Eerste Kamer keurde het crematie-wetsontwerp goed PIJN OF GRIEP! (hefarme .4 Crediet voor vernieuwing van de vissersvloot IN DE WERELDPOLITIEK Russen zien de zegepraal m geeft lekkerder thee] Agenda voor Haarlem 1 V&F minder Water R. Verbeek zal op 1 October dienst der provincie verlaten Geen onverdeelde instemming met de voorgestelde regeling van het cadeaustelsel TWEEDE KAMER Regering heeft belangstelling voor een vang-fabriekschip voor de verre visserij Provinciale ziekenhuizen 3 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Cbefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! F aillissementen Examens 'V«YM%v«:.vr.v. ESPANA 26 c a gentleman's cigar Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 6 JULI 1955 De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp inzake de verbranding, de balse ming en schouwing van lijken (Wet op de Lijkbezorging) met 31 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de VVD- fractie en vier leden van de P. v. d. A.- fractie. Nadat een aantal wetsontwerpen van eenvoudige aard was aangenomen, besloot de Kamer op zijn verzoek ontslag te ver lenen aan de tweede griffier der Kamer, mr. J. van Andel, die benoemd is tot lid van het College van Beroep van het be drijfsleven. Het ontslag werd verleend op de meest eervolle wijze met dankbetuiging voor de diensten gedurende bijna twintig jaar aan de Kamer bewezen. Beperking cadeaustelsel De Kamer maakte hierna een begin met de behandeling van het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel. De heer Hellema (A.R.) vroeg de minister nadere inlichtingen over het be grip „ordelijk economisch verkeer". Hij vroeg: „Wat is wel en wat niet geoorloofd als cadeau?" Hij zou er geen antwoord op weten en niet gaarne op de stoel van de rechter, die in deze moet beslissen, zitten Een ander bezwaar was voor hem, dat elke quantitatieve aanduiding omtrent de om vang van het cadeaustelsel ontbreekt. De heer Vixseboxse (C.H.) noemde het ontwerp een „zwakke zaak," die schade aan het economisch leven kan toebrengen. Het onordelijk element in de concurrentie verhoudingen is er zijns inziens niet door het cadeaustel ingebracht, maar door de reclame in het algemeen. Hij zou tegen het ontwerp stemmen. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) was van mening, dat dit wetsontwerp de grens van de bescherming van de mens tegen zich zelf overschrijdt en dat het nog wel mee valt met de excessen van het cadeaustelsel. „Laten wij de mensen niet te veel in de watten leggen, maar veeleer trachten de eigen kracht en het inzicht van de midden stand en de consument te ontwikkelen," zo was zijn conclusie. Prof. Molenaar (WD) zag het cadeaustelsel als een bepaalde vorm van reclame en daarom wilde hij dit stelsel met al te zeer beperken. Wel zou men toe zicht kunnen houden op de kwaliteit van het cadeau, maar daarover wordt in het ontwerp niet gesproken. De heer Van Lieshout (KVP) zei dat het overgrote deel van de neringdoende middenstand voorstander van het ontwerp is en bepaalde groepen industriëlen er tegen zijn. Een gevaar in het cadeaustelsel zag hij in het feit, dat soms het cadeau en niet meer de kwaliteit van het artikel door slaggevend wordt. De door middel van het cadeaustelsel gevoerde concurrentie achtte hij niet meer normaal en regeling van het cadeaustelsel vond hij dan ook noodzakelijk. Zijn partijgenoot, de heer R e g o u t (KVP), koesterde echter tegen het wets ontwerp zeer ernstige bezwaren. Hij droeg de middenstand een goed hart toe, maar achtte het ontwerp niet in overeenstem ming met het algemeen belang. De minister van Economische Zaken en de staatssecretaris beantwoordden de spre kers. De minister herinnerde er aan dat de achtergrond van het ontwerp is, dat een regeling van het cadeaustelsel noodzakelijk is. Van een algeheel verbod van het cadeaustelsel kan geen sprake zijn. Wel van een regeling die zoveel mogelijk de uitwassen op dit gebied wegneemt, al is het vrijwel ondoenlijk, het begrip „uitwassen" te definiëren. De voorgestelde regeling noemde hij de enige vrijwel hanteerbare middenweg tus sen het niet regelen en het verbieden van het cadeaustelsel. De staatssecretaris, d r. Veldkamp, was van mening, dat de materie die deze wet regelt met een gerust hart aan de rech ter kan worden overgelaten. Bij de replieken wierp de heer Helle- m a nogmaals de vraag op of de begrippen „branche-vreemd" of „branche-eigen" een juist criterium zijn voor de beoordeling van dit wetsontwerp. Verder bracht hij het juridische twistpunt in het geding, op welke gronden straks eventueel een rechter uit spraken moet doen bij geschillen over het begrip consumptieverwantschap. Volgens hem weet een winkelier bij dit wetsontwerp niet waar men aan toe is bij het begrip consumptieverwantschap. Mag men bij de verkoop van een kop en schotel koffie cadeau geven of omgekeerd? Con sumptieverwantschap kan men in deze niet ontkennen. De minister antwoordde dat economisch dit begrip wel vast ligt, juridisch misschien niet. Maar door de jurisprudentie zal men ook hier tot een gangbare interpretatie kunnen komen. De staatssecretaris antwoordde de heer Hellema nog dat men bij koffie een kop en schotel cadeau kan geven, maar omge keerd niet. De stemming over het wetsontwerp zal Dinsdag gehouden worden. Stichtingskosten voor scholen Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de middelbaar-onderwijswet, de hoger- onderwijswet en de pensioenwet. Het brengt een verandering in de rege ling van de vergoeding van stichtingskos- ten voor scholen en van exploitatiekosten. De nieuwe regeling leidt naar een systeem waarbij de schoolbesturen niet langer de bouwkosten van een school voor eigen rekening behoeven te nemens en tevens naar een vergoeding der exploitatiekosten. Hieraan werd gekoppeld het wetsontwerp tot wijziging van de Kweekschoolwet. Dit ontwerp heeft in hoofdzaak tot doel een wijziging te brengen in het systeem van vergoedingen der kapitaalsuitgaven van de bijzondere kweekscholen. ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 c WOENSDAG 6 JULI Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Pa lace: „Canaris", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het schandaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het tiaken van de heiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 8 uur. Nutsgebouw, 8 uur, Spir. Ver. „Het hogere leven". DONDERDAG 7 JULI Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Pa lace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoe tin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori s 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Sprui- tenboschstraat 9, Haarlem, 8 uur, De ge meente van Christus; Engelse dienst. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is accoord gegaan met de credietregeling voor de vernieuwing van de vissersvloot nadat minister Mansholt uitdrukkelijk had verklaard, dat alleen crediet zal worden verleend ter vervanging van schepen. De bedoeling is moderni sering, niet uitbreiding van de vloot van trawlers, loggers en kotters. Iedere reder is echter vrij, zonder crediet schepen te bouwen. Het crediet, waartoe de Kamer de re gering heeft gemachtigd, is beperkt tot f 17 millioen, maar binnen die grens kunnen voor het doel (vernieuwing van trawlers, loggers of kotters) verschuivingen worden aangebracht. Dat hangt af van het inzicht van het adviesorgaan, dat rekening moet houden met de afzetmogelijkheden. De termijn voor de vernieuwing van de vloot is tien jaar. Alles zal gedaan moeten worden om de afzet van vis te vergroten en het gebruik te bevorderen, maar men moet voorzichtig zijn met groot opgezette acti voor bepaalde levensmiddelen, aldus de minister. Aan verbetering van het distributie apparaat wordt al gewerkt. Niet gewenst is het tot investerin gen over te gaan voor een haven in Katwijk. Dat is niet nodig, want Kat wijk kan van de haven van IJmuiden gebruik maken. Aan de kwestie van de door velen geachte verbetering van de Scheveningse vissershaven besteedt de regering thans grote aandacht. Om verstarring te vermijden is grote voorzichtigheid met minimum-prijsregelin gen geboden, zo onderstreepte de minister nog eens. De minister verklaarde zich gaarne be reid met het oog op de verre visserij de bouw van een vang-fabrieksschip ernstig te overwegen. Al dan niet vissen op Zondag is iets, waar de overheid buiten blijft. Dit wordt geheel aan het bedrijfsleven overgelaten. De heer Egas kreeg nog te horen, dat de afzet van bevroren vis bevredigend is en dat men daarmee nieuwe klanten schijnt te winnen. Zolang de inhoud van het Delta-plan nog niet bekend is en men dus niet weet, welke gevolgen dit voor de kustyissers in Zeeland dag 5 juli opgeheven het faillissement van: zal hebben, kon de minister hierover niets c A Duin) bloembollenkweker, wonende naders zeggen. Ue Santpoort, Westlaan 12. Reehter-com- Verbetering Armenzorg missaris: mr. N- Reeling Brouwer. Cura- De rest van de middag was gewijd aan tor; mr> B j Lambers te Haarlem, de behandeling van een ontwerp, dat enige wijzigingen in de Armenraad brengt. Het ontwerp beoogt een betere regeling te geven voor de betaling van kosten van verpleging en verzorging in inrichtingen, indien en voor zover deze kosten niet op andere wijze gedekt zijn. Het voorstel draagt ook nog zorg voor een billijke lastenverdeling tussen de verschillende gemeenten. Minister Van Thiel verklaarde nog vóór de verkiezingen van 1956 te willen pogen een algemene herziening van de Armenwet bij de Kamer aanhangig te ma ken. Juist omdat de regering begaan is met het leed van de armen wordt er in dit wets voorstel voor gezorgd, dat met spoed hulp verlening zal plaats vinden door de ge meente waar de arme thuis behoort. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 5 Juli in staat van .faillissement verklaard: J. A. de Groot, grondwerker te Zand- voort, Parallelweg 23; rechter-commissa- ris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. Wegens gebrek aan actief werd op Dins- Haarlem. Aan het Mendel-College zijn ge slaagd voor het eindexamen H.B.S. B de heren: W. A. M. van Alphen, Bloemendaal; L. H. Braak, Haarlem; J. H. Brüggemann, Haarlem; P. H. Brunsmann, Haarlem; E. C. Cavé. Haarlem; J. H. J. Fluitman, Beverwijk; A. C. van der Geest, Haarlem; E. J. de Haan, Haarlem; W. M. A. Heinz, Haarlem; T. L. van Heummen, Haarlem; I-I. A. C. M. Keuss, Haarlem; C. P. Koomen, Velsen; A. F. Kraak, Haarlem; A. W. M. Nederkoorn, Velsen; J. C. Snoeks, Haarlem; A. Tervoort, Beverwijk; J. L. M. Voets, Haarlem; C. N. de Wilde, Haarlem; J. B. van Zijp, Velsen. Afgewezen geen. Totaal aantal candidaten van de H.B.S. A en B: 36, afgewezen één. De exa mens zijn geëindigd. Haarlem. Aan het Lorentz-lyceum, Sant poorterplein 28 te Haarlem, zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A de dames: C. M. Kooy, G. A. Neuteboom, N. Vermeer en I. Verwayen en de heren H. P. Klipp, H. Monnieken-dam, C. L. Pieters en Tj. Weber. Afgewezen: twee candidaten. Het examen is geëindigd. Leiden. Doctoraal examen psychologie', mej. J. I. C. G. Prick, Den Haag en C. Stef- fen, Rotterdam. Kerkelijk voorbereidend examen: C. W. Bolle, Den Haag. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Candi- daatsexamen geneeskunde tweede geleelte: mej. J. A. T. Heiner, Alkmaar; mej. C. .1. A. Bakker, Nieuwer Amstel; mej. L. E. A. Kits van Waveren, Hilversum; mevr. C. J. St?rd-Engelkamp, Rotterdam; mej. J. Stib- be,"Makassar; M. M. J. Koenen, Amster- ■am; J. D. Busé, Hilegom; M. Farber (V.S.); J. A. Groendnk, Amsterdam; K. Stoorvogel, Utrecht; C. Zurcher, Amsterdam en Ong Boen Hwa, Bandoeng. Amsterdam. Aan de gemeentelijke univer siteit is gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte de heer H. J. van Hoboken, chartermeester van het Amster damse gemeente-archief, op een proefschrift: „Witte de With in Brazilië". Amsterdam. Het accountantsdiploma van het Nederlands Instituut van Accoun tants is uitgereikt aan: Ch. P. E. Aalbers, Rotterdam; D. Bennink, Zwolle; A. van den Berg, Gouda; F. J. Besselink, Amstel veen; H. G. Bloemendaal, Zwolle; W. de Boer, Enschedé; W. Boudestein, Nijmegen; R. J. C. Braun, Den Haag; H. Breyinck, Oosterbeek; P. Broekhuizen, Den Haag; P. J. Broekhuysen, Dordrecht; J. C. v. d. Brug ge, Driebergen; H. G. W. Bruyns, Zwolle; A. W. van Delden, Den Haag; B. J. J. Eer den, Eindhoven; J. B. Gerritsma, Leeuwar den; A. van Heerden, Hilversum; A. J. J. Holthuyzen, Eefde; J. Jansen, Voorburg; J. G. G. Jorning, Rijswijk; W. A. van der Koog, Den Haag; A. Korff, Amsterdam; H. Kort, Groningen; H. Th. Liefting, Arn hem; D. Lof, Den Haag; N. F. P. Loge- mann, Haarlem; Joh. P. Lokkerbol, Den Haag; C. van Londen, Rotterdam; J. Lut- gert, Rotterdam; J. v. d. Meulen, Bever wijk; A. C. Mohring Schiedam; J. A. Nij- bakker, Naarden; H. P. Pieterse, Rotter dam; A. van Pinxteren, Amsterdam; J. A. M. Reukers, Tilburg; T. W. Reynders, Be verwijk: K. J. Roskam, Den Haag; R. Rots. Amsterdam; P. J. Schouten, Rotterdam; J. Soetekouw, Voorburg; C. W. M. Vérbrugge, Den Haag; C. G. Verhey, Rotterdam; C. G van Vlaanderen, Voorburg; B. C. Wesselink, Zeist; E. Wiegel, Amsterdam; S. R. van der Zee, Amsterdam; A. van der Zwaai, Capelle aan de IJsel. 's Gravenhage. Voor het notarieel exa men, tweede gedeelte, zijn geslaagd: R Bakker, Hazerswoude en N. J. van Duin, Uitgeest. Utrecht. Tot doctor in de geneeskunde is gepromoveerd: W. F. B. Brinkman, Roer mond. Nijmegen. Doctoraal examen klassieke taal en letterkunde:W. J. Braun, Nijmegen Candidaatsexamen klassieke taal- en let terkunde: C. P. H. van Maasakkers, Vught en P. J. J. Stuart, Nijmegen. Candidaats examen kunstgeschiedenis en archaeologie W. A. L. Beeren, Scheveningen en G. A. Wellen, Slagharen (cum laude). Doctoraal examen geschiedenis: J. P. Mesters, Nij megen en J. M. G. Meulenberg, Doer.rade. Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: J. H. A. Bovens, Maastricht; A. A. M. Smits, Nij megen; M. M. R. P. Starmans, Heerlen en W. A. M. H. Meyer, Maastricht. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde: Th. Smithuis, Nijmegen en H. Gans, Zevenaar. De plechtige raadszitting te Bolsward op 13 Juli als inzet van de herdenking van het 500-jarig bestaan van het stadsrecht, zal voor de op de radiodistributie aangesloten Bolswarders te horen zijn. De P.T.T. heeft bij wijze van wel zeer hoge uitzondering toe stemming verleend deze zitting over het plaatselijk distributienet uit te zenden. Er zijn in de verklaringen van Nikita Kroesjtsjev, de leider van de Russische communistische partij, ten beste gegeven in de tuin der Ameri kaanse ambassade op de herdenkingsdag der Amerikaanse onafhankelijk heid, enkele opmerkingen aan te wijzen die de verleiding tot kanttekenin gen onweerstaanbaar maken. Aan de beminnelijkheid der Russische voor mannen zijn we langzamerhand gewend geraakt. De tijd is nu gekomen, om hun beminnelijke woorden op de keper te beschouwen teneinde de strekking ervan te toetsen aan de verwachtingen, die zij ogenschijnlijk wekken. Op zichzelf is dat reeds een vooruitgang. De tijd is-namelijk voorbij, dat de inhoud van Russische verklaringen kon worden verwaar loosd als een factor der realiteit, aangezien zij altijd kant en klaar uit de Russische propaganda- en reclame-afdeling kwamen. Thans zijn we zover, dat we kunnen overwegen in welke mate een Russische uitlating tot beter begrip voor de Russische intenties kan strekken. Welnu, de uitlatingen van Kroesjtsjev zijn in dat opzicht de moeite waard. De opmerking van de Russische partij leider, dat de Sovjet-Unie niet „met ge broken benen naar Genève gaat", kan men als een tamelijk overbodige terzijde stellen. Niemand heeft ooit deze „gebroken benen" bij de Russen verondersteld integendeel, het Westen is vooral de laatste tijd open lijk onder de indruk gebleken van de reus achtige vooruitgang, die in de Sovjet-Unie op velerlei gebied is bereikt. Trouwens, bij iedere militaire vergelijking geven Weste lijke deskundigen toe, dat Rusland het Westen de baas is in de zware wapenen en op het gebied der luchtstrijdkrachten, en dat alleen nog de voorsprong op het gebied der atoomwapenen het Westen een gevoel van superioriteit zou kunnen geven. Deze uitlating van Kroesjtsjev moet dan ook niet gezien worden als een poging tot rechtzet ting van een misverstand, doch veeleer als een nieuw symptoom van een oude Russi sche grief. De Russen lijden nog steeds aan een minderwaardigheidscomplex en geen wonder. De achterstand, die de Sovjet-Unie ten tijde van de jaren zeventien ten op zichte van het Westen had in te halen, was formidabel en uit Russisch standpunt schrikbarend. En er zijn in het Westen na ties geweest, die zich van bun meerder waardigheid ten opzichte van de Russische kolos maar al te zeer bewust waren. De grofste wijze om dit te tonen was die, welke de grofste staatsman van de twintigste eeuw gebruikte: Hitler, die met een supe rieure glimlach zijn legerscharen de Rus sische vlakten opjoeg en daardoor aan zijn talloze waanideeën het voor hem fataalste toevoegde. De fijnste manier om de Russen hun minderwaardigheid te doen voelen ge bruikten fijner-besnaarde politici, die het meer in de intrige en de diplomatie zoch ten. Heeft dit alles wellicht niet meer dan communistische waandogma's de grootste bedreiging opgeroepen, die Europa en de wereld ooit hebben gekend? En was de Russsiche propaganda niet jarenlang één naïeve, doorzichtige en jammerende kreet om erkenning van Russische ver diensten? Ziet naar de woorden van Kroesjtsjev, waarin telkens weer die uitdrukking „op basis van gelijkheid" terugkeert, wanneer hij over de Russische positie ten opzichte van het Westen spreekt. Hij is, nu de dic tator is gestorven en de Russische propa- ganda-afdeling niet meer door één recht lijnig denkend strever wordt bestuurd, minder naïef en minder onoprecht in zijn verlangen, de Sovjet-Unie als een gelijk waardige in de Europese en wereldsamen leving beschouwd te zien. Hij lijkt aan de grens der voldaanheid gekomen, nu de Sovjet-Unie haar Duitse belager heeft we ten af te schudden, haar oorlogswonden heeft weten te helen en op velerlei gebied het superieure Westen heeft weten in te halen. Hij zegt nu, dat „vriendelijke geba ren tegenover het Westen de enig juiste gebaren zijn". Zij worden niet gedaan „om iemand een genoegen te doen." Wanneer men de zaak omkeert, kan men geloven dat Russische bedreigingen en Russische onvriendelijkheid nimmer voortkwamen uit het verlangen, om iemand een óngenoe- gen te doen. Noch, om iemand te doordrin gen van de noodzaak, zich met spoed tegen komende aggressie te bewapenen. Als Kroesjtsjev helemaal eerlijk zou kunnen zijn, zou hij waarschijnlijk moeten beken nen dat doodgewone jalouzie, gepaard aan vrees voor discriminatie, er veel meer de basis van waren. Voor de Russen zou „Genève" wel eens de zegepraal der gelijkwaardigheid kunnen betekenen. Misschien heeft indertijd „Pots dam" ook reeds in dié zin hun voor ogen gestaan. Daaruit zou de woedende terugval in grommend ongenoegen te verklaren zijn, waarmede de Russen op de mislukking van de Potisdamse afspraken reageerden. Waarin heeft de Sovjet-Unie het al die jaren na de Tweede Wereldoorlog gezocht? in speldeprikken, in plagerijen, in drei gende gebaren, in het kweken van plaat selijke prestiges, in verdubbelde inspanning op het gebied van industrialisatie, wapen productie vooral, in misnoegde politiek kortom in daden en woorden, die de kloof steeds meer verwijdden en de erkenning van de Sovjet-Russische gelijkwaardigheid steeds verder wegschoven. Moskou belaad de zich met dé blaam, die eens Hitler over Duitsland had verzameld: de blaam van de barbaarse aggressor. Kroesjtsjev en de zijnen wensen zich nu waarschijnlijk onder deze blaam uit te worstelen en kunnen daarbij wijzen op het onmiskenbare feit, dat zij het Westen niet hebben aangevallen, toen het onverdedigd lag. Zij kruinen bovendien refereren aan de voorbeelden van Finland en Joegoslavië waar zij niet met wapengeweld communis tische regeringen hebben gevestigd toen deze landen weigerden, onder het juk der Unie te worden gebracht. Zij zouden zelfs kunnen betogen, dat elke satelliet zich kan vrijmaken, wanneer het volk dat wenst en wanneer dat volk een leider heeft met de doorzettingskracht en het initiatief van een Tito en dat zij zulks zouden accepteren zoals zij Tito's onafhankelijkheidsstreven hebben geaccepteerd. Als deze situatie zich op dit ogenblik in de Oost-Westelijke verhouding voordoet, zou Genève een groter succes kunnen zijn dan iemand durft te verwachten. Het is echter moeilijk, zich ook maar een ogenblik los te weken van ingeroeste overtuigingen als die, welke de slinkse bedoelingen van het Russische „vredesoffensief" betoogt Het is de grote vraag of degenen, die tegen over de Rus Boelganin aan de Geneefse tafel zitten, zulks kunnen, durven en mogen. Zo ja, dan kan „Genève" echter met recht een historische gebeurtenis worden. J. L. ADVERTENTIE r %V.%V»V»V»Vt ,v«V»V v.v.;.y.#A^wV* W ■V En clat noemt zich thee met zo n aanmatigen plas waterl R. Verbeek Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor met in gang van 1 October 1955 aan de heer R. Verbeek op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen als economisch-directeur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland met dankbetuiging voor de gedurende meer dan 44 jaren aan de pro vincie bewezen zeer belangrijke diensten en met ingang van dezelfde datum te be noemen tot zijn opvolger de heer J. A. Valk, thans economisch-adjunct-directeur. De heer R. Verbeek hoopt op 28 Septem ber de 65-jarige leeftijd te bereiken. Hij was op 15 Maart 1911 in dienst getreden bij het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort en is in de loop der jaren opgeklom men tot economisch directeur van de drie ziekenhuizen. In laatstgenoemde functie werd hij be noemd in de vergadering van de Pro vinciale Sta ten van Noordholland op 16 Juni 1953. Toen was hij hoofdadmi nistrateur en belast met de leiding van het econo misch deel van hel werk in de zieken huizen. In 1952 hebben de Provinciale Staten besloten het alge meen reglement der Provinciale Zieken huizen te wijzigen, waardoor bepaald werd, dat er een eerste geneesheer-direc teur voor elk ziekenhuis zou zijn en een economisch- directeur voor de gezamen lijke ziekenhuizen. Op 1 April 1952 werd de heer Verbeek belast met de functie en met ingang van 1 Maart 1953 werd hij be noemd. Gedurende vierenveertig jaar heeft de heer Verbeek de provincie uitstekende diensten bewezen. Bij het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Verbeek maakt voorts een aantal jaren deel uit van de gemeenteraad van Velsen. Gedeputeerde Staten delen de Provin ciale Staten mee, dat aangezien het steeds in de bedoeling heeft gelegen in de vaca ture die door het aan de heer Verbeek te verlenen ontslag zal ontstaan, te benoe men de heer J. A. Valk, die van 16 Octo ber 1951 tot en met 30 September 1954 als administrateur C bij het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort werkzaam was en in aansluiting daaraan sedert 1 Octo ber 1954 het ambt van economisch-ad junct-directeur van de Provinciale zieken huizen vervult, zij de Provinciale Staten voorstellen hem met ingang van 1 October a.s. te benoemen. De heer Valk was van 1 October 1935 werkzaam geweest als administrateur bij de psychiatrische Inrichtingen Endegeest, Voorgeest en de Jelgersma-kliniek. Hij heeft zitting gehad in landelijke en plaat- seijke commissies en organisaties op het terrein van het ziekenhuiswezen. Hij was vroeger voorzitter van de Vereniging van administrateurs van ziekenhuizen en se cretaris van het bestuur van het sanato rium „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee. In 1951 verscheen van zijn hand een boek over de organisatie en administratie van ziekenhuizen. Uitbreidingswerken Gedeputeerde Staten hebben de Provin ciale Staten voorgesteld op de eerste sup- pletoire begroting van het ziekenhuis nabij Santpoort een bedrag van 120.500 uit te trekken voor uitbreidings- en verbete- ringswerken te verrichten in de loop van dit jaar. Ter toelichting delen zij het vol gende mee: Tegen het einde van het jaar zullen de nieuwe werkplaatsen in gebruik genomen kunnen worden. Het is noodzakelijk daar bij enkele in de oude werkplaatsen nog aanwezige maar versleten machines door nieuwe te vervangen. Bovendien is het zeer wenselijk aan het machinepark enige uitbreiding te geven. De behoefte aan uitbreiding geldt t.a.v. enige tekenmachi nes, een ïjzerzaagmachine en enige appa raten voor de boekbinderij, waarvan de kosten op resp. 1.500,1.000,en 5.000,geraamd worden. Verder zullen in de nieuwe kleermake rij, speelgoed werkplaats, boekbinderij en in de kamers van de technische chefs nieuw meubilair, vloerbedekking, gordij nen enz. nodig zijn. Hiervoor wordt een bedrag van 13.000,gevraagd. Het to taalbedrag voor deze aanvraag is 45.500. Een veertigtal verouderde bedden voor het inwonend personeel behoeft vervan ging. Hiervoor wordt 2.000,aange vraagd. Voor de medische dienst bestaat behoefte aan uitbreiding van het aantal schrijfmachines. Kosten 2.000, In de wasserij bestaat dringend behoef te aan vervanging van een droogmachine, twee wasmachines en een centrifuge. De ouderwetse droogmachine moet worden vervangen door 4 moderne kleine zoge naamde droogtumblers. In totaal is voor de nieuwe machines nodig een bedrag van 35.000,—. De in het nieuwe gedeelte aanwezige condensleiding van de centrale verwar ming is geheel versleten. Voor vernieuwing is een bedrag van 10.000,nodig. Voor vernieuwing van een stoom-, condens- en warmwaterleiding van het ketelhuis naar het pathologisch laboratorium en voor aansluiting van het gebouw Carpe Diem op de centrale verwarming is een bedrag van 16.000,nodig. ADVERTENTIE •Vv: Een copie van deze tekening 10 x 25 cm (zonder reclame) ont vangt U na verzending van één gulden in postzegels aan Velasques, Meerveldhoven Geref. Kerken Tweetal te Utrecht (vac. J. W. de Jager) L. J. Boeyinga te 's-Gravenzande en Js. v. d. Linden te Rotterdam-Delfshaven. Beroepen te Arnemuiden H. K. Poelman te Andel (N.B.) Beroepen te Vreeswijk en te Giessen Oud- en Nieuwkerk A. J. Dondorp, cand. te Heemstede; te Zwagerveeen H. Hogen- huis te Onnen (Gr.); te Kootwijk A. Troost te Beetgum. Aangenomen naar Wolphaartsdijk D. Bouwknegt, cand. te Nijeveen, die be dankte voor Dussen, Fijnaart, Hijken, MolenaarsgraafBrandwijk en voor Sel- lingen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Sliedrechht B. Bijleveld te Noordeloos en N. de Jong te Katwijk aan Zee; te Arnhem M. Baan te Dordrecht en H. v. Leeuwen te Zaamslag. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nigtevecht (toez.) G. Grif fioen, vic. te Markelo; te Ouwerkerk J. Franke te Surhuisterveen; beroepen als zendingspredikant F. v. Nieuwpoort, laat stelijk predikant te Overschild, C. Petri, laatstelijk predikant te Winkel en A. de Kuiper, cand. te Osgstgeest; beroepen als zeemanspredikant te Singapore J. Veen te Den Helder; beroepen door de Prov. Kerk- verg. van N.-Holland met als standplaats Amsterdam-C als predikant voor de va rende gemeente J. J. H. v. Rhee te Am sterdam-W.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5