Agenda voor Haarlem voor Geen enkel geval van t.b.c. op de scholen van drie gemeenten Begroting O K en W in Eerste Kamer Vice-admiraal Schorer in Den Haag begraven Westerling wilde met jacht naar Z.-Molukken Nederlands-Belgische spellingsverdeeldheid Nieuwe kerkorde op 1 Januari van kracht Schoolartsendienst van Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort rapporteert Vijf leden van Dolfijnbemanning op Schiphol Lek ontstaan door machinetrilling Kleur-echt zwart transpiratie Geen uitzicht in de diamantstaking DONDERDAG 9 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Prof. Gerretson pleit voor leerstoel homoeopathie NESB-leider Wolthuis gooide roet in eten BIJ EXAMENS Vrijheid-blijheid-advies 99 99 Stoffelijk overschot van schipper in Scheveningen de lucht van in enkele minuten verdwenen deze fraaie nieuwe foto van het Koninklijk gezin wordt gratis beschikbaar gesteld voor iedereen die deelneemt aan de door Prinses Beatrix getekende rebus-prijsvraag van het Prins Bernhardfonds. Voor de goede oplossers zijn tal van prijzen beschik baar, de hoofdprijs is een auto. De trekking vindt uiterlijk plaats op 31 Augustus. (Foto M. C. Meyboom). Van onze parlementaire redacteur) In het voortgezet debat over de onder wijsbegroting stelde de heer A 1 g r a (AR) na een pleidooi voor verdere steun aan het Fries Orkest, met vreugde vast, dat de erkenning van de bestaansgrond van bijzondere scholen sinds lang reeds ge meengoed is geworden. Maar met de financiële gelijkstelling is het in sommige opzichten nog lang niet zoals het wezen moet; bijvoorbeeld is wettelijke regeling van het kleuteronderwijs gewenst. Waar aan liggen voorts de grote verschillen in de kosten van leerlingen op bijzondere en op openbare kweekscholen? Het ontbre ken van objectieve normen van subsi diëring van ioepaalde onderdelen van het Bijzonder Onderwijs levert in meer dan één opzicht bedenkelijke gevolgen op, zo als bijvoorbeeld blijkt bij het Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, waar de achterstand voor het protestants-chris telijk onderwijs 50% bedraagt. Bij de re organisatie van het Hoger Onderwijs is het volgens spreker vooral in verband met de toelating tot de universiteit gewenst de klassieke en de niet-klassieke opleiding gelijke kansen te geven. De onderwijsver nieuwing is te veel op het stelsel gericht; het moet meer om de inhoud van het onderwijs gaan, om het bevorderen van kennis en inzicht. Hiervoor moet de over heid de nodige ruimte verschaffen, doch tenslotte zal de school het zelf moeten doen. De beweging naar vernieuwing moet gesteund worden door een gezond mee leven van de maatschappij, in het bijzon der van de ouders. Mevr. Verwey-Jonker (Arb.) be pleitte betex-e, n.l. landelijke, regeling om de kunstenaars een bestaansminimum te verzekeren. Prof. Gerretson (CH) wilde gaarne eens horen hoeveel verwezenlijking van de onderwijs-reorganisatieplannen van mi nister Cals zou kosten en scheen te be twijfelen of het wel verantwoord is derge lijke lasten op ons volk te leggen. Ernstig wilde spreker er voor waarschuwen, dat het zowel financieel als ook wat het per soneel betreft wel eens te zwaar zou kun nen worden. De pi'incipiële gedachte van de onderwijspacificatie blijkt telkens nog niet nationaal goed te zijn gewoi'den. Er is slechts één nationale school, zo luidde sprekers stelling, die hieraan toevoegde, dat elke openbare school in zekere zin ook een bijzondere school moet zijn, en om gekeerd. Zo is er ook maar één nationale universiteit. Dit laatste deed de hoog geleerde senator stil staan bij de benoe ming van prof. Severijn's opvolger aan de Utrechtse Universiteit. Aangezien het bij de godgeleerde faculteit gaat om de op leiding van geestelijke voorgangers dient er in het hooglerarencorps voor het nodige evenwicht tussen de verschillende rich tingen zorg te worden gedx-agen. Te betx-euren valt 's ministers afwijzende houding tegen de schepping van een leer stoel in de homoeopathie. Met betrekking tot de spelling scheen prof. Gerretson voor te staan, dat er vrijheid zou zijn inzake de keuze van de schrijfwijze van bastaard woorden, terwijl inzake de voornaamwoor delijke aanduidingen tussen Noord en Zuid DONDERDAG 9 JUNI Frans Hals: „Liefdesi-oes", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore". 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. Minerva: „All about Eve", 13 jaar, 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld vex-oox-deelde haar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Onteerd", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like show business". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Kapel Minahassastraat, 8 uur, Stichting „Petra", H. v. d. Brink. Zuiderkapel, 8 uur, Ds. I. Vasseur, „Geen spectaculaix-e toeren". Jetty de GierVisser, zang. VRIJDAG 10 JUNI Lido: „Blond wi-akhout", 18 jaar, 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaar lijk" 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Het pei-fide web", 18 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Egyptenaar", 18 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Als de dauw hangt, komt er i'egen". 18 jaax-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studijp: „Detective Father Brown". 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Boemelstuden- ten". alle leeft., 2.30 en 4.15 uur en „Pépé le M#ko", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. in het taalgebruik een verschil bestaat, dat gehandhaafd zou moeten worden; hetgeen naar spreker aannam, ook het jongste advies van de NedeiTandsBelgische com missie bepleit. Hij hoopte, dat de minister het advies zou opvolgen. Het zelfde stond m r. I n 't V e 1 d (Arb.) voor. Deze senator voelde voor een leer stoel in de bestuurkunde; liever nog wilde hij een Academie voor opleiding van be stuursambtenaren. Tenslotte hield de heer Sc huur mans (KVP) zich met vorming buiten schoolvex-- band bezig. Pas over 14 dagen zal minister Cals van antwoord dienen, aangezien hij de volgende week in de Tweede Kamer aanwezig moet zijn. Uit een oogpunt van de levendigheid van het debat valt het te betreuren, dat een dergelijk „rekken" (tevens uit elkaar ruk ken) van de gedachtenwisseling in de Eer ste Kamer meer en meer pleegt voor te komen. Op 28 Juni, zo kon de voorzitter aankondigen, komt de crematiewet in open bare behandeling. In alle stilte is Woensdag in 's-Graven- hage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de gepensionneerde vice-admi raal jhr. G. L. Schorer, die op 4 Juni is overleden. Jhr. Schorer werd in 1876 ge boren te Amsterdam. In 1895 werd hij ma rine-officier. In de jaren 19021903 stu deerde hij electrotechniek te Luik, waarna hij leraar werd aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine. In 1907 kreeg jhr. Schorer het bevel over de eerste Nederlandse onderzeeboot; in 1916 werd onder zijn bevel de eei'ste onder zeeboottocht naar het toenmalige Neder lands Indië gemaakt. Van 1927 tot 1933 was jhr. Schorer (sinds 1929 vice-admiraal) hoofd van de afdeling matex'ieel zeemacht van het departement van Marine. In 1928 was hij benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van de koningin, voorts was hij ridder in de orde van Oranje-Nassau en in de orde van de Nederlandse Leeuw. Jhr. Schorer heeft ook deel uitgemaakt van de x~aad voor de lucht vaart. In het Eemskanaal te Groningen ligt het jacht „Evipan" aan de ketting, aan gekocht door de een dezer dagen, naar de heer P. J. Galliard vanmorgen aan de pei-s medededeelde, in Rotterdam opge- i-icht.e Nederlandse Conservatieve Partij, waarin zitting hebben de heren R. P. Wes terling, S. van Wijk uit Rotterdam en P. J. Galliard uit Groningen. Met dit schip zou Westerling naar Indonesië vertrek ken om zich te voegen bij de Zuid-Moluk se troepen, aldus de heer Galliard. Naast elkaar staan de partij en de stichting „Hulpactie voor de Zuid-Molukken". In deze stichting heeft mr. J. A. Wolthuis zitting, die voor f 12.000,in het jacht „Evipan" is geïnteresseerd. „Mr. Wolt huis, die lid is van de N.E.S.B., wilde een rol spelen in onze partij", aldus nog steeds de heer Galliard maar fascisti sche elementen willen wij weren. Politiek gezien hebben we niets met mr. Wolthuis te maken, vervolgde hij. Dat is ook de oorzaak van het vastleggen van het schip. Dinsdagmiddag vertrok de „Evipan" uit Groningen naar Delfzijl om zee te kiezen met bestemming Oostende. Daar zou de heer Galliai'd zich aan boord begeven. Mr. Wolthuis hoorde van het plotselinge ver trek en liet beslag leggen op het schip. Het jacht bevond zich reeds in de haven van Delfzijl, maar kreeg te kampen met motorpech. Tevergeefs trachtte men naar Embden op te stomen. Het schip keerde terug naar de binnenwateren en daar ont stond een wilde achtervolging tussen een politieboot en de „Evipan". Het schip werd aangehouden en naar Groningen teruggebracht. De heer Galliard zegt alle eigendomspapieren te hebben en hij neemt aan binnen enkele dagen het beslag te kunnen laten opheffen. De heer Galliard meent, dat de snelheid van het schip (40 km per uur) groot genoeg is om eventuele Indonesische corvetten te ontlopen. De stuurhut heeft een bepantsering gekregen. „De conservatieve partij", aldus de heer Galliard, „heeft als doelstelling het be houd van Nieuw-Guinea en herstel van de souvereiniteit van de Republiek der Zuid-Molukken". ADVERTENTIE spelen zenuwen een groie rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten (Van onze parlementaire redacteur) De pogingen om op het gebied van de schrijfwijze van het Nederlands eenheid tussen Noord exx Zuid te bereiken, schijnen op een mislxikking te zullen uitlopen. In de jongste samenkomst van de ge mengde Nederlands-Belgische commissie werd men liet namelijk omtrent écn ding eens: dat men het oneens was. Het door die commissie voor de Neder landse en voor de Belgische regering be stemde advies, dat officieel nog niet is in gediend, zou hierop neerkomen, dat voor NedeiTand zou gelden, dat de woorden, in de het vorige jaar verschenen woordenlijst, die voox'zien zijn van de aanduiding v(nx.), als hij öf als zij woorden kunnen worden beschouwd, waarbij dan de voorkeur zou uitgaan naar het voorop geplaatste. De vrij heid zou echter bestaan om het tussen haakjes geplaatste als uitgangspunt te nemen! Soortgelijke vx-ijheid blijheid zou eveneens toegelaten woi'den met be trekking tot de zogenaamde bastaardwoor den. Als de woordenlijst dus vermeldt „contact," doch vervolgens ook „kontakt," zou dit willen zeggen, dat het eerste de voorkeur verdient, doch dat niet fout is, in dien men de tweede schi-ijfwijze zou toe passen. Nadat het advies bij de ministerraad zal zijn gekomen, zal deze moeten beslissen. Met belangstelling valt af te wachten of het tenslotte te nemen besluit, mede wat het Onderwijs en wat de ambtelijke schrijftaal betx-eft, de verdeeldheid tussen Noord en Zuid en bovendien het gebrek aan eenheid binnen Nederland mogelijk zal maken. Voorshands schijnt dit wel te duchten te zijn. Op de tweede dag van de vergaderingen der evangelisch-lutherse synode te Amster dam hebben de door de liturgische commis sie aan de synode vooi'geiegde ontwerpen betreffende de aan de kerk aan te bieden vormen van liturgie, een diepgaande dis cussie doen ontstaan. Het x-esultaat was, dat de synode de ontwerpen aanvaardde. Deze zullen worden opgenomen in het nieuwe gezangboek, dat op 25 September door de kerk in gebruik zal worden ge nomen. Reeds enige jaren wordt met kracht ge werkt aan de voorbex-eidingen voor een nieuwe kerkox-de. De meeste onderdelen dezer kerkorde werden reeds door de sy node aanvaard. Thans kwamen de laatste twee ordeningen op de agenda voor, name lijk de ordening betreffende het verkiezen van leden der synode en de ordening be- ti'effende de wijkgemeenten. In de eerste ordening wordt het oude systeem verlaten van de verkiezing van synodeleden per gi-oep van gemeenten. De vex'kiezing zal vooidaan uit één candidater.lijst door de ge hele kerk geschieden. Nu de synode deze beide ox-deningen, na breedvoerige bespre king, heeft aanvaard, is de kerkorde com pleet en kon het besluit worden genomen, dat de kerkorde op 1 Januari 1956 van kracht zal worden. Daarbij werd bepaald, dat de eerstvolgende verkiezing van sy nodeleden in het najaar reeds volgens de bepalingen der nieuwe kerkorde zal ge beuren. Het verlies, dat de stichting In- en Verkoop van Aardappelen heeft geleden ten gevolge van haar transactie met een com binatie van vier exporteurs, de „gouden ploeg", beloopt ongeveer anderhalf millioen gulden. Dit heeft de heer J. M. Glotzbach, dii-ecteur van het bedrijfschap voor aai'd- appelen, medegedeeld tijdens een perscon ferentie, die werd gehouden over het aax-d- appelbeleid in het voorjaar van 1955. >9 De filmstudio in Duiven- drecht, die sedert ..Willem Parel" op non-actief stond, is dus deze week in gebruik genomen voor het verfil men van Piet Bakker's geestesproduct „Ciske de Rat". Sedert Maandagmorgen acht uur wordt er gewerkt, nee, letterlijk gezwoegd. Want het is geen sinecure om wekenlang van 's mor gens acht tot zes k zeven uur in de avond onafgebro ken in touw te zijn in een atmosfeer, die door de ge weldige hitte van de vele lampen en schijnwerpers veel van een gloeiende oven gaat krijgen. Menig zweet druppeltje zoekt tevergeefs een uitweg onder de artis- tiek opgelegde laag schmink op het gelaat van de spe lers. Dat hebben wij, leken, die als rustige toeschouwers straks behagelijk in het flu weel van een bioscoopzetel zijn gedoken zo niet direct in de gaten. Voor ons betekenen die paar uren een aangename ontspanning en onze hoog ste loftuiting leggen we misschien in de woorden: Ciske is goed, die moet je gaan zien. Maandagmorgen om ne gen uur klonk voor de eer ste maal, na veel passen en meten heus, de centime ter is er meerdere malen aan te pas gekomen om de 99 juiste afstand te bepalen de stem van Wolfgang Staudte: Achtung! Fel flitsen de Jupiters op spelers en figuranten en Kees Brusse stommelde in grote haast de trap van het geïmproviseerde gerechts gebouw af, botste geagi teerd tegen een voor het lo ket staande dame op, holde de portierslóge binnen en nam de hoorn van het tele foontoestel. Eerste instelling! Maar voor deze op de film werd vastgelegd, is zij zeker vijf k zes maal over- gespeeld. Want Staudte ziet de kleinste oneffenheid, iedere aax-zeling, elke onna tuurlijkheid. Zijn die her steld, dan komt pas de „Generalprobe" en daarna de opname. „Stilte! Came ra! Geluid! Opname!" Dan kan men een speld horen vallen en alleen het zachte gezoem van de came ra verbreekt de stilte. De timmerman, die eldei's in de grote ruimte bezig is de huiskamer van Ciske's familie in elkaar te zetten, staakt zijn gehamer. De schilder laat zijn verfkwast rusten, de requisiteur houdt op met sjouwen en zeulen. Alles leeft in hoogspanning: zou het lukken? En het lukt. De eerste strook zal straks ontwikkeld en ge keurd worden. En inmiddels gaan de „Proben" en de op namen door. Er moeten er deze dag twee en dertig wox-den gemaakt, tenminste zo staat het op papier in het grote werkplan, dat aan de muur hangt. Of ze klaar zullen komen is de vx-aag. Zo niet, dan betekent dit niet alleen een paar dagen langer werken, het houdt tevens in, dat de uitgaven vermeerderd worden. Inder daad, het is niet zo eenvou dig als men denkt. Wie er meespelen in deze nieuwe film In de Holland se vex\sie er wordt ook een Duitse opname van ge maakt vele prominenten. Jenny van Maerlant, Cees Laseur, Paul Steenbergen, Johan Valk, Jan Teulings, Ben Groeniex-, Kees Brusse, Guus Oster, Stine Lerou, Riek Schagen en vele, vele anderen. Op de eerste dag zaten voor de figuratie al 15 burgers, 2 bodes, 2 veld wachters en 2 advocaten opgepoetst en afgestoft op hun beurt te wachten. En gisteren kwam Ciske er aan te pas. „Onze Rat", zo als Maatsuyker (Johan Valk) de hoofdonderwijzer, hem in een joviale bui noemde. Ciske dééd het goed. Hij speelt onopgesmukt en heel natuurlijk, al is hij dan pas dertien jaar. En dit is uiter mate belangrijk, want hij is toch de figuur waar ten slot te de hele film om draait. H. D. Blijkens het verslag van de schoolartsen in het district Heenxstede-Bloemendaal- Zandvoort kwam in het verslagjaar op de scholen in deze drie gemeenten geen enkel geval van tuberculose meer voor. Op uitge breide schaal werden de Pirqnet-onderzoe- kingen verricht, waarbij op de rond dertien duizend gevallen enkele tientallen positieve reacties werden gevonden; al deze gevallen bleken bjj het voortgezet onderzoek (door lichting op het consultatiebureau) géén af wijkingen te vertonen. Ook de algemene lichamelijke toestand van de scholieren was over de gehele linie gunstig. Slechts van 11 jongens en 22 meis jes was deze algemene toestand slecht te noemen, hetgeen dus neerkomt op nauwe lijks 2 a 3 pro mille. Voorts merken de schoolartsen in dit verband op dat de be oordeling van de lichamelijke ontwikkeling van het schoolkind voor een deel nog sub jectief is en afhankelijk van het persoon lijke oordeel van de betx-effende arts. De vaststelling van een standaaxd-groeilijn en de „Peledisie"-index zijn voor een objectief oordeel onvoldoende gebleken. Men moet het kind in zijn biologische status en ont wikkeling bezien en factoren van sociale verhoudingen, erfelijke .en vele andere fac- toi-en bestuderen en daaruit de conclusie trekken die voor elk kind afzonderijk bepa lend is. Belangx-ijk acht de schoolax-ts met het oog hiex-op de schoolverzuimkwestie. Men krijgt wel een behoorlijke kijk op de gezondheidstoestand door de bestudering van de absentielijsten. De behandeling van spra.akgebrekkigen is in Heemstede in handen gelegd van een ADVERTENTIE TYPHOON-SPORT logopaediste, waarbij de gemeente in vele gevallen financiële steun voor de behande ling verleent: in Bloemendaal onthoudt de gemeente zich van financiële steun en in Zandvoort is deze mateiie nog in studie. Gevallen van besmettelijke ziekten wer den nu en dan aangetroffen: in Heemstede 2 gevallen van roodvonk, in Bloemendaal 10 en in Zandvaart 12; diphtherie 1 maai in Heemstede en 3 maal in Bloemendaal. In Heemstede werden 6 leerlingen aan gewezen voor uitzending naar vacantieko- lonies, 2 voor een school voor slechthoren den, 10 moesten bijzonder spi-aakonderwijs volgen, terwijl 35 leerlingen heilgymnastiek kregen. Bij het eerste onderzoek bleken in deze gemeente 292 kleuters en 195 leerlin gen van de laagste klassen der lagere scho len te zijn gevaccineerd tegen pokken ter wijl deze aantallen voor diphtherie resp. 283 en 206 beliepen. In Bloemendaal werden 4 leerlingen uit gezonden naar vacantiekolonies en kregen 64 leerlingen heilgymnastiek. In deze ge meente bleken 849 kinderen bereids te zijn gevaccineex-d tegen pokken en 663 tegen diphtherie alsmede 3 tegen typhus. In Zandvoort tenslotte moesten 2 kinde ren worden uitgezonden naar een vacantie- kolonie en kregen 22 leerlingen heilgymna stiek. Hier bleken bij het eeiste ondei'zoek 373 kinderen te zijn gevaccineerd tegen pokken en 348 tegen diphtherie. „De pols van de schipper klopte nog toen wij hem uit het water opvisten", ver telde Woensdag de 41-jarige stuurman van de Zatei-dag cix-ca vijftig mijl ten Oosten van Aberdeen op de Noordzee vei-gane logger Dolfijn SCH 204 van de rederij Gebrs. Van Leeuwen. De stuurman J. Z. Vrolijk, kwam Woensdag omstreeks drie uur met nog vier andere leden van de be manning per KLM-vliegtuig uit Prestwick op Schiphol aan. Hij vertelde nogmaals hoe schipper Maarten den Heyer geweigerd had van boord te gaan, toen na zeven uren de situatie tenslotte hopeloos wex-d en de vijftien overige leden van de bemanning zich in veiligheid brachten door over te springen op een andere logger van de vis sersvloot, de Maria SCH 305, die langzij gekomen was. De strijd om het behoud van de logger heeft precies twaalf uur geduurd. Het was de machinist Pi-onk, die kort na midder nacht de motor startte om de vleet in te halen. Nadat de machine vijf minuten ge draaid had ontwaardde hij tot zijn schrik het water dat van onder de machine snel het ruim binnenstroomde. Hij zette on middellijk de pompen aan en waai'schuw- de de schipper. De motor werd eerst stil gezet. „Waar het gat precies zat konden we niet zien", vertelde hij op Schiphol, want het zat onder de 250 PK Werkspoormachi- Tegen het vei'schijnen van zwarte schapen in een te goe der naam bekend staande fa milie is weinig uit te richten. Dat valt zoals het beschikt is en het bevestigt de ontmoedi gende theorie, dat niets zo weinig erfelijk is als goede eigenschappen. Temidden van een gezin dat uit als-maar vrome, rechtschapen en geste ven kinder-kens bestaat, duikt plotseling een vreemde ver schijning op, die uitgerust is met de merkwaardigste opvat tingen over wat hoort en niet hoort. Een zwart schaap temid den van zuiver-witte, al uit de verte te herkennen als een af- wijkeling, waaraan de familie weinig plezier beleven zal. Zo ken ik een gezin, waai'in de tere plant der deugdzaam heid liefderijk gekoesterd wordt. Het gezin schrijdt des Zondags als een rijtje kegels ter kexke rechtop, niet ter zijde blikkend en met de ernst van vastbesloten rechtschapen heid. Op de rugjes der vrou welijke leden dansen de strak ke vlechtjes in de ingetogen maat der zedige stappen en de mannelijke leden dragen zelfs in de blinkende Zondagse zon neschijn zwarte pakjes van degelijk snit. De vader en moeder, als wachters zonder vi-ees of blaam, dirigeren hun willige kudde langs rechte wegexx door het leven. Zij betalen met vreugde de lidmaatschappen van tientallen verenigingen, wier humane en ideële doel stel! ingexx boven alle twijfel verheven zijn. Zij lezen gees telijke tijdschriften en zijn een voorbeeld voor de wufte we reld rondom. Hoe kan in zulk een gezin nu het onkruid der boosheid opschieten en zich ontvouwen tot een brutale brandnetel van een kind, een meisje met bloeddox-stige neigingen en on vrouwelijke ruwheid? De va der heeft er wi-evel en zorgen over, de moeder stil verdriet. Maar het is niet anders. De boosheid in het kleine brandneteltje heeft zich ge openbaard omtrent haar vijfde vex'jaardag, toen zij op een desbetreffende vraag de wens te kennen gaf als verjaarsge schenk een tweeloops cowboy revolver te mogen ontvangen. Toen de rook van deze ontzet tende ontploffing was opge trokken, keken vader en moe der elkander met afgrijzen aan. Een revolver. Een tweeloops nog wel.En dat voor een meisje. Moeder had gerekend op een pop, vader op een kinderbijbel. Ze had desnoods beide kunnen krijgen. Maar de belangstel ling van de kleine onverlate ging helaas naar geen van bei de uit. Wat moet ik met een pop? vroeg zij misprijzend. Wat moet een vijfjarig meisje met een pop? Vertroetelen, aan- en uitkleden, te slapen leggen, voeden, wassen, mee op visite nemen, tegen pi-aten in kinderlijke brokkentaal, mee naar bed dragen en in het algemeen koesteren als een liefste bezit. Dat ontwikkelt het moed'erinstinct, schept reeds vroeg de gezinssfeer en bevox'dert de geestelijke ont wikkeling in de enig juiste richting. Dit alles werd het kleine zwarte schaap in serieuze be woordingen vooi-gehoudien. Het afschuwelijke woord „ï'evol- ver" kon moeilijk worden her haald, d-och er werd gespro ken van dat „lelijke voorwerp". Er werd gezegd dat revolvers dienen om mensen te doden en in het algemeen om geweld te plegen, zodat het een „lelijk voorwerp" der liefdeloosheid en bruutheid is. Maar er zit een touwtje aan de kurk, en als je schiet kan die kurk niet verder dan het touwtje lang is. Het gaat niet om de vraag, hoever dlie kurk kan. Het gaat erom dat schieten iets lelijks is. Meisjes schieten niet. Meis jes mogen niet aan schieten denken. Meisjes moeten moe dertjes zijn. Moedertjes kunnen zo nu en dan toch wel eens een beetje zachtjesaan min of meer schie ten? Meisjes moeten zich voor stellen dat haar pop haar echte kindje is, dat haar zoi-gen no dig heeft. Daarom moet je een pop vragen. Een pop is van geperst papier of van plastic. Daar raak je op uitgekeken. Ze zeggen nooit wat en voelen niets. Ze zijn hoekig en stijf en stom. Geef mij maar een revolver. De andere kinderen van het gezin beschouwden haar gaan deweg als een droevig geval, dat zowel afkeer als mede lijden verdiende. Zij wierpen meewarige blikken op de ver- dorvene en zochten gelegen heid om met kleine opmerkin gen en voorbeelden de boze mentaliteit van het zwarte schaap om te buigen naar de rechtschapenheid. De vei'jaar- dag naderde, kwam en ging vooi-bij. Er waren kleine, veelzeggende geschenken als zakdoekjes, prentenboekjes en. rijgkralen, kleurpotloden en andere meisjesachtige tierlan tijn tj es. Geen pop. Het ganse jaar werd verder besteed aan de reclassering. De gezamenlijke zorgen van het gezin concentreerden zich met grote planmatigheid op de kleine vei-schoppeling, die zo veel strijd te voeren had om goed te worden zoals de anderen. Toen de zesde verjaardag naderde, vroeg de vader zich af of het lange jaar van oefe ning en instructie iets goeds zou hebben uitgewex-kt. De moeder hoopte op de uiteinde lijke ontluiking van het moe derinstinct, dat zij met zoveel zorg het hele jaar lang in de ontvankelijke ziel van het zwarte schaap had gepoiript. Wat wil je hebben met je vei'jaardag? Het was geruime tijd stil. Het gezin bad geluidloos en hoopte. Er viel een speld, zo dat iedereen schrok. Toen kwam het antwoord: Een pop. Er barstte geen lofzang of jubellied los. Daarvoor waren de gezinsleden te zeer ge traind, en te beheerst van aard. Doch de opluchting 'en vreugde vexTichtten de grote en kleine gezichten. De kroon stond nu te blinken op het moeizame werk. De overwin ning was behaald. Het zwarte schaap was witgewassen. Toen bleek echter dat op deze aarde de boosheid zich pleegt te wortelen met lange, stevige vertakkingen, zodat zij vaak tevex'geefs wordt afge sneden. Want de kleine meid deed de hemel instorten door erbij te voegen: Een mooie, grote pop; en ik kan haar met Peter van hiernaast ruilen tegen een tweeloops cowboy-revolver. ne. „Ik heb er geen andere verklaring voor, dan dat het gat ontstaan is op een zwakke plek, die het begeven heeft door de trillingen van de machine, toen die aange zet werd." In toerbeurten heeft de bemanning van dat moment af tot zeven uur 's ochtends naast de automatische pomp ook de hand pomp bediend, doch het binnenstromende water was niet te bedwingen. Omstreeks vier uur stond de machine al bijna tot de top toe in het water. Om half zes brak het waterdichte schot door, zodat ook het ach terschip onder water liep. Tevoren had men in een gat van circa twee dm middel lijn in dit schot een stuk spek geduwd om het te dichten, doch later begaven de naden het. „Als het schot heel was gebleven dan hadden wij de Dolfijn zonder twijfel kun nen redden," meent de machinist. Twee uur nadat het water de machine kamer was begonnen binnen te stromen kwam een ander schip van de rederij, de Albatros, die op drie mijl afstand lag te vissen, na een ï-adiotelefonische opi-oep langszij de zinkende Dolfijn en nam de reep over, waar de ïxetten aan vast zitten. Bovendien wei-d een sleeptros van 70 meter lengte aan de Albatros gebonden, die later samen met de Maria nog geprobeerd heeft de Dolfijn drijvende te houden. De tien overige bemanningsleden wor den hedenmiddag met het Nederlandse schip „Nieuwland" in Rotterdam verwacht. Albatros in Scheveningen De SCH 264 (Albatros), met aan boord het stoffelijk overschot van de Zaterdag j.l. omgekomen schipper M. den Heijer van de „Dolfijn", is om kwart voor vier Woensdagmiddag in de Scheveningse ha ven aangekoiTxen. Van verschillende gebou wen bij de haven hing de vlag halfstok. De „Albatros" nam ligplaats voor het kantoor van de rederij Gebr. van Leeuwen, waar aan, zoals bekend, de vergane „Dolfijn" en de „Albatros" toebehoren. De met de Ne derlandse vlag bedekte ruwhouten lijkkist werd, nadat er een krans aan was geixecht, van hier naar de woning van schipper Den Heijer overgebracht. ADVERTENTIE Mejuffrouw Jo Steel, Brlnltgreverweg, Deventer, schrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik transpireer ontiottond en dat Is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toon maar eens geprobeerd ol Arrld crème zou helpen en Ja hoor. na onkele minuten hield de transpiratie op en was do lucht ook weg." Een beetje Arrid in rle okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Het College van Rijksbemiddelaars heeft Woensdagavond, in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid, een informatieve bespreking gehad met de partijen, betrokken bij het conflict in de diamantindustrie. De besprekingen hebben niet tot resultaat geleid.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5