Tito heeft invitatie voor een bezoek aan Moskou aanvaard Weerbericht Westen wenst Joegoslavië sterk en onafhankelijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bondsdag nam beheerst kennis van de militaire plannen Blank oogstte slechts applaus toen hij de Duitse soldaat prees Verrassing in Londen, begrip in Washington Molotov betuigt spijt over vliegincident Dulles vindt schadevergoeding van vijftig percent onvoldoende Den Haag keurt plannen van Westerling c.s. af Melkprijsverlaging Weer een verzetsgroep in China berecht Nehroe zag geen ijzeren gordijn Pleidooien in Londen voor KSG-plannen Het woord is aan Faure poogt gevaar van stakingen te keren 69e JAARGANG No 295 DINSDAG 28 JUNI 1955 299e JAARGANG No 142 Hulpverlening Vice-stafchef Indonesisch leger na boycot geschorst W anneerV Nederlandse nota aan Indonesië over het Evipan-avontuur Londen beleefde half uur Egyptische duisternis Twaalf doodvonnissen geveld Soekarno voorziet in 1956 bezetting van West-Irian Sir Anthony Eden wil zijn kabinet verjongen Britse havenstaking wordt voortgezet Ambtenaren stellen looneisen Bende brandschat Javaans dorpje: zeven doden Weer rapport w Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fat Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een recente opname van Prins Bernliard,die morgen zijn vierenveertigste verjaar dag hoopt te vieren. BONN (ANP) In een speciale zitting van de Bondsdag heeft de West-Duitse minister van verdediging. Blank, in een regeringsverklaring de hoofdlijnen ont vouwd van de komende militaire wetge ving. Hij hield daarbij vast aan de zeer omstreden vrijwilligerswet, die de regering heeft ingediend teneinde terstond met de eerste maatregelen te kunnen beginnen, nog voordat de definitieve militaire wet ten van kracht zullen zijn geworden. De regering bestrijdt het vetorecht, dat de- Bondsraad ten aanzien van deze wet voor zich heeft opgeëist. Zij weigert toe te ge ven aan de wens van een groot aantal par lementsleden om het opperbevel zonder beperking in handen van de bondspresi dent te leggen en aan de eis een wettelijke basis te geven aan de commissie, die de controle op de keuze van het hogere per soneel van de strijdkrachten zal uitoefe nen. De regering weigert voorts te ont kennen, dat doorvoering der militaire wet ten nodig zou zijn. Zij verklaart zich evenwel bereid de re geling van het opperbevel, van de regiona le indeling der troepen en van de admi nistratie der dienstplicht in de grondwet vast te leggen. De regeringsverklaring heeft een debat in de Bondsdag ingeleid, dat hedenochtend is begonnen. Minister Blank werd in zijn lange ver klaring slechts eenmaal door applaus on derbroken. Dat was toen hij de loftrompet stak over de houding der Duitse soldaten in en na de oorlog. ,,De Duitse soldaat heeft dapper, trouw en gehoorzaam zijn plicht gedaan. Hij kon daarbij geloven deze voor zijn vaderland te vervullen. Hij werd misbruikt door een misdadige staatsleiding, daarin ligt zijn tragiek", al dus Blank. De minister sprak de hoop uit, dat de kwestie der nog gevangen gehou den, veroordeelde Duitsers binnenkort nader tot een oplossing zou kunnen worden BELGRADO (Reuter/AFP) Op dezelfde dag dat in Belgrado een gezamenlijke Westelijk-Joegoslavische bekendmaking werd uitgegeven, dat het bestaan van een sterk en onafhankelijk Joegoslavië een bijdrage voor vrede en veiligheid is, heeft het semi-officiële persbureau Joegopress onthuld, dat president Tito een uitnodiging om een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aanvaardt. Het nieuwsagentschap zei, dat de uitnodiging is gedaan tijdens het recente bezoek aan Joegoslavië van de Sovjet- Russische delegatie onder leiding van Kroesjtsjev, de secretaris-generaal van de Russische communistische partij en maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjet- Unie. Wanneer het bezoek gebracht wordt is nog niet bekend. Het nieuws verraste diplomatieke krin gen in Londen volkomen. In officiële krin gen weigerde men commentaar te geven ih afwachting van nadere berichten, doch over het algemeen wordt aangenomen, dat de Britse regering onkundig was van pre sident Tito's voornemen om een tegenbe zoek aan Moskou te brengen. Ook in Mos kou toonden diplomatieke kringen zich ver rast, omdat er geen Sovjet-Russische ver klaring was uitgegeven. In kringen van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken voorziet men géén ingrijpende politieke wijzigingen als gevolg van Tito's bezoek aan Moskou. Men wijst erop, dat Tito's tegenbezoek, na de komst der Sovjet-Russische leiders naar Belgrado, niets ongewoons is en dat het kan worden gezien als een bijdrage tot het SAN FRANCISCO (Reuter/AFP) De Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov, heeft een nota aan zijn Amerikaanse collega, Dulles, overhandigd, waarin de Sovjet-regering haar spijt be tuigt over het beschieten van een Ameri kaans vliegtuig door Russische jagers bo ven de Beringstraat. De Sovjet-regering is bereid vijftig percent van de schade die door de aanval is veroorzaakt, te vergoe den. Volgens een onofficiële vertaling van de Russische nota zou het incident aan twee oorzaken te wijten kunnen zijn: slecht zicht of de houding van personen op het Amerikaanse opperbevel, die kennelijk niet geïnteresseerd zijn in het vermijden van dit soort incidenten. Volgens het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is de; Sovjet-rege ring van oordeel, dat het Amérkaanse toe stel zich in het Russische luchtruim be vond. Door de atmosferische toestand is echter een vergissing met betrekking tot de juiste plaats van het incident mogelyk, aldus de nota. Minister Dulles antwoordde Molotov, dat hij met voldoening kennis neemt van de Russische betuiging van spijt, maar dal het aanbod van schadever-goeding van vijf tig percent minder is dan de Verenigde Staten eisen. Onmiddellijk na zijn onder houd met Dulles vertrok Molotov naar New York, waar hij zich Woensdag zal insche pen op de „Queen Elizabeth". regelen der Sovjet-Russisch-Joegoslavi- sche betrekkingen. Na de driedaagse conferentie van de am bassadeurs der Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk met. de onder staatssecretaris van het Joegoslavische mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Bel grado hebben de vier landen verklaard het er over eens te zijn, dat voor de grote problemên in de wereld een vreedzame op lossing inoet worden gezocht en dat on derhandelingen moeten zijn gebaseerd op het recht van alle landen op onafhanke lijkheid, gelijkgerechtigdheid, zelfverdedi ging en collectieve beveiliging in overeen stemming met het Handvest van de UNO. Gesproken is onder andere over de inter nationale veiligheid, het probleem van de ontwapening, de Westelijke hulpverlening en de economische betrekkingen tussen de DJAKARTA (PIA) Volgens „Indo nesia Raya" dat gewoonlijk goed is inge licht over militaire aangelegenheden, heeft het Indonesische kabinet kolonel Zulkifli Lubis geschorst als waarnemende stafchef. Lubis heeft volgens het blad deze schor sing genegeerd. Lubis zou aan Sukarno en minister-president Ali Sastroamidjojo heb ben medegedeeld, dat de landmacht de be noeming van Utoyo tot staf-chef verwerpt als zijnde in strijd met het handvest en de eenheid in het leger. Volgens PIA heeft generaal Utoyo mede gedeeld, dat hij de boycot had verwacht en als een beproeving beschouwt, die hij met een lach opneemt. 'Hij zeide te ver wachten, dat hij in de komende dagen nog meer gehoond zal worden. Tijdens de twee dagen, die ik in Djakarta heb vertoefd, aldus generaal Utoyo, heb ik veel gehoord en gezien, dat mij heeft gesterkt. Lubis verklaarde, dat alle territoriale commandanten het eens zijn met zijn ver bod om de beëdigingsplechtigheid van generaal-majoor Utoyo bij te wonen. Zo spoedig mogelijk zullen de territoriale commandanten en de legerstaf bijeen komen ter bespreking van deze kwestie. Hij' weigert zijn functie aan generaal- majoor Utoyo over te dragen. Juridisch kan mijn daad insubordinatie worden ge noemd, maar op het congres van officieren in Djokja is besloten, dat de eenheid van het leger voorop zou staan. Ik heb een gewetensdaad begaan en meen juist te hebben gehandeld, aldus Lubis. Westelijke landen en Joegoslavië. Ook is in algemene zin over het Duitse probleem gesproken. (U.P.) Waarnemers achten het waar schijnlijk dat Tito pas over geruime tijd naar Moskou zal gaan. In Juli vergaderen de Grote Drie met Boelganin in Genève. In September brengen de koning en de ko ningin van Griekenland een officieel be zoek aan Joegoslavië. Bovendien heeft Tito officiële bezoeken aan Frankrijk, de Liba non, Egypte en Ethiopië op zijn program ma. Hij is tien jaar geleden voor het laatst in Moskou geweest. Vandaag is het zeven jaar geleden dat Joegoslavië uit de Com- inform werd gestoten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: ,.In het begin van deze maand versche nen in de pers berichten over het voorne men van enkele Nederlanders om zich met het jacht „Evipan" naar de Zuid-Molukken te begeven. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoge Commissariaat van de republiek Indonesië te 's-Gravenhage op 10 Juni een nota tot de Nederlandse regering ge richt. Hierop heeft de regering thans in een nota geantwoord, waarbij wordt uit eengezet dat het voornemen van de heer R. P. P. Westerling om zich met de „Evi pan" buiten Nederland te begeven niet tot uitvoering kon worden gebracht, aangezien hij als gevolg van door de Nederlandse regering, genomen maatregelen niet over een geldig reisdocument beschikt. Voorts maakt de nota melding van de tegen de opvarenden van de „Evipan" ge troffen maatregelen, waardoor een einde aan het „Evipan"-avontuur is gemaakt, dat in feite nimmer meer is geweest dan een niet serieus te nemen en bij voorbaat tot mislukking gedoemd plan. In de Nederlandse nota wordt voorts nog het volgende gezegd: „De Nederlandse regering acht het betreurenswaardig en schadelijk dat de onverantwoordelijke han delingen en uitlatingen van personen als Westerling en Galliard zoveel publieke aandacht hebben gekregen. Zij keurt de voornemens ten zeerste af. welke zij pre tenderen te hebben. De Nederlandse rege ring zal in voorkomende gevallen, ook in de toekomst, met inachtneming overigens van de grenzen welke haar door de be staande wettelijke bepalingen worden ge steld, het nodige te doen verrichten om de uitvoering van dergelijke voornemens te belemmeren", aldus de Nederlandse nota. De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening (A.V.M.) heeft vandaag een advies uitgebracht aan de melkhandelaren en an dere betrokkenen, om de melkprijs te ver lagen met 1 cent. Deze verlaging geldt voor losse gestandaardiseerde melk. voor deze melk in flessen, voor karnemelk, los. zo wel als in flessen voor gesteriliseerde melk. De verlaging geldt niet voor speciale con sumptiemelkproducten, als pap, karne- melksepap en gortpap, chocolademelk, yoghurt enz. gebracht. Dit is, volgens de minister, „een onzalig kapittel". Parlementaire controle Blank heeft in zijn verklaring het voor nemen der regering te kennen gegeven de parlementaire controle op de strijdkrach ten krachtiger dan vroeger vast te leggen. De gehoorzaamheid en de trouw van de soldaat zouden volgens hem niet slechts mogen gelden tegenover de militaire chefs, doch ook tegenover de burgerlijke verte genwoordigers van de staat. Deze wens zou volgens de regering echter tot gevolg hebben, dat de militaire wetgeving ook veel omvangrijker zou worden dan in het verleden het geval was. Blank verklaarde, dat de regering aan de top van het militaire apparaat slechts personen zal gedogen, „die met innerlijke overtuiging de democratische orde aan hangen". Of een „vooruitstrevende geest" in de Duitse troepen zal varen, zal volgens Blatok niet alleen van de wetten, doch evenzeer van de personen afhangen. Niet temin aanvaardt de regering niet de in het parlement gestelde eis, dat de commissie, die het personeel moet controleren, op grond van een wet zal worden gevormd. Zij acht het voldoende, wanneer de rege ling zelf zulk een commissie bijeen zou roe pen. Overigens gaf Blank de verzekering dat tegen het advies van zulk een com missie niemand in dienst zou worden ge nomen, ook niet degenen, die reeds thans in de militaire afdeling van zijn ministe rie werkzaam zijn. Noodtoestand Blank vestigde er de aandacht op dat naast de door de regering toegezegde grondwettelijke regelingen nog een aan vulling der grondwet vereist wordt door de verdragen met de geallieerden. Een noodtoestandsartikel moet de bondsrege ring in staat stellen in tijden van dreigend gevaar uitzonderlijke maatregelen te ne men. Zolang dit niet gebeurd is, zullen de geallieerden hun recht handhaven om, on danks de Duitse souvereiniteit, zelf in te grijpen. Ook deze noodtoestandsbepaling belooft tot heftige debatten te leiden. In de in volmaakte rust aangehoorde verklaring besp'rak Blank ook nog de verdeling der bestelling van de militaire goederen. Deze taak moet volgens Blank aan de zuiver militaire organen worden onttrokken en aan burgers worden over- gelaten. Daardoor zou worden verzekerd, dat noch de productie voor het civiele ver bruik, noch die voor de export in het ge drang zou komen. De eigenlijke dienstplichtwet, zo zeide Blank tenslotte, zal eerst in een later sta dium actueel worden, aangezien deze niet nodig geacht wordt, vooraleer het vrijwil lige kader der troepen zal zijn gevormd. Het nieuwe leger zal bestaan uit 370.000 man, verdeeld over twaalf divisies.' De luchtmacht zal 70.000 manschappen hebben en 1362 vliegtuigen. De marine zal de be schikking krijgen over een aantal lichte eenheden, met een totale bezetting van 20.000 man. Dienstplichtigen zullen acht tien maanden moeten opkomen. De dienst plicht zal in vredestijd gelden voor man nen tussen de 18 en 45 jaar. Er zullen bo vendien nog territoriale organisaties en or ganisaties voor burgerverdediging komen. Canadese schenking DPA verneemt, dat Canadese autoritei ten de West-Duitse minister van Economi sche Zaken professor Erhard bij het be zoek, dat hij kortgeleden aan Canada heeft gebracht, hebben medegedeeld, dat Cana da voornemens is West-Duitsland drie es cadrilles van in totaal 36 straaljagers ten geschenke te geven. LONDEN (United Press) Voor de tweede maal in luttele maanden heeft zich gisteren in Londen een vreemd natuurver schijnsel voorgedaan. Tegen lunchtijd viel plotseling een vrij dichte duisternis in waarbij de temperatuur flink daalde en die autorijders noopte de koplampen te ontsteken. Het vorige jaar hield het at mosferische verschijnsel vijf minuten aan. maar ditmaal duurde het ongeveer een half uur. Wel was het nu niet zo donker als in December het geval was. Een zware regenwolk die boven Londen hing hield de rook van de stad onder zich. De wind was zo zwak en veranderlijk dat de rook niet werd weggeblazen. Op het cricketterrein Lord's moest de tweede toets wedstrijd tussen Engeland en Zuid-Afrika om ongeveer kwart over twaalf worden onderbroken wegens slecht licht. HONGKONG, (Reuter) Volgens een communistisch Chinees blad dat te Hong kong is ontvangen, zijn in de provincie Anhwei (Oost-China) tien spionnen ter dood veroordeeld. Zij hadden getracht een opstand te ontketenen. Vier en zestig an deren kregen gevangenisstraffen. Het blad schrijft dat 74 leden van een „Chinees na tionaal leger", terecht stonden, die samen werkte met geheime agenten en godsdiens- tigeecten. s Het Russische persbureau Tass, een Chi nees blad citerend, meldt dat te Kanton twee Chinezen ter dood zijn veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor de Ver enigde Staten. Drie anderen werden ge dood toen zij zich tegen aanhouding ver zetten. Leden van het nationaal volkscongres van communistisch China hebben geklaagd over „ernstige sabotage" in de Zuidelijke provnee Kwangtoeng, die aan Hongkong grenst, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Machtsvorming is noodzakelijk DJAKARTA (PIA) „Indien de tach tig miliioen Indonesiërs eensgezind zijn, durf ik te verklaren, dat voor 1956 West- Irian weer Indonesisch grondgebied zal zijn", aldus heeft president Sukarno ge zegd in een rede voor het „Legioen voor de bevrijding van West-Irian" te Sema- rang. Sukarno vervolgde: „En behalve eenheid is ook macht nodig. Wij kunnen onze eis op West-Irian nie'. altijd naar voren brengen, zonder eenheid en macht". Sukarno drong aan op machtsvorming. „Indonesië's lot is niet in handen van andere landen, maar van het Indonesische volk zelf". De president sprak op de terug weg van Bali waar hij enige tijd vacan- tie heeft gehouden naar Djakarta. Het Legioen, dat zijn naam van Sukarno ontving, werd in Februari opgericht en telt omstreeks 100.000 leden, meest jonge oud-strijders. Het is op min of meer mili taire leest geschoeid. Het hoofdkwartier is in Semarang, de 76 commando's zijn ver spreid over geheel Indonesië. WENEN (United Press) Premier Nehroe van India heeft op een persconfe rentie te Wenen verklaard, dat hij op zijn reis door Oost-Europa „geen ijzeren gor dijn" gezien heeft. Hij drong aan op een nieuwe campagne voor „een vreedzaam naast elkaar be staan" van Oost en West, daar, zoals hij zeide, de staatslieden der wereld „bewezen hebben niet in staat te zijn geweest om de internationale problemen met militaire middelen op te lossen". Nehroe beantwoordde vragen van corres pondenten over onderdrukking van de Oosf.-Europese staten door de Sovjet-Unie. over slavenkampen in Rusland on derge lijke door te zeggen: „Haat altijd het boze, maar niet de boosdoener. Tracht hem aan uw zijde te krijgen. vreedzaam samen leven is het enige alternatief voor een oor log in het atoomtijdperk". Hij gaf te kennen, dat tijdens zijn ver blijf in Moskou een groot aantal Aziatische problemen ter tafel was gekomen. Hij zeide in bet bijzonder verontrust te zijn over de toestand in Indochina, daar de Geneefse overeenkomst, welke vorig jaar zomer tot stand kwam, gevaar loopt op niets uit te draaien. „Er zijn moeilijkheden gerezen met be trekking tot het houden van vrije vei'kie- zingen in Indochina", aldus Nehroe. Hij zeide, dat men in Genève overeen "gekomen was om op 20 Juli 1955 verkie zingen in heel Vietnam te houden, waar over besprekingen zouden moeten worden gevoerd tussen vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Vietnam. „De maand Juli staat voor de deur en er is nog niets gedaan om tot deze bespre kingen' te komen", aldus Nehroe, die zeide. dat wanneer het met deze verkiezingen misliep, de gehele overeenkomst gevaar liep in elkaar te storten. LONDEN (Reuter). Te Londen is van politieke zijde vernomen, dat premier Eden voornemens is zijn kabinet in een grote reorganisatie, die in het komende najaar zou worden uitgevoerd, te verjongen. Veel belovende conservatieve Lagerhuisloden zouden eventueel een kans krijgen. (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis heeft, het Labour-lid Mallalieu er op aangedrongen dat de Britse regering zal deelnemen aan de voorbereidende besprekingen over Euro pese integratie, zoals minister Beyen, als woordvoerder van de conferentie van Mes sina heeft voorgesteld. Namens de regering antwoordde onder-minister Türton dat nog geen officiële uitnodiging voor zulk een bijeenkomst was ontvangen en dat de re gering hierover niets nader kan mede delen. Ook het invloedrijke weekblad „Econo mist" heeft zich uitgesproken voor deel neming van de Engelsen aan besprekingen, vooral ook omdat de minister van Buiten landse Zaken. MacMillan, nog vorige week in het Lagerhuis heeft verklaard dat de verwezenlijking van de Europese gedachte waarschijnlijk de enige manier is om de Duitsers aan het Westen te binden. Minister Beyen heeft in een vraaggesprek voor de BBC zijn standpunt nog eens helder voor het grote publiek uiteengezet. De ministers van de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, die te Mes sina bijeen waren, wensen dat de Britten van meetaf aan de voorbereidingen tot nieuwe vormen van integratie mede werken. „Wij openen de deur", zo zeide minister Beyen, „de Engelsen kunnen binnenkomen als familielid of als bezoeker en weer weg gaan". De hoofdzaak is dat zij op een of andere manier meedoen, vooral op het ge bied van de atoom-energie, waar zich nog geen gevestigde belangen doen gelden. De indruk te Londen is dat de Britse regering in het gunstigste geval een waar nemer naar de komende studie-conferentie zal zenden. LONDEN, (Reuter) Een aantal haven arbeiders uit Liverpool, Manchester en Bir kenhead, 300 man in totaal, heeft Maandag ochtend na een demonstratie in het haven gebied van Londen een aantal van hun Londense collega's overgehaald de staking voort te zetten tot de e isen zullen zijn in gewilligd. 300 schepen liggen thans geheel of ge deeltelijk stil omdat 20.000 man nu al bijna 5 weken staken, meldt onze correspondent. Het einde van deze erbarmelijke toestand is nog niet in zicht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Somerset Maugham: Alleen een middelmatige schrijver is altijd op zijn best. (Van onze correspondent in Parijs) Het gevaar van een nieuwe stakingsgolf in Frankrijk is niet denkbeeldig. En even als in de zomer van 1953, toen alles stil kwam te liggen, zijn het weer de post beambten, die het voorbeeld van de actie willen geven. Op het laatste congres van het vakverbond CGT heeft de communist Benoit Frachon eisen gesteld voor een ver hoging van de lonen, familietoelagen en pensioenen, waarvan de totale uitgaven voor de staat op ruim 30 milliard gulden kunnen worden geschat. Zo ver gaan de postambtenaren, die in de socialistische vakcentrale Force Ouvrière zijn georgani seerd, niet. Maar hun verlangens inzake een minimumloon van frs. 27.000 per maand en een jaarlijkse premie van frs. 60.000 acht de regering toch te veel eisend om verhoord te kunnen worden. De socialistische eisen worden trouw door de communisten ondersteund. Enkele com munistische leiders van de CGT zijn dezer dagen door premier Faure ontvangen, zon der dat de basis voor een overeenkomst kon worden gelegd. De christelijke vakbe weging neemt voorlopig een tegemoetko mende houding aan. Dat er, ondanks de vacanties- die voor de deur staan, onder de arbe Iers een neiging bestaat tot staken over te gaan, heeft men vorige week in Saint Nazaire kunnen constateren, waar de haven geheel heeft "Stilgelegen. De regering heeft van haar kant .offi- cieuse voorstellen gedaan, die in officiële kringen als een grootmoedig offer worden omschreven. Na de salarisherziening van Mei zou een nieuwe loon ronde volgens de regering echter niet voor 1 Januari 1956 in werking kunnen treden. De regering overweegt de kwestie der salarissen in het parlement ter sprake te brengen, om zo de verschillende partijen voor hun verant woordelijkheid te kunnen plaatsen. Aange zien het ultimatum van de ambtenaren en de arbeiders op Vrijdag 1 Juli afloopt, is 'net voor de regering Faure dus wel kort dag. DJAKARTA (United Press). Volgens berichten, die nu pas Djakarta hebben be reikt. heeft een bende terroristen van naar schatting tussen de 300 en 400 man sterk Zondagavond op Java hef dorp Pangsuban ten Zuid-Oosten van Bandung platgebrand en zeven dorpelingen gedood. De terroristen, die naar verluidt deel zouden uitmaken van een ..bataljon" der fanatieke Darul Islam, welke zijn hoofd kwartier in de naburige bergen zou heb ben. richtten pen schade aan die zpkpr op vijf miliioen rupiahs wordt geschat. Twee honderd huizen, zeven moskeeën en een school werden in de as gelegd. Zeven hon derd personen werden dakloos. Toen een legereenheid, die op vier kilo meter van het dorp gestafionneerd is. ar riveerde. hadden de rebellen zich reed? in de bergen teruggetrokken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •do o c n s vt u ia 4 v£ 25 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. motregen geheel bew. regen licht bew. zwaar bew. zwaar bew. windstil O N ZO NO windstil windstil windstil WNW 4 windstil NNW 2 windstil O NO 2 O 2 windstil NW 4 OZO 2 ZO 2 ONO 2 windstil 20 0 21 0 18 0 20 0 21 0 22 0 24 0 24 0 24 0 25 0 23 0 20 14 27 0 22 0 24 0 26 21 25 2 17 7 29 0 25 0 28 0 Neerslag laatste 24 uur. cooooccccco^^r>wyx»ooococoooro^3ccoTccco3rorcoc«woK. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig bewolking en droog weer. later toenemende bewol king en voornamelijk in het Noord- Westen van het land plaatselijk wat regen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zwakke later ma tige Zuid-Westelijke wind. 29 Juni Zon op 4.24 uur, onder 21.06 uur. Maan op 15.59 uur, onder 0.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 Juni Hoog water: 10.06 en 22.36 uur. Laag water: 5.23 en 17.56 uur. Woensdag 29 Juni Hoog water: 11.09 en 23.42 uur. Laag water: 6.24 en 19.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1