Uitslaande brand in glas- en verfindustrie aan Schoterweg Het gevaar van de inflatie „Lotisico" gedagvaard wegens overtreding loterijwet Opslagplaats geheel verwoest; aanzienlijke schade Jongetje gooide brandende lucifer in het stro Vleeshal verandert in exotische tuin Brabant wenst aantal belangrijke wegen Minister Mansholt opende Vredepeel Kapitein „Kota Gede" voor stoten aansprakelijk Schrijven aan minister van Sociale Zaken Verdediger: „Unfair en in flagrante strijd met de rechtszekerheid Dronken vader werd door zoon gedood 13 Buiswaisbedrijf in Moirana ikirgerlijke Stand van I lanrltm Zij kunnen kleinere industrieën tot groter ontwikkeling brengen Jaarverslag samen werkende verzekerings maatschappijen Vereniging van Expogé viert tweede lustrum „Oud-Wassenaar"-prijs Dc actrice Nel Oosthoul gaat filmen in Londen Effecten- en C ddmarkt Vy „Mechanische ontginning zal in de toekomst noodzakelijk zijn" Schadevergoeding geëist door hoogheemraadschap Nog even 3300 jaar wachten 11 justerdamse Beurs Appèlzaak voor Bossche Hof Priester erkende overtreding en betaalde boete VRIJDAG 17 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen nm half negen werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een grote brand, die uitgebroken was in de glas- en verfindustrie van de gebroeders Krug, ge legen op een iets van de weg afgelegen terrein bij de hoek van de Pjjnboomstraat en de Schoterweg. Toen een van de bluswagcns arriveerde stond de houten loods al in lichter laaie en direct werd er groot alarm gegeven voor uitslaande brand, waarna ook de tweede bluswagen, een ladderwagen en de auto met materiaal naar de plaats van de brand werden gedirigeerd. I\'nnrs-i\Jederlandse samenwerking Te Moirana in Noorwegen hebben Neder landse en Noorse vertegenwoordigers bc- sorekingen geëindigd, welke geleid hebban tot overeenstemming inzake oprichting van een Nederlands-Noorse onderneming, welke te Moirana een buiswaisbedrijf zal bouwen. De nieuwe maatschappij zal een kapitaal hebben van 30 millioen kronen, verdeeld over een Nederlandse groep, een Noorse groep en het nieuwe Noorse staa'tsijzerbe- c'rijf te Mairana. De autoriteiten hebben nog geen goedkeuring aan de plannen ge hecht, doch naar verluidt staan de Noorse autoriteiten er gunstig tegenover. Er is nog geen tijdstip vastgesteld waarop met de bouw van het buiswaisbedrijf zal worden begonnen. De brand was ontstaan in een hoeveel heid stro en kratten, die dienen om het draadglas, dat in de opslagplaats was on dergebracht. te beschermen. Bovendien was de loods, die een oppervlakte heeft van ongeveer tweehonderd vierkante me- ter tot de nok toe volgeladen met bussen, die gelukkig leeg waren, maar die toch het blussingswerk belemmerden. Van drie kanten tegelijk werd het vuur bestreden, waarbij de ploeg, die in de Pijn boomstraat bezig was zich hoofdzakelijk bezig hield met het beschermen van de verfmalerij, die aan de opslagplaats grenst. Om precies negen uur, juist op het mo ment, dat de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, arriveerde bra ken de dichte, zwarte wolken door het dak heen en dreven vervolgens voortge stuwd door de vrij krachtige wind in de richting van de Noorderbegraafplaats. De blussingswerkzaamheden, die werden gadegeslagen door honderden Haarlem mers, werden bemoeilijkt door deze sterke rookontwikkeling en bovendien werd het vuur steeds weer aangewakkerd door de tocht, die ontstond, nadat de ruiten van de loods waren gesprongen. Een groep brandweerlieden begon, toen de situatie enigszins was te overzien, bij gestaan door het personeel van de opslag plaats en de verfmalerij de vaten met uiterst brandbare oplossingsmiddelen weg te rollen terwijl men ook een kleine loods naast de brandende ruimte in de gaten hield, omdat zich daarin, weliswaar gedeeltelijk onder de grond, een tank eveneens gevuld met brandbare en zelfs explosieve vloeistof bevond. De spuitgasten, die onder meer bijge staan werden door de heer J. A. Krug, een van de eigenaars, die lid is van de vrij willige brandweer, konden beneden in de loods aanvankelijk niet bijzonder veel uit richt en omdat de opslagplaats propvol stond met kratten, bussen en kisten, waar bij nog kwam, dat de rook in het begin bijna geen uitweg kon vinden en het werk uiteraard bemoeilijkte. Gaten in het dak Men besloot daarom, na ongeveer een half uur, enkele gaten in het dak van de loods te hakken, waarbij bleek, dat ook de bovenste laag stro reeds vlam had ge vat. Het vuur, dat nu aangewakkerd werd door de wind nam'aanvankelijk in'hevig heid toe, maar de brandweerlieden, die de beschikking hadden over tien stralen, kon den nu van alle kanten het vuur insluiten en het gevaar voor uitbreiding was dan ook zo goed als zeker verdwenen. Overigens was ook het blussen van de nu gelocaliseerde brand geen sinecure en steeds moesten de stralen op een ander gevaarlijk punt gericht worden. De substituut-officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, die op dat moment arriveerde, kon de brand slechts van een afstand gadeslaan omdat in de loods inmiddels reeds een halve meter water stond. De substituut-officier van Justitie werd over de vorderingen van de blussing ingelicht door de onder-comman dant van de Haarlemse brandweer, de heer J. P. Pollc, die vanmorgen de leiding over zijn ijverig ploeterende mannen had. Om ongeveer tien uur kon men vast stellen, dat men de brand meester was hoewel men veronderstelde, dat het nog enkele uren zou duren voordat het vuur geheel verdwenen zou zijn. Reeds toen was er nog maar weinig over van de inhoud van de opslagplaats. Bij na alle kratten, die het draadglas moesten beschermen waren verbrand, het glas was gesprongen, de honderden verfbussen wa ren zwartgeblakerd en vervormd en in het midden van de loods duidde een gapende leegte aan, dat op die plaats de brand het felst had gewoed. Verzekering En terwijl de nog aanwezige brandweer lieden even de gelegenheid kregen om hun door de rook betraande ogen uit te wrij ven en bovendien werden verfrist met li monade, stond bij de Schoterweg de heer C. J. Krug, die ons vertelde, dat de loods pas vijf jaar geleden aan de malerij was toegevoegd en dat er op het ogenblik, dat de brand uitbrak juist op het moment, dat de eigenaar kwam aanfietsen zeven man werkzaam waren. Het bedrijf is tegen brand verzekerd hoewel uiteraard nog niet kon worden vastgesteld of deze assurantie de schade, die aanzienlijk is, geheel dekt. Van de zijde van de politie deelde men ons vanmiddag mede, dat een elfjarig jon getje uit Haarlem, die evenals vele ande re jongens in de opslagplaats stro voor zijn konijnen kwam halen, opzettelijk een brandende lucifer in een hoopje stro heeft geworpen, waarna het vuur zich snel uit breidde. HAARLEM, 16 Juni GEHUWD: 16 Juni: R. Naaraat en C. W. van der Vis: M. Zijlstra en J. Plantinga: A Karpow en .1. C. Veen: G. J. de Boer en H. A. Oolders; G, M. Steeman en E. de Gooijer. BEVALLEN van een zoon: 15 Juni: G. Krijnen-Scholte; M. C. van Straaten-van der Blom; 16 Juni: C. M. M. Horeman-de Vries' Th. H van Egteren-Verbeet. BEVALLEN van een dochter: 15 Juni" J. M. W. Vergeest-Kersten; 16 Juni: G. S. Schoorl-T,ie; J. J. van der Weiden-van Sloö- ten; C. M. Burghout-Schouten. OVERLEDEN: 14 Juni: Z. J. Balster, 57 j Gasthirisvest; 15 Jut.i: WI. C. van der Horst- Oeriemans, 69 jaar, Klein Heiligland: A Noortman. 63 jaar. Nagtzaamplein; A. H. J M. Reijn.Iers-van Well. 59 jaar. Hazepaters- laan: F. .1. Jonker-Munk. 78 jaar, Sant poorterstraat. De Vleeshal is al voor verscheidene ex posities en bijzondere bijeenkomsten een prachtige omgeving gebleken en evenzeer voldoet zij, nu leger, de achtergrond van haar hoge, blanke muren en haar zuilen de expositie van cactussen en andere vet- planten wordt ingericht. Zij zal op de be zoekers, die er op 18, 19 en 20 Juni rond wandelen, ongetwijfeld de indruk maken van een exotische tuin en terecht., want de vegetatie, die er hedenmorgen te midden van zachte turfmolm werd aan gebracht, stamt uit gebieden als Zuid- Afrika en Zuid-Amerika. Twee leden van het jubileumcomité van de 25-jarige Haarlemse afdeling van „Suc- culenta" (de Nederlands-Belgische vereni ging van liefhebbers van cactussen en an dere vetplanten), mej. Ch. Meijer en de heer D. Noom hebben ons vast iets laten zien van deze succulenten, de verzamel naam voor deze vetplanten, die zich op een verbazingwekkende wijze aanpassen bij de natuur en er bijvoorbeeld op inge steld zijn een half jaar of langer zonder enig water te leven. Het is de flora der droge gebieden: de Steentjes bijvoorbeeld, hetgeen een Hol landse benaming is voor de Lithops groeien in de zeer droge Karroo-woestenij van Zuid-Afrika. Vooral de schoonheid der vormen, bijvoorbeeld van de Astrophyten (Bisschopsmutsen) en van sommige christaten (waarin men een veelvoud van de oorspronkelijke vorm ontwaart) trek ken de aandacht. Ook de exportkweker van cactussen Mantel uit Aalsmeer heeft deze tentoon stelling uit de collecties van liefhebbers met een inzending verrijkt. Voorts is cr een kostbare inzending orchideeën van de kweker E. PI. Tenhaeff uit Aerdenhout en een collectie vetplanten van het instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen te Wageningen. Temidden van de drukte van de aanleg slaagt de aasbloem van een Stapeliasoort er al in vliegen te lokken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een commissie uit de raad voor de wel vaart in Noord-Brabant heeft een rapport uitgebracht over het verkeersgeographisch aspect van het provinciale welvaartsplan. Men is hierbij uitgegaan van de overwe gingen, dat Noord-brabant door grote be- volkings-concentraties met een sterke in dustriële ontwikkeling wordt omringd. De meeste onderlinge verbindingslijnen tussen deze gebieden lopen door Brabant. Uit het hoofdwegennet, dat de commissie op ver zoek van Gedeputeerde Staten in aanslui ting op de internationale verbindingen heeft geprojecteerd, blijkt, dat nog zeer belangrijke schakels in deze logische ver bindingslijnen ontbreken, die uiteraard ook voor Brabant van groot belang zijn. zo zegt de ANWB. Onder de nieuwe wegen, die om een spoe dige uitvoering vra(>en, vallen de. verbin ding Tilburg-Eiudhoven, Tilburg-Gorin- rhern. Antwerpen-Ei ndhovcn-Rtihrgeb'cd (de NATO-west)., Eindhoven-Helmond- Noord-Oost-Nederland, Den Bosch-Lang straat-Moerdijk en Antwerpen-West-Bra bant-Rotterdam. De goede internationale snelwegen, die de industriegebieden moeten verbinden, lopen dwars door Brabant. De commissie is er van overtuigd, dat bij een nieuwe aanleg en verbetering van het wegennet ook een belangrijke verbetering van de be staande verkeersgeografische toestand voor de tussengelegen gebieden in Bra bant kan worden bereikt. Hierdoor kan ook een aantal kleinere industriekernen in Brabant tot groter ontplooiing komen Bovendien worden de zogenaamde ontwik kelingsgebieden uit hun isolement ver lost. Dichte rookwolken belemmerden kort na het uitbreken van de brand aan de Scho terweg het werk van de brandweerlieden. Volgens het verslag over 1954 van bo vengenoemde met elkaar samenwerkende, tot het concern van de Algemene Friesche Levensverzekering-Mij. en De Groot- Noordhollandsche van 1845 behorende maatschappijen blijkt, dat de premie ontvangst is gestegen van f 2.057.045,96 tot f 2.729.163.79 dus met ruim 30 De met een dergelijke belangrijke uit breiding verbonden kosten konden nog niet laag genoemd worden. Zii namen verder toe door de beide in 1954 vallende loon- ronden. Niettemin is de verhouding tussen kosten en premieontvangst gunstiger ge worden. Het schadeverloop was in de afdeling brandverzekering minder gunstig dan in 1953 doordat in. een .aantal belangrijke schaden moest worden bijgedragen; 'overi gens was het over het algemeen bevre digend. De winst beliep f42.612.34 waardoor het in totaal beschikbare saldo steeg tot f 82.614.87. Hoewel het mogelijk zou zijn geweest uit dit saldo, na betaling van be lastingen, dividend uit te keren, werd be sloten het hele saldo naar het volgende jaar over te boeken. Het uitgegeven en volgestort kapitaal, rlat ultimo 1953 f 400.000 was, is in Decem ber 1954 uitgebreid met f 50.000 gewone en f 450.000 4 preferente aandelen, zo dat het thans f 900.000 bedraagt. De extra-reserve beloopt f 287.562.20, terwijl er een waarborg kapitaal van f 100 npn aanwezig is. Jubileumuitgave „A ontreden Nog geen anderhalve maand na het twee de bevrijdingslustrum met zijn herdenkin gen en festiviteiten ontvingen wij een spe ciaal nummer van het blad van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen „Aantreden", waarin men op nieuw geconfronteerd wordt met de vele kortelings herdachte feiten. De vereniging viert namelijk van 22 tot en met 25 Juni in Enschedé haar 10-jarig bestaan en heeft ter gelegenheid daarvan een jubi leumnummer uitgegeven, waarin weer vele herinneringen over de concentratie kampperiode worden opgehaald. Het be vat verscheidene bijdragen van leden, waaronder vooral een artikel van prof. dr. P. Geyl over de vraag „Wat was de oor log" de aandacht verdient en voorts een fotoreeks van de Nederlandse verzetsmo- numenten achterin het boek. Voor het congres zijn reeds 600 deelne mers ingeschreven en er worden vele autoriteiten verwacht. Er zijn ook uitno digingen verzonden aan alle Eerste- en Tweede Kamerfracties, behalve de com munistische. Voor 1955 is een „Kasteel-Oud-Wasse- naar"-prijs ingesteld voor schilderkunst. Deze prijs, die onder meer uit een bedrag van duizend gulden bestaat, zal worden toegekend op voordracht van een jury, be staande uit de heren J. van Heel, kunst schilder, K. E. Schuurman, conservator van het Haags gemeentemuseum en Ch. Wcnlinck, kunstcriticus. Twintig door deze jury uitgekozen schil derijen zullen tijdens de Haagse Kunst- maand in hel kasteel Oud-Wassenaar wor den geëxposeerd. De actrice Nel Oosthout, die kort ge leden uit Edinburgh is teruggekeerd, waar zij in het „Gateway Theatre" „Jeanne d'Arc" van Shaw en „De Krijtkring" van Klabund ten tonele heeft gebracht, zal in September naar Londen vertrekken om te gaan filmen met madame Theodora Olem- bert, die cultureel attaché van de UNESCO is geweest. In October zal Nel Oosthout „The foolish immortals" (De dwaze onsterfelijkenvan de Amerikaanse schrijver Paul Gallico spelen. De premières daarvan zullen in Amsterdam en Den Haag plaats hebben. Het is wel opmerkelijk dat de grote span ningen rondom de looneisen van de arbei ders in de Amerikaanse automobielindus trie de opgaande koersbeweging aan de New Yorkse beurs niet hebben kunnen stuiten, evenmin als de geruchten dat het dekkingspercentage voor niet-contante af faires, sinds kort van 50 tot 60 en vervol gens tot 70 verhoogd, op een nog hoger percentage zal worden gebracht en derge lijke affaires zelfs geheel zullen worden verboden. Op 17 Mei j.l. was het Dow- Jones-indexci.jfer voor industriële aandelen nog 414.12, dat van Spoofwegshares 154.45. op 13 Juni j.l. waren ze tot respectievelijk 440.17 en 161.85 gestegen en als men weet dat de laagtepunien voor 1956 respectieve lijk 388.20 en 142.52 waren, blijkt wel dat de New Yorkse beurs dit jaar alweer een ferme koersrijzing achter de rug heeft. Ook op de Londense beurs zijn de thans geëindige stakingen met een koersstijging van de aandelen gepaard gegaan, hoewel de stakingen aan het bedrijfsleven grote verliezen hebben toegebracht. Men is ge neigd deze vaste stemming op de aan delenmarkten, waarbij zich ook Amsterdam weer heeft aangesloten, als een tegenstrij dig verschijnsel te beschouwen. Maar het is nog zeer de vraag of dit inderdaad het geval, is. De effectenbeurzen registreren een ganse reeks van verschijnselen, welke lang niet alle parallel lopen en waarvan nu eens deze, dan weer die domineren. En het valt altijd ook niet uit te maken welke daarvan de overhand hebben, omdat psychologische invloeden, hel publiek sentiment, van grote invloed zijn. Een feit is dat de conjunctuurberichten uil de voornaamste landen nog altijd gun stig luiden, in Europa als in de Verenigde Staten en dat op hoog niveau voortdurend wordt gewerkt aan de bevordering van hel internationaal kapitaal- en goederenver keer, teneinde op die wijze de volkswel vaart te bevorderen. Zo hebben er de laat ste tijd over het vraagstuk van de conver tibiliteit der valuta's weer diepgaande be sprekingen plaats gehad, welke het begrip van de gewone man te boven gaan, maar niettemin voor de wereldconjunctuur van grote betekenis zijn. De Europese Betalings Unie (E.B.U.) welke op 1 Juli a.s. zou af lopen, is voorlopig met een jaar verlengd, maar zodanig gewijzigd dat meer en meer een normaal valutaverkeer wordt bena derd. Bij de afrekening zal namelijk de verhouding tussen betaling in goud en C'-ediet 75 en 25 zijn in plaats van 50% en 50% zoals tot dusver, waardoor de valuta-zwakke landen worden gedwongen hun interne monetaire positie verder te verbeteren. Want, zoals de heer C. A. Klaasse, directeur yan de Amsterdamse Bank, dezer dagen heeft opgemerkt, de convertibiliteit is geen universeel genees middel. Ze is slechts een der aspecten van een vrijer internationaal verkeer. Om dit onbeperkt mogelijk te maken dient in de nationale huishoudingen het evenwicht te worden bewaard tussen het verbruik en de investeringen enerzijds en het nationaal inkomen anderzijds. Dit komt er, huishou delijk gezegd, op neer dat men niet meer moet uitgeven dan men verdient en dat men zelfs moet zorgen wat over te houden. Het is duidelijk dat zolang dit evenwicht niet bestaat, van een vrije uitwisseling dei- valuta geen sprake kan zijn. Terwijl men op dit punt in vele landen grote vorderingen heeft gemaakt en het voortgaande internationaal overleg hoop geeft op betere monetaire en commerciële verhoudingen, is er echter een ander ver schijnsel dat de conjunctuur bedreigt, namelijk de inflatie, waarvan de Neder landse Handel Maatschappij in haar jong ste verslag zegt dat zij niet in de eerste plaats wordt veroorzaakt door een uitzet ting van het credietvolume, maar dat haar kiemen veeleer moeten worden gezocht in autonome verhogingen van het loonpeil, die zelden alleen een herverdeling van het beschikbare inkomen betekenen, maar tevens de aanleiding zijn tot een stijging van het prijsniveau, waarbij het crediet volume en de geldhoeveelheid zich op den duur zullen aanpassen. Deze opvatting vindt men bevestigd in een uitlating van do Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.), volgens welke de algemene opinie bestaat dat prijs stabiliteit niet veel langer meer kan duren, ook niet in die industrieën waar minder op volle capaciteit wordt gewerkt, aangezien de verbeterde werkgelegenheid en de hoge winsten de arbeiders minder geneigd doen zijn zich ten aanzien van looneisen beper kingen op te leggen. Tegen de verhoging van lonen en sala rissen als herverdeling van de nationale welvaart, behoeft geen bezwaar te worden gemaakt, mits de verhogingen niet uitgaan boven de stijging van de productiviteit en hier ligt voor deze tijd het grote vraagpunt, waarop de economen niet gerust zijn. Want een koppeling van lonen en prijzen moet, als de productiviteit bij de loonsverhoging ten achter blijft, tot een inflatie van de kosten leiden. Volgens genoemde commis sie heeft W.est-Duitsland zijn concurrentie positie in 1954 aanmerkelijk kunnen ver slorken doordat de toeneming van de pro ductie verhoudingsgewijs groter was dan de Minister Mansholt heeft Donderdag de ruim 800 ha ontgonnen Vredepeel onder de gemeente Venray opengesteld. „Op deze dag geeft het mij een beklemmend ge voel", aluds zei de minister daarbij, „dat met deze landaanwinning in de toekoms' niet kan worden doorgegaan. Er zijn no" Zuirierzt&verken en eventueel het do'la- plan, maar hieraan komt ook een mn-'r De eenmaal ontgonnen grondwerker nop ten in de toekomst niet in de oude de- stand terugvallen, door verwaarlozing of verdere splitsing, waardoor een verant woorde bedrijfsleiding verder onmogelijk wordt gemaakt. Indien de verdere ont wikkeling van de landbouw geen nadeel wil ondervinden, zal men op de duur tot mechanische ontginning moeten overgaan. Hierbij zal ook ernstig rekening gehouden moeten worden met de ontsluiting van be paalde landbouwgebieden, vooral door waterleiding-, woning- en wegenbouw. Wij moeten niet te laat in de toekomst zien. maar thans reeds kunnen beoordelen, in welke omgeving de boer en zijn kind straks moeten wérken", aldus de minister. Tot besluit van de plechtigheid onthulde minister Mansholt een monument, vervaar digd door de Venrayse beeldhouwer Piet van Dongen. loonsverhogingen, maar deze concurrentie positie is voor Engeland, de Scandinavische landen en Nederland slechter geworden, üok het Centraal Planbureau is zoals we de vorige week schreven, wat Nederland betreft, deze mening toegedaan. Maar afgezien hiervan en zo komen we op de New Yorkse beurs terug moet er rekening mee worden gehouden dat de Verenigde Staten op de wereldconjunctuur een dominerende invloed hebben, zodat als daar inflatie optreedt, deze niet. bij de gren zen der West-Europese landen kan worden gekeerd. En als de New Yorkse beurs, han gende de besprekingen over beter arbeids voorwaarden bij Ford en General Motors, haar koersstijging heeft voortgezet, is dat vermoedelijk niet enke) een gevolg van de gunstige conjunctuurberichten, volgens welke bijvoorbeeld de persoonlijke inko mens in April op jaarbasis weer 1 milliard dollar hoger waren dan in Maart (thans bijna 300 milliard dollar), maar ook van de vrees dat de nieuwe loonronden in het prijsverloop tot uiting zullen komen als blijkt dat ze niet door een verdere stijging van de arbeidsproductiviteit kunnen wor den gecompenseerd. De ontwikkeling van dit proces is niet te voorzien omdat hierbij ook de resultaten van de voortschrijdende perfectionnering en mechanisering der arbeidsmethoden een rol speelt, om niet te spreken van de twee belangrijke hulpmiddelen waarover de mensheid van vandaag de beschikking heeft gekregen, de atoomenergie en de electronentechniek, welke naar veler oor deel, tezamen een industriële revolutie zullen ontketenen, waarvan de gevolgen veel ingrijpender zullen zijn dan die van de omwenteling op het einde der achttien de eeuw, toen de stoomkracht toepassing 'oegon te vinden. Hier komt dan bij dat de verhouding tussen kapitaal en arbeid in deze tijd in sterke mate wordt beïnvloed door de machtsontwikkeling van de vakorganisa ties, waarvan de onderhandelingen bij Ford wel een sprekend staaltje hebben ge geven. Want als een industriële kolos van 'net formaat van Ford genoopt wordt bijna onmiddellijk de eisen in te willigen, welke hij eerst op commerciële gronden radicaal heeft afgewezen, moet men zich toch niet zender bezorgdheid afvragen of het moge lijk zal zijn een verdere inflatie te voor komen. temeer omdat de actie van de Amerikaanse arbeiders een tot navolging nonend voorbeeld zullen zijn. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat de belegger, ondanks de reeds sterk ge slegen koersen met de kans op een verder gaande ontwaarding van het geld reke ning houdt en daarom in arren moede maar steeds weer tot de aandelenmarkt terug keert. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft schriftelijk zijn oordeel ge geven ter zake van het stoten van het motorschip „Kota Gede" tijdens minder goed zicht op 22 Januari van dit jaar nabij Mapor, beoosten Bintam op zijn reis van Tandjong Prlok naar Singapore. De raad is van oordeel dat de kapitein, de heer G. F. C., wonende te Liverpool, voor dit stoten ten volle aansprakelijk is, Ais straf ontneemt hij hem voor de tijd van zes weken dc bevoegdheid om als kapitein te varen. Men kreeg een ernstige waarschuwing toen hel schip trilde. Het is onbegrijpelijk en zeer af te keuren, zo oordeelt de raad, dat de kapitein, menende een prauw te hebben overvaren, niet is teruggekeerd om zich te overtuigen of er wellicht hulp moest worden verleend. De kapitein is met onverminderde snelheid doorgevaren tot het schip stootte. Als gevolg hiervan is het schip ernstig beschadigd. De stranding van de „Limbourg" In een spoedvergadering van het hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. Donderdag in Alkmaar gehou den, is besloten tot het instellen van een eis in rechten tegen de vennootschap Ar- mement Deppe te Antwerpen tot het uiter lijk 1 Juli dagvaarden dier vennootschap voor de Alkmaarse arrondissementsrecht bank en tot het eisen van betaling van een vergoeding ten bedrage ven 200.000 gulden voor de schade aan de Hondsbosse Zeewering, toegebracht door de stranding van de Limbourg op 18 Mei j.l. De voorzitter en de secretaris van het centraal orgaan samenwerkende organi saties, waarbij zijn aangesloten de alge mene bond van ouden van dagen, de bond voor staatspensionnering en de federatie van bonden van ouden van dagen, hebben zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend met een schrij ven, waarin zij een beroep op de minister doen een verhoging van de uitkeringen van de noodwet ouderdomsvoorziening in ernstige overweging te nomen. Het verzoek wordt volgens het schrijven gedaan, omdat de ouden van dagen van de op handen zijnde huurverhoging: de dupe zullen worden. De eventuele compensatie als verlaging van de textielprijs en de suikerprijs, alsmede de belastingverlaging zullen, aldus het schrijven, voor hen on voldoende blijken te zijn om de verhogin gen op te vangen. '99 De ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij het kantongerecht te 's-Graven- hage, mr. VV. A. baron Van der Feltz, heeft Donderdag na een requisitoir van anderhalf uur een principiële boete van elf gulden subsidiair drie dagen hechtenis gerequi- reerd tegen de 53-jarige directeur van de N.V. Eerste Nederlandse Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen (,-de Lotisico van 1898"), te 's-Gravenhage, de heer P. S. F. Aan de Lotisico is ten laste- gelegd dat zij de Loterijwet overtreedt om dat zij in haar huidige vorm niet is zoals zij was vóór de Loterijwet in 1905 tot stand kwam en, subsidiah, dat zij niet wettig is aangelegd, bij de oprichting in 1898, maar in strijd met de Loterijwet van 1814. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar var. het O.M., dat hij wettig en overtuigend het tenlaste gelegde bewezen acht. De uit zonderingsbepaling van de Loterijwet heeft tot doel instituten als de Lotisico geleide lijk aan te liquideren. „Deze N.V. echter, die drie series, tezamen 63.000 polissen uit geeft, continueert haar loterij, door polissen te plaatsen, die tengevolge van royement of conversie vervallen zijn. Dit is hetzelfde als de uitgifte van nieuwe polissen. Het argument van Lotisico dat zij niet rendabel kan exploiteren als zij uitgaat van de op vatting, die met. de uitzonderingsbepaling wordt aangegeven, gaat niet op," aldus de ambtenaar. „Men kan immers nooit juri dische argumenten tegenover economische stellen. De eersten moeten toch steeds prevaleren." De verdediger mr. Wijckerheld Bisdom hield een pleidooi van twee uur, waarin hij onder meer ontkende, dat Lotisico zou han delen in strijd met de statuten. Voorts vond hij dat de uitzonderingsbepaling in de Loterijwet geenszins een geleidelijke lioui- datie van Lotisico beoogt, omdat de N.V. een permanent karakter heeft. Een kleine berekening wijst uit dat het nog ongeveer 3300 jaar duurt voordat alle 63.000 polissen de hun toekomende f 10 000 hebben ont vangen. De N V heeft recht op een natuur lijk einde, aldus pleiter. De verdediger zei- de nog dat de beschuldiging van het O.M. in de subsid'aire tenlastelesging, dat Loti sico ni°t wnttiglijk. naar de wet van 1814. was ingelegd unfair is en in flagrante strijd met de rechtszekerheid. Vijftig jaar Slotkoers Open gisteren koer 3-314% Nederl. 47 10114 101 A.K U 297'4 296 Unilever 424 424 Philips Gloeil 400% 399 Kon Petroleum 588% 586 A'dam Rubbei 125% 126% Holl Amei Lijn 179% 180 N Seheepv Unie 179 179'/s H V A 148% 147% Dell Mij 142'/2 141 Amsterd Bank 259% 259% Ned Handel Mij 227 ex.d. 227 Rotterd Bank 225% 225% Twentsche Bank 231 231 Anaconda Goppei 70% 71 Bethlehem S'eel 141 142 Sepublu Sleel 93% 93% Shell Union 61% 61 34"/,, 34% 100 99% lang heeft de N.V. gewerkt zonder dat de Overheid haar iets in de weg heeft gelegd. Dan kan zij nu niet ineens met een derge lijke beschuldiging komen. De stelling van het O.M., aldus pleiter, na een vooronderzoek van twee jaar, is in genieus, inventief en vol verbeeldingskracht. Maar zij is misplaatst bij het O.M., dat moet meewerken aan rechtszekerheid en rechtsorde. Pleiter meende tenslotte dat h'"er slechts sprake kan zijn van ontsiag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal over veertien dagen vonnis wijzen. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een appèl-zaak tegen een jongeman uit Gilzc-Rijen gediend, die zijn vader mis handeld had, tengevolge waarvan deze enkele uren nadien overleed. De rechtbank te Breda had dc verdachte van rechtsvervolging ontslagen. De vader kwam op een Zondagavond vorig jaar September dronken thuis. Twee zoons waren opgebleven om op hun vader te wachten. Toen deze eindelijk thuis kwam, viel hij onverhoeds de jongste van de twee jongelui aan en mishandelde deze zodanig, dat de dokter aanvankelijk over woog de jongeman in een ziekenhuis te doen opnemen. De oudste broer maakte zich over het gebeurde zo kwaad, dat hij zijn jongere broer tegen zijn vader ver dedigde en er dermate op los sloeg, dat.de man op de grond bleef liggen. De procureur-generaal sprak over een s'rafbare daad. die begrijpelijk genoemd mag worden. Jaren achtereen hebben de jongens de willekeur van hun vader te verduren gehad en die avond kwam hun opgekropte gemoed lot ontlading in een ontembare drift. De procureur-generaal was het echter niet eens met de zienswijze van de rechtbank in Breda, die de jonge man, die vier maanden in voorarrest door bracht, van rechtsvervolging ontsloeg. Hij requireerde acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van vier maanden voor-arrest en onder toezichtstelling. De raadsman concludeerde tot vrijspraak of bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Op 27 Juni za! het hof arrest wijzen. Van bevoegde zijde verneemt het Alge meen Nederlands Persbureau, dat hel de Haarlemse Justitie en politie is gelukt vast te stellen, welke Rooms-Kalholieke pries ter een op 22 Januari te Haarlem gesloten kerkelijk huwelijk heeft ingezegend zonder da' partijen hem voordien hadden doen blijken, dat het huwelijk ten overstaan van een ambtenaar van de burgerlijke stand tussen hen was voltrokken. De betrokken persoon heeft de door hem gepleegde overtreding van artikel 449 van het Wetboek van Strafrecht erkend en ge bruik gemaakt van zijn recht verdere straf vervolging te voorkomen dooi betaling van het maximum der boete, welke op deze overtreding is gesteld, namelijk zeshonderd gulden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7