Panda en de Meester-Klokkenmaker y Nationalisme viert hoogtij in F ranse reger ingskringen Wereldnieuws Geestdrift voor Europese integratie is aanmerkelijk bekoeld De radio geeft Vrijdag ^ock ió ket zo 2 Eindverslag stichting Watersnood Zeeland 1953 K«UW Menon spreekt Dinsdag met Eisenhower en Dulles Eisenhower vraagt crediet voor ontwapeningsstudie LIKDOORNS Wenen aanvaardt verdrag Processie in Buenos Aires in het openbaar verboden Vier Nederlandse theologen in Moskou aangekomen Sovjet partij-presidium op de Indiase ambassade Verenigde Staten blijven Joegoslavië steunen Strooiactie Rheumafonds Examens Kapitein Spier ridder militaire Willems-orde Minder valide jongeren met vacantie in Nederland Kerkelijk Nieuws ARBEID ZONDER ENERGIE VV DONDERDAG 9 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Parijs) De commentaren en reacties in Parijse politieke kringen op de conferentie van Messina, waar minister Beyen het Benelux- voorstel tot hervatting van de Europese integratie-politiek verdedigde, bevestigen onze aanvankelijke verwachting, dat het verenigd Europa-in-hope op Frankrijk voorlopig niet behoeft te rekenen. Men vindt over het algemeen dat de overi gens nogal omstreden minister van Bui tenlandse Zaken, Antoine Pinay, zijn bood schap op Sicilië niet al te kwaad heeft ge daan. Hij heeft zich op de vlakte gehouden en er alleen in berust, dat een zoveelste commissie de nieuwe voorstellen van de Benelux zal bestuderen, alsof die voorstel len door de heren Beyen, Biech en Spaak tevoren al niet van alle kanten waren ge wikt en gewogen. De Benelux-promotoren wisten dat ze het in Frankrijk hoofdzakelijk, zo niet uit sluitend, van de rooms-katholiëke MRP- mmistens Robert Sehuman. Pflimldn en Teitgen moesten hebben. Het is nu echter wel duidelijk dat ze de invloed van die heren blijkbaar hadden overschat. De Europeanen" in de regering-Fa ure heb ben de laatste weken fiasco op fiasco ge leden. Monnet's hernieuwdfe candlidatuur voor heit presidium van de Hoge Autoriteit in Luxemburg heeft het kabinet niet-in overweging willen nemen. Daarna moesten de MRP-ministers het aanzien d'at de be noeming werd getorpedeerd van de be kwame diplomaat Hervé Alphand, de grote Franse Europa-expert achter de schermen, die ambassadeur in Bonn had willen wor den. Tenslotte werd dan het Benelux- voorstel op elegante wijze naar een zeer verre toekomst verwezen. Premier Faure as geen vurig voorstander van de Europa-gedachte. Men vermoedt echter dat nu ook Pinay tot het nationalis tische kamp, waar de Gaullisten de toon aangeven, is toegetreden. Sehuman, die minister van Justitie is, maar wiens geest aan de Quad d'Orsay verwijlt, moet nog hebben getracht een beslissing te forceren door met de rooms-katholieke portefeuilles ij? rammelen. Toen hij echter bemerkte dat oit dreigement toch tot niets leidde, heeft hij de MRP-ontslagaanvragen maar weer ingeslikt. Zelfs bij de MRP'ers schijnt de liefde voor Europa niet zo ver te gaan, dat men bereid zou zijn de ministerszetels in de waagschaal te werpen. Aan de kantlijn Men moet dus wel vaststellen dat er in het blok van het rechtse centrum, waar door Frankrijk weer wordt geregeerd, geen meerderheid voor Europa meer bestaat. Bij liet linkse centrum socialisten, radicalen en rooms-katholieken valt zo'n meer derheid evenmin te vinden. Dat bleek bij de jongste kabinetscrisis, toen de Europese socialist Pineau lang niet voldoende steun verkreeg voor zijn investituur. De slotsom is. dat Frankrijk tot de vol gende verkiezingen, over tien maanden, aan de kantlijn zal staan, zodat geen enkel voorstel om Parijs weer in de Europese vaargeul te brengen, enig succes kan wor den voorspeld. Ook Pinay, die de Franse politieke keu ken uitnemend kent, wenst, zoals nu ge bleken is, zich de vingers niet te branden. Zelfs niét aan het koude water van het bijzonder voorzichtige plan, dat de Bene lux-ministers hadden opgesteld om Europa weer wat op gang te helpen. Het is geen bemoedigend vooruitzicht, maar het is mis schien wel beter de waarheid onder ogen te zien. De stichting Watersnood Zeeland 1953 heeft aan de Provinciale Staten thans haar eindverslag uitgebracht. De totale waarde van de na de ramp verstrekte goederen wordt geschat op rond 5 millioen gulden, waarin niet is begrepen de waarde van de levens- en genotmiddelen, die werden ver strekt. Daarnaast is ten behoeve van kle derdrachten. kampuitrustingen en bijzon dere gevallen een bedrag van twee millioen uitgegeven. Het verslag wijst er op, dat de ramp tot onmiddellijke hulpverlening drong, maar dat reeds spoedig bleek, dat het nood zakelijk was tot een coördinatie van alle hulpverlenende instanties te komen. Duide lijk werd, dat de hulpverlening niet op kor te termijn zou kunnen worden beëindigd. Bovendien deed zich de wenselijkheid voor de werkzaamheden in de sector der directe materiële hulpverlening te verbinden met sociale hulp in bredere zin, zoals die door maatschappelijke werksters en gezinsver zorgsters kon worden geboden. De werkzaamheden werden van zodanige omvang en het werk der stichting Zeeland onderging door de ramp een dergelijke uit breiding, dat het gewenst was een aparte stichting Watersnood Zeeland 1953 in het leven te roepen. Haar eerste taak was coör dineren. De grote voorraden goederen en levensmiddelen, die overal waren opgesla gen, moesten globaal worden geïnventari seerd en tegelijk moest de nog steeds toe vloeiende goederenstroom, die de inventa risatie bemoeilijkte, in ordelijke banen wor den geleid. Selectie en verzending der goe deren stelden geen gemakkelijke opgaven. Ruim 600 personen kregen speciale kleder drachtgoederen en 5000 levensmiddelenpa- ketten werden samengesteld en verzonden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in eeri Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zaridvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 heerlijk - verfrissend zuivert de adem - verhoogt uw energie en levenslust HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Tenor. Altviool en piano. 1.25 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33. Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Met oog en oor de wereld door, causerie. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Sopraan, fluit en piano. 16.00 Botanische rozen in de tuin, causerie. 16.15 Zigeunermuziek. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.15 Harmonie-orkest. 13.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerigsuitzending: Verklaring en toe lichting, waarin opgenomen: 1. in de serie De universitaire studie spreekt mej. Mr. M. van Lanschot over Wat kost studeren. 2. Het emigratiepraatje.- 19.30 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Muzikale causerie. 21.35 Pianorecital. 21.55 Orgelconcert. 22.20 Koor zang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.15 Voordracht. 11.35 Platen. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dans muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Klarinet en Piano. 14.30 Voordracht en Litteraire cau serie. 14.50 Sopraan en piano. 15.15 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Roe meens orkest. 18.45 De strijd voor meer wel vaart. causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Koorzang. 19.30 Het dogma voor ons, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Strijkkwarteta 20.30 Bene lux. causerie. 20.40 Leiding geven aan de jeugd van nu. causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.25 Buitenlands weekoverzicht. 21.40 Con certgebouworkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 A vond wijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Geva rieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.15 Programma ter gelegenheid van Vaderdag. 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 20.00 Ierse volksliederen 20.15 Sym- phonie-orkest m. m, v. solist. 20.55 Kunst- kaleidoscoop. 21.10 Symphonie-orkest m. m. v. solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Univeristêit. 22.30 Chopin-wedstrijd. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feitne van de dag. en: Hoe de weekbladen, het zien. (Op 224 cn 76 m.). Nehroe's afgezant naar Canada WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton is meegedeeld, dat Krisjna Menon, In- dia's vertegenwoordiger bij de UNO, Dins dag een onderhoud zal hebben met presi dent Eisenhower en minister van Buiten landse Zaken Dulles. Menon heeft onlangs besprekingen met premier Tsjoe En Lai gevoerd om een basis voor onderhandelin gen tussen de Verenigde Staten en commu nistisch China te vinden over vermindering van de spanning in het Verre Oosten. In Londen heeft Menon overleg gepleegd met premier Sir Anthony Eden en minister van Buitenlandse Zaken Harold MacMillan. Vandaag wordt hij in Ottawa verwacht voor beraadslagingen met de Canadese autoriteiten. Dwaasheid Menon is heftig. anti-Amerikaans. „Het zou dwaasheid zijn, zijn waarde als verbindings man tussen de Verenigde Staten en com munistisch China te hoog aan te slaan", aldus heeft James Richards, democratisch voorzitter van de commissie voor buiten landse aangelegenhedeen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, te Washington tegenover verslaggevers ver klaard. „Het is sinds enigé tijd duidelijk, dat de communistische staten pogen Menon hun kastanjes uit het vuur te doen halen", zo zei hij. WASHINGTON (AFP) President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres aanvullende credieten van 1.250 millioen dollar gevraagd voor dé financiering van speciale projecten van het Witte Huis, zoals een studie van de gehele kwestie der ont wapening, die wordt bekeken onder leiding van Harold Stassen, de raadgever van de president voor die kwesties. De andere projecten zijn: een studie van voorstellen, die internationaal begrip en internationale samenwerking beogen, onder leiding van Nelson Rockefeller, raadgever van de president; verbetering van de coör dinatie op het gebied van de buitenlandse economische politiek, onder leiding van de financiële deskundige Joseph Dodge en coördinatie van het program van projecten van openbare werken, onder leiding van John Bragdon. ADVERTENTIE VERWIJ DERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, N'OXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende i60) De viering van de vijftigste verjaardag van het verbreken van de staatkundige Unie tussen Noorwegen en Zweden - van de Noorse onafhankelijkheid dus - speelde zich Dinsdag af in het „Storting", de Nationale Vergadering in Oslo, in aanwezigheid van Koning Haakon, de regering en het opperste gerechtshof van Noorwegen. De foto toont de Noorse Koninklijke familie tijdens de herdenking. Van links naar rechts: Prinses AstridKoning Haakon, Kroonprins Olav en Prins Harald. Het was de eerste maal, dat drie generaties van de Koninklijke familie samen in de Nationale Vergadering verschenen. WENEN (A.F.P.) Na de Oostenrijkse Nationale .Raad heeft ook de Bondsraad het op 15 Mei te Wenen getekende staats verdrag van de Grote Vier met Oostenrijk aanvaard. President Körner heeft het ver drag getekend. De voorzitter van de Bondsraad, Hans Riemer, richtte de opwekking tot de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie het Oostenrijkse voor beeld spoedig te volgen. De Bondsraad heeft met algemene stemmen een door de vier parlementaire fracties ingediende mo tie aanvaard, waarin de regering wordt uit genodigd een wetsontwerp in te dienen. BUENOS AIRES (Reuter/AFP). De Argentijnse'politie heeft de Corpus'Christi- processie, die Zaterdag in Buenos Aires zou worden gehouden, verboden. De processie was een van de vijf, waarvoor het minis terie van Binnenlandse Zaken in Maart vergunning had gegeven. De processie zal nu in de kathedraai worden gehouden. Radio-Vaticaan meldt: „Het schijnt, dat het Argentijnse leger niet bereid is presi dent Perón te volgen in zijn strijd tegen de kerk. Naar bericht wordt, is de leger- dag dit jaar nog als van ouds gevierd met religieuze plechtigheden in de open lucht. In provinciesteden, waar kort geleden be togingen zijn gehouden, hebben de mili tairen geen stelling tegen de R.K. kerk genomen. De laatste tijd valt het op, dat hoge officieren niet aarzelen hun gezind heid te tonen als zij voorbij een kerk lopen en dat zij geestelijken groeten, die hun totaal onbekend zijn". In de afgelopen jaren hebben de autori teiten aan de Corpus Christi-processie deelgenomen. De burgemeester van Buenos. Aires liep altijd aan het hoofd van de stoet. Dit jaar hebben de bladen, met uitzonde ring van het onafhankelijke blad „La Nacion", geen melding van de processie gemaakt. In plaats daarvan hebben zij de burgers opgeroepen mee te doen aan de verwelkoming van de bokskampioen Pas- cual Perez, die op de dag van de processie uit. Tokio in de stad aankomt. Vier Nederlandse theologen zijn Woens dag vanuit Praag in Moskou aangekomen voor een bezoek, dat een week zal duren en dat tot stand kwam op initiatief van de Russisch orthodoxe patriarch Alexei. De Nederelanders, ds. F. E. Huizinga, professor dr. J. de Graaf, professor P. J. Jans en dr. E. Emmen werden op het vliegveld door vertegenwoordigers van Alexei verwel komd. Donderdag zal het Nederlandse ge zelschap een bezoek brengen aan de Neder landse ambassadeur in Moskou, Teixeira de Mattos. Ook zal een aantal kerken gn kathedralen worden bezocht en een rondrit door Moskou worden gemaakt. (UP) Zeer vriendschappelijk en hartelijk MOSKOU (Reuter) Alle negen leden van het presidium van de Russische com munistische partij hebben Woensdagavond aangezeten aan een diner in de Indiase am bassade te Moskou, dat ter gelegenheid van het bezoek van premier Nehroe aan de Sovjet-Unie werd gegeven. Het was de eer ste maal, dat het gehele presidium van de partij een bezoek bracht aan een ndet-com- mundstische ambassade. In het presidium hebben zitting: Boelganin, Kroesjtsjev, Mo- lotov, Vorosjilov, Kaganovitsj, Mikojan, Malenkov, Saboerov en Pervoekhin. Ver der waren maarschalk Zjoegov en andere leden van die Russische regering aanwezig. De Russische leiders bleven meer dan drie uur op de ambassade. De Indiase am bassadeur, K. P. S. Menon, zeide na afloop, dat de sfeer „zeer vriendschappelijk en hartelijk" was geweest. (leen onverdeelde instemming WASHINGTON (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, Harold Stassen, heeft in een Congrescommissie verklaard, dat Washing ton van plan is Joegoslavië hulp te blijven verstrekken. „Joegoslavië blijft volledig onafhankelijk van de Cominform. Dat is op zichzelf van aanzienlijk belang voor de rest van Europa. Bovendien werkt het land samen met Griekenland en Turkije." Het nieuwe plan van president Eisenhower voor economische en militaire hulp aan liet buitenland houdt 40.500.000 dollar voor Joegoslavië in. Enkele commissieleden had den mèt het oog op het Russische bezoek aan Belgrado herziening van de hulpver lening aan Joegoslavië gevraagd. De voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken uit het Huis van Afge vaardigden, James Richards, heeft ver klaard een felle strijd te verwachten over de voortzetting van de economische hulp aan Joegoslavië. Hij zeide de indruk te hebben, dat maarschalk Tito ten behoeve van zichzelf het Westen en het Oosten tegen elkaar uitspeelt. „Wij moeten uit maken hoeveel het ons waard is om het spel voort te zetten", aldus Richards. Van diplomatieke zijde te Londen wordt vernomen, dat de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk op 24 Juni te Belgrado bespre kingen met de Joegoslavische regering be ginnen over internationale zaken van ge meenschappelijk belang. De gedachtenwis- seling zal twee of drie dagen in beslag nemen. Het bijkantoor van het Nationaal Rheu mafonds te Rotterdam, dat een verrassings actie voert waaraan voor 228.000 aan prijzen is verbonden, is voornemens zich op Zaterdag 2 Juli met een boodschap tot het Nederlandse volk te richten. Vijf jachtvliegtuigen zullen tien millioen strooibiljetten, waarvan vijf millioen voor kinderen en vijf millioen voor volwassenen uitstrooien. In grote gemeenten zal dit met het oog op eventuele verkeersongevallen, na verkregen toestemming, des morgens vroeg geschieden, wanneer zich geen kin deren op straat bevinden en er nagenoeg geen verkeer is. De expeditie vangt voor deze plaatsen des morgens te half vier aan en wordt om kwart voor zeven des morgens beëindigd. In de overige plaatsen van ons land zal zulks in de namiddag geschieden. Leiden. Doctoraal examen scheikunde: E. J. W. Vogelzang te Leiden en A. W. de Ruy- ter van Steveninck (cum laude) te Leiden. Doctoraal examen geologie: H. C. G. L. Meijer te Leiden, A. P. Audretsch te Den Haag en F. J. J. van Heijst te Oegstgeest. Kapitein Tivadar Emile Spier, van het wapen der Infanterie, is benoemd tot rid der 4de klasse der militaire Willems-orde. Deze onderscheiding is kapitein Spier ver leend wegens: „het zich in de strijd onder scheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw als commandant van de afdeling „speciale troepen groep Spier", welke voor een militair politiële taak was toegevoegd aan het 6de regiment veldartillerie van de 7 December-divisie, in het tijdvak van Augustus 1947 tot medio 1949 in West-Java. Aan deze door hem uit inheemse vrijwil ligers samengestelde en naar hem genoem de, van één peloton allengs tot een sterkte van ongeveer 250 man uitgegroeide afde ling, was in het toenmalige territoriaal ge bied van de 7 December-divisie (West- Java) de uitvoering van talrijke zuive ringsacties toevertrouwd. De 37 minder valide jongeren, oorlogs slachtoffers van acht nationaliteiten, die tot 28 Juni onder auspiciën van de World Veterans Federation in het BIO-vacantie- oord te Bergen aan Zee verblijven, ge nieten door het krachtdadig bijdragen van grote en kleine gemeenten van een mooie vacantie. Grote busondernemingen bieden gratis vervoer aan en tal van particulieren stellen hun auto's ter beschikking om de minder validen naar de gemeenten te ver voeren, die een gastdag aanbieden. Het recreatieve element bestaat uit bezoeken aan musea, exposities of folkloristische ten toonstellingen, waaraan doorgaans een officiële ontvangst door het gemeente bestuur voorafgaat. De jongeren hebben de afgelopen week onder meer gezeild op de Friese meren en bezochten Volendam, Schiphol en Aalsmeer. Te Oudewater bezocht men de Waag; de gemeente Alkmaar verzorgt Zaterdag 11 Juni een tocht naar het park Sonsbeek in Arnhem. Vrijdag 17 Juni zal de kaasmarkt in Alkmaar worden bezocht. De gemeente Velsen ontvangt de groep op Maandag 13 Juni, waaraan 'n bezoek aan de Hoogovens is verbonden. Woensdag 15 Juni is Den Haag aan de beurt, 20 Juni Rotterdam met een bezoek aan de E 55, 23 Juni wordt Zaandam bezocht. Ook Amsterdam zal de jongens officieel ontvangen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Geld.) L. J. Wesseldijk te NijmegenHees. Bedankt voor Hoogeveen (toez.) J. Chr. W. Kruishoop te Meerkerk; voor Steggerda A. W. Lenderink, cand. te Almelo. Beroepen te Zuidwolde (Gron.) (toez.) R. J. Mooi te Vries (Dr.). Benoemd tot hulppred. te Twello ds. W. A. Dekker, em. pred. en hulppred. Geref. Kerken Beroepen te Giessen Oud- en Nieuwkerk A. Ykema, cand. te Haarlem. Bedankt voor Amstelveen Joh. Heule te Edam. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. ex. de heer J. Koen te Groningen. Beroepen te Berlikum H. Hogenhuis te Onnen (Gron.) Massaal. De „International Marine Engi neering Corporation" in New York zaï binnenkort een begin maken met het bergen van 270 schepen, die in de Ca- raïbische Zee zijin gezonken. Deze groot scheepse operatie zal worden geleid door de bekende Amerikaanse bergings desk undige John Ginne vanuit een hoofdkwartier in Mantazas op Cuba. Afgetreden. De fractievoorzitter van de liberalen in het Britse Hogerhuis, de 84-jarige Lord Samuel, heeft besloten af te treden ais voorzitter van de frac tie. Lord Samuel heeft deze post veer tien jaar lang bekleed. Meedoen. De Indonesische luchtmacht heeft voor het eerst straalvliegtuigen besteld. De regering te Djakarta heeft in Engeland een klein aantal De Havil- land Vampire straaljagers besteld voor opleidingsdoeleinden Huur. De Sovjet-Unie heeft ten behoeve van haar delegatie naar de komende herdenkingsbijeenkomst van de UNO in een voorstad van San Francisco voor de som van 4000 dollar voor twee weken een villa gehuurd. Uitgeput. Het bestuur van de Britse Oost- Afrikaanse kolonie Kenia heeft mede gedeeld, d'at de amnestiewet voor Mau Man-moordenaars, d'ie sinds 18 Januari van kracht is geweest, met ingang van 10 Juli buiten werking wordt gesteld. Mau Mau-leden, die zich vóór die datum nog niet hebben gemeld, zullen al hun land en rechten op grond verliezen. Elf. Het aantal doden bij het mijnongeluk nabij Neunkirchen in Saarland is door het overlijden van één van de gewon den tot elf gestegen. Thans zijn nog vijf van de zestien mannen, die in de mijn van de buitenwereld werden afgesloten, in leven. Aanmaning. De Tsjechoslo waakse ambas sade te Londen heeft in het communis tische blad „Daily Worker" een oproep geplaatst, waarin er bij uitgeweken Tsjechen, die in Groot-Brittannië ver blijven, op wordt aangedrongen naar hun land terug te keren. Indien de uit gewekenen binnen zes maanden terug keren, zullen er geen maatregelen tegen hen worden genomen. Gebroken. Lady Churchill, de 70-jarige echtgenote van Sir Winston Churchill, heeft haar pols gebroken bij een val op de trap van haar woning in Hyde Park. Boycot. De afgevaardigden van Ameri kaanse werkgevers die t.e Genève deel nemen aan de vergadering van de in ternationale arbeidsorganisatie hebben zich uit alle commissies teruggetrokken uit protest tegen het zondier stem recht toelaten van „werkgevers-ver tegenwoordigers" uit Rusland en de satellie tlamden Geweld. De Portugese regering heeft de Indiase regering formeel 'doen weten, dat „aanvallen" op Portugese gebieden in Voor-Indië „met geweld zullen wor den beantwoord". Volgens de Portugese regering werden van 25 Januari tot 4 Juni bij 19 aanvallen aan Portugese zijde drie personen gedood en vijf ge wond en aan Indiase zijde vier gewond: Hete zolen. De Belgische politie zal bij haar bestrijding van de misdaad voor taan gebruik maken van radio-activiteit. Gp plaatsen, waar b.v. diefstal wordt gevreesd, zal des avonds een niet in het oog vallende vloerbedekking worden neergelegd, die het radio-actieve rubi dium bevat. Een inbreker, die de voeten zet op deze vloerbedekking, behoudt gedurende vier maanden radio-actieve zolen. Ook bankbiljetten en vertrouwe lijke documenten kunnen met dit rubi dium worden behandeld. De uitstraling is zo gering, dat zij ook vooi de dief geen gevaar oplevert. Verzonken. Vier Blitse duikers zijn in Famagusta op Cyprus aangekomen om onderzoekingen te verrichten in de ver zonken stad Salamis. Salamis, een wel varende havenstad uit de oudheid, werd in 330 door een aardbeving vernietigd en gedeeltelijk door een vloedgolf ver zwolgen. Duikers hebben in het ver zonken deel van Salamis twee havens aangetroffen, een voor schepen, die op het Oosten voeren, en een voor vaar tuigen van de marine. De Britse duikers zullen proberen de beide havens in kaart te brengen en de gezonken galeien en hun lading aan een onderzoek te onderwerpen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR, 48 A'DAM - TEL. 717162. Falcon Zijden Regenmantels 49.75 39. „Zal ik de gevallen wijzer even opha len?", vroeg Panda. „Nee niet", antwoord de de klokkenmaker. „Eerst willen wij de poppen installeren. Zij moeten op rails monteerd worden, opdat zij bij der volle uur uit der zijdeur dr'uit komen en rond der toren zich bewegen". Nauwelijks had hij dit gezegd, of het zijdeurtje in de klok- ketoren vloog open en enkele figuren mar cheerden naar buiten. „Wat hoe?!", riep de klokkenmaker verbaasd, „dit is ja ene grote onbegrijpelijkheid! Die poppen zijn nog niet installeerd worden en daar mar cheren zij mij reeds!" ,.1-Iet zijn geen pop pen!", riep Panda, terugdeinzend, „het zijn de stadswachten!" „Jade stadswach ten!", beaamde een dunne stem en de ge meentesecretaris drong naar voren, met een gedeukte klokkenivijzer in de hand „Zij komen u arresteren, klokkenmaker'' vervolgde hij, „omdat u gepoogd hebt, mij met deze wijzer te spietsen". DE DUITSE natuurkundige Robert Mayer heeft eerst zelf geprobeerd een perpetuum mobile in elkaar te knutselen, en toen hem dit niet Lukte, heeft hij het terrein gron dig bedorven voor alle volgende uitvinders, die de hersenschim van de eeuwigbewe- gende machine wilden najagen. Deze uit spraak klinkt onvriendelijker dan zij is bedoeld, want het was werkelijk niet de bedoeling van Mayer uit wraak zijn navolgers alle kansen te ontnemen. Verre van dien, Mayer wilde weten waaróm het hem niet lukte een perpetuum mobile te vervaardigen en ont dekte door zijn mislukking te analyseren de bekende wet, die ons vertelt dat energie wel van de ene vorm in de andere vorm kan wor den omgezet, maar dat zij niet uit niets kan ontstaan. Hiermee was het doodvonnis over elk perpetuum mobile voor eens en altijd uilgesproken, want de energie die een machine verbruikt zal dus altijd moe ien worden toegevoerd en kan niet uit de bewegingen van de machine zelf ontstaan. Misschien kan een voorbeeld dit wal verduidelijken. Een 1000 kg. ivegende steen die zich op de top van een berg bevindt, heeft een zeker arbeidsvermogen, want la ten we de steen van de helling afrollen dan is het gevaarte, door de kracht waarmee hij aan de voet van de berg neerploft, in staat mechanische arbeicf. te verrichten, hetzij doordat hij een geweldige stoot geeft aan een schoepenrad, dat zodoende in be weging komt. hetzij doordat hij een ander mechanisme in beweging brengt. Maar goeddit schoepenrad krijgt een klap ev gaat draaien De draaiende beweging wordt steeds langzamer en het wachten is nu slechts op de volgende klap. Die komt niet, (Nadruk verboden) want de 1000 kg. wegende kei ligt aan de 'voet van de helling. Voor een nieuwe stoot tegen het schoepenrad zal het noodzake lijk zijn dat de steen eigener beweging de helling op rolt en opnieuw naar beneden komt zetten om' hel mechanisme de vol gende energieke sloot te geven, leder van ons zou hoogst verbaasd zijn wanneer de kei inderdaad uit zichzelf de helling op N ging, want volgens alle wet ten der ervaring is dit on mogelijk. Welnu, voor een ingenieur is elk perpetuum mobile, dus elke machine die arbeid ver richt zonder energie te ver bruiken, even ondenkbaar en even ongerijmd als de steen die zich vanzelf naar de top van de berg werkt. Maar desondanks blijven allerlei uitvinders tot op de huidige dag onver moeid zoeken vaar het apparaat dat, een maal op gang gebracht, energie produceert zonder dat voortdurend electriciteii, olie, kolen, of energie in welke stoffelijke vorm ook, behoeft te worden toegevoerd. En hoewel bijna 100 °/o van al deze pogingen op mislukkingen eindigen, hebben de on vermoeide strevers nog gelijk ook! Want ondanks de waarheid die in de (onbewezen!) stelling van Mayer moge schuilen, en welke redelijke inzichten daar aan ook tev grondslag mogen liggen, de natuurkundigen en ingenieurs die het per petuum. mobile theoretisch behandelen, kijken naar een zó volslagen abstract doel, dat de hersenschimmen jaoende uitvinder daarbij vergeleken een hoogst practisch man is. Daarover morgen. IL PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2