v. Duivenboden's Interieurverz. ALASTO R E! Compl. Won. Inr. ,/t Hollandse Huis Openbare kleuterschool Overveen volgend jaar gereed Ir. Kraayenga sprak over de bevloeiïng van bollengronden Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad v. d. BERG's Woningtextiel 8. A. CASSEE Zonen - Woninginrichting Kilo's slanker BonKorets Hi He gom Bennebroek BALASTORE Balastore Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Driejarig jongetje door auto aangereden Zomerzegels brachten in Bennebroek 792,04 op Engelse motorrenner bij oefenrit verongelukt OP ZANDVOORTS CIRCUIT Organisatie en beheer van de brandweer Verbetering wachtgebouw op begraafplaats Nieuwe verwarmingsinstallatie Subsidie Economische Academie Onderwijs aan Zandvoortsc spraakgebrekkigen Subsidie Oranjevereniging Ook oliestookverwarming in het badhuis Wilhelminaschool wordt vernieuwd Helicopterlandingsterrein wordt gereed gemaakt Wijziging legesverordening Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om Benoeming lid in raadscommissies Wethouder Rohling-beker naar de Bornwaterschool Werk „Witte Kruis" in Bloemendaal Wijkgebouw in De Glip op 9 Juli in gebruik Aanbesteding in September te verwachten Wielerclub De Bollenstreek „La Somnambule" in Bloemendaal Inbraak in Bos en Hoven- school in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 2 3 JUNI 1955 (Van onze correspondent in de bollenstreek) De Vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur heeft Woensdag in „De Witte Zwaan" in Lisse haar algemene ledenvergadering gehouden, waar, zoals gebruikelijk, een van de onderzoekers de gelegenheid kreeg enkele mededelingen te doen over de proeven, die er werden genomen. Ditmaal vertelde ir. D. H. Kraayenga enkele feiten omtrent proeven op het gebied van de waterhuishouding van bloembollengronden. In de jaren na de oorlog zijn de bloembollenkwekers er toe overgegaan hun gewassen te besproeien. Over het nut hiervan is onder de bloembollenkwekers verschil van mening ontstaan. Er zijn heftige voor- en tegenstanders en dus is de wetenschap er zich mee gaan bemoeien. De opgezette proeven zijn eigenlijk nog een zoeken en tasten naar de juiste metho de en bovendien zijn zij zeer incidenteel, omdat alle tuinen verschillend zijn. Twee types heeft men echter gevonden in de tuin achter de Rijkstuinbouwschool in Lisse; de tuin met een gestoord bodemprofiel en de tuin van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek met een ongestoord pro fiel. De verschillen in uitkomsten zijn ook navenant. Een bewijs, dat er beslist niet gegeneraliseerd mag worden. De proeftuinen zijn op verschillende ni- veaux gebracht en wel een op het normale N.A.P., een op 10 en een op 20. De laatste is na de eerste proeven al afgeval len en vervangen door plus tien. Men is tot de conclusie voor deze tuinen gekomen, dat het geven van extra water geen invloed op de oogstopbrengst heeft gehad. De tulpen groeiden op de N.A.P.- tuinen het best, daarna 10 en dan 20. De invloed van de regenval was zeer on geregeld, alleen kon worden gezegd, dat de opbrengsten op de blanco tuinen het best was. Ook in de volgende jaren lever den de tulpen op dezelfde niveaux een dergelijk beeld op. De broei was het best op de droogste tuinen. De hyacinten bleken de beste opbrengst te geven op 10 N.A.P. Ook zijn er proeven genomen om enig verband te vinden met de regenval. De bollen die altijd droog hadden gestaan leverden op 28 December op de verschil lende niveaux bij elkaar 35 bloeiers op en die van de onbehandelde velden slechts 15. Hierbij is geen rekening gehouden met de kwaliteit. Ir. Kraayenga kwam dus tot de conclu sie, dat de hoogteïigging van de tuinen om een optimale opbrengst te verkrijgen zeer verschillend moet zijn. Bij de proeven met het controleren van de grondwaterstand is men ook tot zeer interessante conclusies gekomen. De „ge stoorde" tuinen trekken zich niet veel van de grondwaterstand aan, in tegenstelling tot de „ongestoorde". Zij reageren wel op regenval. Men heeft ook ontdekt, dat men de gestoorde tuinen beslist niet moet af- zanden. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKoreis geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKoreis werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKoreis, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES SPREEKUUR BURGEMEESTER Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat het spreekuur van de burgemeester van Killegom op Maandag 27 Juni a.s. niet zal worden gehouden van 17.3018.30, doch van 1819 uur. Op de Van der Endelaan in Hillegom had een aanrijding plaats die nog goed is afge lopen. Het driejarig zoontje van een fami lie- wonende aan de Vinkelaan stak de weg over zonder op het verkeer te letten. Een Zweedse personenauto naderde, waarvan de chauffeur niet tijdig kon remmen. De kleine kreeg schaafwonden aan hoofd en benen. STRAATPREDIKING Vanwege de Gereformeerde Evangelisa tiecommissie zal Zaterdagavond in Hille gom een openluchtsamenkomst gehouden worden in de Hoofdstraat tegenover het postkantoor. Spreker zal zijn de heer P. de Vries. Het Evangelisatiekoor verleent me dewerking. ANJER-COLLECTE De jaarlijkse anjercollecte zal in Hille gom gehouden worden in de week van 27 Juni tot 2 Juli. Steun aan het Anjerfonds wil zeggen steun aan alle culturele leven. Collectrices voor dit doel kunnen zich op geven bij mevrouw Verbeek-Stoel, Hoofd straat 166. De opbrengst van de door het comité Bennebroek verkochte zomerpostzegels en kaarten bedraagt f 792,04, hetgeen neer komt op een nettobedrag van c.a. f 270. Hierbij is geen rekening gehouden met de aan het postkantoor verkochte zomerpost zegels. Vochtigheid De vochtigheid van de grond is ook ge meten. De tulp reageert niet op verschil len in vochtigheidsgraad, de hyacinten wel. Voorts neemt men op het ogenblik geo logische proeven, waarbij werd ontdekt, dat de tulpen op de zandgronden sneller groeien dan op de klei. In Breezand waren ze het verst in ontwikkeling. Dan kwam Lisse en ver achteraan kwam Bovenkar- spel. Dit jaar is dezelfde proef uitgebreid met Haamstede en Fijnaart. Hierbij bleken dezelfde verschillen te zien. De bollen uit Bovenkarspel broeien vlugger. Ir.Kraayen ga liet er zich niet over uit of dit een kwes tie van minder vochtigheid is, hergeen in vakkringen wel wordt beweerd. Tenslotte deelde ir. Kraayenga mede, dat het diep omwerken van de tuinen tegen woordig veel met draglines wordt gedaan, daar het diepdelven met bronbemaling door een gebrek aan werklozen niet meer moge lijk blijkt. Gebruikt men echter draglines dan dient men wel advies te vragen aan de rijkstuinbouw voorlichtingsdienst. Boven dien moet men er allereerst voor zorgen, dat het gebruik van een dragline gepaard gaat met een bronbemaling. In de plaats van de heer G. van der Marei werd de heer D. Jonker uit Andijk in het bestuur gekozen. Nadat de voorzit ter de heer A. J. Braam, de vergadering had gesloten, begaf men zich naar de proef tuin om het werk van de onderzoekers nader te bekijken. Woensdagavond omstreeks zes uur is de Engelse motorrenner P. S. Harris op het circuit van Zandvoort tijdens een oefenrit verongelukt, waarbij hij een groot aantal schaafwonden en enkele inwendige kneu zingen opliep Tijdens dit ritje op het, voor hem onbe kende, circuit reed Harris bij de bocht over de Hunserug rechtdoor inplaats van rechtsaf te slaan. Hij kwam in het zand naast de baan terecht en bleef bewuste loos liggen. Dokter C. F. M. Robbers, ijlings gealarmeerd, verleende hem de eerste hulp en constateerde inwendige kneuzingen en bloedingen, waarvan hij de aard echter niet ter plaats kon vaststellen. Per ziekenauto is de motorrenner naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Zijr. toestand is niet direct zorgwekkend te noemen. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een ontwerp doen toekomen, regelende de organisatie en het beheer van de gemeen telijke brandweer. Daar het besluit tot vast stelling van deze regelen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft en binnen drie jaar na het inwerking treden van de wet voor 25 Augustus tot stand dient te zijn gekomen, verzoeken B. en W. de raad aan dit ontwerp, dat werd opgesteld in over leg met de districtsinspecteur van het brand weerwezen te Haarlem en de commandant van de brandweer, zijn goedkeuring te hech ten. Wat de sterkte van het personeel betreft, zal dit in Zandvoort bestaan uit tenminste drie bevelvoerenden. waaronder een com mandant. alsmede tenminste 20 manschappen. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor. een crediet van 3950.— beschikbaar te stellen om het op de algemene begraafplaats staande stenen gebouwtje, dat bij slecht weer als aula dienst doet. wat op te knappen, in afwachting van de bouw van een aula op de in de naaste toekomst te vergroten begraaf plaats. Het gebouwtje zal dan van binnen en van buiten worden geschilderd, een toilet zal worden bijgebouwd, terwijl een oliestook- hetelucht-kachel zal worden geplaatst. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor. een crediet van 23.000.be schikbaar te stellen voor vernieuwing van de centrale verwarmingsinstallatie, in ge bouw Raadhuisplein 4, waarin zijn onderge bracht de kantoren van publieke werken, ge meente-ontvanger, huisvesting en het bad huis. De huidige verwarmingsketel blijkt n.l. van te geringe capaciteit en functionneert gebrekkig, zodat vervanging door een nieuwe ketel noodzakelijk is. Bovendien moeten in enkele vertrekken radiatoren worden bijge plaatst, leidingen worden verbeterd en een nieuwe schoorsteen worden gemetseld. Men acht het tevens wenselijk, na deze vernieu wing tot stoken met olie inplaats van met cokes over tegaan, hetgeen een besparing van pl.m. 600.per jaar zal geven. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor aan de stichting voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem, welke cur sus door één leerling uit Zandvoort wordt bezocht, een subsidie van 50.per cursist per jaar toe te kennen, dit jaar ingaande. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, een bedrag van 2000 beschik baar te stellen voor het geven van onder wijs aan spraakgebrekkigen en tevens tot de regeling van dit onderwijs over te gaan, daarmede het voorbeeld van andere ge meenten volgend. Uit een opgave van de beide schoolart sen blijkt n.l. dal een 30-tal leerlingen dei- lagere scholen voor dit onderwijs in aan merking zou komen. De spraak- en muziek-paedagoge, mej. L. Molkenboer, heeft zich bereid verklaard dit onderwijs, in voortdurend overleg met de beide schoolartsen, op de scholen te geven en wel elke week aan iedere leer ling een half uur. De kosten van de lessen 5.per uur) zullen door ce ouders moeten worden ge dragen, tenzij mocht blijken dat zij daartoe niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn, in welke gevallen deze kosten voor rekening der gemeente zouden komen, t.z.t. zullen B. en W. zich dan tot deze ouders wenden met de vraag of zij genegen en in staat zijn de verschuldigde kosten geheel of gedeel telijk te betalen. Voor de aanschaffing van leermiddelen is een bedrag van 25 oeno- digd, hetwelk in het totaal van het ge vraagde bedrag is inbegrepen. De Oranjevereniging „Zandvoort" heeft zich met een verzoek tot het gemeentebe stuur van Zandvoort gewend, om de ver eniging 2500 subsidie per jaar te ver lenen. Het bestuur is n.l. van oordeel, dat de vereniging haar activiteit alleen dan ten volle kan ontplooien, wanneer de gemeente financiële steun verleent. Hoewel de ver eniging 1000 per jaar ontvangt aan con tribution, staan de uitgaven, welke de ver eniging dit jaar van plan is te doen, n.l. pl.m. 4000 in geen verhouding tot de in komsten, zelfs niet wanneer door het voor nemen, evenals in 1954, ook deze zomer een grote ledenwerf-actie te voeren, de opbrengst der contributie tot 1500 zou stijgen. De exploitatierekening 1954 sluit met een batig slot van 1089,03. De commissie voor de financiën meent echter, dat voor 1955 met een subsidie van 1500 kan worden volstaan, evenals dat in 1954 het geval was, terwijl men zich over het subsidiebedrag voor 1956 en volgende jaren eerst wil uit spreken, wanneer de financiële resultaten over dit jaar bekend zijn. B. en W. zijn het eens met het standpunt der commissie en adviseren de raadsleden aan de Oranjevereniging „Zandvoort" dit jaar 1500 subsidie toe te kennen. Wanneer de centrale verwarmingsinstal latie van het gebouw Raadhuisplein 4 zou worden vernieuwd en met olie zou worden gestookt, is de vraag gerezen, of hei niet wenselijk zou zijn, ook de ketel welke bestemd is voor het badhuis en welke in dezelfde kelder is geplaatst als de ketel voor de overige vertrekken in dit gebouw, met olie inplaats van met cokes te gaan stoken. De kosten van omschakeling van cokes naar olie zullen 4000 bedragen. B. en W. achten deze uitgave, onder overlegging van een eveneens gunstig ad vies van de commissie voor de bedrijven, verantwoord en adviseren de raad, dit be drag voor bovengenoemd doel beschikbaar te stellen. B. en W. van Zandvoort adviseren de raadsleden, financiële medewerking te ver lenen voor enkele vernieuwingen aan de Wilhelminaschool, tot een totaalbedrag van 28.500. Het betreft een definitieve afscheiding van het schoolterrein, in verband met de uitbreiding van het schoolgebouw en de stichting van de kleuterschool, waardoor de bestaande muur langs de Lijsterstraat moet worden gesloopt, omdat deze een on juiste begrenzing en weinig fraaie afslui ting van het schoolterrein geeft. Voorts het bouwen van een rijwielstalling voor 50 rij wielen, waarvoor de plaatsing van een een voudige houten loods door B. en W. echter niet aanvaardbaar wordt geacht. Tenslotte een vergroting van de bestaande speelplaats en de aanleg van een speelveld als oefen plaats voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen. B. en W. hebben echter het voornemen, over de uitvoering der werkzaamheden zich nog nader te beraden, met name, wanneer het bedrag der geraamde kosten door de gemeente beschikbaar zou moeten worden gesteld. De gevraagde medewerking tot het beschikbaar stellen van de benodigde gelden achten B. en W. echter wel verant woord. 525.beschikbaar stellen voor het maken van een betonnen muurtje voor een zandbak op het speelterrein van de kleu terschool, achten B. en W. niet wenselijk, daar dit volgens het college kosten zijn, welke gerekend dienen te worden bij de totaalbouw van de kleuterschool. GESLAAGD De heer J. Gebe te Zandvoort, wonende Thorbeckestraat 15, slaagde deze week te Rotterdam voor het vak-examen détail handelaar in gramofoonplaten. Van de twaalf candidaten werden er zes afgewezen. De dienst van publieke werken te Zand voort is aangevangen met het leggen van het tegelplateau dat bestemd zal zijn als landingsplaats voor de helicopterdienst, die op 1 Juli wordt geopend. Ook de afraste ring er omheen is men begonnen te plaat sen. Het terrein is gelegen aan de West zijde van het caravancamp op het duinter rein, dat dit camp afsluit. De Zandvoortse gemeenteraad zal Dins dag 28 Juni des avonds om 8 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Als eerste van de 12 punten tellende agenda zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen tot wijziging van de legesverordenmg in hoofdzaak betreffende de heffing van leges voor de afgifte van jachtacten. Deze is na melijk nog gebaseerd op de oude wet, ter wijl de nieuwe jachtwet op 15 Juni in wer king trad. B. en W. zien geen aanleiding, de gemeentelijke leges op een lager bedrag dan het maximaal toegestane te bepalen, t.w. 10 voor de algemene en 3.50 voor de bijzondere acte. Voorts wordt voorge steld, bij huwelijk voortaan het familie hoekje gratis af te geven en voor een du plicaat 1.50 in rekening te brengen. ADVERTENTIE <t» O O R t> C H T I G C ÏOUftORPW *61» Alle afmetingen voorradig H LANGE VEERSTRAAT 28 Telefoon 21379 Alle maten voorradig bij JULIANAPARK 30-32 Haarlem-Noord - Tel. 11002 BALASTORE verkrijgbaar bij ZIJLSTRAAT 83 Telefoon 11307 Sinds 1892 in elke gewenste breedte levert U met alle service Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 Door het bedanken van mr. H. M. Por- renga als raadslid moet in de daardoor ont stane vacature in enkele raadscommissies worden voorzien. B. en W. van Zandvoort stellen voor, hiertoe in de vergadering van 28 dezer over te gaan, te weten in de com missie van. bijstand voor de bedrijven, in die voor sociale en culturele zaken, het al gemeen bestuur- van stichting „Touring Zandvoort" en de contactcommissie „cul turele belangen". Mr. F. P. Th. Rohling, oud-wethouder van de gemeente Bloemendaal, heeft Woensdag middag de „Wethouder Rohlingbeker" uitge reikt aan de vertegenwoordigers van de Bornwaterschool, de openbare school voor lager onderwijs in Bloemendaal, aan Hannie Eichhorn en Randolph Kuiper. Mr. Rohling deed dit op het schoolplein van de Juliana- school. nadat op het nabij gelegen gemeente lijk sportterrein aan de Vrijburglaan de jon gens het kastie-tournooi hadden uitgespeeld. Des morgens waren op hetzelfde veld micro- korfbalwedstrijden voor de meisjes gehou den. Deze wedstrijden waren met de reeds Zaterdagmorgen in „Stoop" gehouden zwem wedstrijden alle bestemd voor de leerlin gen uit de vijfde, zesde en zevende klassen van de lagere scholen in de gemeente Bloe mendaal onderdelen van het verleden jaar voor het eerst en nu voortaan jaarlijks te houden tournooi om de in 1954 door het ge meentebestuur van Bloemendaal beschikbaar gestelde verzilverde wisselbeker. Als de Bornwaterschool. die reeds in 1954 winnaar was, in 1956 hetzelfde goede resultaat behaalt als in de beide voorgaande jaren, dan blijft de wisselbeker definitief eigendom van deze school. De winnende Bornwaterschool heeft dit jaar veel concurrentie gehad van de Juliana- school, die na de zwemwedstrijden gelijk met de winnaar was geëindigd, en van de Aerden- houtse Vondelschool, die de tweede plaats be zette. De bekerhouder kreeg nog een her inneringsmédaille. Voor de beste meisjes- en jongensploeg waren eveneens médailles, die respectievelijk werden gewonnen door de teams van de Vondelschool en de school voor Christelijk Lager onderwijs te Bloemendaal. De einduitslagen waren (tussen haakjes het behaalde aantal punten bij zwemmen, micro korfbal en kastie): 1. Bornwaterschool 25.496 punt (13.496 - 6 - 6); 2. Vondelschool 21.496 punt (11.496 - 6 - 4) en Julianaschool 21.496 (13.496 - 4 - 4), 4. Bloemendaalse Schoolver eniging 15.915 punt (10.915 - 3 - 2), 5. Christe lijke lagere school te Bloemendaal 15.625 (9.625 - 0 - 6). 6. Koningin Wilhelminaschool 11.996 punt (9.996 - 2 -), 7. Sint Antonius- school 10.833 punt (6.833 - 2 - 2), 8. Thyo van Eeghen Instituut 8.666 (7.666 - 1 - -) en 9. Graaf Florisschool 7.163 punt (7.163 In het jaarverslag van de secretaris van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", de heer G. van Eek, over 1954 wordt gezegd, dat een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan met de oprichting van een consultatiebureau voor zuigelingen te Bloemendaal voor de wijken Santpoort-station, Bloemendaal en Overveen. Met medewerking van het gemeentebestuur kon dit bureau tot stand komen in de Born waterschool aan de Ign. Bispincklaan. Een tweetal kamers werd ter beschikking gesteld om daarin éénmaal per veertien dagen zitting te houden. De kinderarts mevrouw H. G. HuibregtseMeijerink heeft de leiding van het bureau. Op 3 Maart werd het consultatie bureau door de voorzitter van de afdeling Bloemendaal. dokter H. D. G. A. Immink, geopend. Het consultatiebureau voor zuige lingen bleek in een grote behoefte te voor zien. Sinds de opening werden er 21 zittingen gehouden met in totaal 310 consulten. Het bestuur heeft zich nog een taak gesteld, die op zuigelingenzorg moet volgen. Dit is de kleuterzorg. Het bestuur streeft er naar zo spoedig mogelijk met dit werk een aanvang te maken. Een andere wens, die zich nog dringender aandient, is die van het verkrijgen van een nieuw wijkgebouw. In het afgelopen jaar zijn door het bestuur ernstige stappen gedaan om hiertoe te komen. Het gemeentebestuur staat sympathiek tegenover de plannen tot het ver krijgen van een nieuw wijkgebouw, maar eerst zullen concrete plannen moeten worden voorgelegd, alvorens de gemeente in eniger lei vorm medewerking kan verlenen. De gezinsverzorging over 1954 had een tekort van 650; de gewone dienst sloot met een nadelig saldo van 388. Sinds 1 Septem ber 1954 is het aantal gezinsverzorgsters van drie op vier gebracht. Dit tekent de stijgende behoefte aan deze taak van het Witte Kruis werk. Het ledental was per ultimo 1954 1865 tegen 1911 een jaar daarvoor. In 1954 bedroeg het aantal bezoeken voor de ziekenverpleging door of bij de wijkver pleegsters totaal 7943, waarvan bij de patiën ten thuis 7397 en op spreekuur 546. Het aantal patiënten aan wie door de zusters hulp werd verleend bedroeg totaal 443. Het aantal gezinsverzorgingen (inclusief de vacantiedagen van de verzorgsters) bedroeg totaal 886 dagen in 36 gezinnen. Naar wij vernemen zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, op Zaterdag 9 Juli om drie uur het wijkgebouw voor De Glip, „De Prin- cehof', officiëel openen. Bij die gelegen heid zal ook het door Josje Smit vervaar digde tegeltableau in de hal, dat door de bewoners van de buurtschap wordt aan geboden, onthuld worden. Zoals men weet is de bouw van dit buurthuis, dat de accomodatie van een miniatuurschouwburg heeft, mogelijk ge worden door de opbrengst van de verma kelijkheidsbelasting op de Flora 1953. Door de wielerclub De Bollenstreek is een klassementswedstrijd gehouden over 40 km. Klassement 12 3 4 Willemse 2 1 1 1 Kaptein 1 2 2 2 Bruynen 4 3 4 4 Damo 7 5 3 3 v. d. Zwet8 4 5 5 Duwel 6 6 6 6 Dp 21 Mei 1953 be- iloot de gemeente- •aad van Bloemen- laai het voorstel van B. en W. aan te ne-' men om de Ovcr- veense architect B. N.A. de heer K. J- Aanstoot te belasten met het ontwerpen van een nieuwe openbare kleuter school te Overveen. Thans, ruim twee jaar later, zijn deze plannen gereed ge komen, niet omdat de heer Aanstoot zich niet direct aan het ontwerpen van de school had gezet, maar wel omdat er bijna twee jaar ver loren is gegaan om de moeilijkheden op te lossen, die waren gerezen over de plaats waar de school gebouwd zou moeten wor den. Het afbreken van de zogenaamde oude bollenschuur, waarin het Tinholtmuseum is gevestigd, bracht de aanhangers van deze collectie in het geweer. Om de Tinholtcolieetie te sparen werden plannen geopperd de zandbak aan de Vrij burglaan op te offeren en de nieuwe kleu terschool daar te plaatsen. Hoewel men van mening was, dat de zandbak toch maar zelden gebruikt werd, kwamen toen de buurtgenoten en anderen met bewijzen over de brug, dat er van de zandbak steeds zo'n groot gebruik gemaakt werd, dat men de kinderen de vreugde van het vertoe ven op deze plaats toch moeilijk kon ont nemen. Bovendien kwamen de naaste om wonenden met bezwaarschriften naar vo ren, dat de waarde van hun huizen zou dalen en zij het lawaai van kleutertjes in de omgeving van hun woning niet zouden waarderen. Na veel passen en meten werden tenslot te alle voor- en tegenstanders tevreden gesteld, toen werd besloten kool en geit te sparen en de school te bouwen in het ver lengde van het Tinholthuis, parallel met dit huis en met de Noordelijk gelegen Ko ningin Wilhelminaschool voor christelijk lager onderwijs op het terrein, dat nu deel uitmaakt van het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan en achter de Juliana school. Weer echter wordt hiermee bereikt, dat de school ingebouwd ligt tussen de om liggende huizen en daarmee wordt de ar chitect eigenlijk te kort gedaan, zoals dit ook al vroeger bij andere scholen in Bloe mendaal het geval is geweest. Inderdaad bouwde men scholen vroeger niet altijd aan de weg, omdat men dit lelijk vond. Maar in de laatste tientallen jaren is toch wel gebleken, dat ook een school een fraai architectonisch geheel kan zijn, dat er we zen mag en dat een deel uitmaakt van de gemeenschap. De indeling Architect Aanstoot heeft dus voor de kleuterschool in Overveen een plan ge maakt. dat inmiddels de plaatselijke schoonheidscommissie en de inspectrice voor het kleuteronderwijs, mej. A. Stoll in Amsterdam, is gepasseerd en dat nu ter goedkeuring ligt nadat ook B. en W. van Bloemendaal er hun fiat aan hebben gegeven bij de bouwkundig inspecteur in Den Haag. Daar is de bouw van de Overveense school een der zevenhonderd plannen, die daar nog op goedkeuring wachten. De tijd die hiermee gemoeid is varieert van twee tot zes maanden. Met in achtneming van de tijd, dat het Bloe mendaalse plan al naar Den Haag is ge zonden, mag worden aangenomen, dat te gen liet einde van deze zomer of omstreeks September de school kan worden aanbe steed. Het gebouw heeft een lengte van negen en dertig meter en een breedte van elf meter. De kleinste afstand met de Noor delijk gelegen Koningin Wilhelminaschool is dertig meter. Aan de Noordgevel be vinden zich de gangen, toiletten, vestibules en wasgelegenheden. Aan de Zuidzijde de lokalen. Er zijn vier lokalen ontworpen, drie leslokalen voor elk veertig kleuters van 7.5 x 7 vierkante meter en een speello kaal van 9,75 x 8,70 meter. Hierbij moest rekening worden gehouden met de alge meen geldende voorschriften, dat wordt gerekend dat voor elk kind in een speel lokaal 2,1 vierkante meter, in een leslo kaal 1,3 vierkante meter en op de speel plaats zes vierkante meter aanwezig moet zijn. Tussen het speellokaal en de overige lo kalen komt een keuken en een kamer voor het hoofd en voor de dokter. De lokalen zijn door een gang met elkaar verbonden, maar bovendien heeft de architect het systeem van de Units toegepast, waarbij elke klas een eigen ingang heeft en een eigen vestibule, garderobe, toilet en was gelegenheid. In het speellokaal kon boven de ver warmingskelder nog een klein podium worden geschetst, dat evenwel door de geringe hoogte alleen geschikt is de kin deren er iets te laten opvoeren. De hoogte boven het podium ligt tussen de 1.30 en 1.80 meter. Evenals bij de Aerdenhoutse kleuter school „Kleuterduin" een naam die werd ontworpen door de chef van de af deling Onderwijs ten Raadhuize, de heer J. F. Cassee de school, die eveneens door architect Aanstoot werd gebouwd, lig gen de gangen lager dan de hoogte van de lokalen waardoor behalve aan de Zuid zijde de lokalen aan de Noordzijde ook ra men hebben, dus licht en ventilatie. Ge zien de lange duur tussen het raadsvoorstel en de verwezenlijking en de bouw van de Een gedeelte van het ontwerp van het kleuterhuis aan de Vrijburglaan te Overveen. school en gezien de naam van de school in Aerdenhout zijn er stemmen opgegaan de nieuwe school in Overveen „Kleuterhoop" te dopen. Met de bouw zijn ongeveer zes maan den gemoeid. Indien de verder te behan delen weg gunstig gaat, zouden de kleu ters misschien in het laatste kwartaal van het seizoen 1955/1956 nog de nieuwe schooi kunnen gebruiken. Nederlands Ballet Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell geeft heden avond, zoals reeds aangekondigd werd, een voorstelling in Bloemendaals Openluchttheater, waar aan door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest medewerking wordt verleend. Peter Rester dirigeert. Het programma wordt geopend met „Les Sylphides" van Michael Fokine, op muziek van Chopin met Maria Huisman, Linda Manez, Johanna Zuiver en Aart Verstegen als solisten. Voor de pauze komen verder „Scènes de ballet" van John Taras op mu ziek van Igor Strawinsky en met costuums van Charles Roelofsz, waarin Willy de Ia Bye en Jaap Flier de voornaamste partijen vervulen en het duet „De blauwe vogel" uit „De schone slaapster" van Tsjaikofsky- Petipa, door Maria Huisman en Conrad van de Weetering. De avond wordt besloten met de nieuw ste aanwinst van het répertoire: „La Som nambule" van George Balanchine op door Vittoria Rieti gearrangeerde muziek uit twee opera's van Bellini, waarvoor Benno Wissing de décors en costuums maakte. De eerste Nederlandse uitvoering werd onlangs met ovationeel succes in de Amsterdamse Kunstmaand gegeven. Het werk is hier te lande vroeger enige keren door het Grand Ballet du Marquis de Cuevas (met Ethérv Pagava en Marjorie Tallchief) vertoond. Thans treedt Wiilv de la Bye in de titelrol op, Linda Manez als de coquette en Jaap Flier als de dichter. In de avond van Dinsdag 21 Juni of in de nacht van Dinsdag op Woensdag is in gebroken in de Bos en Hovenschool aan de Adriaan Pauwlaan in Heemstede. De da ders hebben van een ruitje in een deur aan het schoolplein de houten sponning wegge broken, waardoor zij de deur konden ope nen. Daarna werd de sponning weer in de deur gezet. Vervolgens hebben zij verschei dene lokalen doodzocht, waarbij in één klasse een kast werd geforceerd. Uit een zich daarin bevindend reispotje werd drie gulden vijftig meegenomen. In andere klas sen werden de zendingsbusjes opengebro ken en de dubbeltjes en kwartjes daarin eruitgehaald. De centen en stuivers vonden de dieven blijkbaar niet de moejte waard. Het juiste bedrag dat vermist wordt is uiteraard niet bekend. ONDERTROUWD: 22 Juni. W. Hogenbirk en B. Bolhuis; T. Baars en F. E. Beukers; P. A. Harren en G. P. van der Klashorst; Chr. van Damme en M. Schraal; F. Meier en A. I. M. Papegaaij; W. van der Reep en J. P. Vemooij; G. van Oudheusden en G. Verha gen; J. C. Niesing en G. E. Burghout; J. J. Jonkman en E. H. Kramer; B. Schumacher en M. Hulshoff; W. J. Sluijter en C. H. Ver hagen; P. Rippen en C. W. van der Werff; R ,L. van de Haterd en C ,M. van den Hoek; R. Simonis en C. Buhner; A. Spoor en C. Janssen: A. Verzcilberg en M. Papemeijer: J. A. Niterink en C. J. Tielens: D. Vermeij en H. Ruighaver; J. G. N. van Berkel en A. C. Hogeslag; Th. H. J. van Musscher en A. E. l-Iarmelink: J. Chr. F. Boonstra en A. M. J. van Ake; G. J. de Korte en A. M. Horn. GEHUWD: 22 Juni. F. A. Genemans en M. A. M. Uitermark; J. R. S. Scargo en A. W. Jansen; A. de Zwart cn H. A. Wilbert; J. C. Weijens en A. M. Ruigrok; A. Korlaar en G. Ramseier: C. J. Selhorst en C. C. Assendelft; G. N Bruns en Chr. J. Assendelft; C. Boe- rée en A. J. E. ten Wolde; J. Joren en L. de Jong; H. van Wijk en D. P. Beadle; J. J. Lamme en M. Wesbonk. BEVALLEN van een zoon: 21 Juni, H. J. van Waarde—Elferink; 22 Juni, A. E. Min- nisHartemink. BEVALLEN van een dochter: 21 Juni, J. Th. ThörigJansen; E. P. InpijnDroog; 22 Juni. H. RakkerVerkerk. OVERLEDEN: 20 Juni. H. M. Groenen- riaal 58 j„ Raafstraat: 21 Juni. M. H. Mooss- dorff—van Harten. 92 j„ Molijnstraat; E. Peters—Vogql, 42 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8