Houten schoollokalen toch in Bloemendaalse bos Dansfeest in Bloemendaal Kort en bondig Ir. F. B. Carbasius Webers Dank voor 16000 rupees uit Haarlem "Brieven aan de redactie S-f-ilmó e ^jDeek Cores y Danzas SLOT DEFECT? Instrumentalisten aan de beurt Radio Moors var Bloembollencultuur Bijdrage van vier ton voor nieuwe beurs Burgerlijke Stand van Haarlem Muziekinstituut Examens Raad van Bloemendaal komt Donderdag bijeen Afdeling Haarlem van „De Verzamelaar" opgericht Bestrating Knardijk gereed ZATERDAG 11 JUNI 19 55 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een alle critiek ontwapenende na tuurlijkheid heeft het gezelschap „Coros y X>anzas" gisteravond de eerste van drie voorstellingen in Bloemendaals Open luchttheater gegeven, vooral na de pauze met groot succes. Het is inderdaad een kos telijke bloemlezing uit de ongemeen rijke floklore van het Ibe risch schiereiland, die in ongekunstelde vor men wordt aangebo den. Het bezwaar, dat vele mensen tegen volksdansen hebben, komt voort uit de gelijksoortigheid van bewegingsmotieven. Het is bijvoorbeeld helemaal niet moei lijk om de verwant schap aan te tonen, die er tussen/de thans vertoonde, sardanas en de, Hongaarse czard^é bestaat. In Spaprje zijn echter zo ver/1 invloeden samen- veo £/?stroomd, dat er een aparte bekoring kon 'voortkomen uit de mengeling van ele menten uit sterk ver schillende culturen. He Spaanse dansen, heeft een enthousias te onderzoeker eens geschreven, zijn ver anderlijk als het weer, maar de bewolking kan nooit zo dicht zijn of tenslotte breekt de zon door. Het aardse en het hemelse gaan hand in hand. Nu eens ingetogen, dan weer uitgelaten, soms droefgeestig en vlak daarop vrolijk, aristocratisch en kwajongensachtig bij toerbeurt, hebben zij een levendigheid, die de dreiging van ver veling door de talloze herhalingen spelen derwijze overwint. Vreemde overheersers, zoals Moren en Grieken, hebben hun nog duidelijk waar neembare sporen achtergelaten. Maar ook cp andere manieren werd de Spaanse volkscultuur verrijkt, onder meer door uit Amerika terugkerende kolonisten. Verder vindt men overblijfselen van heidens ritueel en van oude Katholieke processies, benevens nabootsingen van de Franse hof dansen, evenals de balletpassen echter zon der verfijning. Zo is het en speciaal in het openluchttheater, waar men een vol ledig overzicht van de vertoning heeft, doet zich daartoe ruimschoots de gelegenheid voor niet alleen interessant maar ook leuk om te zien, hoe men zich aanvankelijk j mceite geeft in de eerste dans uit Badajoz de geometrische figuren van de gavotte uit te voeren, waarop tenslotte echter het vuriger wordende rhythme tot een spon tane doorbreking van de strakke conventies leidt. Sterke tegenstellingen aanschouwt men voorts tussen de dansen uit het Noorden en het Zuiden: op de stroeve gronden in de schaduw van de Pyreneeën is het collec tieve uit noodzaak bepalend voor de vorm geving geworden, maar in de gebieden langs de Middellandse Zee greep het indi- j vidu de kans zich te doen gelden. Het is jammer, dat men geen gevolg heeft ge- l geven aan mijn suggestie om in het pro gramma een landkaart op te nemen als hulpmiddel om zich te oriënteren, temeer omdat men nogal eens van de aangekon digde volgorde afwijkt. Maar zo erg is dat r.u ook weer niet, want de vreugde om dit Het Centraal Bloembollencomité had enige tijd geleden het besluit genomen om van het oude saldo van het comité, groot f 400.000, tc bestemmen als bij drage voor de financiële basis van een door de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur eventueel te bouwen nieuw beursgebouw. Het Weekblad voor Bloembollencultuur deelt mede, dat het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten zich met het besluit kan verenigen. Uit het Centraal Bloem- bollencomité is een commissie benoemd om mede de voortgang en de uitwerking der plannen te beoordelen. De bijdrage van het Centraal Bloem bollencultuur duidt er op, dat de verwe zenlijking van de plannen voor een nieuw beursgebouw urgenter is geworden. Wij herinneren er aan, dat bij het Haar lemse gemeentebestuur de gedachte leeft, de uitbreiding van het complex aan de Leidsevaart, waartoe het Krelagehuis be hoort, tevens dienstbaar te maken aan de bestaande behoefte aan congresgelegenheid en sportzalen in de Spaarnestad. Daartoe zou een nauwe samenwerking met Bloem bollencultuur moeten worden nagestreefd. Reeds jaren geleden, toen het gevaar dreig de dat de zetel en de beurs van Bloem bollencultuur naar Hillegom verplaatst zouden worden, heeft het gemeentebe stuur van Haarlem een belangrijk be drag toegezegd als bijdrage in de moder- niseringskosten van het Krelagehuis. Bo vendien is het saldo van de Flora 1953 f 162.000 voor dit doel beschikbaar, alsmede de algemene reserves van Bloem bollencultuur. ADVERTENTIE „D E S L E U T E L S P E C I A L I S T' lange veerstraat io - tel. 11493 HAARLEM, 10 Juni 1955 GEHUWD: 10 Juni. H. Fetter en M. M. Fortgens. BEVALLEN van een zoon: 9 Juni, G. Lub- bertsvan der Bijl; Ch. DellemijnBoedijn: 10 Juni, A. M. P. KosterWitjes; G. B. M. RosbachCaron. BEVALLEN van een dochter: 8 Juni, M J. van Doornvan Duider; 9 Juni, M. dc BruinKleinman; 10 Juni, A. van Schie Gosen. OVERLEDEN: 9 Juni, J. D. Korevaar, 70 j.. Kinkerstraat; D. C. van Geil, 65 j.. Karo- lingenstraal; J. B. Stokman, 41 j„ Maarten van Heemskerkstraat. De climax van een Baskische zwaarddans. ongecompliceerde, kleurige bewegen wordt er niet minder door als men de herkomst niet kent. Op enkele hoogtepunten van deze staalkaart heb ik reeds gewezen. Ook nu hadden de Baskische zwaarddansen (al werden zij dan helaas door vrouwen uit gevoerd) en de Aragonese jota's de voor keur van het publiek, dat niet karig was met applaus en zelfs kreten van aanmoe diging slaakte. DAVID KONING ADVERTENTIE Op de 124ste uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, welke Vrijdag in de tuin- zaal van het gemeentelijk Concertgebouw plaats had, kwamen wederom tal van leer lingen een indruk geven van de stand van hun muzikale vorderingen. Het was deze keer alleen het bespelen van instrumenten, waarvoor de aandacht gevraagd werd. De pianosolisten waren verreweg het sterkst in aantal. Zij traden op met stukjes, die voor het elementaire stadium bedoeld zijn en met werkjes, die al wat meer tech nische vaardigheid en muzikaal begrip vragen en zelfs verschenen enkelen op het podium, die met de uitvoering van pittige muziek van Haydn, een harmonisch aan trekkelijke wals van Peter de Kleer, de in teressante pianopartij van een Trio van Rowley en met een Concert van Mozart (bewerkt naar een Sonate van Joh. Chr Bach) het bewijs leverden van verdere ont wikkeling. De vertolkingen waren met zorg voorbereid door de leraressen Frieda Hoogerwerf en Bertha Bonset en door de leraren Nico Hoogerwerf senior en junior, Jac. Bonset en Anton de Beer. Er was maar één solo-violiste, een jeug dige leerlinge van Joh. Vierveyzer, die met een goede voordracht van een deel uit een vioolconcert van Vivaldi overtuigend kwam aantonen, dat deze studie toch zeker ook de moeite waard is. Een trompet-leerling van Nico Hoogerwerf Jr. wat te midden van de vele piano-leerlingen ook al een een zame figuur overigens een muzikaal en handig knaapje, dat zijn lastige instrument wel behoorlijk zal leren bespelen. Dat er met de blokfluit ook aardig gemusiceerd kan worden, lieten twee leerlingen van de heer J. Wildschut horen. Een leerling die als guitaar-solist al heel verdienstelijk voor de dag komt is op der gelijke uitvoeringen een ongewone ver schijning. Gisteravond was er toch zo'n leerling te horen. Hij was opgeleid door de heer B. Kwist, die ook de instructeur was van het tokkel-inslrumenten-ensemble, dat met veel genoegen Krontjongliedjes en een dankbaar stuk van Joh. B. Kok speelde. De jeugd-orkestklasse onder leiding van Jan Hoeben weerde zich lang niet onver dienstelijk met de uitvoering van een Suite van Saint-George en zorgde wederom voor de begeleiding van het Pianoconcert van Mozart, waarvan de twee voorgaande uit voeringen reeds in ons blad besproken zijn. P. ZWAANSWIJK In haar vergadering van komende Don derdag zal de gemeenteraad van Bloemen daal een belangrijke beslissing hebben te nemen wat het onderwijs in deze gemeen te betreft. De groei van de Hartenlust- school, de openbare school voor Ulo van de heer J. Buis jr. aan de Vijverweg, is de laatste jaren - mede door het aantrekken van een groot aantal buitenleerlingen - zo groot geweest, dat het gebouw der Harten- lustschool, waarvan de Christelijke Lagere School hoofdbewoner is, eigenlijk niet lan ger door twee scholen tezamen gebruikt kan worden. Daar in de toekomst toch de Openbare Ulo in de Hartenlustschool ge vestigd zal blijven, en de Christelijke La gere school onderdak zal krijgen in het schoolgebouw aan de Bos en Duinlaan, zo dra de daar nu gehuisveste Christelijke Ulo school het nieuwe (nog te bouwen) schoolgebouw aan de Rijperweg in gebruik kan nemen, is het begrijpelijk dat voor het onderbrengen van de Christelijke Lagere school een tijdelijke oplossing wordt ge vonden. Nadat hiervoor in de afgelopen tijd reeds verschillende plaatsen zijn ge noemd. die bij nadere beschouwing evenwel niet in aanmerking kwamen heeft het ge meentebestuur aan het schoolbestuur nu het voorstel gedaan de houten noodlokalen voor de school van de heer A. Koning neer te zetten in de Graslaan. Dit is het brede pad, in het Oostelijk deel van het Bloemen daalse Bos. dat op de Zomerzorgerlaan uit mondt ter hoogte van de Bos en Duinlaan. De plaatsing van de acht noodlokalen zal hier kunnen gebeuren in twee blokken, aan weerszijden van de Graslaan van drie lo kalen elk op een oppervlakte van 7.30 x 32 vierkante meter en aan de Zuidelijke zijde van de Graslaan nog een blok van twee lokalen van 7.30 x 20 vierkante meter. Het schoolbestuur van de school voor Christelijk Lager Onderwijs blijkt bereid te zijn dit voorstel van B. en W. onder be paalde condities te aanvaarden, mits aan de gestelde redelijke eisen wordt voldaan en aan de integrale verlangens tegemoet wordt gekomen. Voordat de gemeenteraad hierover Donderdagmiddag moet beslissen zal Dinsdagavond de onderwijscommissie zich hierover nog moeten uitspreken. Eén van de wensen van het schoolbestuur is. dat de hulpschool wordt geplaatst in de omgeving waar de school in de toekomst definitief zal komen. Als de raad begrip wil tonen voor de moeilijkheden van het bestuur van de Christelijke school dan zou den de belangen van beide scholen hiermee gediend zijn. In het raadsvoorstel schrijven B. en W. van Bloemendaal. dat overleg is gepleegd mot. het schoolbestuur. Bij deze besprekingen is gebleken, dat de genoemde plaats aan de Van Wiokevoort Crommeh'niaan voor het schoolbestuur on aanvaardbaar was. Deze mogelijkheid is daarom in het overleg niet verder betrok ken. Bii het plaatsen van de noodlokalen aan de zgn Graslaan moeien alleen twee per- ce'on hakhout worden opgeofferd. Ongetwijfeld moe' deze ingreep, zo schrijven B. en W., als een bezwaar wor den aangemerkt, doch de wetenschap, dat Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen economie: mej. Y. Bergmans, Bussum. Doctoraal examen scheikunde: J. H. Klauwers Candidaatsexamen wis- en natuurkunde: K. J. Broers en O. v. d. Vlies, Amsterdam. Doctoraal examen Opvoedkunde L. Turksma, Amsterdam. Doctoraal examen sociologie: L. Turksma, Amsterdam, Groningen. Candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (Frans): M. Gnoddè, Leeu warden. Candidaatsexamen geneeskunde (2 a): de dames W. J Mijs. Rijswijk. L. G Smit. Sellingen en de heren J. L. Bierinea. Groningen. P. Doornen bal. Haren (Gr.). Be vorderd tot tandarts: G. Ud/ing, Eest. en de bosopstand van de Zuidelijk van de Graslaan gelegen driehoek in een slechte conditie verkeert en na wederinplanting van deze gedeelten binnen niet te lange tijd wederom een aardig geheel wordt ver kregen, heeft B. en W. over deze bezwaren doen heenstappen. Met een delegatie van het schoolbestuur hebben zij deze nadere mogelijkheid be sproken. Hierbij is gebleken, dat de aan wezige leden van het schoolbestuur, zij het onder zekere voorwaarden, dit voorstel aanvaardbaar achtten. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdag 16 Juni in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van twaalf pun ten. Bij de ingekomen stukken is een mededeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland inzake een extra-toewijzing van bouwvolume. Van de hand van mejuffrouw A. M. G. Nierhoff is verschenen een uitvoerige stu die over het landgoed „Wildhoef c.a" te Bloemendaal. Met dit historisch overzicht, dat zich uitstrekt over ruim drie eeuwen, wordt een stukje historie van de gemeente vastgelegd. De Vereeniging Haerlem heeft B. en W. van Bloemendaal bericht, dat de studie voor opneming in haar reeks in aan merking komt. Het boekje zal ongeveer 104 pagina's druks groot zijn, waarvan 24 pa gina's bedrukt met afbeeldingen. Om de uitgave mogelijk te maken stellen B. cn W. de gemeenteraad voor een bijdrage van f 600 in de drukkosten te verlenen. B en W. hebben voor de benoeming van twee onderwijzers aan de Hartenlust school de volgende voordrachten aangebo den: vacature A: 1. R. M. Overhoff te Hil versum: 2. K. Thoma te Winkel: 3. J. Gor ter te Egmond aan Zee. Vacature B: 1. K. Thoma; 2. R. M. Overhoff; 3. J. Gorter. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 146H9 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Vrijdagavond werd in het zaaltje van café ..Schmidt" aan de Schoterweg de afdeling „Haarlem en omstreken" van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" opgericht. In een kort openingswoord constateerde de tweede algemene voorzitter, dr. J. H. E. Reeskamp uit Utrecht, dat het aantal leden te Haarlem en omgeving dusdanig toegeno men is. dat er reden was een Haarlemse afdeling op te richten. Spreker hoopte, dat dit een stimulans zou zijn om nog harder te werken aan de uitbreiding van het ledental. Ongetwijfeld moet n er in deze streek tien tallen verzamelaars te vinden zijn, die zich tot deze vereniging aangetrokken voelen, vooral ook omdat de organisatie iets kan bieden aan lieden, die objecten van do meest uiteenlopende aard verzamelen. Zowel col lectioneurs van lucifersmerken, als van bier viltjes. prentbriefkaarten, postzegels en sui kerzakjes kunnen als lid toetreden. Hierna installeerde spreker het ter ver gadering gekozen afdelingsbestuur, be staande uit de heer H. J. Steensma, voor zitter, mevrouw H. VaarbergVan Helde, Rijksweg 523, Santpoort, secretaresse, de heer J. Swiersen, penningmeester, mej. A. Aiders en de lieer K. J. Ileymnns, leden. De heer Steensma begroette hierop de leden van zijn nieuwe afdeling. Tevens deelde hij mede. dat de eerstvolgende ruilbeurs gehouden :«1 worden op Vrijdag 15 Juli in café ..Schmidt" Schoterweg. Iedere Haarlemse verzamelaar wördt uitgenodigd ter kennismaking op deze ruilbeurs te vei-ochjjttMfc. BINNENLAND De wet tuchtrechtspraak bedrijfsorga nisatie zal met ingang van 1 Juli a.s. in wer king treden, evenals de wet administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie. Door de Haagse politie is Vrijdag een controle op voertuige*- aan de Leyweg ge houden. Er werden 235 wagens gecontro leerd. In 53 gevallen werden processen- verbaal opgemaakt onder meer omdat de remmen en de stuurinrichtingen niet in orde waren Uil de roulatie werden genomen 7 wagens, die naar reparatie-inrichtingen zijn gezonden. Eén wagen verkeerde in zo'n deplorabele toestand, dat deze ter beschik king van de ambtenaar O.M. is ge.steld. De Kruisberg te Po« 'nchem, to'nutoe een Rijksinrichitr.g ter Opvoeding van Moei lijk Opvoedbare Jongens, zal een inrichting worden voor debiele jongens totdat voor deze een andere inrichting is gevonden. Daarna wordt „De Kruisberg" een asyl voor psycho- pathen. Mejuffrouw Jacoba Bregman uit Ne derland is Vrijdag per vliegtuig in Sydney (Can.i aangekomen met een vreemde lading dieren cn landbouwuitrusting; zij deelde mede. dat zij een boerderij zal beginnen op het eiland Cape Breton in de provincie Nova Scotia aan de Canadese Oostkust. Tijdens graafwerkzaamheden te Horst bij een perceel, waar tijdens de oorlog het pand van een ijzerhandel heeft gestaan, zijn in de resten van de kelderfundamenten een actetas mei bankbiljetten en juwelen, als mede een gesloten ge'dkistje opgegraven. De bisschop coadjutor van 's Hertogen bosch. mgr. W. Mutsaerts heeft de heer E. Determeyer te 's Hertogenhosch wegens zijn vele verdiensten oo kerkelijk en sociaal terrein namens de Paus onderscheiden met het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". HAARLEM EN OMGEVING Te Gennep is op 55-jarige leeftiid over leden notaris A. .T, Huizebosch. De thans overledene werd 17 Februari 1900 te Haarlem geboren. Zeven Dagen Haarlem. In de rubriek Zeven Dagen Haarlem van Vriidae staat in het stukje over de heer J. Veldwijk ook enkele malen de naam Veldkamp. Het lag niet in de bedoeling de traditionele „tegen stelling" der rubriek zover door te voeren, dat ook een naam er aan onderhevig zou zijn. De naam van de naar Nieuw-Zeeland geëmigreerde oud-Haarlemmer is uitsluitend Veldwijk. Rug gewond. Een tweeënzeventigjarige bewoner van de Teding van Berkhoutstraat te Haarlem was Vrijdagmiddag bezig een schilderij aan de muur te bevestigen en had daarvoor plaats genomen op een trap. Hij viel en werd aan zijn rug gewond. Voor observatie is hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Verjaardag. Zondag 12 Juni hooot de heer .T. F. G. Bode. wonende aan de Raam- singel 34 in Haarlem zijn vijfentachtigste verjaardag te vieren. Tot 1919 had de heer Bode de functie van kapitein-kwartiermees ter en na die tijd heeft hij een accountants kantoor ongericht, dat hij thans nog zelf standig leidt. Van allemaal. Ter rectificatie van het foto-onderschrift bij het verslag van de huldiging van notaris Wildschut in ons blad van gisteren vermelden wij. dat het televisie toestel door de heer Jurrissen namens alle cliënten werd aangeboden. De bestrating van de 23 kilometer lan ge weg over de Knardijk, welke van Har derwijk naar Lelystad loopt, is dezer da gen gereed gekomen. De weg kan echter nog niet voor het verkeer worden openge steld, aangezien eerst nog verschillende nevenwerkzaamheden moeten worden verricht. Openstelling van de weg kan tegen begin Juli worden verwacht. Na de gummetjes-actie voor de school in Ranikhet (In dia) welke het Haarlems interscholair Comité enige tijd geleden heeft gevoerd meldden zich ruim vijfhon derd scholieren aan. die wil den corresponderen met de leerlingen van deze school. Dezer dagen ontving een van die Haarlemse corres pondenten. Hanny Witkamp uit cie Van Baerlestraat 32 in Haarlem een brief van ir. F. B. Carbasius Weber de Nederlandse „adviser of the Government of Uttar Pradesh", die in dienst staat van de „Food and Agricul ture Organization of the United Nations". De heer Carbasius verricht zijn adviserend werk in de Ilimalaya-districten, die te zamen net zo groot zijn als geheel Zwitserland en die drie dagen per vliegtuig, een nacht per trein, een dag per auto en dan een week lopen van Haarlem af lig gen. Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikke ling van dit bijzonder moei lijk toegankelijk gebied ver volgt. de schrijver: „Jullie, en mijn vrienden in andere plaatsen, verzamel den zo maar 16000 rupees, dat is ongeveer 13.000, een hele hap geld! De Unesco maakte er de bekende Gift coupons van en zo kwam al dat geld hier. We zullen proberen er een film van te maken, die ik jullie hopelijk in Januari 1956 kan komen tonen. Weet je, dat ze jullie innig dankbaar zijn? Dat mag je best aan je vrienden en vriendinnen vertellen.Trou wens ik zal er nog wel over schrijven aan de heer D. J. A. Geluk, die wethouder van Onderwijs in Haarlem is en die ontzaggelijk veel gedaan heeft voor deze school hier. Zijn naam en ook die van Haarlem komen straks in een grote steen gebeite'd. mét andere na men uit Holland, in de muur van het laboratorium te prijken". De heer Carbasius be sluit zijn brief als volgt: „We maken van al jullie brieven een soort van ten toonstelling, die we aan de Ambassadeur zullen la ten zien. Die vindt dat na tuurlijk ook wel leuk. En nu moet ik je nog vertellen wat er met al dat geld van jullie gebeuren gaat. Unes co heeft me beloofd in Europa en met speciale korting voor het geld uit Holland de apparaten en het glaswerk te zullen ko pen, dat we nodig hebben. Unesco zal het dan naar India sturen en dat be tekent, dat iedere cent, ieder kwartje, ieder „gum metje" gebruikt wordt, waarvoor het was bedoeld: gereedschap voor drie labs. Voel je je nu ook niet een beetje wereldburgeres worden? Voel je, dat het niet nodig is om elkaar met dure atoombommen stuk te gooien, maar dat je elkaar beter met begrip tegemoet kunt komen, of je nu bruin bent of blank, zwart of geel? Je kunt ervan verzekerd zijn, dat wanneer jij jullie eens grondig in de knoei mochten zitten en ik hoop zeker niet, dat het ooit het geval zal zijn! dan zal er altijd ergens be grip en hulp voor jullie nood bestaan, als je dit dan onthoudt: Durf begrij pen, durf te geven en te handelen, durf te ont vangen. Met de beste groeten, een handdruk IR. F. B. CARBASIUS WEBER (Verkort weergegeven) Het antwoord van de ministers van Ver keer en Waterstaat en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan het Kamerlid Van der Goes van Naters op zijn vragen over de geprojecteerde verkeersweg door het bos bij Vogelenzang is voor de argeloze lezer een bron van vele nieuwe vragen. De minister van Verkeer en Waterstaat zegt, dat het een provinciale kwestie is, waartegen hij meent zich niet te moeten verzetten. Alleen als er subsidie aan het rijk gevraagd wordt, acht hij het zeker toelaatbaar, dat hij zich een eigen oordeel vormt over het betrokken wegontwerp. Maar zover is het blijkbaar nog niet Ik stel me zo voor, dat de kosten tegen vie len van het project langs de spoorbaan en dat de provincie met een goedkoper plan kwam. Dit plan is voor de verantwoording van het provinciaal bestuur als er geen subsi die wordt gevraagd. Maar het gaat er blijkbaar wel om, sub sidie te verkrijgen en in dat geval heeft de minister een vinger in de pap. Zou de mi nister nu gezegd hebben: „Heren werkt u dat plan maar eens uit, maar als het om subsidie gaat, heb ik overwegende bezwa ren tegen het vernielen van die buiten plaats"? Waarschijnlijk niet. En in dat geval heeft de minister geen „overwegende" bezwaren. Er wordt in het antwoord gememoreerd, dat het tracé langs de duinvoet vier mil- lioen lager geraamd wordt en ik geloof, dat dit de kern van de zaak is. Is het be houd van de buitenplaats 4 millioen waard? „Gemerkt in de woestijn" (F rans Hals) De grillige eindeloosheid van de woestijn, een koele oase, morsige straatjes vol bonte Arabische figuren en de eenzame bedelaar met blinde ogen, die de toekomst weet te voorspellen, zijn zo van die attri buten die reeds voor talloze films als exotisch décor dienden. Ditmaal vormen zij, in fraaie kleuren weergegeven, de ach tergrond bij een verhaal dat door zijn uit zonderlijkheid, niet op een rij gesteld kan worden met de geijkte woestijnfilms. Dat wil niet zeggen dat deze rolprent beter is al spelen dan Charles Boyer en Marlène Dietrich in de hoofdrollen. Zeker niet. Het is het verhaal van de uit een streng klooster in de woestijn weggelopen jonge monnik, die de drang niet kan weerstaan eens te gaan genieten van wat het leven buiten de kloostermuren overigens nog te bieden heeft. Hij ontmoet en trouwt al vrij spoedig een charmante vrouw (Mar lène Dietrich) die echter wanneer zij tij dens hun huwelijksreis (in de woestijn), verneemt dat hij een monnik is die zijn gelofte gebroken heeft, hierdoor hevig ge schokt is. Ondanks het feit dat de twee gelieven toch zeer gelukkig met elkaar zijn gaat dc jonge echtgenoot weer terug naar zijn klooster. Een eenvoudig verhaal, waarin de rol van Marlène Dietrich wel het beste uit de verf is gekomen, al kon ook zij het on waarschijnlijke en het hier cn daar lang dradige van de hele geschiedenis niet mas keren. Overigens is er volop gelegenheid van prachtige opnamen en enkele Arabi sche attracties te genieten, zoals een woestijnrit door een zandstorm en een danseres in een Arabisch stadje. II.S. „Blond wrakhout" (L i d o) Deze weinig fraaie titel slaat kennelijk op de blonde Marilyn Monroe, de heldin van het verhaal en althans niet op het oerde gelijke vlot. waarop zij in deze film rond dobbert en dat door de sterke hand van Robert Mitchum veilig door de méést af schrikwekkende stroomversnellingen en watervallen wordt geloodst. Die tocht, hoe gevaarlijk ook. is nodig, want zij is de enige manier om te ontkomen aan de pijlen van een aantal zwartgallige rood huiden, die de omgeving platbranden en schieten op alles, wat beweegt. Men be reikt tenslotte veilig gebied en dan is het ogenblik aangebroken, waarop Marilyn en Robert kunnen zeggen, dat zij elkaar voor eeuwig hebben gevonden. Het is een tamelijk doorzichtig en soms wat tam verhaaltje, maar waar de aandacht voor het spel verslapt, wordt zij weer geboeid door het ruige landschap, dat in kleuren en cinemascope goed voor den dag komt. In het voorprogramma draait een aar dige filial over kunstzwemmen. N. R. K. „Het perfide Web" (Rembrandt). Het zou onsportief zijn om onze lezers, die dit weekeinde de boeiende en knap bedachte detective-film „Black Widow" (Het perfide Web) willen gaan zien, een deel van dit genoegen te ontnemen door te verraden welke ontknoping deze historie heeft gekregen. Trouwens, degenen die de film al hebben gezien, wordt eveneens verzocht hun tong in bedwang te houden en dat is niet zonder reden. De film geeft op het cinemascope-scherm een spannen de opeenvolging van verwarrende détails ener moordzaak, die tenslotte heel anders in elkaar blijkt te zitten dan het zich liet aanzien. Een knappe intrige, een vaardige verfilming en een uitstekende vertolking meer zullen we er niet van zeggen! „Sinuhe de Egyptenaar" (Cinema Pal ace) Temidden van monster scènes en monsterdécors speelt zich ruim 3 uur lang het leven af van Sinuhe, de Egyptenaar, wiens leven een reeks van mislukkingen is met daarnaast een „ge lijke tred houdende" openbloeiïng van levenswijsheid. Bij deze kleuren-cine- mascope-film zijn geld noch moeite ge spaard en het resultaat is overweldigend: dat Hollywood en het oude Egypte on verenigbare grootheden zijn dwingt de toeschouwer het vertoonde groot-spekta kel met een korrel zout te nemen. N. „Pépé le Moko" (Roxy) Dit keer heeft men weer eens een van de eerste rolprenten van Jean Gabin uit de archie ven gehaald en dat behoeft niemand te spijten, want dsze grote Franse acteui bewijst oonieuw dat het er niets toe doet of de première van een film al talloze jaren veleden heeft plaats gehad, wanneer het snel van de hoofdfiguur maar goed "enne» is om ook de hedendaagse bezoe kers te amuseren. Gabin en de bezetters van de bijrollen beschikken onder meer over deze eigen schap. zodat men na al die jaren weer meeleeft met de ongekroonde koning uit een wijk in Algiers die voortdurend opge jaagd wordt door de politie. Hij wordt in zijn wisselvallig leven gesteund door een grote schare bewoners uit de slopjes en stegen en tegengewerkt door een enkele verrader. Alles gaat goed totdat hij ver liefd wordt op een touriste en bij zijn po ging om zijn ruw leven vaarwel te zeggen in de handen van de politie valt. Een tra ditioneel gegeven dus, maar men moet deze film gezien hebben om te beseffen hoe een ras-acteur dit verhaaltje kan uit werken tot een steeds boeiend blijvend geheel In het voorprogramma draait bo vendien nog een verrassend goede docu mentaire van Bert Haans'ra over he! mist taan van de aardolie. In het middagprogramma lopen Stan Laurel en Oliver Hardy rond als „Boe- melstudentcn". H. de G. Als er gevochten moet worden, dan is dat de inzet van de strijd. In de krant van Dinsdag 7 Juni, waarin het ministeriële antwoord ter kennis van de lezers werd gebracht, lees ik onder de regeringsverklaring over de kabinetscri sis „Later tijdstip levert het rijk f 72 mil lioen op." Tegen deze achtergrond komt die vier millioen al wat minder geweldig uit en dan praten we maar niet over de uitgaven voor de Defensie. En als we aannemen, dat ons nageslacht begrip zal hebben van de werkelijke waarden des levens en ge zien de handtekeningenactie op de Haar lemse scholen is dat niet onwaarschijnlijk moeten we verwachten, dat het later bij de doorgesneden buitenplaats een oordeel zal vellen over onze generatie. Zal dan die vier millioen nog dezelfde betekenis heb ben als nu? Het gaat er nu om de resten van ons natuurschoon te behouden. Ze zijn inderdaad van „onschatbare" waarden. C. J. GORTER Adjunct-directeur Haarlemse M.T.S.-jubileert De hoor G. H. Schaap tc Bloemendaal, adjunct-directeur der Middelbare. Techni sche School te Haarlem en docent aan de Stafschool der Koninklijke Luchtmacht te 's Gravenhage. hoopt op 15 Juni de dag te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst van het onderwijs is. waarvan bijna 25 jaar bij de Haarlemse M.T.S. Hij zal die dag met verlof afwezig zijn. „Die man is gevaarlijk" (Lux or) Voor de lezers van de detective-verhalen is de naam Peter Chevney als schrijver ervan haast een begrip geworden. Van zijn hand zijn er tientallen bijzonder enerverende boeken verschenen, waarvan er ook enke len in het Nederlands werden vertaald. De genen. die Cheyney's vruchten reeds proef den behoeven wij waarlijk niet aan te raden deze Franse film, die een van die verruk kelijke verhalen in beeld brengt, te gaan zien. Voor degenen voor wie de naam Chey- ney nog niets zegt zouden we alleen maar willen onthullen dat „Die man is gevaarlijk" vijf kwartier heerlijke span ning brengt met alles wat men graag in een goede detective-film zou willen zien. Om iets over de inhoud van deze film met Eddie Constantine in de hoofdrol te vertellen zou veel plezier bij voorbaat be derven. Daarom alleen maar een aanbeve ling: voor wie al vele uren met Cheyney doorbracht zowel als voor wie nog voor de ze buitengewone verhalen gewonnen moet- worden. E. K. „Thérèse Raquin" (Minerva) Dit is een moderne visie van de gelijknamige roman, waarmee Emile Zola in 1867 zijn eerste triomfen oogstte. De maker er van Marcel Carné, laat er moderne treinen doorheen razen en het voor de hoofdper sonen fatale ongeluk aan het slot gebeuren met een zware vrachtauto. Maar de alge mene sfeer, waarin het verhaal zich vol trekt, is vervuld van dezelfde schemerige melancholie als de roman. De filmkunst van Carné is ruimschoots bij machte de beslissende momenten van de intrigne een uiterst navrant karakter te geven en de noodlottige situaties zo suggestief uit te werken dat de toeschouwer zich er zelf bij betrokken voelt. Het realisme van Zola wordt op deze wijze alle eer aangedaan. Simone Sognoret vervult de rol van Thérèse en Raf Vallone die van de min naar, die haar bij de haar opgedrongen echtgenoot tracht weg te krijgen en ten slotte als een getergde leeuw tot de ge welddaad overgaat, waarvoor zij beiden zwaar moeten boeten. PI. B. „Detective Father Brown" (S t u d i o) Alec Guinness, wellicht op het ogenblik Engeland's meest gevierde filmacteur draaft in deze film als de misschien iets te energieke priester, Ignatius Brown, achter de dief aan, die er een gewoonte van maakt allerlei historische kostbaarheden te stelen en in zijn kasteel ergens in Frankrijk op te slaan. Father Brown ontpopt zich in de loop van het verhaal als een eerste klas ama teur-detective en slaagt er tenslotte in de dief er van te overtuigen, dat de gestolen voorwerpen allemaal weer aan de recht matige eigenaars teruggegeven moeten worden. Alec Guinness heeft het voor elkaar ge kregen de rol van het slimme patertje op een dergelijk kostleijke wijze te vertolken, dat het enigszins zoele verhaal er volkomen door gered werd. Al met al een film, die ht'1 aankijken zeer zeker waard is, al steekt 'aler-F^rnandel uit: Don Camillo nog ver boven pater-Guinness uit, hetgeen overi gens uitsluitend aan het scenario ligt. H. de G.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7