Mr. LUNS: „Dagen der nationale souvereiniteit zijn geteld" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De vrede eist wereldorganisatie" Brits-Amerikaanse steun voor Frankrijk in Noord-Afrika Herdenkingstoespraken te San Francisco Bikker kan aanspraak maken op ondersteuning Molotov accoord met de procedure te Genève Indonesische beschuldigingen Verlaging melkprijs in overweging Het woord is aan Amerikaanse helicopters en 20.000 man troepen uit Indochina naar Algerije Bevan weer gekozen in het „schaduwkabinet" Peróns positie is nog niet duidelijk Communistisch aanbod op Malakka afgewezen 69e JAARGANG No 292 VRIJDAG 2 4 JUNI 19 55 299e JAARGANG No 139 FRANKRIJK: Oost en West „Laat-teruggekeerde Duitser" ZUID-AFRIKA: critiek POLEN: „China' MEXICO: veto Hartelijk onderhoud met Dulles Koningin Elizabeth brengl staatsiebezoek aan Oslo CHINA: onderbroken Nehroe in Warschau geëerd als vechter voor vrede Dinsdag beslissing Van de negentien leden behoren er drie tot de linkervleugel Nieuwe constituante in Pakistan gekozen Perón in het geheim voor de derde maai gehuwd? Ronde-tafelconferentie voorgesteld Nederlander onder- directeur he wanen ings- controle-orgaan Duits protest op til hij SnHr-controlécommissie Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem- Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebooco Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p week 50 ct., p. kwartaal f 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SAN FRANCISCO (Reuter, Un. Press) De UNO-vergadering heeft gisteren een aantal redevoeringen aangehoord van mi nisters van Buitenlandse Zaken van diverse landen, uitgesproken ter gelegenheid van het tweede lustrum der UNO. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zeide in zijn toespraak onder meer: „De met elkaar in strijd zijnde strevin gen in de UNO treden duidelijk aan de dag, maar toch ontwikkelt de UNO een nieuwe denkwijze, welke misschien het best kan worden aangeduid als bewustzijn van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. In de nieuwe toestand waarin de geschie denis ons heeft geplaatst, heften wij de be scherming van internationaal recht nodig, de hulp van internationale organisaties en collectieve veiligheid. De dagen van natio nale souvereiniteit in de oude zin van het woord zijn geteld. Doch de internationale organisatie, krach tig genoeg om ons alles te geven wat wij nodig hebben, is er nog niet. Betekent dit, dat de UNO niet in staat is te werken voor het doel, waarvoor wij in 1945 in deze stad bijeenkwamen? Het antwoord op deze vraag is eenvoudig, het hangt van de leden- staten zelf af. Onze organisatie, halverwege tussen onbeperkte nationale souvereiniteit en bovennationaal gezag, kan zich in beide richtingen ontwikkelen. Ik zou de aandacht willen vestigen cp een feit. uit de practijk van onze organisa tie, zo vol verontrustende implicaties: het duidelijke veronachtzamen van internatio naal recht. De UNO gedraagt zich soms als een politieke vergadering van onderling wedijverende, druk uitoefenende groepen, veeleer dan in de beraadslagingen iets van de majesteit van het recht te doen weer spiegelen. De plaats van de UNO in de eigentijdse geschiedenis hangt echter niet alleen van haar staat v?m dienst af. Wij zijn allen diep onder de indruk van het klaarblijkelijke feit, dat onze wereld zo klein geworden is. Elke oorlog, op hoe kleine schaal ook, houdt een bedreiging voor de wereldvrede in. Wat onze economische en sociale stabiliteit en ontwikkeling betreft, moeten wij in universele termen denken. De ontwikkeling van de atoomenergie heeft ons uiteindelijk de waarheid voor ogen gesteld van de spreuk: één wereld of geen wereld. Wij hebben geen andere keuze dan de nieuwe verantwoordelijkheden van een nieuw tijdperk te aanvaarden. Elke derge lijke aanvaarding brengt ons dichter tot ons gemeenschappelijk doel. Het feit, dat er geen vrede dan alleen wereldvrede kan zijn, en geen economische stabiliteit dan alleen over de gehele wereld, vereist wereld-organisatie." Antoine Pinay, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, betoogde dat men er zich op moest toeleggen geleidelijk de kloof tussen Oost en West in Europa op te heffen door alle projecten. „Oost en West werken reeds samen in verscheidene gespeciali seerde organisaties van de UNO, waarom zou het dan niet mogelijk zijn, dat na ver loop van tijd Oost-Europa gaat deelnemen aan de grote projecten die nu in West- Europa vorm aannemen?" De minister meende, dat in de afgelopen maanden belangrijk werk is verricht bij de besprekingen over de ontwapening. Doch mogelijk is men nog ver verwijderd van algehele overeenstemming, „want de fun damentele kwestie van het toezicht op de ontwapening is nog verre van een bevredi gende oplossing," zo zei hij. Pinay meende, dat Duitsland moet wor- Hubertus Bikker, een der indertijd uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, is door de Duitse autoriteiten als „Iaat-terug. gekeerde Duitser" erkend. Hij beeft dit praedicaat verworven in het kamp Fried- land bij Göttingen, dat dient als door gangsstation voor de uit de Sovjet-Unie terugkerende Duitse gevangenen. Bikker, die op grond van Hitlers beruchte veror dening tot bescherming van niet-Duitsers die bij de S.S. dienst namen, door een Duitse rechtbank tot Duitser werd ver klaard, kan thans ook nog aanspraak ma ken op de ondersteuning, die aan terugge keerde krijgsgevangenen wordt uitgekeerd. Op grond van deze gerechtelijke beslis sing kon Bikker, evenals zijn collega's, niet meer aan Nederland worden uitgele verd. Hij was in Nederland tot. levenslang veroordeeld omdat hij twee verzetslieden had doodgeschoten en vijf mishandeld. Bikker werd enige weken geleden op vrije voeten gesteld, nadat de Duitse souvei'ei- niteit was hersteld en daarmee een even tuele kans op ingrijpen van de bezettings macht was verdwenen. Het openbaar ministerie in Dortmund gaat nog voort met het verzamelen van gegevens om Bikker voor zijn daden, waar voor hij in Nederland veroordeeld werd voor een Duits gerechtshof ter verant woording te roepen. Zulk een procedure was ook voor de overige gevluchte Bredase oorlogsmisdadigers in het vooruitzicht ge steld. doch van enige vorderingen van het onderzoek heeft men intussen niets meer vernomen. den verenigd in een voor allen gelijke vei ligheid. Hij verwierp het denkbeeld van een neutraal Duitsland, dat op een dag een „overbewapend" land zou kunnen wor den. Een geneutraliseerd Duitsland achtte hij evenmin mogelijk, aangezien een „groot volk niet voor onbepaalde tijd onder voog dij gehouden kan worden." Een verenigd Duitsland moest dan ook volgens Pinay de vrije keus krijgen om zich aan te sluiten bij een veiligheidsstelsel, dat beperking en wederzijdse controle van bewapening kent. In een toespraak op de herdenkingsbij eenkomst der UNO te San Francisco heeft de Zuid-Afrikaan.-e minister van Buiten landse Zaken en Financiën Eric Louw cri tiek geoefend op de internationale organi satie wegens het „herhaaldelijk schenden van de bepalingen in het Handvest, waarin staat dat de UNO zich niet mag inlaten met de binnenlandse aangelegenheden der leden-staten." De Poolse minister van Buitenlandse Za ken, Skrzeszewski, leverde critiek op groe peringen van landen binnen de UNO. die gericht zijn tegen andere UNO-leden.Voorts zei hij, dat de organisatie „ernstig ver zwakt" wordt, door het buitensluiten van communistisch China. De Mexicaanse minister van Buitenland se Zaken. Nervo, zei. dat de politieke red ding van de wereld terugkeer naar de „geest van San Francisco" (van 1945) eist- Volgens hem dienen de grote mogendheden hun vetorecht vrijwillig te beperken tot SAN FRANCISCO (Reater) De Sov jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft tegenover zijn Ame rikaanse collega Dulles verklaard dat hij definitief accoord gaat met het Westelijke voorstel ten aanzien van de procedure bij de komende topconferentie te Genève. Dulles was Molotovs gast op een lunch. Hij vroeg zijn gastheer of hij het nodig vond dat er langs diplomatieke weg nog verder werd onderhandeld over de procedure voor Genève. Molotov zei, dat hij dat niet nodig oordeelde. Dit werd door de aanwe zigen uitgelegd als een aanvaarding van het Westelijke plan voor de conferentie dat Maandag aan Molotov is overhandigd. Molotov bracht een dronk uit op de ver betering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Dul les zei dat. deze informele ontmoetingen tot een beter begrip konden leiden. Later trokken Dulles en Molotov zich met een tolk terug om van gedachten te wisselen, vermoedelijk over de conferentie van Ge nève. Volgens gezaghebbende kringen behelst het plan voor de Geneefse conferentie, dat Molotov thans aanvaard heeft, het volgen de: behalve op de openingsdag, zullen de bijeenkomsten van de vier regeringsleiders worden voorafgegaan door vergaderingen van hun ministers van Buitenlandse Za ken. Dit zal de ministers de gelegenheid geven suggesties, die de regeringsleiders hebben besproken, te verduidelijken of uit te werken. Men zal geen formele redevoe ringen houden. De besprekingen zullen meer het karakter van conversatie hebben. Men wil hiermee verhinderen, dat de con ferentie een propagandastrijd wordt. Elke dag zullen communiqués worden uitgegeven, waarover de vier partijen het eens zijn geworden. Ook dit is bedoeld om het propaganda-element aan de conferen tie te ontnemen, daar anders iedere partij tegenover de pers een eigen versie van de besprekingen zou geven. De conferentie kan een paar dagen wor den uitgebreid. De Westelijke landen had den oorspronkelijk vier dagen als duur der besprekingen voorgesteld. (U.P.) Met 77 tegen 4 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat een resolutie van senator McCarthy verworpen, volgens wel ke de Verenigde Staten zouden moeten zorgen dat beloofd wordt dat op de topcon ferentie gesproken zou worden over de Oost-Europese satellietlanden. Het Huis van Afgevaardigden heeft met. 367 tegen 0 stemmen een democratische resolutie aangenomen waarin kolonialisme en communistisch imperialisme veroor deeld worden. De resolutie gaat nu naar de Senaat. OSLO (United Press) Het koninklijk jacht „Britannia" met aan boord koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, is in de Noorse wateren verwelkomd door een salvo van 21 kanonschoten. Hiermee begon het eer ste staatsiebezoek, dat de Britse koningin sinds haar troonsbestijging aan een land buiten het Britse Gemenebest brengt. He denochtend hebben de koningin en haar echtgenoot zich in de Noorse hoofdstad Oslo aan land begeven. Honderden jach ten en vissersvaartuigen waren de „Bri tannia" tegemoet gevaren. De tocht langs de Noorse kust. naar Oslo bood de vorstin een feeëriek schouwspel. Bij het invallen van de nacht werden duizenden midzo- memachtsvuren ontstoken. gevallen waarbij militaire besluiten geno men moeten worden of de eigen veiligheid of die van de wereld op het spel staat. Mr. Van Kleffens, de voorzitter van de UNO-vergadering heeft de rede van de nationalistische Chinees George Yeh onder broken toen deze verklaarde dat het com munistische regiem in China niet op vrede maar op oorlog gegrond is. Eerder had hij het communisme een kracht genoemd, die gericht was op vernietiging van de doel? stellingen der UNO. Na deze opmerking is er geapplaudisseerd. Vandaag komen andere ministers, onder wie de Amerikaanse minister Dulles, aan het woord. WARSCHAU (UP/Reuter/AFP) Op zijn reis van de Sovjet-Unie naar Oost- Europa is premier Nehroe van India uit Moskou in Warschau aangekomen waar hij bijna werd bedolven onder de bloemen die hem werden overhandigd door het ene meisje na het andere. Nehroe leek zeer vermoeid. De Poolse president Cyrankie- wicz noemde Nehroe een „volhardende vechter voor de vrede". Het Parijse dagblad „Le Monde" schrijft dat Nehroe gelooft dat „de weg naar de vrede door Moskou leidt". Het blad zei dat het geen toeval was dat de gezamen lijke verklaring uitgegeven werd op het ogenblik dat de UNO hun tiende verjaar dag herdenken. Nehroe had in San Fran cisco behoren te zijn maar gaf de voor keur aan Moskou.... Nehroe zal drie dagen in Polen blijven. Daarna vertrekt hij naar Belgrado. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Neh roe de Britse hoofdstad van 8 tot 10 Juli zal bezoeken. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische radio heeft Donderdagavond de Nederlandse regering ervan beschuldigd buitenlandse couranten te hebben omge kocht met geld aanzienlijke bedragen om tegen de Indonesische regering te age ren. Men noemde echter geen buitenlandse bladen bij naam ..Het is duidelijk", aldus de Indonesische radio, „dat Nederland probeert andere lan de te betrekken in een zaak welke zijn eigen belang betreft". De uitzending maakte verder melding van beledigende artikelen in Nederlandse couranten. Er zijn besprekingen gaande om te ko men tot een verlaging van de melkconsu- mentenprijs met één cent per liter. Deze verlaging wil men per 10 Juli laten ingaan. De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening voert op het ogenblik nog bespre kingen met de district-adviescommissies. Men verwacht Dinsdag een definitief be sluit te kunnen nemen. Het ziet er naar uit dat althans in de Westelijke provincies de verlaging van één cent kan worden ver wezenlijkt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Peter Sirius: Men kan een kleine mond en toch een grote bek hebben. Koningin Juliana heeft Donderdagmiddag een groepje kinderen uit het vluchtelingen kamp „Spital an der Drau" ontvangen In 'het paleis te Soestdijk werd een poppen- theatervoorstelling gegeven, waarna de jeudige gasten onthaald werden op een ijsje. Hoe ongedwongen het er toe ging toont de foto. PARIJS (Reuter AFP) Premier Faure van Frankrijk heeft op een perscon ferentie te Parijs verklaard dat de „At lantisch saamhorigheid moet gelden voor alle vraagstukken", waaraan hij toevoegde: In antwoord op een vraag, of Frankrijk bereid is Marokko zelfbestuur op binnen lands gebied te verlenen zei Faure: ..Deze woorden wekken verwarring. Het gaat om de instellingen. Het rechtstreeks bestuur, „Wij moeten verzekerd ziin van de steun j moet door e n normaler systeem worden van onze bondgenoten". De premier, die mededelingen deed over een onderhoud, dat hij kortgeleden over Noord-Afrika met de Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Parijs heeft gehad, vervolgde: „Ik heb geen enkele reden om te twijfelen aan het verlenen van deze steun. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben Frank rijk hun steun en vertrouwen toegezegd. De Amerikaanse regering heeft de Franse autoriteiten voorrang toegezegd hij het leveren van hefschroefvliegtuigen voor het gebruik in Algerije", aldus de premier. De Labourpartii is vast* besloten de onderlinge geschillen, die de partij te gronde dreigen te richten, te begraven. Dat blijkt ook uit de uitslag van de verkiezing van de parlementaire commissie, het „schaduwkabinet," dat in Lager- en Hoger huis de politieke lijn der partij bepaalt. Bevan, die destijds uit protest tegen de Labour-politiek met betrekking tot de H- bom uit het schaduw-fcabinet trad, is daar in teruggekeerd, vergezeld van zijn geest verwant Anthony Greenwood. Tegelijker tijd nemen in het schaduw-kabinet twee uitgesproken tegenstanders van Bevan plaats, namelijk Brown en Stokes. De stemming in de Lagerhuis-fractie bracht Bevan op de zevende plaats met 118 stemmen. De 64-jarige veteraan Griffiths maakt nog altijd een goede kans om Attlee op te volgen. Hij verwierf de meeste stem men. namelijk 186, op de hielen gevolgd door de 49-jarige Hugh Gaitskell. die 184 stemmen kreeg. Vorig jaar eindigden bei den aan de top met ieder 170 stemmen. Breuk partij-fractie Van de negentien leden van het schaduw kabinet behoren er thans drie tot de lin kervleugel. Bevans geestverwant Wilson, die Labour-minister van Handel is geweest, schoof van de twaalfde naar de vijfde plaats op. De overige leden van de Bevan- groep, die elk jaar met overweldigende meerderheid in het partijbestuur worden gekozen, maakten geen kans om dezelfde positie in het schaduw-kabinet in te nemen. Hier komt de breuk tussen de ledenmassa van de partij en de fractie het duidelijkst tot. uiting. De campagne voor de verjonging van Labour's leiding heeft op deze verkiezing weinig invloed gehad. De gemiddelde leef tijd van het schaduw-kabinet daalde van 60 tot 54 jaar. De 72-jarige Attlee en de 88-jarige Morrison werden vorige week reeds met algemene stemmen, respectieve lijk als fractieleider en plaatsvervangend fractieleider in hel schaduw-kabinet ge kozen. Chuter Ede. Shinwèli en Dalton traden uit het schaduw-kabinet omdat zij plaats voor jongeren wilden maken. vervangen. De rol der beschermende mo gendheid is niet die van beheerder". In antwoord op een vraag over het dynastieke vraagstuk in Marokko, zeide Faure:.. Dit is een zaak. die uitsluitend de Marokka nen aangaat". Sensatie Een inspecteur van de inlichtingendienst van de politie is te Casablanca gearresteerd op beschuldiging van contra-terroristische activiteit. De naam contra-terrorist wordt gegeven aan mensen die verantwoordelijk worden geacht voor de jongste serie moor den op vooranstaande Marokkaanse natio nalisten en Fransen met sympathie voor de nationalistische zaak. Deze arrestatie brengt het aantal aanhoudingen van con tra-terroristen op twaalf, onder wie acht man van de politie. De aanhoudingen heb ben sensatie gewekt die nog is versterkt door dat de politie de identiteit van de gearresteerden geheim houdt. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Bourgès-Maunoury, heeft aan le den van het parlement medegedeeld, dat de toestand in het gebied van Constantino in Algerije slecht wordt, ondanks het feit, dat uit Frankrijk krachtige versterkingen, 'zowel militairen als politiemannen, waren gezonden. De verzetslieden hebben hun sa_ botage-activiteit vergroot en onder meer gewassen in brand gestoken. In de afge lopen paar maanden zijn 20.000 militairen naar Algerije gestuurd en voor het eind van de zomer zullen nog 20.000 man uit Indochina worden overgebracht. Er zijn tien hefschroefvliegtuigen in gebruik. De Franse autoriteiten in Algerije delen mee. dat in de afgelopen dagen een aanval is gedaan op een der grootste schuilplaat sen der opstandelingen. Tweehonderd ver dachten zijn gevangen genomen. Zeven op standelingen. die trachtten te vluchten, werden doodgeschoten. Er zijn grote voor raden wapens bui4 gemaakt. Tegenslag voor Mohammed Alt KARATSJI (Reuter) Uit de uitslag van de verkiezingen, die Zondag voor Pa- kistans nieuwe grondwetgevende vergade ring (constituante) zijn gehouden, blijkt, dat premier Mohammed Ali's Mohamme daanse Liga een coalitie met een van de twee Moslimse oppositiepartijen van Oost- Pakistan zal moeten aangaan om een werk- meerderheid te verkrijgen. De Mohammedaanse Liga zal slechts over een derde van de zetels kunnen beschik ken. De grondwetgevende vergadering komt 7 Juli bijeen om de eerste grondwet van het land op te stellen. De vergadering telt tachtig zetels, gelijkelijk verdee'd tus sen Oost- en West-Pakistan. In het Wes ten kreeg de Liga 26 zetels, in Oe«t-Paki stan slechts één Zeven leden van All's huidige kabirie' uilen moeten aftreden omdat zij niet- ge kozen zijn LONDEN (United Press) Volgens de Londénse Daily Express is president Perón van Argentinië in het geheim gehuwd met de negentienjarige Laura del Solar. De correspondent van de Daily Express in Rio de Janeiro heeft dit vernomen van een Rooms-Katholieke -priester, die uit Argen tinië is gevlucht. Perón zou haar ontmoet hebben tijdens besprekingen over het op richten van vakorganisaties voor vrouwen. De priester, die het nieuws -over het derde huwelijk van Perón mededeelde, is José Fernandez, die na de mislukte-oostand tegen Perón uit Argentinië vluchtte. Peróns eerste echtgenote was Aurelia Tisson. een onderwijzeres van Franse afkomst, die aan kankerbezweek. Eva Perón. zijn - tweede vrouw. stierf ook aan kanker, op 26 Juli 1952. Eva geldt in Argentinië als een natio nale heldin. Na haar dood zijn ontelbare stralen, pleinen, scholen en andere instel lingen naar haar genoemd. Perón heeft tevergeefs getracht hef Vaticaan te be wegen haar heilig te verklaren. BUENOS AIRES (Reuter'AFP). Presi dent Perón van Argentinië heeft in een radiotoespraak tot het volk onder meer gezegd, dat hij na de opstand van de vo rige week niet is afgetreden wegens de ge volgen. die een dergelijke ..zelfzuchtige houding" voor het land had kunnen heb ben, en wegens de steun, die het volk en het leger hem hadden gegeven. Een der onmiddellijke doelen van de opstandelin gen was geweest ..de president der repu bliek te vermoorden" Sinds November poogden de opstandelingen al steun van militaire leiders te verkrijgen, die hadden moeten samenwerken met: de gezamenlijke oppositie en clericale groepen. De mari niers. die het regeringsgebouw in Buenos Aires hadden aangevallen, waren bedrogen Men had hun gezegd, dat zij moesten vech ten „om generaal Perón te bevrijden". Perón deed een beroep op alle Argentijnen om hun strijdlustige houding te laten varen en binnen de wet een oplossing te zoeken voor al hun geestelijke en materiële pro- bleven". Intussen wordt uit Montevideo, de hoofd stad van Uruguay gemeld, dat uit betrouw bare inlichtingen uit Buenos Aires blijkt dat er ondanks een klaarblijkelijke rust een intensieve politieke activiteit gaande is. Volgens deze inlichtingen zouden alle troepen in alarmtoestand worden gehouden en is het in de huidige verwarde toestand nog niet geheel zeker dat de opstand mis lukt is. Sommige waarnemers ziin van mening dat de regering nog steeds wordt bedreigd door marine en luchtmacht De problemen van politieke aard vallen niet onder de bevoegdheid van het leger, aldus heeft de Argentijnse minister van hel Leger, generaal Lurero. op een pers conferentie verklaard Tk heb last gegeven aldus de generaal, dat de soldaten zich meer dan ooit aan hun mi'itaire taak wij den en zich niet inlaten met de problemen die niet onder de bevoegdheid van het leger vallen. Waarnemers in Buenos Aires verklaren, dat bij de reorganisatie van de regering vooral de ministeries betrokken zullen ziin die een actieve rol gespoeld hebben b hot beleid van dp regering fon aanzien van de Rroms-Katholieke kerk en de geestelijk heid. Men acht het niet aan twijfel onder hevig. dat het leger zijn standpunt heeft doen zegevieren: de campagne in de pers tegen de kerk is opgehouden en de toon van de dagbladen evenals die van de be- i-en"4makinoo„ dov r>orói-ii:4isrhp nrgaP'sa- l-\' f 1 •r>rï>'*for f aanzien van de oooctpij-jkheiri verloren De nieuwe -ministers zouden ook. hef vertrou wen moeten genieten -van -de...legerleiding. SINGAPORE (Reuter) Te Singapore is onthuld, dat een vertegenwoordiger van het hoofdkwartier van de communistische partij van Malakka de regering in een brief heeft voorgesteld, eén ronde-tafelconferen tie van alle politieke partijen van de fede ratie van Malakka bijeen te roepen, tenein de maatregelen te bespreken tot beëindi ging van de noodtoestand op het schier eiland. .Bij het streven naar vrede en het ver langen naar onafhankelijkheid van Malak ka is bet van dwingend belang dat de oor- log in de allereerste plaats eindigt. De noodmaatregelen dienen opgeheven te wor den. Voorts moeten de democratische vrij heden en rechten van het volk beschermd worden teneinde algemene verkiezingen in een vredelievende en democratische sfeer te kunnen houden", aldus de brief, die in Zuid-Thailand was gepost Deze voorstellen der communistische par tij, die verder zegt, dat zij niet verslagen is. zijn van de hand gewezen. De partij is in Malakka verboden. In een Britse verklaring heet het: „De regering heeft de voorstellen overwogen en op eenstemmig advies van de commissie voor operaties afgewezen. Het ligt niet in de bedoeling met de communis tische terroristen te onderhandelen". In de verklaring wordt gezegd dat de communis ten van tactiek veranderen door de wens van hel Maleise volk naar vrede uit te bui ten en het over te halen zijn strijd tegen liet communisme te verzwaken. Generaal Bourne, hoofd voor operaties, zei de brief te beschouwen als toegeven der communis ten dat zij verloren hebben. LONDEN (United Press) Volgens be trouwbare bronnen zal waarschijnlijk aan Nederland worden gevraagd een plaats vervangende directeur aan te wiizen voor de nieuwe Europese instantie, die belast zal zijn met de controle op de bewapening. Deze mededeling kwam na een wekelijkse vergadering van de raad van de West- Eurnpese Unie. die de procedure uitwerkt 'voor de' zeven landen omvattende organi satie. die werd opgericht krachtens de Parijse overeenkomst over de Duitse her bewapening. De Italiaanse admiraal Fer rari werd reeds gekozen tot directeur van de bewapeningsinstantie. Spoedig kan de benoeming van een Nederlander tot zijn assistent worden verwacht, aldus deze bronnen, en dit tweetal topmannen zal als. drie voornaamste medewerkers een Brit. een Fransman en een Duitser hebben. Het controle-orgaan op de bewapening is 21 Juni in Parijs met zijn werkzaam heden begonnen. BONN (ANP). De neutrale controle commissie voor de volksstemming die in 't najaar in het Saargebied gehouden wordt zal waarschijnlijk spoedig een Duitse klacht te behandelen krijgen. Nog voor de com missie bijeen geweest is verluidt in Bonn. dat de hondsregering zint op een protest tegen een SaaHands wetsontwerp voor een partijenwet Een aantal der bepalingen van het ontwerp zijn naar Duitse opvatting in strijd met de Saarovereenkomst (van hedenmorgen 7 uurj weers- Oil 5 ■O T3 o j a Ci; f g *- c coestand C-g C v c O - e:- 2 S Stockholm zwaar bew. W 4 24 0 Oslo geheel bew. O 2 22 0 Kopenhagen licht bew. ZZW 6 21 0 Amsterdam geheel bew. Z 3 20 0 Londen zwaar bew. ZZW 5 21 0 Luxemburg mist NO 2 22 0 Parijs onbewolkt windstil 24 0 Bordeaux onbewolkt NNO 1 25 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt NW 3 24 0 Geneve onbewolkt windstil 25 0 Ziirich onbewolkt windstil 23 0 Locarno half bew. O 2 27 0 Berlijn onbewolkt windstil 23 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 25 0 München onbewolkt windstil 21 0 Wenen onbewolkt N 2 21 0 Innsbruck onbewolkt W 2 24 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio onbewolkt O 1 24 0 Mallorca onbewolkt windstil - 0 Neeislae laatste 24 uur ivmr, <yv. *-.-.-r.-r-nTOC MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen Zuid en West. Koeler overdag. 25 Juni Zon op 4.?2 uur. onder 21.06 uur. Maan op 11 14 uur onder 2.1.69 uur Maanstanden 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 Juni Hoog water- 6.35 en 19.03 uur. Laag wafpr- 2.14 en 14 34 uur. Zaterdag 25 Juni j Hooe water 7.22 en 19 46 uur. g Laag water; 2.59 en 15.19 uur. occoccoccccococx«jj_cüccoooooocccooococcco3»xccccaxico6

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1