De blauwe Gomboom Bonn eist de modernste wapens voor zijn strijdkrachten Hoop op regeling van Brits spoorwegconflict gestegen Infiltranten worden uitgewezen .Clowntje Rick Amerikanen kunnen hun voorraden in Europese opslagplaatsen niet slijten Ook lichtpunt in de havenstaking Eerste Kamer aanvaardt Nieuw-Guinea begroting Onderwerpen voor top-conferentie Zuid-Afrikaanse Senaat wordt uitgebreid Attlee's aftreden deze herfst te verwachten KNSM-kapitein sluit 42-jarige carrière af 4 Vrachtaut botste tegen personenwagen Bus beklemd geraakt bij aanrijding door trein Regering beheerst de toestand op Nzv-Guinea Voor de kinderen Spellingskwestie en Over heidsbemoeiing bij Hoger Onderwijs aan de orde Huis van Afgevaardigden geeft goedkeuring (82-51 stemmen) FEUILLETON Door Dorothy Quentin Labourpartij wil zich ontdoen van haar oude garde Vrees in Indonesië voor communistische putsch Noodweer in Zuid-Oost Frankrijk Gezagvoerder J. J. Jansen uit Haarlem met pensioen Nieuwe stakingen bij Ford en bij General Motors Eis tegen Staat afgewezen WOENSDAG 8 JUNI 1955 Op het rijbewijs van de baas Dinsdagavond omstreeks tien uur zijn op de Rijksweg tussen Haarlem en Velscn ter hoogte van de Slaperdijk in Santpoort een personenauto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen, waardoor beide wagens hevige schade opliepen. De bestuurder van de personenauto, die met een snelheid van 90 a 100 kilometer per uur een tegemoetkomende vracht wagen passeerde, heeft blijkbaar evenals de chauffeur van de tegenligger te weinig rechts gehouden. Bij onderzoek bleek de Velsense politie dat de vrachtauto-chauffeur wel een rij bewijs had, maar dat dit document op naam stond van zijn werkgever, zodat hij géén rijbewijs bezat. Prof. Gerbrantly verlaat Staatscommissie B.W. Bij Koninklijk Besluit is aan de minister van Staat prof. mr. P. S. Gerbrandy op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en ondervoorzitter van de staatscommissie in zake herziening der Nederlandse Burgerlij ke Wetgeving, met dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. In de genoemde staatscommissie zijn be noemd: tot ondervoorzitter prof. mr. C. W. Star Busmann te Bilthoven en tot lid mr. L. E. H. Rutten te Vught. Hier wordt inderdaad aan de vrijheid van de arbeiders om zich aan te sluiten bij welke bond zij willen getornd. De stuwadoorsbond is thans bereid ver dere recrutering van arbeiders uit de ge lederen van de transportarbeidersunie stop te zetten, hangende de beraadslagin gen van het dispuut comité. Tienjarig meisje zwaargewond Maandagmiddag is voor het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam een trein van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij tegen een autobus van de Rotterdamse Electrische Tramwegmaatschappij gereden, waardoor een meisje van tien jaar zeer ernstig werd gewond en talrijke passagiers lichte ver wondingen kregen. De bus stak de rails over juist toen een andere bus voor het Zuiderziekenhuis de daar gevestigde begin- halte verliet. Bij de aanrijding werd de eerste bus aan de achterzijde door de trein gegrepen, draaide een halve slag om en kwam klem te zitten tussen de inmiddels tot stilstand gekomen trein en de van de andere kant komende bus. Onder de vele passagiers brak een paniek uit. Velen werden licht gewond. Het enig ernstig ge wonde meisje is in het Zuiderziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het heeft een schedelbasisfractuur. De roei- en zeildemonstraties te Am sterdam door personeel van. het Marine opleidingskamp te Hilversum, die als onder deel van de Vlootweek oorspronkelijk wa ren vastgesteld op Woensdag 15 Juni en Za terdag 18 Juni zullen bepexkt blijven tot 15 Juni, aangezien Zaterdag 18 Juni een demonstratie zal worden gehouden met een helicopter van de marineluchtvaartdienst. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, heeft in de vergadering op Dinsdag van de Eerste Kamer, mededelingen gedaan over de situatie op Nieuw-Guinea. Hij deed dit tijdens de behandeling van de begrotingen van Nieuw-Guinea voor 1953 en 1954. De bewindsman deelde mede, dat de regering er naar streeft het ontwikkelingstempo zo snel mogelijk op te voeren. Hij herhaalde, dat het regeringsstandpunt is en blijft, dat de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea zal blijven gehandhaafd, totdat de bevolking over haar staatkundig lot zal kunnen beslissen. De opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie zal dit standpunt niet wijzigen. Over persberichten over subversieve In donesische acties op Nieuw-Guinea zei de minister, dat de algemene toestand geens zins alarmerend is. Het is mogelijk, dat leden van de Indonesische gemeenschap in Nieuw-Guinea bereid zijn hand- en spandiensten te verlenen bij subversieve acties tegen het Nederlands gezag. Bestuur en politie zijn waakzaam. Men heeft de situatie volkomen in de hand en waar no dig wordt ingegrepen. De bewindsman deelde mee, dat ook door het teruglopen van het aantal Indonesische arbeiders in de olie-industrie van 4500 in 1950 tot 1500 in 1955 de mogelijkheden tot steun aan subversieve acties zijn teruggelopen. Zo nodig zullen subversieve elementen uit het land worden gezet. De minister verzeker de de heer Gerretson (CHU), dat er geen andere infiltraties zijn gemeld dan die, welke openbaar zijn gemaakt. Helaas zijn de berichten over de onbe heerd aangetroffen geheime militaire stuk- PARIJS (United Press) Antoine Pinay, de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft tijdens een persconfe rentie gezegd dat de topconferentie van de grote vier misschien langer dan vier dagen zal duren en dat premier Edgar Faure zich niet zal verzetten wanneer de andere drie regeringsleiders het Verre Oosten op de agenda willen plaatsen. De topconferentie begint vermoedelijk op 18 Juli in Genève. Ongeveer te zelfder tijd zeide de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op een persconferentie dat het mogelijk is dat Moskou bereid is de greep op de Oost-Europese satellietlanden wat te verslappen. De Westelijke mogend heden, zei hij, zullen wat die kwestie be treft aandringen op naleving van in de oorlog gesloten overeenkomsten krachtens welke de toen nog door nazi-Duitsland bezette landen vrijheid en onafhankelijk heid was beloofd. Dulles zei dat drie punten bovenaan op de agenda van de topconferentie moeten staan: Hereniging van Oost-Duitsland en West-Duitsland; de toestand in Oost- Europa en de activiteit van het internatio nale communisme. Hij gaf nog eens een uitvoerig overzicht van de voorbereidingen die de Westelijke mogendheden in afwachting van de top conferentie gaan treffen. Dulles deelde mede dat Molotov, ^ijn Sovjet-Russische ambtgenoot, zijn uitno diging voor een diner met hem op 20 Juni in San Francisco heeft aanvaard en dat ook MacMillan en Pinay zullen aanzitten. Met de m.and onder z'n arm liep Pilon het bos door. Hij vond nu de juiste weg weer spoedig terug, die hij in de sneeuwstorm was kwijt geraakt. Tjongehet was nog flink koud, hoor! Maar Pilon stapte stevig door en zo had hij er niet veel last van. Hij was blij, dat hij weer wist, welke kant hij op moest. De mand, die hij van de vriendelijke wagenbewoner had gekocht, droeg hij mee; daar kon hij veel gemak van hebben. Het begon al donker te worden. Pilon stapte nog wat vlugger aan; hij wou graag thuis zijn, vóór het helemaal duister was. Hij was blij, dat de storm en het sneeuwen luidden opgehouden. Wat lag de sneeuw hoog in het bos! Het lopen werd er niet gemakkelijker door. Pilon begon werkelijk een beetje moe te worden. Maar eindelijk zuchtte hij van verlichting... Daar zag hij, tussen de bomen, de verlichte raampjes van Kabouterdorp al. Nu zou hij gauw in zijn veilige, warme huisje zijn! ken in Ifar juist. Deze kwestie behoort overigens tot de competentie van de minis ter van Oorlog. Naar aanleiding van opmerkingen van cie heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) zei- de de minister zelf de indruk te hebben, dat de Nederlandse ondernemer wel eens overmatig voorzichtig is ten aanzien van werkzaamheid in Nieuw-Guinea. Hij be treurt dit, daar de economische ontwikke ling van dit gebiedsdeel niet alleen een taak is van de overheid, maar van het ge hele Nederlandse volk. Na de replieken antwoordde de minister de heer Algra (A.R.), dat de militairen, die verantwoordelijk zijn voor het achterlaten van de geheime militaire stukken, krijgsr tuchtelijk zullen worden gestraft. Deze kwestie wordt dan ook door het ministerie van Oorlog afgehandeld. De minister deelde de heer Molenaar (VVD) mede, dat de in filtranten, die hun straf hebben uitgezeten, zullen worden uitgewezen. In afwachting daarvan worden zij immigratair vastgehou den. De Eerste Kamer aanvaardde vervolgens de begrotingen van Nieuw-Guinea voor 1953 en 1954, alsmede de bewindsregeling en de tariefwet z. h. s., met de aantekening dat de heer Geügjes (Comm.) wordt ge acht te hebben tegengestemd. O. K. en W. begroting in Eerste Kamer Tijdens de behandeling in de Eerste Kamer van de begroting voor O., K. en W. heeft de heer Diepenhorst (AR) in de avondvergadering gewezen op het volgens hem grote gevaar van te veel staatszorg voor het Hoger Onderwijs. Ook het particuliere bedrijf met zijn uit muntende laboratoria, dat wetenschaps mensen bindt, noemde hij een gevaar voor de vrije ontwikkeling van de wetenschap. Hij noemde de hedendaagse universiteit onzeker van zichzelf. Over de afbakening van haar taken bestaat groot verschil van inzicht; een dragende gedachte is vaak niet aanwijsbaar. De materiële positie van de hoogleraren geeft volgens hem geen reden tot een enkele klacht, al lijkt het drijven van een patates-frites kraam vaak materieel aantrekkelijker. De studenten zijn tegenwoordig vaak sportstudent, werkstudent of zelfs „honger- student" zo zeide de spreker. De Memorie van Antwoord heeft zijn inziens te veel dingen in het onzekere gelaten. Het beleid van de minister is volgens hem op sommige punten vaak vaag en dit zet de hoge departementale ambtenaren vaak te hoog in het zadel. „Bereden hoge ambtenaren zijn een groot gevaar vooral voor de vrije universiteiten", aldus de heer Diepenhorst. De heer Derksen noemde de spelling kwestie een netelige, vervelende en vooral hinderlijke zaak. Men zal moeten zoeken naar een zodanige leergang dat de kinderen zonder taalfouten leren schrijven. Wat heeft de gemengde Belgisch-Nederlandse commissie voor de spelling nu precies be reikt?, zo vroeg hij de minister en wat gaat er nu precies gebeuren? Wordt de nieuwe woordenlijst nu definitief ingevoerd of komt er een voorkeurslijst? Hij deed een beroep op de minister de Nederlandse spel ling van een chaos te redden en duide lijke regelen vast te stellen voor het ge bruik van bastaardwoorden en tussenlet ters bij samenvoegingen. Een spoedige be slissing in deze is ook in het belang van de uitgeverswereld. Van onze correspondent in Bonn) Het blijkt dat het bureau van de West- Duitse minister van Defensie, Theoaor Blank, en dat van de Amerikaanse mili taire missie in Bonn nog niet tot overeen stemming zijn gekomen over de bewape ning van de West-Duitse strijdkrachten. Blank en het hoofd van de Amerikaanse militaire missie, generaal-majoor Bradley verschillen van mening over de vraag of de West-Duitse bondsrepubliek alle voor haar bestemde en reeds voor haar in Europa klaar liggende Amerikaanse wapens moet overnemen of dat de Duitsers alleen het meest bruikbare uit de depóts mogen uit zoeken. Het is uitgelekt dat Blank de Amerikaneu ronduit gezegd heeft dat hij geen verouderde wapens wil hebben en slechts het allermodernste begeert. Het wapentuig dat de Amerikanen in Europa hebben bijeengebracht heeft naar men zegt meer dan een milliard doliar gekost. De namen van de steden waar de troe pen van dat leger in de toekomst perma nent zullen worden gestationneerd zijn thans bekend geworden. Het zijn ongeveer alle plaatsen waar ook vroeger troepen van de Wehrmacht in garnizoen hebben gelegen, zoals: Hamburg, Hannover, Kre- feld, Münster, Bielefeld, Osnabrück, Kas sei, Miinchen, Neurenberg, Passau, Würz- burg, Augsburg, Darmstadt, Karlsruhe, Mainz, Wiesbaden en Stuttgart. De man nen van de nieuwe luchtstrijdkrachten zullen voornamelijk te Fürstenfeldbriick in Beieren, te Bitburg, in de Eifel en op het vliegveld van Nörvenich, met zo ver van onze Limburgse grens worden opge leid. De marine zal bases in Wilhelms- hafen, Flensburg, Kiel en misschien ook in Lübeck krijgen. Lübeck ligt echter bij na tegen de grens van de Oostzóne aan en is daarom nogal kwetsbaar. Het ligt in de bedoeling de infanterie zoveel mogelijk naar het Oosten, tot vlak bij het ijzeren gordijn, vooruit te schuiven. De pantsertroepen worden omdat zij een wijd operatieterrein voor zich moeten heb ben, iets meer in de achterhoede, dus in meer Westelijk gelegen plaatsen, gehouden. Militaire modeshoiv De kwestie van de kleding is nog altijd niet opgelost. Wij vernemen, dat op de Bühlerhohe voor Adenauer een éénmans militaire modeshow is gehouden. Het staat echter nog niet vast hoe de uniformen er uit zullen zien, maar in ieder geval zullen zij grijsgroen zijn (feldgrau zegt men in Duitsland), net als vroeger. Men wijst er in Bonn op dat ook de uniformen van de Amerikaanse strijdkrachten geleidelijk KAAPSTAD (Un. Press) Het Zuid- Afrikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de nieuwe wet, welke de regering het recht geeft het aantal senatoren in de senaat te vergroten, zodat zij zeker zal zijn van een twee-derde meerderheid bij constitutionele hervormingen, met 82 tegen 51 stemmen aangenomen. De nieuwe Senaat zal bijna geheel bestaan uit leden van de nationa listische (regerings) partij. De regering heeft reeds aangekondigd dat zij haar meerderheid zal gebruiken om in de eerste plaats de naturellen op afzon derlijke kiezerslijsten geplaatst te krijgen. De minister van Binnenlandse Zaken Donges antwoordde op een desbetreffende vraag zonder omwegen, dat een van de voornaamste redenen van de nieuwe wet geving het uitschakelen van de invloed der naturellen bij verkiezingen is. Volgens mi nister Donges is de Senaat een spiegelbeeld van de verhouding der politieke partijen in het Huis van Afgevaardigden. Een con servatieve afgevaardigde zeide hierop, dat de Senaat zou worden uitgebreid met in wezen geen ander doel, dan de kwestie van het stemrecht der naturellen te regelen. Wanneer dit eenmaal gebeurd zou zijn, zal Zuid-Afrika opgescheept zijn met een on evenredig grote Senaat welke het land zeker 60.000 pond sterling meer zou gaan kosten. De minister van Arbeid, De Klerk, zei dat er voor de regering maar één werkelijk vraagstuk is: „hoe de blanke de baas te laten blijven". Alles wat met arbeid te maken heeft, dient in handen van de blan ken te blijven, aldus de minister. A nti-campagn De verenigde (oppositie) partij is een nationale campagne begonnen om gelden in te zamelen ten einde de nieuwe senaats- wet te bestrijden. Het geld zal worden be steed om in het gehele land petities op te doen stellen. 59) U hoeft me niet vast te houden! Ik kan heus nog wel op mijn bbenen blijven ststaan. Feest gevierd, dat is a alles. Ben met opzet zo 1laat gekomen. Barry nu in b bed. Wilde de de jongen niet verontrusten. B.ben erg ge gesteld op Barry. Het sp spijt me, Luke, m.maar ik wilde niemand tot la..last zijn Gaat u nu maar met me mee in pakken, zei Luke. Die taxichauffeur zou anders misschien ongeduldig worden. De professor lachte. Ik k. kom! Moet bij mijn vr vrienden terug zijn voordat de ststorm losbreekt. Ga nog v verder feestvieren! Het lijkt me dat hij al genoeg gefeest heeft, mompelde Don. Heb je soms hulp nodig, Luke? De professor ging zo recht mogelijk staan. Hij zag er indrukwekkend uit in het schemerige licht. De moeilijkheid met jullie boeren is door grijsgroene zullen worden vervangen. De korte jasjes, zoals de Amerikaanse mili tairen dragen, werden niet geschikt voor de toekomstige Duitse landsverdedigers ge acht. Men meent dat zij te kort zijn en dat de dragers een nierkwaal kunnen oplopen. Voor de uitmonstering van iedere sol daat, dat wil zeggen: voor zijn kleren en zijn schoenen, mag 1300 mark worden be steed. Iedere soldaat krijgt drie uniformen: een batlledress, waarbij een stalen helm hoort, (vermoedelijk van Amerikaans mo del) en waarbij rijgschoenen zullen wor den gedragen, een dienstuniform en een pakje om mee uit te gaan. De soldaten zullen met gemakkelijk te hanteren snel vuurgeweren worden bewapend, waarmee ook gewone schoten kunnen worden gelost. (Van onze correspondent in Londen) Het is zo goed als zeker dat de 72-jarige leider der oppositie, Clement Attlee, in de komende herfst zal aftreden als Labour s parlementaire leider. Hij heeft zich voor de korte huidige zitting, die in Juli eindigt, nog ter beschikking gesteld. Er schijnt weinig twijfel dat de socialistische Lager huisfractie een jongere leiding wenst aan gezien de meeste leden van het schaduw kabinet boven de 65 zijn. Deze generatie- crisis is een onderdeel van de partijcrisis, die door het verliezen van de verkiezingen in een beslissend stadium is gekomen. Dalton heeft zich reeds uit het fractie bestuur teruggetrokken, evenals Shinwell, die beiden naar de achterbanken zijn ver huisd. Dalton gaf enige dagen geleden het voorbeeld voor de andere bejaarde leiders, maar verklaarde dat Attlee als oppositie leider onontbeerlijk was. Attlee is twintig jaar lang de middenfiguur geweest, die rechts en links bijeen heeft gehouden. Zijn verdwijning zal dan ook door velen als een overwinning voor rechts worden be schouwd. Het was Attlee, die in de jongste partijcrisis Bevan de hand boven het hoofd hield. Er wordt beweerd dat nie mand behalve Attlee de partij in even wicht zou kunnen houden. Het is de vraag of de 67-jarige Herbert Morrison, plaatsvervangend partijleider, nog kans maakt voor de opvolging. Indien dit niet zo is, zou de 61-jarige James Griffith misschien in aanmerking komen of anders de 49-jarige Hugh Gaitskell, die destijds Sir Stafford Cripps opvolgde als Labour minister van Financiën. Hij wordt algemeen beschouwd als de toekomstige leider van de partij. Dalton's opvatting schijnt te hebben ge zegevierd, namelijk dat het schaduw-ka- binet niet een schaduw van het verleden moet zijn, maar het kabinet van de toe komst. NEW YORK (United Press). - Het Ame rikaanse weekblad „Newsweek" schrijft in een artikel dat er volgens berichten uit Djakarta aanwijzingen zijn tot reden van grote ongerustheid dat de communisten tegen het einde van dit jaar naar de macht zullen grijpen in Indonesië. De communis ten zouden óf trachten tijdens de nationale verkiezingen hun slag te slaan óf zij zou den een staatsgreep willen plegen met hulp van de talrijke communistische ambtena ren die zich in de loop der tijd in regerings kringen hebben gedrongen, aldus „News week". Een nieuwe revolutie in Indonesië zal de klok vijftig jaar terugzetten, schrijft de ..Indonesian Observer" in Djakarta. Het blad dringt er bij de politici op aan hun ondergeschikte geschillen te vergeten en gezamenlijk te werken aan de nederlaag der communisten bij de verkiezingen. „Zekere groepen in dit 'land, die genoeg hebben van de huidige stand van zaken schijnen bereid te zijn Indonesië in een bloedige chaos te storten. Zij steken niet onder stoelen of banken wat zij. voor ogen hebben: een tweede revolutie om een eind te maken aan de ondragelijke politieke toe stand". Er zal echter geen leiding zijn die het land ophaalt uit de ruïnes, die de twee de revolutie zal achterlaten, aldus het blad. Zware slagregens hebben gedurende de afgelopen 48 uur grote schade aangericht in het Zuid-Oostelijke deel van Frankrijk. Als de regen aanhoudt, moeten inwoners van verscheidene dorpen worden geëvacu eerd. Verscheidene wegen in de buurt van Grenoble staan blank. dat jullie niet kunnen fuiven. Ik heb reden genoeg om te feesten, geloof me! Ik ga naar huis. Heb erg veel geluk gehad bij de races, werkelijk erg veel!, zei hij zon der één moment te haperen en met ver heffing van stem. Hij keek grinnikend naar Sally, die hem met een wit weggetrokken gezicht angstig aankeek. Weet wat voor gevoel het is, nu ik tenslotte geluk heb gehad! Precies zoals juffrouw Hughes. Geld om over de baiK te smijten! De professor wees met een brede arm zwaai naar Sally. Kijk maar naar haar! Twintig duizend pond. De rijke Assepoester! Ik .ik heb niet zoveel als jij, Sally.maar ik be taal toch de taxi nu nietlaat hem maar wachten tot morgen HOOFDSTUK XXXII Sally kon zich naderhand niet meer herinneren of de storm tijdens of na de woorden van de professor was losgebroken. Plotseling kwam de donder aanrollen en weerlichtte het zó hevig, dat de avond voor de dag plaats gemaakt scheen te te hebben. Ze zag duidelijk de kwaadaar dige blik van de professor, voordat het weer duister werd en de regen met bakken tegelijk naar beneden begon te stromen. Het leek wel alsof de schuren, de dieren, het huis, als of alles weg zou spoelen. Sally's wereldje was boven haar gebo- Het s.s. „Bennekom" van de K.N.S.M. komt vandaag Dinsdag 7 Juni in Rotter dam aan en wanneer kapitein J. J. Jansen uit Haarlem, de gezagvoerder van dit schip, dan in de Lekhaven voet aan wal zet, be tekent dit voor deze gezagvoerder het ein de van een eervolle 42-jarige zeemansloop baan. Op 27 Juni 1913 trad kapitein Jansen als 3de stuurman in dienst. Begin 1940 werd hij tot gezagvoerder bevorderd. Toen kapi tein Jansen twee maanden als zodanig had gevaren, brak de wereldoorlog uit en gedu rende de gehele periode waarin Nederland om zijn vrijheid streed was kapitein Jansen buitengaats Hij nam deel aan de scheep vaart ten behoeve van de geallieerde oor logvoering Gedurende de laatste reis, name lijk op 15 April, bereikte de heer Jansen de pensioengerechtigde leeftijd Het was deze kapitein Jansen, die des tijds dr. Alain Bomard de Franse arts, die de Atlantische Oceaan overstak uitslui tend levend van wat de zee opbracht in de buurt van Barbados aan boord nam en na hem zijn juiste positie te hebben opge geven weer aan boord van de Heretique zette, waarmee dr. Bombard een dag daar na te Bai-bados landde, hetgeen betekende dat hij zijn avontuurijke reis had voltooid. (Van onze correspondent in Londen) Na elf dagen valt er voor het eerst een lichtpunt te constateren in het spoorweg conflict. De stakende machinistenbond heeft het bemiddelingsvoorstel van het Britse vakverbond (TUC) als basis voor besprekingen met de Britse transport com missie, de spoorwegleiding, aanvaard. De niet-stakende nationale unie van spoor wegpersoneel heeft verklaard evenmin bezwaar te maken tegen voorlopige af zonderlijke onderhandelingen tussen de machinistenbond en de spoorwegleiding. Dit is wat de machinistenbond altijd geëist heeft. De nationale unie is echter tegen het voorstel van het vakverbond dat pas in de toekomst de drie vakbonden in het spoorwegbedrijf (de machinistenbond. dc nationale unie en de bond van administra tief personeel) zullen beraadslagen over nieuwe loonschalen. De nationale unie stelt integendeel juist de eis dat de tot standkoming van een geheel nieuwe loon- structuur dient vooraf te gaan aan de op lossing van het huidige conflict. Dit is ook het standpunt van de Britse transport commissie. Het grote obstakel blijft inmiddels be staan, omdat zowel de regering als de Britse transport commissie van oordeel zijn dat eerst de staking dient te worden opgeheven voordat onderhandelingen kun nen beginnen en zeker voordat er een financieel aanbod kan worden gedaan. De regering is in een moeilijk parket omdat zij in haar pogingen een einde aan de staking te maken, voor alles rekent op de onmisbare medewerking van het vak verbond. De georganiseerde vakbeweging is nog altijd de grootste macht, waarvan elke regering, socialistisch of conservatief, in sterke mate afhankelijk is. Het vredes plan van het vakverbond, dat formele of informele inleidende besprekingen ver langt nog voor de staking is opgeheven, betekent ongetwijfeld een morele overwin ning voor de stakende machinisten, die hetzelfde willen. Terecht is opgemerkt dat het er in feite niets toe doet of de onderhandelingen voor het einde der stakingen beginnen, want er is gezien de door de staking aangerichte economische schade geen tijd te verliezen. Acht jaar geleden heeft een hof van onderzoek tijdens een spoorwegconflict de waarschuwing laten horen dat het drin gend nodig was voor een gezonde arbeids- prikkel de loonschalen te herzien. Een an der hof van onderzoek gaf dit jaar het zelfde advies. Er is echter nog steeds niets gebeurd. De hoop wordt in arbeiderskringen uit gesproken dat de transportcommissie, die eveneens het beginsel van de toeslagen wegens geschooldheid en speciale verant woordelijkheden heeft aanvaard, thans zo snel mogelijk met een realistisch aanbod komt. Alleen op deze wijze kan de staking, om een bedrag dat de prijs van dertig sigaretten vertegenwoordigt, spoedig tot een einde worden gebracht. Ook in de havenstaking is men een stap voorwaarts gekomen. Deze draait om een conflict tussen de kleine strijdbare stuwa doorsbond en de reusachtige transport arbeidersunie, die de kleine bond niet wil erkennen omdat deze haar leden tracht afhandig te maken. De „stelende" bond staat op het standpunt dat niet voldaan kan worden aan de eis van de transport arbeiders unie om de tienduizend „gesto len" leden terug te geven omdat deze zelf willen beslissen. gen hoofd in elkaar gestort. Silk huilde en Luke riep hem binnen. We zullen maar gaan pakken, zei hij nors tot de professor, die de schoudres ophaalde en zich, nu hij gezegd had wat hij had willen zeggen, gewillig liet weg leiden. Hij ging zitten op het bed, waarin hij nu wekenlang niet geslapen had, en keek naar Luke, die laden en kasten open de en de inhoud met nauwelijks verholen woede in de koffers smeet. De professor scheen er vermaak in te scheppen. Heb ik een streep door je rekening gehaald? Het spijt me, hoor! Ma^r ik wist het direct toen ik haar gezien hadben je blij dat je nu van me af bent? Erg blij, antwoordde Luke kortaf. Goed, goed, maar je kon het wel wat vriendelijker zeggen! Je bent een fidele kerel, Luke, maar het zou je wel goed doen als je eens flink de bloemetjes buiten zetteIk ga naar mijn vaderland terug om dood te gaandat is het beste, verreweg het beste van wat ik ooit gedaan heb Wat je vanavond gedaan hebt is het treurigste en gemeenste van je hele be roerde leven!, zei Luke woedend en sloeg met een klap het deksel van een koffer dicht. De professor schrok van deze woorden. Luister eens beste kerel! Je bent altijd erg goed voor me geweest. Ik ben het aan je verplichthet ontmaskeren van een indringster! Ik vind het vreemd dat je haar niet herkende. Haar foto heeft in alle kranten gestaan, herinner je het je nu? Luke schreef, staande voor een kleren- kastje, een cheque uit. Hij stopte het papier in de binnenzak van de professor. Hou nu je mond en ga mee. Dat was mijn laatste cheque. Ik ben je dankbaar voor wat je voor Barry hebt gedaan, Mar tin, en het spijt me verschrikkelijk dat je weer bent gaan drinken, maar ik wil je zo lang ik leef niet meer zien! De oude man stond op met een gemaak te verontwaardiging op zijn gezicht. Ik zal hier nóóit meer komen! Het is een grote fout van me geweestHet was dwaasheid om naar barbaren te gaan Onzeker lopend volgde hij Luke, die de grote koffers droeg. Hij ging in de taxi zitten, die voor de hoofdingang stond, en begon te zingen. De chauffeur, die bij Muria in de keuken koffie had gedronken, kwam grinnikend aanlopen. Gelukkig dat je hem eindelijk zo ver hebt gekregen, Duke. Nu wil ik nog wel rijden, maar over een uur zou ik het niet graag weer proberen. Het regent flink, hè? De taxi reed de donkere avond in, terwijl de professor luidkeels aan het zingen was. Luke bleef nog lang onder de luifel van de voordeur staan. Hij voelde er weinig voor zich weer bij de anderen te voegen. Toen Barry, die al naar bed was gegaan, iets riep, draaide hij zich echter om en ging naar binnen. De kleine groep op de achter-waranda was zó overvallen door de dramatische terugkeer van de professor en de plotse linge waterhoos, dat niemand zich secon den lang bewoog. Tenslotte legde Don een hand op Sally's trillende schouders. Het spijt me, Sally, het spijt me erg! Het had niet zo mogen gebeuren. Op de hem eigen onhandige manier pro beerde Don het meisje enigszins te troos ten. Hij had Sally de laatste weken nauw keurig geobserveerd en koesterde de hoop dat ze het goed met Ian zou gaan vinden. Nu hij Luke echter beter kende, vond hij het veel prettiger als ze met hèm in plaats van met Ian zou trouwen. Ian had enkele eigenschappen, die zijn zwager nu en dan wel eens tegenstonden. Allemachtig, heb je wérkelijk twintig duizend pond?, vroeg Mike stamelend. - Kolossaal! Als ik... Jij gaat nu naar bed, jongen. Don's stem klonk kortaf. En je praat er morgen op school niet over begrepen? Je bent oud genoeg om een geheim te kunnen bewaren! Ik zal er niets over zeggen. Slaap lekker. Goeie nachtrust, Sally. De jongen bleef even naast Sally, die weggezakt in haar stoel zat, staan en zei: Laat je toch niet van de wijs brengen door die oude kerel! Barry en ik houden van je, zelfs als je écht rijk bent! Dank je wel, Mike! Sally trilde als had ze koorts maar ze moest glimlachen ondanks haar tranèn. De jongen was zo oprecht! Ze wist het; de DETROIT (Reuter/AFP) Vijftiendui zend arbeiders van de Amerikaanse Ford fabrieken zijn Dinsdag in vier steden in staking gegaan, nadat Maandag een rege ling werd getroffen tussen hun vakbond en de directie van de Fordfabrieken. De man nen staken, omdat zij ontevreden zijn over plaatselijke bijzonderheden van het nieuwe contract, waarover na een staking van 68.000 arbeiders, overeenstemming was bereikt. Ook in fabrieken van „General Motors" zijn stakingen uitgebroken. Bij deze on officiële stakingen sloten zich 12.000 ar beiders aan Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen in hoger beroep een vonnis bekrachtigd van de rechtbank, waarbij aan C. Miga een vordering ad f 59.400 op de Staat der Nederlanden en het gouverne ment van Suriname werd ontzegd. De heer Miga, die wegens lidmaatschap van de N. S. B. in 1940 in Ned. Indië was gevangen genomen en later met een groep N.S.B.-ers naar Suriname werd overgebracht, achtte deze handelwijze onrechtmatig. Zowel de Haagse rechtbank als thans het hof hebben appellant in deze zienswijze niet kunnen volgen. De heer Miga werd veroordeeld in de kosten van het geding in hoger beroep ad f 500. beide jongens hielden van haar, vooral Barry. En dat was een troost. Toen Mike Barry uitvoerig had verteld over wat er op de waranda was voorge vallen en dat Sally zoveel geld had, floot de jongen. Zó! Daarom mocht Luke dus niet weten dat ze eigenlijk verpleegster is. Nu haar geheim, dat hij zo goed had bewaard, bekend was geworden, had hij geen reden meer om er niet met zijn vriend over te praten. Ik begrijp niet waarom ze zich voor juffrouw Hudson moest uitgeven. Mike's eerlijke gezicht was een en al verbazing en een studio waard. Oom Ian moet het geweten hebben en vader waarschijn lijk ook wel. Hij trok zijn pyama aan. Als ik zoveel geld had, had ik het iedereen gezegd! Barry herinnerde zich op dit moment maar al te goed wat de kranten over Sally hadden geschreven. Ze was assistente van Sir James Craven, en daarom weet ze zoveel van kinderverlamming af Hij is plotseling in Aucland gestorven en heeft haar een heleboel geld nagelaten. Ik geloof dat. ze genoeg had van al dat geschrijf in de kranten. Ik zou het niet erg vinden als mijn foto in de kranten kwam voor twintig duizend pond! Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6