Geen feestvreugde in Rijk Een tentoonstelling wordt opgebouwd 1 Programma der feestelijkheden Machtig stoomgemaal verstilde tot museum Duimendraaien, piekeren en hopen Kleine polderbuurtschap moet wijken voor steeds groeiend Schiphol 9 XXXXXOCOCOCOCOOCOCOCOCOCOOCXXXXXXXXXXXXXX>CiOCOOCCOC<XXOOOOOCCOCOC<X)OCODOCOOCOOOCCOC<XXX>30COCCOCCOCCC<XXXXX5COOOCCCO Eén minuut voor de opening is alles klaar Hoofddorp Vijfhuizen Zwanenburg Nieuw-Vennep Niemand weet wanneer W aar he en? Doodvonnis een verlossing Kapot motten we99 DONDERDAG 30 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT HONDERD JAREN HAARLEMMERMEERPOLDER Het zou een uitzondering op de regel zijn, wanneer men bij het bezoek aan de Eeuwfeesttentoonstelling, die reeds over enkele dagen geopend moet worden, na het passeren van het geïmproviseerde en wan kele toegangshek niet tot de overtuiging kwam, dat het van de organisator, de heer H. C. Vermeulen, ongetwijfeld verstandi ger zou zijn de officiële openingsdatum nog maar enige tijd uit te stellen en tegenover de verschillende autoriteiten zijn excuses over deze vertraging aan te bieden. Maar volgens dezelfde onnaspeurlijke wetten wordt een dergelijke pessimist om één minuut voor de openingstijd opnieuw be schaamd gemaakt, zodat hij zich alleen maar kan afvragen of de robot Sabor mis schien ook tot de vele medewerkers van de heer Vermeulen heeft behoord. Want ofschoon er in Hoofddorp stellig nog won deren verricht moeten worden kan men er nu reeds van overtuigd zijn, dat Zaterdag morgen de vlag in top zal gaan boven een tentoonstelling, die gedurende veertien dagen hét evenement voor Noordholland zal betekenen. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling Eeuwfeest Haarlemmermeer bij haar vol tooiing een algemeen beeld en een goede indruk zal geven van de totstandkoming en ontwikkeling van deze bloeiende polder. Op dezelfde plaats, waar nog slechts wei- nig weken geleden nauwelijks meer dan j gewone kleigrond kon worden opgemerkt,, zijn nu reeds^enige grote tentoonstellings hallen verrezen, brede tegelpaden aange legd, voorzieningen getroffen voor riole ring, electriciteit en waterleiding en geven fraaie plantsoenen de terreinen een fleurig aanzien. Het concoursterrein werd eveneens met een moderne overdekte tribune uitge breid, die berekend is op twaalfhonderd bezoekers. Daarnaast wordt nu de laatste hand gelegd aan e.en viertal tijdelijke zij- tribunes, vanwaar straks ook vele duizen den toeschouwers de verschillende gebeur tenissen gemakkelijk kunnen volgen. In de grote tentoonstellingshal heerst nog de traditionele verwarring, veroorzaakt door timmerlieden, decorateurs en andere nijvere lieden, die deze chaos, waarin zelfs met de beste wil geen enkele vaste lijn te onderkennen valt, gestadig veranderen in een combinatie van interessante exposities van de meest uiteenlopende aard, welke in totaal toch geheel aan de bedoelingen zal beantwoorden. Af en toe wordt door een bijna voltooid werkstuk een tipje van deze moeilijk te doorgronden voornemens ont huld. Zo valt uit een verkleind model van het gemaal „De Cruquius" af te leiden, dat de schilders hier een grote maquette van de gehele Haarlemmermeer onderhanden hebben en geeft in de andere hal het ge deelte van een cockpit de plaats aan, waar de K.L.M. straks de geïnteresseerde toe schouwer enig inzicht in haar omvang rijke organisatie zal verschaffen. Maar overigens moet de voortijdige be zoeker nog genoegen nemen met de ge gevens, die hij op de hem bereidwillig ver strekte plattegrond vond vermeld. Slechts aan de hand daarvan kon hij de plaats ont dekken, waar de miniatuur-gebouwen van „Lilliputstad" nog moeten verrijzen en de uitgespaarde ruimte voor het beeld, dat de bekende affiehe met de stoere boer (ont werp van H. C. Vermeulen en getekend door de jonge kunstenaar Reyn Dirksen) nu eens in steen zal uitbeelden. Alleen door deze plattegrond werd het hem duidelijk, welk gebouw voor het grote café-restau rant is bestemd, dat door de directie van het Jaarbeurs-restaurant zal worden ge ëxploiteerd, want overigens is hierin nog geen glas of kopje aanwezig. „Hoofddorp-Feestdorp", geeft een bord te kennen, wanneer men op het punt staat het centrum van de Haarlemmermeer bin nen te komen. Het korte bezoek aan deze actieve en in afwachting verkerende plaats heeft ons ervan overtuigd, dat die slagzin over enige dagen volledig bewaarheid zal worden. En hierbij moet de Eeuwfeest Ten toonstelling „Haarlemmermeer" dan wel een der grootste en meest attractieve trek pleisters zijn. Vrijdag 1 Juli: 19 uur: leggen van krans op graf van mr. J. P. Amers- foordt. 20 uur: voorronde van brid gedrive. Zaterdag 2 Juli: 10.10 uur: ontvangst Ko ningin Juliana in het raadhuis. 10.30 uur: opening van het eeuwfeest in de Gerefor meerde kerk aan het Marktplein (sprekers dr. W. Drees, de burgemees ter en de dijkgraaf). 11.30 uur: de Koningin opent de tentoonstelling. 13 uur: opening van de tentoonstelling voor het publiek. 15 uur: oefening van het Rode Kruis. 16 uur: wielerwedstrijd. 16.30 uur: receptie van het gemeente- en polderbe stuur in het raadhuis. 22 uur: ontsteking van de feestverlichting. Zondag 3 Juli: Diensten in de kerken. Maandag 4 Juli: 10 tot 23 uur: tentoonstel ling; de landbouwexposi- tie is tot 18 uur geopend (de tentoonstelling duurt tot en met Zaterdag 16 Juli). Het feestterrein blijft tot 24 uur geopend. 14 uur: wedstrijden van de Raden van Jonge boeren en boerinnen op het ten toonstellingsterrein. 15.30 uur: bijeenkomst voor de polderbesturen uit Noordholland. 20.30 uur: gymnastiekde- monstratie en opvoering van het openluchtspel „Holle bolle Gijs." Dinsdag 5 Juli: 10 tot 16 uur: voorkeuring yan de dressuurwedstrij- den voor landelijke rui ters. 14 uur: wedstrijden van jonge boeren en boer innen. Woensdag 6 Juli: 13 uur: concours-hippique op het gemeentelijk sportterrein. 14 uur: wedstrijden van jonge boeren en boer innen. 14.30 uur: feest voor ouden van dagen in „De Beurs" (voor bewoners uit Hoofddorp en De Rijk). 19 uur: voetbalwedstrijd Hoofddorp BoysN.A.S. (terrein Hoofddorp B.). 19.30 uur: feest voor ouden van dagen in „De Beurs" (voor bewoners van Vijf huizen en de Cruquius). Donderdag 7 Juli: 13 uur: concours-hippique op het gemeentelijk sportterrein. 14 uur: wedstrijd voor jon ge boeren en boerinnen. Vrijdag 8 Juli: 14 uur: wedstrijden voor jonge boeren en boer innen. 20.30 uur: openluchtspel „Holle bolle Gijs" (twee de voorstelling). Zaterdag 9 Juli 13 uur: sterrit van de mo torclub „Haarlemmer meer". 14 uur: wedstrijden jonge boeren en boerinnen. Draaiorgelconcours. Van Maandag 11 Juli: tot en met 16 Juli: 1024 uur: tentoonstelling. Zaterdag 16 Juli: 10 uur: autopedwedstrijden op feestterrein. 19 uur: finale voetbaltour- nooi. 22 uur: vuurwerk en con cert. Maandag 18 Juli: 10 tot 17 uur: kinderspelen. Zaterdag 2 Juli: 16.30 uur: opening verma kelijkheden op het „Prik kerplein." 20.30 uur: officiële opening feestelijkheden en op tocht. Route: Vijihuizer- dijk, Cruquiusdijk, Fort- weg, Spieringweg, Vijf- huizerweg, Prikkerst (onthulling straatnaam borden en plaatsing krans voor B. en W.), Weg der Zuchten, Vijfhuizerdyk, Vijfhuizerweg, D. S. O- terrein. 19 uur: gecostumeerde voet balwedstrijd DSOGym nastiekvereniging. 20 uur: onthulling van het monument iii de tuin van de openbare school door Vijfhuizens oudste in woner. Muziek Boerenkapel en prijsuitreiking versierin gen. Dinsdag 5 Juli 20 uur: „De ronde van Vijfhuizen" op gewone rijwielen. Route: Prik kerstraat, Vijfhuizerweg, Spieringweg, Fortweg, Cruquiusdijk, Vijfhuizer- dijk, Weg der Zuchten, Prikkerstr. Jongens tot en met 16 j. rijden 2 x de route, daarboven 3 x. 21 uur: Hindernisrace op de fiets voor dames-tweetal len. Parcours: Prikker straat. Muzikale opluis tering: draaiorgel. Woensdag 6 Juli: 13.30 uur: Mars schoolkin deren door het dorp, waarna kinderspelen op het DSO-terrein. 19 uur: Voetbalwedstrijd DSO—ETO I (Zaterdag elftal). 21 uur: Wedstrijd papeten. Donderdag 7 Juli: 13.30 uur: Feestmiddag voor de kinderen der kleuter scholen. 20 uur: gymnastiekdemon- stratie op het plein van de openbare school door de leden van „DSO" en „Vijfhuizen." 21 uur: wedstrijd langzaam fietsen in de Prikker straat voor heren. Zaterdag 9 Juli: 14.30 uur: feestmiddag voor de jeugd op het speel plein van de openbare school. 17 uur: zeepkistenrace voor jongens. 17 uur: doorkomst deelne mers Sterrit motorclub. Route: Cruquiusdijk, Vijf huizerweg. 19 uur: voetbalwedstrijd (tournooi). 20 uur: slotfeest met medé- werking van de Accor deonvereniging „Aals meer" en Joop van Schoorldam. Lampionop tocht met verloting. Zaterdag 2 Juli: 14 uur: opening „Winkel week." 19.30 uur: voetbalwedstrijd Halfweg—N.A.S. 21 uur: gondelvaart in de Ringvaart. Maandag 4 Juli 19 uur: herdenking geval lenen (Kastanjeplein). Rondgang van de drum band der Koninklijke Nationale Reserve. Dinsdag 5 Juli: 19 uur: volksspelen. Schipholdag (jeugd). Woensdag 6 Juli: 14 uur: opening feestpark. 10 uur: rondgang en con cert te verzorgen door de Amsterdamse Politie Kapel. 19 uur: voetbaltournooi. Donderdag 7 Juli: 10 uur: zangconcours „Kunst na Arbeid." 19.30 uur: feest Ouden van Dagen. Vrijdag 8 Juli: 19 uur: pijpenrace. 22 uur: vuurwerk. Zaterdag 9 Juli: 10 uur: zangconcours „Kunst na Arbeid". 11 uur: kinderspelen en tractatie. Sterrit Motorclub „Haar lemmermeer." 18 uur: lossen en wedvlucht van postduiven. Zaterdag 2 Juli: 13 uur: taptoe door de Rijkspolitie. 14 uur: kortebaandraverij (parcours Venneperweg tussen Hoofdweg en Jhr. v. d. Pollstraat). 19 uur: concert door Rijks politie. Maandag 4 Juli 14 uur: kinderspelen. Dinsdag 5 Juli: 19.30 uur: zaalfeest Ouden van Dagen in „De Gou den Leeuw" en „De Rus tende Jager." Woensdag 6 Juli: 14 uur: volksspelen in het dorp (1418 jaar). 19 uur: voetbaltournooi. 20 uur: luchtacrobatiek door troupe René in het plantsoen St. Antonius- straat. Donderdag 7 Juli: 18 uur: volksspelen in het dorp. 19 uur: voetbaltournooi. Vrijdag 8 Juli: 19 uur: wielerwedstrijd (nieuwelingen), georga niseerd door „De Bataaf" Start en finish: Jhr..v. d. Pollstraat. Zaterdag 9 Juli 1416 uur: optocht met versierde voertuigen. 19 uur: wielerwedstrijden. 23 uur: vuurwerk. Dinsdag 12 Juli: 19 uur: voetbaltournooi. Woensdag 13 Juli: 19 uur: voetbaltournooi. Een der meest karakteristieke punten van de Haarlemmer meer is stellig het polder- en machinemuseum „De Cruquius", dat zich, ingesloten door dichte rijen bomen, naast de Ring vaart nabij Heemstede verscholen houdt. Karakteristiek niet alleen om zijn merkwaardige uiterlijk, dat op zich al een langdurig aanschouwen waard is, maar vooral om zijn uit historisch-technisch oogpunt belangwekkend innerlijk. In dit museum bevindt zich namelijk het stoomgemaal „Cruquius". Eigenlijk is dit een foute weergave van de werkelijkheid; beter is het te zeggen, dat het gebouw, nadat de kolossale installatie tot rust was gemaand, museum geworden is. Het stoomgemaal „Cruquius" heeft 84 dienstjaren op zijn naam staan. Het trad in 1849 in werking en werd in 1933 buiten bedrijf gesteld. Het kon toen met een gerust hart het drooghouden van de Haarlemmermeerpolder overlaten aan de „Leeghwater" en de „Lijnden", die ook thans nog, gemo derniseerd en wel, in werking zijn. In zijn welbestede dagen placht de „Cruquius" met acht pompen, die elk vijf slagen per minuut maakten, in totaal 325 kubieke meter water per minuut te verplaatsen. Reeds meer dan twintig jaar staat de „Cruquius" nu werke loos, een prooi van de nieuwsgierige blikken van toeristen, die vol ontzag staren naar de afmetingen van deze kolos, een prooi evenzeer van de deskundige ogen van technici, die hier het vernuft van de voorvaderen kunnen prijzen en becriti- seren. Al zou men deze glimmend gepoetste geweldenaar alléén al een museum kunnen noemen, er is meer te zien in dit vrien delijk gebouw: de tien stoomketels hebben het veld moeten ruimen in de eerste plaats voor een gemaal van veel geringer afmetingen dan de „Cruquius", een stoomgemaal van Cocke- rill, dat dienst heeft gedaan bij Arkel boven Gorinchem, maar nu op het scheprad na onderdak heeft gekregen in het ketelhuis. En natuurlijk de maquette welke de bezoeker net zo ver kan laten overstromen als hij wenst: een vreedzame imitatie van het watergeweld van de Eerste Februari 1953. Timmerman Den Ouden in zijn werkplaats- „Mijn meeste klanten ben 'k al kwijt door de afsluiting van de dijk". Op dit kruispunt Aalsmeerderweg-Vijfhuizerweg begint de buurtschap Rijk. Naar Noord en naar Oost eindigt de wereld er met een doodlopende weg, spoedig zal de isolatie ook in Westelijke richting volkomen zijn. Wethouder C. Beem van Hoofd dorp (rechts) bespreekt met dominee Swets, wat er dan allemaal verdwijnen moet. Bouwboer Knoop voor zijn hofstede: „Wal moet ik beginnen als ze ons eraf jagen? Elders krijg ik geen plaats meer". Ook dit is een aspect van de Haarlemmermeer: Nederlands nationale luchthaven Schiphol. Dagelijks ronken honderd zilveren vogels boven de welvarende landouwen van de honderdjarige polder. Vele Haarlemmermeer der s begroeten hen echter niet langer met vreugde. Want Schiphol is voor hen niet alleen het hart van een internationaal luchtnet, maar ook de constante bedreiging van Min werk en welvaart, zoals men in de reportage op deze pagina kan lezen. Terwijl heel de Meer als het ware tintelt van de voorpret op de komende Eeuw feesten, heerst er in de kleine buurtschap Rijk, reeds half geworgd in de greep van de luchthaven Schiphol, een trieste mineurstemming. De gezichten van de f>aar honderd bewoners boeren, landarbeiders, plus een handvol ambachts- ieden en neringdoenden staan al maandenlang op half zeven, want de men sen weten, dat hun dorpje ten dode gedoemd is. Zij weten dat al lang het is na de oorlog begonnen met de afsluiting van de Aalsmeerderweg ten Noor den van hun kleine gemeenschap. Een jaar geleden volgde de amputatie van hun tweede toegangsweg de Vijfhuizerweg Oost met de bijbehorende Schip holdijk-bebouwing en als nu ook, zoals te verwachten is, de Westelijke zijde van de Vijfhuizerweg aan de luchtvaartbelangen ten offer gaat vallen, dan is hun buurtschap practisch helemaal geïsoleerd. Het heeft dan alleen nog ver binding met de buitenwereld via de Aalsmeerderweg Zuid, die echter voor Rijks locale belangen vrijwel geen betekenis heeft - Daar komt nog bij, dat Schiphol reeds een begerig oog heeft geslagen op het dorp je zelf: aan de Westkant van de dorps straat zijn alle panden zelfs al onteigend. En al mogen de bewoners er dan tot nader order blijven zitten, niemand weet, of hij niet van vandaag op morgen bevel zal krijgen om op te krassen. IJet is echter ook mogelijk dat de bestaande toestand nog jaren zal duren, want men fluistert reeds cm Schiphoïs startbaanplannen tenslotte weer zo gewijzigd kunnen worden, dat Rijk toch vcissfto. de tenetakels van het vliegveld zou kunnea blijven liggen. Maar ook dan is het lot van het dorp bezegeld, want als een eiland temidden van de be tonnen strartbanen zou het economisch noch verkeerstechnisch kunnen voortbe staan. Hoe de zaak zich dus ook ontwikkelen zal, Rijks vonnis is bezegeld: het zal dom weg verdwijnen moeten. De moeilijkheid is alleen maar, dat nie mand weet wanneer en onder welke voor waarden - en die onzekerheid vinden de dorpelingen het zwaarst te verduren. H. P. den Ouden, die er met zijn broer een tim- merwinkel drijft, drukt het als volgt uit: „Mijn meeste klanten ben ik door het af snijden van onze toegangswegen toch al kwijt en nieuwe krijg ik om dezelfde reden, al evenmin. Toch blijf ik hier zitten tot ze ons eruitzagen, want als je vrijwillig weg gaat, krijg je natuurlijk geen schadever goeding". Dat is het algemene gevoelen in de be dreigde buurtschap en men kan de men sen geen ongelijk geven. Maar het resul taat is, dat niemand probeert, op eigen initiatief tijdig een nieuw bestaan elders te scheppen. Trouwens: waarom zouden zij ook, zolang er nog een micriscopisch kans je is, dat Rijk nog een jaar of wat intact kan blijven? De meeste bewoners zijn hier geboren en getogen en zo verknocht aan hun plekje grond dat zij stellig niet uit vrije wil vertrekken zullen. Bovendien: waar moeten zij heen, de vijftig gezinnen van deze welhaast geslo ten dorpshuishouding? Alleen de landar beiders zouden zonder veel moeite emplooi enders in de polder kunnen vinden, maar- met de rest van de beroepsbevolking en vooral met de boeren is het heel an ders gesteld. Een van hen, de bouwboer Knoop een stoere negenenzestiger, die er zestig bunder land, wat koeien en een welvarende hof stede bezit, gaf ons daar een voorbeeld va?.: hij, zelf komt, wegens zijn leeftijd, niet meer voor een „bedoening" elders in aanmerking en zijn beide zoons, 39 en 30 jaar oud, getrouwd en volslagen boeren, solliciteren al vijf jaar vergeefs naar een stuk land in de Noordoostpolder. „Onze plaats is onteigend en we moeten van maand tot maand inhuren, zegt hij, „maar wat moeten wij beginnen als ze ons straks eraf jagen?" Het is dezelfde vraag, die hier overal gesteld wordt en waarop niemand een ant woord weet. Goed, destijds zijn er plannen geweest, om heel de buurtschap en masse te verhuizen naar de kleine kern rond het kruispunt BennebroekerwegAalsmeer derweg Zuid, maar ook dat bleek ondoen lijk. En dus blijft men maar plakken, in angst en vreze voor de toekomst, in het wegkwijnende dorpje, wachtend op het doodvonnis dat toch ook weer een verlos sing zal zijn, omdat het een eind maakt aan de martelende onzekerheid. „Wat moe ten wij doen" is het thema, waarop alle gesprekken gebaseerd zijn maar nie mand doet iets. Alleen wethouder C. van Beem, zelf Rijkenaar, en dominee H. P. Swets, pro beren met veel geduld en tact de mensen voor te bereiden op het onvermijdelijke. Zij zijn er zelfs in geslaagd, de noodlijden de school en het kerkje nog zo'n beetje op gang te houden na amputatie van de Schip- holdijk-woonkern. De kinderen uit die con treien komen nu naar school met de lijn dienst-bussen van Maarse en Kroon, die daartoe een omweg van zes kilometer ma ken. De gemeentenaren van de dominee worden elke Zondag per speciale bus ge haald en gebracht om de diensten in het bedehuis te kunnen bijwonen. Ook de smid-wagenmaker, de beide krui deniers en de andere neringdrijvenden zoe ken ijverig compensatie voor hun teloor gegane debiet (de afsluiting van de Vijf huizerweg Oost kostte hun honderden klanten onder de dijkbewoners), maar ook dat is goeddeels verloren moeite, want overal stuiten zij op het hatelijke bordje: „Doodlopende weg" en ook de onverbidde lijke hekken van Schiphol en Fokker. Voor het overige bepalen die van Rijk zich tot duimendraaien, piekeren en hopen. Piekeren over de hoegrootheid van de schadevergoeding als zij straks weg moeten en hopen, tegen beter weten in, dat het allemaal misschien toch nog „over zal gaan". Vijftig gezinnen telt de bedreigde buurtschap en van die vijftig wil negentig procent maar het liefst blijven zitten „tot de dood erop volgt". Een typisch voorbeeld: de oud-boerenknecht Jan Slagt, nu 67 en rustend, maar niet berustend: „In de oorlog benne we ook verplicht geëvacueerd ge weest in Hoofddorp omdat 't hier zo spook te. 't Most naturlijk en daarom ginge we, maar ik was liever hier gebleven, al viele de bommen als rijpe appele om je heen", zegt hij. Het zal dan wel een hel toer worden, deze mensen te overtuigen, dat zij verdwij nen moeten om hun eigen bestwil. Voor lopig echter is het wachten op de defini tieve Schipholplannen, die nog dit jaar hun beslag zouden krijgen. „Misschien wachten de hoge heren wel kalmpjes af tot Rijk van eigens doodgaat", zeggen ze tegen elkaar, „maar kapot motten we, da's zo klaar als een klontje." Dwars over de Vijfhuizerweg staat het hek dat Rijks lot bezegelde. Daarachter is alles - tot aan de dijk - opgeslokt door Schiphol en de Fokkerfabrieken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11