Panda en de Meester-Klokkenmaker Huizen en bedrijfspanden door dijkophoging bedreigd \/üihouê& Verwaterde muziek in Hoofddorp 0 Beter Wereldnieuws Teek ió het Radio-Reparatie Rijkssteun gewenst voor afbreken en elders opbouwen van de betreffende panden De radio geeft Donderdag Schuilplaatsen onder étagewoningen Koningin bezocht de Gelderse Achterhoek MIEREN J 2 MOTOR OVERALLS 48.75 Drie weken hechtenis voor verpleegster Veroordeeld wegens belastingontduiking Wapen U tegen die hinderlijke maagznnr-brand. Met Rennies! UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Nieuzv voorschrift: Saldo van het rijk met 108 millioen gedaald H. 3. MAERTEHS M.V. Vijftien maanden voor overval op juwelierszaak Monument bij de Schelphoek Draaiorgel ,,De Arabier" naar Engeland KilometBrs uB|5|| zo WOENSDAG 6 JULI 1955 In de omgeving van Krimpen aan de Lek is men de vorige week begonnen met het verhogen van de dijken. Deze zullen ter plaatse anderhalve meter worden verhoogd, als gevolg waarvan vele eigenaars van be drijven voor ernstige schade vrezen. Reeds zijn actie-comité's gevormd met het doel schadevergoeding voor gedupeerden te ver krijgen. Inmiddels zijn aan vele lantaarnpalen en op verscheidene schuttingen biljetten aan gebracht met het opschrift: „De burgerij van Krimpen aan de Lek protesteert tegen dijkverhoging zonder vergoeding". Het ac tie-comité staat geheel buiten deze vorm van protestvoering en ds. Krept heeft in de Zondagmiddagdienst in de Nederlands Her vormde kerk van Krimpen aan de Lek dan ook gewaarschuwd voor illegale acties en voor uitspattingen tijdens het voeren van acties ter verkrijging van schade-uitkering. De ontevredenheid van de bevolking schuilt hierin, dat door het verhogen van de dijken de panden ten opzichte van de dijk anderhalve meter lager komen te lig gen. Voor de schade, die hierdoor vooral aan bedrijfs- en zakenpanden wordt aange bracht, wil de burgerij een vergoeding ont vangen. Men vreest dat vele zaken failliet zullen gaan en het streven bestaat dan ook bij de overheid er op aan te dringen dé eigendommen van de gedupeerden op rijks kosten te laten afbreken en elders te doen herbouwen. Voor deze nieuwbouw wenst men dan een uitkering. De overheid isvolgens de wet niet verplicht tot het uitkeren van een scha devergoeding, aangezien in de tijd van Napoleon in 1805 is vastgelegd, dat men buitendijks voor eigen risico bouwt. Deze bepaling is nog steeds van kracht, doch het actie-comité, dat reeds een audiëntie met de minister heeft gevraagd, is van oor deel, dat de toestanden sinds 1805 ingrij pend zijn gewijzigd. Raadsvergadering Onder voorzitterschap van burgemeester J. van Dijk heeft de gemeenteraad van Ca- pelle aan de IJssel zich Maandagavond be zig gehouden met het voorstel van B. en W. inzake het uitkeren van schadevergoedin gen naar aanleiding van de naar algemene verwachting komende verhoging en ver breding van Schielands hoge zeedijk ten Westen van de stormstuw in de Hollandse IJssel. B. en W. stellen voor een schade loosstelling in het leven te roepen voor hen, wier huizen als gevolg van de werkzaam heden aan de dijk moeten worden opge ruimd. Deze regeling behoort volgens B. en W. echter te vervallen, zodra deze aange legenheid door een meer bevoegde instantie wordt geregeld. Van overheidswege is ech ter nog geen enkele bijdrage of vergoe dingsregeling vastgesteld. B. en W. menen dat het met de dijkverhoging om een zaak gaat, die door het Nederlandse volk als ge heel gedragen zal moeten worden. De raadsleden was naast het voorstel ook een ontwerp-verordening voorgelegd, waarin de financiële zijde van het voorstel is uitgewerkt, waarbij is uitgegaan van een totale vergoeding van een half millioen gulden. Bovendien staat in de verordening vermeld, dat deze in werking zal treden krachtens een nader te nemen raadsbesluit, doch niet eerder dan nadat gebleken is, dat ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A.'DAM - TEL 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Canadese mu ziek. 11.35 Platen. 11.45 's Werelds achtste wonder, klankbeeld. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuimbouwmede- delingen. 12.35 Platen, 12.50 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. Als intermezzo: Reportage Tour de France. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Spel met marionetten, hoorspel. 14.45 Instrumentaal trio. 15.15 Voor de zieken. 16.0 Platen. (Inter mezzo: Reportage Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Bosbouw in het Midden Oosten. 18.00 Nieuws. 18.15 Repor tage Tour de France. 18.25 Musette-orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen, 19.05 Piano. 19.20 Sportproblemen. 19.30 Lichte muziek. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Kamerorkest. 21.10 Zijn held, hoorspel. 22.40 Reportage Tour de France. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM n, 298 PI. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.20 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 1.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.50 Platen. 14.00 Internationaal Orgelconcours 1955. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Internationaal orgel concours 1955 (vervolg). 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Promenade orkest en solist. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pla ten. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radiowedstrijd. 21.30 Pla ten. 21.45 Tijdschriftenkroniek. 21.55 Holland Festival 1955: Radio Philharmonisch orkest en groot koor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten, 23.1524.00 Holland Festival 1955: Radio Philharmonisch orkest en groot koor (vervolg). TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) Eurovisie: 16.2818.00 Internationaal Con cours Hippique. 20.15 Circus Franz Althoff. 21.20 Actualiteiten. 21.35 De Hoop, film documentaire. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Blokfluitensemble en soliste. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 en 15.30 Platen. 15.30 Vlaamse liederen. 15.45 Orkestconcert. 16.02 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Moderne muziek. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Weense me lodieën. 20.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te gen de vaststelling daarvan geen bezwaren hebben. De gemeenteraad stelde zich unaniem achter het voorstel van B. en W. B. en W. van Krimpen aan de Lek heb ben zich Maandag laten inlichten omtrent de inhoud van voorstel en ontwerp-veror dening van B. en W. van Capelle aan de IJssel en verwacht wordt dat zij met een dergelijk voorstel in de gemeenteraad zul len komen. Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen (P. v. d. A.) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnen landse Zaken gevraagd, of het waar is, dat de hoofdwaterkering van de Krimpe- nerwaard wordt versterkt en verhoogd en dat daardoor het niveau van de Dorps straat van Krimpen aan de Lek, zijnde een onderdeel van bedoelde waterkering, eveneens moet worden verhoogd en wel met niet minder dan een meter? Verder vraagt de heer Van Sleen of deze maat regel, die op zich zelf beschouwd, gezien de ramp van Februari 1953, moet worden toegejuicht, voor de eigenaren en huurders van panden aan de dijk als zij het on overkomelijk nevengevolg, heeft dat allerlei voorzieningen moeten worden ge troffen? Bovendien vraagt het Kamerlid, of het waar is, dat in de kosten hiervan noch door het hoogheemraadschap van de Krim- penerwaard, noch door het rijk, noch op andere wijze wordt bijgedragen, zodat deze lasten volledig komen voor de betrokken personen en voor de gemeente? Is het de ministers bekend, zo vraagt de heer Van Sleen, dat de betrokkenen hiertegen ernstig bezwaar maken, omdat zij het als zeer onbillijk aanvoelen, dat de schade moet worden gedragen door enkele honderdtallen, terwijl deze veiligheids maatregel strekt ten bate van tienduizen den? Achten de ministers geen termen aanwezig tot het op korte termijn instel len van een onderzoek naar de vraag, of hier voor het hoogheemraadschap, zo mo gelijk in samenwerking met het rijk, een taak is weggelegd en financiële bijstand geboden? ADVERTENTIE CHOCOLADE... PASTILLES Op kruispunt dodelijk ongeluk veroorzaakt Met bevestiging van het vonnis dei- Utrechtse rechtbank heeft het gerechtshof te Amsterdam de 63-jarige verpleegster P. C. B., directrice van een rusthuis te Bilt- hoven, die op 25 October in De Bilt met haar auto een dodelijk ongeluk veroor zaakte, een hechtenis van drie weken op gelegd. Bovendien ontnam het hof haar voor de tijd van vijf jaar de rijbevoegdheid. Op 25 October passeerde zij met haar auto een kruispunt, waarbij zij een van rechts naderende motorrijder niet opmerk te. De motorrijder, een jongeman uit Almelo, botste tegen de auto en overleed korte tijd later. De bioscoopdirecteur A. B. uit Den Hel der is door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van tienduizend gulden. Zijn echtgenote werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en drie duizend gulden boete. Zij hadden tezamen gedurende zes jaar een bedrag van ƒ48.000 aan belasting ontdoken. De eis was tegen B. vijf maanden en 20.000 boete, en tegen zijn echtgenote drie maanden voorwaarde lijk en 1000 boete. ADVERTENTIE Duizenden mèt U hebben last van overtollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwij zing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Ren nies bij Uw apotheker of drogist. ADVERTENTIE Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Nieuw te bouwen étagewoningen in com plexen met meer dan twee bouwlagen zul len weldra moeten worden uitgerust met deugdelijke schuilplaatsen in de onder bouw, welke de bewoners in de dicht be volkte centra bescherming kunnen bieden tegen bominslag en andere gevolgen van oorlogsgeweld. Dit zal op grond van een Koninklijk Be sluit dat mede is ondertekend door de mi nisters van Wederopbouw en Volkshuis vesting en van Binnenlandse Zaken, in de gemeentelijke bouwverordeningen moeten worden voorgeschreven. Voor eengezins huizen en huizen met niet meer dan twee bouwlagen zullen geen schuilplaatsen ver plicht worden gesteld. Wegens de geringe re bouwhoogte en de doorgaans ruimere bebouwing wordt dit minder urgent ge acht. Het „Besluit Schuilplaatsen bij de Bouw van Woningen", dat in het Staatsblad is af gekondigd, geeft krachtens de Woningwet regelen inzake aantal, grootte, situering en constructie van de schuilplaatsen bij de verschillende woningtypen. Zo moet bij normale étagebouw in de onderbouw ten minste een schuilplaats aanwezig zijn met een vloeroppervlak van een vierkante me ter per te huisvesten bewoner. Met het oog op een mogelijke blokkering van de nor male toegangsweg dienen een of meer nooduitgangen in tegengestelde richting gelegenheid tot vluchten te geven. Het be sluit bevat ook voor de constructie van de woningen zelf nog enige voorschriften ter voorkoming en beperking van brand en instorting. Tenslotte zijn er uitzonderings bepalingen opgenomen, die onder meer de mogelijkheid openen tot verantwoorde af wijkingen. Weekstaat Ned. Bank Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 4 Juli blijkt, dat de post schatkistpapier, door de bank overgenomen van de staat, met 47,1 millioen is vermin derd tot 453,7 millioen. Sinds 21 Maart was deze post onveranderd gebleven op 500,8 millioen. Nadat de bankbiljettencirculatie de vorige week een stijging met 90 millioen te zien had gegeven, is zij deze week ver der vermeerderd en wel van 3.637 tot 3.695 millioen. Het rijk zag zijn tegoed met ƒ108 millioen achteruitgaan tot ƒ521 millioen. De bijzondere rekening van het rijk, die sinds Pasen zo goed als geen ver andering onderging, is ditmaal met 77 millioen gedaald tot 534 millioen. De netto-deviezenreserve is met 77 mil lioen gedaald tot 1.532 millioen. De goud voorraad is onveranderd op 3.045 millioen. Koningin Juliana bracht Dinsdag een bezoek aan enkele plaatsen in de Gelderse achterhoek, waar zij, behalve Winterswijk, de R.K. vakschool Harreveld bezocht en de Rekkense inrichting voor moeilijk op voedbare kinderen. Tegen elf uur arriveerde de vorstin bij de inrichting Harreveld. Zij liet zich de school tonen en zich voorlichten over het werk, dat daar wordt gedaan. Sedert de oprichting in 1911 toen met de verzorging ran regerings- en voogdij pupillen een begin werd gemaakt, is „Harreveld" gestadig ge groeid. De school heeft een eigen druk kerij en een grote moderne 'modelboer derij, die thans een gemengd bedrijf met rond 35 ha bouw- en weiland en een var kensfokkerij omvat. Via Lichtenvoorde en Bredevoort reed de Koningin vervolgens naar Winterswijk, waar haar een lunch werd aangeboden in het gemeentehuis. De voorzitter van de samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Gelderland, ir. H. Vis, deed mededelingen over de economische en maatschappelijke omstandigheden in het gebied ten Oosten van de IJsel en over de recente ontwikkeling daarvan. Als voorbeeld van wat de Achterhoekse industrie betekent werd de Koningin ver volgens de Koninklijke Tricotfabiek G. J. Willink, een bedrijf met 600 werknemers, getoond. Met een aantal andere industrieën maakte de Koningin kennis tijdens de rit die zij door Winterswijk maakte en die ook langs het algemeen ziekenhuis, het rust huis,, het wijkgebouw van het Groene Kruis en de nieuwe ULO-school ging. 's Middags bezocht de Koningin de Rek kense Inrichtingen bij Eibergen. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 „Waar is de orgelman???". Een op de driekwarts maat deinende mensenmassa in een der gebouwen op het tentoonstellingsterrein in Hoofddorp tracht al zingend het wachten wat aangena mer te maken. Dat wachten geldt de organist van het waterorgel, de man die in staat is om leven te brengen in de doodse, grillige wir war van buizen, die zich aan het einde van de sche merig verlichte zaal be vindt. Plotseling is de zaal in duis ter gehuld en het volgende ogenblik klinkt er muziek uit een luidspreker: de eer ste tonen van „Dichter und Bauer" van Franz von Sup- pé. Tegelijkertijd is er léven gekomen in het waterorgel: honderden waterstralen schieten omhoog, sprookjes achtig belicht door rode> blauwe, groene en gele schijnsels. De kleuren ver mengen zich tot vrijwel alle schakeringen van de regen boog, terwijl de stralen nu eens van elkaar neigen, dan weer met elkaar verstren geld schijnen te raken. Ze volgen de muziek perfect: wanneer deze fel klinkt, springen de waterstralen trots omhoog en met geweld kletteren ze dan weer neer; wanneer de klanken ge dempter worden, schrom pelt de watermassa ineen, zo laag, dat men het geklet ter nog maar nauwelijks hoort. Aan het einde van de ouverture baadt de dan hoge waterrug in helder wit licht en meteen daarna is het even donker Rechts, tegen de zijmuur, zit de „organist", de 38-ja- rige Johnnie van Broekho ven uit Amsterdam. Schuin naast hem staat een tape recorder: de dichter en de landman staan keurig op ?en bandje, evenals het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" van Harry Boda, dat met een tweetal liederen een ode brengt aan de Haar lemmermeer. Voor hem staat de bedieningsappara- tuur van het orgel: een kast met weerstanden, schake laars en een toetsenbord, met witte en zwarte toet sen. Slaat men zo'n toets aan, dan brengt dat even wel geen geluid teweeg, maar wel zal een van de vele waterstralen even op rijzen. Met snelle handgrepen be dient deze Amsterdamse electro-technicus zijn scha kelbord: hij goochelt met lichteffecten, laat de wa terstralen nu eens statig op rijzen, dan weer snel dalen om ze even later met een nauwelijks merkbare bewe ging van zijn vingers te la ten buitelen en tollen. Als een onbeperkt heerser re geert hij over de acht en dertig duizend liter water, die met behulp van twintig motoren door de in totaal meer dan tweeduizend fon teinen worden gespoten. Johnnie van Broekhoven, die reeds anderhalf jaar met dit gigantische, in Duitsland geconstrueerde orgel speelt, is niet alleen technisch aangelegd, maar bovendien muzikaal. „Dat moet ook wel met dit >oort werk", zegt hij. „Je moet althans een sterk ont wikkeld maatgevoel heb ben, want anders lopen je figuren in het honderd". Wanneer 's middags om vijf uur de tentoonstelling voor enige uren sluit, betekent dat nog geen rust voor de organist-technicus. Tijdens de „concerten" kan er al licht een kleinigheid van het ingewikkelde mecha niek in het ongerede raken en dergelijke fouten moeten zo spoedig mogelijk worden hersteld. „Het publiek zal er wel niets van gemerkt hebben, maar er hapert iets", zegt de man, starend naar de nog natte buizen. „Ik zal er straks even tussen duiken". 62. In spanning keken de burgers van Wurstberg naar de torenklok, die om ne gen uur zijn kunnen voor het eerst aan hen zou vertonen. Men had gehoord, dat dit meesterwerk bij elke uurslag een com pleet poppenspel zou vertonen en dat von den ze haast nog mooier dan dat men kon zien hoe laat het was. Op het balcon van de gemeentesecretaris nuttigde de klok kenmaker zijn nagels van de zenuwen. Zou Panda het ingewikkelde uurwerk op tijd hebben klaar gekregen? Daar gaven de wijzers eindelijk het negende uur aan..: nu zou het spel moeten beginnen. En in derdaad, de poortjes in de zijkanten van de toren gingen open en de herautjes be wogen zich naar buiten om de komst van Vader Tijd met trompetgeschal aan te kondigen. Er ging een gejuich op en het hardst juichte de klokkenmaker. „Zie maal! Zie maal!", riep hij, een extra bril opzettend, „die poppen paraderen ja! Der klok is in overschone werkink! Ach, ach, hoe lievelijk!" Maar hij juichte wat voor barig. Vader Tijd, de belangrijkste pop die de uren moest slaan, was nog niet ver schenen. Achter zijn rug gaven de secre taris en Grump elkaar een knipoogje. „Wat zal hij op zijn neus kijken als hij merkt, dat Vader Tijd kapot is", fluisterde Grump. Deze telefoto, genomen in de R.K. Vak school te Harreveld bij Winterswijk, toont Koningin Jxdiana in de boekbinderij van de Vakschool, waar broeder Anfridus de Vorstin een daar vervaardigd boekwerk laat zien. Met bevestiging van het vonnis der Utrechtse rechtbank heeft het gerechtshof te Amsterdam de 30-jarige sjouwer T. L. uit Utrecht een jaar en drie maanden ge vangenisstraf opgelegd, echter in tegen stelling tot de rechtbank met aftrek van het volledige voorarrest sedert begin Februari. Tegen deze veroordeling had de procureur-generaal, bij de behandeling van deze zaak in hoger beroep, twee jaar met aftrek van het voorarrest geëist. De sjouwer was ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 23 op 24 December bij een roofoverval op een juwelierszaak te Utrecht negen gouden damesringen uit de étalage had gegrist, waarvan hij tevoren de ruit met een baksteen had vernield. Herinnering aan watersnoodramp De regering heeft besloten te bevorde ren, dat op de caisson bij de Schelphoek op Schouwen een monument wordt opge richt ter herinnering aan de watersnood ramp van 1 Februari 1953. Dit monument zal onder meer uiting geven aan de rouw om de slachtoffers, aan de hulp, door het Nederlandse volk en door het buitenland na de ramp op zo ruime mate verleend en aan het herstel van de dijken en het land. Opdracht tot vervaardiging van dit mo nument zal worden verleend aan een beeldhouwer en een architect. De keuze van deze beide personen moet nog worden bepaald. Dinsdagmiddag is het draaiorgel „De Arabier" te Amsterdam ingescheept naar Engeland. Het orgel is afkomstig uit Gro ningen; de bouwer van het orgel, de heer Perlee uit Amstérdattïy'verklaarde-dat er in Engeland grote belangstelling bestaat voor de Nederlandse straatorgels. Overigens heeft men ook in andere landen niet te klagen over gebrek aan belangstelling, al dus de heer Perlee. Sinds geruime tijd maken draaiorgels in Amerika en Aruba deel uit van het straatbeeld. Het orgel zal op 10 Juli in de Londense wijk Soho luister bijzetten aan een straat feest. Daarna zal het een reis maken langs enkele badplaatsen. Het répertoire omvat 80 rollen. Het instrument zal ook voor de Engelse televisie verschijnen. ADVERTENTIE Onvoldoende. De democratische senator Sparkman heeft verklaard, dat het Amerikaanse departement van Defensie onder druk van het Congres heeft toe gegeven, dat de Sovjet-Russische sterk te in straaljagers en nieuwe lichte straalbommenwerpers die van de ge hele vrije wereld overtreft. Volgens Sparkman hebben republikeinse func tionarissen, gesteund door president Eisenhower, zich in 1953 niet gestoord aan de militaire deskundigen en een zorgvuldig opgesteld program voor de luchtmacht besnoeid. Hoewel in 1954 deze besnoeiing ongedaan gemaakt werd was het defensieprogramma nog niet voldoende, aldus Sparkman. Verbannen. Rome, waar toeteren al een wetsovertreding is, heeft ook de oorlog verklaard aan de open knalpot. Reeds 1007 bestuurders van voertuigen variërend van vrachtwagens tot scooters werden tijdelijk van de weg verbannen. Neef. Onder de zestien Hongaren, die Maandag met een Joegoslaaf de Oosten rijks-Joegoslavische grens hebben over schreden, bevindt zich een neef van de gevangengehouden kardinaal Minds- zenty, de 36-jarige Gyulai Tarlo. Tarlo, die boekhouder is geweest op het Hon gaarse ministerie van Financiën, week in September van het vorige jaar naar Joegoslavië uit. Doodsverklaring. Het Beierse hoogge rechtshof heeft bepaald dat de recht bank te Berchtesgaden het recht heeft Hitier dood te verklaren. De uitspraak werd gedaan in een conflict over de competentie van de rechtbank te Berchtesgaden, in welk district Hitier een landhuis bezat, en de rechtbank te Berlijn-Schöneberg, om Hitier wettelijk dood te verklaren. Aardbeving. Volgens een radio-uitzending uit Kaboel, de hoofdstad van het ko ninkrijk Afghanistan, is het Noord-Oos ten van het land getroffen door een aardbeving, die mogelijk tientallen per sonen het leven heeft gekost. Drie steden zouden verwoest zijn. Het is nog niet met zekerheid na te gaan hoeveel slachtoffers zich onder de ruïnes van een honderdtal gebouwen en huizen bevinden. Dienstbaarheid. De Duitse professor Her mann Oberth, die heeft meegewerkt aan het door de Duitsers in de laatste oor log gebruikte V-2 wapen, is door het Amerikaanse leger in dienst genomen voor werkzaamheden op het gebied van bestuurbare projectielen. Er zijn meer dan honderd Duitse raketspecialisten in Amerikaanse dienst. Overweg. Op een overweg te Aliens Grove in de Amerikaanse staat Wisconsin zijn een vrouw en vijf van haar kinderen gedood, toen de auto waarin zij zaten, onder een trein kwam. Vijf andere in zittenden van de auto, van wie er vier eveneens kinderen van de om het leven gekomen vrouw waren, liepen zware verwondingen op. De echtgenoot van de vrouw zag vanaf zijn nabijgelegen boer derij het ongeluk gebeuren. Totaal. In de Verenigde Staten zijn in het afgelopen weekeinde, dat door de Maan dag gevierde onafhankelijkheidsdag drie dagen duurde, volgens de jongste be richten 798 personen om hét leven ge komen, van wie 404 bij verkeersonge lukken en 144 door verdrinking. B.C.G. De Franse geleerde Camille Guerin met prof. Calmette de uitvinder van het anti-tuberculose vaccin B.C.G., heeft een prijs van een millioen francs toege wezen gekregen van de hoge raad voor wetenschappelijk en technisch onder zoek in Parijs. Voorlopig. De Franse journalist André Baranès, die sedert September in voor arrest verkeerde in verband met be schuldigingen van verraad, is wegens zijn gezondheidstoestand voorlopig vrij gelaten. Sport. Een toenemend aantal mensen in Groot-Brittannië brengt zijn vrije tijd door met een nieuwe soort openlucht sport, namelijk het zoeken naar uranium met Geigertellers. Een van de grootste fabrikanten van deze instrumenten heeft verklaard dat schooljongens de buizen kopen en thuis Geiger-apparaten maken of in radiozaken laten comple teren. Elke waargenomen reactie wordt aan het Britse ministerie van Bevoor rading doorgegeven. Doodvonnis. Het volksgerechtshof van de communistisch-Chinese provincie Kwan- toeng heeft drie Chinezen ter dood en één tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage ten gun ste van nationalistisch China, aldus heeft radio-Peking gemeld. DE MIEREN bezitten in het borststuk een groep klieren die door kanalen met het buitenoppervlak van het harde pantser zijn verbonden. Door deze klieren wordt een speciale reukstof afgescheiden, die haar kenmerkende geur dus aan het lichaamsoppervlak van de mier mededeelt. ren dan ook niet in staat vriend of vijand te herkennen en in hun angst (zij zijn im mers als het ware geblinddoekt, ook al be schikken zij nog over hun gezichtsvermo gen) vallen zij alles en iedereen aan. Op een soortgelijke wijze kan aan een hevige slachting, die de mieren van ver- Verschillende soorten mieren hebben danschillende nesten onder elkaar aanrichten, ook een verschillende geur, die echter door het menselijk reukorgaan in slechts enkele gevallen kan worden onder scheiden. Voor de mieren is dit onderscheid der soorten echter heel duidelijk, en daar gaat het toch maar om. Nu weet iedereen die wel eens naar het bedrijvige gedoe der mieren gekeken heeft, dat deze dieren elkaar bij elke ontmoeting aftasten met de voelsprie ten. Dit is geen poging om in de sprieten- taal even een kort babbeltje te maken, maar om elkaar door middel van de geur te herkennen. De geur die door de klieren wordt afgescheiden, is immers slechts de algemene geur der soort, en als zodanig slechts als basis-geur te beschouwen. Maar in deze basisgeur zijn nog alle mogelijke variaties mogelijk door de gezamenlijke leefwijze van een groep mieren in bepaalde omstandigheden, zodat uit die basis-geur de typische nestgeur ontstaat die kenmer kend is voor iedere afzonderlijke mieren gemeenschap. Dank zij deze nestgeur zijn de mieren in staat alle nestgenoten met de voelsprieten te herkennen en weten zij on middellijk wanneer zij met een vreemde ling te maken hebben, ook al ziet deze in dringer in hun gebied er precies zo uit als zijzelf. Wanneer de voelsprieten van mieren met was worden overdekt, blijken de die- een eind worden gemaakt door de nestgeuren van beide groe pen te doen overheersen door een gemeenschappelijke, veel sterkere geur. Zodra de die ren bemerken dat ze alle „op elkaar geuren" (inplaats van op elkaar lijken) wordt het gevecht gestaakt en een ieder begeeft zich aan de bezigheden waar mee hij vóór het gevecht doende was. Door middel van de geur weten de mie ren van een nest ook steeds hun eigen sporen naar bepaalde voedselgebieden te vinden en kunnen zij direct bemerken of vreemde mieren hun gebied hebben door kruist. We moeten ons hierbij echter niet voorstellen dat de nestgeur voor één be paalde mierengemeenschap onveranderlijk is. Integendeel, de nestgeur blijkt aan va riaties onderhevig te zijn en bij tijd en wijle sterk te kunnen veranderen, zodat mieren die enkele weken uit het nest ver wijderd zijn, aanvankelijk niet door hun nestgenoten worden geaccepteerd omdat zowel hun geur, als de nestgeur, wijzigin gen hebben ondergaan. Laten we thans eens de merkwaardige heremietkrab aan v voorstelen. Dat zal morgen gebeuren. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) i

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2