Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws 2 Amsterdams substituut-griffier on rechtmatig disciplinair gestraft Ontsnapte patient deed zich voor als medicus De radio geeft Woensdag Elisabeth Lugt zong in de Bachzaal Interlederbeurs te Utrecht geopend Zoek ié het zo Balansen J DINSDAG 14 JUNI 1955 Beroep van minister van Justitie verworpen M nUKKIö befmijmkiLi! Beelden in Sonsbeek trekken veel publiek Verkiezingen op Antillen; democratische overwinning Specialist Van Cappellen een halve eeuw arts Madurodam voordeliger voor Den Haag dan voor het Studentensanatorium Majoor-telegrafist P. W. Geleynse overleden Onderscheiding voor Amerikaanse marine attaché WONDEN, SCHRAMMEN Amsterdamse Kunstmaand „Nederlandse lederindustrie boekte belangrijke resultaten' De zon is het warmst wanneer zij schijnt. Verf met Examens Lijdt niet langer De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft Maandag: in zijn uitspraak de straf maatregel die door de minister van Justitie op de substituut-griffier bij het kantonge recht te Amsterdam is otegepast, onrecht matig verklaard. Veertien dagen geleden diende het appèl van de minister van Justitie contra de uit spraak van het Ambtenarengerecht te Am sterdam in de zaak van de substituut-grif fier bij het kantongerecht te Amsterdam, mr, C. A. C. A. baron van Lamsweerde, aldaar. Als vertegenwoordiger van de minister trad op mr. A. J. Belinfante uit Voorburg, raadadviseur in algemene dienst bij het departement van Justitie. Voor de griffier trad op mr. dr. P. J. Witteman, uit Amsterdam. Mr. Belinfante heeft er in de zitting van veertien dagen geleden de aandacht op ge vestigd, dat het in het voornemen' van de minister lag bepaalde mistoestanden bij de promotie bij de rechterlijke macht uit de weg te ruimen. Tengevolge van het grote aantal jonge juristen en het beperkte aan tal plaatsen in de hogere functies is de promotiekans van de gegradueerden te gering. De minister wenst daar verbetering in te brengen door beperking van het aan tal jonge juristen, hetgeen meebrengt, dat de functie van griffier of substituut-griffier in de toekomst ook door niet-gegradueerde ambtenaren zal worden waargenomen, die men dan gerechtssecretaris zal noemen. Een en ander heeft tot gevolg dat een nieuw dienstreglement in werking zou komen, waarbij de huidige gegradueerde griffiers op gelijke voet worden behandeld als de ambtenaren die als gerechtssecre taris optreden, in dier voege' dat ook zij voortaan aan een gelimiteerde werktijd worden gehouden. Een proef met dit nieuwe systeem wordt bij het kantonge recht te Amsterdam ondernomen en daarbij bleek, dat mr. Van L. zich niet stipt aan het rooster van werktijden hield. Hij werd deswege door de minister berispt. Een en ander, aldus mr. Belinfante, betekent in tussen geenszins een discriminatie van zijn werk als griffier. Verder bestreed pleiter de door de tegenpartij geponeerde en door het ambtenarengerecht te Amsterdam over genomen stelling, dat de minister van Jus titie niet gerechtigd zou zijn disciplinaire straffen aan de ambtenaren bij de rechter lijke macht op te leggen. In artikel 80 van het Ambtenarenregle- r Een uiterlijk beschaafde, goed geklede jongeman heeft de afgelopen week in Was senaar en Den Haag gelden verzameld voor de patiënten van het sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk. Op zijn gehuurde auto prijkte een aesculaap en hij zeide arts te zijn. Hij gaf donatiekaarten uit met een stempel „Sanatorium O. en O. comité" er op. De politie had een waarschuwing tegen hem doen verspreiden. Toen de man bij een ,,aspirant-"slachtoffer aanbelde, waar schuwde deze ijlings de politie. De „arts" werd even aan de praat gehouden, zodat de politie de tijd kreeg hem te arresteren. Hij is de 34-jarige J. K., die op 5 Mei j.l. was ontvlucht uit de dr. van Hoevenstich- ting te Utrecht. Hij speelde het spel zo goed, dat de man in Wassenaar ongeveer veertig keer succes boekte en in Den Haag ongeveer tien keer; er zijn althans tot nu toe zoveel aangiften gedaan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTft. HAARLEM-TEL 13439 FERD B0LS.TR. 48 A DAM TEL. 717162 Sinetex Motorjasjes 42.75 ment, dat de strafoplegging regelt, wordt bepaald dat het „bevoegd gezag" eventuele straffen oplegt. Waar niet nader wordt ge definieerd, wie men moet verstaan onder de term ..bevoegd gezag" meende pleiter, dat hier de minister wordt bedoeld. Deze is immers de uitvoerder van de wetten, dus ook van de Ambtenarenwet. Op deze grond vroeg mr. Belinfante dan ook vernietiging van de uitspraak van het ambtenarenge- ht van Amsterdam, dat mr. Van L. in h gelijk had gesteld. Do tegen pleiter, mr. Witteman, bestreed deze conclusie. Hij merkte op, dat er ten deze een jurisprudentie van de Centrale Raad van Beroep bestaat over de persoon, die bevoegd is tot strafoplegging. Deze dateert uit 1948 en bepaalt, dat het recht van ontslag en straf berust bij degene die het recht van aanstelling heeft. Daar nu de aanstelling van mr. Van L. door de Kroon is geschied, heeft ook alleen de Kroon recht tot ontslag en tot straf. Kroon en ministers zijn niet identiek. Ware dit wel zo, dan zou de minister het woord van een bekend Frans koning kunnen herhalen. „TEtat c'est moi," maar dat zou in strijd zijn met de constitutie van een rechtsstaat. Pleiter concludeerde dan ook tot verwer ping van het beroep van de minister en handhaving van de uitspraak van het amb tenarengerecht te Amsterdam. Ondanks het feit dat het nog geen zomer is, wordt de internationale beeldententoon- stelling in park Sonsbeek in Arnhem toch reeds druk bezocht. Het bezoekcijfer is reeds hoger dan dat van de overeenkomsti ge periode drie jaar geleden, toen de twee de beeldententoonstelling werd gehouden. Onder de bezoekers zijn ook buitenlanders zowel van het Europese continent als daar buiten (onder andere uit Amerika, India, Arabie en Indonesië). WILLEMSTAD (A.N.P.) Bij de Maandag gehouden verkiezingen voor eilandgebieden van de Nederlandse An- eilangsgebieden van de Nederlandse An tillen hebben de democratische partijen over de gehele linie een duidelijke over winning behaald, zelfs in vergelijking met de in November gehouden statenverkiezin gen, welke in plaats van de nationale leider Da Costa Gomez de democratische leider Jonckheer aan bewind brachten. De positie van de huidige regering is door de verkie zingsuitslag aanzienlijk versterkt. Een auto werd verwoest en dertig ruiten sneuvelden bij een aanslag op de Russische ambassade in Stockholm, welke dezer da gen door onbekenden werd gepleegd. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke aan slag in de Zweedse hoofdstad is gepleegd. De foto toont de verwoeste auto. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Veld- dag Leger des Heils. 11.15 Platen. 11.20 Het leven van Ludwig van Beethoven, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Platen. 14.15 Reportage. 14.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen 1740 Beursberich ten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en verenigingsleven, causerie. 19.30 R.V.U.: Drie minder ontwik kelde gebieden door Dr. A. L. Constandse. Eerste lezing: India. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Holland Festival 1955: Residen tie-orkest. 20.50 Kracht en zwakheid van het communisme, causerie. 21.15 Geestelijke liederen. 21.40 Platen. 21.45 Pianorecital. 22.10 Wonderlijke wetenswaardigheden, cau serie. 22.25 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen.8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Jeugdbeweging door Drs. J. van Hessen. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Toespraak over zomerpostzegels. 13.25 Ten toonstellingsagenda. 13.28 Dansmuziek. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Volksdansen en zang uit Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.35 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Interview en pla ten. 20.40 Het huis aan de weg, hoorspel. 21.55 Ac Urdeonorkest. 22.20 Het vraagstuk van de veroudering, causerie. 22.35 Holland Festival: Residentie-orkest. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.05 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer muziek. 17.50 Boekbespreking. 18 00 Twee piano's. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.10 Om roeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten van de dag Eng. les voor beginnelingen. (Op 224 cn 76 m.) Vrijdag 17 Juni herdenkt de Amster damse specialist voor nier- en blaasziekten de heer D. van Cappellen, het feit, dat hij een halve eëuw geleden werd bevorderd tot arts na zijn studie in de medicijnen aan de Amsterdamse universiteit. Dokter Van Cappellen, die op 8 September 1879 te Hat- tem werd geboren, is eerst buitengewoon en later inwonend assistent aan de chi rurgische afdeling van professor Lanz in het Binnengasthuis geweest. Nadat hij zijn opleiding als algemeen chirurg had vol tooid, legde hij zich uitsluitend toe op de studie en de behandeling van blaas- en nierziekten. Dokter Van Cappellen heeft veel gedaan voor de moderne opleiding der specialisten in Nederland in zijn functie als tweede secretaris van de afdeling specialisten-or ganisatie, als voorzitter van de Amster damse specialisten-vereniging en als voor zitter van de specialisten-registratie-com missie en van de commissie van uitvoering. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau en officier de l'Ordre de la santé publique. Iiij is thans nog als directeur van de Boerhaavekliniek in Amsterdam werk zaam. De jubilaris zal Vrijdag 17 Juni in zijn huis recipiëren. De „Stichting tot Bijstand Aan het Ne derlandse Studenten Sanatorium", die de miniatiuurstad „Madurodam' in Den Haag exploiteert, heeft in de jaren 1952 en 1953 ongcA cer f 80.000 afgedragen aan vermake lijkheidsbelasting. Maar in diezelfde perio de kon slechts f 50.000 worden afgedra gen aan het studenten-sanatorium. Tn 1954 bedroegen deze cijfers respectie velijk f79.000 en f 75.000. Wegens de be staande bepalingen kan echter geen vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting wor den verleend, maar het gemeentebestuur van Den Haag meent de Stichting toch te gemoet te moeten komen. Daarom is de raad het vooi'stel gedaan goed te keuren, dat de „Stichting tot Bijstand van het Ne derlands Studenten Sanatorium" jaarlijks een subsidie van f 25.000 krijgt als bijdrage voor haar propaganda en de verfraaiing van Madurodam. Voorzitter van vereniging van beroepsschepelingen zeemacht De majoor-telegrafist van de Koninklijke Marine P. W. Geleynse, landelijk voorzittei van de ver. van beroepsschepelingen bij de zeemacht, is Maandagmorgen, toen hij zich per fiets naar het. verenigingsgebouAV wilde begeven, op straat door een hartaanval ge troffen en ter plaatse ovrleden. De heer Geleynse was 45 jaar oud, gehuwd en va der van 5 kinderen. In de vereniging was hij vanaf Mei 1951 bestuurslid, van de af deling NieuAV Guinea was hij voorzitter ge durende zijn verblijf aldaar, na zijn terug keer werd hij terstond wederom in het Ne derlandse bestuur opgenomen en op 10 Ju ni 1954 tot voorzitter gekozen. Vice-admiraal A. de Booy. bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de ma rinestaf, heeft Maandag in het ministerie van Marine het commandeurskruis in de orde \'an Oranje Nassau overhandigd aan de scheidende marine-attaché van de Ver enigde Staten in Nederland, capt. C. M. Bertholf. De plechtigheid werd van Amerikaanse zijde onder meer bijgewoond door de ver tegenwoordiger van de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, ambassaderaad A. G. Ronhovde en generaal-majoor R. A. Robinson, hoofd van de „military assis tance advisory group". Voorts Avaren aan wezig de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, de plaatsvervangende chef marinestaf, com mandeur L. Brouwer, en de vliegofficier van de marine-luchtvaartdienst, com- mandeur-A'lieger J. M. van Olm. ADVERTENTIE In haar laatste levensjaren heeft Hen- riëtte Bormans zich met hartstocht aan de compositie van liederen gewijd. Zij liet zich vooral inspireren door Franse teksten, doch koos toen zij in 1950 een regerings opdracht kreeg voor een A'ocale composi tie. ter vertolking enige fragmenten uit de bekende ballade „Maria Lecina" van J. W. F. Werumeus Buning. Een openbare uitvoering ervan heeft de componiste niet mogen beleven. Op een herdenkingsconcert, één jaar na haar over lijden, nu twee jaar geleden, werd dit stuk door de jonge sopraan Elisabeth Lugt ten doop gehouden. Deze Avas nu ook door de stichting Amsterdamse Kunstmaand uit genodigd een recital te geA'en en het posthume werk van Henriëtte Bosman op op haar programma te nemen. De zangeres trad op in de Bachzaal, met Felix de No bel als „begeleider". Elisabeth Lugt weet wat A'oordragen betekent: zij declameert met een natuurlijke vlotheid. Deze gave komt haar bij de interpretatie van deze ballade-fragmenten in de eerste plaats te pas. En dan blijkt verder dat haar mooie zangstem zich willig leent A'oor de kleur en de expressie van die voordracht. Het is alleen maar jammer, dat ze slecht ver trouwd blijkt te zijn met de Nederlandse phonetiek. Vooral de Duite 1 bederft heel wat. Haar Frans is vrij wat beter vreemde talen leert men uiteraard correct. Voor de eigen taal neemt men het door gaans niet zo nauw bij het zangonderwijs: ieder kent immers zijn Hollands wel. Ja, maar hoe? Wat er van zij, Elisabeth Lugt Avist haar publiek onder de indruk te brengen met haar karakteristieke vertolking. Het werk heeft trouAvens zeer frappante momenten, die suggestief de gewenste sfeer wekken. Als geheel echter mist het stuk de sterke gebondenheid die zo te Avaarderen is in Henriëtte Bosmans laatste liederen. De zangeres was begonnen met Schu berts Ellen-liederen naar Walter Scott, die zij met fraai getimbreerd geluid voor droeg. Met het „Ave Maria! Jung frau mild" werd 't een soort demonstratie van adembeheersing, wegens het zeer gerekte tempo. Elisabeth Lugt is echter bijzonder ingesteld op h«t Franse lied. Met „La bonne Chanson" de negen meesterliede ren van Fauré op teksten van Verlaine gaf zij het overtuigend bewijs dat de Gal lische lenigheid van poëtische uitdruk king voor haar nauwelijks geheimen bezit. De hoogtepunten van haar recital meen den wij echter te constateren in haar zeer beheerste interpretatie van de „Proses lyriques" van Debussy, die vier sublieme liederen, die nog niets van hun A'errassen- de kleur en rijke bewogenheid hebben in geboet. Felix de Nobel gewoon als „bege leider" te vermelden, zou te kort doen aan zijn taak als partner, die op dit reci tal niet geringer Avas dan die van de zan geres. Zij bereikten tezamen een prachtig artistiek geheel. JOS. DE KLERK Bij de opening van de vierde internatio nale lederbeurs te Utrecht heeft de direc teur-generaal voor Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast Maandagmor gen een rede gehouden, waarin hij met voldoening vaststelde, dat de Nederlandse leder- en lederverwerkende industrie de vergelijking met de producenten in het buitenland volledig heeft kunnen door staan. In tegenstelling tot voor de oorlog heeft ons land thans een netto-export overschot vain schoenen, dat ruim 10 per cent van de totale productie van ongeveer 21 millioen paar bedraagt. Deze belangwekkende resultaten konden worden bereikt, mede dank zij de moderni sering en uitbreiding van het productie apparaat. In de cijfers, die een beeld geven van de investeringen iin deze industrietak, komt dit duidelijk tot uitdrukking. In de jaren 1952 tot en met 1953 investeerde de Nederlandse lederindu strie jaarlijks gemiddeld 2,2 millioen gulden, Avaarvan ruim 1/3 betrekking had op vernieuwing en 2/3 betrekking had op uitbreiding van de capaciteit. De Neder landse schoenindustrie investeerde in deze jaren gemiddeld 3,4 millioen gulden, voor ongeveer de helft bestemd voor vervanging en voor de andere helft voor uitbreiding. De heer Van der KAvast zeide deze beurs ook belangrijk te vinden, omdat zij kan worden beschouwd als de vrucht van een gezamenlijk streven van industrie en han del in deze branche. Dit te kunnen con stateren stemt tot voldoening; het gevaar dreigt immers wel eens, dat in elke vorm van samenwerking tussen bedirijfsgenoten een tegenstelling wordt gelegd met het be grip onderlinge concurrentie, aldus de heer Van der Kwast. Buitenlands bezoek Op de lederbeurs zijn Maandag behalve Nederlanders ook bezoekers uit België, Duitsland, Zweden, Luxemburg, Italië, Zwitserland, Frankrijk, de Verenigde Sta ten, Engeland, Denemarken, Argentinië, Noorwegen en Finland geweest. ADVERTENTIE 43. De volgende morgen werd de gemeen tesecretaris opgeruimd wakker. Hij wierp een blik op de kalender, waarop een groot kruis stond en keek vervolgens met booos- aardige vreugde naar de klokketoren. „Al weer een dag dichter bij de datum, waarop de klok klaar moet zijn", grinnikte hij, „en de klokkenmaker zit netjes in de gevan genis, hihihi. Dat gaat goed. Die leerling krijgt het nooit af en dus zal ik de klok kenmaker niet hoeven te betalen voor al het werk, dat hij er al aan gedaan heeft. Hihihi. Hel was toch erg slim van me, om die bei)aling in het contract op te ne men". De arme klokkenmaker bekeek de zaak heel anders „Het is ja ene levens grote gemeenheid om mij hier in der bajus te sluiten", mompelde hij. „Als ik d'r an denk, kookt mij der gal. Hoe zal der kleine Panda der klok ooit tijdiglijk gereedma ken kunnen?" Ja HOE? Onze kleine Panda was aan hel eind van zijn krachten gekomen. Uitgeput lag hij in de schoot van Vader Tijd en droomde angstige dro men, waarin hij door vijandig raderwerk werd achtervolgd. Hij had zijn best ge daan, maar het ging nu eenmaal niet! (WET VAN LAMAROTTE) „Zonnebaden is dènkwerk", aldus de grote filosoof Henri de Lama- rotte, „Niet domweg vervellen en vervelen. Dénken moet je." „En je voeten wassen", kuchte Kees, „Van denken en vervellen gesproken, Henri: denk jy nog wel ês? Aan thuis? Aan je caduc ch&teau bijA'oorbeeld Hoe dat vervelt? Hoe dat bladdert in de zon? Hoe die kale ouwe kozijnen van je zullen bersten in Hollands helse zomerhitte? Hoe „Rustig, jongmens. Astraal wil niet zeggen astrant. Waar betaal ik je dat vette achterstallige salaris voor? Als wat? Als Lamarotte- spook of Spreektrompet van Verf Van Vettewinkel „Baron: als beide. Tot Uw bestwil! Verven moet gij en verven zült gy. Dat is de Wet van het Wonen! 'k Raad U, Ridder, rep U: Gedenk te verven! Rotterdam. Nederlandse Economische Ho geschool, propadeutisch examen: C. J. Ab- spel, 's-Gravenhage; J. C. H. Becht, Rotter dam; J. van den Bent, Rotterdam; P. A. Blijdorp, Wageningen; R. Bodegom, 's-Gra venhage; H. E. de Boer, Rotterdam; K. Boon, Hoek van Holland; J. C. G. Boot, Rot terdam; A. H. Bos, 's Gravenhage; A. W. W. van den Bos, Pijnacker; D. vèn den Bosch, Rijswijk; S. M. Bosman, Rotterdam; F. L. van Bronswijk, 's Gravenhage; J. A. de Bruijn, Amsterdam; H. J. Busman, 's Gra venhage; H. van Dalen, Rotterdam; I. W. Dekker, Rotterdam; mej. E. Folpmers, Rot terdam: C. ^ossen, Zwijndrecht; P. H. Gommers, 's wenhage; J. H. Goris, Rot terdam; J. H jv, Rotterdam; J. W. Harte- veld, 's Gravenhage; J. A. Ha verhals, 's Gra venhage; H. M. Heikoop, Schoonhoven; H. A'an der Heijden, Soesterberg; R. H. Hob bel, Rotterdam; W. Muijsman, Grijsperke; J. M. C. Juursema, 's Gravenhage; N. G. Kaales, Amsterdam; J. C. van Karsbergen, Utrecht; J. Kasbergen, Gouda; A. F. W. Kle berg, Rotterdam; J. Koerts, 's Gravenhage; F. W. van der Kolk 's Gravenhage; A. W. Koppert, Rotterdam; E. R. Labruyère, Rot terdam; J. de Lavieter, 's Gravenhage; G. van der Lely, De Lier; G. M, Ligthart. 's Gravenhage; P. Louwerse, 's Gravenhage; H. Marseille. Amsterdam; D. van Maurik, Geleen; J. A'an Me: iel, Rotterdam; N. R. Meijer, 's Gravenhage; A. Mol Lous, Rijs wijk; mej. H. C. Moser, Rotterdam; A. J. J. Nieuwschepen, Rotterdam; W. H. L. A'an Nijnanten. 's GraA'enhage; P. M. van Onna. 's Graven har"1; L. M. W. van Oosterom, Rotterdam; C. F. J. van Oudenhoven, Lei den; P. van de Panne, Delft: E. P. de la Pao-ra, 's Gravenhage; J. Poortman, Leiden; J. I-I. C. Post, Hengelo; A. van Prookijen, Rotterdam; A. van Putten, 's Gravenhage; H. J. G. de Regt, Rotterdam; D. S. Röder, Bilthoven; W. G. Roelofs, Rotterdam; J. M. van Rooijen, Rotterdam; J. A. Rouwenhorst, Apeldoorn; P. J. A. Sandee, Utrecht; W. van Schelven, Rotterdam; H. M. Scholte, Oss; P. J. Schreuder, Utrecht; D. Schuit, Hengelo; A. Slagt, Rotterdam; J. Sloos, Lei den; A. Smelik, Vlaardingen; H. Snijder, Rotterdam; P. C. Soeteman, Utrecht; C. Sonneveld, Pijnacker; C. M. Storm, Lisse; E. J. J. Uyterwijk, Rotterdam; J. H. Verha gen, Rotterdam; T. van Waasbergen, Nieu- werkerk a. d. IJsel; J. de Weille, 's Graven hage; D. J. P. Wesseling, 's Gravenhage; R. r. van der Wildt, Delft; W. Q. J. Willem- sen, 's Gravenhage en L. van Wijk, Rotter dam. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse Montes- sori-L.yceum is geslaagd voor het eindexa men Gymnasium-B H. Wamsteker. AfgeAve- zen 2. Het examen wordt voortgezet. Dwang'. Door de staking in Singapore ligt het openbare A-ervoer vrijwel stil. Chi nese stakers bedreigen taxichauffeurs en dwingen hen het Averk te staken. De politie heeft volgens onofficiële bron „vele arrestaties" verricht. Vogelvrij. De twee voornaamste leiders van de religieuze Indochinese secte Hoa Hao, de generaals Tram Van Soai en Ba- cut zijn ais opstandelingen vogelvrij verklaard. In een decreet, getekend door premier Ngo Dinh Diem, worden tevens al 'hun goederen verbeurd verklaard. Les. De hertog A'an Edinburgh, die zich veelvuldig per he f sc hroef vl iegtu iig ver plaatst, krijgt deze Aveek zijn eerste les in het besturen van dit type vliegtuig. Aangezien hij reeds ervaren is in het besturen A«an geAvone vliegtuigen, ver wacht men dat hij na vijf lesuren al solovluchten kan maken. Eerste. Air Commodore Forbes Moramt Fel'lowes, die in 1933 als eerste over de Mount Everest vloog, is te Pietermaritz- burg (Natal) op 72-jarige leeftijd over leden. Smokkelaar. Een hof te Cairo heeft de Franse journalist Richard Didier tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld, om dat hij in Maart gepoogd had gouden staven, juwelen, dollars en andere de viezen ter waarde van. een half millioen gulden uit Egypte te smokkelen. Zeven rijke Egypterlaren, die bij de zaak be trokken waren, kregen dezelfde straf. Kluis. Te Miinohen wordt een atoom- schuilkelder gebouwd, die in vredestijd als kluis van een bank dienst zal doen en in geval van nood aan duizend1 men sen schuilplaats kan bieden. Hij wordt vervaardigd van beton en pantserplaten en komt te drijven in een reusachtige tank met Avatar op ongeveer acht meter onder het straatoppervlak. Ercvelcl. Op 23 Augustus zal het ere veld dat de oorlogsgravenstichting te Osna- brück heeft aangelegd worden ingewijd. Op dit ere veld zijn 389 tijdens de oor log in Duitsland gestorven Nederlanders herbegraven. Dit is het vijfde ereveldi in Duitsland. De andere zijn door de oorlogsgravenstichting aangelegd in Bremen, Hamburg Hannover en Lübeck. Gevangen. In de Europese communistische landen worden in totaal zestien Britss onderdanen gevangen gehouden. In de Sovjet-Unie Avorden volgens de gege vens, waarover de Engelse regering be schikt, elf Britten vastgehouden plus een vrouw, die de Britse nationaliteit bezit, maar die volgens de Sovjets een Russische is. In Polen en Roemenië zitten vier Britten gevangen in elk land twee. Slachtoffer. Japanse doktoren hebben het overlijden bekend gemaakt van de 42- jarige Makoto Mizuiri, die naar zij zei den het negende slachtoffer in 1955 was van de atoombom op Hirosjlma. De doktoren wij ten zijn dood aan vertraagd ingetreden inwendige verwondingen die veroorzaakt werden door de atoombom op 6 Augustus 1945. Mizuiri werd in April in een ziekenhuis opgenomen. Verantwoordelijk. Dr. Saik, de vervaar diger van het Amerikaanse amti-kinder- verlammingsvaccin, heeft verklaard1 dat de Amerikaanse regering mogelijk gedeel telijk verantwoordelijk is voor de moei lijkheden, die zijn gevolgd op de eerste massa-inenting met het nieuwe vaccin. Hij wees erop dat de oorspronkelijke voorschriften van de regering voor de fabricage van het vaccin niet duidelijk genoeg waren en voor verschillende uit leg vatbaar. Dr. Salk voegde hier aan toe dat de nieuwe voorschriften zeer precics zijn en iedere mogelijkheid tot vergissingen uitsluiten. Slavernij. Het hoge gerechtshof te Hyde rabad heeft een bevel van de overheid aan de politie om een. onderzoek in -te stellen naar beschuldigingen dat de Ni zam van Hyderabad in zijn paleis hon derden slaven houdt,ongeldig verklaard'. Het hof bepaalde, dat dit bevel tot on derzoek iin strijd Avas met de onschend baarheid voor de 70-jarige Nizam, diie titulair staatshoofd (Rajpramoek) van Hyderabad is. De beschuldigingen wa ren geuit door een jonge advocaat, die verklaarde, dat de Nizam in zijn sprook jespaleis ongeveer 100 mannen, 300 vrouwen en een onbekend aantal jon gens en meisjes in slavernij houdt. De Nizam had tegen het onderzoek gepro testeerd. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat Avaar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. WE JiUNNEN er nu eenmaal niets aan doen, maar in meer of mindere mate zijn we allen behept met een zekere superio riteitswaan die ons influistert dal de tech nische prestaties na de middeleeuwen ei genlijk pas goed begonnen zijn en dat al wat vorige beschavingen in dit opzicht heb ben gepresteerd kinderlijk prullewerk is. Nu is het inderdaad waar dat na de 17e eeuw en in het bij zonder in de laatste eeuio de techniek een vlucht heeft ge nomen als voordien onbekend was, maar of hieraan direct een geringschatting mag worden gekoppeld ten opzichte van de techniek die vroegere be schavingen hebben opgebracht, is toch aan twijfel onderhevig. Het is jammer, dat we na deze inleiding genoopt zijn ons aan het onderwerp van vandaag te houden, anders zouden we wel licht nog wat andere voorbeelden kunnen laten paraderen. Maar omdat momenteel de weegschalen op het programma staan, kunnen we ons helaas niet verder op dit belangwekkende terrein begeven. Het voor beeld is anders sprekend genoeg, want in het algemeen stellen we ons voor dat een volk als bijvoorbeeld de Babyloniërs het met de gewichten wel niet zo nauw geno men zal hebben en dat het een of andere grove voorwerp wel ruimschoots voldoende zal zijn geweest om een ruwe benadering van het verlangde gewicht te geven. Nu hebben we er vroeger al eens op gewezen dat de Babyloniërs reeds standaard.ge- wichten bezaten. Deze standaarden zijn echter van betrekkelijk geringe waarde loanneer niet de balansen een zekere nauw keurigheid vertonen. Welnu, in dit opzicht waren de Babyloniërs allesbehalve achter- lijk, integendeel het komt mij voor dat zij de Westerse beschaving ongeveer 4000 jaar vóór zijn geweest. Het Science Museum te Londen heeft n.l. uitvoerige proeven genomen met balansen uit allerlei tijden, waarbij werd aangetoond dat de Babylo niërs met deze weegwerktuigen een nauw keurigheid hebben bereikt, die pas in de 17de' eeuw door onze techniek kon worden verbeterd. Dat betekent, dat hun schalen een doorslag te zien gaven bij een overwicht dat een fractie hoger ligt dan 1 gr. Een bewonderenswaardig re sultaat, wanneer vje in aan merking nemen de beperkte middelen waarover men bij de vervaardi- diging van dergelijke apparaten destijds beschikte. De gevoeligheid is thans aanzienlijk gro ter en gaat bij de laboratoriumbalansen die met behulp van een microscoop worden afgelezen wel tot 0.001 mgr. Toch stelle men zich niet voor dat deze gevoeligheid onbeperkt kan worden opgevoerd, want de meettechniek in algemene zin heeft zijn grenzen. Steeds fijner en lichter worden de systemen, steeds dunner de draden tot ze zelfs zwakker werden dan spinrag. Het resultaat: de instrumenten worden minder bruikbaar orrtdat de wijzers rusteloos bib berend heen en weer slingeren als gevolg van de spontane bewegingen der molecu len die hen in voortdurende beweging hou den. Met onze metingen hebben we dus de grens van de natuur ongeveer bereikt. En nu wil een lezer nog weten of Indi sche krissen inderdaad altijd giftig zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2