Olympische Dag in Amsterdam en „Grote Prijs" op circuit Zandvoort stormvogels en Haarlem weer voor belangrijke wedstrijden Post uit Nieuw Vennep behaalde verrassende zege in eindsprint Stirling Moss verbeterde tijdens training ronderecord in Zandvoort Sport tijdens het weekeinde Felix favoriet voor de 27ste Derby Wim van Est poogde vergeefs te vluchten „De Overmoedigen": film over coureurs-bestaan 5 GROTE PRIJS VOETBAL CRICKE1 KORFBAL EI ON KB A L ZWEMMEN Zondag op Duindigt Sweepstakes in Groningen Roeien Twee van Het Spaarne nu naar Duisburg OLYMPIA'S TOUR DOOR NEDERLAND Olympische Winterspelen in 1960 in Squaw Valley HPC verloor in Heemstede met vier-twee van Zwem lust De Europese basketball kampioenschappen Cricket Australiërs versloegen West Indië met innings De Ronde van Zwitserland Op circuit in Zandvoort ZATERDAG 18 JUNI 1955 Ei* staat de sportliefhebbers uit Haarlem en omgeving Zondag een tweetal evenementen te wachten. In de eerste plaats is dat de Olympische Dag in het Stadion in Amsterdam, waar gymnasten, athleten, voetballers en ruiters de schare belangstellenden veel goeds zullen laten zien, en in de tweede plaats is er de race om de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zandvoort. De competitievoetbaïlers doen het morgen wat rustiger aan in verband met de Olympische Dag. Voor de eerste klasse competitie zijn maar negen wedstrijden vastgesteld, waarvan er een viertal al vandaag wwordt gespeeld. Van de eersteklassers uit Haarlem en omgeving komen alleen Haarlem en Stormvogels in het veld. De Olympische Dag begint Zondagmid dag hom half twee met baloefeningen door dames-gymnasten van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Van tien voor twee tot vijf over twee is er voorts alhletiek .waaraan zoals men weet diverse buitenlandse athleten onder andere de Engelsman Gordon Plrie deeL zullen nemen. Vervolgens wordt tot tien voor drie de voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands Bondselftal en het, Brazi liaanse voetbalelftal Botafogo. Na de pauze om vijf over drie komt de tweede helft van de voetbalwedstrijd. Dan is er van tien voor vier tot tien voor half vijf athletiek. Onder andere wordt een koppel race gehouden over vijf kilometer. Koppels van twee man mogen elkaar daarbij voort durend aflossen, behalve op de eerste en laatste vierhonderd meter. Het slot van de sportieve middag is als altijd voor de rui tersport gereserveerd. Het gehele pro gramma zal tot ongeveer 5 uur duren. Voor wat betreft er in Zandvoort te zien is Zondagmiddag, mogen wij verwijzen naar onze krant van Woen-dag jongstleden, waarin wij uitvoerig over de race voor de Grote Prijs van Nederland schreven. De race, die om 2 uur precies begint en waar aan, zoals bekend, zeventien coureurs deel nemen, wordt voorafgegaan door een de monstratie van de Eerste Nederlandse Pa rachutisten Club. Wat. de leden van deze E.N.P.C. vanaf 1 uur laten zien. ldgt voor de hand. Wij mogen er op wijzen dat de parachutisten, die veelal oud para-troupers zijn en onder andere sprongen tijdens de laatste wereld oorlog en bij de acties in het voormalige Nederlands-Indië, geen onverantwoorde risico's nemen. Zij zijn allen amateurs, die van elke gelegenheid profiteren om hun springvaardigheid te onderhouden. De E.N.P.C. is aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Uiteraard zijn de wedstrijden, die Haar lem en Stormvogels spelen voor de eerste klasse van de voetbalcompetitie van groot belang. Vooral als men weet dat beide clubs beslist dienen te winnen als zij een kans op een plaats in de hoofdklasse wil len behouden. Leeuwarden is noc- niet uitgeschakeld en dus zullen de IJmuidenaren in de Friese hoofdstad genoeg tegenstand kunnen ver wachten. Toch geloven wij wel dat Storm vogels met een overwinninc huiswaarts zal keren. Uit de ranglijst blijkt wel, dat een zege de positie van de Vogels niet onaan zienlijk zal verbeteren. De overige wed strijd in afdeling A is EmmaRoda Sport. Een gelijk spei zou voor de IJmui- dense club het gunstigst zijn. Haarlem speelt vanavond al in Gronin gen tegen GVAV, dat zich al van een plaats in de hoofdklasse heeft verzekerd. Op het peil, waarop de roodbroeken op het ogen blik spelen, maken zij een behoorlijke kans op de volledige winst. De beide andere wedstrijden in deze af deling C zijn voor Haarlem ook van groot belang. Als Feijenoord vandaag verliest in de uitwedstrijd tegen Limburgia en NOAD en Vitesse in Tilburg gelijk zouden spelen, zou dat de Haarlemmers lang geen kwaad doen. Verliest Haarlem echter en wint Feijenoord onverhoopt van Limburgia en Vitesse van NOAD. dan ziet het er niet best voor de roodbroeken uit. Zover zal het echter wel niet komen. De stonden in A en C zijn: Holl. Sport N. A. C. M. V. V. Amsterdam Excelsior Roda Sport Stormvogels Long a Emma D. O. S. Leeuwarden Zwolse Boys Veendam Go Ahead De overige wedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn: in afdeling B Rigtersbleek ADO en Willem IIDWS beide van belang voor EDO en in afdeling D BW —De Graafschap en VolewijckersBe Willem II 23 40 Eindhoven 24 37 Sparta 25 30 V. V. V. 24 35 For tuna 25 3d Ajax 24 33 S. V. V. 25 27 Graafschap 24 30 A. D. O. 23 26 Enschedé 25 29 Elinkwijk 24 24 H. V. C. 24 25 E. D. 25 24 B. V. V. 24 25 Rigtersbleek 24 23 D. F. C. 24 23 Sittardia 23 22 R. B. C. 25 23 Heerenveen 25 22 Volewijckers 24 22 D. W. S. 23 21 V. S. V. 24 20 Heracles 25 21 A.G.O.V.V. 25 13 Brabantia 24 16 Be Quick 23 12 Wageningen 24 12 Xerxes 24 11 25 40 P. S. V. 25 38 25 39 Rapid 24 33 25 32 Limburgia 24 32 25 28 G. V. A. V. 24 32 25 28 Alkmaar 24 27 24 24 E. B. O. H. 24 24 24 23 N. O. A. D. 24 24 24 23 Haarlem 24 23 23 22 Vitesse 24 23 24 22 Feyenoord 23 22 24 20 Ensch. Boys 25 18 25 14 N. E. C. 25 16 25 14 Blauw Wit 25 14 24 12 Her mes DVS 25 12 Quick wedstrijden die de VSV'ers met be langstelling tegemoet zien. De standen in B en D zijn: Voor de eerste klasse van de cricketcom petitie speelt Haarlem morgen op het veld aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen HBS. Rood en Wit trekt naar Rotterdam om er tegen VOC te spelen. Deze laatste match is tevens de jubileumwedstrijd van het zestigjarige VOC. Voor cle tweede klasse A speelt Rood en Wit 2 aan de Spanjaardslaan tegen Krekels. In de tweede klasse E speelt CVHW in het Heemsteedse Soortpark tegen VRA 2. Haarlem 2 tenslotte heeft VW 2 als tegen stander in Amsterdam. Zondag wordt een begin gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Die dag wordt de eerste helft der poules verspeeld. Poule A speelt op het DOS-terrein in Enschedé, waar elkaar Blauw Wit, Rigters bleek en Vitesse ontmoeten. In poule B spelen Het Zuiden, PSV en ZKC. Deze wedstrijden vinden plaats op het ZKC- terrein te Zutphen. Promotie res. tweede klasse Haarlem 2 speelt Zaterdagavond om half acht op het Parkschouwburgterrein in Amsterdam zijn eerste promotiewedstrijd tegen Amsterdam-Zuid 2. De Tovers-series in Zeist Aan de Tovers-seriewedstrijden in Zeist nemen Aurora. Nieuw Flora en Sport Ver eent deel. Aurora I speelt tegen Samos, Sport Vereent en Zwaluwen en Nieuw Flo ra I is ingedeeld bij KCN, Vogel en Soes- terkwartier. Na de honkbal wedstrijden van Zaterdag en Zondag zal de rangschikking van de negentallen aan duidelijkheid vermoede lijk niets meer te wensen laten, vooral nu de meeste verenigingen reeds aan de twee de competitiehelft zullen beginnen. Niet minder dan drie plaatselijke ontmoetingen staan voor deze week op het programma, welke wedstrijden bijzonder belangrijk zullen blijken. Op het terrein aan de Brederodelaan in Bloemendaal ontvangt Kennemerland Za terdagmiddag om 4 uur het TYBB-negen- tal. TYBB herstelt zich uitstekend na een zwak begin en wij geloven niet dat de Kennemerlanders nu weer in staat zijn TYBB te kloppen. Zondagmiddag vragen zelfs twee belang rijke ontmoetingen de aandacht. HHC. lei der in de A-klasse, ontvangt om half drie op het terrein Noordersportpark in Haar lem-Noord hel Schoten-negental. De ploeg van Keulemans doet het dit seizoen nog steeds matig, doch ook HHC is de laatste wedstrijden aan het afzakken. Het HCK- team krijgt nu reeds de retuunwedstrijd tegen landskampioen EHS. welke wed strijd eveneens Zondagmiddag om half drie zal worden gespeeld op hte terrein achter het Kennemer lyceum te Overveen. Hoe wel de eerste ontmoeting een 8-5 zege voor EHS bracht, zal de ploeg van Vreenegoor zich ook au moeten inspannen om op beide punten beslag te leggen. Behalve deze interessante plaatselijke ontmoetingen vraagt ook de wedstrijd HFC Haarlem tegen Blauw Wit ongetwijfeld de volle aandahct. De Haarlemmers moesten een bijzonder gevoelige 10-1 nederlaag in casseren tegen TYBB. Een Amsterdamse overwinning zal ons zeker niet verwonde ren. Ook voor EDO is een zware wedstrijd vastgesteld, want de EDO'ers zullen op be zoek gaan bij OWO aan de Kruislaan te Amsterdam. De eerste ontmoeting eindigde in een zware nederlaag (7-0), doch wij ge loven niet dat het negental van Van Leu- Zoals gewoonlijk zullen ook dit jaar de gymnasten van het K.N.G.V. de Olympische Dag openen. ven het deze keer weer zover zal laten komen, hoewel de EDO-ploeg een neder laag waarschijnlijk niet zal kunnen ont lopen. Overgangsklasse Deze week komt RCH weer in het veld en zal een bezoek gaan brengen aan het Utrechtse UW. Ook nu houden wij het op een zege van RCH. In dezelfde overgangs klasse-afdeling heeft HHC 2 de beste pa pieren in de ontmoeting tegen het Amster damse De Spartaan. Sportclub Haarlem moet het in de over gangsklasse B voor de tweede keer gaan opnemen tegen het Beverwijkse Rooswijk. Hoewel deze nieuwe overgargsk 1 asser 'tot nu nog niet veel bijzonders heeft gepres teerd, zal de strijd voor de Sportclub on getwijfeld nog zwaar zijn. Schoten 2 kan Sportclub Haarlem zeker een goede dienst bewijzen door ook RFC uit Rotterdam een punt afhandig te maken. In de zweminrichting aan de Houtvaart wordt vanavond de eerste ontmoeting ver- zwommen van het programma der Kring- kampioenschappen en de beste prestatie voor adspiranten. De organisatie is in han den van „De Watertrappers". Het program ma omvat 50 meter schoolslag meisjes; 50 meter vrije slag jongens; 400 meter vrije slag dames, voor welke wedstrijd1 16 dames hebben ingeschreven; 100 meter rugslag heren, 50 meter rugslag meisjes; 200 meter schoolslag heren; 5 x 50 meter vrije slag estafette jongens en tenslotte 10 x 50 meter vrije slag estafette dames. Om 7 uur wordt met de afwerking van het programma be gonnen. De hoofdschotel van het Zondagpro gramma op Duindigt wordt gevormd door de 27ste Derby, van de 19 ingeschreven paarden zijn er elf overgebleven. Een ver rassend verloop kan deze Derby alleen hebben indien de grote favoriet Felix vol komen zou falen. Daar dit niet te ver wachten is, kan jockey v. d. Kraats voor cle tweede maal in zijn carrière een Derby winnaar rijden, waarbij het toeval wil dat zijn eerste winnaar Sans Yaleur een volle broer is van Felix. De strijd om de tweede plaats is vol komen open, daarzowel Alluvio als Mardi Soir de laatste maal blijk gaven in volle vorm te zijn. waardoor de aanvankelijk aan Rolling Norton toegedachte tweede plaats aan een zijden draad is komen te hangen. Daar Rolling Norton echter van grotere klasse wordt geacht dan zijn ri valen wordt vermoed dat hij zich op de tweede plaats kan handhaven. Roddelaar is in dit gezelschap de outsider. Een zeer fraaie ren zal ongetwijfeld woi-den de 2600 m lange Tosto-prijs, waar in de Nederlandse cracks het tegen de im ports krijgen op te nemen. Een keuze is niet eenvoudig, doch daar Sarazine blijk heeft gegeven in formidabele vorm te ver keren, mag dit doorslaggevend worden ge acht, zodat hij voor Kilo Moto en Kaliban zal kunnen eindigen. In de Presto-prijs valt de keuze op Sunrise, met op de twee de plaats Margriet. De internationale heat om het W. J. Jochems Memoriaal zal over deze korte afstand zeer snel gaan. Indien Over Again in beide heats normaal van start gaat is hij de vrij zekere winnaar, vóór Nellie Gregor en de Belgische gast Hvde Park, die op papier het snelste record heeft. Stal Knijnenburg kan op de Derby-dag 2 over winningen boeken, n.l. met Nuni Brewer en O Marijke. Nuni Brewer heeft in feite alleen iets te vrezen van Martini Spencer en Rose Marie, die echter zeer slecht start. O Marijke kan de baas blijven over Quick Star. die op zijn beurt weer voor Oranje Nassau kan eindigen. De verrassing kan komen van de keuze T. A. v. d. Veen (O Mc Gregor, Nico the Saint). In het lange afstandsnummer heeft Queen G de beste papieren, daar zij vol doende uithouding heeft om Ruby Spencer en de wispelturige Ronald voor te blijven. In het openingsnummer wordt een zege verwacht van Ronald Spencer, die na lange afwezigheid zijn rentree maakt en het geluk treft geen concurrentie van be tekenis te hebben. Daar Sibylia Hollo en Sir Kerrigan hem in zijn vroegere vorm niet kunnen houden. De eerste grote klassieke draverijen voor 3-jarigen worden Zondag de traditie ge trouw in het Stadspark in Groningen ge houden. Vrijwel alle grote Westelijke stal len zijn present. In de afdeling voor heng sten zal Nottelman met Tabor wel zege vieren. vóór Tommy Mars en Typhoon. In de merriën-afdeling beheerst Geersen de situatie met Tira, die echter haar de buut op een grasbaan maakt. Mocht zij zich hierop niet thuis voelen, dan zal Tra- viata haar winnersplaats wel innemen. De twee zonder stuurman van Het Spaar ne (Blom en Gitz) zal Zondag 19 Juni deel nemen aan de internationale roeiwedstrij- den in Duisburg. De 22-jarige Fost uit Nieuw Vennep zal op de tweede dag van Olympia's Tour door Ne derland voor amateurs in de oranje leiders trui starten dankzjj een zwaar bevochten, verrassende, maar zeker verdiende zege, in de eerste étappe van Beverwijk naar Hooge- veen. Immers, 300 meter voor de eindstreep had iedereen zich verzoend met een overv in ning van de zuivere sprinter Fiet Kooyman over zijn vier makkers, die met hem de kop groep vormden. Kooyman lig in zeer gunstige positie en niets scheen hem meer in de weg te staan. Maar tot ieders verbazing week Post niet van zijn zijde, toen de Hagenaar aanzette en op de eindstreep werd Kooyman met een handbreedte geklapt. De Brabanders Braspenninx, Wolfs en Van der Pluym wer den derde, vierde en vijfde. De grote slag in deze étappe is na ongeveer 100 km aan het eind van de afsluitdijk ge vallen. Op het moment dat een kopgroep be staande uit Van Grinsven, Van Est, Bruggen- kamp, De Ruiter, Molenijzer door het fel- jagende peloton werd ingelopen (hun voor sprong was niet groter geweest dan 30 se conden) sprongen acht renners weg. Het waren Wolfs, Van Rooy, Van der Pluym, Van der Kloot, Marchand. Post, Bras penninx en Kooyman. Bij de verzorgingspost in Bolsward hadden zij een voorsprong van anderhalve minuut, die aangroeide tot ruim drie minuten na 150 km in Óude Schoot. In middels waren in het peloton diverse lief hebbers geweest voor een achtervolging, on der meer Verhoef, Harrie Ehlen, Looyen, Wuurman en Heeren, maar hun pogingen waren op niets uitgelopen. Na Oude Schoot ging het hele peloton op jacht en 15 km verder hadden de koplopers een minuut verloren, omdat hun tempo aan merkelijk was gedaald. Toen zij echter meer naar het Zuiden gingen en minder last kre gen van de Noord-Oosten wind keerde de vechtlust terug. Hiervan werden Marchand en Van Rooy het slachtoffer. Na 195 km bij het dorpje Lhee verloren zij het contact en zakten snel terug. De laatste tien kilometer werden geheel beheerst door Krijn Post. Enige malen deed hij een poging om alleen weg te komen, maar Piet Kooyman verijdelde dat. Zo stormden dus zes renners Hoogeveen binnen en bij een bocht, ongeveer 800 meter voor de finish kreeg Van der Kloot de kans van zijn leven. Hij lag in eerste positie en kwam los omdat de anderen even moesten inhouden. De Bra bander reageerde iets te laat om een zekere voorsprong te kunnen nemen want hij bracht het nu tot slechts dertig meter die niet vol doende bleken te zijn. Na zijn krachtsinspan ning kon hij zelfs niet meer meespurten en kwam vier seconden na zijn makkers binnen. De uitslag luidde: 1. Post (Nieuw Vennep) 5 uur 33 min. 59 sec- met bonificatie 5-32-59; 2. Kooyman (Den Haag) 5.33-59 met bonificatie 5.33.29; 3. Bras penninx (Zundert) 5.33-59 met bonificatie 5.33.44; 4. Wolfs ((Vlijmen) 5.33.59; 5. Van der Pluym (Bussum) z.t.; 6. Van der Kloot (Zun dert) 5.34.03; 7. Van Steenselen (Mijnsheren- land) 5.35.49: 8. Stolker (Utrecht) z.t.; 9. Van Ier Zande (Halsteren) z.t.; 10. Looyen (Steen bergen) z.t.; 11. Scholten (Den Haag) 5.36.30; 12. Rusman (Haarlem) z.t. Het internationale Olympisch Comité heeft Squaw Valley in Californië aange wezen als plaats voor de Olympische Win terspelen in het jaar 1960. Squaw Valley ,een wintersportplaats in de Sierra Nevada, won het bij tweede stemming van zijn zwaarste concurrent, het Oostetn- rijkse Innsbruck, met 32 tegen 30 stemmen, nadat hieraan vijf uur van debat voorafge gaan was. De andere candidaten, St. Moritz in Zwit serland en Garmisch-Partenkirchen in Duits land, werden bij eerste stemming uitgescha keld. Degenen die de candidatuur der drie Euro pese plaatsen steunden, hadden aangevoerd dat Squaw Valley naar hun mening niet de geschikte plaats was, omdat de Olympische regels voorschrijven dat de Spelen alleen kunnen worden toegewezen aan een stad of gemeente. De Europese gedelegeerden, aan gevoerd door de Zwitser Otto Mayer, stelden zich op het standpunt dat Squaw Valley „een zakelijke onderneming" was. Dit werd bestreden door de president van het Californische Olympisch Comité, Alexan der C- Cushing. Squaw Valley is een van de snelstgroeiende wintersportcentra ter wereld. Voor de zomer waterpolocompetitie K-N-Z.B. werden Vrijdagavond in de zwemvijver „Groe- nendaal" in Heemstede twee wedstrijden ge speeld. In de eerste wedstrijd kregen de HPC-reserves de reserves van Zwemlust uit Utrecht op bezoek. De HPC-ers verloren met acht-nul. Na deze eenzijdige vertoning ging HPC tegen Zwemlust te water voor de eerste klasse heren. Zwemlust won met vier-twee. Voor de reserve tweede klasse werd in Stoop's Bad gespeeld de wedstrijd Haariem 3DWR 2. Haarlem zegevierde met drie-een. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in het toumcoi om de Europese basketball- kampioenschappen luiden: Finalepoule: Italië-Tsjechoslowakije 48 94 (ruststand 20-36); Bulgarije-Polen 62-57 (37-2,5); Joeg slavië-Hongarije 34-48 ((11-23); Rusland-Roemenië 84-66 (48-37). Verliezerspoule A: Oostenrijk-Engeland 43-51 (21-26). Verliezerspoule B: Frankrijk-Denemar- ken 96-25 (43-11); Zweden-Luxemburg 59-65 (30-34). Finalepoule verliezersronde: Oostenrijk- Duitsland 46-42 (25-16). Verliezerspoule A: Finland-Zwitserland 65-41 (35-24). De vijfde testmatch tussen West Indië en Australië is geëindigd in een innings-over- winning voor de „Aussies". Reeds na de vierde dag was de positie van West Indië hopeloos. Met nog één wicket in handen van de tweede innings bedroeg de achterstand op Australië 108 runs. Het scorebord zag er als volgt uit: Australië (eerste innings) 758 (voor 8 gesloten) West Indië (eerste innings) 357 Tweede innings (na vierde dag 293 voor 9) Weekes n. o36 Dewdney 1 b w b Benaud 0 Extra's 15 Totaal 319 Bowling-analyse: Lindwall 25 7 562 Miller 19 3 53—2 Archer 26 6 681 Johnson 23 10 462 Benaud 20 10 76—3 Negen A.N.W.B. wegenwachters scheepten zich Woensdag in Rotterdam in naar Londen om deel te nemen aan het grote défilé dat daar zal worden gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Autom.obile Association, waarvan de hertog van Edinburgh ere-voorzitter is. Zowel Vrijdagochtend lis Vrijdagmiddag heb ben de deelnemers aan de Grote Prjjs van Nederland in hun wa gens geoefend op het circuit in Zandvoort. En wat te verwachten «ziel gebeurde: het ronderecord voor het circuit, dat met 1 min. 16.5 seconde over eenkomend met een snelheid van 141.7 kilo meter p. u.op naam stond van wijlen As- cari. werd verbeterd. Stirling Moss verbe terde dit record in één van de „zilveren pij len" van Mercedes aanzienlijk en bracht het met een snelste ronde van 1 min. 40.4 sec- op zijn naam. Deze tijd komt overeen met een gemiddelde ron desnelheid van 150-346 kilometer per uur. De enigen die niet trainden waren de Fransman Rosier met Maserati en de Belg Claes met Ferrari. Alle overigen stapten een of meer maal in hun wagen. De coureurs van de Mercedes-ploeg draai den Vrijdagmorgen al hun rondjes, waarbij tijden werden geno teerd van iets boven de 1 min. 40. Fangio en Stirling Moss acht ten het circuit op zichzelf buitengewoon vei lig en verklaarden zich, evenals Alfred Neu- bauer, de wedstrijdleider van Mercedes, vol komen accoord met de getroffen maatrege len. Er zal een speciaal voorschrift gelden met betrekking tot het aanrijden van de pits tijdens de wedstrijd, o.m. inhoudende dal de deelnemers elkaar op de laatste tweehonderd meter voor de pits niet meer mogen inhalen. 's Middags werden de volgende trainings tijden gemaakt: Stirling Moss (GB) met Mercedes 1.40-4 (150.346 km/h); Fangio (Arg.) met Mercedes 1.42.0 (147.988 km/h); Musso (It.) met Mase rati 1.42.2 (147.698 km/h); Trintignant (Fr.) met Ferrari 1.42.4 (147.409 km/h): Mieres (Fr.) met Maserati 1.42.6 (147.122 km/h); Castel- 'otti (It.) met Ferrari 1.43.0 (146.551 km/h); Kling (Did.) met Mercedes 1.43.8 (145-421 km/h); Hawthorn (GB) met Ferrari 1-44.6 (144.309 km/h); Walker (GB) met Maserati 1.45.6 (142.943 km/h); Manzon (Fr.) met Gor- dini 1-47.8 (140.025 km'h); Gould (GB) met Maserati 1.51.6 (135.257 km/h); Behra (Fr.) met Maserati 1.52.4 (134.295 km/h); Da Silva (Arg.) met Gordini 1.53.8 (132-643 km/h); Pollet (Fr.) met Gordini 1.59.6 (126-999 km/h). De zevende étappe van de Ronde van Zwitserland, van Bad Ragaz naar Luzern over 235 km, is gewonnen door de Luxem burger Ernzer in 6 uur 57 min. 2 sec. Het klassement luidt verder: 2. Brankart (Belg.) 6-57.14; 3. Kübler (Zwits) 6.57.17; 4. Oekers (Belg.) z.t.: 5. Meili (Zwits.) z.t.; 6. Padovan (It.) z.t.; 7. Wim van Est (Ned.) z.t.; 8 Koblet (Zwits.) z.t.; 9. Een peloton van 24 renners, bij wie Nolten (Ned.), Clerici (Zwits.) en Hinsen (Ned.), allen in dezelfde tijd als Kübler. Het aLgemeen klassement luidt: 1. Koblet (Zwits.) 45.22.28; 2. Oekers (Belg.) 45.22.59; 3. Schellenberg (Zwits.) 45.23 02; 4. Clerici (Zwits.) 45.23-08; 5. Kübler (Zwits.) 45.27.52. Het eindklassement van de grote bergprijs luidt: 1. Koblet (Zwits.) 34 pnt.; 2. Clerici (Zwits.) 31 pnt.; 3. Hollenstein (Zwits.) 30'A pnt.; 4. Boni (It.) 30 pnt.: 5. Schellenberg (Zwits:) 30 pnt. In het algemeen klassement bezetten de Nederlanders de volgende plaatsen: 7. Nolten 45.31.03; 23. Van Est 45.53.21; 46. Hinsen 47.02.00. In de buurt van Wolhusen, 24 km van de finish gelegen, deed Van Est een poging om te ontvluchten. Koblet en zijn ploeggenoten zetten hem echter de voet dwars. JEAN FORBES. Het 15-jarige Zuid- Afrikaanse meisje Jean Forbes heeft ander maal voor ee- grote verrassing gezorgd. In de halve finale dames enkelspel van het Queens Club tournooi in Londen slaagde zij erin de geplaatste speelster Dorothy Knody (VS) met een 3-6, 6-3. 2-6 nederlaag naar de kleedkamer te verwijzen. DE EXHIBITIEPARTIJEN TE NOORD- WTJK. Zoals reeds bekend zal een vier tal sterke buitenlandse spelers op uitnodi ging van de K N L T B op Zondag 3 Juli in Noordwijk enkele exhibitiepartijen spe len. De Amerikanen Trabert, Seixas. Patty en de Argentijn Morea zullen voor deze wedstrijden op de baan verschijnen. Het programma vermeldt twee enkelspelen en en dubbelspel. De „zilveren pijlen" van Mercedes Enige uren nadat gistermiddag het motor geronk van de Ferrari's, Maserati's, Gor- dini's en „Zilveren pijlen" op het circuit in Zandvoort was verstomd, werden enige henderden toeschouwers nu diep weg gedoken in hun jassen weer geruime tijd geboeid door alles wat de massa in de autorensport weet te boeien. Het goldt hier 'n experiment, namelijk een openluchtvoor stelling de première voor Nederland van de cinemascopefilm „De Overmoedi gen" (The Racers). Naar onze mening hebben degenen die de ijzige wind twee uur hebben willen trotseren geen spijt ge had van hun uitstapje naar de stikdonkere stenen ti'ibunes in de duinen. Want het experiment slaagde, ook al was het dan wat frisjes in de tijdelijke openluchtbioscoop. ..De Overmoedigen" wil de leken een kijkje geven achter de schermen van de autorensport. Men koos daartoe een roman van de vroegere Zwitserse coureur Hans Ruesch en verzekerde zich van de tech nische adviezen van de coureurs De Graf- fenried, John Fitch en Pill Hill. Zo ont stond een uiterst boeiende film, waarin het leven van een coureur in een wel heel eigenaardig daglicht kwam te staan. Gino (Kirk Douglas) is een niets en niemand ontziende snelheidsduivel, die niet alleen met eigen durf. roekeloosheid en kunnen aan de top probeert te komen, maar ook het leven van zijn collega's in de waag schaal stelt tijdens de races door Italië, Monaco en de wedstrijden op de circuits van Francorchamps, Reims en de Nuer- burgring. Gino komt met zijn weinig ple zierig aandoende overwinnaarscomplex, gepaard aan een onbegrensde arrogantie op de plaats, waar hij wilde komen. Pas dan ook al ter wille van de happy ending krimpt hij wat in en kan dan de vrouw van zijn dromen, waarin voorheen steeds race auto's de boventoon hadden gevoerd, in de toch niet aan het sturen van auto's ge wende armen sluiten. Een verhaaltje dus, waarvan er twaalf in een dozijn gaan. Maar daar zal de aan dacht van de toeschouwer ook niet in de eerste plaats naar uitgaan, omdat er zoveel anders te genieten valt van deze cinema scope film. De races bijvoorbeeld, die de in de autorensport belangstellende met de ogen vlak bij de plaatsen brengt, waar hij anders zo ver af moet staan, waarbij hij tevens een indruk krijgt van de allesbe heersende rivaliteit tussen renners, merken en fabrieken onderling. „De Overmoedigen", die vanavond-om half tien nogmaals in de openlucht op het circuit wordt vertoond, is dan ook een rol prent geworden die het aankijken ruim schoots waard is. Al was het alleen maar om het antwoord te vernemen op de vraag in hoeverre autoraces als in de film voor komen iets met sport te maken hebben. E. K.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9