Groen Co Niet krabben DEBRALIINE IN DE WERELDPOLITIEK Rusland worstelt om stabilisatie Uitgaan in Haarlem Vijftig jaar geleden O.E.E.S.-ministers beraden zich over vrije om wisselbaarheid $T*TE (XPRÉSS 777 Nederlands plan schept nieuwe mogelijkheid Gevangenisstraf voor deelnemers complot in botersmokkel Mishandeling van oude man: twee maanden ^Hoe is het ontstaan?^ VERGETELHEID 3 Vera Lynn op E-55 nieuwe et* Nu zo zacht Dit woord: DOOPCEEL Kardinaal Spellman hekelt regiem van Perón Mummie met vier benen in Zwols museum Botsing veroorzaakt brand in Italiaans station Agendo voor Haarlem Glazenier Richters te Rotterdam overleden Examens Uit Haarlems Dagblad van Vrijdag 10 Juni 1905 VRIJDAG 10 JUNI 1955 In zijn werkplaats aan de Amstel te Amsterdam legt de heer M. T. Koornstra, schilder-decorateur, de laatste hand aan zijn 60 „totems", die eerstdaags op voet stukken geplaatst, de winkelstraten van „Eutopia", in gewone tijden Arnhem, zullen sieren. (Van onze correspondent in Parijs) In het chateau de la Muette te Parijs is gisteren een nieuwe conferentie tussen de 14 ministers van financiën der Organisatie voor Europese Economische Samenwer king geopend, die vanavond besloten zal worden. De voornaamste punten van be spreking betreffen opnieuw het voort bestaan van de Europese betalingsunie cn de vooruitzichten op een spoedige afkon diging van de vrije inwisselbaarheid der Europese munten. Het is opnieuw de Engelse schatkist bewaarder Butler, die zich als voortrekker der vrije omwisselbaarheid opgeworpen heeft, en die daarbij een zekere steun ondervond van de Duitse, Belgische en Nederlandse collega's. Frankrijk daaren tegen houdt nog voet bij stuk en de Franse minister van Financiën, Pflimlin, zou zelfs hebben gedreigd de OEES de rug toe te keren indien het Britse plan voortgang zou vinden. De Fransen geven hoog op van hun principes van de Europese soli dariteit en voorspellen dat de vrije omwis selbaarheid het einde van iedere hoop op een Europese eenheidsmarkt zou beteke nen. Ongelijk hebben ze daarin, onder de huidige omstandigheden, zeker niet hele maal. Maar ze verzwijgen dat de wissel vallige Franse economie er de belangrijk ste oorzaak van is dat op het moment de tijd voor de Britse plannen nog niet geheel rijp genoemd kan worden. Men gelooft intussen niet dat de Engelsen hun voor stellen met alle geweld door zullen willen drukken. Wel scheen er sprake van te zijn dat Butler zou opperen de Europese be talingsunie door een nieuw orgaan te ver vangen, waardoor Londen zijn valutaplan nen met groter vrijheid op ieder gewenst moment opnieuw zou kunnen lanceren. De ANP-correspondent meldt verder: Een der ernstigste hindernissen op de weg naar herstel van de omwisselbaarheid is de kwestie of er al dan niet fluc tuerende wisselkoersen moeten komen. Vooral Engeland is zeer gesteld op een ruime mogelijkheid van koersfluctuatie omdat het daarin een corrigerend element ziet en tevens een mogelijkheid om een zekere mate van valuta-vrijheid te behou den. Het bezwaar, dat andere landen er tegen hadden, vloeide voort uit hun vrees, dat fluctuerende wisselkoersen weer tot tweezijdige handelsovereenkomsten zouden leiden. De oplossing voor dit probleem is nu gevonden dank zij een Nederlands plan, waarvan de directeur van de Nederlandse Bank de heer Posthuma, de ontwerper is. Dit Nederlandse plan, dat door minister Van de Kieft in de ministerraad uiteen gezet is, nadat de Britse regering er reeds tevoren informeel over was gepolst, bleek voor alle leden van de ministerraad in ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALIATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 principe aanvaardbaar. Het plan schept dank zij een vernuftige technische con structie de mogelijkheid van multilaterale maandelijkse afrekening op veilige basis, ook dan wanneer sommige wisselkoersen vrijheid van fluctuatie krijgen binnen ruimere limieten dan de thans toegestane grens van 1 percent naar boven en be neden (welke grens thans trouwens slechts een dode letter is). Het Nederlandse com promis-voorstel verkreeg de voorkeur van de ministers boven een Zwitsers plan, dat tevoren in de vorm van een memorandum bij de raad was ingediend. Vandaag zal de ministerraad waarschijnlijk een resolutie aannemen, waarin deskundigen van ver schillende landen de opdracht krijgen, het plan in bijzonderheden te bestuderen en zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen aan de executieve raad van de OEES. De Engelse zangeres Vera Lynn zal Zon dag 12 Juni een bezoek brengen aan de E- 55 en 's middags en 's avonds op de Uni- festi optreden. De Avro zal dit optreden van Vera Lynn 's avonds uitzenden. Vera Lynn heeft grote populariteit ge kregen in de oorlog toen zij overal ter we reld waar geallieerde troepen waren, voor de soldaten zong. Voor de economische politierechter te Utrecht, mr. P. J. Klaver, hebben Donder dag zeven personen terecht gestaan, be schuldigd van deelneming aan een groot smokkelcomplot in boter naar België, dat in Januari volledig kon worden opgerold. De hoofddader, de 42-jarige kaashande laar G. A. van der W. te Bunnik, tegen wie vijf maanden gevangenisstraf was ge- eist, waarvan twee voorwaardelijk, als mede f 1500 boete subsidiair 75 dagen hechtenis, werd veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk, alsmede een boete van f 1.000 subsidiair 50 dagen hechtenis. De tweede hoofdschuldige, de zuivelhandelaar J. E V. uit Oudewater, werd conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot twintig weken gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk, benevens een boete van f 1500 subsidiair 75 dagen hech tenis. In verband met deze smokkelaffaire werden voorts nog twee maanden gevange nisstraf opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk en een boete van f 1.000 aan de gebroeders F., zuivelhandelaren te Delft, wegens leverantie van 43'A> ton roomboter; vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, aan de bo- terhandelaar J. de J. uit Rotterdam we gens leverantie van 65 ton boter, vijf maanden gevangenisstraf, waarvan tien weken voorwaardelijk aan de Maastricht se autohandelaar J. H. L. van de B., die als expediteur had gefungeerd en vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk voor de grossier in fruit A, V. te Rotterdam, die mede de botertrans- porten had helpen verzorgen. Op 11 Januari werd in Steenwijkerwold een 75-jarige jager mishandeld door drie jonge mensen. Een van hen werd Donder dag door de Zwolse politierechter tot twee maanden veroordeeld. Het drietal had op een fietspad de man aangehouden en een ruzie uitgelokt. De bejaarde man werd bont en blauw geslagen en hij kon, toen de zaak op 31 Mei voor de eerste maal door de Zwolse politierechter werd behandeld, een van zijn ogen nog niet normaal gebrui ken. Van het drietal was toen alleen J. B. gedagvaard. De zaak werd voor nader onderzoek echter terugverwezen naar de rechtercommissaris, omdat niet voldoende bewijs kon worden gevonden. Twee getui gen, vader en zoon P., die met paard en wagen passeerden toen de man werd aan gevallen, beweerden niets te hebben ge zien en ook andere betrokkenen slaagden er in zich aan directe uitspraken te ont trekken. hoewel zij allen onder ede stonden. Donderdag echter, toen deze zaak ander maal werd behandeld, kwam een van de getuigen met een pertinente verklaring. Hij had geen deel genomen aan de mishande ling, maar wel verdachte J. B.. een andere J B. en diens vader K. B. zien slaan, schop pen en stompen. Een en ander was voor de officier vol doende om het wettig en overtuigend be wijs te constateren. Hij deelde mee, dat ook vader en zoon B. zullen worden ver volgd en voorts, dat hij zal nagaan in hoe verre tijdens de eerste zitting meineden zijn gepleegd. Tegen J. B. eiste hij drie maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde B. tot twee maanden gevan genisstraf. ADVERTENTIE Iemands doopceel lachten wil zeggen: nagaan wat hij op zijn geweten heeft, al het kwaad vertellen dat men van hem weet. Een doopceel is een blad papier, waarop predikant of priester de naam van het gedoopte kind en die zijner ouders benevens de geboorte- of doopdatum schreef. Ceel of cedel stamt af van het Latijnse schedula, dat een verkleinwoord is van schede, een woord van Griekse oorsprong. Voordat in 1812 de burgerlijke stand in ons land werd ingevoerd, was het lichten dat wil zeggen: copie nemen van het doopceel het enige middel om na te gaan wanneer iemand geboren was. De uitdrukking heeft zich in ongunstige zin ontwikkeld en heeft nu speciaal betrekking op iemands ondeugden en gebreken. De maatregelen, welke in Argentinië tegen de Rooms-Katholieken worden ge nomen, doen denken aan een „herleving van het nazisme", zo heeft de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat hij zich aansloot bij de bisschoppen van Chili, Bo livia en Columbia in hun protest tegen de „tirannieke onderdrukking". Vier benen blijkt de mummie te hebben, die al jarenlang het pronkstuk van het Overijsels geschiedkundig museum te Zwolle uitmaakt. Men wist niet, of de mummie een man of een vrouw was, en evenmin vanwaar zij stamde. Thans heeft men althans een aantal bijzonderheden ontdekt door de mummie voor een röntgen toestel te zetten. In de van hiëroglyphen voorziene wikkels blijken vier benen en voeten te steken. Van de schedel ontbreekt de bovenkaak. De onderkaak is gebroken, halswervels en schouderbladen mankeren ook. De romp is een wirwar van stukjes rib, de bekkenbeenderen aijn niet te vin den. De röntgenfoto's heeft men op advies van het museum voor oudheden te Leiden, toegezonden aan twee Egyptische hooglera ren, een in Londen en een in Cairo om op deze wijze mogelijk het raadsel op te los sen. De express-trein MilaanParijs is gis teravond op het station van Premoselio bij Domodossola, in Italië, op een goederen trein ingereden, waardoor een tankwagen, geladen met benzine werd opengereten en in brand geraakte. Het station was onmid dellijk in een vuurzee herschapen. De ma chinist van de expresstrein werd gedood. De stoker liep ernstige verwondingen op. Een veertigtal personen liep lichte verwon dingen op. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt. Dat maakt het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel Het kost enige moeite de in snelle opeenvolging uit Moskou losbrekende politieke nieuwigheden in het oog te houden en naar hun waarde te sch-it- ten. Wat echter ook de bedoelingen van de mannen in het Kremlin mogen zijn, gebrek aan verbeeldingskracht hebben zij niet en zij slagen erin de aandacht van de ganse wereld te boeien met telkens weer verrassing barende ondernemingen. Zij blijken een aantal stuntnummers op hun show-programma te hebben, die elkander de loef trachten af te steken in originaliteit en nu liet eenmaal zóver is, stijgt de nieuwsgierigheid naar de slot-apotheose met sprongen, omdat men zou kunnen zeggen: van nu af aan kan men alles verwachten, er is geen grens meer te ontdekken aan de Russische vindingrijkheid op het gebied van politieke feestartikelen. Doch deze beeldspraak is natuurlijk te wuft voor het ernstige karakter van de zaak waar het eigenlijk om gaat: de ontwikkeling van de nu al jaren durende crisis tussen de grote mogendheden in het Westen en dc Sovjet-Unie. VRIJDAG 10 JUNI Lido: „Blond wrakhout", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het perfide web", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ralace: „De Egypte naar", 18 jaar en 8 uur. Frans Hals: „Ge merkt in de woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Detective Father Brown", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Pépé le Moko", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertge bouw, 7.30 uur, Haarlems Muziekinstituut, 124ste muziekschooluitvoering. Openlucht theater. Bloemendaal, 8 uur, Spaans dans en zangensemble „Coros y Danzas". ZATERDAG 11 Juni Lido: „Blond wrakhout" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaar lijk", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het perfide web". 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Egyptenaar", 18 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Gemerkt in de woestijn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Detecvtive Father Brown", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: ..Boemelstuden ten", alle leeft., 2.30 en 4.15 uur en „Pépé le Moko", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Openlucht theater, Bloemendaal, 8 uur. Spaans dans en zangensemble „Coros y Danzas". Tevens extra middagvoorstelling om 2 uur. Er is in deze jaren echter wel liet een en andier veranderd, al bleef de crisis voort duren. En de grootste veranderingen vol trokken zich daar, waar volgens Weste lijke opvattingen de brandhaard van de moeilijkheden en gevaren lag: in het Kremlin. De dood van Stalin, de val van Beria, de terugtocht van Malenkov, de be vrijding van Oostenrijk, de voetval voor Tito, de feitelijke erkenning van de West- Duitse Bondsstaat door de uitnodiging aan Adenauer het zijn alle titelopschriften boven nieuwe hoofdstukken in het boek der Sovjet-Russische vaderlandse geschie denis. Hoofdstukken, die in hun uiteen lopende verscheidenheid één element on miskenbaar gemeen hadden: de labiliteit van het dictatoriale regiem. Deze labiliteit ontstond op zuiver natuur lijke wijze door het wegvallen van de dic tator. Slatin stierf en daarmee stierf de door hem gevestigde dictatuur, die behalve de praktijk van de onverbiddelijke knoet toch in ieder geval de constructie van het Sovjet-Russische rijk op haar naam had en deswege de moeder van het moderne, com munistische Rusland kan worden genoemd. De stabiliteit, die deze politieke constructie zonder twijfel kenmerkte, was inhaerent aan Stalin's persoonlijk regiem. Het is nu wel duidelijk, dat hij die stabiliteit mee in het praalgraf genomen heeft en dat zijn politieke erfgenamen in twijfel verkeren over de koers, die zij in de nieuwe wereld- verhoudingen te varen hebben. De erfenis bestond voor het grootste deel uit een zich zelf isolerende zelfgenoegzaamheid, waar door de nieuwe machthebbers zich wat ook hun werkelijke bedoelingen en men taliteit mochten zijn geplaatst zagen tegenover een zich steeds meer verstevi gend vijandig b:ok van Westelijke landen. Zij werden in de frontlinie van de koude oorlog geplaatst en trachtten hun strategie te improviseren aan de hand van een merk waardig mengsel van communistische dog ma's, politieke oogmerken, Marxistische, Leninistische en Stalinistische wens-profe- tieën, diplomatieke noodzakelijkheden en persoonlijke strevingen. Ook in dit opzicht bewezen zij met levenden lijve, dat het Marxistische communisme op den duur niets anders dan een maatschappelijk her vormingsstelsel kan zijn, waarvan de poli tieke leuzen van wereldheerschappij en pro letariërs-bevrijding worden uitgehold tot onzin in de ontwikkeling der wereldge schiedenis. Een hervormingsstelsel van een zeer beperkt overgangskarakter, dat op een bepaald moment moet kiezen of delen, en zich dus moet aanpassen aan en vermengen met andere, nieuwere, betere en tijd-eigene ideeën die overal ter wereld geboren kun nen worden. Malenkov, in de frontlinie van de niet tegelijk met Stalin gestorven koude oorlog, wankelde duizelig naar het achterland der verschoppelingen terug, nadat zijn probeer sel aan alle kanten gefaald had. Hij werd niet geëxecuteerd, omdat de ijzeren vuist van de wrekende dictatuur krachteloos en verbleekt in het staatsiegraf tot eeuwige rust was gekomen. Nu staan daar Kroetsjev, Boelganin, Mo- lotov, Kaganowitsj, Mikojan en Zhukov in min of meer uiteenlopende functies en aanzien. Er is geen enkele Stalin bij. Er is geen man bij die zo hecht verbonden is met de opgang van het nieuwe Rusland uit de duisternis van de Czarentijd, dat hij met één gebaar kan beschikken over leven en dood, actie en reactie van de ganse Sovjet- Unie; ondanks hun persoonlijke neigingen en aanleg is er geen enkele werkelijke dic tator bij. Dit maakt hun positie tegenover elkan der uitermate zwak en het pleit wellicht voor hun realiteitszin, dat zij thans volgens ad da ar op wijzende gegevens een onderling compromis hebben bereikt, dat hun daden verenigt op het vlak van een „behoudende" politiek. Behoudend wil zeggen: consolidatie van Ruslands positie binnen de uiterste gren zen van een ongevaarlijke verhouding met de buitenwereld. Oostenrijk en Joegoslavië vielen buiten die grens, Duitsland valt er eveneens 'buiten en de afkapping van deze gevaarlijke uitlopers is dus een noodzaak. Een normale betrekking, met Joegoslavië is thans in zicht en ten aanzien van Duits land mag men verwachten, dat ook daar een situatie die een einde aan de latente wrijving met het Westen zou maken, de Russen zeer welkom zou zijn. Naast het gevaar voor een oorlog met het Westen over dit onderwerp staat daar echter voor de Sovjet-Unie het gevaar dat Duitsland voor haar een potentiële vijand zou kunnen worden, zoals' het ook ten tijde van Hitler was. Wanneer de komende viermogend- hedenconferentie de Russen zekerheid zou kunnen geven dat het Westen thans niet meer zoals vroeger Duitsland tegen hen wil opjagen, zou een oplossing van de Duitse kwestie niet zo ingewikkeld meer behoeven te zijn. De Westelijke mogendheden zijn nu wel tot het besef gekomen, dat er voor aggres- sieve bedoelingen in de nieuwe Russische koers geen plaats is ingeruimd. Zij willen daar natuurlijk van profiteren ten bate van de wereldvrede, doch ook en dat verhindert misschien een onmiddellijk ein de van de wrijvingen ten bate van hun eigen positie tegenover het industrieel en commercieel van grote betekenis wordende Russische machtsgebied. Vandaar dat Dul les, de al te voortvarende Amerikaan-e minister van Buitenlandse Zaken, deze viermogendlhedenconferentie meteen ge bruiken wil om de Oost-Europese satelliet- landen van de Sovjet-Unie los te weken. Behoudend1 tewerk gaan wil echter voor de Russen zeggen, dat zij de veilige wal der Oost-Europese landen moeten handhaven cn verstevigen. Het zou wellicht tactischer zijn, wanneer het Westen zich voorlopig alleen beijverde om de Duitse situatie op te klaren en de Sovjet-Unie in ieder geval te overtuigen van zijn ernstige streven tot liquidatie van de Duitse gevaarsfactor in Europa. De viermogendhedenconferentie wordt wellicht nog voorafgegaan door nieuwe Russische stappen tot bezwering van ge varen, die de stabiliteit der Sovjet-Unie verhinderen. Deze kalm af te wachten en ze als mogelijke hulpmiddelen tot overeen stemming te verwelkomen zou de Weste lijke taktiek moeten zijn niét, ze als ca pitulaties te kenschetsen en ze als aankno pingspunten voor Westelijke zelfoverschat ting te beschouwen. J. L. TONEEL EN DANS Vrijdag 10 Juni, Openluchttheater, Bloemen daal, 20 uur: Optreden van de Spaanse groep „Coros y Danzas", met ruim honderd zangers en dansers en een tiental muzikale ensembles. Op Zaterdagavond 11 Juni zal het optreden te Bloemendaal herhaald worden. Vrijdag 11 Juni, Stadsschouwburg. 20 uur: Voor de Vereniging van oud-illegale wer kers in Kennemerland geeft het Rotter dams Toneel een opvoering van „Het Verraad" van Armand Salacrou in een vertaling van Anna Koopman. Regie: Jan Teulings. In de voornaamste rollen Caro van Eyck, Ann Hasekamp. Wim van de Brink, Ton van Duinhoven, Eric van Ingen en Steye van Brandenberg. MUZIEK Vrijdag 10 Juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Üitvoering door leerlingen van het Haar lems Muziekinstituut. Op Dinsdagavond 14 Juni geven de leerlingen eveneens een uitvoering. Maandag 13 Juni, Grote Markt. 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters, die ook te beluis teren is op Donderdag 16 Juni van 20 tot 21 uur. Dinsdag 14 Juni, Grote Kerk. 20 uur: De organist George Robert speelt werken van van G. Frescobaldi, G. F. Handel, L. N. Ciérambault, Jean Langlais en César Franck. Donderdag 16 Juni, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Roebrt speelt werken van J. P Sweelinck, W. Bvrd, John Bull, H. Purcell. J .S. Bach, Padre Martini en Joh. Pachelbel. DIVERSEN Vrijdag 10 Juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door inspanning uit spanning" voert onder regie van Piet de Wit op „Narcose", van Wim D.umont. Zaterdag 11 Juni, „De Leeuwerik", 20 uur: Opgevoerd wordt „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw" van Wim Du mont. door de toneelvereniging „Heem stede-West" onder regie van Carl Veerhoff. Zaterdag 11 Juni, Concertgebouw, 20 uur: Jubileum-show ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der E.V.C. waaraan be kende radio- en televisiesterren zullen medewerken. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe onstelling van dc regentenstukken van Frans Hals. Ex positie vap noppenhuis anno 1750 net inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur. des Zondags van 1317 uur. Huis Van Loov: Tentoonstelling van werken van leden der Haariemse kunstenaarsver eniging „De Groen" tot en met 11 Juni. Geopend on weekdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Woonhuis Van T noy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy van 1012 en van 14—17 uur. Op Zondagen alleen van 1117 uur. Op 77-jarige leeftijd is te Rotterdam overleden de kunstschilder en glazenier Marius Johannes Richters, die op 20 Maart 1878 werd geboren. Hij heeft in Rotterdam gewerkt en gestudeerd. Tot zijn werk behoorden onder meer de ra men van de Zuiderkerk, die bij het bom bardement van 1940 verloi'en gingen. Hij heeft ook de ramen van het koor van de St. Jan te Schiedam gerestaureerd. Tot zijn laatste' grote werken behoorde een opluistering van de aula van de Theolo gische School te Kampen. NEL ROOS NAAR AMERIKA Evenals het vorige jaar is de Neder landse danseres Nel Roos uitgenodigd door enige dansstudio's in New York voor het geven van lessen. Zondag vertrekt zij naar de Verenigde Staten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen theologie: J. M. E. Cruvellier uit Aix- en -Provence, Frankrijk. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel Ange- lo, Claude Lorrain, Fossielen en mineralen historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis, Gedempte Oude Gracht 47: Tentoonstelling van leer lingen van de kinderschilderschool van Ton de Boer. Geopend tot 11 Juni van 20 tot 22 uur. In het dorp, waar ik voor enkele dagen als aanzienlijk vreemdeling, zij het streng incognito, ben afgestapt om even van het ge-urm des dagelijksen levens te bekomen, leeft men, naar ik oppervlakkig heb opge merkt, in geestelijke zin op een wekelijks streekblad. Er zullen wel huizen zijn, waar het dagblad uit de hoofdstad van de pro vincie komt en de h.h. notabelen zullen zelfs wel een groot dagblad uit Holland lezen, maar ik ben aangewezen op het kleine hotel. Daar hangt naast de spiegel van het buffet in de gelagkamer een koperen krantenrek, dat mooi voorzien is van het streekweek'olad voornoemd, de Toeristenkampioen van Maart 1953 en het orgaan van de Nederlandse reddingsmaat schappij. In geen van drieën stond de ge boorte van ons nieuwe Dreesje. Ik heb het een week na dato pas vernomen door een toevallige opmerking van de kapper. Al die dagen dat ons splinternieuwe kabinet er al weer was heb ik in de over tuiging geleefd dat de heer Burger nog aan de schaafbank stond. Ik heb wandelingen gemaakt en aandachtig naar wilde eenden en statige reigers op het duinmeertje zitten kijken en het gekke is, dat ik eigenlijk helemaal vergeten was, dat ik in een crisis toestand verkeerde. Hier zitten ze te wach ten op wie de nieuwe burgemeester zal worden, want de oude heelt eervol ontslag gekregen wegens benoeming naar een grotere gemeente. Ik kan overigens niet zeggen dat het dorp daarover in een koorts- toestand heerst. Ik hoor méér spreken over het faillissement van bakker van Heugten en de commandant van de rijksveldwacht is óók overgeplaatst. Maar ik weet nu zij het effies te laat dat het kabinet ongewijzigd is terugge keerd, doch ik kan niet zeggen dat ik gis terenmiddag daarom over het bospad heb lopen fluiten. Het is gek, maar je bent nog geen drie dagen in zo'n dorp of je weet niet meer wie staatssecretaris Van den Berge is. Maar stel u gerust. Overmorgen hoop ik weer terug te zijn in het volle leven. Ge louterd door wilde eenden en reigers en helemaal fris tegenover de dingen. Ik ben benieuwd wie burgemeester wordt. Mijns inziens is de gemeente-secretaris de aangewezen man, maar Den Haag zal wel weer een vreemdeling benoemen. Den Haag houdt nu eenmaal nooit reke ning met onze verlangens. Gerechtvaardigde verlangens, zou ik willen zeggen. ELIAS In het kiesdistrict Tietjerksterac" -el gebruiken hoofden van Christelijke scholen de leerlingen voor de verkie zingscampagne. Zij krijgen n.l. de bro chure „Allemaal Socialist" mede ter verspreiding.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5