Louison Bobet is de grote favoriet voor de Ronde van Frankrijk 1955 C!t De schimmen van het duister K>l J'i .Clowntje Rick Morgen begint de strijd om 26.687.000 francs Pellenaars hoopt op vier Nederlandse étappe overwinningen EHS in halve finale Schoten-tournooi Meer te verdienen Doel Nederlandse ploeg De wereldkampioen schappen handbal in 't kort Sport FEUILLETON door Boilleau Narcejac Jeugdgymnastiekfestival Gymnajuventa geopend Terreinrit in Zandvoort op 14 Augustus Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Cricket R. en W.-combinatie verloor van Sheffield University Voor de kinderen Sr i ill De Europese bridge- kampioenschappen De landen-schaakwedstrijd Rusland-Verenigde Staten Drs. J. Pruschen nam afscheid als praeses Honkbal Voetbal De tweede transferlijst WOENSDAG 6 JULI 1955 Iedereen in Frankrijk weet het en iedereen ia er vol van: deze keer zal het meer dan ooit de Tour worden van Louison Bobet. Bobet, de gewezen bakkersknecht uit Bretagne, die de ronde in 1953 en 1954 won, wereldkampioen is en kortgeleden ook met grote overmacht zegevierde in de Ronde van Luxemburg en in het criterium van de Dauphine Libère. Indien Bobet ook de Ronde van Frankrijk van dit jaar zal win nen, zal hij een unieke prestatie hebben verricht. Nu is er nog altijd iemand in de Iiistorie van de Tour, die boven hem staat en wel de Belg Philippe Thys, die ais triomfater te voorschijn kwam in de jaren 1913, 1914 en 1920. Mocht Bobet op de dertigste van deze maand geslaagd blijken, dan zal hij het record van Thys niet alleen hebben geëvenaard, maar zelfs overtroffen door drie overwinningen in opeen volgende jaren. Blijkens de uitlatingen van de wereldkampioen schijnt hij ook zelf vol zelfvertrouwen. Hij zou zelfs gezegd hebben, dat hij zich in een té goede vorm bevindt. In de ronde van Luxemburg en in de Dauphine „draaide" hij zo gemakkelijk, dat hem wel eens de illusie bekruipt dat hij deze Tour zou kunnen winnen van de eerste étappe af, zonder de leiderstrui ook maar een enkele keer te hoeven afstaan. Gedurende de 52 jaar dat de Tour de France bestaat, zijn echter al vele verwach tingen van favorieten door onverwachte tegenslagen vervlogen. Al mag Bobet zich dan in voortreffelijke vorm bevinden en ai mogen dan vele prominenten van het in ternationale wielerfirmanent verstek heb ben laten gaan Coppi, Magni, Bartali, Koblet men moet niet uit het oog ver liezen, dat het als winnaar gedoodverfd zijn, als een zware last op de schouders van de Breton drukt. Wat de formule van de Tour betreft, deze is in grote lijnen hetzelfde, als in vorige jaren. En te verdienen is er voor de ren ners zelfs nog iets meer. De beste plaats in alle klassementen levert dankzij de vele op reclame levende Franse firma's en maatschappijen voor de renners goed geld op. Het totaal aan prijzen en premies be draagt 26.687.000 francs ofwel een kleine 300.000. Het reglement voor de Tour van dit jaar doorbladerend, valt het op dat de organi satoren langzamerhand hun formule heb ben gestabiliseerd. In vroegere jaren werd zwaar gedebatteerd over de vraag uit hoe veel renners de ploegen moeten bestaan. Dat gebeurt allang niet meer. De wijze, waarop het individueel- en het ploegen- klassement worden samengesteld levert ook al geen noviteiten op en het bergklas- sement heeft evenmin wijzigingen onder gaan. Toch zijn er enkele opmerkelijke veran deringen in vergelijking tot vorige jaren. De Bonde van Frankrijk wordt gereden met de wijzer van het uurwerk mee. Dat heeft men gedaan om niet altijd dezelfde departementen van Frankrijk bij de Tour te betrekken. Vijf steden werden als étarppeplaats ge kozen, die vroeger nimmer in de route wa ren opgenomen: Zurich in Zwitserland, Thonon aan het Meer van Genève en dan in het Zuiden Nar bonne en Poitiers en verder Tours. De bergétappes zijn zo samengesteld, dat de klimmers er een niet al te grote voor sprong uit kunnen halen. Verder is er veel heuvelachtig terrein, waar de all-round- njder ook zijn kansen krijgt. Na de Pyre neeën is er een snelle terugkeer naar Parijs, in slechts vier étappes, waarvan er een nog tegen het uurwerk wordt gereden. Alles wijst erop, dat de samenstellers van de route hebben getracht, een schema te ont werpen, waarin de strijd van het begin lot naar schatting zien3-5 millioen mensen de ren ners passeren tijdens de Tour 1 horaal ca.' 0-000 leden ',d. politie in actie Louison Bobet het eind spannend kan zijn en blijven. Slechts één doel werd nagestreefd: uit de Tour 1955 moet een winnaar te voorschijn komen die onomstreden de beste zal zijn uit het veld van 130 man. In deze Ronde van Frankrijk zullen Don derdagmorgen niet minder dan 13 ploegen uit Le Havre vertrekken. De Franse natio nale ploeg staat ongetwijfeld in het middel punt der belangstelling. Daarnaast nemen der traditie getrouw vijf regionale ploegen deeL Het deelnemersveld is gecompleteerd met een Belgisch, een Nederlands, een Spaans, een Italiaans, een Engels (voor de eerste maal) en een nogal merkwaardig samengesteld Luxemburgs équipe, dat be staat uit vier Luxemburgse renners, twee Oostenrijkers, twee Duitsers en twee Australiërs. De Nederlandse ploeg staat, na het suc ces in het topjaar 1953, toen beslag werd gelegd op de prijs van het ploegenklasse- ment, wederom voor een bijzonder moei lijke opgave. Wij zijn geneigd te zeggen, dat de huidige ploeg op papier sterker is dan die van verleden jaar. Maar dat zal alleen tot uitdrukking kunnen komen, wanneer de ploeggeest uitstekend is en blijft. De tactiek van ploegleider Pellenaars voor deze Tour zal andermaal gericht zijn op een overwinning in het ploegenklasse- ment. Althans op een zo hoog mogelijke plaats daarin. Hij hoopt dat de mannen in staat zullen zijn tenminste vier étappes op hun naam te brengen. Daarbij zal het voor al moeten komen van Wout Wagtmans en Jan Nolten, met volledige steun natuurlijk van de anderen. Zijn er onderweg serieuze uitlooppogingen, dan zullen twee, zo moge lijk drie Nederlanders niet mogen aarzelen om zich in de strijd te mengen. Een individueel winnaar van de Tour zien wij onder de leden van de Neder landse ploeg niet. Of het zou bij grote verrassing Jan Nolten moeten zijn. Nol- ten, die in de Ronde van 1952 naar voren kwam, kende daarna enkele onregelmatige jaren. De ervaring vooral en dit eist de Tour in hoge mate bleek niet steeds de snelste d Ie ooit de de oudste winnaar wd. Tour heeft gereden was Tour was 35jaar, de Bobet(Frankr.)in 1953met jongste winnaar was een gem, van 34,6 krap.u. 20 jaar De uitslagen van de wedstrijden diie Dins dag gespeeld zijn in het tournooi om het wereldkampioenschap handbal luiden: Groep A: Oberhausen: Duitsland1Joego slavië 23-12 (12-6); Krefeld: Tsjechoslo- wakijeOostenrijk 12-3 (8-1). Groep B: Hagen: Zwitserland—Zweden 7-5 (3-3); Dusseldorp: SaarlandFrankrijk 13-12 (7-5). GO AHEAD. Vijf eerste elftalspelers van Go Ahead, die destijds naar aanleiding van interne moeilijkheden als lid bedankt hebben, zijn thans weer tot Go Ahead toe getreden. OOK MONDIAL NAAR ASSER T.T. Juist voor het sluiten der inschrijvingen heeft de Italiaanse fabriek van de Mondial alsnog ingeschreven voor de Grote Prijs van Nederland der WN.M.V. welke op 16 Juli in Assen zal worden verreden. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 17) In de gang bleef hij nog eens staan, luiste rend in het stille huis. De lelijkheid had hem altijd verachtelijk geleken. Hij was lelijk. Erger dan dat! Een verminkt ge zicht. Iemand, die men dient te verbergen. Maar dat zou niemand toegeven. Men zou blijven jokken. Zodat hij nooit volkomen zeker zou weten of Moeizaam klom hij de trap op naar de zolder. Onmiddellijk herkende hij de geur van oud papier, van stof, van opgestapelde koffers, waarvan hij hield. Hij hief zijn arm boven zijn hoofd, voelde het ruwe hout van de dakbalken, hier en daar vol kloven en met overal roestige spijkers. Het dakraam was hier ergens, vlak bij. Aha, zijn hand greep het stelijzer, betastte de ruiten, waarbij hij ragfijne spinnewebben verscheurde. De stopverf was nieuw. Agostini was hier werkelijk geweest. Her in antier liep verder onder het dak, betastte de latten, waarop de pannen lagen. Het hout was droog en rook naar de zagerij, naar spaanders. Ja, men had gedaan wat nodig was. Hij keerde terug naar de deur, zocht de schakelaar, ontdekte de metalen buis. die de leidingen beschermde. Hij daalde weer af naar de eerste ver dieping, bereikte het einde van de lange gang en ging de logeerkamer binnen. Met zijn vingers wijd uitgespreid betastte hij met zijn handen het behang. Het was koud, egaal, Het vroegere behang was hier en daar gebobbeld. Dit scheen pas sinds kort te zijn aangebracht. Was het groen met een gouden rand? Wat zou hij graag op de dag der ontploffing zijn beide handen opgeof ferd hebben om ten minste één oog te be houden ten einde, al ware het slechts door een waas, nog te kunnen zien in plaats van dit bestaan van een keldermot te lei den! Hij oriënteerde zich, ontdekte de was tafel, waarvan hij de stop liet werken. Het porcelein leek mooi, zo te voelen. Agostini was niet krenterig geweest. Hermantier liep door de gang, hoorde de vloer kraken en keerde zich om: Hubert? Niemand gaf antwoord. Er was niemand. In ieder geval was hij er zeker van dat in de bocht van de trap geen enkele lach spiegel zijn beeld zou weerkaatsen. De doolhof was voortaan leeg en duister. Tre de na trede arriveerde hij beneden. Chris- tiane wachtte in de vestibule op hem. Clément is klaar, zei zij. Waar wil je naar toe? Nergens. Ik wil alleen maar in het toereikend. Te vaak verbruikte onze sterk ste klimmer zijn krachten daar, waar het niet nodig of zelfs bepaald onverstandig was. Nolten heeft echter gedurende een jaar zijn kennis van het wielervak kunnen verrijken en wellicht is ook zijn inzicht in de mogelijkheden, welke de Tour nem biedt, verscherpt. De „Gymnajuvenita", het internationale jeugdgymnastiekfestival, dat tot en met Zaterdagavond in Rotterdam wordt gehou den, is begonnen met een serie lezingen. Deze maakten deel uit van het tweedaagse congres, dat de gymnastiekdemonsrbraties vooraf gaat. Er was een vrij grote belangstelling toen de voorzitter van het congres, de heer J. M. J. Korpershoek, de aanwezigen uit bin nen- en buitenland verwelkomde. Dr. J. Miedema, vice-president van de „Gymna juventa", vertegenwoordigde bij deze opening tevens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die verhinderd was persoonlijk aanwezig te zijn. De sprekers hebben vanuit verschillende gezichtspunten de betekenis van de licha melijke oefeningen geschetst. Zo belichtten riïir. E. Bouffler (Leeds), prof. dr. A. de Froe (Amsterdam) en dr. Frode Andersen (Kopenhagen) achtereenvolgens de socio logische, de anthropologisch-biologische en de neuro-physiologische aspecten van de lichamelijke opvoeding en de gymnastische oefeningen. Mademoiselle M. Th. Eygnem uit Parijs hield een beschouwing over de betekenis van de lichamelijke opvoeding bij de op voeding van de Franse jeugd. Ook vandaag zal het grootste deel van de dag nog worden gevuld met een aantal voordrachten, waarna in de avonduren de eerste uitvoeringen in het Sparta-stadion zullen plaatsvinden. Ondier auspiciën van de K.N.M.V. treft de motorclub „Zandvoort" voorbereidingen voor de organisatie van een terreinrit, welfke zal worden gehouden op Zondag 14 Augustus. Aan deze rit zal worden deel genomen door vele bekende motor-terrein- rit-rijders. Het traject werd uitgezet in de duinen binnen het circuit over een lengte van 2'/s km. Het wachten is nog slechts op de officiële goedkeuring ervan, doch hier aan wordt niet getwijfeld, daar dat circuit met medewerking van enkele experts werd vastgesteld. Stichting „Touring Zandvoort" en het gemeentebestuur van Zandvoort staan ten volle achter dit plan en hebben alle medewerking toegezegd. Er zal ten minste acht maal gestart worden, n.l. vier maal door junioren in de 125, 250, 350 en 500 cc-klasse en in dezelfde ldassen ook door senioren. De inschrijving voor de rit zal binnenkort worden geopend, doch reeds nu staat vast, dat de belangstelling van de rijders zeer groot is. Binnenkort zal men dus ook in Zandvoort voor het eerst van deze spectaculaire mo torsport kunnen genieten. ADVERTENTIE HAARLEM De totale lengte v.d rou is gelijk aan de afstand Nederland-Perzie e 7Juli LfHorif-Dieppe leef. 102km. 8 Dieppe-Roubaix 2e 204 o Roubaix-Namen 3e 210 10 Hamen-Meh 4* "225 11 Meh-Cohnar Se "229 12 Colmar-Ziirich 6eu/95 13" Ziinch-iboaon 7e'267 Ik JjliThönon-Briancon 8e eh 253 kin 15 Brianc.-Monaco 9e" 275 17 Monaco-Marseille 10e 2kl 18 Marseille-Avignonlle 198 19 Avignon-Millau 12e 236 20 Millau-AIbi 13e "203 21 Albi-Narbonne Ike 153 22JuliHarbonne-Ax I5*pf. 15/km. 2k Ax-Toulouie lót" 123 25 Tou/ouse-St.Gaudens 17e25k 26 St.Oaudens-Pau 18e" 206 27 Pau-Bordeaux 19e" 195 28 Bord. -Poifiers 20*" 2k3 29 Clafeileraull-Tours 21e" 67 30 Tours-Pari/s 22e" 228 SAMENSTELLING VAN DE KARAVAAN Politie Radiowagen Politie Renners Leiding JuryDiv. Politie, Aan de Spanjaardslaan in Haarlem heeft een Rood en Wit-oombinatie gisteren ver loren van het cricketelftal van de Sheffield University., De Engelsen scoorden 253 runs voor het verlies van zeven wickets (White 42, Wilson 44, Fox 34, Cooks 33, Timms 26, Hague 10, Haf grave 21 n.ó. en Shleigh 26 n.o.). De Jong bowlde 2-64, Wijkhuizen 1- 54, De Ruig 2-47 en Goedkoop 1-34. De Rood en Witters kwamen niet verder dan 134 (Kramer 17, jhr. Van Tets 34, Va nier 11, Wijkhuizen 32 en De Jong 13). Bij de Engelse studenten bowlde Steenwood 1-28, Shleigh 3-33, Hargrave 1-23 en Cook 5-16. •rt Av Het was bekend geworden, dat het dorp overstroomd was. Oom Tripje had er ook van gehoord en hij maakte zich ongerust over Pilon en de Kabouters. „Ik zal maar eens opbellen", besloot hij. „Dan hoor ik, hoe het daar staat!" Oom Tripje nam de telefoon op en draaide het nummer. Toen kreeg hij Pilon aan de lijn. „Hoe is het bij jullie, met dat hoge water?", vroeg oom Tripje. „Is er gevaar bij?" Maar Pilon stelde hem gerust. „Het is wel erg lastig", zei hij. „Maar het water komt niet hoger meer; ik heb al m'n meubelen naar boven gebracht!" „Gelukkig", zei oom Tripje. „Als het erger wordt, kom dan maar bij ons, dan kun je hier blijven tot het weer droog is!" Maar Pilon vond dat niet nodig; het zou nu wel gauw over zijn. De jongens waren blij toen ze hoorden, dat het nogal losliep met de overstroming in het bos. „Het is te hopen, dat het water weer gauw gaat zakken", vond Bunkie. Nederland (heren) na zesde ronde op de tweede plaats Maandagavond laat werden de vierde ronde van het heren- en de derde ronde van het dames bridgekaimpioenschap(waar van de eerste helften Zondag waren ge speeld) beëindigd. Dë uitslagen luidden: Vierde ronde heren: ItaliëDenemarken 2-0 (60-50), Oostenr-ijkFinland 2-0 (64- 29), DuitslandBelgië 0-2 (44-62), Enge landNoorwegen 1-1 (57-60), Frankrijk Zwitserland 0-2 (33-46), IerlandZweden 2-0 (51-30), Nederland was vrij. Derde ronde dames: NederlandFrank rijk 0-2 (37-64), BelgiëNoorwegen 2-0 (62-39), IerlandOostenrijk 0-2 (42-67), DenemarkenEngeland 1-ï (51-52), Zwe denFinland 2-0 (81-42). Heren, vijfde ronde: ZwitserlandIer land 2-0 (72-51), NoorwegenFrankrijk 0-2 (50-56), BelgiëGroot-Brittannië 0-2 (41-54), FinlandDuitsland 1-1 (56-55), DenemarkenOostenrijk 1-1 (65-68), Ne derlandItalië 2-0 (45-39). Zweden was vrij Danigs, vierde ronde: ZwedenDene marken 0-2 (37-82), NoorwegenFinland 2-0 (73-37), Frankrijk—Ierland 0-2 (51- 68), NederlandBelgië 0-2 (41-47), Groot- BrittanniëOostenrijk 0-2 (42-57). Dinsdag werden de Europese kampioen schappen voortgezet met de zesde ronde (heren): OostenrijkNederland 0-2 (36 match- punten tegen 60 matchpunten); Duitsland Denemarken 0-2 (48-56); Groot-Brtttan- niëFinland 2-0 (83-30); FrankrijkBel gië 2-0 (57-33); IerlandNoorwegen 0-2 (33-74); ZwedenZwitserland 2-0 (65-45). De eerste helft van de 7e ronde (heren) verliep als volgt: NoorwegenZweden 33-35; BelgiëIer land 46-27; FinlandFrankrijk 29-25; De nemarkenEngeland 34-19; Nederland Duitsland 20-35; ItaliëOostenrijk 24-31. Na de zesde ronde was de stand in het heren-kampioenschap: 1. Groot-Brittaranië 8 winstpunten (320 matchpunten voor, 281 tegen); 2. Neder land 8 (262-227); 3. Italië 7 (285-218); 4. Zweden 7 (254-195); 5. Zwitserland 7 (349- 295); 6. Frankrijk 7 (251-199); 7. Oosten rijk 7 (346-333); 8. Finland 5 (266-333); 9. Noorwegen 4 (359-343); 10. België 4 (284- 333); 11. Denemarken 3 (241-289); 12. Duitsland 3 (277-369); 13. Ierland 2 (200- 301). Nederland, Italië, Zweden, Frankrijk, Denemarken en Ierland hebben slechts vijf wedstrijden gespeeld. Voor de dames stonden deze Dinsdag geen wedstrijden op het program. Onder grote belangstelling werd giste ren de vierde, tevens laatste ronde van de 1 an denwedstrijd RuslandVerenigde Sta ten gespeeld. Evenals in de derde ronde haddien de Amerikanen twee wijzigingen aangebracht. Pavey speelde aan het zesde bord in de plaats van Horowitz, terwijl Ke- vitz aan het achtste bord Steiner verving. De partij tussen Taimanov en Kashdan was het snelst uitgespeeld. De Amerikaan speelde de koning-indischc verdediging niet zuiver genoeg, zodat wit al spoedig het initiatief kon nemen en met elke zet de druk verhoogde. Kashdan trachte wan hopig zijn stelling te verbeteren door zijn dame in de strijd te brengen, maar een on verwachte combinatie van de Russische grootmeester vernietigde zijn kansen. Na de 21e zet gaf de Amerikaan de strijd op. De partij tussen Botwinnik en Reshëvsky was gekenmerkt door een positiestrijd. De Amerikaan speelde een moeilijke variant van de Niemzovitsch verdediging en kwam daardoor in een gedrukte stelling.Hij slaag de er echter geleidelijk in zijn stukken te ontwikkelen en op het critielce moment miste Botwinnik de sterkste voortzetting. Bij de 31e zet werd tot remise besloten. Verder won Kotov (Rusland) van Kevitz, terwijl Petrosian door feilloos spel Pavey tot opgeven dwong. Smyslov versloeg de Amerikaanse kampioen Bisquier, Geiler won van Donald Byrne en Keres won van Robert Byrne, die de tijdlimiet overschreed. De partij tussen Bronstein en Evans werd een strijd met wisselende kansen. Ten slotte leek het dat Evans met drie pionnen meer gemakkelijk zou winnen; maar hij liep in een listig door Bronstein opgezette val, waardoor de Rus remise door eeuwig schaak kon forceren. In de vierde ronde behaalde Rusland 7 punten tegen Amerika 1. In totaal heeft Rusland 21 punten en Amerika 5 punten. De zes afgebroken partijen worden van daag uitgespeeld. Jaarvergadering HHC Haarlem Onder voorzitterschap van drs. J. Pruschen hield de HKC „Haarlem" zijn jaarvergade ring, waarin de voorzitter met grote voldoe ning kon spreken over de sportieve resul taten van de competitie 1954/55. Het eerste twaalftal immers, dat voor het eerste in de tweede klasse van de K.N.K.B. uitkwam, handhaafde zich na felle strijd. Het resultaat van het tweede was nog fraaier. Voor het eerst in de K.N.K.B. spelend, bereikte het de tweede plaats, waardoor het promotiewed strijden speelt. Bij de jeugdtwaalftallen be haalden de A- en de D-ploeg het kampioen schap. Na een 7-jarig voorzitterschap legde de heer Pruschen wegens drukke werkzaam heden de voorzittershamer neer. In zijn plaats werd gekozen de heer D. de Vaal. Voorts werden als nieuwe bestuursleden be noemd mej. J. Calmthout en de heer R. de Jong. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit D. de Vaal voorzitter)mej. H. Gottmer (secretaresse) en Br. Bos, penningmeester. Erevoorziter A. H. v. Lohuizen sprak ten slotte een dankwoord tot de afgetreden voor zitter, onder wiens leiding „Haarlem" weer een representatieve vereniging was ge worden. Als afscheidscadeau mocht de heer Pruschen enkele boekwerken in ontvangst nemen, zijn echtgenote werd met een fraaie tuil bloemen verrast. De organiserende honkbalvereniging Schoten heeft het dit keer met het jaai-lijks weerkerende tournooi niet getroffen met het weer. De meeste wedstrijden moesten in een zachte winterse temperatuur worden ge speeld, hetgeen een verblijf op het Schoten terrein zeker niet aanlokkelijk maakte. Ook bij de halve finalewedstrijd HHC tegen EHS waren de omstandigheden be paald ongunstig, hetgeen het spelpeil zeker niet bevorderde. EHS komt de eer toe toch nog iets van deze wedstrijd te hebben ge maakt en de grote overwinning (80) is dan ook zeker een verdiende beloning voor de EHS'ers. Reeds in de eerste inning nam EHS door Tromp en Van Esveld een 20 voorsprong, die echter reeds in de volgende inning uit groeide tot een veilige 40 voorsprong. Ook in de vierde inning bleken de EHS'ers zeer productief met een fraaie tweehonkslag van Nico Tromp als hoogtepunt. Deze prestatie werd echter in de volgende inning door Heemskerk nog verbeterd toen hij een schitterende driehonkslag plaatste die door een veldfoutje nog resulteerde in een home run (80). Wei-per Schuitemaker nam in de zevende inning nog het werpen van Jacobs over. Hij moest in deze inning een honkslag van Jole laten passeren, doch dit had geen gevolgen toen Duinker nog op drieslag uit ging. Door deze overwinning plaatste EHS zich met HFC „Haarlem" voor de finale, e op een nog nader te bepalen datum zal worden gespeeld. De tweede transferlijst voor voetballers van betalende clubs is als volgt: Blauw Wit: N. Engelander. DWS: H. A. Cramer, J. Grijzenhout H. J. P. Pittersen, H. Schouten. Elinkwijk: v. d. Hof, v. d. Schilden, Suters. Longa: G. Hesselberth, J. van Lissum, W. Pistorius. Scheveningen: Joh. Kluin. De Volewijckers: G. H. de Groot, W. Ladenius, J. v. d. Mast, T. Wee ning. VW: G. Schenke, J. Smit, M. Sijbers. Wilhelmina (Den Bosch): M. v. d. Dungen, M. Wijnen. zand lopen, de zee horenHier begin ik het gevoel te krijgen dat ik stik. Zij gaf hem een arm, niet om hem te leiden, maar uit een spontaan gebaar, waarin misschien ondanks alles nog iets anders was dan medelijden. Christiane, mompelde hij, het is lief van je een uurtje aan mij te besteden. Hij bemerkte dat zijn stem bijna nederig was en hij voelde weer dat soort doffe, diepe woede, dat sedert zijn jeugd maar in hem bleef borrelen als kokend water. Het werk schijnt zorgvuldig te zijn uitgevoerd, vervolgde hij. Agostini moet betaald worden. Maxime heeft mij verze kerd, dat de tuin geheel in orde is. Zij kwamen bij het kruispunt van de twee tuinpaden. Je weet nog niet, dat je kleine perzik boom drie perziken heeft, zei Christiane. Hij nam niet de moeite te antwoorden. Hij stapte over de rand heen, stak zijn hand uit en zijn vingers raakten takken, drongen tussen de bladeren door tot aan de dunne stam, die hier en daar plakte door het kleverige plantensap. Hij kon het trillen van zijn handen niet meer beheer sen. Drie perziken, herhaalde Christiane, wil je dat Het was waar. Hermantier vond ze, don zig, lauw, al zacht, zo te voelen. Wespen zoemden rond zijn hoofd. Of was het mis schien in zijn hoofd? Hij plaatste zijn been achterwaarts, met inspanning van al zijn krachten, alsof hij zijn voet uit een mod derpoel terugtrok. Laten we gaan! stamelde hij. Eenmaal in de auto ging hij kouwelijk in een hoekje zitten. De wagen draaide naar links. Clément was ongetwijfeld van plan de zogenaamde „particuliere weg" te nemen, een smalle weg vol stenen, die dwars door de kale velden naar de duinen liep. Daar of ergens anders heen, wat deed het er toe? Hermantier, met zijn rechter hand in zijn zak, veegde heimelijk zijn duim aan zijn zakdoek af. Vervolgens krabde hij met zijn wijsvinger aan zijn duimtop, waar een nog wat vettig vocht was achtergebleven. Op de zelfde manier zou hij het gedeelte van zijn hersenen wil len schoonkrabben, waar de herinnering aan het lege bloembed nog aanwezig was. Want de vorige avond was het leeg. Dat was ten minste het oordeel van zijn han den. De grote auto was zo soepel, dat men geen enkele oneffenheid voelde, maar door het halfopen venster kwam een krachtige luchtstroom binnen, rijk aan geuren, die bekende beelden opriep: de open zee, witte zeilen, paarden op de weilanden. Wil je wat lopen? vroeg Christiane. Graag, zei Hermantier met een zwak ke stem. Ik zal vlak bij de molen stoppen, stel de Clément voor. De molen van de familie Plantiveau. Hermantier had hem bijna gekocht van wege het uitzicht op de oceaan. Misschien ook omdat de wieken en het mechanisme nog intact waren. De Plantiveaus, meel- molen veranderd in een soort van afzichte lijke villa, waar zij nooit kwamen. Her mantier stapte uit, voelde de wind. De zee is vandaag erg kalm, merkte Christiane op. Hij zou er de voorkeur aan gegeven heb ben, dat zij niets zei, dat zij hem op goed geluk liet gaan. Hij kon zich trouwens zon der moeilijkheden oriënteren. De molen links. Rechts, de brede bocht van de kust, uitlopend in krijtachtige rotsen, die vlak boven het water lagen, zoals een voor an ker liggende kruiser. Voor hem de grijze zee. Aan de horizon wolkenmassa's, waar uit tegen de avond het gerommel zou op klinken van een ververwij derd onweer. Hermantier richtte zich op. Hij had de in druk te ontsnappen aan een betovering. Hij betreurde dat hij niet naar het beweeglijke water kon rennen. Kom! zei hij. En hij verwijderde zich met een lange glijdende pas, die twee voren in het zand achterliet. Laat mij je leiden, Richard! Niet daar heen! Niet daarheen! Met een plotselinge angst had zij geroe pen. Als ik val, bromde Hermantier, zal ik me niet erg pijn doen, dat moet je toe geven. We zijn juist op de top van een duin, zei Christiane buiten adem. Hermantier glimlachte. Als men je zo hoort, zou men dénken, dat het om een berg gaat. Het is zelfs geen fabrikanten uit Jonzac, hadden de oude duin. En de helling is zo glooiend! Kom nu terug! zei Christiane. De wind blies tussen de distels en de tamarisken. Het geluid van een meeuw weerklonk, heel teer in de grote stiiite. Het landschap leek plechtig, enigszins verstijfd, oneindig uitgestrekt, in het duister, waarin Hermantier gevangen was. Als Christiane dat woord: top, niet had gebruikt, zou Her mantier ongetwijfeld niet de plotselinge sensatie van leegte hebben gehad. Hij deed een stap terug. Het was vreemd, wat er in hem omging. Christiane had gezegd: „Je kleine perzikboom heeft drie perziken", en die perzikboom stond voor hem. Nu zei zij: „Loop niet verder" en hij kon een op komend gevoel van duizeling niet weer houden, en toch zag in zijn geest de ge ringe borstwering van zand, die aan het strand grensde. Een kind zou er spelend afgerold zijn. „Ben ik dus zo kwetsbaar?" dacht hij. De wandeling interesseerde hem plotseling niet meer. Hij steunde op Chris tiane en liet zich leiden. Het is vloed, verklaarde zij. Het zij zo. Vloed of eb, de zee was on zichtbaar. Het zand knarste onder hun zolen en van tijd tot tiid kraakte er iets, wat rugplaten van inktvissen moesten zijn. Ik zou tot aan de rand van de zee willen lopen, zei Hermantier. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6