V oorgesteld ouderdomspensioen zal waardevast zijn t® Bestaande pensioenregelingen kunnen worden veranderd Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Het wordt steeds aangepast aan wisselingen in de loonindex I utt nunKio mnaycu mij! I De radio geeft Vrijdag Hogere salarissen voor personeel leeszalen Bij zwemmen verdronken Mogelijkheid tot aanpassing, echter geen verplichting Termijn voor aanpassing NAVO-parlementsleden och ia het zo J DONDERDAG 30 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BBC A.J.KAAN „De Wolbaai 250 modelkamers IN MONTE CARLO Het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp dat de invoering van een algemene ouderdomsverzekering beoogt, omvat met de zeer uitvoerige Me morie van Toelichting bijna 80 pagina's druks. Op de voorpagina van dit blad treft men een samenvatting van de voornaamste bepalingen aan. Wij laten hier nog een aantal details van de voorgestelde regeling volgen. Alle Nederlandse ingezetenen, die bij het in werking treden van de wet 65 jaar zijn, hebben recht op volledig pensioen, mits zij de laatste 6 jaar hier te lande of in overzeese rijksdelen hebben gewoond. Doordat alle 65-jarigen meteen aan spraak kunnen maken op pensioen ingevolge de nieuwe wet, kan de Noodwet Ouderdomsvoorziening vervallen. In het wetsontwerp is een overgangsregeling opgenomen voor de huidige actieve generatie. Wie bij het in werking treden van cle wet ouder is dan 15 jaar (maar nog geen 65) zal niet meer alle 50 verzekeringsjaren, waarvan de wet uitgaat, kunnen doorlopen. Hij wordt geacht over de jaren vóór het in werking treden van de wet steeds verzekerd te zijn geweest, als hij tenminste op zijn 65ste jaar nog in Nederland woont en ook de laatste 6 jaar daar of in de overzeese rijks delen heeft gewoond. Van het in werking treden der wet af zal hij normaal pre mie moeten betalen tot zijn 65ste jaar. Doet hij dat en blijft hij tot zijn 65ste jaar verder verzekerd, dan kan ook hij aanspraak maken op een volledig pensioen. De overgangsregeling wordt dus be perkt tot Nederlanders, die hier te lande wonen. De mogelijkheid wordt geopend om bij algemene maatregel van bestuur niet-Nederlanders met Nederlanders ge lijk te stellen. Deze mogelijkheid is in het bijzonder van belang ten aanzien van sta- tenlozen. Onderdanen van een andere mo gendheid zullen eveneens bij algemene rhaatregel van bestuur met Nederlanders kunnen worden gelijkgesteld. Voorts wordt de mogelijkheid geopend om bij Algemene Maatregel van Bestuur het wonen buiten het rijk met het wonen binnen het rijk gelijk te stellen. De gehuwde vrouw Artikel 7 stelt als algemene regel voor op, dat iedereen, die verzekerd is geweest en die de leeftijd van 65 jaar heeft be reikt, recht heeft op pensioen. Een uitzondering wordt evenwel ge maakt voor de gehuwde vrouw. Het ont werp gaat er weliswaar van uit, dat de gehuwde vrouw zelfstandig verzekerd is en dat zij haar eigen pensioen opbouwt, maar in het algemeen kan geen afzonder lijk recht op het door haar opgebouwde pensioen worden toegekend. Dit dient te worden geïncorporeerd in het aan de man toe te kennen gehuwden pensioen. De hoogte van dit pensioen is dan afhanke lijk van de stand van de afzonderlijke verzekeringen van beide echtgenoten. Artikel 17 opent de mogelijkheid het pensioen van een gehuwde man, ook zon der diens bewilliging, voor de helft be taalbaar te stellen aan diens vrouw. Huwelijk en scheiding Het wordt gewenst geacht de ge huwde vrouw een zelfstandig recht te geven op pensioen in de gevallen, ADVERTENTIE B4RTEU0PISST* HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSÏR 48 A DAM TEL 717162 HEINZELMANN BADKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Voor de toeristen. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.00 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal Dubbelkwartet. 10.55 Voordracht. 11.25 Platen. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 The Henley Regatta, reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.25 Zang en orgel. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en piano. 14.30 Literaire rubriek. 14.50 Klein vrouwenkoor en solist. 15.20 Gevarieerd programma voor de militairen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Klaar voor het Gouden Jaar, causerie. 19.00 Platen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Op Huisbezoek, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamer muziek. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Vrijzinnig Protestantisme in een we reld van angst, causerie. 21.00 Amusements muziek. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands week overzicht. 22.00 Holland Festival 1955: Con certgebouworkest en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.15 Dat heb ik nooit geweten. 8.18 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.45 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken, 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Musette-orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land, causerie. 12.40 Zang en orgeL 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouto. 14.00 Dat heb ik nooit ge weten. 14.03 Platen. 14.30 Pianovoordracht. 15.00 Schoolradio. 15.30 Salonorkest en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianoles. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragen- beantwoording. 18.45 Platen. 18.57 Dat heb ik nooit geweten, 19.00 Nieuws. 1.9.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen een klankbeeld over de bij eenkomst van de Verenigde Naties in San Francisco, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.00 Holland Festival 1955: L' Italiana in Algeri, opera. (In de pau zes: 21.0021.15 Actualiteiten. 21.1521.20 Platen. 21.20—21.23 Dat heb ik nooit geweten. 21.23—21.30 Platen. 22.00—22.15 Urgentie verklaring, causerie). 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.40—24.00 Lichte muziek. BRUSS-EL, 324 M. 1.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Ge varieerde muziek. 14.00 Platen, 14.45 Weense muziek. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Koormuziek. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Causerie. 20.15 Symphome- orkest en solist. 21.05 Platen. 21.20 Sympho- nie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Hoe de weekbladne het zien. (Op 224 en 76 m.). waarin het huwelijk plaats vond na dat zowel de man als de vrouw reeds de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. Vóór het huwelijk had elk der echt genoten recht op het basis-pensioen- bedrag. Zonder nadere regeling zou den de echtgenoten echter na het huwelijk slechts gehuwdenpensioen kunnen ontvangen, dat lager is dan het dubbele van het basispensioen. Deze terugval komt niet gewenst voor. Beter lijkt het voor het huwe lijk bestaande pensioenrechten onver kort te handhaven. Het toekennen van een afzonderlijk recht op pensioen aan de gehuwde vrouw van 65 jaar of ouder wordt uitdrukkelijk be perkt tot de vrouw, die trouwt met een man, die de 65-jarige leeftijd heeft be reikt. De regeling beoogt te voorkomen, dat twee pensioengerechtigden door sa men in het huwelijk te treden een terug val in inkomsten ondergaan. Indien een 65-jarige vrouw in het huwelijk treedt met een man, die nog geen 65 jaar is, dan verliest de vrouw haar pensioen. Haar man zal evenwel in het merendeel van de gevallen nog in het arbeidsproces zijn op genomen en daardoor of uit anderen hoofde over inkomsten beschikken en zo in staat zijn in het onderhoud van zich zelf en van zijn echtgenote te voorzien. Slechts duurzaam samenwonende echt genoten worden als gehuwd beschouwd. Dit brengt mede, dat bij duurzame niet- samenwoning zowel de man als de vrouw daar zij als ongehuwd worden be schouwd recht hebben op pensioen. Echtgenoten die duurzaam gescheiden van elkaar leven, worden als ongehuwd beschouwd. Zonder nadere voorziening zou elk der beide echtgenoten recht heb ben op het basispensioen. Teneinde te voorkomen, dat daardoor van elkaar ge scheiden levende echtgenoten, die niet wettelijk van tafel en bed zijn gescheiden, in een gunstiger positie komen dan het samenwonende echtpaar, wordt ten aan zien van hen bepaald, dat zij, zodra zij beiden op het basispensioen aanspraak zouden kunnen maken, ieder slechts recht hebben op de helft van het gehuwden pensioen. Overlijden Een bepaling in het wetsontwerp beoogt de weduwnaar na het overlijden van de andere echtgenoot nog een korte tijd in het genot van het gehuwdenpensioen te laten, teneinde hem gelegenheid te geven zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. De uit het overlijden van de vrouw voortvloeiende herziening van het gehuwdenpensioen geschiedt niet eer der dan met ingang van de eerste dag der zesde maand, volgende op die, waarin het overlijden plaats vond. Na het overlijden van een gehuwde man zal het volle bedrag van het pensioen van de overledene nog gedurende enige maanden aan de weduwe worden uitge keerd, zulks om een geleidelijke aanpas sing aan de veranderde omstandigheden voor haar gemakkelijker te maken. Aanpassing aan de loonindex Het artikel, waarin de aanpassing van de koopkracht van het ouderdomspensioen aan de wijzigingen in de algemene econo mische situatie geregeld wordt, houdt in, dat een herziening van de pensioenbedra gen moet plaats hebben, wanneer zes maanden achtereen het indexcijfer der lo- ADVERTENTIE Gebreide vesten en bolero's in patent- en jerseysteek Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. nen een gemiddelde wijziging van 3 pet. of meer heeft ondergaan. Indien herziening moet plaats hebben, worden de pensioen bedragen met hetzelfde percentage verhoogd of verlaagd als dat van de wijziging van het indexcijfer der lonen. De regering .is van oordeel, dat aan dit automatisme een beperking dient te wor den opgelegd indien de aanpassing er toe zou leiden, dat voor de gepensionneerden een wijziging hunner reële netto-inkom sten optreedt, welke niet in dezelfde of nagenoeg dezelfde algemene mate geldt voor de groep der loontrekkenden. Met reële netto-inkomsten wordt in dit opzicht de koopkracht van het vrij besteedbare deel van het totale inkomen bedoeld. Als een voorbeeld wordt genoemd het ge val, dat de premie te laag is gebleken om daaruit de bestaande pensioenuitkeringen te bestrijden en om die reden woixlt ver hoogd, terwijl de hoogte van het ouder domspensioen gelijk blijft. Indien nu een looncompensatie wordt gegeven voor de verhoging van de premie zal het index cijfer der lonen stijgen, zonder dat deze maatregel enige reële betekenis voor loon trekkenden heeft. Derhalve dient dus het ouderdomspen sioen niet steeds automatisch op het ge stegen loonindexcijfer te reageren. Zou dit wel geschieden, dan zou aan het principe van de wettelijke regeling, het aanpassen van het ouderdomspensioen aan fluctua ties in de algemene welvaart, afbreuk wor den gedaan. De mogelijkheid, om in der gelijke gevallen het automatisme te door breken, is in het wetsontwerp opgenomen. Deze bepaling kan ook dienstig zijn ter vermijding van verhoging van dé pensioen bedragen in geval van stijging van het in dexcijfer der lonen als gevolg van de bij de invoering voor de vooi-gestelde voorzie ning te verwachten looncompensatie. Sociale Verzekeringsbank De wet zal worden uitgevoerd door de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De Rijksbelastingdienst zal de premies heffen en innen. Hef is de be doeling de Rijksverzekeringsbank om te vormen tot een zelfstandig rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam, de Sociale Ver zekeringsbank. Het huidige bestuur van de Rijksverzekeringsbank zal bij de Sociale Verzekeringsbank de functie van directie bekleden en belast zijn met de leiding der dagelijkse werkzaamheden. Het algemeen uitvoerings- en financieel beleid zal wor den gevoerd door een bestuur, samenge steld uit vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers en uit leden, aange wezen door de overheid. Tot deze laatsten zullen niet alleen overheidsvertegenwoor digers behoren, maar ook vertegenwoordi- gers van andere maatschappelijke groepe ringen dan werkgevers en werknemers. Hierbij is gedacht aan organisaties van huisvrouwen en beoefenaren van vrije beroepen. Wat de premie-inning door de fiscus be- treft wordt voor het begrip inkomen aan gesloten bij het door de inkomsten- en loonbelasting gehanteerde inkomenbegrip: dus aftrek van verwervingskosten en buitengewone lasten. Echter zal over de kinderbijslag geen premie voor de ouder domsverzekering wordèn geheven, terwijl hierover wel inkomsten- en loonbelasting moet worden betaald. Evenals bij de in komstenbelasting zal het inkomen van de gehuwde vrouw bij dat van haar man wor den geteld. De gehuwde vrouw is zelf geen premie verschuldigd. Verzekerden, die onder de inkomsten belasting vallen, ontvangen een afzonder lijke aanslag voor de ouderdomspremie. Is een verzekerde in loondienst (of ontvangt hij een uitkering, welke aan loonbelasting is onderworpen) dan moet de premie op zijn loon (of op die uitkering) worden ingehouden, ook indien hij in feite geen loonbelasting betaalt, doordat zijn loon (of uitkering) beneden de grens ligt, waarbij de belastingheffing aanvangt. Krijgt een loonbelastingpliohtige ook nog een aanslag in de inkomstenbelasting, dan wordt de op het loon ingehouden premie verrekend met de bij aanslag te heffen pi-emie. Het College van Rijksbemiddelaars heeft haar goedkeuring gehecht aan een verhoging met ongeveer 20 percent van de salarissen van het gediplomeerde per soneel van de Openbare Leeszalen en Bibliotheken in ons land. Deze verhoging gaat 1 Januari 1955 in. De invoering van deze nieuwe salaris regeling betekent voor dit jaar een ver hoging van de salarislast der leeszalen met rond f 780.000, waarvan circa een derde deel ten laste van het rijk komt. Men verwacht, dat deze maatregel er be langrijk toe zal bijdragen het grote tekort aan leeszaalpersoneel op korte termijn op te heffen. Bij het zwemmen in het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht is Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur de 13-jarige C. V. uit Utrecht verdronken. De jongen zwom na bij de brug Utrecht-Jutphaas met enkele vriendjes. Toen hij dook kwam hij niet meer boven. Tot 10 uur 's avonds heeft de politie gedregd, doch zonder resultaat. TOTALE UITKERINGEN VOLGENS VOORGESTELDE WET OP DE ALGEMENE OUDERDOMSVERZEKERING Wat gebeurt er met reeds bestaande pensioenregelingen als de wet op de alge mene ouderdomsverzekering van kracht wordt? In vele pensioenovereenkomsten is reeds een voorbehoud gemaakt van korting op de uitkering met het oog op een toekomstige voorziening door de overheid. Ook de statuten of reglementen van pensioenfondsen bevatten bepalingen in die geest. Indien echter geen voorbe houd of soortgelijke bepalingen zijn gemaakt, zouden ongewenste situaties kun nen ontstaan en zou bijvoorbeeld het totale inkomen van een gepensionneerde meer dan zijn laatstverdiende loon kunnen gaan bedragen. In het thans ingediende wetsontwerp wordt daarom de mogelijkheid geopend, bestaande of in uitzicht gestelde pensioenen te verminderen. Een verplichting daartoe wordt evenwel niet opgelegd. Een eventuele aanpassing moet echter binnen twee jaar na invoering van de wet tot stand worden gebracht. De voor wijzi ging van statuten of reglementen voorge schreven procedure (bijvoorbeeld een meerderheidsbeslissing van de vergadering der verzekerden) is niet buiten werking gesteld. Bij het onderhavige artikel is als uitgangspunt genomen, dat het totale pen sioenbedrag, met inbegrip derhalve van de wettelijke voorziening, niet mag dalen be neden het voor de inwerkingtreding van de voorgestelde voorziening geldende pen sioenen. Daarnaast zijn echter enkele licht lijnen neergelegd, welke bij de herziening in acht dienen te worden genomen. Het karakter van „waardevastheid" van het bodempensioen dient gehandhaafd te blijven. Hiertoe wordt voor de reeds inge gane pensioenen en voor de toegezegde pensioenen een regeling gegeven. Indien tot aanpassing wordt besloten, be hoort er rekening mede gehouden te wor den, dat op de pensioenen, welke door een te korte diensttijd onvolledig zijn, niet het gehele bedrag van de bodemvoorziening, doch slechts een proportioneel gedeelte daarvan, in mindering zal worden gebracht. Een wettelijke regeling, welke verder gaat en verlangt, dat bij aanpassing de totale voorziening niet daalt beneden een bepaald percentage van het loon, acht de regering niet gewenst. Een dergelijke regeling zou niet alleen zeer moeilijk zijn te verwezen lijken, gezien het zeer uiteenlopende karak ter der verschillende pensioenvoorzienin gen, doch bovendien tot onbillijkheden leiden, daar deze regeling wel degenen zou treffen, die reeds een, wellicht zeer rede lijke, pensioenvoorziening hebben toege zegd, doch niet de werkgevers, die de tot standkoming van deze wet hebben afge wacht, alvorens zelf enig pensioen in uit zicht te stellen. De wetgever beperkt zich tot het openen van de juridische mogelijkheid tot aanpas sing. Aan het bedrijfsleven zelf wordt over gelaten te bepalen, in hoeverre van de wet telijke bevoegdheid gebruik zal worden gemaakt. Particuliere pensioenregelingen kunnen dus worden aangepast aan de toestand, welke na de inwerkingtreding van de nieuwe wet ontstaat. In de wet wordt daar omtrent niets dwingend voorgeschreven, maar wel wordt de mogelijkheid daartoe geopend door eventueel bestaande wette lijke belemmeringen voor deze aanpassing uit de weg te ruimen. Zoals reeds is opgemerkt, houden tal van pensioenregelingen reeds de bepaling in, dat een in de toekomst te ontvangen wette lijke ouderdomsuitkering 'op het pensioen bedrag kan worden gekort. In de Memorie van Toelichting wordt betoogd, dat deze aanpassing ook alleszins redelijk is. Door de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn vijftien leden uit deze colleges aangewezen om de in Juli in Parijs te houden bijeenkomst van parle mentsleden uit de NAVO-landen bij te wonen. Uit de Eerste Kamer zijn het de heren Reijers, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, mr. baron De Vos van Steenwijk, Tjalma en mr. In 't Veld; uit de Tweede Kamer: mejuffrouw dr. Klompé en de heren mr. Blaisse, Fens, Goedhart, jhr. mr. Van der Goes van Naters, Korthals, mr. Roosjen, Tilanus, Vermeer en Weiter. 57. Nauwelijks had Grump de regelaar uit het uurwerk geslagen, of alle raderen begonnen als dol te tollen. Het rad der uren werd een snorrende bromtol en het rad der minuten een gierende sirene. Het werd een wilde bende in en rond de klokketoren. De poppen, die elk uur een ronde langs de torentrans moesten maken, konden het bijna niet meer bijbenen, nu zij dit plotse ling elke seconde moesten doen. Zoevend beschreven zij hun rondjes, als hielden zij een zesdaagse; poortje in poortje uit, door de wild open en dicht klappende deurtjes. Panda dreigde door de dolle poppen onder de voet gelopen te worden. Een botsing met Vader Tijd wierp hem naar buiten, waar hij sprakeloos toekeek naar het drukke gedoe van de op hol geslagen klok. „Meneer Grump! Meneer Grump!", riep hij wanhopig, „doe die regelaar weer in de klok! Straks gaat er iets kapot!" Maar een hoongelach was het antwoord De bedoeling is, dat de wettelijke ouder domsuitkering tezamen met de particuliere pensioenvoorzieningen een redelijke oude dagsvoorziening zal waarborgen. Maar het is niet nodig en zelfs ongewenst, dat som migen voor wie reeds een redelijke pen sioenvoorziening is getroffen, na invoering van de nieuwe wet een bedrag, dat het laatstverdiende loon benadert of zelfs over treft, zouden ontvangen. De offers hiervoor zouden namelijk eensdeels door werk gevers, die zelf al een redelijke pensioen voorziening voor hun personeel hebben op gebouwd, anderdeels door de jongere gene ratie en door de overheid moeten worden gebracht, naast de offers, die voor de nieuwe wettelijke ouderdomsverzekering zullen moeten worden gevraagd. Om dezelfde redenen zullen ook de ambtelijke pensioenen worden „aangepast" aan de nieuwe Ouderdomswet, waartoe de minister van Binnenlandse Zaken te zijner tijd een wetsontwerp zal indienen, nadat deze kwestie in het georganiseerd overleg is be handeld. Hoever de aanpassing van parti culiere pensioenregelingen in elk concreet geval moet gaan, wordt niet in de wet ge regeld. Dat hangt mede af van de inhoud van de bestaande pensioenregeling en is een kwestie van onderling overleg tussen werkgever en werknemers. De Stichting van de Arbeid heeft terzake al enkele richtlijnen opgesteld en zijn bemiddeling bij eventuele meningsverschillen aange boden. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING' BEVERWIJK (jizapefjc/vto) 8-1230 efjvsa? I3«-I8- póptdffityï 13» tUA/i (f&itcrlar). Verzekering. India heeft Indonesië de ver zekering gegeven, dat het geen facilitei ten in havens of elders aan Westerling zal verlenen. Indonesië had India een dergelijke verzekering verzocht. Examen. Een jonge Egyptische studente heeft tijdens het jaarlijkse examen op de universiteit te Cairo het leven geschon ken aan een zoon. Zij werd bij de beval ling geholpen door enkele van haar me destudenten. Kinderverlamming. In Berendrecht, bij Antwerpen, zijn alle scholen gesloten na dat een kind aan kinderverlamming is overleden en vier andere kinderen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Volgens de directie van het ziekenhuis lopen de vier opgenomen kinderen geen gevaar Boos. Een groep Nederlandse burgers heeft Maandagochtend wanordelijkheden veroorzaakt op het kantoor van het Ne derlandse Commissariaat te Surabaja. Zij vielen vier ambtenaren aan en ver nielden enig kantoorinventaris. De po litie stelt een onderzoek in. Toppunt. De Amerikaanse luchtmacht maakt vorderingen bij het ontwikkelen van een intercontinentaal niet-geleid projectiel, dat beschouwd wordt als het toppunt op wapengebied. Residentie. Van betrouwbare zijde wordt te Genève vernomen dat de 78-jarige Aga Khan en zijn beide zoons Ali en Sa- droeddin officieel woonplaats in Zwitser land zullen kiezen. De Aga Khan is gees telijk leider van een Mohammedaanse sekte in Oost-Afrika. Doodvonnissen. Het Oost-Duitse blad „Frei- heit" meldt, dat in Saksen-Anhalt zeven Oost-Duitsers zijn veroordeeld tot zware dwangarbeid, variërend van dertien jaar tot levenslang, wegens spionnage voor de Britse geheime dienst. In de afgelopen vier weken zijn bij een aantal spionnage- processen in Oost-Duitsland reeds vijf doodvonnissen geveld en in vele gevallen langdurige dwangarbeidsstraffen opge legd. Onbekende. Een kwart millioen Japanners lijdt op het ogenblik aan een huidziekte, die veroorzaakt wordt door „een vergif tige mijt" die nog nooit eerder is waar genomen en waartegen de bekende insec ticiden niets uitrichten. Nippertje Een tweemotorige Britse straal- bommenwerper van 't type Canberra heeft de afstand OttawaLonden afgelegd in de recordtijd van 6 uur 42 minuten en 12 seconden. Bij aankomst had het toestel nog slechts brandstof voor vijf minuten. De piloot, die in de mist landde, had één der motoren uitgeschakeld om brandstof te sparen. Vrijgelaten. Bij Sicheldorf zijn twintig- Roemenen uit Joegoslavië over de Oos tenrijkse grens gekomen. Zij zijn door de Oostenrijkse autoriteiten naar een vluch telingenkamp in Stiermarken gezonden. De Roemenen waren uit het Joegoslavi sche concentratiekamp te Gerovo, waar zij verbleven, met een auto naar de grens gebracht en vrijgelaten.- Samenzwering. Op Cuba zijn vier burgers en vier militairen gearresteerd, die be schuldigd worden van ondermijnende acti viteit. Dezer dagen is op 't West-Indische eiland een opstandige samenzwering ont dekt. Een rechtbank te Havanna heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen ex-president Carlos Prio en twee voor malige leden van het congres. Tandbederf. Door een aantal Amsterdam se geleerden, werkzaam aan de landbouw hogeschool te Doelestown inPennsylvanië, is onder leiding van een der ontdekkers van het streptomycine, dr. Albert Schatz, een methode gevonden om de microbe te isoleren, die de oorzaak is van het tand bederf. Deze bacterie vernietigt het ke* ratine, een eiwitachtige stof, die een der bestanddelen is van het tandémail. Duim. Een militair tribunaal te New York heeft de 26-jarige korporaal Harold Dunn, die in 1950 door de communisti sche strijdkrachten in Korea gevangen werd genomen, tot acht jaar dwangar beid en oneervol ontslag uit de dienst veroordeeld wegens „samenwerking met de vijand". Korporaal Dunn, die in Augus tus 1953 na de Koreaanse wapenstilstand werd vrijgelaten, bekende schuld. Hij werd er onder meer van beschuldigd, pro- paganda-redevoeringen te hebben gehou den voor de Noord-Koreaanse radio. Verwrongen. De Griekse regering heeft het Engelse protest tegen de uitzendin gen van radio-Athene die onder Grieks regeringstoezicht staat over Cyprus „ongegrond" verklaard. Volgens Griekse diplomatieke kringen wordt in een nota gezegd dat het alle Griekse radiostations in het algemeen vrijstaat in hun uitzen dingen aanhalingen uit de Griekse pers te verwerken, zolang geen verwrongen voorstelling van zaken wordt gegeven. LATEN WE zekerheidshalve op de voor grond stellen, dat het niet onze bedoeling is de goklust aan te wakkeren, of de animo voor clandestiene speelclubs te verhogen. Maar voor degenen die het roulettespel niet kennen, is het tot goed begrip van wat volgen gaat toch wel gewenst te weten dat de roulette 36 nummers bevat, waarvan 18 rode en evenveel zwarte, zodat iemand die op een kleur speelt 50 n/o kans heeft te winnen en een even grote kans om te verlie zen. Omdat de kans op rood of zwart gelijk is, en de uitslag van dit kansspel op geen en kele wijze beïnvloed wordt door de resultaten uit het ver leden, hebben beide kleuren dus altijd evenveel kans om uit te komen, ook al is één van beide juist vele malen achtereen verschenen. Het is dus zeer goed mogelijk dat zwart negenmaal is uitgeko men en bij de tiende draaiing van het wiel (coup) nogmaals verschijnt. Want zelfs bij de tiende coup heeft zwart evenveel kans als rood. Het grootste aantal malen dat een kleur achtereen was uitgekomen, bedroeg vóór de oorlog in Monte Carlo 28. Een zo lange serie van één kleur is volgens de kansreke ning te verwachten éénmaal per 268.435.456 coups. En aangezien deskundigen schatten dat in Monte Carlo jaarlijks ongeveer 168.000 coups per tafel worden gedraaid en er wellicht gemiddeld vier tafels in ge bruik zijn, worden in het geheel dus 672.000 coups per jaar gespeeld, zodat een serie van 28 van één kleur ééns per 134 jaar is te verwachten. Aangezien het Casino on geveer 70 jaar in bedrijf is, ligt deze serie van 28 niet zo erg ver van de wiskundige verwachting, vooral niet wanneer we de mogelijkheid open laten dat gemiddeld niet vier, maar vijf tafels in gebruik zijn, waar door de kans zich eens per 107 jaar zou kunnen voordoen. Maar deze serie van 28 is verre over troffen. Toen in 1941 de Europese slagvel den reeds een voorproef hadden gekregen van wat in de komende jaren nog te wach- ten stond, ging het roulette spel in Monte Carlo onver droten voort en aan tafel .9, in de Salie der Gr&ces, werd onder toezicht van de crou pier Gastaud Marius het oude record te niet gedaan, want rood kwam 38 maal achter elkaar uit. Voor zeker een unicum en theoretisch hoogst onwaarschijnlijk, omdat de kans voor een dergelijk fenomeen zich laat berekenen op één per 274.877.906.944 coups! Rekening houdend met de boven weergegeven schat tingen aangaande het aantal jaarlijks te spelen coups, zou een dergelijke serie vol gens de kansrekening éénmaal per 400.000 jaar mogen uitkomen. Desondanks vond deze onwaarschijnlijke gebeurtenis reeds na ruim een halve eeuw plaats. - Nu kunt u hieruit de gevolgtrekking ma ken dat ofwel de waarschijnlijkheidsreke ning niet deugt, ófwel de roulette de wet ten der waarschijnlijkheidsrekening niet volgt. Dit laatste is juist. De roulette trekt zich in sommige opzichten weinig van de kansrekening aan. En hetzelfde kan van dobbelstenen worden gezegd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2