Kwekelingen namen afscheid van Haarlemse school Trouw aan Montessori „Herodes" van Abel Herzber: Met Richard Flink in de titelrol r~ Mejuffrouw J. A. van Markesteijn gehuldigd Prachtig slot van de avondvierdaagse Brieven aan de redactie Weinig sprankelende „Assepoester" MAANDAG 20 JUNI 195S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 HOLLAND FESTIVAL Burgerlijke Stand van Haarlem Orgelbespeling op Dinsdagavond Charteruitreiking van Rotary-club Heemstede Vader Klarendag in Heemstede Betaling abonnementsgeld per giro voor versnelling en verlichting STURMEY ARCHER Schildersbedrijf J. C. Cramer en Zoon hield receptie KVP stelt candidaat voor Haagse wethouderszetel Deense zeeman verongelukt op de E 55 Wielrijder overreden door voorwiel van een auto Duo-passagiere liep hersenschudding op B. en W. van Haarlem met vacantie Mr. Abel J. Herz- berg wiens critisch vorsende geest en verhelderend gevoel voor rechtvaardig heid de Nederlandse litteratuur op onver gelijkbare wijze met de twee menselijke documentaires „Amór Fati" en „Tweestromenland" hebben verrijkt en die voor zijn „Kro niek der Jodenvervol ging" terecht in 1952 de Jan Campertprijs kreeg is geen to neelschrijver. Toch kan men burgemees ter en wethouders van Amsterdam wel dankbaar zijn hem de opdracht tot het le veren van een toneel stuk te hebben ver leend. Zaterdag mocht men te Arnhem, op een avond die deel uitmaakte van het Holland Festival, met het resultaat daarvan kennis maken bij de opvoering van „Hero des" door de toneel groep Theater onder regie van Albert van Dalsum, die ook aan de totstandkoming van het spel zijn me dewerking heeft ver leend. Zo niet met geestdrift dan toch I met warm en diep respect dankte het tal rijke publiek tegen middernacht voor de opgedane ervaringen. Maar de opdracht I heeft nog een ander en misschien belang rijker gevolk gehad. Herzberg kwam ai gauw tot de ontdekking, dat hij door de beperking van de dramatische vormgeving lang niet alle zich voordoende problemen in behandeling kan nemen en daardoor vele essentiële vragen van alle tijden on beantwoord zou moeten laten. En zo ontstond dat door de bewogen objectiviteit merkwaardige, fascinerende, driedelige boekwerk: „Herodes, de ge schiedenis van een tyran". Het is bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam ver schenen. Het drama vormt daarin als „fantasie met een vleug geschiedenis" het pièce de résistance tussen een even scherpzinnig als hartstochtelijk cp schrift gestelde inleiding en afsluiting, door hem zelf gekarakteri seerd als „geschie denis met een vleug fantasie". Het bovenstaande noterende valt mij opeens de dubbel- toepasselijke betekenis van het woord „ré sistance" op, want het toneelstuk is niet alleen de hoofdschotel, het wil ook zijn de illustratie van de onblusbare verzets beweging tegen de wrede heerszucht en de opeenstapeling van onmenselijke ge welddaden ter bevestiging van een on gewenst gezag. Herodes, zo zegt de Joodse overlevering, kwam geslopen naar de troon van Judea als een vos, heeft geregeerd als een tijger en is gestorven als een hond. De Christe nen associëren zijn naam onmiddellijk met de kindermoord te Bethlehem, die door Herzberg een begrijpelijke legende wordt genoemd. Veel belangrijker is immers de poging van de schrijver om „het gevaar te bestrijden, dat Herodes alleen een vage symbolische requisiet bij de Kerstviering zou blijven". Men kan hem, de Edomiet, de vreemde machtswellusteling uit de woestijn, moeilijk met een moderne poli tieke figuur vergelijken. Maar toch klemt de vraag: „Leeft die waanzinnige vader nog, die zijn zonen slacht om van zijn on dragelijke schuld te worden bevrijd?" Zegt niet te spoedig neen, vermaant Herzberg, want: „De vader heeft vele namen en vele verschijningsvormen verkregen". Met grandioze verbeeldingskracht, psycholo gische tastzin, ruimdenkend en met een kalm gevoel voor humor heeft de auteur de rol van de gruwelijke usurpator in op komst en ondergang op het historische to neel tot levende werkelijkheid gemaakt. Is hem dat ook gelukt op het toneel van nog geen honderd vierkante meter? De ge volgde werkmethode gaf al voedsel aan de vrees, dat deze vraag ontkennend beant woord zou moeten worden. Aanvankelijk bestond het voornemen, zo leest men in het voorwoord, het leven van Herodes tot een dramatische trilogie te verwerken, omdat „de materie veel te uitgebreid is voor een spel van één avond". Dit is typisch een opmerking van een essayist, die naar vol ledigheid streeft. De kunst van het theater berust echter op weglating van alles, dat het uitzicht op het wezenlijke belemmert. In dit opzicht biedt Abel Herzberg teveel van het goede, zodat men tenslotte in het woud van argumenten, hoezeer ook nu en dan bewonderend wat er groeit en bloeit, de boom niet meer onderscheidt. En ook is te vaak de „wet" veronachtzaamd, dat men een karakter het best leert kennen door zijn daden. Er is teveel gestreefd naar historische reconstructie. Hoe meer Herzberg aan Shakespeare doet denken, vooral door verrassende taai- plastiek of door overigens te zelden aan wezige stuwkracht in de dialogen, des te sterker bespeurt men zijn tekort. Veel van wat in het algemeen wel belangwekkend is om kennis van te nemen, blijft zonder aan wijsbare uitwerking of kan gemist worden. Een voorbeeld moge dit toelichten. Bepaald meesterlijk geslaagd is het derde tafree!, een ontmoeting tussen de titelheld en de tegen diens berekening gezegevierd heb bende Octavianus, waarin Herodes brill an t HAARLEM, 13 Juni 1955 ONDERTROUWD: 13 Juni. D. Bijleveld en R. Goedings; A. G. Franken en C. A. Mo lenaar. GEHUWD: 13 Juni, J. P. van Dijk en B. van Splunter; J. C. van der Kuijl en J. A. Bouwens; J. C. Hoefnagel en J. Eijsker. BEVALLEN van een zoon: 15 Juni, M. A. Mengede—Bor; 18 Juni. A. Hirs—Doorgeest. BEVALLEN van een dochter: 17 Juni. A. VosseMaselli; G. KosterDekker: J. P. PiekBorger; W. Chr. Niemeijer—Kinket. OVERLEDEN: 14 Juni, E. Groenheide—van Dijk, 59 j.. Gasthuisvest; 16 Juni, G. F. Weber, 63 j., W. Geldeloozepad: 17 Juni, A. den Bes ten, 3 m„ Hazepaterslaan; S. J. Sittrep. 5 j., Eksterstraat: Th. H. P. Beekveldt. 69 j., Rijksstraatweg; E. R. Peeters, 74 j.. Timor- straat. Herodes en Mariamma (Richard Flink en Elise Hoomans) in het vierde tafreel. zijn positie niet alleen weet te redden, maar zelfs te verbeteren en men hem hoon als een verbluffend handige diplomaat. Deze scène is echter alleen historisch van be lang, want zij verandert niets rechtstreeks aan de verhouding tussen hem en zijn vrouw, die net eigenlijke onderwerp van het stuk uitmaakt. In het volgende bedrijf ziet men de haat van deze Mariamme, een dochter uit hel legitieme koningshuis der Maccabeeën, die de vrijheid meer liefheeft dan hem, toene men echter op grond van motieven, die de toeschouwer al kent! De aanbieding van het portret van de vermoorde Aristo- bulos brengt op het toneel een schok te weeg. die de zaal niet raakt. En zo is er veel meer. Iierodes is trouwens voor ons veel minder interessant als versmade min naar dan als de tyran, die in de analytisch- beschrijven.de delen van het boek pas ge stalte krijgt. Deze verschuiving van accent werd bij de opvoering duidelijker dan bij de lectuur door pathetische overdrijving, waarbij opgemerkt moet worden dat het afsluiten van ieder tafreel met een drie maal herhaald noemen van de naam Ma riamme buitengewoon verzwakkend werkte. Onder de voor de rest prijzenswaardige, zij het veel te nadrukkelijke regie van Al- bert van Dalsum is er grote zorg aan de opvoering besteed. De décors van Jacques Snoek waren niet slecht, maar werkten niet mee om sfeer op te roepen, het minst in de veel te pittoresk aandoende scène in de rechtszaal. De costuums daarentegen waren voortreffelijk. Max Vredenburg componeerde verbindende muziek. Richard Flink vertolkte de titelrol. Het begin van zijn optreden leek het vermoeden te wetti gen, dat hij tegen deze formidabele taak niet opgewassen zou zijn. Hij stak niet boven zijn omgeving uit. Maar hij groeide in zijn spel, naarmate het zelfstandiger werd', om tenslotte een bijna aangrijpende climax te bereiken. Elise Hoomans (deze knappe actrice hebben wij lang gemist) maakte haar rentrée op de planken waar dig, maar iets te bestudeerd. Qua type was zij voor Mariamme zeker niet de meest in aanmerking komende. Annie de Lange was een suggestieve Salomé en Nell Knoop een sobere en dreigende Alexandra. Van de andere medewerkenden moeten nog genoemd worden: Henk Schaer als Hyrcanus, Jacques Snoek als Soemus, Ge rard Hartkamp als de geschiedschrijver, verder Bernhard Droog, John Soer en Frans van der Lingen, maar vooral Robert de Vries als de ij dele, zich supérieur wa nende Octavianus en Jo Sternheim als de zich passief verzettende schriftgeleerde, bewijzend dat men ook in een kleine rol een sterke indruk kan achterlaten. DAVID KONING. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdagavond van 3 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium. Fuga en Ciac- cona, Joh. Pachelbel; 2. Adagio, J. H. Fiocco; 3. Preludium en Fuga G gr. t., J. S. Bach; 4. Koraal voorspelen, a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt; b. Jesus Christus, unser Hei land, der von uns den Zorn Gottes, J. S. Bach; 5. La Nativité (uit „Poèmes évangé- liques") Jean Langlais; 6. Choral I, César Franck. Ter gelegenheid van de charteruitreiking aan de onlangs in Heemstede geïnstalleerde nieuwe afdeling van de Rotary-Club was Zaterdagmiddag in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" een bijeen komst belegd, waaraan door ongeveer hon derdtwintig leden uit twintig verschillende plaatsen werd deelgenomen. Aan deze ont vangst was tegens een demonstratie ver bonden door de Landelijke Rijvereniging „Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp, waarvan de ruiters onder andere een klein springconcours hielden, gevolgd door een demonstratie hogeschool-rijden. Na deze met veel belangstelling gadegeslagen staal tjes van ruiterkunst, werd door het trio Hesmerg het eerste deel uit het Trio in bes dur van Schubert uitgevoerd, welke muzi kale vertolking met grote aandacht beluis terd werdd. Vervolgens reikte mr. A. J. Sauer als gouverneur der Rotary-Club het charter uit, waarbij hij er in een toespraak nog even op wees, dat de leden steeds het de vies „Wie dient verrijkt zijn leven" voor ogen moeten houden. Het charter werd daarop door notaris A. W. Voors als afde lingsvoorzitter in ontvangst genomen. Na deze plechtigheid ondernamen de le den een gezamenlijke autotocht naar hotel „Duin en Daal" in Bloemendaal, waarna men weer naar Groenendaal terugkeerde voor het diner. Aan tafel werd nog door diverse leden het woord gevoerd, waarna de voorzitter deze bijeenkomst met een korte toespraak besloot. Evenals verleden jaar heeft de speel tuinvereniging „De Provinciën" in Heem stede Zaterdag ter gelegenheid van de her denking van Vader Klaren weer een kin derfeest gehouden, waarvoor de jeugdige deelnemertjes zich des middags in de Lim burglaan moesten verzamelen. Omstreeks half twee vertrokken zij naar de speeltuin, waar allen eerst een bon voor versnape ringen ontvingen. Daarop werden zij be groet door voorzitter Th. Peperkorn, die de kinderen er daarbij tevens op wees, dat hun nieuwe draaimolen deze middag voor het eerst in gebruik zou worden ge nomen. Hij herinnerde hen eraan, dal het bestuur voor dit speelwerktuig lange tijd heeft moeten sparen, zodat hij hoopte dat de kinderen deze aanwinst met de nodige voorzichtigheid zouden behandelen. Daarna werd een begin gemaakt met de verschillende spelen, zoals voetbal, blok- jesrapen, ringsteken, hindernisrace. touw trekken en dekselrace. Na afloop daarvan stonden de volgende prijswinnaars ge noteerd: blokjesrapen voor jongens en meisjes van zes en zeven jaar: Frenk Gel ling, Frits Boon, Bertje Harmei ink, Luke Beuchem, Coc Pijpers, Loesje Boon, Marja van der Weiden en Marjan Waasdorp; blokjesrapen voor jongens en meisjes van vijf jaar: Dirk Pronk, Carla van de Wei den en Emmie Schouten. Dekselrace voor meisjes van acht. en negen jaar: Marjan Siemerink, Marjan Boesveld en Nclleke van Norden. Touwtrekken voor jongens van acht en negen jaar: Henk van Leeu wen, Wim Wolbeek, Gerrit Boon en Arie Rot. Ringsteken voor meisjes van tien tot veertien jaar: Tineke Sluyter, Rietje Boon, Ansje Kuyper en Veronie Flapper. Hinder nisrace voor jongens van tien tot veertien jaar: Joop Flapper. Sjoerd Flapper, Joop Peeperkoorn en Rudi Timmerman. Na afloop van deze wedstrijden reikte de voorzitter de gelukkige winnaars hun prijsje uit. Des avonds was het de beurt aan de ouders der kinderen, voor wie eveneens een aantal wedstrijd was uitgeschreven, waarvan de pap-race ongetwijfeld de meeste hiliariteit verwekte. Ook de ge- costumeerde deelnemers hebben de lach spieren voortdurend actief gehouden, zo dat voorzitter Peperkorn in zijn slotwoord op een uiterst, geslaagde dag kon terugzien. •"OtCOCOCCCOC :ooccoc>Dcooccocö3c<:ceocx*rc U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag ts 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de 8 giro-rekening zorg te dragen. 8 DE ADMINISTRATIE g XX>?JOODDDCOOCOK>C»OC»OOCWCC03000COCCCOCOCOTOOOO(»OOCO^ Milva/Luva-tentoonstelling. In de tuin- zaal van het Concertgebouw te Haarlem zal van 4 tot en met 8 Juli de reizende Milva/ Luva-tentoonstelling worden gehouden. Het doel van de tentoonstelling is om bij de bur gerbevolking meer bekendheid te geven aan de grote verscheidenheid van taken en de aard der werkzaamheden bij de Militaire vrouwenafdeling en de Luchtmacht vrouwen afdeling. Aan het einde van een viertal examen- weken kwamen de docenten en de leerlin gen van de Haarlemse Rijkskweekschool en leerkrachten van de oefenscholen met vele ouders van de scheidende leerlingen Zaterdagavond bijeen in feestelijke stem ming. Daartoe bestond alle reden. Van de 39 candidaten hadden 37 de onderwijsbe voegdheid behaald, kwamen 36 in het be zit van de aantekening voor handenarbeid en werden 35 bevoegd verklaard voor het geven van onderricht in lichaamsoefenin gen, terwijl de achttien dames uit de beide examenklassen allen slaagden voor nutti ge handwerken. Voor het laatst werden deze akten uitgereikt op grond van de wet van 1878. De komende vierdejaars zullen moeten voldoen aan de Kweekschoolwet van 1952. De leiding van de avond was bij Walter Bürmann uit Hoofddorp in goede handen. Na zijn hartelijk welkomstwoord richtte Gerlinde Eckstein zich tot mejuffrouw J. A. van Markesteijn, die met de afsluiting van deze cursus haar veertigjarig ambts jubileum viert als lerares in nuttige hand werken. Met een vlotte speech bood ze de jubilaresse een fraai geschenk aan namens de meisjes-leerlingen en de docenten, waarna de directeur van de school, de heer J. van der Meulen, woorden van waardering en hulde vergezeld deed gaan van bloemen. Spreker releveerde de grote successen met de vele. vele honderden aan komende onderwijzeressen zowel aan de Gerformeerde Kweekschool in Amster dam gedurende ruim een kwart eeuw als in 23 jaren aan de Rijkskweekschool in Haarlem behaald. Op zeer verdienstelijke wijze voerden derdeklassers hierna een één-akter op en zongen de leerlingen, voor het laatst onder leiding van een hunner, Begunstigd door het mooie weer hebben de deelnemers aan de Avondvierdaagse Zaterdagmiddag hun laatste kilometers ge wandeld. De senior-deelnemers vooral had den met de 20 km naar Zandvoort en terug een behoorlijk zwaar parcours, doch ge lukkig waren er deze laatste dag geen uit vallers. Alle deelnemers waren verrukt over de diverse routes van deze Avond vierdaagse. Het aantal uitvallers bleef be perkt tot enkelen. In totaal werden bij de junioren uitge reikt voor de eerste maal 334 kruizen, tér- wijl aan 128 het cijfer 2 werd uitgereikt, aan 42 het cijfer 3 en aan 8 het cijfer 4. Bij de senioren waren deze aantallen 300 voor het eerste kruis; 116 een 2, 51 een 3, 34 een 4. Vertien deelnemers kregen een 6, 5 een 7, 9 een 8, 3 een 9, aan 4 personen werd het mooie herinneringskruis gegeven. Dit waren: P. Koster.broek uit Zandvoort, B. Rijken, J. v. d. Wereld en J. Rotteveel uit Haarlem. Voor de elfde maal hadden deelgenomen E. V. Rohrich, B. Vos, E. Vos en H. Wubbe. De heren J. J. Slinger uit Santpoort en W. Chr. de Reus uit Haarlem ontvingen het cijfer 12. Van de groepen hadden deelgenomen voor de vijfde maal: De Zwervers uit Ben- nebroek, Jan Passtoors en het Bos volkje van St. Franciseus uit Haarlem. Voor de vierde maal Ned. Spaarkas uit Amsterdam. Voor de derde maal Groen van Prinsterer- school, Jonge Strijd, Haarlemse Montessori school, Chr. Gezinsverzorgsters, alsmede een groep van Vermaats Bakkerijen. Voor de tweede maal Speeltuin D.V.S., speeltuin te Zaanen, De Jonge Tippelaars, Jeugdland, Hartenlustschool, Reserve Politie en mili tairen van de Ripperda- en Koudenhorn- kazerne. Voor de eerste maal Jeugdgroep Jan Passtoors, Vondelkwartier, Dreefschool, Speeltuin Weltevreden, Jongensgilde, Rood borstjes, jeugdgroep „Onder Door", Senio ren D.V.S. De duizendste deelnemer, Jan Makken, Eendrachtstraat 5, die voor de eerste maal deelnam, ontving een speciale herinnering. ADVERTENTIE Trouw aan Montessori. De publicaties in enkele dagbladen naar aanleiding van de omzetting van het Jac. P. Thijsse Montes sori Lyceum in een Jac. P. Thijsse Ly ceum, op grondslag van individueel on derwijs, en het rondschrijven, dat het Be stuur en Curatorium van deze school aan de ouders der leerlingen heeft gericht, hebben begrijpelijkerwijs in de kringen van degenen, die direct bij deze school betrokken zijn, maar ook bij pro- en anti- Montessorianen, beroering verwekt. Het valt zeer te betreuren, dat het gebeurde bij de buitenstaanders de onjuiste indruk wekt, dat een lyceum, dat werkt volgens de beginselen van dr. Maria Montessori, niet in staat is zijn leerlingen op bevre digende wijze voor het eindexamen voor te bereiden. Als rectrix van het eerste Montessori- lyceum, dat bijna 25 jaar bestaat, moet ik hiertegen opkomen, en ik weet, dat ook mijn collega's van de overige Montessori - lycea achter mij staan. Al zijn gunstige eindexamens op een Montessori -lyceum volstrekt geen bewijs, dat die school nu ook voldoet aan de ver plichtingen, die de naam Montessori haar oplegt, het is een feit, dat een Montessori- lyceum wel degelijk in staat is een zeer behoorlijk aantal van zijn leerlingen tot een succesvol eindexamen te brengen. Zo slaagden bijvoorbeeld op het Amsterdams Montessori-lyceum in de laatste vijf jaren 164 van de 174 candidaten voor het eind examen der diverse afdelingen. Ook het percentage zittenblijvers is op deze school belangrijk gunstiger dan het gemiddelde van de Middelbare Scholen in Nederland. Maar ook het Amsterdams Montessori- lyceum heeft in dit opzicht wel eens een minder gunstig jaar gekend. Dat de gym nasiasten van onze school die in 1936 als eerste groep voor het Staatsexamen op gingen, alle drie zakten, was echter voor het toenmalige bestuur géén aanleiding om aan dit lyceum zijn principiële grond slag te ontnemen. Wel werden er maat regelen genomen om herhaling te voor komen, waardoor tijdelijk een minder vrije werkwijze gevolgd werd. De naam Montessori echter, die ons ly ceum droeg, was een adel, die ons verplich tingen oplegde, zodat wij, zodra wij aan de buitenwereld getoond hadden, dat onze leerlingen minstens even goed konden werken als die der klassikale scholen, het roer omgooiden en weer een meer Montes- soriaanse koers gingen varen. En nu, na 25 jaar, beseffen wij opnieuw, dat wij op een dwaalspoor dreigen te ra ken, wanneer wij ons niet nqg scherper richten naai de koers, die dr. Maria Mon tessori heeft aangegeven. De naam Mon tessori geeft, richtlijnen aan, die veel ver der reiken dan hetgeen tot nu toe bereikt is, en die juist hierdoor een stimulerende uitwerking hebben op hen, die zoeken naar een werkelijke vernieuwing van opvoeding en onderwijs. Als buitenstaandster heb ik niet te oor delen of een reorganisatie van het Montes sori-lyceum te Overveen nodig is. Dit is een kwestie van zuiver interne aard. Wèl vraag ik mij af of bij de door het curatorium en bestuur getroffen maatregel, waardoor aan deze school de Montessori- grondslag is ontnomen, de naam Montes sori, die altijd opnieuw een bepaald ge- voelscomplex en weerstand oproept bij hen, die zich niet werkelijk met dr. Mon- tessori's gedachten wereld vertrouwd heb ben gemaakt, niet weer de zondebok is geweest voor fouten en tekortkomingen, die elders gezocht moeten worden. A. OSTERKAMP, rectrix van het Montessori Lyceum te Amsterdam. Frans Visser uit Zandvoort, een koraal van J. S. Bach, een lied van Calvisius en een motet van Palestrina. De Haarlemmer Bob Costers bracht met guitaarbegeleiding enige liedjes ten gehore en richtte zich daarna in van originaliteit getuigende woorden tot de docenten. Hij bracht hun dank voor het vele goede dat deze beide klassen wederom ontvangen hadden. Hij dacht daarbij niet zozeer aan wat het leerprogramma en de examens eisen als wel aan hetgeen daar buiten om heen juist op elk hunner zoveel indruk had gemaakt. Als geschenk van de schei dende „oud-bakkelingen" bood hij een mi crofoon op statief aan, die de destijds door ouders geschonken geluidsinstallatie kan aanvullen en goede diensten kan doen bij het onderricht in voordracht en muziek. De heer Van der Meulen aanvaardde het fraaie geschenk in dank. Nadat hij zich, alle collega's van kweekschool en oefen scholen in zijn woorden betrekkend, nog eens tot de jonge garde had gericht en de aloude „Bakmars" had geklonken, namen de jeugdige leden van het onderwijsgilde afscheid van het opleiderscorps. Vele ouders maakten van de gelegenheid ge bruik ook hun dank persoonlijk uit te spreken. Zoals gebruikelijk besloot een intiem bal deze afscheids-, tevens jubi leumavond. Zaterdagmiddag is in Brinkmann een zeer druk bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het schildersbedrijf J. C. Cramer en Zoon, Jansstraat 10. Op de receptie was onder meer aanwezig een delegatie van de Nederlandse Bond van Schilderspatroons, waarvan de heer li. J. Cramer voorzitter is. Ook de afdeling Haarlem van deze bond was vertegenwoordigd, alsmede het bestuur van het bedrijfschap schilders, de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, de vereniging van verf- en vernis- fabrikanten, de Bond van Belgische Schil- perpatroons, waarvan de heer H. J. Cramer erelid is. Verder was aanwezig een delegatie van het bestuur en leraren van de Nationale Schilderschool, alsmede een vertegenwoor diging van de vereniging van oud-leerlin gen van deze school. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken werd vertegenwoordigd door jhr. mr. J. C. Mollerus. De toespraken gingen van een groot aantal geschenken verge zeld. De K.V.P.-fractie van de gemeenteraad! te 's Gravenhage heeft mr. H. Schurmann, voorzitter van deze fractie, candidaat ge steld voor de functie van wethouder van Financiën. Zoals bekend, heeft de heer Th. M. Dresmé indertijd besloten deze wet houdersfunctie in Juli neer te leggen. De heer Dresmé blijft wel raadslid. Behalve het plantsoentje met geraniums en de beschilderde schutting voor een winkel die verbouwd wordt, heeft Haarlems Grote Markt op zomerse dagen nog een fleurig plekje gekregen: het terrasje, dat door een restaurateur achter houtjes rug is ingericht. In het afgelopen weekeinde hebben velen van die gelegenheid gepro fiteerd om zich temidden van het roezemoezige verkeer met een koele dronk, te laven. Terecht, want vandaag hebben de parapluies de parasols alweer vervangen. Ten bate van het Kinderhuis aan de Zijlsingel te Haarlem hebben de zangklas sen van Anny Bonarius gistermiddag in de. Stadsschouwburg een opvoering van de kinderoperette „Assepoester" gegeven. Wat de muziek betrof week deze „Assepoes ter" wel sterk af van de gebruikelijke be werkingen van het wonderlijke sprookje. Deze was van de hand van de Rotterdam se componiste en muziekpaedagoge Saar Bessem. In afwijking van de doorgaans gebruikte gesloten zangvormen heeft Saar Bessem zich in hoofdzaak bepaald tot de declama torisch gezongen melodie, in haar geheel nauwkeurig aangepast aan de tekst en over het geheel genomen breed van bouw. De gehele ontwikkeling van de operette heeft daardoor echter een wat zwaar wichtig karakter gekregen. De handeling werd er merkbaar door geremd en het op stijgende geroezemoes van het talrijke jonge volkje in de zaal op de momenten van trage gang vormde een onmiskenbare directe critiek op het melodische procédé. Overigens sprak er uit de operette weinig fantasie en waar Saar Bessem deze liet gaan het in de hofbalscène laten uit spreken van het vermoeden, dat Prinses Duizendschoon wel eens Assepoester zou kunnen zijn was zij niet zo gelukkig. Maar ondanks het weinig sprankelende karakter van deze „Assepoester" hebben de jeugdige toeschouwerties toch ook wel plezier gehad. Vooral de kleermaker en de bakker waren leuke kwanten, waar men echt om lachen kon. En Assepoester was een heel lieftallig meisje, waar de bewust optredende prins begrijpelijk heel geluk kig mee kon worden. De stiefmoeder en de stiefzusters toonden zich een stel nare plaaggeesten voor Assepoester en zo wa ren er meer speelstertjes en spelertjes, die hun best deden om alle figuren uit het sprookje goed uit te beelden en daarbij beschaafd te zingen. En zeker moet ook de prachtige koets met de vurige schim mels en de keurige koetsier en palfrenier als een geslaagd toverstukje van Petemoei vermeld worden. Annie Bonarius, die de gehele opvoe ring instudeerde en zelf begeleidde, werd met bloemen en harteliik applaus veel waardering bewezen. P. ZWAANSWIJK Zaterdagavond is de 18-jarige Deense zeeman Joen J. F. Petersen uit Argier op de Faröer uit een wagentje van de „boeme rang" op de E 55 geslingerd. Hij viel tegen de ijzeren afscheiding en moest met een schedelba.ijfefract.uur naar het ziekenhuis Coolsingel worden vervoerd, waai bij aan komst bleek, dat hij was overleden. Het ongeluk ontstond, doordat de man in het wagentje ging staan, toen het op topsnel heid ronddraaide. Ongeval op Schoterweg Vanmorgen omstreeks half acht is de achtentwintigjarige verkoper II. M. C. op de Schoterweg te Haarlem, ter hoogte van de Ripperdakazerne, door het rechter voor wiel van een auto overreden. Met een her senschudding is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. De heer C. fietste in de richting van de stad en wilde twee wielrijders passeren. Zijn voorwiel raakte het achterwiel van de links voor hem rijdende fietser. Het gevolg was, dat de verkoper de macht over het stuur kwijt raakte en naar links uitweek. Op dat ogenblik passeerde een auto en de heer C. werd aangereden en door het rech ter voorwiel der auto overreden. Hij had een hersenschudding opgelopen en nadat de Ongevallendiensl hulp had verleend, is de heer C. naar de Deo overgebracht. Op de Cruquiusweg te Heemstede heerste Zondagmiddag omstreeks half een een grote drukte, vermoedelijk omdat velen zich naar Zandvoort wilden begeven. Er had zich een rij auto's gevormd en op een bepaald ogen blik moest men stoppen. Rechts van de weg stond een motorrijder uit Musselka- naal en daar hij niet verder kon begaf hij zich tussen de auto's door naar links. Op dat ogenblik passeerde een motorrijder uit Amsterdam, die zich eveneens in de rich ting van de Heemsteedse Dreef wilde be geven. Een aanrijding ontstond, waardoor de echtgenote van de Amsterdamse motor rijder viel en een hersenschudding opliep. Zij is naar het St. Elisabets Gasthuis over gebracht. De motorrijder uit Musselkanaal Ten gerieve onzer lezers laten wij hier onder een opgave volgen van de perioden waarin de leden van het College van Bur gemeester en Wethouders van Haarlem met vacantie zijn en dus geen spreekuur hou den. De wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting, middenstandszaken, in- dustriebevordering, de heer W. F. Happé, is tot en met hel einde van deze week. nog afwezig. Daarna vertrekt de wethouder van Financiën, Volksgezondheid en Personeels zaken, de heer W. C. Bakker, op 17 Juni tot 18 Juli. In deze periode zijn gedeeltelijk ook de burgemeester van 30 Juni tot 8 Juli en de wethouder van Sociale Za ken, gemeentebedrijven en agrarische aan gelegenheiden, de heer A. J. M. Angenent, afwezig; de laatste van 1 Juli tot en met 15 Juli. De wethouder van Onderwijs, jeugd-, sport- en kunstzaken en vreemde lingenverkeer tenslotte, de heer D. J. A. Geluk, vertrekt pas na de Haarlemse zomer feestweek op 8 Augustus, om 22 Augustus weer terug te keren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10