e Zie Boven Zonder zon (op Ceylon) Rokertje voor Haarlemse bejaarden iimó va ..Clowntje Rick De schimmen van het duister Bureau Rijkswaterstaat aan de Wagenweg IMPERIAAL reserveren? DU RIEU telefoneren! SLEUTEL WEG? Lepelt j esverkoop voor kleuterhuis 7 R. M. van der Hart uit weekblad voor bloembollencultuur Nieuwe actie voor „Margriet'1 „DE SLEUTEL SPECIALIST" Burgerlijke Stand Echtpaar Prins-Torenburg vijftig jaar getrouwd Voor de kinderen Ook burgemeester mocht eens opsteken Midden in Haarlem zitten FEUILLETON door Boilleau Narcejac ZATERDAG 18 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT wmuÈm*MMWÈtm „Demonen der diepte" (Rembrandt) is een bijzonder spannende film met een interessant, zij het niet origineel, gegeven. Een groep internationale geleerden heeft een sterk vermoeden, dat „de vijand", die als „de Roden" wordt aangeduid, op een eiland, waarvan de ligging niet precies be kend is, een atoom-arsenaal heeft inge richt. De geleerden halen een zeeofficier er toe over, een (wrakke) duikboot te be mannen om daarmee op onderzoek uit te gaan. Een professor uit Parijs en diens as sistente maken de reis mee. Na een zenuw slopende ontmoeting met een vijandelijke duikboot, waarbij een strijd op leven en dood ontbrandt, bereikt men de atoom basis, juist op tijd om een vliegtuig, dat opstijgt met een rampzalige opdracht, neer te schieten. Het toestel ontploft bo ven het vijandelijk gebied, dat daardoor totaal wordt verwoest. Met soms geniale vondsten en suggestief camerawerk heeft men deze film van begin tot einde spannend kunnen houden. De on derwerpen, om dit te kunnen bereiken, waren trouwens legio, zoals de strijd tus sen kapitein en professor om de hoogste beslissing, het noodgedwongen duiken van het vaartuig, dat wegens tijdgebrek zonder voorafgaande proefnemingen was vertrokken en de landing op de lugubere, geheimzinnige basis. N.R.K. „Vrouwenwereld" (Cinema P a 1 a c e) De regisseur van de film „Vrouwenwe reld laat de toeschouwer kennis maken met alle facetten van de stad New York waar door deze een goede indruk krijgt van deze drukke, machtige metropool en ook van het leven van hen, die geruime tijd elders heb ben gewoond en in de stad met de mil- lioenen inwoners terecht komen. Een auto magnaat (Clifton Webb) heeft drie man nen uitgenodigd naar New York te komen, om zich voor te bereiden voor een belang rijke functie in zijn bedrijf. Een van hen kan er voor in aanmerking komen. De echtgenotes vergezellen haar mannen en de automagnaat heeft op deze manier de kans om de geschikste man en daarbij de ge- schikste vrouw te kiezen voor de betrek king. Dit alles brengt interessante verwik kelingen die met vaardigheid zijn uitge werkt. Hierdoor is een gezellige film ont staan met vaak grappige scènes. A.O. „Verborgen moederschap" (L i d o) Zij, die achter deze titel weer een van die weinig oprechte cinematografische zede- lessen verwachten, kunnen wij al dadelijk geruststellen met de mededeling, dat deze film net zo goed Sneeuwwitje en de dwer gen zru kunnen heten, want het is een hartveroverende moderne versie van dit sprookje. Alleen zijn de omstandigheden wat triester: een dienstmeisje, dat een kind verwacht van een jonge boemelende graar, die zorgvuldig buiten schot blijft, springt uit wanhoop in een vaart en word* gered door de aanvoerder van een troep opgeschoten jongens, die overigens juist andere bezigheden hebben. Zij zijn er na melijk op uit om een auto te beroven, maar het hele plan mislukt door de vele zorgen, die de bengels zich geven voor het meisje. Zij brengen haar naar een leegstaande villa op verboden terrein, waar deze jonge zwervertjes al geruime tijd hun hoofd kwartier hebben en gaan stelen als raven om het haar aan niets te doen ontbreken Een duistere relatie uit de onderwereld roept „deskundige" hulp in bij de beval ling en het kindje komt ter wereld. Moe der en kind worden vertroeteld door de jongelui en door een oude, wijze en nu en dan ook wel dronken clochard, die op een dag is komen binnenvallen. Maar uit de hoek van de onderwereld, die gaarne geld met zulke meisjes verdient, dreigt gevaar. Wanneer de tentakels van de blanke sla- vinnenhandel zich om haar dreigen te slui ten, komen de jongetjes in actie en hun naieve ridderlijkheid zegeviert over het misdadig raffiment. Deze film, waarvoor Jean Gourguet het draaiboek schreef cn die door Pierre Cau- drelier geregisseerd werd, wordt „aangrij pend, hard en ontstellend" genoemd, maar door haar waarlijk hartveroverende idea lisme blijft zij toch op het sprookje van Sneeuwwitje lijken. H. B. „Spionnage rondom Triest" (Frans Hals) Van spionnage is in deze rol prent volkomen niets te merken. Misschien dat de vader van het kleine jongetje dat gedurende de gehele film zijn pappie loopt te zoeken in het grote en bonte Venetië, iets met spionnage te maken heeft. Dat blijft echte- voor een ieder duister. Wel wordt de goede man gekidnapt door een stel vreemde mannen, waarvan een dokter die hem een slaapiojectie geeft, wel de meest markante figuur is. Dat blijkt hij ADV EK 7 EN TIE Varkooplokaa! NOTARISHUIS Directeur W N WOLTKRINK Bilderdljkstraat bij de Zijlwee Haarlem Tel (K 25001 1192f INBOEDELVEILING 5/6 JULI 1955 Inzendingen van huisraad worden dageli.ik.- aangennmen Fleen afhaaldiensi trouwens de gehele film door te blijven en zijn spel is werkelijk ver verheven boven dat der andere spelers. Het verhaal kom' hier op neer dat het jongetje met behulp van een lieve jongedame (Alida Valli) die in het hotel werkt waar hij logeert tin zijn eentje) zijn vader wil opsporen. Haar vriend, een cargadoor van Amerikaanse afkomst, helpt een stevig handje mee en slaagt er in op het laatste nippertje de vader van het parmantige kereltje te be vrijden uit de handen van de boeven. Er zijn in deze film waarvoor Graham Greene het scenario schreef, bijzonder pakkende opnamen te bewonderen. H. S. „De koningin der veedieven" (Roxy) - In deze film wordt men nu eens niet alleen als getuige geroepen bij gevechten tussen Indianen cn blanken, maar ook bij gevech ten tussen Indianen cn blanken onderling. Daardoor dreigt men enerzijds wel eens wat te veel van het kwade te krijgen, an derzijds wordt men door de onverwachte wendingen in het verloop van de strijd voortdurend verrast. Dat de hoofdpersoon in deze film, een met de revolver geborer. dochter van een landeigenaar (die c:oor misdadigershand sterft) alle moeilijkheden het (roodharige) hoofd weet te bieden, is natuurlijk géén verrassing. Van Maandag af vertoont Roxy ..Een seconde beslist". N. R. K. „Madame de (Studio) Het wezenlijk sentimentele verhaal van een generaalsvrouw, wier charme talloze man nen ijdele hoop dpet koesteren tot zij zelf verliefd wordt op een diplomaat, kreeg on der regie van Max Ophuls. door uitstekend spel van Danielle Darrieux (de generaals vrouw), Charles Boyer (de generaal) en Vittorio de Sica (de diplomaat), en niet in het minst ook door pittige dialogen van Achard, een zeer goede verfilming. Laat ik het mysterie der verdwenen oorhangers hier niet onthullen, maar slechts de film van harte aanbevelen. N. „Een liefde in Parijs" (Minerva) Een verhaal uit 1945, toen Parijs over stroomd werd door Amerikaanse soldaten, die er na het inferno van Normandië wat op hun verhaal mochten komen. De soldaat Teller doet dat anders dan de anderen; hij zoekt na zijn diensturen op een staf bureau rust op een eigen kamer, die hij alleen kan krijgen als hij een degelijk ge trouwd man is. Een vriendinnetje met ho gere aspiraties dan een soldaat, bezorgt hem prompt een meisje dat als zijn vrouw moet doorgaan. Het is een schuchter we zentje uit St. Malo, verdoold geraakt in de wereldstad en tenslotte bereid om te ver kopen wat niet verkocht mag worden. Maar wat het meisje vreest gebeurt niet omdat de soldaat Teller anders is dan zijn kame raden. Er ontwikkelt zich een idylle die een happy ending had gekregen als het noodlot in de persoon van Tellers comman dant niet tussenbeide was gekomen. Daardoor krijgt deze Amerikaanse film met Franse allure en Franse sfeer een wei nig origineel einde na een veelbelovend be gin. Kirk Douglas en Dany Robin speelden dit avontuur in Parijs voortreffelijk onder de duidelijk herkenbare leiding van regis seur Anatole Litvak. S. IC. „Die man is gevaarlijk" (Luxo r) Terecht is deze spannende verfilming van één van Peter Cheyney's detectiveromans een week geprolongeerd. Het weekblad voor Bloembollencultuur zal op 1 Juli voor het laatst geredigeerd zijn door de lieer R. M. van der Hart. De lieer Van der Hart, die reeds 71 jaar is, heeft te kennen gegeven deze functie tc willen neerleggen, omdat hij te veel ge- honden is. Hij heeft te veel functies om alles goed te kunnen doen. Negen jaar geleden heeft hij louter uit liefde voor het bloembollenvak deze func tie op zich genomen. Hij kon dit doen om dat hij theoretisch zeer geschoold was, hij haalde namelijk uit liefhebberij de acte land- cn tuinbouw. Zijn eigenlijke beroep was onderwijzer in Haarlem, waar hij nu tien jaar geleden gepensionneerd werd. Zijn liefhebberij dreef hem reeds op jeug dige leeftijd naar het bloembollenvak, dat hij van zeer nabij heeft meegemaakt en zien groeien. Dit en zijn theoretische kennis maakte hem bijzonder geschikt voor zijn functie als redacteur van het weekblad voor Bloem bollencultuur. Speciaal over het „bijgoed" heeft hij veel geschreven en dus de kennis van de telers van deze gewassen verrijkt. Het belang hiervan wordt duidelijk als men weet, dat ongeveer twintig procent van de totale bloembollenuitvoer door het „bij goed" wordt ingenomen. Zijn taak in het vak beperkte zich niet tot het redacteurschap. Sneciaal in Noord- holland heeft men dikwijls een beroep op hem gedaan bij het organiseren van ten toonstellingen en de daaraan verbonden persconferenties, waarop hij de journalis ten vele wetenswaardigheden, zowel op historisch, cultuurtechnisch als organisato risch gebied vertelde. Het is niet zijn be doeling dit werk ook te laten rusten. Men zal nog wel eens over hem spreken, want hij heeft in zijn publicaties, wanneer hij dat nodig achtte, geen blad voor de mond genomen. Hij is altijd strikt eerlijk in zijn oordeel geweest en daarom zullen velen hem slechts node zien gaan. Naar wij vernemen zal in de eerste helft van Augustus het directiebureau voor Noordholland van Rijkswaterstaat ver plaatst worden van de Jansstraat naar de villa Wagenweg 66 op' de hoek van de Koninginneweg. Het betreft hier liet bu reau van de hoofdingenieur-directeur ir. Th. Heijblom en zijn staf. De bureaux van de arrondissementen Haarlem (ir. W. C. Richter) en Noordzeekanaal ,ir. J. Volkers) blijven aan de Janestraat gevestigd. De splitsing van de huisvesting der bu relen is door het nijpende ruimtetekort noodzakelijk geworden. Het directiebureau Noordholland omvat ongeveer dertig per soneelsleden. ADVERTENTIE TEL. 12403 - 10570 ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 17 Juni 1955 ONDERTROUWD: 17 Juni: J. A. M. Raas- véld t en H. M. Luitingh. GEHUWD: 17 Juni: A. Rijswijk en Th. M. Rijkes; F. P. Muijsken en E. A. A. Hopman. BEVALLEN van een zoon: 16 Juni: E. M. Nesselaar-Rush; 17 Juni: A. Hankel- Schafer. BEVALLEN van een dochter: 16 Juni: M. Netten-Staal; L. Verdoes-Polak. OVERLEDEN: 15 Juni: J. H. Schouten, 73 jaar, Parklaan; P. van der Ploeg, 74 jaar, Westerhoutpark; N. J. Tabak, 61 jaar, Maer- ten van Heemskerkstraat. 16 Juni: Tr. M. J. Brom, 67 jaar. Anegang. Nu vandaag de jaarlijkse inzameling voor het Kleuterhuis „Margriet" wordt af gesloten met een straatcollecte, begint er tezelfdertijd nog een andere actie voor dit Kleuterhuis, waarin Haarlem opnieuw ge legenheid zal hebben om zijn trots over dit welbestede werk voor zwakke kinderen, tot uiting te brengen. De baten van deze actie zijn niet, zoals die van de collecte, voor het exploitatie-tekort, dat ontstaat doordat ook kinderen van onbemiddelde ouders in het Kleuterhuis aan de Anna van Burenlaan worden verzorgd, maar voor het aanschaffen van speelmateriaal in de tuin bij het huis. De Haarlemse Uurwerkhandel heeft het initiatief genomen tot een lepeltjes-ver koop, waarvan de winst geheel aan dit doel ten goede zal komen. Zij heeft kans gezien een grote hoeveelheid verzilverde lepeltjes zeer goedkoop geleverd te krijgen door „De Zilverstad" te Schoonhoven. De lepel tjes krijgen de inscriptie „19451955 Kleu terhuis Margriet". Het is vandaag de achttiende, de dag waarop tien jaar geleden het Kleuterhuis voor zwakke kinderen van alle gezindten werd opgericht, maar er zal geen feest zijn. „Daar hebben we geen geld voor", was het eenvoudig bescheid van de secretaresse. De verjaardag van „Margriet" stemt overi gens tot vreugde omdat reeds vele hon derden kinderen in dit huis hun gezond heid hebben herkregen. Het is ook een aan sporing om zo'n lepeltje te kopen en, in dien mogelijk, ook te helpen verkopen on der het motto „Vergeet het niet, het lepel tje van Kleuterhuis Margriet". Bij de ver koop van de lepeltjes zal men volgens het sneeuwbalsysteem te werk gaan en vooral ook een beroep doen op de medewerking van verenigingen en bedrijven. De prijs van het lepeltje is gesteld op f 1.25. Een van de verenigingen, die reeds vanavond de lepeltjes-actie zal aanvatten is de To neelvereniging „Kennemer Kunstkring", die daar bij haar voorstelling in de Stads schouwburg de gelegenheid voor aangrijpt. Verscheidene Haarlemse middenstanders hebben reeds hun medewerking toegezegd voor de aanbieding van prijzen aan de beste lepeltjes-verkopers en verkoopsters. De heer J. G. Prins en mevrouw J. Prins-Torenburg hopen Maandag 4 Juli de dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk werden ver bonden. Er zullen slechts weinig Heem stedenaren gevonden kunnen worden, die nimmer met dit echtpaar in aanraking zijn geweest, vooral in Katholieke krin gen, want de aanstaande bruidegom werd reeds 1 Februari 1917 aangesteld als con cierge van het R.K. Verenigingsgebouw Oef, wat moest Rick sjorren en trekken aan Bunkie's benenmaar eindelijk kreeg hij 'm onder de sneeuw uit. „Prrrr!", proestte Bunkie, de sneeuw uit zijn neus en mond blazend. Toen keek. hij hijgend om zich heen. „Nou", zei Rick. dat was. zeker niet leuk voor je, hè? „Gelukkig, dat ik je er gauw uit kon trekken!" „Ja", zei Bunkie. „Ik begon het al benauwd te krijgen, want ik kon geen adem halen!" Toen begonnen ze allebei te schateren, nu alles goed was afgelopen. „Hoe kwam het toch eigenlijk, dat die boel instortte?" vroeg Rick. „Ik weet het niet", zei Bunkie. „Ineens voelde ik de hele boel op me neerploffen, en daar lag ikM'n ogen, mond en neus zaten helemaal vol sneeuw!" „Nou, het is voor de Eskimo's te hopen, dat ze steviger igloos bouwen, dan wij het dedenStel je voor, dat hun hutten ook telkens instortten!", lachte Rick. aan de Herenweg. Aldus hebben de heer en mevrouw Prins op deze wijze nu al ruim achtendertig jaar iedere vereniging, familie of organisatie ontvangen, die voor haar uitvoeringen, feesten en vergade ringen van een der zalen in dit gebouw gebruik wensten te maken; het gebouw, dat volgend jaar ook al weer een halve eeuw bestaat. Strikt genomen moeten er drie jaar in mindering worden gebracht, namelijk de jaren van 1942 tot '45, toen de Duitse be zetters het Verenigingsgebouw voor eigen doeleinden bestemden. Kennelijk zagen zij de heer Prins toen bij voorkeur niet zo dicht in hun nabijheid, zodat het echtpaar gedwongen was tijdelijk elders een onder komen te zoeken. En na de bevrijding konden zij de handen extra uit de mou wen steken, want de chaos die zij hier bij hun terugkeer aantroffen, zijn zij nu nog steeds niet vergeten. De heer Prins is verder de trotse be zitter van de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", hem in 1948 uitgereikt ter gelegenheid van zijn veer tigjarig lidmaatschap van het kerkkoor „Laudate Domine" en van de gouden KAB-médaille, op grond van het feit, dat hij meer dan een halve eeuw van deze organisatie lid is geweest. Maar het bezit dat door het bruidspaar ongetwijfeld het meest op prijs wordt gesteld is hun uit stekende gezondheid, zodat beiden de da gelijkse werkzaamheden verrichten op een manier, die men eerder van een zil veren dan van een gouden bruidspaar zou verwachten. Zondag 3 Juli is het van twee tot half vier receptie in het gebouw, waar het echtpaar Prins nu reeds bijna veertig jaar anderen bij hun diverse festiviteiten heeft geassisteerd. Maar ditmaal zal de te ver wachten grote belangstelling dan toch eens voor hen zelf zijn bestemd. Maandagmorgen is o.a. ov Ceylon de langste zonsverduistering van deze eeuw te zien. Meer dan zeven minuten zal de maanschijf de zonne schijf totaal bedekken en primitieve volken in de totaliteitszone (die o.m. over Ceylon, Achter-In- dië en de Philippijnen loopt) zullen met lawijt verduistering der twin tigste eeuw de kleinste expeditie vertrokken die ooit- voor een dergelijk gebeuren op weg is ge gaan. Zij bestaat uit twee man: dr. J. Houtgast van de sterrenwacht te Utrecht en de heer N. van Straten, chef-instru mentmaker van hetzelf de observatorium. altijd op gelijke afstand van de aarde en even min bevindt de aarde zich steeds even ver van de zon af. Voor wie deze zonsver duistering wil waarne men, doet zich nu de gunstige samenloop van omstandigheden voor dat de maan zich juist dicht bij de aarde bevindt, zo- van trommels en bek kens trachten, het mon ster te verdrijven dat de zon tracht te verslinden. Bij ons zal het allemaal veel rustiger verlopen, want hier gebeurt totaal niets. Zelfs geen gedeel telijke verduistering, zo als verleden jaar op 30 Juni, toen de centrale lijn van de zoneclips over Zuid-Scandinavië liep en wij hier ook nog iels te zien kregen. Ditmaal speelt alles zich te ver van ons huis af; wij zouden minstens nam het Zuidelijke eind van de Rode Zee moeten rei zen om althans iets te zien - een klein hapje uit de zonneschijf. Uit Nederland is naar deze langdurigste zons- Zij zitten al weken lang op Ceylon en hopen daar op een heldere hemel, want tot nu toe was het ook daar met het weer niet veel bijzonders. Wél „heidens warm", zoals zij melden, maar geen hemel die geschikt is voor het waarnemen van zoneclipsen. Dat het ditmaal met die verduistering zo extra lang duurt (vorig jaar in Zweden was het maar twee en een halve mi nuut donker) komt door diverse omstandigheden. De gedaanten van de banen van de maan en de aarde zijn daar debet aan. Beide banen zijn ellip tisch van vorm. Bijge volg staat de maan niet dat de maanschijf extra groot lijkt, terwijl de aarde op dat moment ongeveer zover mogelijk van de zon af staat, met als gevolg dat wij de zonneschijf klein zien, zoals steeds in de zomer maanden, ('s Zomers staat de aarde verder van de zon af dan in de winter; het verschil bedraagt rond vijf millioen km). De verduistering van 20 Juni 1055 is zichtbaar in een klein deel van Oos telijk Afrika, in grote gebieden van Zuidelijk Azië, in de Noordelijke helft van Australië en in de wateren van Indische en Stille Oceaan die aan deze gebieden grenzen. Vrijdagavond om 7 uur stonden een vier tal personenwagens, beplakt met „Vader- dag-Sigarendag"-biljebten, te wachten op de Kampersingel nabij de Eendjespoort, - brug. Op de stoep waren twee grote pak ken neergezet en een groepje (sigaren- rokende) mannen stond er bij te praten. In de pakken zaten de ruim 1000 sigaren wel ke door de drie bonden van sigarenwinke liers in Haarlem bijeengebracht waren cn die in de loop van de avond de mannelijke bewoners van een aantal bejaardentehui zen zouden worden aanigeboden. Omstreeks kwart over zeven was de rij auto's aangegroeid tot acht, waaronder vier bestelwager.tjes ter beschikking ge steld door een sigarenfabrikant en ook de blauw-geuniformeerde Harmonie Haarlem was toen gereed om de rondgang met mu ziek te begeleiden. Ongeveer vijftig in hel derblauwe uniformen gestoken muzikan ten stelden zich voor de Eendjespoortbrug op. Een motorspan van de verkeerspolitie arriveerde, waarna de stoet zich in bewe ging zette. Het eerst bezocht men het tehuis aan de Heerenvest. Op vlotte wijze werd hier na een kort speechje door een der actie-leden, een pakket met doosjes siga ren aangeboden. Voor elke mannelijke be woner één doosje, met de vermaning dat de sigaren pas op Vaderdag genoten moch ten worden. Vervolgerus bezocht men de tehuizen aan de Hagestraat, de Jansweg en de Schotersingel. Overal wei-den de giften met grote dankbaarheid aanvaard cn met De handigheid, waarmede kellners door druk verkeer kunnen laveren, zal een van de factoren zijn die het succes zullen be palen van de uitbreiding, die de gebr. Brinkmann op de Grote Markt aan hun zonneterras hebben gegeven. Met ingang van vaiidaag kan men namelijk achter het standbeeld van „Loutje" in een van de gemakkelijke stoelen plaatsnemen op de vluchtheuvel en zo, van het midden der Markt af, blikken werpen op het interes sante gedoe rondom. Fleurige parasols ver levendigen dit stukje verpozing temidden van de drukte in Haarlems pittoresque middelpunt. Het mooiste plein van Neder land heeft er nu weer een attractie bij. groot genoegen hoorden de opden van da gen de pittige feestmarsen van „Haarlem" aan. Onderweg werden hier en daar tevens wat sigaren uitgedeeld, maar die waren afkomstig van een sigarenfabrikant. Op weg naar het vijfde en laatste tehuis, dat aan het Westerhoutpark, musiceerde het korps ongeveer een half uur op de Grote Markt, terwijl de begeleidende sigarenhan delaren in de Ridderzaal van het stadhuis door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers ontvangen werden. De heer L. Braakman, leider van deze actie, bood de burgemeester hier een doos sigaren en een sprookjesboek getiteld „Rustige uren van Henri Wintermans" aan. Mr. Cre mers complimenteerde de sigarenhandela ren met hun actie en zei verder dat, hoe wel deze winkeliers de activiteiten van deze avond door een commerciële bril be kijken, toch hiermede een sociale daad stellen d;ie stellig toe te juichen is. ADVERTENTIE (Les visages de l'ombre) Uit het Fratis vertaald 2) Hier, neen, een beetje lager. Daar. precies waar je nu bent, Haar stem trilde enigszins. „Waar moet ik wel niet op lijken?" peinsde Hermantier. Krachtig tekende hij in één trek. Heel goed, zei Christiane. Hij was tevreden haar verbaasd te hebben. Christiane, mompelde hij, ik ben zo even misschien wat bruusk geweest, maar je kunt je werkelijk niet voorstellen hoe dat leerboek op mijn zenuwen werkt. Als me dat nu nog op de een of andere manier van nut zou kunnen zijn. Buiten zul je blij zijn iets te doen te hebben. Zij was weer van plaats veranderd en hij had de indruk dat het belachelijk moest zijn, wanneei hij zich tot iemand wendde die niet meer voor hem stond. Om zich een houding te geven, zette hij zijn donkere bril af en streek hij met zijn handen over zijn ogen. Een maand, die is zo om, zei hij. Een maandof langer. Niets daarvan. Ik ben nu helemaal in orde. De rust, de buitenluchten ik zweer je, dat ik op 1 Augustus naar de fabriek zal kunnen terugkeren. De dokter zal wel beslissen. Dat is al helemaal besloten. Hij zette zijn bril met het dikke schild padmontuur weer op en vervolgde: Hubert is een geschikte knaap, ik ben de eerste om dat te erkennen, maar hij heeft niet voldoende autoriteithij heeft geen overwicht. En bovendien is mijn plaats in de fabriek. Wat hindert dat nu voor een keer nis jij wat zou kunnen uitrusten! Vier maanden in het ziekenhuis, een maand om op krachten te komen en nog een maand vacantie, ik vind dat dat vol doende rust is. Er werd geklopt. Ja, riep Hermantier. Wat is er? Mevrouw, daar is mijnheer Merville. Hij vraagt of hij binnen mag komen. Jij moet je niet tot mevrouw richten, zei Hermantier, maar tot mij. Goed, mijnheer. Laat hem bovenkomen. Goed, mijnheer. Dat kind maakt me tureluurs, mom pelde Hermantier. Op mijn woord, ik besta niet voor haar.... Hoe is zij? Maar.... dat heb ik je al verteld, zei Christiane. Bruin, klein, bijdehand. Hermantier probeerde zich een donker, klein, bijdehand meisje voor te stellen. Het beeld was vaag. Het was als een silhouet zonder gezicht. Ik ben helemaal niet op dat meisje gesteld. Je had Blanche kunnen houden. Die bazelde. Misschien, maar ik kon het goed met haar vinden. Een snelle pas klonk in de gang. Hubert verscheen. Dag Christiane. En, amice, hoe voel jij je vanmorgen? Gaat wel, zei Hermantier. Niet al te vermoeid? Waarom zou ik vermoeid zijn? Zie ik er soms niet goed uit misschien? Ja zeker! Er ontbrak natuurlijkheid en warmte aan Hubert's stem. Meri had altijd de in druk, dat hij iets verborg. Ik laat jullie alleen, zei Christiane. Ik denk, dat wij over een half uur zullen kunnen vertrekken. Ga zitten, Hubert. Richard, geef hem eens een sigaret. Zij wachtten tot de deur weer dicht was. En? vroeg Hermantier, heb ie hem? Ja. Hermantier stak zijn hand uit. Geef eens. Hij sloot zijn vingers, streek met zijn duim over de bol van de lamp, over de metalen rand. Hij zweeg, en ook Hubert, gewoonlijk zo spraakzaam, bewaarde het stilzwijgen. Een jaar van inspanning lag achter hen, van onderzoekingen, van proeven, iedereen in het laboratorium was doodop, geweldige sommen waren uitge geven om dit resultaat te bereiken: de nieuwe Hermantier-lamp. Bijna verlegen vroeg Hermantier: Werkt hij goed? Hij werkt goed, zei Hubert. Het equi valent van daglicht. Laat hem eens branden. Maar. Dat doet er niets toe. Laat hem maar branden.... Hier op het nachtkastje staat een lamp. Hij hoorde hoe Hubert de lamp in de fitting schroefde en met zijn handen voor zich uit kwam hij naderbij. Men kan er zich met goed rekenschap van geven, zei Hubert, omdat de luiken niet dicht zijn. Ik verzeker je, dat dat van geen be tekenis is, zei Hermantier zacht. Brandt de lamp? Hermantier kneep zijn oogleden achter zijn bril samen en met inspanning van al zijn krachten stelde hij zich een lamp voor, die daglicht verspreidde. Wat heeft die lamp me een moeite gekost! mompelde hij. Doe hem maar weer uit, Hubert. Hij hoorde de schakelaar. Dank je, En geef me nu maar details. Die zaak moet snel en stevig aangepakt worden, hè! Onze vertegenwoordigers zullen over een week of twee vertrekken, zei Hubert. Waarom deze week niet? Niets dringt. Wij zijn bijna in Juli. Dat kan me niets schelen. Er is geen minuut te verliezen. Heb je aan de publi citeit gedacht? Natuurlijk. Ik heb een vouwblad laten maken met de karakteristieken van de lamp en een opsomming van zijn voor naamste voordelen Slecht! Dat zal niet aanspreken. Maak een affiche.... De lamp in de rechter bovenhoek.... een heel grote lamp, stra lend als de zon. en beneden, links. bloemen, een veld met bloemen, helio tropen bijvoorbeeld, alle naar het licht gekeerd.... Kun je het je voorstellen? En kleuren, voor de drommel, zodat alle muren er door opgefleurd worden! En. zoek verder een slagzin, die inslaat, die opvalt. Ben je niet bang. dat een affiche, zo'n affiche. wat. hoe zal ik het zeggen? Nou, zeg het maar: vulgair zal zijn! Maar juist daarom. Ik wil de boer op zijn boerderij, de kolenboer tn zijn opslag plaats, de nachtwaker in zijn hokje be reiken. Ik wil dat mijn lamp even popu lair wordt als de telefoon of de telegraaf. Hermantier lachte, zijn duimen in zijn oksels en met zijn vingers op zijn bors' trommelend. Er lag as op zijn vest. Zijn kleren waren gekreukeld, maar hij was zc groot, zo breed, zo krachtig, dat dergelijke slordigheden deel uitmaakten van zijn per soon, zijn vitaliteit bevestigden, Alleen zijn donkere bril paste daar niet bij, die leek op een soort vermomming. Stel voor mij ebn klein rapport op, vervolgde hij. Wanneer kom je ons op zoeken? Over twee weken waarschijnlijk. Ik zal van de festiviteiten rond de 14e Juli profiteren om enkele dagen verlof te nemen. Goed, dan heb je alle tijd. Niets ver geten, hè! De raming van de uitgaven, een overzicht van de lopende zaken en een ontwerp, met een geschikte slagzin We zuilen met ons allen zoeken.. Schrijf maar een wedstrijd uit onder het perso neel.... Ik ben heel tevreden, Hubert. Geef mij die lanmp eens. Hij kreeg hem in zijn hand'.-olte, nog lauw en niet zwaarder dan een luchtbel. Daar zil toekomst in, ouwe jongen, als wij onze voorsprong weten te handhaven. We zullen ze krijgen, geloof mij maar. Over zes maanden zul je me bedanken dat ik voor hen het hoofd niet gebogen heb Wij zijn sterker dan zij, Hubert, onthoud dat goed.... Je moet drie dozijn van die lampen meebrengen. Ik wil dat de villa helemaal voorzien wordt van die lampen. Oh, ik weet wat je denkt. Maar dat zal me genoegen doen. Verdwijn nu maar. Je moet de posi lekenen de -chefs van de ver schillende afdelingen ontmoeten. Geluks vogel! Mij nemen ze in die tijd mee naat de Vendée. als een zieke. Tot spoedig. Hubert. Ik ben werkelijk tevreden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11