Panda en de Meester-Klokkenmaker Zaandam sluit „symbolisch huwelijk" met vier Europese randsteden „Wij zijn toe aan de vestiging van een nieuwe sociale orde" Wereldnieuws Vijf-landen-tentoonstelling in Boulogne-Billincourt Pleidooi voor vrijere loonvorming Toch ió ket zo VJ 2 Geen reclametelevisie in Zwitserland Luchtbeschermings oefen ing in de V.S. geëindigd De radio geeft Dinsdag Pijn door welke oorzaak ook Lijk van zestigjarige man gevonden Examens Prof. Romme over sociaal-economische politiek TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Drukte over weg via IJmuider sluizen Zondagmiddag 15 per minuut Bejaarde bromfietser op overweg doodgereden Pastoor overleden na aanrijding met bromfiets Cor Ket - dirigent van Frysk Orkest - overleden Meisje bij auto-ongeluk om het leven gekomen Kerkelijk Nieuws Prijsvraag over probleem der wereldbevolking Bekroonde architectuur Het titelvraagstuk voor middelbare technici Amsterdammer in Frankrijk verongelukt Agenda voor Haarlem De Phrygische muts MAANDAG 2 0 JUNI 1955 (Van onze correspondent i?i Parijs) Zaterdag vonden er in Boulogne-Billan- court, de stad der Renaultfabrieken, die onder de rook van Parijs is gelegen, grote feesten plaats. Er is toen namelijk een soort heilige alliantie gesloten tussen het gemeentebestuur en de burgemeesters en bestuurderen van vier andere gemeenten uit de directe omgeving van even zovele Europese hoofdsleden: van Hammersmith bij Londen, Anderlecht bij Brussel, Zaan dam (bij Asterdam, gelijk bekend) en Neuköln bij Berlijn. De gezamenlijke be volking van deze vijf Europese steden, die nu in de symbolische echt zijn verbonden, bedraagt omstreeks 700.000 mensen. Het idee directe en intieme contacten te leggen tussen twee verschillende Europe se gemeenten, die met elkaar een zekere overeenkomst vertonen, is, sinds de laatste oorlog, niet meer nieuw. Maar nu is dit gelukkige denkbeeld, dat menen wij in Straatsburg werd geboren, toch wel op de grootste voet verwezenlijkt. In Bou- logne-Billancourt is men weken bezig ge weest met inrichting van een vijf-landen- tentoonstelling, waarvoor iedere gemeente zijn aandeel heeft bijgedragen om een in druk te geven van haar lokale en histori sche bijzonderheden. Zo wordt bij de Zaan- damse inzending natuurlijk uitvoerig ge wezen op tsaar Peter de Grote, die daar enige tijd heeft gewoond en wordt verder het systeem der Hollandse dijken en slui zen uiteengezet. Bij de stand van Bou logne kan men onder meer zien hoe deze stad altijd een centrum van de wasserij industrie is geweest en dat aldaar inder tijd de grote Lodewijken en het hof van Versailles al hun vuile goed lieten reini gen. Met trots wordt verder gewezen op de Franse auto-industrie, die hier een ha- rer voornaamste centra heeft gevestigd. Het is de bedoeling, dat deze tentoonstel ling om beurten ook de vier andere steden zal bezoeken en mettertijd zal men dus in Zaandam deze aardige expositie kun nen bewonderen. De vriendschapsbanden worden overi gens ook nog op andere gebieden gelegd. Zo zijn en worden er grote sportfeesten gehouden, waarbij de plaatselijke elftal len en andere ploegen elkander de loef zullen trachten af te steken. Vooral aan de jeugd wordt voorts veel aandacht besteed. Een groep van driehonderd Belgische, Duitse en Hollandse kinderen is al in Boulogne gearriveerd, waar zij in Franse gezinnen werden ondergebracht. Men hoopt dat die kinderen na thuiskomst met elkaar in briefwisseling zullen blijven, zo- BER.N (United Press). De Zwitserse nationale raad heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het voortzetten van de Zwitser se televisie tot 31 December 1957 en een federale contributie van 6.6 millioen francs (een kleine zes millioen gulden) voor de programmakosten toegekend. Een voorstel om de Zwitserse televisie te helpen financieren door het invoeren van commerciële televisie werd met 98 tegen 17 ADVERTENTIE BARTELJORISSfit HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM -TEL. 717162 Lederen Dames - Herenjassen j dat ze in de practijk dan tevens hun talen kennis kunnen uitbreiden. Het gemeentebestuur van Boulogne- Billancourl heeft de zaak met grote voort varendheid aangepakt. Men hield daarbij het devies van de oude Edouard Herriot voor ogen, die eens heeft opgemerkt dat door dezelfde belangen de staten uit elkaar worden gedreven en de gemeenten tot elkander worden gebracht. In ieder geval is dit een bijzonder in teressant experiment, waarbij gepoogd wordt Europa aan de basis té verenigen, nu eens niet door de regeringen, maar door de mensen zélf dichter bijeen te brengen. Noodpershoofdkwartier ergens in de Ver enigde Staten (Reuter) President Eisen hower heeft Vrijdag de oefening van de Amerikaanse regering in verdediging tegen eén atoomaanval gesloten. In een korte redevoering in het geheime centrale hoofd kwartier van de oefening verklaarde Eisen hower, dat de „operatie alarm 1955" de noodzaak van goedkeuring van zijn voorstel tot versterking en reorganisatie van de militaire reserve heeft aangetoond. Het desbetreffende program van de pre sident heeft moeilijkheden in het Congres ontmoet. Het Huis van Afgevaardigden heeft het op de lange baan geschoven, nadat er een bepaling aan was toegevoegd, waarin rassenscheiding in de reserve en de nationale garde wordt verboden. Eisen hower zeide nu, dat geen „sociale of poli tieke" overwegingen een spoedige aanvaar ding van het program in de weg mogen staan. De evacuatie van 15.000 ambtenaren uit Washington om het land vanuit 31 geheime centra te besturen had een bemoedigend verloop, zo zeide de president. Toch moet nog veel worden gedaan om het land te beveiligen. HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Tienjarig bestaan van de Verenigde Naties. 8.35 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Amusements muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en so list. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Platen. 14.00 Gevar. programma. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuilz. Nederland en de Wereld: Mr. Th. H. Pot: Het nieuwe Europese gesprek. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Prome nade-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actua liteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Viool en clavecim- bel. 21.45 Concertgebouworkest 23.00 Nieuws 23.15 Strijkorkest. 23.40-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Piano-recital. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Zigeunermuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Kamer orkest. 15.45 Vacantiepraatje. 16.00 Platen. 1Ö.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Platen. 18.50 Reportage van de tenniskampioenschappen te Wimbledon, 19.00 „Paris vous parte". 19.05 Platen. 19.20 Orgel en sopraan. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws, f .05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerde muziek. 21.05 „Adriaan en Olivier", hoorspel. 21.40 Disco causerie. 22.00 Lichte muziek. 22.35 Viool recital. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York cal ling". 23.20 Actualiteiten. 23.25-24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA (AVRO) 20.00 Testplaat en Platen. 20.15 Rubriek van kunst, cultuur cn wetenschap. 20.40 Ac tualiteiten en weerberichten. 21.00 Pauze 21.05-22.15 „Liefde en list", toneelstuk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.10 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen 16.02 Orgelspel. 16.40 Kinderzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.20 Pianomu ziek. 17.40 Zangrecital. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw 2.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws 22.15 Kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.00-22.30 Nieuws. Feiten van de dag Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). ADVERTENTIE Neem een AKK.E RTJ E dal helpt direct Op een open terrein nabij een loods aan de Maashaven in Rotterdam is het stoffe lijk overschot van een naar schatting zes tig jaar oude man gevonden. Over het lijk was een jas gelegd en daarop lag een balk. De zakken van het slachtoffer waren leeg. Aan het hoofd zijn ernstige wonden toe gebracht. Het is niet uitgesloten, dat de man is overvallen en beroofd. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen psychologie: mej. S. Dijkstra, mej. C. C. Krijger, mej. E. M. E. v. d. Vel den, mevr. S. van 't KanijsBootsma. Am sterdam en de heren J. H. Niermeijer, Leeu warden en J. G. Neeteson, Driehuis. Candidaatsexamen economie P. E. V. Frij- rnersum, Amsterdam. Leiden. Semi-arfcs examen: mej. M. E. van Lawick van Pabst te Den Haag. mevr. N. van Loenen MartinetWesterling te Oegst- geest, mej. G. M. J. Toby te Den Haag en de heren J. Hoogendoorn, Den Haag: R. Kroes, Den Haag en K. van Tuijn te Leiden. Arts examen: mej. M. van der Boon te Bodegra ven en de heren J. H. Driessen te Den Haag. P. O. H. Gevaerts te Den Haag. T. A. Man soer te Leiden en J. R. J. de Vries te Oegst- geest. Nijmegen. Doctoraal examen rechten J. J. H. Nieskens, Roermond en mej. J. M. Lau- wers, Helmond. Haarlem. Bij de aan de Rijkskweekschool gehouden examens slaagden voor de akte handenarbeid de dames: W. Kroskinski en A. de Kruif uit Haarlem. M. Visser uit Schiermonnikoog, M. Buisma uit Aalsmeer. A. Hasebos, M. Hoekman, M. Klunder en H. Poelstra uit Haarlem, C. Spaargaren uit Aalsmeer, C. M. Stevenhagen uit Haarlem, M. Visser uit Velsen en E. Groen uit Aer- denhout. In de Zaterdag" in de grote zaal van de Dierentuin le 's-Gravenhage gehouden al gemene vergadering van de. Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers(sters) in industriële bedrijven „Sint Willibrordus" heeft de voorzitter van de Tweede Kanier- fractie der K.V.P., prof. mr. C. P. M. Rom me, gesproken over de actuele sociaal-eco nomische politiek. Na een historisch over zicht Le hebben gegeven zei prof. Romme, dat men het reeds bereikte moet zien als oen voorbereiding voor de tijd, waarin wij leven. „Wij zijn toe aan de vestiging van een nieuwe sociale orde. De orde van saam horigheid, die door onze sociale politiek moet verwerkelijkt worden, een verwerke lijking in de structuur van onze samenle ving". Met betrekking tot de practische uitvoering van de wet bedrijfsorganisatie zijn er verheugende elementen, aldus spre ker. Hij noemde de agrarische sector en ook de middenstand. Een teleurstellend ele ment is er in de industriële sector. Prof. Romme zei de tegenkanting van de onder nemers onbegrijpelijk te vinden. Zij zijn te gen socialisme en socialisatie, maar door hun tegenkanting snijdt dat de weg af om socialisme en socialisatie te ontgaan. Nu heefl men drie wegen. Wil men niet de weg van de PBO dan heeft men sechts de keuze uit twee, ofwel de leiding van het economische leven blijvend in handen van de kapitaalfactor, ofwel geheel in handen van de staat. Prof. Romme zei hun. die de particuliere onderncmerswijze voorstaan, niet genoeg te kunnen waarschuwen. Z\] spelen met vuur door hun tegenstand tegen de PBO. de zaak van de PBO Is een rede lijke zaak, waarachter een natuurlijke kracht staat. Nu zijn er die zeggen, dat er in de vijf jaar nog veel te weinig is gedaan. Maar vijf jaar is voor die nieuwe structuur toch niet een lange tjjd. Er is al veel ge daan. Zo herinnerde hij ook aan hetgeen door het mijnwezen reeds is bereikt. Prof. Romme gelooft, dat men in de nieuwe par lementaire periode in 1956 de instelling van een zelfstandig ministerie voor de PBO zal moeten bevorderen, zodat de minister ADVERTENTIE dlarrhee bedorven maag „kater" De nieuwe oeververbinding- over het IJmuidense sluizencomplex heeft tijdens het afgelopen weekeinde haar nut ten volle bewezen. Op het drukste moment Zondagmiddag omstreeks drie uur werd een frequentie van 15 wagens per minuut geteld, waarmee de sluisweg dus voor een ogenblik al boven de geschatte topdrukte van 4 tot 5000 auto's per dag kwam. Deze drukte heeft de hele Zondagmid dag geduurd en de telling van de Velsense politie, die tussen 0 uur en 19 uur het aantal passerende auto's registreerde wijst ook wel op een grote middagdrukte: er passeerden van middernacht tot 's avonds zeven uur 3936 wagens. Tussen zeven en acht kwamen daar nog eens 286 auto's bij. Zondagmiddag dreigde het even spaak te lopen bij de Noordersluis, toen daar tegen half zes een aantal schepen tegelijk geschut moest worden. Doordat toen de auto's intermitterend over één deur geleid moesten worden, vormde zich aan de Noordkant van het Noordzeekanaal een file, die zich weldra tot aan de NOR- DUCO-fabriek uitstrekte. De wachttijden, die hieruit kunnen voortvloeien, staan evenwel in geen enkele verhouding tot het oponthoud, dat de ponten kunnen op leveren. Op de onbewaakte overweg bij het Zweeverink te Vorden is Zaterdag de be jaarde veekoopman Th. Schoenaker uit Vierakker (bij Zutphen), toen hij op een bromfiets de overweg passeerde, aange reden door een passerende electrische trein. Hij was op slag dood. Op de Rijksweg tussen Swalmen en Reuver is Zaterdagavond de heer J. L. C-eyssens, pastoor van Reuver, ten gevolge van een val met zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De pastoor reed bij Swalmen een voetganger aan, die op het fietspad liep. Hij viel daardoor en moest naar het ziekenhuis te Roermond worden overge bracht. Daar is hij aan een schedelbreuk overleden. Pastoor Ceyssens was 56 jaar oud. In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is in de afgelopen nacht op 35- jarige leeftijd overleden de heer Cor Ket, sinds 1 Februari 1949 dirigent van het Frysk Orkest. De heer Ket, die voor de oorlog aan het Brusselse Conservatorium studeerde en daarna leerling was van Jo Juda en van Oscar Back, de Amsterdamse vioolpaeda- goog, behaalde zijn diploma in 1948. In dat jaar werd hij in het Frysk Orkest belast met de aanvoering van de tweede violen. Een jaar later werd hem de gehele lei ding toevertrouwd. Zaterdagavond is op de Noorder IJ- en Zeedijk te Westzaan een ernstig ongeluk met een personenauto gebeurd, waarbij een 15-jarig meisje, dochter van de be stuurder, om het leven is gekomen. De bestuurder van de wagen, de heer B. uit Amsterdam, raakte op onverklaar bare wijze de macht over zijn stuur kwijt. De auto reed van de weg, sloeg enkele keren over de kop kwam tenslotte drie meter lager op de onderdijk tot stilstand. De heer B., zijn echtgenote en de dochter werden uit de auto geslingerd; de wagen viel daarbij gedeeltelijk op het meisje, dat op slag dood was. De vrouw liep verscheidene wonden op. Ook de bestuurder raakte gewond. Zijn toestand is dusdanig ernstig, dat de politie hem nog geen verhoor kon afnemen over de toedracht van het ongeval. Ned. Herv. kerk Beroepen door de generale synode als zendingspred. voor Nieuw-Guinea (met binding van zijn standplaats aan de clas sis Rotterdam-Z.) H. J. de Ridder, oud- zendingspred. van de Bataklanden. Geref. kerken Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het cand.ex. theologie de heer E. H. Rull- mann te Soest. Aangenomen naar Meppel J. M. Zink stok, cand. te Kampen, die bedankte voor Aalten-Winterswijk, Grotegast-Gerkes- klooster-Stroobos, Dokkum-Wierum en voor Zuidbroek. Het rooms-katholiek kerkelijk sociaal in stituut heeft ter gelegenheid van zijn tien jarig bestaan een prijsvraag uigeschreven waarbij een anwoord wordt gevraagd voor het probleem van de zich steeds uitbrei dende wereldbevolking, waarvan er nu al Honderden millioenen onvoldoende gevoed, gekleed en gehuisvest zijn. Voor het beste antwoord, dat ten minste 50.000 woorden moet tellen, heeft een Nederlands rooms katholiek dagblad een prijs van 5000 dol lar beschikbaar gesteld. Deelneming aan de prijsvraag staat open voor alle natio naliteiten. De antwoorden kunnen worden gesteld in het Engels, Frans, Duits, Itali aans, Portugees, Spaans, Chinees, Indo nesisch of Nederlands. De jury, die de in zendingen zal beoordelen, is samengesteld uit geleerden uit alle delen van de wereld. Op de Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum in de hoofdstad geopende ten toonstelling Architectuur, die bestaat uit de elf inzendingen voor een studieprijs vraag voor een wijkcentrum in Amster dam-Noord, is de uitslag daarvan bekend gemaakt. De wedstrijd was uitgeschreven door het genootschap „Architectura et Amicitia" met medewerking van de ge meente Amsterdam. Er werden alleen tweede prijzen toege kend aan twee groepen inzenders, die de bronzen penning van het genootschap en voorts een bedrag van twaalfhonderd gul den ontvingen. Van één der bekroonde groepen maakte W. Bollebakker te Haar lem deel uit. Binnenkort zal de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een rap port voor publicatie vrijgeven, dat is samengesteld door een commissie uit het Nederlands Instituut voor Middelbaar en Hogere Technici (NIMHT) over het titel - vraagstuk voor middelbare technici. Dit deelde de heer C. Boer, voorzitter van de beroepsgroep technici in de Nederlandse Christelijke Beambten bond mede op de tweejaarlijkse vergadering van deze be roepsgroep, welke Zaterdag te Utrecht is gehouden. De heer Boer noemde het titel vraagstuk van grote betekenis, omdat het vooral bij emigratie voor de middelbare technicus van belang is, een erkende titel te voeren. een behoorlijk apparaat ten dienste, staat. Voorts zal men moeten streven naar krachtige maatregelen om tot een sterker bevordering van de publiekrechtelijke or ganisatie te komen. Prof. Romme zei voorts de voorkeur te blijven geven aan vrijwillige, overeenstem ming boven instelling van de schappen bij wet. Wanneer vrijwillige overeenstemming bij een objectieve rijpheid afstuit op een onredelijke weerstand van de minderheid uit het betrokken bedrijfsleven, dan moet de wetgever nagaan en afwegen wat beter is: achterwege blijven van het bedrijfschap of instelling bij wet. De wetgever is geroe pen te voorkomen, dat er een verkeerde groei in de sociale richting, bijvoorbeeld als een instelling bij wet in flagrante strijd zou zijn met het algemeen belang. Prof. Romme sprak over een aanvulling van de wet met een nieuw type onderne ming: een onderneming, die niet alleen op het maken van winst is gericht, maar waarvan het doel een wijdere strekking heeft: de welvaart van de ondernemings genoten. Zo gaf hij als voorbeeld de jaar verslagen. Die worden alleen ter goedkeu ring voorgelegd aan de aandeelhouders, aan de geldgevers. Maar zaken, die dan worden goedgekeurd, zoals afschrijvingen, reserve ringen en andere, zijn zaken, die ten nauw ste de levensbelangen van de werkers in het bedrijf raken. Ook zij moeten zeggen schap en invloed kunnen uitoefenen op de beslissing, aldus prof. Romme. Om een groei in socialistische richting te voorko men is een oplossing nodig van het vraag stuk der eerlijke verdeling van de vermeer derde welvaart en een verdeling van de duurzame bezitsvorming over de massa. Prof. Romme noemde als een der ergste straffen van de massale bezitloosheid, dat het bewustzijn wat het duurzaam bezit be tekent, ernstig is gedood. De persoonlijk heidsvorming wordt er door geschaad. Dat zou dan leiden tot omzetting van het par ticulier bezit in gemeenschapsbezit, in staatsbezit. De vermeerderde welvaart in ons land heeft geleid tot een welvaartsronde. Prof. Romme noemde dat een gebrekkig middel om tot een eerlijke verdeling van de wel vaart te komen, omdat het achter de din gen aanloopt. Het heeft ook de neiging ni vellerend te werken. Men is er niet met een loonronde, men moet ook rekening houden met de redelijkheden en mogelijkheden in de bedrijfstak en in de onderneming. Het stelsel van een vrijere loonvorming kan vol gens hem de oplossing bieden. Hij noemde als tussenweg een vrijere loonvorming, waarbij het element bezitsvorming (voor duurzaam bezit) niet kan worden gemist. VILLEFRANCE (AFP) De 25-jarige Amsterdammer C. van V. heeft Zaterdag met zijn motor op een weg dichtbij Ville- france in Frankrijk een ongeluk gekregen, waarbij hij om het leven is gekomen. De jongeman botste op een stilstaande vracht auto en overleed ter plaatse. Zijn duopas- sagiere, de 23-jarige mejuffrouw L. G., eveneens uit Amsterdam, werd aan het hoofd gewond en in ernstig geschokte toe stand naar het ziekenhuis te Villefrance overgebracht. MAANDAG 20 JUNI Roxy: „Een seconde beslist", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Les Misérables", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwenwereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Madame de 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: Die man is gevaarlijk", 18 j., 9.15 uur. Lido: „Verborgen Moederschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spionnage rond om Triëst, 14 jaar, 7 en 9.35 uur. Begijnhof kapel, 8 uur: Bijzondere bijeenkomst Her mann Zaiss Comité, Vleeshal: Tentoonstel ling „Succulenta", cactussen en vetplanten, 10 tot 22 uur. DINSDAG 21 JUNI Roxy: „Een seconde beslist", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Les Misérables", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrouwenwereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Demonen der diepte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Studio: „Madame de18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is ge vaarlijk", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen Moederschap", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spionnage rond om Triëst", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 8 uur. Jubileumconcert door het N. Ph. O. ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst. Clioiera. Ongeveer 400 personen zijn in Calcutta overleden tengevolge van een cholera-epidemie en het ziet er nog niet naar uit dat de toestand zal verbeteren. Dagelijks komen er 150 nieuwe gevallen bij en de ziekenhuizen zijn reeds over vol. Overwegingen. Een districtsreohtbank in de Amerikaanse staat New Yersey heeft bevolen dat een baby van een week oud die ernstig ziek was naar een zieken huis moest worden overgebracht nadat de ouders zeiden uit godsdienstige over wegingen tegen bloedtransfusie te zijn. Het echtpaar is lid van de „Jehova's ge tuigen." Artsen hadden verklaard, dat 't kind zonder bloedtransfusie onherroe pelijk verloren was. Vijfde. De Sovjet-ambassade te Washing ton heeft de Amerikaanse regering in een nota verweten dat zij niets doet om het vrijgeven van de Russische tank boot „Toeapse" te bewerkstelligen, die een jaar geleden door de Chinese natio nalisten werd opgebracht. Het was het vijfde protest van de Sovjet-Unie in deze kwestie. Bomaanslagen. In een café te Nicosia op Cyprus zijn Zondag twee bommen ont ploft, die aanzienlijke schade veroor zaakt hebben. Het café is eigendom van een Engelsman. Voorts is een bom ont ploft in de tuin van het huis, dat be woond wordt door brigade-generaal Rickets, commandant van de Britse troepen op Cyprus. Er vielen geen slachtoffers. Opslag. Tweehonderdduizend meisjes van de rijstvelden in het Po-bekken, die drie weken geleden in staking gingen voor hogere lonen, hebben een loonsverho ging van 28 lire per dag gekregen. Zij hadden 50 lire geëist. Buiten haar loon genieten zij een aantal voordelen, waar onder vergoeding voor reizen en wonen, alsmede een kilogram rijst per dag. De meisjes, wier lot in de Italiaanse film „bittere rijst" wordt beschreven, onder meer in de persoon van Silvana Man- gano, waden blootsvoets door de natte rijstvelden. Meer dan een derde is sei zoenarbeidster. Twaalfde. Guatemala is het twaalfde Zuid-Amerikaanse land, dat met de regering van de Verenigde Staten een militair pact heeft gesloten. Het ver drag" wordt een onderdeel genoemd van een Amerikaans programma om andere landen tevens in staat te stellen belang rijke plichten te vervullen en te helpen de veiligheid van de Amerikaanse repu blieken te bewaren. Lang leven. Het socialistische bewind is bevorderlijk voor een lang leven, ter wijl het kapitalisme het leven van de mensen verkort, aldus prof. S. Gui- liarevski in het „Moskouse avondblad." Hij denkt, dat de mens gemiddeld 120 tot 150 jaar oud kan worden. De Sovjet-hoogleraar haalt zijn collega A. Nargorni aan, volgens wie in de ka pitalistische landen elk jaar 32 millioen mensen voor hun tijd sterven ten ge volge van „de afschuwelijke exploitatie en het gebrek aan eerbied voor de ge zondheid en het leven van de arbeiders klasse." Daarentegen overtreft de Sov jet-Unie, waar „de voorwaai'den yoor een gezond en lang leven van de arbei ders zijn geschapen," de kapitalistische landen in hoge mate wat betreft de ge middelde levensduur en het aantal hon derdjarigen. In drie districten van de provincie Charkov vindt men al meer honderdjarigen dan in België, Neder land, Denemarken, Zwitserland en Fin land tezamen, aldus de Sovjet-geleerde. Botsing. Twee treinen van de New Yorkse spoorweg zijn Zondag op Coney Island op elkaar gereden, waardoor 42 per sonen, over het algemeen lichte, ver- wondingen opliepen. Een van de be stuurders is hangende het onderzoek geschorst. Branderij. In de werkplaatsen van de Britse Spoorwegen te Wolverhampton werken sinds eind 1953 vijftig specia listen aan een nieuwe wagon voor de koninklijke trein, die voor kroonprins Charles en prinses Anne zal zijn be stemd. Het rijtuig is brandvrij en met geluiddempend materiaal bekleed. Rozentuin. Te Lidice, het Tsjechoslowaak- se mijnwerkersdorp, dat dertien jaar geleden door de Duitsers volkomen werd verwoest, is Zondag een „tuin van vrede en vriendschap" geopend, waar voor 32 landen duizenden rozen hebben geschonken. Bij de plechtigheid waren vertegenwoordigers uit de Sovjet-Unie, Italië, Hongarije, Oost- en West-Duits- land en Polen aanwezig. Afwijzing. De Griekse primaat, aartsbis schop Spiridon, heeft een uitnodiging van de patriarch van Moskou en geheel Rusland, Alexei, tot een bezoek aan Moskou om gezondheidsredenen afge wezen. 48. Dankzij de aanwijzingen op het sche ma schoot Panda nu flink op. Na de heraut monteerde hij de ridderpop op de rails. „Deze zal naar buiten rollen, zodra de klok een half uur aangeeft", mompelde hij, „nog even wachten en dan „Nee, NIET wachten. JIJ zult naar buiten rollet}!", klonk plotseling een bekende rauwe stem en daar verscheen Grump, die Panda ste vig met zijn grove knuisten vastgreep. De slechtaard zette Panda zonder meer builen op de torentrans en sloot het poortje voor zijn neus dicht. Panda was even versuft- van schrik en verbazing. Toen begon hij op het deurtje te bonzen. Doe open, ge- menerd!", riep hij wanhopig. „Ik wil er in!" IN DE ROMEINSE tijd tooiden de sla ven, wanneer zij werden vrij verklaard, zich met de zgn. pileus, een vilten hoed zonder rand. Het is dus alleszins begrij pelijk dat reeds in de oudheid een derge lijk hoofddeksel hel begrip „vrijheid" ver tegenwoordigde en als symbool voor dit kostbare goed werd gebezigd. Op allerlei momenten in de wereldgeschiedenis zien we dit zinnebeeld dan ook te voorschijn treden zodra de vrijheid in gevaar kwam of opnieuw verworven moest worden. Nu is vrijheid op zich zelf een zeer betrekkelijk be grip, want wat vrijheid voor de één is, kan slavernij voor de ander betekenen. We zullen daar niet te diep over filosoferen, omdat we nog wat feiten moeten memoreren. Zoals bekend, veroorloofde Caesar zich een halve eeuiv vóór Chr. zich de vrijheid een eenhoofdig bestuur over Rome in te stellen, waardoor de vrijheid, die anderen voor zich opeisten, problematisch dreigde te worden. Dit gevaar kon worden afge wend door Caesar te vermoorden, een ruw, maar helaas veel gebruikt middel, waarin Brutus een belangrijk aandeel heeft gehad. Nu moge het waar zijn, dat Caesar in het laatste jaar van zijn leven zich het recht Het toekennen zijn beeltenis op muntstukken te laten aanbrengen, waar door hij aan de Oosterse despoten gelijk werd, maar het is eveneens waar, dat een van zijn moordenaars het evenmin ver smaadde zijn eigen portret op de munten te laten aanbrengen. Een zilveren dinarlus uit die dagen toont ons n.l. aan de voor zijde het beeld, van Brutus, en op de ach terkant van de munt is de vrijheidshoed N, afgebeeld tussen twee dolken, met het onderschrift „15 Maart", de sterfdag van Caesar, de man die uit naam van de vrij heid vermoord moest worden! Een gesneden steen, door Furtwanglcr vermeld, toont ons eveneens het portret van de vrijheidsheld Brutus, evenals de dolken en de Phrygische muts, waarbij het vermoeden rijst dat dit zegel door de sa menzweerders werd gebruikt vóór zij de sterfdag van de „tyran" hadden vastgesteld. Zou men aan de echtheid van dit zegel willen twij felen, omdat het symbool der vrijheid hier een Phrygische muts is, inplaats van de vilten hoed zonder rand, er nog de munten van keizer waarop deze vilten hoed in dan zijn Commodus, Phrygische vorm is afgebeeld, welke syn these het waarschijnlijk maakt, dat de bei de symbolen na twee eeuwen tot één zijn verenigd. De Franse revolutionnairen op het eind van de 18e eeuw dweepten zowel met de Romeinse oudheid, als met de moordenaar Brutus, tooiden zich eveneens met de Phrygische muts en verhieven de vrijheids- hoed tot algemeen symbool. Hierbij grepen zij overigens terug op een wel zeer oude traditie van hun volk, want in de eerste eeuw na Chr. waren op het Gallische zil vergeld twee dolken afgebeeld ter weers zijde van de vrijheidshoed, een soortgelijke voorstelling dus als Brutus op zijn munten had laten zetten. En weet u dat de Griekse neus een uit vinding van beeldhouwers is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2