Haarlemse Slagerspatroons vierden dertiende lustrum Agenda voor Haarlem Honderden architecten uit gehele wereld in Scheveningen bijeen Minister Suurhoff opende het derde Europese rheuma-congres Braderie, uitbundig feest van winkeliers in Haarlem-Noord Critiek uitgeoefend op SER over ontwikkeling bedrijfschappen Belangwekkende documentatie en expositie F. Dam3aans«&Zn Rheuma is belangrijkste oorzaak van veelvuldig arbeidsverzuim Slagers in de Vleeshal bijeen Vervoer van extra- benzine strafbaar DINSDAG 14 JUNI 1955 7 Documentatie Expositie Gaat U verhuizen Egypte weigert direct met Israel te onderhandelen Moeizaam onderhandelen in spoorwegconflict Concessies dreigen tot nieuwe looneisen te leiden Vrouw lokte Amster dammer in hinderlaag Hoe is het ontstaan? Dit woord: LAARS GARAGE DEN HOUT Kinderzorg Noordholland De ramp te Osnabrück Zweedse vereniging van gemeenten schenkt aan Halsteren vacantieoord Onderzeeboot,Ti jgerhaai" had botsing in Torquay Op Maandag 11 Juli wordt in do Ridderzaal in Den Ilaag het vierde congres ge opend van de tachtigduizend leden omvattende Union internationale des architectes (U.I.A.), waar ongeveer zeshonderd architecten uit 25 landen ter wereld elkaar zul len treffen voor de tweejaarlijkse uitwisseling van gedachten en inzichten. Het centrale onderwerp op dit congres is de woningbouw, of, zoals het volledige motto waaronder het congres wordt gehouden, luidt: De architect en zijn bijdrage tot de woningbouw. Welk onderwerp vervolgens wordt onderscheiden in de hoofd groepen programma, project en productie. Het is niet van betekenis ontbloot, dat juist Nederland ais congresplaats werd ge kozen, met voorbijgaan van Griekenland. Turkije en Engeland, die ook als ont vangend land in aanmerking kwamen. Maar de U.I.A. heeft blijkbaar gemeend, dat juist in Nederland voor het te behandelen onderwerp het meeste illustratie materiaal in natura aanwezig is. Intussen behandelt het congres niet alleen de wo ningbouw, maar gaat het ook verder met de op vorige congressen reeds aangesne den onderwerpen, waarover men wel nimmer uitgepraat zal raken: de opleiding van de architect en zijn sociale positie. s Koningin Juliana is beschermvrouwe. Prins Bernhard erevoorzitter van het congres. Het vraagstuk van de woningbouw zal op het congres van vier zijden worden be naderd. In de eerste plaats natuurlijk door de referaten van een aantal rapporteurs over de verschillende aspecten van de woningbouw, waarbij onder het hoofdprogramma de ontwikkeling van de woningbouw, de analyse van de woonbe hoefte, de voorschriften, de financiering en het productieprogramma ter sprake ko men. Hierover zal de Nederlander ir. S. J. van Embden het woord voeren in een zit ting welke gepresideerd zal worden dooi de heer A. Vlassow uit Moskou. Want in de afwisseling van inleiders en voorzit ters wordt .het internationale karakter van dit congres sterk gedemonstreerd: zo zal de Fransman P. Sirvin de vrije ontwer pen behandelen in een vergadering welke door een Griek wordt geleid, de beroemde Poolse architecte mevrouw Ilélène Syrkus zal de rationalisatie waaronder stand aardwoningen en standaardplattegronden bespreken in een door een Italiaan te presideren zitting. De Berlijner II. Schosz- berger spreekt over uitrusting en afwer king en de Belg H. van Kuyck over de productie, zoals de ontwikkeling van de traditionele bouwwijze, de industriële en de semi-industriële productie en de economische kanten daarvan. Deze beide laatste vergaderingen worden voorgezeten door een Engelsman en een Amerikaan. De algemene onderwerpen worden be handeld door de Zwitser W. Dunkel onder voorzitterschap van de Fransman Bauduin en door de Nederlander ir. A. J. van der Steur, voorzitter van het orga nisatiecomité, onder presidium van een Chileen. Eerstgenoemde behandelt de op leiding, de tweede de sociale positie van de architect. Ten tweede is er een omvangrijke do cumentatie. Voor de behandeling van de onderwerpen werd het van eminent be lang geacht, dat een zo volledig mogelijke en gelijkmatige informatie beschikbaar is van gegevens en voorbeelden .uit de ver schillende landen. Daartoe is een omvang rijke enquête ingesteld, die in een boek werk van ongeveer driehonderd bladzijden werd bijeengebracht met medewerking van de afdeling bouwkunde der Techni sche Hogeschool, het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting en het Bouwcentrum. Deze internationale docu mentatie waarin een bedrag van 150.000 gulden is geïnvesteerd zal bij de opening van het congres in vier talen verschijnen. Bovendien komt er nog een tweede deeltje van ongeveer 140 pagina's, dat de Nederlandse bijdrage in uitgebrei der vorm behandelt. Tenslotte worden er ook in het Bulletin van de U.I.A. artike len aan Nederland en zijn bouwkunst ter gelegenheid van het congres gewijd. Het derde middel om zich omtrent de woningbouw te oriënteren vormt de ex positie van bouwtekeningen en foto's wel ke in het Haagse gemeentemuseum wordt gehouden. Deze expositie begeleidde ook de vorige congressen van de U.I.A.maar zij wisselt steeds van inhoud, naarmate de woningbouw zich in een bepaald land verder ontwikkelt. Want elke voor een bepaald land representatieve architecten organisatie kan steeds verse bijdragen aan deze expositie toezenden. Zo is hel wel zeker, dat de nieuwste foto's van de Engelse satellietsteden er te zien zullen zijn en dat de Sovjet-Unie met een be- ADVERTENTIE Natuurlijk neemt U een goede verhuizer. Vraagt ons eens offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 DINSDAG 14 JUNI Minerva: „Obsessie", 1'8 jaar, 8.15 uur. Ci nema Palace: „Sinuhe de Egyptenaar", 18 jr., 8 uur. Rembrandt: „Het perfide web", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Detective Father Brown", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blond wrakhout". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gemerkt in c.e woestijn", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Pépé le Moko", 18 jaar, 8 uur. Concertgebouw, 7.30 uur: Haarlems Muziekinstituut, 125ste mu ziekschool-uitvoering. WOENSDAG 15 JUNI Minerva: „Een zaak van leven en dood", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Sinuhe de Egyptenaar", 18 jaar, 2 en 8 uur. Rembrandt: „Het perfide web", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Detective Father Brown", alle leeftijden. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die ian is gevaarlijk", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur Lido: „Blond wrakhout". 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge merkt in de woestijn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Boemelstudenten", alle leef tijden, 2.30 uur en „Pópe le Moko". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Cultura", Ned. Ver. van Spir. .Harmonia", 8 uur. ooooooooococ Het internationale architectencongres? wil zeker geen ivoren toren zijn, waari de specialisten zich in exclusiviteit kun- nen bezighouden met problemen, waar zij alleen verstand van hebben. De pre- sident, prof. ir. J. 11. van den Broek, verklaarde ons tenminste-, dat hij gaarne zou zien, dat dit congres ook de leken wat te zeggen zal hebben, opdat de architectuur meer in de belangstelling komt van degenen die zij willen dienen. „Praten over architectuur is immers het spreken over een voor iedereen zicht- 8 bare cultuur", zo zei hij. Die cultuur heeft recht op de levendige interesse van ons gehele volk". coryxxxxxxx>3oooooDccooocooocooocoococccccoccccocccoococx langwekkende inzending komt van 32 pa nelen, waarbij de stand van zaken in de woningbouw in de zestien Russische So vjetrepublieken wordt getoond. Naast de internationale zal ook een na tionale B.N.A.-tentoonstelling te zien zijn, ingericht door de heer W. van Gelderen. Deze omvat de na-oorlogse bouw-activi- teit. Het ligt in de bedoeling deze Neder landse sectie een reis door o.a. Italië en West-Duitsland te laten maken. De architectuur-tentoonstelling zal wor den gecompleteerd met werkstukken uit een .studentenconcours voor een woon- (wijk)eenheid en met een beeld van de architectenopleiding aan de technische Hogeschool te Delft. Mede ter gelegenheid van het congres zijn zomerpostzegels uit gegeven met afbeeldingen van Berlage's Amsterdamse Beurs, de Van Nellefabriek te Rotterdam (Brinkman en Van der Vlugt), Dudok's Hilversumse raadhuis, het Haagse Shellgebouw van J. J. P. Oud en Bremer's Haagse spoorwegpostkantoor. Tenslotte zijn er als vierde element van in- en voorlichting de tijdens en na het congres te houden excursies, naar Rotter dam en Amsterdam, naar Hilversum en Amersfoort, naar Arnhem en Gouda, naar Zeeland, België en tenslotte het zijn nu eenmaal de Vacantiemaanden ook naar Marken, Volendam en de Alkmaarse kaasmarkt. Het congres wordt gehouden in het Scheveningse Kurhaus. Er zijn vier offi ciële talen: Frans, Engels. Russisch en Spaans. De laatste taal vervangt het Ne derlands, dat door een hoffelijk gebaar der gastvrouwe is vervallen ten gerieve van de talrijke deelnemers uit Latijns- Amerika. President van het congres is prof. ir. J. H. van den Broek met de he ren Ralph Walker (Verenigde Staten), Arkadi Mordinov (Sovjet-Unie) en G. B. Ceas (Italië) als vice-presidenten. Na het congres krijgt de Haarlemse ar chitect J. P. Kloos een belangrijke taak. Hij zal namelijk als rapporteur-generaal de verslagen van het gesprokene dienen te coördineren tot een document dat geest en inhoud van het congres boeiend samen vat. LONDEN (Reuter) Egypte heeft een voorstel van Israel verworpen om recht streekse besprekingen te voeren over de toestand langs de grens tussen cle beide landen. Radio-Cairo zei: „Egypte weigert enige besprekingen te voeren met Israë lische afgevaardigden, behalve met be middeling van de UNO. De Egyptisch-Israelische gemengde be standscommissie heeft Egypte veroordeeld wegens een grensincident op 18 Mei Egyptische soldaten beschoten toen Is raëlische burgers, die zich binnen de ge demilitariseerde zóne bij Gaza bevonden. Later namen de Egyptenaren een groep UNO-waarnemers, die een onderzoek naar het gebeurde kwam instellen, onder vuur. (United Press) Sir Ralph Stevenson de scheidende Britse ambassadeur te Cairo heeft de toestand in de zóne van Gaza hoogst gevaarlijk genoemd. (Van onze correspondent in Londen) Na een ^clag van dramatische onder handelingen, "waarbij de bij het spoorweg conflict betrokken partijen onverzettelijk loken, en alle hoop op een spoedig einde van de staking dreigde te vervliegen, scheen er tegen middernacht enige vorde ring in de goede richting te zijn gemaakt. Voornamelijk was dat te danken aan de verzoeningspogingen van minister Monck- ton. Als resultaat hiervan zullen vandaag voor hel eerst sinds de staking de Britse Transportcommissie met de stakende vak bond en de niet-stakende, maar belang rijke eisen stellende nationale unie van spoorwegpersoneel om één tafel gaan zitten. Het Lagerhuis heeft gezien de delicate situatie, besloten van het aangekondigde stakingsdebat af te zien. Sir Walter Monck- ton deelde mede dat er nog steeds aan zienlijke moeilijkheden bestaan. De Trans- portcommissie erkent het principe van een grotere beloning voor speciale geschoold heid en verantwoordelijkheid, maar kan in dit stadium geen definitief bedrag voor het. gehele locomotiefpersoneel in uitzicht stellen. De stakende machinistenbond wei gert met vage beloften genoegen te nemen. Machinisten en stokers, die samen staken en op de locomotief een eenheid vormen, willen in hun aanspraken op een toeslag geen onderscheid tussen hen gemaakt zien. De Transportcommissie moet uiterst be hoedzaam te werk gaan om een stroom van nieuwe eisen via de niet-stakende unie van spoorwegpersoneel te voorkomen De staking brengt de industriële vacan- tie in Lancashire in gevaar. Zaterdag be gint de vacantieweek in Oldham waarbij, volgens een oude traditie, vrijwel de ge hele werkende bevolking voor een week verhuist naar de badplaats Blackpool. De regering heeft in het Lagerhuis toegezegd dat voor speciale transportmiddelen zal worden gezorgd. De Amsterdamse recherche zoekt en kele vrouwelijke en mannelijke personen, die omstreeks het middernachtelijk uur van Zondag een overval hebben voorbe reid. Omstreeks 12 uur werd de 49-jarige Amsterdammer J. K„ die ronddoolde op het Scheldeplein. waar het circus Althoff zijn tenten heeft opgeslagen, aangespro ken door een hem onbekende vrouw, „die hem verzocht haar te geleiden naar haar woning, staande op een tuincomplex", zo meldt het rapport van de Amsterdamse politie. K. gaf aan dit verzoek gevolg, maar bemerkte tijdens de wandeling dat hij gevolgd werd door een man en een vrouw. Op een pad naar de tuin kreeg hij het vermoeden, dat er bovendien een man achter een boom stond, en angstig ge worden wilde hij terugkeren. Op dat moment gaf de man, die hem gevolgd was, hem een hevige vuistslag in het gezicht. K. schreeuwde om hulp. trok zijn overjas uit en liep hard weg, daarbij de overjas weggooiende. De beide vrouwen en de man liepen weg in de richting van de Am- stelveenseweg. Later keerde het „slachtoffer" met als lijfwacht een aantal burgers naar de plek des onheils en vond daar zijn overjas terug. De zakken waren binnenste buiten gekeerd. Het derde Europese rheuma-congres van de Europese Liga tegen de rheuma, is Maandagmorgen in de Ridderzaal in Den Haag officieel geopend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Minister Suurhoff merkte in zijn ope ningsrede op, dat later dan andere volks ziekten de rheuma de aandacht heeft ge trokken. De rheuma is een vijand van de volksgezondheid, die meer in het geheim werkt en niet zo spectaculair optreedt als andere volksziekten. Het heeft lange lijd geduurd voor men goed begreep hoe ge vaarlijk ook deze vijand was. Dit zal ook wel komen omdat rh'euma een complex ziektebeeld is, waarvoor vele oorzaken mogelijk zijn. Het is moeilijk betreffende de rheuma betrouwbare cijfers te ver zamelen. In ons land is enige tientallen jaren ge leden de belangstelling voor rheuma ge wekt. Baanbrekend werk is verricht, wat betreft de bestrijding door dr. J. van Bree- men, wat betreft het wetenschappelijk onderzoek door professor Kuenen. Profes sor Muntendam heeft door zijn dissertatie de ogen geopend voor de sociaal-economi sche gevolgen van rheuma. Minister Suurhoff merkte op, dat cle rheuma cle belangrijkste oorzaak is van veelvuldig arbeidsverzuim. Met betrekking tot cle sociaal-economische gevolgen blijkt uit recente cijfers, dat in Nederland ongeveer 13 percent van alle ziektemeldingen en ongeveer 17 percent van alle ziektegeld voor rekening van de rheuma komen. Rheuma komt bovendien het meest voor in de leeftijdsgroep van 35 tot 60 jaar, dus onder de meest productieve groep. Op enkele plaatsen in ons lancl werd een bevolkingsonderzoek gehouden op rheuma. Als men de cijfers van dit onderzoek als maatstaf zou nemen, dan zou 1 percent van dc Nederlandse bevolking lijdende zijn of geleden hebben aan een ernstige vorm van gewrichtsrheumatick. Met betrekking tot de sociaal-medische voorzieningen erkende hij, dal ook in Nederland nog veel valt te doen. Nederland heeft thans op elke 30.000 inwoners 1 bed voor rheuma-patiënteh beschikbaar, doch men zal moeten komen tot 1 rheuma-bed op iedere 6000 Nederlanders. Ook cle poli klinische behandelingsmogelijkheden zullen moeten worden verbeterd. Er is een op revalidatie gerichte behandeling noodzake lijk. want de patiënt moet zijn plaats in cle maalscahppij weer kunnen innemen. Hierna volgden nog korte begroetings redevoeringen door dr. P. Barcelo (Spanje) president van dé Europese liga tegen de rheuma en door dr. Robert Stecher uit Cleveland, president van de internationale liga tegen de rheuma. De offiieële openings bijeenkomst werd hierna gesloten. De Sovjet-Unie en Israël zijn toegetreden tot de Europese liga. Bijna alle Europese landen, met uitzondering van Griekenland, Roemenië en Bulgarije, zijn thans lid van de Europese liga. Israël trad tot deze liga toe, omdat er nog geen Afrikaanse of Aziatische liga is. Er werd reeds besloten te komen tot de oprichting van een Europees bureau, dat statistieken over de rheuma en de rheuma- bestrijding zal verzamelen. Aan het congres wordt door ongeveer 500 personen uit circa 25 landen deelgenomen. Voorts zijn er nog een 200-tal indirect bij het congres betrokken, zoals de dames der deelnemers. Enkele woorden vertonen de eigen aardigheid, dat zij resten blijken te zijn van veel langere, doordat het tweede deel dat een eigen betekenis h?d, lang zamerhand is afgesleten. Een daarvan is laars, dat ontstaan is uit lederhose. Het woord hoos betekende: beenbe kleedsel, lange kous. De oorspronkelijke betekenis: bedekking maakt verwant schap met: huis aannemelijk. Een leder hose is dus een leren bedekking van het onderbeen en niet van de voet, meer dus de kap aan de laars, als men het laatste woord in de tegenwoordige zin neemt. Iets aan z'n laars lappen, dat wil zeg gen: ergens niets om geven, is eigenlijk: iets onder de zool van zijn laars plak ken, zodat het heel spoedig weg is, in ieder geval: als waardeloos wordt be schouwd. ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 - HAARLEM RENAULT D. K. W. STUDEBAKER In de hedenmiddag gehouden vergade ring van cle Algemene Nederlandse Sla gershond in de Vleeshal te Haarlem heeft dc. voorzitter de heer B. van der Eijk uit Dordrecht in zijn openingsrede een aantal punten besproken, waarmee het hoofdbe stuur in het afgelopen jaar te maken heeft gehad. Als een der eerste onderwerpen noemde spreker de uniformiteit van verkoopwaar den van geslachte varkens. Met.de groot handel is contact opgenomen en in het be stuur van de organisatie van deze handel bleek men zeker niet afwijzend te staan tegenover de verlangens van het bestuur van de Algemene Slagershond. Als een overeenkomst zal zijn bereikt dan is er voor het eigen zakenbeleid een uitstekende inkoopvergelijking geschapen. De kwestie van de oprichting van een waarborgfonds voor de bedrijfstak slagerij, waarin men in eerste instantie nogal scep tisch tegenover stond, is dank zij een soe pele toepassing van de leveringsvoorwaar den en andere initiatieven van het depar tement van Economische Zaken in een ander licht gekomen. Voor de jonge mensen wordt de mogelijkheid geschapen om' met weinig kapitaal onder garantie van waar- De Haarlemse Slagers Palroonsvereni- ging bestaat vijf en zestig jaar en dit feit is Maandag gevierd mede ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Algemene Ne derlandse Slagershond, die vandaag in dc Vleeshal gehouden is. Op de receptie heeft het bestuur van vele zijden blijken van belangstelling ontvangen eii tijdens dc maaltijd heerste een gezellige stemming. In de Kroonzaal van restaurant Brink- mann hebben de leden van bet bestuur ge lukwensen in ontvangst genomen. Mr. J. N. Meijsing vertegenwoordigde het gemeente bestuur van Haarlem en jhr. dr. J. C. Mollerus de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omliggende ge meenten. Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Slagershond was voltallig aan wezig. De voorzitter de heer B. van der Eijk uit Dordrecht richtte zich tot het be stuur en herinnerde er aan, dat als de bond een jaarvergadering houdt in een stad, een plaatselijke afdeling ('eest viert. In Haarlem wordt aandacht besteed aan het vijl' en zestigjarig bestaan. Dat is niet zo wonderlijk, als men weet, dat er aan hel einde van de vorige eeuw organisaties gevórmd werden. De bond bestaat nog geen vijf en zestig jaar, maar aangenomen kan worden, dat de Haarlemmers meege werkt hebben aan de oprichting er van. De heer Van der Eijk herinnerde aan de activiteiten van de afdeling Haarlem in de loop der jaren aan de dag gelegd en had de beste verwachtingen voor de toekomst. De heer Cuyper sprak als oud-secretaris van de A.S.B. en als oud-directeur van de Slagers vakopleiding. Aanwezig waren af gevaardigden van enige afdelingen (o.a. uit Urk) en voorts boden gelukwensen aan de heren F. J. A. Bruin, directeur van het Openbaar Slachthuis, A. Hoefnagel, na mens de Keuringsdienst voor waren, .G. Hartog, voorzitter van de Haarlemse Gros siersvereniging, G. Hauber namens de Am sterdamse Huidenclub, G. Beverdam na mens de Stichting loonslagers en deputaties van de R.K. Slagersvereniging Sint Bavo, afdeling Haarlem en van de gezellenorga- nisaties. De heer L. de Boer beantwoordde als voorzitter van het bestuur de toespraken. Des avonds verenigden genodigden en leden van de jubilerende vereniging zich met hun dames aan <jen maaltijd in de Vleeshal. Medewerking aan het slagen van het feestelijk samenzijn verleenden Cees de Lange en Jan Corduwener en zijn medewerkers. borgfonds en regering bedrijven in te rich ten, hypotheek te verkrijgen en vestigings ei ediet te ontvangen. Ouderen kunnen hun zaken overdoen, waardoor een doorstro ming zal ontstaan. Uitvoerig besprak de heer Van der Eijk de beschikking over het schorsen van prijs afspraken, waarbij hij herinneringen op haalde van omstreeks 1930 tot heden. Na 1950 zag hel er naar uit, dat de bedrijven zich weer zouden instellen naar de toestand van voor 1940. Toch ontwikkelden zich prijzenoorlogjes, maar de gedachte leefde ul enige tijd om het mogelijk te maken een zodanige prijszetting in het leven te roepen, waardoor eik bedrijf zijn eigen economi sche inzichten kon doen gelden, zonder daarbij aan een starre prijsregeling te zijn1 onderworpen. Verbaasd was spreker, toen hij van de directeur-generaal van Handel en Nijverheid vernam, dat er nog vele prijs afspraken in de slagerij bestonden en. dat merr in gebreke was gebleven die te ver bieden. Gebleken is echter, dat de mede delingen ongegrond waren. Wat de propaganda voor meer vleesge bruik betreft, merkte de voorzitter op, dat die veld wint. De stijging van het gebruik vindt mede haar oorzaak in het toenemend toerisme, het toenemend scheepvaartver keer, dat in ons land proviandeert, de land en zeemacht en niet te vergeten het grens verkeer. Er is sprake geweest om bij de verkoop van kippenvlees de slagerij te betrekken, waardoor een vergroting van het gebruik te verwachten zou zijn. Na overweging van een aantal argumenten heeft spreker het verantwoord geacht voor de desbetreffende wet, voorlopig niet de verkoop te vragen van pluimvee en gevogelte. Bedrijf schaf) en de SEl\ Tenslotte besprak de bondsvoorzitter de instelling van een bedrijfschap slagerij op 18 Augustus van het vorig jaar. Sedertdien is er nog weinig concreets tot stand ge komen, doordat de Sociaal Economische Raad zich met ons bezig houdt, zelfs zo, dat wij ons afvragen of dat lichaam zich niet op te hoge plaats stelt, aldus spreker. Hij vervolgde: „Als voorzitter van een vrije organisatie en ook als bestuurde van het bedrijfschap wil ik de S.E.R. vragen: laat een bedrijfschap zich rustig ontwikke len, als centraal punt van de bedrijfstak. Het moet als bedrijfsoverheid waken voor de belangen van de aangeslotenen, zonder in een net van verordeningen te worden verstrikt en met gezag kunnen optreden, daar waar zulks nodig of gewenst is. De ervaring bij de .vakgroep slagerij opge daan kan gerust een waarborg zijn, dat geen gekke dingen gebeuren en wil de nieuwe organisatievorm betekenis hebben, dan moet hij zijn eigen weg kunnen gaan met al die mogelijkheden, die de wet hem toekent." De voorzitter lichtte dit punt nader toe. Het was koud gis termiddag in de Ge neraal Cronjéstraat. Koud en ook eigen lijk wel een beetje ongezellig ondanks het feit, dat de altijd vrolijkheid brengende Braderie vet begon nen rvas. Aanvanke lijk was daarvan ech ter nog maar weinig te merken, want zo wel in de Schoterweg als in-de Cronjéstraat en de Paul Kruger- straat kon men ivel bespeuren, dat er iets bijzonders op til was. waar van een echte Braderie was toch nog geen sprake. Dat veranderde ech ter snel, want om een uur of vier begon er enige tekening te ko- men in de lange rij kraampjes en uit brokstukken hout en flardenzeildoek bouw den de meeste winkeliers uit deze straten vastbesloten een gezellig" stalletje. Nu was dit een bijzonder lastige bezigheid, want de straffe wind maakte het verblijf op straat aanvankelijk niet bepaald aangenaam en ook in de tentjes was de stemming niet steeds al te best omdat omdat de verkoop sters en verkopers, verpakt in winterkle ren, dikwijls de grootste moeite hadden om hun waren enigszins ordelijk uit te stallen. Naarmate de lege plekken in de reeks kraampjes echter werden gevuld steeg dc sfeer en toen ook de gecostumeerde dames en heren hun plaats innamen stroomde het publiek nieuwsgierig van alle kanten toe. Geschreeuw en muziek Met prijzenswaardige ijver wezen de ver koopsters op de vele kwaliteiten van vers- gebrande pinda's, Perzische tapijtjes en tri cot-truitjes en de winkeliers zelf schreeuw den zich de eerste dag al de kelen schor om het toch al luisterend publiek er van te overtuigen, dat hün wasmachines, hun vlekkewater en hün zomerschoentjes toch werkelijk de beste waren. Tegen zeven uur werd het weer iets stil ler, maar een uurtje later barstte het feest in al zijn hevigheid los. De stralen waren stampvol met langzaam voortschuifelende kijkers en kopers, er was volop muziek, de felle lampen verhoogden nog de gezellig heid en de kinderen, kennelijk in hun sas met dit feest, schreeuwden en joelden als ,op een ouderwetse Koninginnedag. Voetje voor voetje zijn wij langs de stal letjes gewandeld. Wij-passeerden met dui zenden Haarlemmers oud-Hollandse meis jes, die schoenen verkochten, cowboys, die zuurtjes afwogen en Perzen die volko men in stijl tapijtjes trachtten te slijten. Wij aten, net als de anderen, gebrande pin da's, nieuwe haring en ijs en precies ander half uur na de start bij het Frans Halsplein stonden wij midden in de kermis bij het Julianapark, die een waardig besluit (of begin) vormde van alle feestelijkheden. Al met al een braderie, zoals Haarlem wellicht zelden heeft meegemaakt en die ADVERTENTIE Zaterdag hield de Nederlands Hervormde Vereniging Kinderzorg Noordholland onder leiding van de voorzitter de heer H. v. d. Bunt, haar jaarvergadering in het gebouw „Het Visnet" te Huizen, Meegedeeld werd, dat de vereniging eind 1954 de voogdij had over 436 kinderen. Het grootste deel van hen verblijft in pleeg gezinnen, en ongeveer één derde in te huizen. Aan de vereniging zijn zeven maat schappelijke werksters verbonden. Eén van hen was speciaal aangesteld voor het zoeken en selecteren van pleeggezinnen. Met een zestal weeshuizen in de pro vincie bestaat een nauwe samenwerking. Aan bijdragen van diaconieën en parti culieren werd een aanzienlijk bedrag ont vangen, n.l. ongeveer f 50.000,Deson danks blijft er nog 'n tekort van f 34.000, De vereniging kreeg de beschikking over het Oranje Weeshuis te Huizen, haar om niet in bruikleen afgestaan door de regent schap. Het oude huis is geheel gerestau reerd en opnieuw ingericht. Architect was de heer PI. Geels. Ter gelegenheid van de opening werd na afloop van de huishou delijke vergadering een inwijdingsdienst gehouden, welke geleid werd door dr. K. 11. E. Gravemeyer. Daarna was gelegenheid j het huis te bezichtigen, dat thans ingericht is voor de opname van een veertigtal de biele kinderen. De naam werd gewijzigd in „de Oranjehof". Twee „Perzen" trachtten gistermiddag tijdens de braderie hun tapijtjes te verkopen. des avonds, na het enigszins trage begin, uitgroeide tot een avondmarkt, die zeer ze ker, ook Dinsdag en Woensdag, nog duizen den Haarlemmers naar zich toe kan lokken. Van twee uur tot tien uur kan men cr terecht en men zal ongetwijfeld even har telijk ontvangen worden als de bezoekers op Maandag. Daar staan de leden van de drie voortreffelijk samenwerkende winkcl- straalverenigirigen voor in. De officier van Justitie te Almelo, ror. W. L. de Walle, heeft Maandag ten parket- te een nadere uiteenzetting gegeven van de oorzaak van de busramp in Osnabri'iok op Zaterdagmorgen j.l. Volgens zfth medede lingen naren de blikken benzine bestemd als een soort noodrantsoen. Zij hebben mis schien wel jaren in de voor gereedschap bestemde ruimte onder de achterste zitbank van de bij het ongeval betrokken bus ge legen. Een van deze benzinebussen schijnt op den dufir niet goed afgesloten te zijn ge weest en heeft gelekt, waarbij de ruimte, waarin de blikken lagen, en (1e vloer van de bus met benzine werden doordrenkt. In de onder deze ruimte aanwezige be waarplaats voor het reserve-wiel lag een vijf-aderige kabel met twee kronensteen- tjes, welke met isolatieband zijn omwik keld. Een draadje in een van deze kronen- stcenljes heeft vermoedelijk los gezeten en veroorzaakte de noodlottige vonk, die het benzinegasmengsel ontstak. Mr. De Walle heeft voorts medegedeeld dat het volgens artikel 90 van de Wet Autovervoer Perso nen (10 Augustus 1939) verboden is in een autobus te vervoeren of als reiziger in een autobus bij zich Le hebben: vuurwapenen, ontplofbare stoffen, voor zelfontsteking vatbare licht ontvlambare stoffen. Over treding hiervan kan worden gestraft met maximaal 2 maanden hechtenis of ten hoogste 500 gulden boete. De officier van Justitie te Almelo merkte op dat in dit geval dus wel van een over treding sprake is, maar dat het meevoeren van extra-benzine in autobussen algemeen gebruikelijk is. Hiertegen is practisch nooit opgetreden. Mr. De Walle kon nog niet mededelen of in dit geval tot vervol ging zal worden overgegaan. Door de Zweedse vereniging van ge meenten is aan de door de watersnood ge troffen West-Brabantse gemeenten Nieuw Vossemeer, Fijnaart en Heiningen en Hal steren tezamen een bedrag van ongeveer 72.500 geschonken. liet ligt in de bedoe ling voor dit bedrag een vacantieoord te stichten, dat in de gemeente Halsleren zal worden gebouwd. De Nederlandse onderzeeboot „Tijger- haai" is Maandagmorgen bij het verlaten van de haven van Torquay (Engeland) in botsing gekomen met het 300 tons plezier vaartuig „Kiloran". De „Tijgerhaai" raak te het schip, dat volgens een verklaring van de kapitein gemeerd lag, aan bak boordszijde, nadat de boeg van het Neder landse schip net de achtersteven van het Engelse vaartuig had gemist. De „Tijgerhaai kwam van de kade af varen vlak bij de plaats waar wij gemeerd lagen aldus kapitein Bowie van de „Ki- toran". „De klap van de aanvaring was zeer behoorlijk". De „Kiloran heeft weinig sc hade en voer Maandagmiddag) zoals eike dag, uit. De „Tijgerhaai" kreeg geringe schade doch deuken in dc schroef.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9