Zie Boven De dokter en het lichte planeetje Amsterdam won voetbalwedstrijd op sluitingsfeest van Sportweek Prima geslaagd hippisch festijn aan de Wagenweg Haarlems Dagblad Goed korfbalduel tussen Westerkwartier en Rohda eindigde onbeslist: 6-6 Apotheose der Sportweek Mgr. J. M, Groot Pauselijk huisprelaat E. P. Schuyt Stichting in Haarlem opgericht Aanmeldingsformulier Rol winnaar in weg wedstrijd naar Veluwe MAANDAG 13 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 19 5 5 HAAPLEM Bakker veroordeeld wegens het geven van cadeau Bazar Hervormde Gemeente: 'f 11.000 Centraal Nazorgfonds voor minder validen Bouw van kleuterschool is reeds voorbereid Paedagogisch forum in Bloemendaal Sportwedstrijden om Rohlingbeker Jaarvergadering A.V.O. in Enschedé Europese basketball- kampioenschappen ABC 2, HCK 2, TYBB 2, en THB in halve finale Wielrennen Uitslagen zeilwedstrijden op de Westeinder Voor ruim vierduizend toeschouwers is Zaterdagavond op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" het sluitingsfeest van de twaalfde Haarlemse Sportweek gehouden. Een interessant programma heeft de toeschouwers tot bijkans elf uur aangenaam bezig gehouden en er viel van soms heel goede sport te genieten. Het Amsterdamse voet balelftal versloeg de Haarlemse ploeg met twee-één, de korfbalwedstrijd Wester kwartierRhoda eindigde in een gelijk spel (66); en enkele athleticknummers gaven goede sport te zien. Het turngedeeite bleek bij de K.T.K. in goede handen. 4 t.m. 11 JUNI Uiteraard viel de belangstelling voor dit sportfestijn tegen omdat de organisatoren niet een top-voetbalwedstrijd op het pro gramma hadden kunnen zetten. Vanwege het feit dat de eerste klasse clubs geen spe lers konden afstaan was de stedenontmoe- ting HaarlemAmsterdam slechts een slap aftreksel van wat we altijd gewend zijn op de sluitingsavonden, maar niettemin moet gezegd worden dat de voetbalwedstrijd ze ker niet het minste onderdeel vormde van het uitgebreide programma. De volgende ploegen bonden de strijd aan Haarlem: d.: Kessens (Schoten); a.: Le- jeune (Kennemers) en v. d. Brink (RCH); m:. Hoogendoom, De Vos en De Jong (al len RCH); v.: v. d. Mey (Wijk aan Zee), Springer (BeverwijkKetting Beverwijk Kruyer (RCH) en Berendregt (Schoten). Amsterdam: d.: Meyer (DWV); a.Hoks (Zeeburgia) en Van Broeckhoven (W'meer) m.: v. Doorneveld (W'meer), Niessen (Zee burgia) en De Groot (DCG); v.: Postma (Zeeburgia), Ouderland (OVVO), Homan (DWV), Feitman (AFC) en v. Heesik (W'meer). De Amsterdammers toonden onmiddellijk over een beter ploegverband te beschikken en speelden technisch ook wel iets beter dan de Haarlemmers, die een tijd nodig hadden om aan el kaar te wennen. De vlotte Amster damse middenvoor Homan kon reeds na enkele minuten langs De Vos glip pen. Met een on houdbaar schot scoorde hij het eer ste doelpunt. Doel man Kessens moest daarna met een tij gerachtige sprong een hard schot van dezelfde speler on schadelijk maken en het zag er aan vankelijk dus erg duister uit voor de Haarlemmers. Deze laatsten kwamen door Kruyer wel enkele malen gevaarlijk voor 't Amsterdam se doel, maar diverse goede kansen werden om zeep gebracht en omdat men ook aan de andere kant enigszins nonchalant met de kansen omsprong, bleef de eennul stand tot aan de rust ongewijzigd. In de tweede helft waren de Haarlem mers wat meer in de aanval, maar noch tans bleven de bezoekers het beste voetbal spelen. Niettemin werd .de stand door Ket ting in evenwicht gébracht. De hierna vol gende strijd werd tenslotte in het voordeel van Amsterdam beslecht. Een vrije schop van Feitman kon Kessens niet stoppen, zo dat de zege met tweeeen verdiend bij de Amsterdammers terecht kwam. Korfbal Westerkwartier en Rohda speelden een snelle en boeiende wedstrijd, die in een ge lijk spel (66) eindigde. Vooral voor de rust hebben beide ploegen de toeschouwers zeer goed korfbalspel laten zien. De schot vaardigheid was zeer groot. Reeds één mi nuut na de aanvang gaf mevr. A. Koper- v. Es aan Westerkwartier de leiding. Roh da trad daarna wat op de voorgrond en K. ten Have scoorde de gelijkmaker. Beide ploegen hielden het tempo goed vol en na 20 minuten spelen was de stand reeds 33. Toen Janssens daarop een doelkans werd ontnomen, scoorde deze zelfde speler uit de toegestane strafworp op fraaie wijze (43). Enige seconden voor de rust om speelde H. ten Have zijn verdediger en op zeer fraaie wijze bracht hij de stand op 4—4. Na de rust daalde het spelpeil enigerma te, doch gelukkig bleken beide ploegen nog voldoende reserves te hebben om zich na 10 minuten te herstellen. Vooral het laat ste deel van de wedstrijd was zeer span nend. Westerkwartier nam door mej. M. Mol en invaller Schiltkamp een 6 —4 voorsprong. Daarna misten beide ploegen een strafworp. Toch was Rohda aanvallend sterker en vooral K. v. Lunteren, oud-in- temationaal, verdeelde het spel uitstekend en van ver bracht hij de stand op 65. Rohda bleef voor de gelijkmaker vechten en evenals voor de rust wist Rohda ook nu enige seconden voor het einde een gelijk spel te behalen. Indirect met een vrije worp scoorde K. v. Lunteren het zesde doelpunt voor Rohda, waardoor hijzelf topscorer werd met 3 doelpunten. De Kennemer Turnkring kwam tweemaal in actie. De eerste keer tijdens de rust van de korfbalwedstrijd met toesteltumen door dames en heren. Dit onderdeel van het pro gramma bleek zeer goed verzorgd en de diverse staaltjes aan brug, paard enz. wer den met een dankbaar applaus beloond. Minder goed van uitvoering vonden we het optreden van de meisjes en dames tij dens de rust van de voetbalwedstrijd. Wel gaf het geheel onder het licht der schijn werpers een imponerend gezicht, maar de toch heus niet zo moeilijke oefening werd niet altijd even feilloos uitgevoerd. Niette min oogstten de dames bij het publiek veel succes. Het sportieve gedeelte werd tijdens de rust van de voetbalwedstrijd onderbroken voor de plechtige sluiting van deze twaalf de Haarlemse Sportweek. De vice-voorzitter van de Stichting Haar lemse Sportweek, de heer Van Gelderen, memoreerde in zijn korte toespraak de ziekte van de voorzitter, de heer v. d. Aart, die in de Maria-Stichting is opgenomen. Hij dankte de groep van de K.T.K. voor de fraaie uitvoering en sprak woorden van welgemeende dank aan het adres van het gemeentebestuur en de diverse gemeente lijke instanties, omdat deze zoveel hadden bijgedragen tot het welslagen van deze sportweek. Hij gaf het woord aan wethouder Geluk, die op zijn beurt het sportweek-comité dank bracht voor de uitstekende organisatie en gaf daarna het sein de sportweekvlag te doen strijken. En hiermede verklaarde hij de twaalfde Haarlemse Sportweek voor ge sloten. Aan de Sportweek-wandeltocht namen 220 personen deel die allen een vaantje als herinnering ontvingen. De afstand bedroeg 10 km. en dank zij hot fraaie weer was deze wandeltocht een zeer geslaagde manifesta tie. De bromfietspuzzlerit bracht 58 deelne mers aan de start van wie er 38 de finish weer bereikten. De eerste prijs, een fraaie wisselbeker, kwam in bezit van de heer L. Weber, tweede was H. Kokkelkoren en de derde prijs ging naar de heer J. Hommes. Verder werden nog twintig prijzen in na ture uitgereikt. Estafette-wedstrijden De estafette-wedstrijden hadden enkele malen een zeer spannend verloop. Vooral was dit het geval bij de 4 x 100 m. heren tussen de ploegen van Haarlem en Holland. De „Haarlem"-ploeg verscheen weliswaar met. twee invallers, doch desondanks was de overwinning van Holland, welke ploeg een uitstekende wisseltechniek ten toon spreidde, zeer verdiend. Holland noteerde 4*6.2 sec., Haarlem 46.3 sec. Goed wisselen kon men ook zien bij dc 4 x 80 m. jongens, waar de „Haarlem"- ploeg' als het ware over dc baan raasde, en een nieuw Haarlems jeugdrecord op deze afstand vestigde met 31.8 sec. Tegen dit geweld waren de ploegen van Holland en Suomi niet opgewassen en toch noteerden Economische rechter Hedenochtend stond terecht voor de eco nomische politierechter in Haarlem een bakker uit Assendelft, die ervan beschul digd werd aan een klant een taart als ge schenk te hebben aangeboden. Nu is geven van cadeaux, teneinde klanten te winnen verboden krachtens een Verordening Sane ring Bakkersbedrijven. ,.Ik heb het voor heen nooit gedaan. Edelachtbare, maar ik moest wel vanwege de concurrentie", ver klaarde de verdachte, die tevens mededeelde dat anders de klanten weglopen, daar zij bij andere bakkers vaak zeer grote cadeaux ont vangen. Daarbij zou zijn taart nog maar een bagatel zijn en bovendien zat hier niet de bedoeling voor een klant te winnen, daal de begunstigde reeds klant is. De officier van Justitie meende, dat ver dachte, die in bakkerskringen te Assendelft geen onbelangrijke figuur is, inderdaad uit noodweer gehandeld moet hebben. Hij be treurde liet dat de concurrentie-strijd weer velen tot verboden activiteiten, zoals het geven van cadeaux. bracht en bepaald dra matisch was naar zijn mening de omstandig heid dat een man als verdachte die zelf al tijd tegen dergelijke concurrentie methoden geageerd heeft, nu ook, door de handelwijze van zijn collega's hiervoor gezwicht is. De bakker werd conform de eis tot tien gulden boete veroordeeld. ook deze ploegen verdienstelijke tijden n.l. resp. 36.3 sec. en 37.3 sec. Helaas moest bij de dames GITA verstek laten gaan. zodat de strijd slechts ging- tus sen Holland en Suomi. Zowel de 4 x 100 m. als de 4 x 80 m. waren voor Suomi in resp. 56 sec. en 41.4 sec. Tot de zesde ronde, van de koppelrace la gen de ploegen van Haarlem en Suomi om beurten aan kop, doch toen wist de Suomi- loper Smit zijn ploeg een dusdanige voor sprong te geven, dat de eindspurt van Haarlems laatste loper Lagendijk wel te kort moest schieten om deze voorsprong nog te nivelleren. En zo won Suomi voor Haarlem met op de derde plaats de ploeg van het CIOS. |§|gM|gpppMf i pU Éggk Een fraaie sprong tijdens het handicap-springen. De Haarlemse Sportweek heeft een schitterend geslaagde apotheose beleefd op Za terdagmiddag, toen op het driehoek-terrein aan de Wagenweg het hippische program ma werd afgewerkt. Een veelzijdig en goed-georganiseerd concours hippique bracht hier een groot aantal belangstellenden bijeen, die door de uitstekende ligging van het terrein en de verantwoorde opstelling der tribune het festijn zonder moeilijkheid konden volgen. Wethouder D. J. A. Geluk vertolkte door zijn aanwezigheid de belangstelling van het gemeentebestuur. Een groot aantal inschrijvingen van goede hippische krachten en de grote af wisseling in het programma bevorderden het succes van dit concours, dat georgani seerd was door het Haarlemse Sportweek comité in samenwerking met de Noordhol landse Ruitervereniging. Er hadden ruiters ingeschreven uit Am sterdam, Den Haag, Hoofddorp, Rotterdam. Haarlem, den Bosch en andere plaatsen. De genoemde steden beconcurreerden el kaar in een équipe-wedstrijd, die tenslotte door Den Bosch bleek te zijn gewonnen. Reeds om negen uur 's morgens werd een begin gemaakt met de dressuurwed- strijden, in twee ringen tegelijk vanwege het grote aantal deelnemers. Daarna had de keuring geschiktheidsproef jachtpaar den plaats, waarvoor een prachtig veld bijeen was. Mydas van de heer Leo Horn veroverde de erepalm en mocht deswege des middags de jacht voorrijden, als ope ningsnummer van het tweede programma gedeelte. Onder de vrolijke tonen van de Posthoorn-galop dirigeerde de heer Hom zijn paard tussen de opgestelde hindernis sen door en vervolgens er overheen, waar door de illusie van een opwindende jacht- rit, zij het zonder meute werd gewekt. Bij het jeugdspringconcours werden fraaie staaltjes ten beste gegeven door Jan Horn en mej. Sigel, bij het springcon cours voor senioren was het mej. Iburg, die op Brownie een schitterend parcours reed. In het handicapspringconcours kwamen achtereenvolgens niet minder dan 38 rui ters uit. Er werd prachtig gesprongen en dank zij de uitstekende gesteldheid van het terrein kwam het zelden tot valpar tijen. De pechvogel A. Paalman, die eerst een verkeerd parcours koos en daarna te vroeg startte, had bij die tweede fout op wat meer sportiviteit van de jury mogen rekenen, die zelf te laat was met haar startsein en bovendien nog met haar al te drastische beslissing om de heer Paalman uit de strijd te zenden. Grote bewondering oogstte de heer J. S. Spangenberg jr. op Crescendo, het ranke, pijlsnelle paard, dat de hoge hindernissen met groot gemak nam doch wat tijd ver loor bij te grote bochten. De heer W. Meu_ ris met Patrick wist het parcours met for midabele snelheid af te leggen en ver overde de eerste prijs. Een dressuurdemonstratie, waarbij na tuurlijk Hassan van de heer v. Leeuwen uit Hoofddorp opviel door perfecte gehoor zaamheid, ging vooraf aan het Parijse springconcours, dat twintig ruiters in het veld bracht en waarvan de hindernishoogte opklom tot 1.60 meter. Kildias uit de stal Elswout onder de heer C. v. d. Wetering sprong een foutloos parcours op deze hoogte, een schitterende prestatie. De heer A. Paalman met zijn nieuwe aanwinst Prospère die zijn naam eer aandoet, men zal van hem nog veel horen! zat de win naar vlak op de hielen in prachtige stijl. De verkorte Tally Ho bracht Jan Horn met Mydas als eerste over de eindstreep. Het was inmiddels al ver over zevenen. De steden wedstrijd bleek Den Bosch het grootste aantal punten, namelijk 18. te hebben opgeleverd, slechts drie punten beneden het te bereiken aantal. De totale uitslagen luidden: Dressuur Jeugd: 1. Mej. A. Kistenmaker O]) Roland; 2. Mej. T. Hengeveld op Jan; 3. Mej. Scnerpenhuyzen op Franklin. Dressuur Lc Man. paarden: 1. Mej. M. Schroder op Jagdheld; 2. Mevr. E. Wijn berg op Bosto; 3. Heer D. Pleyte op Hu- bert; 4. Mevr. L. Groeneveld op Harold. Dressuur Lc Eigenpaarden: 1. Keer A. van Wijk op Anton; 2. Mevr. A. G. Iburg op Missive; 3. Heer J. C. Willems op Korsika; 4. Mej. M. Schroeder op op Grey Shadow; 5. Baronesse van Heemstra op Devon Lad. Dressur Ma: 1. Hr. S. J. Crol op Action II: 2. Mej. T. Eysvogel op Cypre^se; 3. Dr. P. C. Otjens op Mouchette. 4. Mevr. A. G. Iburg op Missive; 5 Hr. A. Rits o.p Liberty Light. Jachtpaarden: 1. Mydas (L. Horn); 2. Patrick (W. Meuris); 3. Gentleman Hunter (Dr. v. Coevorden); 4. Korsika (Ad. Stock); 5. Cleopatra (P. Limeback). Springen Jeugd: 1. J. Horn op Brownie; 2. Miss C. A. Sigel op Jagdheld; 3. Ad Stock jr. op Korsika. Springen Senioren: Mej. N. Iburg op Brownie; 2. Mej. v. Veen op Grace. Handicap Springconcours: 1. Hr. W. Meuris op Patrick; 2. Hr. A. Wolf op Grey Cat: 3. Hr. J. C. Spangenberg op Crescendo; 4. Hr. P. Limeback op Cleopatra. 5. Hr. A. Paalman op Prospère. Parijse Springconcours: 1. Hr. T. v. d. Wetering op Kildias; 2. Hr. Paalman op Prospère; 3. Hr. A. Wolf op Mandy; 4: Hr. A. Jansen op Adolf ex aequo met de Heer T. Ebben op Sita; 5. Hr. J. C. Spangenberg jr. op Crescendo. Stedenwedstrijd- 1. Den Bosch; 2. Rot terdam; 3. Haarlem I; 4. Den Haag en Haarlem II ex aequo; 5. Amsterdam; 6. Hoofddorp. De bazar in Elswout voor de bouw van een nieuwe kerk van de Hervormde Ge meente aan de Leeuweriklaan te Aerden- hout heeft f 11.000 opgebracht, een resul- taaat dat de verwachtingen heeft over troffen. Ter gelegenheid van de feestelijkheden, die Zaterdag en Zondag gehouden werden ter gelegenheid van het zilveren priester jubileum van mgr. J. M. Groot op 14 Juni, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. Hui- brrs, de jubilaris Zondag, na de plechtige mis in de Joseph-kerk, medegedeeld dat hij benoemd is tot Huisprelaat van de Paus. De feestelijkheden begonnen Zaterdag avond reeds, toen mgr. Groot door de Ka tholieke jeugd van het Bisdom de parochie werd binnen gehaald. In de Joseph-kerk celebreerde de jubilaris een plechtig lof, waarna kajotters, verkenners, gidsen, KMVJ-ers en twee muziekcorpsen langs liet huis van de vicaris-generaal defileerden eri een muzikale hulde brachten. Zondagmorgen was in de Joseph-kerk een plechtige Missa coram episcopo para- to, een mis met bisschoppelijke assistentie. Mgr. Groot was celebrant en hij werd ge- assiteerd door de bisschop, door zijn broer rector Groot (diaken) en zijn neef kape laan Sambeék uit Eindhoven (subdiaken). De twee secretarissen van mgr. Groot, de eerwaarde heren Van der Knaap en Starn- meyer, waren troondiaken; deken Zijlstra presbyter asistens. Prof. dr. J. Groot uit Warmond, ook een broer van de jubilaris, sprak de feestpredikatie uit. Grote waardering van de jubilaris oogst te het gezang van de Sehola der parochie onder leiding van Jan Laarveld die met begeleiding van het orgel van Albert de Klerk de Gregoriaanse mis uitvoerde, die werd afgewisseld met enkele meerstem mige gezangen. Na afloop der Mis was in de pastorie een samenkomst van familie en geestelijken, waar mgr. Huibers de jubilaris zijn benoe ming tot Huisprelaat mededeelde. Deze plechtigheid werd onder meer bijgewoond door mgr. Sanbeek, bisschop van Taganika. eer, oom van de vicaris-generaal, en mgr. Van Hussen, die Huisprelaat is van de Paus. In de middaguren recipieerde mgr. Groot te zijnen huize. Zeer vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten uit het bisdom wensten de jubilaris geluk. Er waren zeer vele pastoors en kerkmeesters. Onder de aanwezigen bevonden zich ook prof. mr. C. P. M. Romme, fractievoorzitter in de Twee de Kamer der KVP, en de heer L. Bouw man, lid van de Gedeputeerde Staten van Noordholland. Op 6 Juni werd te Haarlem opgericht de ,.E. P. Schuyt Sstichting", een centraal Na zorgfonds voor Minder Validen van alle gezindten te Haarlem en Omgeving. Hierin zijn de volgende instellingen federatief op genomen: de Vereniging „Haarlemse Werk inrichting" de Stichting „Blindenfonds"; de Stichting „Kennemerland" voor Licha melijk Gebrekkigen en de Verbandscom- missie Nazorg. Om de binding met de gemeentelijke Nazorg zo hecht mogelijk te maken, werd door Burgemeester en Wethouders van Haarlem tot voorzitter dezer Stichting aan gewezen de heer W. C.Bakker, Wethouder van Volksgezondheid. Verder maken van het bestuur deel uit: de heer E. P. Schuyt, secretaris; de heer A. H. Bloem, penning meester; mej.S. Houtkooper en de heer W. J. B. van Liemt. Binnenkort zal het bestuur met nog vier leden worden uitgebreid. Beschermvrouwe van deze stichting is mevrouw baronesse De vos van Steenwijk- van Rooyen en ere-presidente mevrouw C. G. E. M. Cremers- de Bruyn. Verwacht wordt, dat als er geen verdere belemmeringen zich meer zullen voordoen, nog dit jaar begonnen kan worden met de bouw van de openbare kleuterschool aan de Vrijburglaan in Overveen. Om het Tin- holtmuseum te sparen wilde het gemeente bestuur de nieuwe school bouwen op de plaats waar nu de zandbak is. Maar daar tegen werd bezwaar door de omwonenden geopperd. Tenslotte werden geit en kool gespaard en werd besloten de school ach ter de Koningin Wilhelminaschool en de voormalige bollenschuur te bouwen. In middels is de heer K. J. Aanstoot, architect BNA te Overveen. met de voorbereidingen voor de bouw gereed gekomen en op het ogenblik liggen de plannen ter goedkeuring bij de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs. De leuters die thans in het toekomstige monument van Bloe- mendaal, het nieuwe raadhuis in Bloemen- heuvel, les krijgen, zullen daar ook nog in het volgende seizoen 1955/56 gehuisvest blijven. De oudercommissie van de Hartenlust- school, de openbare school van ULO aan de Vijverweg in Bloemendaal, heeft een pae- dagogische forum voorbereid, dat op Woens dagavond 15 Juni om acht uur in hotel Vree burg, Kerkplein te Bloemendaal, gehouden zal worden. In het forum hebben zitting: mevr. W. D. Boskamp-Mooy, schoolarts te Haarlem; drs. J. W. Bos. zenuwarts te Over. veen; dr. K. Huibregtse, rector van het ste delijk Gymnasium te Haarlem; de heer A. van Meerten, leraar aan de Rijkskweek school te Haarlem en mr. H. W. Vliegen, lid van de gemeenteraad van Bloemendaal. Voorzitter is het hoofd van de Hartenlust- school te Bloemendaal, de heer J. Buys Jr. Overdag medicus en 's nachts sterrenkundige - dat. ivas het leven van dokter Wilhelm Olbers, die rond honderdvijftig jaar geleden te Bremen zijn drukke praktijk uit oefende. Hij had maar een primitief kijkertje en beoefende de oudste wetenschap ter wereld slechts als liefhebber; toch. staat zijn naam met gouden letters in het ge schiedenisboek van de astronomie. Hij heeft namelijk in 1797 een methode op schrift gesteld „om de baan van een komeet uit enkele waarnemingen te berekenen" en die me thode hebben de vak astronomen tientallen ja ren lang gebruikt- Maar Olbers' naam is ook nog verbonden aan een hemellichaampje dat Maandagavond in de buurt, van de aarde zal verschijnen en wel hoog in het. Zuiden ami de la te-avondhemel in het sterrenbeeld Hercules: de planetoïde Pallas. Pulles is helaas niet met- het blote oog zichtbaar; men zal een kijkertje nodig hebben om haar te ontdekken. Te heront dekken wel te verstaan, want de eerste waarne ming, verricht door Ol bers, dateert van 1802. Die ontdekking bracht een hele schok teweeg in de wereld van de ster renkundigen. Men had. al sinds de dagen van Kep ler gezocht naar een planeet die zich ergens tussen Mars en Jupiter zou moeten bevinden omdat ons planetenstel sel tussen de banen van die twee planeten zo'n grote gaping vertoonde. Inderdaad is, de inter vallen tussen de overige planetenbanen in aan merking genomen, de ruimte tussen Mars en Jupiter onevenredig groot; ivie het stelsel van concentrische ringen be ziet dat men op papier kan zetten als een por tret van ons zonnestel sel, wijst, onmiddellijk de lege plek aan die hem tussen Mars en Jupiter opvalt. Groot ivas dan ook dc vreugde toen in 1801 de Italiaan Piazzi het lang- gezochte hemellichaam ontdekte, in de vorm van een ongekend klein pla neetje dat Ceres werd genoemd. Eindelijk was de ontbrekende planeet gevonden Slechts ruim een jaar la ter ontstond de nieuwe verwarring: Olbers ont dekte een tweede plane toïde - en dat was deze Pallas. Weer zo'n licht gewicht onder de hemel lichamen: het heeft een middellijn die niet veel langer is dan de afstand Groningen-Brussel. Er hielden zich hier dxxs twee planeetjes op en daarmee was de mooie systematiek, het gave bouwplan dat men ons planetenstelsel zo graag toedichtte, geschonden. Of toch niet? Want het was Olbers zelf die toen al de stoute veronder stelling uitte, dat Ceres en Pallas delen waren geweest van één grote planeet die door men weet niet welke oorzaak in splinters was gevlo gen. Misschien, zo rede neerde hij, waren er nog wel meer van die brok stukken te vinden. Olbers heeft méér gelijk gekregen dan hij zelf ooit heeft gedacht: wij kennen er thans duizen den: ze worden „plane toïden" genoemd. Pallas, die hedenavond aan de Zuiderhemel te vin den is op precies dezelf de plaats waar twaalf uren tevoren de zon stond - houd ox>erdag 'n kerktoren of een schoor steen in het oog om de plaats te onthouden - is een van de beroemdste daarvan. G. v. W. Evenals in het vorig jaar toen wer den de wedstrijden op Bevrijdingsdag 5 Mef gehouden zullen leerlingen van alle vijftien scholen voor lager onder wijs in de gemeente Bloemendaal de vol gende week weer strijd gaan leveren om de mr. Rohlingbeker. De wedstrijden worden gehouden voor de leerlingen uit de vijfde, zesde en zevende klassen van deze scholen. De organisatie is in handen van de gemeentelijke schoolsportcom missie in Bloemendaal. Op Zaterdagmorgen 18 Juni worden in Stoops' bad zwemwedstrijden gehouden. Men is verplicht aan twee nummers deel te nemen: 25 meter school- en een zelf de afstand vrije slag. Enkele dagen later, op Woensdagmiddag 22 Juni, volgen dan de veldspelen op het sportterrein aan de Donkerelaan. Voor de jongens zijn er castiewedstrijden, voor de meisjes micro korfbal. Te Enschedé is Zaterdag de jaarvergade ring gehouden van de Nederlandse vereni ging sociale zorg voor minder validen „Ac tio Vincil Omnia", kortweg A. V. O. ge naamd. Bij de ontvangst heeft weihouder J. Horstman, voorzitter van de Enschedese ver eniging „Arbeid voor minder validen" op gemerkt, dat het particulier initiatief in de eerste plaats dit werk heeft gedragen, maar dat daarnaast nooit tevergeefs een beroep is gedaan op de overheid. In de jaarvergadering heeft de voorzitter van de A.V.O., professor dr. L. van der Horst in zijn openingsrede onder meer gezegd: „Wij houden ons bezig met die eigenaardige sociale zorg, waarbij wij er steeds van uit gaan dat het nodig is om te werken Wer ken is een zegen en dat moet de invalide missen. De A.V.O. heeft in de kwart eeuw van zijn bestaan een eigen organisatie opge bouwd om die minder validen werk te ge ven. Wi> zien nu. dat de A.V.O. zich lang zamerhand ontplooit tot een nationale be weging. Wij zijn niet alleen dankbaar voor hetgeen er met hulp van de overheidsorga nen is tot stand gebracht, maar dat het werk, ongeacht de verschillen in levensbeschou wingen. uitgroeit." Aangezien er geen tegencanclidaten waren werden professor dr. L. van der Horst, dr. W. L. P. de Kort, F. Bezemer en professor dr. J. II. Tunller herkozen. In de plaats van dr. Chr. Freeve werd de heer L. Buurman benoemd. In plaats van generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens werd benoemd generaal- majoor ir. H. J. van der Giessen. Als nieu we candidaat werd voorgedragen en be noemd mr. J. van Doorn, hoofd afdeling sociale bijstand en complementaire arbeids voorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor het tournooi om de Europese basketball-kampioenschappen luiden: Groep A: JoegoslaviëFrankrijk 4037 (ruststand 2120); OostenrijkEngeland 6948 (Ruststand 3427). Groep C: RoemeniëLuxemburg 6840 (ruststand 3215). Polen, Joegoslavië, Hongarije, Italië, Rusland, Roemenië, Tsjechoslowakiie en Bulgarije hebben zich in de finale ge plaatst. Finalepoule: HongarijeTsjechoslowakije 6575 (ruststand 3442): Polen-Roeme- nië 5669 (3434); ItaliëRusland 4854 (2630); BulgarijeJoegoslavië 8467 (46—29). Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j, <lie zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit. geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Zilveren Baltourhooi Het jaarlijkse traditionele honk bait our- nooi van de vereniging Sportclub Haarlem, het Zilveren Bal-tournooi, is Zondag danig in het water gevallen. Ondanks dé zeer on gunstige weersomstandigheden is er in alle poules fel gestreden, zodat, behalve beker houder ABC 2 uit Amsterdam, zich ook nog de Haarlemse negentallen: THB, HCK 2 en TYBB 2 konden plaatsen. Het tournooi zal met de halve en finalewedstrijden nog op een nadier te bepalen datum worden voortgezet. De'uitslagen waren: Groep A: SC Haar lem 2THB 3-1, ZeeburgiaTHB 1-10, SC Haarlem 2Zeeburgia 7-8. Groep B: Thor—EDO 2 1-5, Thor—ABC 2 5-6. ABC 2—EDO 2 4-2. Groep C: PICK 2—Schoten 3 14-13, Quick —Schoten 3 9-13, HCK 2—Quiick 11-2. Groep D: HEDWRood Wit 14-1, Rood Wit—TYBB 2 8-8, TYBB 2—HEDW 6-4. De A Hem aar.se wielrenner Jan Rol is er in geslaagd' de Amsterdamse Sportweek wedstrijd van Amsterdam naar de Veluwe over 202 kilometer op zijn naam te bren gen. Reed's in het begin van de race lag het tempo vrij hoog; en door de stevige wind', die die renners in de rug hadden steeg die snelheid soms tot boven de vijftig kilo meter per uur. Een ontsnapping was daar door onmogelijk en bovendien werd het voor de achterblijvers bijzonder moeilijk om het peloton weer in te halen. Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg werden gepasseerd en even voor Leusden sprongen Klebach en Mehagnoul weg, zo als iets vorder Smit het ook probeerde. Vervolgens ging Rol aan de haal, nam in een heftige sprong meteen al een halve minuut, een voorsprong die bij De Witte Bergen in het Gooi tot 42 sec. was gegroeid. Maar kort voor Weesp liet hij de benen rusten en wachtte het peloton af. Dat ge beurde na 168 km, Meteen waren de Bra banders Rutten en Liebregts op de vlucht gegaan, fel nagezet door Post, die later, kort voor Amsterdam, nog even aan de bewaking trachtte te ontsnappen. Maar wat niemand, gelukte, daarin slaagde reeds in Amsterdam, Rol wel. Onbedreigd werd hij winnaar. In de sprint van het peloton won de Hagenaar Scholten de tweede prijs. Me hagnoul en Snijders eindigden op de dèrde en vierde plaats. De uitslag luidde: 1. Rol (Alkmaar) 202 km in 5 uur 5 min. 25 sec. 2. op 13 sec. Schotten (Den Haag). 3. Mehagnoul (Am sterdam). 4. «Snijders (Halfweg). 5. Wolfs (Vlijmen). De uitslagen van de Zaterdag gehouden zeil wedstrijden op de Westeinderplassen luiden: Drakenklasse: 1. Puzzle II, Van Wijk; 2. Tijl Uylenspiegel. Blikman. 12 kwadraatsklasse (sharpie): 1. Aeolus, Visser: 2. Mustang. Kraan. Regenbogen: 1. Cadans, Bakker; 2. Anne Marie. De Wit. Olympiajollcnklasse: 1. Flossie, Lesage; 2. Dynamiet, Slèeswijk. Finnjollenklasse: 1. Boisot, Verkuylen; 2. M. de Ruyter, Marks. 16 kwadraat streepklasse: 1. Margot, End stra: 2. Toos. Tazelaar. Vrijheidsklasse: 1. Klein Duimpje, Stenhuis; 2. Lucky Dip. Meester. 16 kwadraat slipklasse: 1. Tjerk Hiddensz, Kroes; 2. Argus, Klipp. Pampusklasse: 1. Roest-niet, Huisken; 2. De Bruinvis. Spaargaren. De Zondag gezeilde wedstrijden op de West- einderplas hadden plaats onder zeer slechte weersomstandigheden. Er zijn veel boten om geslagen en er was veel materiële schade. De uitslagen van Zondag luiden: Flying Dntchmanklasse: 1. She, De Vries; 2. Tineke, Kremer. Valkenklasse: 1. Wertergeus, Goudriaan; 2. Barry. Snijders. Drakenklasse: Tyl Uilenspiegel, Blikman; 2. Puzzle TI, Van Wijk. 12 kwadraatsklasse: 1. Mustang, Kraan; 2. PVsjnger, Verhagen. Regenboogklasse: 1. Hollandia, Van Stave- rem 2. Waterzonnetje. Tol. Olympia-.ioJlenklassc: 1. Dynamite, Slees- wiik; 2. Flossie, Lesage. Finnjollenklasse: 1. Bestevaer, Maarse; 2. Jan de Laoper, Koopmans. 16 kwadraats streepklasse: 1. Margot, Hen stra; 2. Proteus, Verhoeven. 16 kwadraats stripklasse: 1. Cheerio. Engel- bert: 2. Magdria, Spaargaren van Bever voorde. Pampusklasse: 1. Delta, Kost; 2. Roest-niet, Huisken. OM DE DAVIS CUP In het tournooi om de Davis Cup werden de volgende wed strijden gespeeld: Zweden-Frankrijk 3-2; België-Chili 2-3; Denemarken-Italië 0-5; Groot Brittannië-India 2-2 (afgebroken).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12