EN.B. Kennemer Balletstudio gaf leerlingen-uitvoering Agenda voor Haarlem Haai se jeugd in het geweer tegen ,/eg door laatste duinbos Kort en bondig Eindexamen der Toneelschool 'si/f/aavtót /yaHesz, Petitionnement voor behoud van Huis te Vogelenzang" MAANDAG 6 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Rhythmisch dansen Orgelbespeling op Dinsdagavond „Vossenjacht" van VERON was groot succes Examens Achtjarige jongen in Spaarne verdronken 3 yersnellingsnaaf met terugtraprem STURMEY ARCHER ..Ze willen weer wat mollen" Priesterwijdingen in I Iaarlem moderne VBrkfeer. „Dolfijn" gezonken schipper omgekomen Botsing in file auto's op Zandvoortselaan L. Roest en J. Wittmarschen hartelijk gehuldigd Helicopterdienst Rotterdam-Haarlem Mogelijk exploitatietekort op f 2.000 geraamd Brouwersplein krijgt voor 3.750,- speelwerktuigen ïurgernike wtnncl Niet anders dan met grote waardering kan ik verslag uitbrengen van de uitvoe ring door leerlingen van de Kennemer Balletstudio, die Zondagmiddag in de Haarlemse Schouwburg heeft plaats gehad. De betekenis van een balletschool kan pas na enige jaren worden vastgesteld. Welnu: waren de eerste indrukken veelbelovend, thans mag een positievere conclusie wor den getrokken. Onder leiding van het ener gieke drietal Gloria en Michael Tschernoff en Jan Leo Zielstra worden jonge lalenlen hier in de juiste richting gevormd. De fei ten bevestigen dit: Miily Jordan? en Peter Appel (de laatstgenoemde werkte gisteren nog met zijn vroegere studiogenoten mee) hebben reeds een plaats in het Nederlands Ballet van Sopia Gaskell gevonden. Onder de in de zaal aanwezigen bevond zieh ook Mascha ter Weenie en het zou mij niet ver wonderen als zij op het toneel elementen ter toekomstige versterking van haar Bal let der Lage Landen had ontdekt. Intussen mag natuurlijk niét worden r. vergeten, dat maar een heel kleine minder- "1 aJ£2P Fragment uit het laatste deel van „De Jaargetijden" op muziek van Tsjaikofsky. Na bovenstaande beperking kan gezegd worden, dat de uitvoerenden over het al gemeen van aanmerkelijke vorderingen blijk gaven. Bij de manlijke „solist" kan werkelijk al hier en daar van virtuositeit worden gesproken, waarbij thans als nieu we winstpunten een zekere uitstraling van charme en een rustige beheersing zonder verlies van spanning zijn gekomen. Het zou interessant zijn speculaties te maken over de toekomstige ontwikkeling door verschil in geaardheid van het meisje, dat de hoofd rol in „Droom en werkelijkheid" vervulde en haar, die thans met Peter Appel het op de gelijknamige muziek van Liszt gestelde .-.Sonnetto del Petrarca." heel zuiver ver tolkte - maar dat zou echt te ver gaan. Met een reprise van ..Les animuux modt-les" van Poulenc werd deze op hoog peil staan de uitvoering plezierig besloten. Leen Krammer verzorgde als steeds de piano heid van het enorme aantal leerlingen met enige reden de illusie van een carrière in het zeldzame zware en de gehele persoon lijkheid vergende vak van danser koestert. Ter inleiding werd trouwens meegedeeld, dat slechts een twintigtal van de honderd- zestig, die nu voor het voetlicht traden, meer dan eens per week de lessen volgt. Dat is natuurlijk niets bijzonders, maar het maakt de beoordeling van wat tenslotte niet meer dan een demonstratie van ge maakte vorderingen is door de ongelijk soortigheid van de prestaties, die ook de aard van hot programma bepaalt, uiterst moeilijk. Van een volwaardige voorstelling kan immers niet gesproken worden - te mjnder waar het erom gaat iedereen een redelijke kans te geven. Met de twaalfdelige enscenering van „De Jaargetijden" op muziek van. Tsjaikofsk.v was eén zeer gelukkige oplossing gevonden voor het lastige probleem de kinderen en kleuters spelenderwijze te laten optreden. De aard van de ballettraining is nu een maal zodanig, dat zich pas na geruime lijd resultaten aftekenen. Maar zelfs bij deze eenvoudige dansjes ziet men al verschillen in allure en meer nog van muzikaliteit. Er werkten ook enige al iets verder gevorder den aan mee en van dezen moet speciaal „het meisje" worden genoemd, dat zich met bewonderenswaardige rust op de pointes bewoog, van de ene maand in de andere. Het waren aardige en afwisselende ta bleaux. vivants, waarvan de aantrekkelijk heid door de luchtige toneel versieringen door Jan van Hemert en de werkelijk fraaie costumering met van goede smaak getuigende, soms gedurfde kleurencombi naties niet weinig werd verhoogd. In „Sonatine" van Henk Badings en „Droom en werkelijkheid" op muziek van Debussy, twee proeven van choreografie door Jan Leo Zielstra, kregen de leerlingen van de beroepsklasse royale, maar niet al tijd even voordelige kansen. In voorgaande jaren heb ik wel eens moeten waarschuwen tegen de neiging het deze aankomende krachten te moeilijk te maken. Uit een oog punt van techniek bestond daar thans geen reden toe. Maar men mag evenmin uit het oog verliezen, dat de jeugdige bewegingen nog geen volstrekt karakter hebben. Een „abstract" spel met academische vormen vergt een volledige beheersing, zodat men Zich natuurlijkerwijze daarvan bedienen kan. Misschien zou het daarom aanbeveling verdienen - het is maar een suggestie - een duidelijker spelsituatie te kiezen, waar uit de thans ontbrekende expressiviteit af geleid kan worden. Het is nu letterlijk en figuurlijk soms een droogzwemmen in de ruimte. Het laatstgenoemde werk. dat ik nu voor de tweede keer zag. blijft mij raadselachtig. Overigens past vjpjelal lof voor de constructie. MAANDAG 6 JUNI Brinkmann: Leerlingenuitvoering (Aad en Jan Plas), 7.30 uur. Concertgebouw: Leer lingenuitvoering van de muziekschool van de Mij. tot hev. der Toonkunst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De gro tere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeen komst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De goede aarde", 14 jaar, 8.15 uur Palace: ..Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Liilo: „De wereld ver oordeelde haar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Studio: „Vermist", alle leeft.. 6.45 en 9.15 uur. Roxy; „Onteerd", 18 jaar. 8 uur. Rem brandt: „There's no business like showbusi ness", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 7 JUNI Stadsschouwburg: Eindexamen Toneel school, 8 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 18 jaar,, 2, 7 on 9.15 u. Minerva: „De goede aarde", 14 jaar, 11 15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2, 4,15. 7 en 9.15 uur. Studio: ..Ver mist", alle leeft., 2. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", alle leeft., 2.30 uur; „Onteerd". 18 jaar. 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. hartelijke waardering blijk en daar sluit, ik mij gaarne bij aan. Ook Zaterdagavond werd er op 'het to neel van de Haarlemse Schouwburg ge danst en wel door leerlingen van wat in het programma als de ..balletschool" van Lenv v. d. Ree van Tricht stond aange duid. Die benaming is onjuist, want baliet en amateurisme zijn onverenigbare groot heden. Wat men te zien kreeg was meer of minder rhythmisch dansen op twintig klas sieke of populaire muziekstukje liet was soms wel aardig en er heerste i kenne lijke bewegingsvreugde - maar ik zou echt niet weten wat ik er van zeggen moet. Voor de pauze werd een nieisj'e'gehuldigd, dal al twaalf-en-een-half jaar de lessen volgt. DAVID KONING. Hel programma der' orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1 Chromatische Fantasie, J. P. Sweelinck; 2. Koraalvoorspel „Va-ter unser im Hi'mmel- reich", Joh. Pachelbel; 3. Fantasie en Fuga g kl, I., J. S. Bach; 4, Koraalvoorspel en Fuga over „O Traurigkèit, o Ilerzeleid", Joh. Brahms; 5. Variaties over „Frisch auf, Ge sellen", H. Distier; 6. Inlroduktion und Pas- sacaglia d. kl. t., Max Reger. De afdeling Haarlem van de „V.E.R.O.N.", een vereniging van radio-amateurs welke experimenteel werken en waarvan de mees ten een zendvergunning hebben, hield Zater dagavond een „vossenjacht". Aan het speur en eombinatietalent van de jagers werden de hoogste eisen gesteld. De „vos" in de persoon van de heer W. v Koppenhage had zich met zijn zender opgesteld in de villa ,,'t Reyger- bosch" te Bennebroek. achter de Willink- stichting. Te elf uur begon de jacht en te kwart voor twaalf waren de eerste jager-;, de heren F. Faber en O. Ex. in het hol van de „vos" doorgedrongen. Eerst des nachts om één uur kwam de laatste jager, de heer Toe- set met zijn partner op de motor binnen, waarna hi.i ten slotte door de heer Everwijn mét zijn auto naar de vos gevoerd werd. Hot slot van deze jacht was uitermate ge zellig. Eerst om twee uur was de rust op huize ,,'t Reygerbosch" weer teruggekeerd. Leiden. Doctoraal examen 2 geneeskunde: J. W. Crane fUSA), J. Vermei j te Rotter dam en Ph. Weersma te Den Haag, Semi- arts examen: mej. Y. M. A. Duif te Den Haag en de heren L. J. Bosch te Arnhem. E. Broekman te Voorburg. J. J. M. Hermans Ie Delft, J. W. Stoop te Rotterdam en W. Vochleloo te Leiden. Arts-examen: mevr. D. W Tichler-Moerman te Leiden en de heren K. W. J. Vijgen te Boskoop en L. N. Zaayer te Den Haag. Staathuishoudkundig docolraal examen indologie: A. Th. de Vries te Amsterdam. Haarlem. Coornherlly'ceu n. Voor het eind examen Gymnasium afd. B. slaagden van de tweede groen van zeven candidaten mejuffrouw M. F. J. van der Kaaden: de heren: J. K. Korf. J. F. van Luin. F. Meyer. G. J. Middeldorp, Ph. A. Vermaat, D. M. de Vos. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de eindexamens geslaagd de dames C. M. Stevenhagen te Haarlem en M. Visser te Velsen-N. en de heren: J. G. van den Berg te Haarlem. B. Buiskool te Haarlem. E. Ie Boer te Beverwijk en H. Clarenburg te Haarlem. Bij het Stedelijk Gymnasium tc Haarlem zijn geslaagd voor diploma A: de dames C. W. Hu! se we, R. Klein, A. E. Lambers. P. J„ A. Metz en G. I. D. van Utenhove en dé heren W. E. J. Ftenslra. J. R. Floor en R. Moerbeek. Geslaagd voor diploma B: dc d_ames A. Hekman en E.. Jesse en de heren J. B. Bui tendijk,' F. van der Lijn, B. Montauban en H. Snippe. Eén, candidaat werd afgewezen. De achtjarige Robbie Belterman. gewoond hebbend aan de Hooimarkt te Haarlem, had Zaterdagmiddag om twaalf uur zijn ouder lijke woning verlaten. N<> enige tijd miste men hem en navraag werd gedaan bij fami lie en kennissen, maar men had Robbic niet gezien. In de loop van de middag werd de politie op de hoogte gesteld van het weg blijven van de jongen. De politie ging er de?, avonds toe over om in het Spaarne bij dé J-Iooimarkt te dreggen. Omstreeks halftwaalf werd het lichaam opgehaald. ADVERTENTIE Op vijftien scholen voor middelbaar onderwijs in Haarlem en omgeving is op het ogenblik een actie gaande om handtekeningen te verzamelen onder een petitionne ment, waarin de leerlingen van deze scholen uiting geven aan hun bezorgdheid over de plannen van Rijkswaterstaat om een grote verkeersweg vlak langs de duinen aan te leggen, waarbij het landgoed „Huis te Vogelenzang" doorsneden zou worden. Dit zou, zo staat er in liet petitionnement de ondergang betekenen van één van de laatste oorspronkelijke duinbossen in Nederland, die zo belangrijk zijn voor weten schappelijke en recreatieve doeleinden. Het Nederlandse volk. vooral in het Westen des lands heeft ruimte voor recreatie zo dringend nodig, dat ondertekenaars daarom verzoeken om geen gevolg aan de reeds genoemde plannen tc geven. ADVERTENTIE De volgende heren zijn Zaterdag door de R.K. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de kathedrale Basiliek van St. Bavo tot priester gewijd: Th. A. M. van den Akker, C. H. M. Bense, C. J. Th. van Bockxnieer, P. J. A. Boogaards, J.. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff, B, P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker] Th, J. Kempers, J C. van Klink, B. J. A. Kort- mann, C. B. Kouwenhoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lammer- tink, J. C. van der Linden, C. A. Pfiarde- kooper, W. F. M. Poslma, J. C. van Roode, B, J- F, Rozestraten, W. C. J. Ruigrok, J. M. Schiatmann. N A. M. van der Waart, J. H. Willems, G. H. W. Zaal. De wijding van het subdiakonaat ont vingen de heren: N. J. van den Akker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Ammerlaan, S. Besseling, C. j. don Baggert, J. T van Daal. N. A. Dodeman, R. van den Haak. Th. de Haan, E. I-I. .M. Hammann, H. B. Helsloot, C. J. I-Ieijnen, P. J. M. Hocks, G. Op een aantal scholen is de actie reeds de vorige week begonnen en tal van leer lingen hebben hun handtekening dan ook reeds gezet. De overige scholen volgen nog vandaag en morgen en de initiatiefne mers, die begrijpen, dal zo'n handtekenin genactie het karakter van een bliksem- campagne moet hebben, wil zij slagen, hopen haar reeds Woensdag te kunnen af sluiten. Het plan is geboren uit een initiatief van twee leerlingen van het Coornhertly- ceum, Mieke-Melchior en Jaap Jansen, die een enorme activiteit hebben ontwik keld. Zij hebben contact gezocht met alle scholen om de handtekeningenactie moge lijk te maken, adviezen ingewonnen van de op hot terrein van de natuurbescher ming en de recreatie deskundigen en be reiden ook de actie organisatorisch voor. Affiches Zo tekende Mieke Melchior vijftien keer een groot affiche met waterverf gekleurd waarop een bomengroep te gen een achtergrond van ruimte en wijd heid is afgebeeld onder het kernachtige motto „Ze willen weer wat mollen". Op die wijze hebben oe propagandisten van de actie uitgedrukt, dat niet alleen het Huis te Vogelenzang thans wordt be dreigd, maar dat dit plan een schakel te meer is in een lange keten van schendin gen van natuur- en stadsschoon ter wille van verkeer en bedrijf. Het aantal peti- tionnementrformuiieren, dat gestencild moest worden bedraagt driehonderd, vol doende om de zesduizend leerlingen van de Haarlemse middel hare scholen gele genheid te geven allemaal hun handte kening te plaatsen. Mieke Melchior en Jaap Jansen zijn van het standpunt uitgegaan, clat de campagne uitsluitend een zaak van de leerlingen zelf mocht zijn: aanbevelingen van „bo ven af" zouden de goede zaak zo gemak kelijk een gedwongen karakter geven. Hetgeen niet wegneemt, dat ook onder de leerkrachten velen worden gevonden, die 'net petitionnement gaarne zien gelukken. De rector van het eerste Christelijk ly- cèum, dr. G. J. Dieperink, heeft in een toespraak in de aula het petitionnement met waardering begroet. Ook Haarlems wethouder van onder wijs en jeugdzaken, de heer D. J. A. Ge luk, heeft dit initiatief van harte toege juicht cn de afdeling culturele zaken van Schipper J, Pronk en de bemanning van de Scheven iiigse motorlogger „Maria" SCIi 305 is het Zaterdag helaas niet mogen gelukken de zinkende logger „Dolfijn" SCII 204 in Aberdeen binnen te slepen. Op 35 a 40 mijl Noord-Oost van de Engelse havenplaats js de 181 ton metende logger vrij onverwacht gezonken, doordat na het waterdichte achterschot ook het middelste I auto's voorgekomen, schot hot door de grote waterdruk begaf. Schipper M. den Iieijer, die als enige aan boord was gebleven en zijn bemanning had overgegeven aan de slepende collega „Ma ria" SCH 305 werd dooi' liet schip meege zogen in de diepte, maar kwam later weer boven. Op de „Maria" wist men hem aan boord te nemen, waarna op advies van het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag kunst matige ademhaling werd toegepast. Dit heeft niet meer mogen baten. Schipper Den Iieijer, die al 28 jaar voor de rederij gebr. v. Leeuwen voer, was 61 jaar oud. Zondagmorgen omstreeks elf uur is tij dens het file-rijden op de Zandvoortselaan in Heemstede een botsing, die het karakter van een kettingreactie aannam, tussen vier ir T v-ontniin r P T-Tac W T Klpiin Ti De ""''--te inwoonster van Noord-West- F. J. Kapteun, G. P. Kas, W. J. Kleun, J- 0verijssei, mevr. c, Pereboom-Kamman te P. van dor Klugt, J. H. M. Koopman, C. C. van der Kroft, A. P. Loos, G. I. Lottman, A. ,T, Metten, W. H. de Munck, P. M. Olsthoorn. A. M. van Reisen, N. P. Reuze- naar, C. L. M. van Ruyven, W. G. van Sambcck. I-I. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkeslijn, Th. A. S. van Veen. C. Verberne, A. G. J. Ver- kleij, J. Walraven. Zaterdagavond vond in de feestelijke versierde fabriekshal van de firma J. Lott- gering, ververij en chemische wasserij te Haarlem, een dubbele huldiging plaats ter gelegenheid van liet feit dat de heren L. P. Roest en J. II. M. Wittmarschen respec tievelijk vijfentwintig jaar en twaalfeneen- half jaar geleden in dienst van deze fir ma traden. De heer J. II. Lottgering sprak de beide jubilarissen toe, mede namens mevrouw Lottgering. In hartelijke woorden prees hij zowel de nauwgezette plichtsbetrachting en prettige omgang met het personeel van de heer Roest, bedrijfsleider, als de accu ratesse van de heer Wittmarschen, bestel ler. Beiden ontvingen een geschenk in enve loppe en een diploma van de vakvereni ging voor de chemische wasserij. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del werd de heer Roest bovendien nog de zilveren legpenning met liet. bijbehorend vererend gelui "schrift aangeboden. Mejuffrouw E. van Leuven, hoofdjuf frouw van de afdeling expeditie, sprak namens het personeel nog enige hartelijke woorden en overhandigde de jubilarissen vervolgens enkele geschenken. Zwartsluis, is vandaag 100 jaar geworden. Zij heeft 93 jaar deel uitgemaakt van de be volking van Kuinre. Toen de verkeersagent bij de Leidsevaart een stopteken gaf, lette een bestuurder in de rij van auto's niet voldoende op en botste tegen zijn reeds tot stilstand geko men voorganger, die op zijn beurt weer te gen ile voorgaande en die weer tegen de daarop volgende auto reed. De klap kwam bij de aanrijdende auto zo hard aan, dat zij moest worden weggesleept. De drie inzit tenden werden gewond. Een passagier, een 38-jarige Amstelvencr, kreeg een hersen schudding en moest met een ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. De be stuurder, een Amsterdammer, liep inwendi ge kneuzingen op en een dame een bloed uitstorting onder een der ogen. Het verkeer moest tijdens de stagnatie worden omgeleid via Clivialaan en Zandvoorter allee. de gemeentesecretarie heeft van ganser harte goede raad gegeven. Het is echter nog een probleem aan welke instantie men de handtekeningen gaat aanbieden. Men voelde het meest voor een aanbieding aan de voorzitter van de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, die ais Tweede Ka merlid reeds de openbare mening voor de bedreiging van het „Huis te Vogelenzang" heeft wakker geschud. Deze spontane actie van Kcnnemerlandse jongeren kan zijn strijd om het behoud van het schaarse natuurschoon dat ons in deze gewesten nog is gebleven slechts steunen. BINNENLAND Mevrouw M. Voogelaardc Vries heeft Zondag te Schiedam haar honderdste ver jaardag herdacht. Het is een drukke dag voor haar geweest. Des morgens kwamen de inwonenden van het St. Liduina-gesticht haar complimenteren, terwijl des middags op een receptie de burgemeester van Schie dam. mr. J. W. Peek en zijn echtgenote, tot de eersten behoorden, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Namens de gemeente Rotterdam wenste de heer F. A. A. Aalders haar geluk. Verschenen is het jaarverslag over 1954 van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders". Daarin wordt o.a. medegedeeld, dat de vereniging eind 1954 aan leden telde: 14.674 welpen '1953: 14.233); 12.121 verken ners (19.53: 12.323); 1624 voortrekkers (1782) en 3529 leidsters en leiders (3586). Totaal 31.947 (31.924). Koningin Juliana zal in tegenwoordig heid van prins Bomhard op 18 Juni in de Pieterskerk te Leiden een rede uitspreken, over „De welvaart der wereld ais gemeen schappelijke verantwoordelijkheid" De Ne derlandse Jeugd Gemeenschap en de Neder landse Studentenraad. hebben zich tot 'de Koningin gewend met het verzoek tijdens een grote bijeenkomst van Nederlandse jongeren een toespraak te willen houden over dit onderwerp. Ter gelegenheid van de opening van de Sportweek te Nieuwe Pekela en in verband met het feit. dat het 170 jaar geleden is, dat de Fransman Jean Blanchard vanuit de Paleistuin in Den Haag de eerste ballontoclit in Nederland ondernam, is Zaterdagavond te Nieuwe Pekela 's werelds f -outste lucht ballon, de „Jhr. I. L. van der Berch van Heemstede" opges'egen, bemand met het bekende echtpaar Boesman en dc heer C. de Vos. De vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden heeft Zaterdag haar jaarlijkse reünie gehouden op de ter reinen van „Ons Landhuis" te Lanteren. De voorzitter der Reünie-commissie, de heer W. de Vries uit Utrecht, deelde mee. dat van de meer dan honderdduizend slechthorenden, die Nederland telt. slechts zeven percent bij de vereniging aangesloten is. Dc Nederlandse internationale Weg vervoer Organisatie (NIWD) heeft bekend gemaakt, dat het Nederlandse internationaal wegvervoer in 1954 ongeveer 29 millioen km. afgelegd heeft, dit is ongeveer 700 maal de omtrek van de aarde. D~ vrachtopbrengst in guldens bedroeg in 1954 ruim 22.5 millioen gulden; 177,000 ritten werden uitgevoerd. Zaterdag tegen het middaguur is, zoals ury nog in een deel van onze vorige editie meldden, brand ontstaan op de vuilnisslorlplaats aan de Cruquiusweg in Heemstede. De brandweer had geruime tijd nodig om het. smeidende en rokende vuilnis le doven. Deze brandweerman installeerdetzich in een oude rieten stoel om eens lekker op zijn gemak le kunnen blussen. De openbare herha ling in de Amster damse Stadsschouw burg van het eind examen van de To neelschool is altijd 'n geanimeerd sluitstuk van het seizoen der dramatische kunst. Zaterdagmiddag was het van een nieuw, goudglanzend voor doek voorziene thea ter weer totaal uit verkocht aan belang stellenden, die met tegemoetkomende sympathie de jongste generatie van de grote gezelschappen kwa men leren kennen. In zijn voorwoord heeft directeur W. Ph. Pos erop gewezen, dat de samenstelling van een programma, dat een overzicht van de stu- diestof poogt te geven en tevens het karak ter van een demon stratie moet hebben, moeilijkheden van bijondere aard biedt, vooral omdat slechts een deel van de examenstof bedoeld is voor vertoning en een ander deel niel meer dan krachtmeting en middel tot technische en geestelijke vorming beoogt te zijn. Niet temin is er een aantrekkelijk spectacle coupé tot. stand gebracht, dat aan acht can didaten gelegenheid biedt zich in diverse hoedanigheden voor te stellen. Hel is te In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om ten be hoeve van de gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 Augustus in te stellen heli copterdienst tussen de gemeenten Rotter dam, Zandvoort en Haarlem een garantie te verlenen tot een bedrag van 1000. Wij hebben reeds mededelingen gedaan over de plannen van de Sabena te Brussel, die in samenwerking met het Reisbureau Copex te Hillegom, de dienst zal organi seren. Wegens een mogelijk exploitatie tekort moeten garanties worden verleend tot een bedrag van 2000. Daarin zou Haarlem moeten deelnemen voor een be drag van 1000. Zandvoort heeft reeds toegezegd een bedrag van 500 beschik baar te stellen, terwijl hel restant voor rekening van Copex en de Sabena zal moe ten komen. B. en W. delen de raad mee, dat voor het treffen van voorzieningen wegens de tus senlandingen op het weiland aan de Wa genweg een bedrag van-naar raming ƒ1000 nodig zal zijn. Aangezien B. en W. het wegens de toekomstige ontwikkeling van belang achten, dat Haarlem waar moge lijk in hei helicopternet wordt opgenomen en 'de gelegenheid zich daartoe thans, zij het tijdelijk, voordoet, dient naar hun me ning aan de totstandkoming van de heli- copterverbinding in de zomer te worden meegewerkt. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om ten behoeve van de eerste inrichting van de in aanleg zijnde speeltuin op het Brouwersplein een subsidie toe te kennen ten bedrage van duizend gulden en voorts raden B. en W. aan om een renteloze le ning te verstrekken ten bedrage van 2750. welk bedrag afgelost dient te worden in tien gelijke jaarlijkse termijnen. Voor dit geld zuilen aangeschaft worden een schommelstelling voor kinderen boven de leeftijd van twaalf jaar 1.495), een schommelstelling voor kinderen tot de leeftijd van twaalf jaar (ƒ1.120), een draai molen 960) en een klimraam 175). Scène uit „De held van het Westen" van Synge op het eindexamen van de Toneel school, geregisseerd door Erik Vos, met van links naar rechts Jobs van Zuylen, Ramses Shajfy en Sigrid Koetse. nopen, dat het Haarlemse publiek Dinsdag avond even gretig als het hoofdstedelijke gebruik zal maken van- de gelegenheid de feestelijke spanning van dit voorlopige de buut van de pas-afgestudeerden mee te beleven. Voor de pauze krijgt men fragmenten uit .Antigone" van Anouilh. uit „Oom Waan- ja" van Tsjechov en ..Een Poppenhuis" van Ibsen te zien. De tweede helft bestaat uit een scène uit het derde bedrijf van „Naar het u lijkt" van Shakespeare, de éénacter „De ochtend van Anatoje's huwelijk" van Schnilzler en het eerste bedrijf van ..De Held van het Westen" van Synge, waarmee Erik Vos zijn proeve van bekwaamheid als regisseur heeft afgelegd - naar mijn me ning het hoogtepunt van de gehele verto ning, waarop ik Woensdag mijn critisehe commentaar zal geven. Do toneelgroep ..Theater" heeft hem intussen aangeboden met de jonge generatie van dit gezelschap een stuk naar eigen keuze voor het voet licht te brengen, een initiatief dat hulde verdient en waarvan men hoge verwach tingen mag koesteren. Na afloop der telkens met hartelijk ap- olaus beloonde prestaties reikte directeur pos de verworven diploma's uit niet even korte als gevoelige toespraakjes. Sigrid Koetse. die uit de vele haar gedane aan biedingen een engagement bij de Neder landse Comedie heeft gekozen, kreeg bo vendien de door Top Naeff bij laatste wils beschikking gestichte prijs voor uitmun tendheid. Naar dit gezelschap gaan verder Rita Maréchai en Ramses Shaffy, welke laalstè het zonder diploma zal moeten stel len omdat hij verstek bij het theoretische gedeelte van het examen heeft laten 'gaan. Dc Haagse Comedie is met Maria de Bony en Bas ten Batenburg verrijkt en in De Toneelvereniging zijn Jobs van Zuylen en Broes Hartman opgenomen. D. K. HAARLEM, 4 Juni 1955 ONDERTROUWD: 4 Juni J. Visser en O. van A Tl en a. GEHUWD: 4 Juni. W. A. Cassee en W. C. H. Griek: G Vloer en E. C. L. Tinkelenberg. BEVALLEN --an een zoon: 3 Juni. H. Wol- dendorp—ten Brug; Ohr. M. van den Bos— ter Wolbeek: A. Niemei.ier—Hos; 4 Juni, L. SchippersScMebauni; J. E. Brenninkmeyer -rrSöhmutte; B. van Tongeren—Thomassen; M. C. de G'-ootWessels. BEVALLEN van een dochter: 2 Juni. J. C. Spaanvan Weeren: C C. Steensmade T nnirp: 3 Juni. W G. Vonk -Kampman; J. U. C' Giipne! cr' reiner; 4 Juni, M. E. qp- i - iTfi-Mig. OVERT.EDEN: 2 .Lini. K. N. van Meulc- naarsgraf. 73 j. Raam- est; N. Prins—Oiid- heusden. 83 j.. Schotersinge': H. R. Tonkens, 74 j„ GasÉBuisvest; R. M. Verkooij. 7 d., Adriaan Loosjesstraat; 3. Juni. II. van Mou- rik, 72 j., Gijsbrecht van Acmstelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9