thans is bekend geworden, dat Bedoeinen vijf maanden geleden een perkamenten rol hebben gevonden in de woestijn ten Westen van de Dode Zee, welke teruggaat tot de tweede eeuw en geschreven is in vierkant Hebreeuws schrift. De geschriften zou den handelen over de kleine profeten Amos, Abadjah, Jona en Maleachi. Succes. De Ameriaanse evangelist Billy Graham heeft Zondagavond tijdens zijn kruistocht door Europa 9.000 mensen naar het Palais des Sports in Parijs ge trokken, hetgeen meer was dan hij in het Rooms-Ka'tholieke Frankrijk had durven hopen. Attractie. De Australische minister van Arbeid en Nationale Dienst, Harold Holt heeft bekend gemaakt dat de Australische regering minstens 125.000 immigranten verwacht in het immigra tiejaar 1955/56. Van dit aantal zullen er 70.000 financieel geholpen worden met de overtocht. Holt gelooft dat ondanks de toenemende welvaart in Europa, Australië nog altijd een attractie voor emigranten blijft. EEN MERKWAARDIGE figuur was in de dertiger jaren Bill Clapp, eens behorend tot de docenten van Harvard University en van het Technisch Instituut van Massa chusetts, maar desondanks een man zonder academische graad, om de eenvoudige re den dat hij zich altijd bemoeide met dingen die hem interesseerden, inplaats van zijn aandacht te richten op de onderwerpen, die met zijn promotie samenhingen. Die zelfde instelling was oorzaak dat hij op een gegeven moment zijn leraarsambt er aan gaf en zelf een laborato- rium inrichtte, waar hij zich geheel aan zijn hobbies kon wijden. Al te groots moet u zich dit laboratorium overigens niet voorstellen, want het was een eenvoudige schuur wa.ar Clapp met een zevental mede werkers zijn proeven en waar nemingen deed. Het onderwerp dat zijn speciale aandacht had, moge ons betrek kelijk onbenullig toeschijnen, maar des ondanks voelde Clapp zich daarin volko men gelukkig. Hij onderzocht n.l. de ge dragingen van boormosselen die het hout in zeewater aantasten en bedacht midde len om dit tegen te gaan. Trouwens, hijzelf had ook geen bijzonder hoge dunk van zijn bemoeiingen, want het kwam herhaalde lijk voor dat grote bedrijven die hun stei gers moesten vernieuwen of verbouwen, hem telefonisch om raad vroegen en zijn advies beloonden met een royale cheque omdat zijn advies inderdaad tot een be sparing van vele duizenden dollars had geleid. Maar de eigenzinnige Clapp retour neerde het bedrag strijk en zet omde een voudige reden dat een telefoongesprek on mogelijk een dergelijke waarde had kun nen vertegenwoordigen. Een bedrijf dat overeenkomstig zijn advies een impreg neermiddel vervaardigde en in de hand."'' "N bracht, en Clapp hiervoor een jaarlijks bedrag van 15.000 dollar aanbood, kreeg eveneens nul op het request want onze uitvinder voelde daar nu eenmaal niet voor. En daarmee was alles gezegd. Denkt u nu niet dat deze vrijbuiter ruim in zijn middelen zat, want 's winters kon het in het laboratorium zó koud zijn, dat de medewerkers met handschoenen aan en in jassen gehuld hun werk trachtten te doen. Dan was een gift van de een of an dere belangstellende bezoeker noodzake lijk om de centrale verwar ming weer op gang te bren gen. Neen, van de normale zakelijkheid was Clapp wei nig gediend. Zijn vrienden probeerden wel hem tot een andere levenshouding te be wegen, en drongen er op aan dat hij een boekhouding zou aanleggen en rekeningen zou verstu ren, maar Clapp wees dit verontwaardigd van de hand onder mededeling dat hij geen boekhouder, maar bioloog was en als grondlegger van de biologisch-technische wetenschap beschouwd en behandeld wilde worden. Alleen tot het sluiten van een brandverzekering was hij te bewegen, want het denkbeeld dat zijn verzameling boor mosselen en de 500.000 door boormosselen aangevreten palen, alsmede zijn archief dat de werkzaamheid van deze dieren in allerlei havens over de gehele wereld be schreef, in enkele' uren tijds door het vuur zou kunnen worden vernietigd, deze ge dachte was zelfs voor de luchthartige uit vinder Clapp ondragelijk! Over uitvindingen gesproken, velen den ken dut een uitvinding waarop patent is verleend voor eigen gebruik mag worden nagemaakt. Maar dat is niet juist! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2