BOSCH Van der Hoogt-prijs voor Willem G. van Maanen Moeilijkheden bij winterelubwerk in Zandvoortse speeltuinen Haarlems Dagblad CARRUGAN Speciaalzaak Kort en bondig Aanmeldingsformulier Twee landbouwers uit Halfweg tot geldboete veroordeeld Maatschappij der Nederlandse letterkunde Kapiteins-bevoegdheid voor één week ontnomen Kilo's slanker BonKorets Gebrek aan zaalruimte noodzaakt tot stopzetting van cursussen Subsidie aan Stichting 1940-'45 voorlopig van de baan Hillegom Bennebroek JAC. VAN MARIS Terreinverkenning in Kennemerduinen DINSDAG 14 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Imp. N.V. Willem van Rijn Raad voor de Scheepvaart Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Amsterdammer, verdacht van verduistering, aangehouden Zandvoorter vernielt cel in politiebureau Parachutisten landen op het circuit „Phoenix" vergadert Postduivensport Auto in brand op de Noordboulevard Gemeenteraad Lisse Gemeente Hillegom gaat sportvelden onderhouder: Competitie van bridgeclub de Bloembollenstreek ten einde Echt slank en toch geen honger Bejaardenclub uit Vijfhuizen op stap Zuster Anselma onderscheiden Ben W van Bloemendaal lichtten standpunt toe Motor fietser op Herenweg bij ongeluk gewoond Zomercompetitie volleybal Taxatie Grondkamer overschreden In de vandaag in de Leidse Academie ge houden jaarvergadering van de Mij. cler Nederlandse Letterkunde werd de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs toege- kejnd aan de heer W. G. van Maanen, letterkundige te Laren (N.H.), op grond van zijn roman „De Onrustzaaier". De Dr.Wijnaendts Franken-prijs, voor de periode 1951—1954 (biografie en cul tuurgeschiedenis), werd toegekend aan prof. dr. H. v. d. Waal, directeur van net Rijksprentenkabinet te Leiden. Prof. Ir. v. d. Waal kreeg deze prijs naar aanleiding van zijn wetenschappelijke verhandeling over „Drie Eeuwen Va derlandse Geschieduitbeelding". De vergadering werd geopend met een inleidend woord van de voorzitter der Maatschappij, prof. dr. P. Minderaa, die zijn verbazing uitsprak over de ministeriële weigering om subsidie aan de maatschappij te verleenen. Vervolgens hield prof. Min deraa een voordracht over ..Het vertalen van poëzie", naar aanleiding van de oprichting der „Stichting tot bevordering van de ver taling van Nederlands letterkundig werk. Tijdens de vergadering werd de uitslag van de stemming over de te benoemen leden bekend gemaakt. Onder hen bevin den zich de heren F. van Leeuwen, Rot terdam; H. Mulisch, Haarlem; G. Borgers, Den Haag; A. Lehning, Amsterdam; mr. N. C. J. M. Kappeijne van de Coppello, Loe- nen aan de Vecht; P. Rodenko, Den Haag; ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W - IEL 86211 (7 LUNEW) De raad voor de scheepvaart heeft, schriftelijk uitspraak doende, de kapitein van het M.S. „Mizar N", J. K. uit Heem stede, de bevoegdheid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van één week omdat de raad deze kapitein mede schuldig acht aan het vastlopen van zijn schip op 27 November 1952. Tijdens de reis van de „Mizar N" van Gdynia naar IJmuiden heeft de kapitein op de genoemde datum tijdens mist nage laten te loden toen het niet mogelijk was vadiopeilingen te nemen en ook het echo lood geen uitslag gaf. Mede als gevolg daar van is het schip in de bocht van Tromper- wiek (ten Noordoosten van de kust te Rügen) aan de grond gelopen. HAARLEM. 13 Juni 1955 ONDERTROUWD; 13 Juni: C. J. M. Broe- en en M. P. W. Janssen. BEVALLEN van een zoon; 11 Juni; A. Rijlaarsdam-de Vries. C. Huijboom-Otten- 'oros; 12 Juni: G. Dekker-van Zijp; H. Ka- moen-van Veen; M. H. van de Pol-van Wijn gaarden; W. Rosalski-van Lubeek; C. P. van der Leen-Jonkhof: 13 Juni: C. A. C. Sand- fort-Scheepers. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni: C. J. R. de Vries-Jansen; 12 Juni: L. J. Bet- lem-de Jong: C. Weltevrede-Onkenhout; J. C. M. de Jong-Wassenaar; J. Hummen-Hoef- smit; H. Th. Zonneveld-Daams; J. E. de Laat- Michielsen; E. D. Bruring-van Dillewijn; 13 Juni: H. S. W. Blad-Kanne. OVERLEDEN: 12 Juni: J. C. Schuil-Steen- mets. 82 ,i.. Aelbertsbergstraat; J. J. van Leersum. 74 .i Reitzstraat: 13 Juni: W. F van Schravendijk, 64 j„ Kamerlingh Onnes- straat. Ernest Claes te Ukkel-Brussel; mej. Dola de Jong te New York. De onrustzaaier Over Willem van Maanen's roman ,.De E. Dineaux: „De Onrustzaaier" is een boek, leden onze letterkundige medewerker C. J. E. Dineaux: „De Onrustzooier" is een boek, bij de eerste regels waarvan men weet met wie en waarmee men te doen heeft: hier. in dit boek, is een mens in tweegesprek met zijn geweten, met zijn verantwoorde lijkheidsgevoel". „Ik sla dit tweede boek van Van Maanen hoog aan: om zijn vorm. om zijn evenwichtige dosering van humor, ironie, satire en ernst, om zijn parodisti sche inslag, zijn puntige stijl en „actuele" inhoud. Ik waardeer het niet minder om dat ik geloof, dat de eerlijke verontrusting heel wat heilzamer is dan begoochelende zekerheden. Ook de twijfel heeft zijn mo raal". Groningen: Op een proefschrift, getiteld „De vluchtige olie van mentha piperita L. gedurende de ontwikkeling van de plant" gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde J. A. J. M. Lemli, geboren te Aalst (België). Voorts is gepromoveerd op het proefschrift: „Het christelijk onsterfe- lijkheidsgeloof, een bijbels-dogmatische studie" tot doctor in de godgeleerdheid P. J. van Leeuwen, geboren te Graft. Beide promoties geschiedden cum laude. Nijmegen: Doctoraalexamen psychologie: T. G. Fahy (Oxford. Engeland). B. Th. Brus (Nijmegen), E. M. Hilgers (Nijmegen). J. M. A. "Munnichs (Nijmegen) en J. G. B. Bohn- cke (Nijmegen). Candidaatsexamen sociale wetenschappen: mej. J. H. F. M. Stegeman (Deventer). Utrecht: De heer P. J. Gathier is tot doc tor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Low dispersion spectra of 27 f and g type stars". Tot doctor in de wis- en natuurkunde is gepromoveerd de heer P. J. van Albada. op proefschrift, getiteld: „Integral relations in alternative coordinates rings". Als promo tor trad op dr. H. Freudenthal. Groningen. Candidaatsexamen geneeskun de (2a): de dames O. Bosscher, Maarssen; M. E. Visser, Groningen: A. D. Welt. Us- quert en de heren J. Hoekstra. Ee, H. R. de Goede en S. T. Tjassens, beiden te Gronin gen. Doctoraalexamen economische weten schappen: D. J. Henstra, Vlaardingen. Can- didaatsexaxTien economische wetenschap pen: J. H. Bossema, Groningen en voor het Candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (Nederlands): mej. G. H. Bolt, Hoorn. Amsterdam. Gemeente-universiteit: Doc toraal examen Deens: mej. A, Feitsma (Gro ningen). Doctoraal-examen Engels: mej. A. M. H. A. Crevels (Amsterdam). Candidaats examen Engels: mej. S. Cohen (Amster dam). Candidaats-examen muziekweten schap: M. van Duyn (Hilversum). Amsterdam (Vrije Universiteit): Propae- deutisch examen theologie: E. P. Bosma, Musselkanaal; J. de Jongh. Amsterdam: J. J. Tissink, Bergen op Zoom; L. J. Vos, Slo ten (Fr.); P. van Loo, Sneek: T. L. H. Pie- terse. Goes; J. D. A. de Zwart, Oldekerk (Gr.): mej. H. J. van Wuyckhuyse, Zwijn- drecht; M. Rebel. Hilversum; P. C. Koster, Pernis: J. B. F. v. d. Brink, Voorburg: A. M. Brouwer, Utrecht. De Zandvoortse politie heeft in een pen sion te Zandvoort aangehouden de 28- jarige Amsterdammer J. P. S„ die door de politie te Amsterdam gezocht werd. als verdacht van verduistering van een bedrag van 3700,Dit bedrag had hij op 10 Mei voor zijn patroon moeten storten op een bank, maar hij was er mee verdwenen. De hoge uitgaven die hij in Zandvoort deed. wekten argwaan en de politie voelde hem nader aan de tand. Het bleek, dat hij voor een paar maanden de kamer had ge huurd en van het geld nog slechts 1300. over had. De verdachte is aan de politie te Amsterdam overgegeven. Een Zandvoortenaar werd door de politie naar het bureau overgebracht, omdat, hij niet bekwaam werd geacht een brom fiets te besturen. Het verblijf in de cel zinde hem blijkbaar niet, want hij sloopte de houten brits en sloeg daarmee alles wat in zijn tijdelijk verblijf stuk te slaan was, kort en klein. Toen hij wat tot bedaren was gekomen, volgde een tweede proces-ver- baal, thans wegens vernieling. Voor het maken van reclame voor een Nederlands concern zal Zondagmiddag om 12 uur een tiental parachutisten uit vlieg tuigen springen ongeveer boven de tribune op het circuit van Zandvoort en dalen op de nieuwe sportvelden binnen het circuit. Toestemming hiervoor werd reeds ver leend. De Zandvoortse toneelvereniging „Phoe nix" houdt Maandag een algemene leden vergadering in gebouw „Zomerlust". Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de verkiezing van een kascommissie en de vaststelling der contri butie, vermeldt de agenda een bestuurs verkiezing. De aan de beurt van aftreden zijnde leden de heren Jacobs, Stor, Volder en de Zwarte stellen zich herkiesbaar. De heer Stor kan wegens drukke werkzaam heden de functie van voorzitter niet meer waarnemen en stelt deze ter beschikking. Daarom moet een voorzitter in functie wor den gekozen, waardoor het bestuur candi- daat stelt de heer J. C. Volder. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur BonKcels werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES De Zandvoortse speeltuinvereniging „Kin dervreugd" hield in „Ons Gebouw" in de Brugstraat haar jaarvergadering. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer J. Spierieus het in hoge mate, dat het speeltuinwerk in Zandvoort ten zeer ste wordt belemmerd door het tekort aan zaalruimte. Vergeleken bij andere plaatsen in ons land, waar de speeltuinverenigingen wel de gelegenheid krijgen het clubwerk gedurende de wintermaanden te ontplooien, gaat het in Zandvoort zeer stroef. Zoals uit de ingekomen stukken eveneens bleek, worden nog beschikbare ruimten in de komende wintermaanden niet meer voor het jeugdwerk afgestaan. Onder meer is dit het geval met de grote demonstratie- zaal in het gebouwtje van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Tolweg, waar in de af gelopen wintermaanden twee avonden en twee middagen per week verschillende clubs een onderdak hebben gevonden, doch dat thans door de gemeente niet meer kan gemist worden, omdat men deze ruimte zelf hard nodig heeft. Door het speeltuinbestuur gedane verzoeken om op andere wijze in dit gemis te voorzien, werden afgewezen. De Zandvoortse speeltuinvereniging heeft thans ruim driehonderd leden. Dit zijn ge zinnen, waarvan de kinderen actief aan het speeltuinwerk deelnemen. Het totaal aantal kinderen bedraagt meer dan dui zend en met het fraai opgebouwde club werk dreigt Zandvoorts grootste jeugd vereniging thans door zaalruimte-gebrek op non-actief te worden gesteld, indien hiervoor niet binnenkort een oplossing zou worden gevonden. Deze ernstige handicap en het gebrek aan medewerking wordt door het goedwil lend bestuur ten zeerste betreurd en men overweegt, indien geen oplossing wordt ge vonden. de Nederlandse Unie van Speel tuinverenigingen bij het zoeken hiernaar Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a f 6.50 per kwartaal/ f 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ztf, die zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen in te schakelen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in 1954 al het mogelijke werd gedaan, de Zandvoortse jeugd een gezonde en aangename ontspanning te geven. Spe len, puzzletochten en wedstrijden wisselden eikaar af, en in de wintermaanden werd eens per maand een filmmiddag gegeven met speciale jeugdfilms. Van de afgelopen wintermaanden nog werkzame clubs wer den genoemd een fröbelclub, wandelgroep, ballet-mandoline, ontspanning- en hand- werkclubs voor jongen en ouderen, als mede een bloeiende korfbal-afdeling. On geveer 250 kinderen konden aan dit werk nog deelnemen, een groot aantal moest echter buitengesloten worden wegens ge brek aan onderdak. Geen financiële zorgen Het bezoek aan de tuin was zeer bevre digend, al gaf het aanstellen van een ge schikte tuin-leider enige moeilijkheden. De rijpere jeugd werd evenmin vergeten, al kon uiteraard ook voor hen gedurende de zomermaanden meer georganiseerd worden dan in de wintermaanden, daar ook voor deze categorie het ruimtegebrek zich ge ducht liet voelen. Aan kaderscholing werd dank zij de Unie van Speeltuinorganisaties veel aandacht besteed. Het financieel verslag van de penning- meestet toonde aan, dat het wel moeilijk is, de eindjes aan elkaar te knopen, doch grote zorgen geeft dit niet. De periodiek aftredende bestuursleden, de dames Joh. Halderman-Zieck en J. Ter- maat en de heren A. Cluwen, D. Drommel en H. Paap werden allen bij acclamatie herkozen. In de kas-commissie werden be noemd mevr. G. Groen en de heer Van Koningsbrugge. Besloten werd tot het instellen van een tuin-commissie, welke het onderhoud van de speeltuin ter hand zal nemen. Hiervoor werden de heren Van Koningsbrugge en H. Paap aangewezen. Na de rondvraag wekte de voorzitter in zijn slotwoord op, om met kracht aan het speeltuinwerk te Zandvoort te blijven wer ken: ondanks alle moeilijkheden en teleur stellingen niet te versagen, opdat niet door deze hopelijk tijdelijke teleurstellingen dit zo prachtig opgebouwde werk voor Zand voort verloren zou gaan, een werk, dat tenslotte wordt verricht in opvoedende zin en voor een goede vrije tijdsbesteding van de Zandvoortse jeugd. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wed vlucht van St. Quentin af, over een afstand van 300 km. Gelost om 7 uur, werd de eerste duif getoond om 9 uur 27 minuten 32 seconden. Deze vogel legde de afstand dus af met een gemiddelde van pl. m. 120 km per uur. De uitslagen waren als volgt: G. H. Daane 1-25; C. Visser 2-4-29; G. Driehuizen 3-5-6-10; C. K. Draijer 7: H. Bartens 8-28; P. Koper 9-13-18-31A. Paap 11-12-17; C. Koper 14-19: H. Lans dorp 15-16; A. Molenaar 2° w Ruj? 21-22-30; Th. v. d. Meulen 25 l her. Maandagmiddag omstreeks halfvijf werd de Zandvoortse brandweer voor een brand je gealarmeerd op de Noordboulevard. Het bleek dat tussen Riche en het kampeerter rein Helios de motor van een vrachtwagen in brand was geraakt, vermoedelijk door kortsluiting. De brandweer kon zich be perken tot een korte nablussing, daar het vuur reeds zo goed als gedoora was. De motor werd beschadigd. Maandagavond kwam de raad van Lisse bijeen ter behandeling van een lange agenda, waaronder vele hamerpunten. Her benoemd werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, waarbij in de vacature van de heer G. Marseille werd voorzien met de benoeming van de heer A. Visser, die deze benoeming aanvaardde. Met algemene stemmen werd mejuffrouw H. E. M. Vegter uit Slochteren benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. De voorstellen inzake uitkering vacan- tie-gelden een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel werden zonder meer goedgekeurd. Vier woningen aan de Derde Poellaan, welke indertijd onbewoonbaar waren ver klaard, doch die inmiddels ziin verbeterd, werd een ontheffing van onbewoonbaar verklaring verleend. Gewijzigd werd het Ambtenaren-reglement en voorts gaf de raad haar goedkeuring aan de eerste in richting van de nieuwe Christelijke Natio nale School aan de Hyacinthenstraat. Ten behoeve van de Gereformeerde school, die momenteel veel leerlingen telt. zal voorlopig de Christelijke Nationale School in gebruik worden genomen. Door B. en W. werd de raad financiële afwikkeling van de na-oorlogse woning bouw van „Volksbelang" aangeboden, waarvoor de heer P. van Leeuwen zijn erkentelijkheid uitsprak met de wens, dat de achterstallige huren niet verhaald wor den op degenen, die er later zijn komen wonen. Voor de openbare school werd f 240, uitgetrokken voor aanschaffing van twaalf kaarten voor het vak aardrijkskunde. Een aanvrage van de Stichting '40-'45 om een bijdrage uit gemeentekas werd door de voorzitter niet aanbevolen, daar hij het particulier initiatief de juiste weg vond. De heer P. van Leeuwen meende, dat nu het particulier initiatief tekort is geschoten en de stichting alle sympahie heeft, deze bijdrage wel ver leend moet worden. Ook de heer D e Vries was deze gedachte toegedaan en hij betoogde, dat men voor de Militaire Tehuizen indertijd na afwijzing toch sub sidie had verleend. Na bespreking besloot men, indien het particulier initiatief niet slaagt, de aanvrage als nog te bezien. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer A. de Vries in de vaca ture van de heer Van Waveren. De heer C. Aangeenbrug werd benoemd tot lid van de commissie openbare werken. Zwembad Bij de rondvraag vroeg de heer D e Vries of er moeilijkheden waren bij de bouw van het zwembad. Deze vraag werd door de voorzitter bevestigend beantwoord, waarbij door hem gewezen werd op de baldadigheid van de jeugd van Lisse in het Keukenhof-bos. De heer Van der Berg vroeg nog de aandacht voor de jeugd bij de school aan de Beekbrug, waar telkens ongevallen gebeuren. De voorzit ter stond hier voor een onoplosbaar piu- bleem; gedacht was nog aan een voetgan gerstunnel doch ook dit bleek niet mogelijk. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat voor de Provincie Zuid-Holland het aantal nieuw te bouwen woningen mini maal zal zijn voor het komende jaar, het geen tot gevolg zal hebben, dat de moeilijk heden voor Lisse weer danig zullen stijgen Bevoegde instanties hebben geconstateerd dat de situatie, waarin de sportvelden in Hillegom zich bevinden, niet bijzonder best is. Daar B. en W. het onverantwoord vin den de velden, waarin zoveel geld geïnves teerd is, te laten achteruitgaan in kwali teitswaarde, stellen zij de raad voor het onderhoud van de velden wederom van gemeentewege te laten geschieden. Natuur lijk zullen de diverse verenigingen aan het onderhoud moeten bijbetalen, maar daar volledige betaling de draagkracht der clubs te boven zou gaan, stellen B. en W. voor een bedrag van f 500.te vragen van iedere club. Dit bedrag is echter voor ver hoging vatbaar, als de inkomsten van de vereniging hoger zouden worden. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Bij de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, afdeling Hillegom werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren K. Evers en C. Veldhuis. De heer A. van Zonneveld werd gekozen als afgevaardigde naar de algemene ver gadering. Geklaagd werd over het zware verkeer in de Hoofdstraat. De voorzitter, de heer J. Roeland Jr., zegde toe nadere informaties in te zullen winnen. Wat be treft de verbetering van de Hoofdstraat, konden nog geen nadere mededelingen ge daan worden. Er bestaan plannen voor een nieuwe reclameactie: deze zullen in het na jaar worden uitgewerkt. De competitie van de Bridgeclub de Bloembollenstreek is ten einde. De resul taten, die bereikt zijn, zijn als volgt: A-lijn: de heren KramerVan Zanten 1; de heren Van der Oetelaar 2. B-lijn: de heer en mevrouw Jonker 1; de heren Aelen en Burgraaf 1. C-lijn: de heren Verschoor 1; de heer en mevrouw Philippo 2. D-lijn: mejuffrouw Verdegaal en de heer Verdegaal 1de heer en mevrouw Mathot 2. E-lijn: de heren Klaassen en Pool 1; de heer en mevrouw Luske 2. F-lijn: de heren Beyersbergen en Berg man 1; de dames BuschmanGoemans 2. Donderdag 16 Juni zal in Dreefzicht in Haarlem een wedstrijd gespeeld worden tegen de Bridgeclub Haarlem N.B.B. OPBRENGST. COLLECTE De collecte, die het veteranenlegioen af deling Hfllegom heeft gehouden voor de noodlijdende kinderen in Indonesië heef' f 819.75 opgebracht ADVERTENTIE door CARRUCAN, het Zweedse melkdieet CARRUGAN Is niet een soort vermageringsmiddel, maar een gezond, ver. frissend dieet uit Zweden, dat op natuurlijke wijze, zonder onaangename gevolgen vanaf de eerste dieet-dag Uw extra-gewicht met ponden vermindert. HET ZWEEDSE M E L K-DI EET f 4.80. Vraag de leerzame Extra arote verpakking f 8.70. Normale verpakking f 4.80. Vraaa de leerzame CARRÖGAN-brochure bij Uw apoth. of drog., of bij HACO N.V., Maastricht. BOTSING. Zondagmiddag had in de bocht van de Veenenburgerlaan in Hillegom een botsing plaats tussen twee personenauto's. Van de ene wagen werd de voorzijde ernstig be schadigd. De tweede auto werd aan de linkerzijde gedeukt. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats. Op Zaterdag 25 Juni maakt de be.iaar- denclub „Vijfhuizen" een bustocht. Om 8 uur vertrekken de bussen uit Vijfhuizen. Via Amsterdam en Purmerend wordt naar Hoorn gereden. Daarna maakt men een rondrit door de Wieringermeer naar de Afsluitdijk, waar het monument wordt be zichtigd. De lunch wordt in Hippolytushoef ge bruikt. Hierna rijdt de club verder door Noordholland en passeert de plaatsen Juiianadorp, Callantsoog, Petten en Schoorl In Bergen krijgen de deelnemers en deel neemsters een diner aangeboden. In deze plaats wordt geruime tijd vertoefd, zodat men gelegenheid heeft de fraaie omgeving te bezoeken of zich op andere wijze te vermaken. De thuisreis gaat door Egmond, Velsen en Haarlem. Om ongeveer negen uur hoopt men weer in Vijfhuizen te zijn. De deelnemenden worden zoveel mogelijk door het Comité uitgenodigd. Mochten er echter gegadigden zijn, bijv. zij die zich pas in Vijfhuizen hebben gevestigd, die geen uitnodiging ontvingen en toch willen deelnemen, dan is dit mogelijk. Men moet de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en kan zich opgeven bij de bestuursleden. Wat het bestuur betreft kan worden medegedeeld, dat dit wegens vertrek en bedanken thans in een nieuwe samenstel ling optreedt. Nieuwe bestuursleden zijn: J. A. Dane. M. de Jager, W. Vreugdenhil en W. A. Braakensiek (secr.-penn.). Zuster Anselma, algemeen overste van de Congregatie der Zusters Franciscanessen te Bennebroek, vertoefde Zaterdag in het klooster Tienakker te Wijchen, dat het honderdjarig bestaan vierde. Ter gelegen heid van dit jubileum deelde de burge meester van Wijchen mede, dat Zuster An selma benoemd was tot officier in de orde van Oranje-Nassau. ADVERTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening BARREVOETESTRAAT 19 - TEL. 15051 Maandagmiddag heeft een bestuursver gadering plaats gehad van de stichting het nationale park „De Kennemerduinen", waarin het College van B. en W. van Bloemendaal de gelegenheid heeft gekre gen zijn inzichten omtrent de „wrijvings punten" welke er tussen de Kennemer duinen en Bloemendaal bestaan in het ter rein zelf toe te lichten. Daartoe heeft het gezelschap zich zowel naar de kop van de Zeeweg als naar de ingang bij het Openluchttheater begeven, waar men de situatie in ogenschouw heeft genomen met het oog op de door Bloemen daal voorgestane grondruil. Tijdens de bijeenkomst en de terrein verkenning heerste een vriendelijke stem ming, maar beslissingen werden nog niet genomen. Het bestuur van De Kennemer duinen zal de kwestie eerst in eigen kring moeten bestuderen. Overyssel moet ongeveer 4400 km. we gen buiten de bebouwde kommen verhar den. hetgeen ongeveer 260 millioen gulden zal kosten. De provincie heeft hiervoor en voor waterschapswerken echter slechts acht ton beschikbaar, waaruit blijkt dat de ver beteringen traag tot stand zullen komen, indien de subsidie van het rijk niet wordt verveelvoudigd. Dit blijkt uit een nota, die het provinciaal bestuur heeft aangeboden aan minister Mansholt. Op het paleis Soestdijk heeft de Ko ningin Maandag de commandant van het internationale Leger des Heils, generaal Wilfred Kitching èn echtgenote, ontvangen. De generaal was vergezeld van comman dant Thykjer van het Nederlandse Leger des Heils. By het kindercircus „Elleboog" van de stichting Pro Juventute, dat thans is opge slagen op het terrein van „De Branding" te Doorwerth, is Maandagmiddag de vijfhon- derdduizendste bezoeker sinds het bestaan van het circus ontvangen. Het was de tien jarige Treesje Kaspers, leerlinge van de Ma- riaschool te Amersfoort. Het orgel van de Nieuwe Kerk te Delft- dient te worden gerestaureerd. Daarmee zal een bedrag van ruim f 16-000 zijn gemoeid. Het rijk heeft reeds een subsidie toegezegd en aan de gemeente is een bijdrage gevraagd. Thans hebben kerkvoogden aan Provinciale Slaten verzocht 15 percent van de kosten te willen dragen. Het „Comité vrouwen van Ravensbrück" heeft Maandag met een bijeenkomst in „Krasnapolsky" te Amsterdam het feit her dacht.. dat tien jaar geleden de gevangenen uit de concentratiekampen Ravensbrück en Sachsenhaussen werden bevrijd. Er waren ongeveer 25 aanwezigen. Het Initiatief Comité Amsterdam heeft f 2300.de netto-opbrengst van het Bevrij dingsbal, op 5 Mei in het R.A-I.-gebouw ge houden, ter beschikking gesteld van de Stich ting 1940'45. De Nederlandse postzegelverzamelaar de heer J. Poulie uit Amsterdam heeft op een in ternationale postzegeltentoonstelling in Oslo drie médailles gewonnen. Hij kreeg een gou den en een vergulde médaille voor zijn col lectie zegels van de voormalige Nederlandse Koloniën en een zilveren voor zijn verzame ling Bulgaarse postzegels. De heer Poulie ia voorzitter van de Nederlandse Bond van Ver enigingen van Postzegelverzamelaars Een Belgische militaire „Dakota", die van België onderweg was naar Sylt, heeft, nadat een der twee motoren was uitgevallen, op het vliegveld Eelde in Groningen een ge slaagde landing gemaakt. Het toestel, dat ne gen personen vervoerde, zou op Eelde blijven, totdat de motor vernieuwd is. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De Haarlemse wethou der van Sociale Zaken, de heer A. J. M An- genent, is verhinderd Donderdag zijn spreek uur te houden. Zilveren jubileum. Op 16 Juni a s. zal de heer J. C. v. d. Berg, Teding van Berkhout straat 79. 25 jaar in dienst zijn als chauffeur bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken te Haarlem. Wie was getuige? Tussen Zaterdag morgen kwart voor elf en Zondagmiddag haïf- twee is een auto. die geparkeerd stond bi.; de HBS A aan de Zijlvest te Haarlem aan de linkervoorzijde beschadigd. Aangenomen wordt dat een aanrijding is ontstaan en ge tuigen wordt verzocht zich te melden bij de Verkeerspolitie. Lange Wijngaardstraat 14. Inbraak. Des nachts is ingebroken in een woning aan de Reitzstraat te Haarlem. Vermist worden bedragen uit portefeuilles en portemonnaies tot een waarde van f 376 en vijf spaarbankboekjes van kinderen van de bewoner. Maandagmorgen tegen zeven uur is een Haarlemse werkmeester op zijn motorfiets op de Herenweg in Heemstede ter hoogte van de Jac. P. Thijsselaan tegen een links- afgaande auto gereden. De berijder werd tegen het asfalt geslingerd, terwijl zijn fiets onder de auto gleed. Het slachtoffer is met een bloedende wonde aan het achter hoofd en een hersenschudding in het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem opgenomen. Aangemoedigd door de grote belangstel ling, die ieder jaar weer voor de zomer competitie bestaat, houdt de afdeling Haar lem van de NeVoBo ook nu weer een com petitie voor adspirant volleyballers. Deze competitie zal hoofdzakelijk in de maand Juli gespeeld worden waarschijnlijk op de velden van het CIOS in Overveen. De Haarlemse economische rechter heeft Maandag twee landbouwers uit Halfweg en Zwanenburg ieder tot 250 gulden boete ver oordeeld of 25 dagen hechtenis omdat zij een boerderij met weiland, moeras en water bij Assendelft voor 2700 meer hadden verkocht aan een Assendleftse veehouder dan de taxatie van de grondkamer voor Noordholland had bedragen. De economi sche rechter voegde hieraan toe, dat hij zich als strafrechter niet bevoegd achtte om te beslissen over de terugbetaling van het teveel betaalde, daarvoor verwees hij naar de civiele kamer van de Haarlemse recht bank. De beide landbouwers hadden voor dit complex van ongeveer zeven hectaren rond dertien mille gevraagd, hoewel de Grond kamer het niet hoger dan ongeveer tien mille had geschat. In de notariële acte werd het officieel toegestane bedrag vermeld, maar de veehouder kreeg later een kwi tantie aangeboden voor het verschil tussen beide bedragen 2700 gulden dus welk bedrag door de verkopers als „ver goeding voor werkzaamheden aan het ter rein en voor de scheringen en dammen" werd gemotiveerd De Assendelftse vee houder echter verklaarde gistp-en voor d' econrfli.ische rechter rial lev: en da»' niet was gesproken. Ir,tegf-i:<.'-e; hp de in het midden van 1954 gesloten overeen - komst wa«sh in N"v-ms ii e ui r z 11 n '-'n ui.r a vond het nogal duidelijk dat de verdachten op die manier hadden getracht toch nog de door hen verlangde koopprijs in de wacht te slepen. Het bedrag voor de verrichte werkzaamheden was trouwens exorbitant hoog. vooral als men rekening houdt met de usance, dat scheringen en dammen tot de terreinen behoren. Bijzonder laakbaar vond hij het, dat de beide landbouwers gebruik hebben willen maken van de noodtoestand waarin de veehouder zich bevond. Daarom eiste hij niet alleen een geldboete van driehonderd gulden subsidiair dertig dagen, maar ook een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl hij tevens de verplichting opgelegd wilde zien de 2700 gulden binnen zesm aanden terug te betalen. Daarentegen vond de verdediger, mr. O. H van Wijk, dat. een en ander redelijk te verklaren viel uit het feit, dat de veehou der niet bij machte was geweest de boer derij per 1 November te betrekken, zoals afgesproken was. Daaroor hadden zijn cliënten allerlei werk gedaan, zoals het uit baggeren van sloten en het bemeste van weilanden, waarvan de resultaten in het oi-iaar aan de veehouder ten goede zijn men Daarom geloofde hij dat slechts in een civiele procedure uitgemaakt zou kunnen worden of en hoeveel er moet wor den 'priigb0taald. Dat laatste was de rech- nv .1 A Blptz. blijkens zijn uitspraak me m; Van Wijk eens.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10