BOSCH Mechanische mens in Hoofddorp 4 Eerste nieuwe bus voor Haarlem vflurnor^en de fabriek Haarlemse artsen op Ministerie Pianoleerlingen van Piet Vincent Aanmeldingsformulier Feestavond voor dr. A. A. Olierook WOENSDAG 2 2 JUNI 19 55 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Unieke attractie op eeuwfeesttentoonstelling t Bekroonde inzending voor Ha a rlems Orgel con cours S c hoolk in deren ui l het hele land Imp. N. V. Willem van Rijn Jubilaris Reefman hartelijk gehuldigd Bloemendaals burgemeester over wegenprobleem 1 rAxi 00 O O O Drie jubilarissen bij Katholiek Onderwijs Orgelbespeling op Donderdagmiddag Haarlemse gemeenteraad een dagje naar Arnhem Om naar het Hildebrand- monument te kijken Examens 1TM0 bestellen? bellen Burgerlijke Stand van Haarlem ■,:j Naar wij vernemen zal op de Euwfeest- .tentoonstelling:, welke op 2 Juli in Hoofd dorp wordt geopend als onderdeel van de feesten bij het honderdjarig bestaan van j de Haarlemmermeerpolder, een meoha- l nische mens, een robot", te zien zijn. Het d is de eerste keer, dat men in Nederland een dergelijke wondermens zal kunnen aanschouwen. De mogelijkheden van ,,Sabor". zoals deze mechanische mens heel. zijn bijna onuitputtelijk. Niet alleen kan hij lopen en zich omdraaien, het hoofd nijgen en knipogen of roken en iemand vuur aan- 4 bieden, maar hij kan ook spreken en zijn vocabulaire en conversatie is niet beperkt, zoals het geval zou zijn wanneer in ?iin binnenste een gramofoon of een bandre- corder verborgen zat. Integendeel, „Sabor" kan antwoorden op alle vragen en beheerst ■de belangrijkste talen van West-Europa. Heeft hij genoeg van het gesprek, dan kan hij zijn gezelschap ook nog amuseren met mondharmonieaspel en goocheltoeren. Men moet zich niet door Sabors gestalte laten afschrikken; hij is immers een ware reus met zijn lengte van twee meter 37 en zijn 276 kilo. Zijn geestelijke vader is de Zwitserse in genieur Peter Steuer, die een huwelijk sloot met Radar om dit kind ter wereld te brengen. Want Sabor kan zelfs reageren op woor den en hande lingen welke .150 kilometers verder verricht. Sabor zal zich op Zaterdagmorgen 2 Juli voor het eerst laten zien, wanneer de ten toonstelling door Koningin Juliana wordt geopend. Het lijdt geen twijfel of deze unieke at tractie zal het bezoek aan de Eeuwfeest tentoonstelling, welke toch al met zijn Lil- liputstad, musicerende fonteinen en luna park ver is uitgegroeid boven de beschei den opzet welke men haar aanvankelijk had toegedacht, in hoge mate stimuleren. worden gesproken inhoudt, maar ook een bezoek aan Schiphol in de middaguren, met een speciale, zeer uitgebreide rondleiding. In deze prijs zijn bovendien nog enige consumpties begre pen. Het succes van dit arrangement dat alleen geldt van 10 tot 14 uur op de ten toonstelling, waarna het bezoek aan Schip hol volgt is overweldigend. De aan vragen stromen van alle kanten toe: er komen scholen uit Oldekerk in Groningen en uit Woensdrecht in Brabant, uit Bruns- sum in Limburg en uit Emmercompascuum in Drente. Er zijn scholen die met enige tientallen leerlingen komen, maar een Lagere Technische school uit Amsterdam komt bijvoorbeeld met zeshonderd en een uit Rotterdam met driehonderd jongens. Alles wijst erop, dat ..Van bruisend wa ter tot ruisend graan" geen regionale, maar een landelijke betekenis zal krijgen. De ter gelegenheid van het eerste lus trum van het Internationale Orgelconcours te Haarlem uitgeschreven prijsvraag voor het componeren van een koraalvoorspel heeft tot resultaat gehad, dat uit negen landen in totaal zevenenvijftig inzendingen werden ontvangen. De commissie voor de beoordeling der inzendingen bestaande uit de heren ir. H. H. Badings, drs. M. Gee ring Bakker en Albert de Klerk heeft de uitgeloofde prijs van 250 toegekend aan Hermann Schroder uit Keulen. Behalve deze bekroonde inzending werden nog drie composities voor uitvoering op het concert van 14 Juli in de Grote Kerk aangewezen. De componisten hiervan zijn Josef Fried- rich Doppelbaur uit Wels in Oostenrijk, Gerrit van de Graaff uit Arnhem en Henry W. Kaufmann uit Boston in de Verenigde Staten van Amerika. Er is een bijzonder grote belangstelling voor de expositie te verwachten van de zijde van de scholen, De organisatoren hebben de scholen na melijk een arrangement aangeboden van nog geen twee gulden per leerling, dat niet alleen een bezoek aan de Eeuwfeest tentoonstelling inclusief speciale attracties ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor HAARLEMMERWEG 475 - AM5TERDAM-W- IEL 8671 1 (7 IJJNEN) Dinsdag herdacht de heer D. ,J. Reefman het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van Werf Conrad en Stork Ilijsch N.V.. welke firma tot 1932 te Hengelo doch sedert dien te Haarlem gevestigd is. Namens de directie bood de heer ir. C. I-I. Holgen, de jubilaris zijn gelukwensen aan, vergezeld van een geschenk onder couvert. Vervolgens werd de heer Reefman, die bij de mechanische afdeling werkzaam is, in een feefl elijk versierde ruimte van de grote werkplaats hartelijk toegesproken door een drietal sprekers, waarbij hem vele cadeau's werden aangeboden. Do voorzitter van het jubileumfonds, de heer C. van Leeuwen, overhandigde als jubileumgeschenk een vloer kleed. De echtgenote van de heer Reefman ontving enige bloemstukken. Bij de huldiging was tevens aanwezig het. bejaarde ouderpaar van de jubilaris, dat ter gelegenheid van deze feestelijke dag uit Drente was overgeko men. Zeven leerlingen van directeur Piet Vin cent vam de Haarlemse muziekschool van „Toonkunst" legden Dinsdagavond proe ven van bekwaamheid af met de voor dracht van een aantal representatieve pia- nowerken. Delen uit pianoconcerten van Mozart, Beethoven, Grieg en Rachmani- nov werden uitgevoerd. En verder ver meldde het programma zelfstandige piano muziek van Bartök, Albeniz, Pierné, De bussy en Voormolen, maatstaven voor de technische ontwikkeling der leerlingen en voor hun innerlijke artistieke groei. De eerste pianovoordracht, een uitvoe ring van het eerste deel van het Concert voor twee piano's in Es van W. A. Mozart, was al direct een bewijs voor de belang rijke muzikale evolutie van twee jeugdige leerlingen, waarvan de een later op de avond met de solo-vertolking van drie Roemeense dansen van Bartök een knappe prestatie leverde en de andere zich met een virtuoze uitvoering van het Solfegietto van Carl Ph. Em. Bach en de brillante Etude in C van G. Pierné een instrurpen- talist toonde met een bijzondere pianisti sche dispositie, over wiens muzikale loop baan men zich geen zorgen zal behoeven te maken, althans voorzover het zijn uitne mende capaciteiten aangaat. Interessant was het de stevige uitvoe ring te volgen van het eerste deel van Beethovens Pianoconcert in C, alsmede de verstandelijk opgebouwde en door solide klank gekenmerkte vertolking van het eer ste deel van het Pianoconcert in A van Edvard Grieg. Een knappe, maar ook mu zikaal doorvoelde uitvoering van het eer ste deel van Rachmaninov's tweede Piano concert beleefde men van een leerlinge, die daarvóór met gevoelige toon „Cordo ba" van I. Albeniz had gespeeld. Een andere leerlinge voelde zich uitste kend thuis in de klanksfeer van een Pré lude van Debussy (Les sous et les parfums tournent dans l'air du soir) en van de Prélude uit zijn Suite Bergamasque. Voor een mooi slot van de avond zorgde een leerlinge met de „Suite pour le clave cin" (voor piano) van A. Voormolen, een weliswaar archaïserend, maar toch zeer geslaagd werk van deze Nederlandse com ponist. De technische en muzikale groei traden in het spel van deze leerlingen wel zeer overtuigend aan de dag. Vermelding verdient nog, dat de con certfragmenten spelende leerlingen aan de begeleidingen van hun leraar een uitne mende steun hadden. P. ZWAANSWIJK De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal op Vrijdag 24 Juni voor de vereniging Buurtbelang Aer- denhoul-Bentveld in hotel „Boekenrode" in Heemstede het woord voeren over het brandende vraagstuk van de snelverkeers- wegen in en om Aerdenhout. EXPOSITIE IN HBS-A LHt het gisteren door ons geplaatste ver slag „Rembrandt en de Bijbel" door Otto B. de Kat zijn twee regels weggevallen. Ter aanvulling zij daarom meegedeeld dat de in dat artikel besproken tentoonstelling door dr. A. van der Boom in de HBS-A te Haarlem is ingericht. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f 6.50 per kwartaal//- 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wal niet verlangd wordt Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen dc nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niel voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE ADVERTENTIE PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Vanmorgen waren zowel het Minerva Theater, als het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg geheel gereserveerd voor de leerlingen van de Sint Jacoba- school, de Sint Henricus Ulo-school en de Sint Jozefschool; wegens de huldiging van de broeders Godfried en Tarcisius en de heer J. Moorman, waarvan de beide eerst- genoemden vijfentwintig en de laatste veertig jaar aan het katholiek onderwijs verbonden zijn. Broeder Godfried, de directeur van het Broederhuis aan de Bronsteeweg, volgde zijn studies aan het Moederhuis in Rome, waarna hij enige tijd directeur van het provinciaal Moederhuis in Baarle-Nassau is geweest. Nadat hij eerst in Heemslede als onderwijzer aan de Sint-Henricus Ulo school verbonden was, is hij nu de laatste jaren in dezelfde functie werkzaam aan de Sint Jacobaschool aan de Lanckhorstlaan. De tweede jubilaris, broeder Tarcisius, is directeur van Huize „De la Salie" aan de Herenweg en hij is thans als leerkracht verbonden aan de Sint Henricus Ulo school. Daarvoor is hij enige jaren hoofd geweest van de Sint Jozefschool en de Sint Aloysiussehool. Deze in Heemstede door gebrachte jaren werden enige tijd onder broken. doordat broeder Tarcisius toen voor studie in het Moederhuis van zijn Congregatie in Rome verbleef. Verder is hij nog enige jaren directeur geweest van het parochiaal zangkoor van de St. Bavo- kerk aan de Herenweg. De heer J. A. Moorman is nu zeven jaar aan de Sint Jozefschool in Heemstede werkzaam, maar het grootste deel van zijn leven heeft hij doorgebracht in het voormalige Nederlands Indië. waar hij zich drieëndertig jaar aan het onderwijs heeft gewijd. Met zijn echtgenote en acht kin deren heeft hij de Japanse bezetting in een kamp moeten doorbrengen. Hoewel dc eigenlijke data van deze drie jubilea op verschillende dagen vallen, heeft men de huldiging om practische redenen op deze ochtend geconcentreerd, welke met een plechtige Hoogmis in de St. Bavokcrk werd ingezet. Daarop kwamen de leerlingen van de Sint Henricusschool in het R.K. vereni gingsgebouw bijeen, waar de jubilerende broeder Tarcisius in aanwezigheid van de heren Teunissen, Van den Berg en Peper- kom van het kerkbestuur werd toegespro ken door pastoor C. W. van Mierlo. Deze herinnerde er aan, dat broeder Tarcisius was opgevoed in de geest van Jean Bap- tiste de la Salie, waarna hij de beginselen van deze heilige met grote ijver en vol harding gedurende 25 jaar trouw gebleven is. Verder noemde spreker hem een vol maakt onderwijzer, niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk, die destijds zijn onderwijzersakte met het hoogste aantal punten heeft behaald. Vervolgens memo reerde pastoor Van Mierlo, ciat net Kna penkoor, dat broeder Tarcisius vroeger onder zijn leiding heeft gehad, mede via de radio vermaardheid geniet. 'rensioixe over handigde spreker de jubilaris namens kerkbestuur, schoolbestuur, parochie en ouders een Daar boekwerken en een kist sigaren welke geschenken door de heer J. Steenbrink, namens het onderwijzend personeel en Wim Apon namens de B- cursus eveneens niet sigaren werden aan gevuld. Nadat broeder Tarcisius woorden van dank had gesproken, werd de jeugd nog een uur bezig gehouden door het duo Lou ten Bosch. Daarna vertrok pastoor Van Mierlo naar hot Minerva-theater, waar de leerlingen van de Sint Jacobaschool en de Sint Jozef school met enige films waren bezig ge houden. Hier wendde de pastoor zich eerst tot broeder Godfried, om hem dank te betuigen voor zijn mooie arbeid als op voeder van de katholieke jeugd. Als ge schenk overhandigde spreker een paar boekwerken en sigaren. Vervolgens noem de hi.j dc heer Moorman een der allerbeste onderwijzers, <iie er bestaan, waaroi) nijm ker er aan herinnerde, dat dc jubilaris een langdurige loopbaan bij het onderwijs in het voormalig Nederlands Oost-Indië ach ter de rug heeft, waar verscheidene mis sionarissen vol lof waren over de wijze, waarop de heer Moorman zijn taak ver vulde. Zelfs heeft deze een hoge positie aan het gouvernement geweigerd, omdat hij zich geheel voor het katholiek onderwijs wilde geven. Ook hem wenste spreker ge luk, waarna hij mevrouw Moorman bloe men. de jubilaris een leunstoel en sigaren aanbood. De ochtend werd met een film gesloten. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Ravo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag van tot 4 uur, door George Robert luidt: 1 Fuga g kl. f„ .1. S. Bach; 2. Partite diverse sopra„Sei gegriisset, Jesu gütig", J. S. Baeh; 3. a. Sarabande grave, b. Soeur Monique (Rondeau). Fr. Couperin; 4. a. Noël: Or nous ditte Marie, b. Les Cloches; N. le Begue; 5. Suite gofhique. Introductionf Choral. Menuet gothique, Prière, Toccata. L. Boëllmann. Het zilveren priesterfeest van dr. A. A. Olierook, pastoor van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal is Dinsdagavond in de aula van het Men del College besloten met een parochiale feestavond. Wanneer men zo'n avond bij woont voelt men dat het eigenlijk geen zin heel't er achteraf critische geluiden op te laten horen, wr neer uit alles blijkt, dat het op de eers.c plaats gaat om een manifestatie van hartelijkheid, een hulde betoon aan een man, die de inspanning van velen heeft opgewekt zonder daarin zelve een actief aandeel te leveren, zijn de die inspanning te'zijner ere. Men kan hoogstens bedenkingen opperen tegen de vorm, waarin men die hulde heeft gego ten, vooropgesteld natuurlijk, dat daar voor reden aanwezig is. Nochtans blijf ik het een precaire aangelegenheid vinden. De goede bedoelingen wegen soms zwaar der dan de uitkomst en ik meen wel, dat zulks in dit geval van toepassing is. De parochianen boden de pastoor op zijn feestavond allereerst een „panegyriek" aan, dat wil zeggen een soort elementaire samenvoeging van declamatie, toneel, zang, ballet en muziek, beschrijvende de schepping en de zondeval van de mens, de bevrijding uit de zonde door de komst van Christus, welke in het sacrament van het priesterschap een blijvende en zegenrijke bekroning vindt. Een ode aan het priester schap in laatste instantie, welke langs de weg van vele tableaux tot stand komt. Ik kan niet zeggen, dat ik er bijzonder door ben getroffen, tenminste niet voor wat be treft de constructie van deze panegyriek die wel heel erg simplistisch en dilettan tisch was. Als excuus geldt dat men ze pas drie weken voor de uitvoering heeft sa mengesteld. Er bleek geen andere oplos sing mogelijk voor een spel, waarin de pa rochianen in al hun geledingen aan bod komen. Men kan zich afvragen, waarom men dat pas drie weken voor de uitvoe ring heeft ontdekt. Maar dat is een kwes tie van organisatie, waarop ik niet in wil gaan. Er kwam in ieder geval wel mee tot uiting, dat de parochie als zodanig bereid was vele uren op te offeren voor een zo groot mogelijke prestatie. De panegyriek zelf leent zich niet voor een uitvoering elders, al zijn er gemakke lijk verbeteringen in aan te brengen, die inzonderheid de balletten betreffen. Een balletje te doen uitvoeren terwijl een koor het „Laudamus" zingt is al een gewaagde onderneming, maar wanneer dan de ex pressies in geen enkel dramatisch verband staan tot tekst en muziek wordt het zin loos en ridicuul. Er zijn meer van die kwalijke episodes, die een heel ander effect hadden dan bij de samensteller voorzat. Doch genoeg hierover. Wat aan de eisen der uitbeeldingskunst meer beantwoordde was de voorstelling van Calderons „Pas op de stille waters" in de vertaling van Bernard Verhoeven. De voorstelling genoot veel bijval en mocht, gezien de beperkingen der omgeving, zeker niet onverdienstelijk heten, al geloof ik dat een beoordeling beter op haar plaats is, wanneer het stuk in de schouwburg wordt gespeeld met die décors, die er het fleurig aanschijn aan verlenen, dat alleen maar inspirerend kan werken, Nel Langeveld had „dat" (wat Calderon bedoelt) in de vereiste mate en om haar heen groepeer den zich de jonkers in ridderlijke en pot sierlijke verschijning. Ik hoop de voorstelling herhaald te zien om haar beter recht te doen wedervaren dan nu billijk en mogelijk is. Aan het slot van de avond sprak de jubilerende pastoor vele hartelijke woorden van dank en deed zijn uittocht te middernacht onder kwin- kelende lampionnenschijn. P. W. FRANSE Met een stevige handdruk draagt de heer J. Verheid de nieuwe Haarlemse stadsbus over aan de directeur der N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, wiens echtgenote al bij de ingang instap-klaar staat. Tussen de directeuren van carrosseriefabriek en ver voermaatschappij in ontwaart men de chef van de technische dienst van de N.Z.H., de heer H. J. Kapteyn, achter de heer Jurrissen de heer P. H. Scheurleer, eveneens van de technische dienst. Vanmorgen is de eerste autobus van een serie van 55 wagens voor het Haarlemse stadsnet op het terrein van de carrosserie- fabriek Verheul in Waddinxveen overge dragen aan de directie van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij. Het twee de exemplaar zal nog deze weck volgen. Daarna zullen tot en met Augustus gere geld zeven bussen per maand worden afge leverd. Op 15 September zullen er twintig in Haarlem rijden. Daarna volgt een gelei delijke aflevering, welke op 1 Februari 1956 voltooid zal zijn. De vierde of vijfde bus van de serie zal op de tentoonstelling E 55 in Rotterdam worden geëxposeerd. De directeur van de Noord-Zuid-Holland se Vervoermaatschappij, de heer J. J. Jur rissen, die met de beide chefs van de tech nische dienst, de heren H. J. Kapteyn en P. H. Scheurleer, in Waddinxveen bij de over dracht aanwezig was, zei ons vanmorgen, dat de nieuwe aanwinst van het wagenpark zijn stoutste verwachtingen had overtrof fen, zowel wat rijkwaliteiten als de afwer king van in- en exterieur betreft. Hij was dan ook buitengewoon tevreden en hij hoopte, dat het Haarlemse publiek zijn ge voelens zou delen. „Als ik zo'n bus zie, vraag ik me af of we het vijftien-cents ta rief wel kunnen handhaven!" zei hij schert send. De proefritten ter instructie van de chauffeurs zullen op korte termijn begin nen. Wij herinneren er aan, dat deze bussen gebouwd zijn op een Leyland-Holland- ADVERTENT1E Goach-chassis en plaats bieden aan dertig zittende en 34 staande passagiers Zij zijn negen meter dertig lang en twee meter veertig breed en voorzien van de nieuwste snufjes, als omroepinstallatie (voor het af roepen der stopplaatsen) en gecombineerd optisch-acoustisch stopsein. De motor van 90 pk. is onder de vloer aangebracht, het geen de bestuurder een grote bewegings vrijheid waarborgt bij het bedienen van zijn passagiers. Zijn taak wordt ook verlicht doordat hij geen frictiepedaal behoeft te bedienen en door de half-automatische ver snelling. Tenslotte is de bekende groene concernkleur vervangen door het parelgrijs van de nieuwe toerwagens. ADVERTENTIE Tijdens het achteruitrijden van een vrachtauto bij het tweede pontveer van het AmsterdamRijnkanaal te Diemen is de 59- jarige gehuwde H. B. uit Diemen. die in kennelijke staat verkeerde, onder de auto geraakt, en ter plaatse overleden. Hiervoor bestaat enorme belangstelling. Dag en nacht wordt bij Hoboca gewerkt om aan alle aanvragen te voldoen. Dat de Hoboca- bonnen zo geweldig in trek zijn is geen won der. want wie had ooit durven dromen, dat thans iedereen gratis met de trein mee kan. De 10.000 winkeliers, verspreid over heel Nederland, die de Hoboca-bonnen gratis aan hun klanten uitreiken, komt dan ook een woord van warme dank toe. Het aardigste is. dal alle HOBOCA-bonnen en haar door de NED. SPOORWEGEN gewaarmerkte reis- chèques, geldig blijven tot 1 Jan. 1958 en steeds te gebruiken zijn, wanneer men wil. Jongen keerde terug. Via de radio is Dinsdag een bericht verspreid van de Haar lemse politie, waarin opsporing verzocht werd van een zeventienjarige jongen uit Haarlem-Noord. In de loop van de aund is de jongen in zijn ouderlijke woning terug gekeerd. De directeur der Volksgezoridheid had er bezwaar tegen, dat de overhandiging van het petitionnement in zijn werkkamer roerd gefotografeerd. Daar om maakte de foto graaf maar een plaat je van de artsen toen zij na het bevredigen de onderhoud met deze functionaris het departement verlie ten. De woorden „om vele levens" op de luifel - onderdeel van zen lange spreuk wel ke op dit. vroegere flatgebouw aan de Haagse Zeestraat is aangebracht - schij nen wel bijzonder toe passelijk op het hoge doel dat de artsen zich met hun actie hebben gesteld. Van links naar rechts de artsen H. D. G. A. Immink, voorzitter van dc afdeling Haar lem en omstreken van de Maatschappij lot Bevordering der Ge neeskunst, L. Wijn berg uit Heemstede >.n dr. R. Vcdder uit Haarlem. Zoals wij in ons blad van gisteren reeds meedeelden heeft een delegatie van drie Haarlemse artsen Dinsdagmiddag op het ministerie van Sociale Zaken de petitie tot hel behoud in ongerepte staal van het bos hij het Huis te Vog^'enzang aangeboden. Het aantal artsen in Haarlem en omgeving dat. dit verzoekschrift in hel belang der geestelijke volksgezondheid in deze streek heeft ondertekend, was door een paar na gekomen handtekeningen gestegen lot over de 160. Omstreeks half vier werd de delegatie, waaronder de voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, ontvangen door de directeur der Volksgezondheid, dr. H. J. Dijkhuis, die de directeur-generaal, prof. dr. P. Muntendam, die met vacantie is. verving. Dr. Dijkhuis heeft, de Haarlemse dokters ieer welwillend ontvangen, naar dezen na afloop van het onderhoud meedeelden. Per soonlijk voelde de directeur van de Volks gezondheid bijzonder veel voor de argu menten van de Haarlemse medici cn hij zegde dan ook toe. dat hij het petitionne ment zeker onder de aandacht van de be trokken ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Verkeer en Waterstaat zou brengen. Bovendien zal een afschrift van de petitie worden gezonden naar de leden van de Eerste en Tweede Kamer dei- Sta ten-Generaal. De eensgezindheid waar mee de Haarlemse artsen het verzoekschrift hebben gesteund duidt er wel op. dat de medische stand algemeen het belang van het behoud van e<m recreatiegebied, waai de stilte der natuur nog is tc vindon, in ziet. Dit is le opmerkelijker, daar dol.Iers in het algemeen nooit veel voor agitatie en actie voelen: een zaak moet wel werke lijk van groot gewicht zijn willen zij col lectief in het geweer komen. Nu het Hildebrandmonument van pro fessor Bronner maar niet naar Haarlem schijnt te willen komen, hebben B. en W. en de Haarlemse raad maar besloten naar Arnhem te reizen om de door haar voor geschiedenis vermaarde beeldengroep in het Sonsbeekpark, waar zij deze zomer geëxposeerd is, te bezien. Vergezeld van afdelingschefs, bedrijfs directeuren, de directeur van het Frans Hals-museum en de beeldhouwer Mari Andriessen als deskundige beoordeelaars is vanmorgen het ongeveer veertig per sonen omvattende gezelschap in twee com fortabele reiswagens van de de NZH van de Grote Markt vertrokken. Omdat uiter aard de bezichtiging van het Hildebrand monument geen dagtaak vormt, heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt tevens een bezoek aan het Arnhemse ge meentemuseum te brengen, ter verstevi ging van de inzichten ten opzichte van de eventuele bouw van een museum voor moderne kunst in Haarlem. Vanavond hoopt men met de aldus verrijkte kennis in de Spaarnestad terug te keren. Het Hildebrandmonument heeft enige jaren geleden in maquettevorm een dag in de Kleine Hout model gestaan en was in werkelijkheid le zien op de in 1953 in de Vleeshal gehouden Hildebrandtcntocnstel- ling. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: P. B. van Benituni. Amsterdam; G. K. David, Amsterdam; niej. G, M. C. van Diepen, Maracaibo (Ven.); J. J. Faber, 's Graven- hage; J. M. M. Hermans, Weert: J. D. Hoo- gerbeerts. Malang; L. Hyams, U.S.A.; J. C. H. Meyer, Amsterdam: A. J. Otto. Velsen; mej, M. Pais, Haarlem: P. J. C. Rosenboom, Dordrecht: mej. L. H. Salony Dockum, Am sterdam; R. M. Schuilenburg. 's Gravenhage; mej. M. Wilmering, Pladjoe (Ind.)A. Druk ker, Schagen. 's Gravenhage. Notarieel examen 2e ge deelte: M. Sanderse te Zeist. ADVERTENTIE Garage: Twijnderslaan 35 HAARLEM. 21 Juni 1955. ONDERTROUWD: 20 Juni. H. O. van de Wal! en A. J. Meijer; 21 Juni. D. Antonisse en C. Lingeman; C. P. Berkhout en J. M. van Veen. GEHUWD: 21 Juni. S. C. Bijl on J. A. Over- beck; G. van der Werff en C. A. M. Kuhl- mann. BEVALLEN van een zoon 18 Juni. L. B. Stoelhorst—Errners; 19 Juni, M. M. Glandorf Sijm; A. K. A. Kool—DieperinU; 20 Juni, W. J. Th. Sewalt—Schoor 1: L. G. Rozema Zwemmer: 21 Juni, E. Boerma—Wijsmuller. BEVALLEN van een dochter: 20 Juni. G. E. Meester—van der Schoor; B. J. van ZonneveldVester; 21 Juni, J. H. Smit—de Jager. OVERLEDEN: 19 Juni G. F. van der Mije Rleumink. 62 j.. Koningstraat: H. C. Cobe- lens. 79 j.. Soutmnnstrnnt; P. Gilsen—Koop- mans. °0 j. Westerh. utparlc; R. van 't Hof, 79 j.. Marsstraat; 20 Juni. IJ. de Vries. 82 j.. Generaal Bothastraat; G. Storm. 71 j„ Raad huisstraat: C. van Looij. 74 j.. Schoterweg; li. Tuin. 59 j.. Byzantiumstraat; G. J. van der Ben—Botermundt, 68 j.f Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7