„fVIadame" Voortreffelijke inzet van N.Ph.O.-zomerconcerten Wielerwedstrijden trokken grote belangstelling ^sseu Tegelvloer van 23000 stenen in speeltuin „Weltevreden" PETROLE HAHN Kort en bondig Nieuwe tuin van „Klarenhof wordt Zaterdag geopend Ijsbaan midden in de Leidsebuurt III! bestellen? Verlichting gevels langs Spaarne c.Brieven aan de redactie Feesten te Vijfhuizen 5 Feest op Brouwersplein bellen Burgerlijke Stand van Haarlem Tijdens Zomerfeestweek Filiaalhouder Hoekstra 25 jaar bij Albert Heijn verwacht U vanavond Politie hield Dinsdag verkeerscontroles MILVA-LUVA-expositie blijft ook Zaterdag Congresgangers en -sters naar Haarlem Donderdag nog geen helicoptervluchten Examens EEN BRIL NODIG? FE DER MA NN Dr. M. de Jong overleden Arrestaties op de vliegbasis Twente WOENSDAG 6 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT '99 Aan de Spaarndamseweg vlak by de Jan Güzenbrug ligt de speeltuin „Weltevreden", tezamen met een klein onbebouwd terreintje ingesloten tussen twee jachtwerven. Sedert vorig jaar heeft deze speeltuin een klein maar modern clubhuis gekregen en Woensdag is een hierbij passende vernieuwing klaar gekomen: de gehele oppervlakte van dit officiële speeldomein betegeld. Tot voor kort stonden de schommels, de zweefmolen, klimrekken, de grote en kleine „hobbels" en de draaimolen nog in een zandtuin, vanwaar vaak grote stofwolken over het Spaarne heenwaaiden, en waar de kleuters meestal beduidend smoezeliger vandaan kwamen dan zij er naar binnen huppelden. Tharns zorgen ruim 23.000 grijze tegels, in een periode van ongeveer drie weken, hier stuik voor stuk tot een keurige en rechte vloer aaneengelegd, er voor, dat deze euvelen voorgoed verholpen zijn. Voor iedere speeltuin is een hechte grasmat natuurlijk ideaal en toen de plan nen ter verbetering van de bodem van „Weltevreden" ontstonden heeft men ook aan de mogelijkheid gedacht hier een gras tapijt aan te leggen. Het bleek echter niet mogelijk, daar dit terrein vroeger volge stort is met een grote hoeveelheid puin, waaiwan het uitgraven een .wel zeer kost bare en tijdrovende aangelegenheid zou worden. Bovendien wordt deze speeltuin door een groot aantal kinderen bezocht, naar de leidster mejuffrouw M. Dolfing vertelde, vaak wel 250 tot 300 op de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen, zodat een eventuele grasmat binnen korte tijd kaal en hobbelig getrapt zou zijn. Het gehele werk heeft zo om en nabij 14.000 gulden gekost, waarbij is inbegre pen het vernieuwen van de zandbak, die nu met fris gemetselde rode muurtjes bij de ingang te pronk ligt en het aanbren gen van betonnen „voeten" aan de ver scheidene apparaten. Hierdoor kunnen er bij de plekken waar de zilvergeschilderde stangen in de grond verdwijnen geen re genputjes meer ontstaan en tevens staat de boel dan steviger. De zweefmolen heeft al een betoninen voet, nu volgen de schommels, de wippen en zo de gehele rij. Twee dode bomen, zonder bast, als klim objecten dienend, rij zen omhoog tussen de ijzeren, beweeglijke kinderplezierapparaten. De middelste boom, het laatst neergezet, zal een flink eind ingekort worden, daar zijn lengte voor de kleinen gevaarlijk kan zijn. De grote hobbel ligt er nu omgekeerd en werkloos bij. „Met deze harde tegelvloer is hij te ge vaarlijk", zegt mejuffrouw Dolfing. „De kinderen zouden er met hun voeten onder kunnen komen". Enkele jongetjes gebrui ken hem als klimrek, met de vindingrijk heid van de jeugd, die alles aan zijn spel dienstbaar weet te maken. Glijbaan „Ons ontbreekt nog een glijbaan", ver telt de leidster verder. „We hopen met het organiseren van een fancy-fair, die vol gende Vrijdag 15 Juli in deze speeltuin geopend wordt, een flink deel van de gel den die daarvoor nodig zijn bijeen te krijgen. Een andere dierbare wens is ook het aangrenzende onbebouwde veldje eens er bij te mogen krijgen. Het zou een ideaal plekje zijn voor de groteren om te kunnen volleyballen, korfballen enzovoorts. Dan zou tevens de speeltuin zelf wat ontlast worden. „Maar ja, daar beslist de ge meenteraad over", zegt zij. En zij zucht. Zaterdag is het feest voor de leden van de Haarlemse speeltuinvereniging „Klaren hof" en in het bijzonder voor alle kinderen in de Leidsebuurt, die dan namelijk de be schikking krUgen over de prachtige, nieu we speeltuin aan het Brouwersplein. Sinds het najaar van 1954 is men bezig geweest om dit vrij saaie plein een heel wat vrolijker bestemming te geven. Het werk ondervond vertraging door de vorst periode, maar in het begin van deze lente stond de omheining er toch waarna men ijverig begon met het leggen van de dui zenden tegels, die nu tezamen een van de grootste speelplaatsen in Haarlem vor men. Op het ogenblik is men nog bezig met de inrichting van de tuin, maar bij de ope ning zal men de enorme zandbak, een groot en een klein schommelstel en een klimrek kunnen bewonderen. Bovendien krijgt de tuin in de nabije toekomst nog de beschikking over een draaimolen. Naast de speeltuin, die met speelse ori ginaliteit in grijze en rode tegels is uitge voerd, heeft men voorts nog een groot volleybalveld aangelegd waar de jeugd, ook des avonds, wedstrijden kan spelen. Het materiaal wordt dan opgeborgen in het huisje van de tuinbaas, waar het altijd voor de jeugd ter beschikking is. In de toekomst hoopt men de tuinbaas hoe uitstekend diens capaciteiten ook mogen zijn te vervangen door een ge diplomeerde jeugdleider, die bevoegd is ADVERTENTIE Garage: Twijnderslaan 35 HAARLEM, 5 Juli 1955 s ONDERTROUWD: 5 Juli, P. van Limber- gen en M .M. Fortgens; W. Klasen en A. Soff; R. van Duijn en A. Weide; J. C. Meijer en C. Oomen. GEHUWD: 5 Juli, L. R. V. Wehnes en H. H. A. Koster; J. W. van de Wetering en J. A. Cashoek. BEVALLEN van een zoon: 1 Juli, P. Rij laarsdamHuisman; 2 Juli, F. B. J. Slagter —Roos; C. M. M. DijkzeulEgbers; 3 Juli, M. ScheelingsKabel; 4 Juli, M. S. H. S. van der LeeuwHervveijer; 5 Juli, M. C. O. SlendebroekKimman. BEVALLEN van een dochter: 3 Juli, G. C. KruijerVegter; 4 Juli, J. M. C. J. Boxelaar Kooij; 5 Juli, M. H. van Luijken—van Sonsbeek; J. BreijTeeuwen. OVERLEDEN: 2 Juli, C. Jongejans, 76 j., Vooruitgangstraat; 4 Juli, C. Th. van de Geer—Burgers, 52 j., Kamperlaan; G. de Boer, 75 j., Westerhoutstraat om diverse sporten met de kinderen te gaan beoefenen. Baldadigheid Vooral in de Leidsebuurt is namelijk ge bleken, dat er meer aandacht dient te wor den besteed aan de jongens en meisjes, die dikwijls des avorjds uit verveling, de stra ten onveilig maken. In de Nadorststraat bijvoorbeeld, waar het vroegere tuintje van Klarenhof lag, getuigen een afgebro ken wip, een vernielde draaimolen en een volkomen onbegaanbaar veld van de bal dadigheid. Daarom is een speeltun, als op het Brou wersplein is aangelegd een dringende nood zaak en men is er van overtuigd, dat het ledenaantal van „Klarenhof", dat op het ogenblik nog vrij klein is, straks met sprongen de hoogte in zal gaan, zodat deze vereniging dan een gelijkwaardig lid is in de rij van Haarlemse speeltuinen. Overigens waren vele bewoners in het geheel niet in hun schik, met de radicale verandering, die dit centrum van de Leid sebuurt ging ondergaan. Langzamerhand verzoende men zich echter met het idee. Men werd opgetogen toen er een brede strook groen werd aangelegd en nu voor de opening nog, willen velen de tuin ai niet meer missen. Ijsbaan Des zomers zullen zij kunnen genieten van de vrolijk spelende kinderen en ook des winters behoeven zij niet voortdurend tegen de dode, kale speelwei-ktuigen aan te kijken, want bij de aanleg van de tuin heeft men er, door middel van een hoge rand en gelijke tegels, rekening mee gehou den, dat het plein in een ommezien onder water gezet kan worden, zodat er midden in de stad een beschutte en veilige ijsbaan zal komen. Voorlopig is het echter nog niet zover en na de opening, die Zaterdagmiddag om drie uur door wethouder W. F. Happé zal geschieden, zullen de kinderen zich eerst bezig houden met de schommels en klim rek. Ongeveer twaalf belangwekkende gevels en twee treurwilligen langs het Spaarne zullen tijdens de zomerfeestweek van 30 Juli tot 6 Augustus verlicht worden Tevens zullen de Lafigëbrug en de Bui- tenrustbrug met lichtguirlandes getooid worden. Nu de voorbereidingen voor de Haar lemse Zomerfeestweek met het water corso als hoogtepunt in volle gang zijn, komen de organisatoren ook aan de voor de algemene sfeer van de evenementen zo belangrijke détails toe. Daar het Spaarne, zoals wij reeds eer der schreven, dit jaar een centrale plaats gaat innemen, wordt er uiteraard ook aan dacht gewijd aan de schoonheden die in de onmiddellijke nabijheid van Haarlems slagader te vinden zijn. Dat bijvoorbeeld het Waaggebouw en de gevels bij de Gravestenenbrug en die brug zelf in het floodlight gezet zullen worden, spreekt vanzelf. Hoeveel gevels echter zijn er niet, die evenzeer de aan dacht van stadgenoot en vreemdeling ver dienen, zoals Spaarne 108 én 42 en het Hofje van Noblet. Niet alleen de gebouwen, maar ook bo men en boomgroepen komen voor ver lichting in aanmerking. Op een rondvaart met een boot van de dienst van Haven- en Marktwezen ontdekte de directeur van Haarlems Bloei twee prachtige treurwil ligen, die bij de Buitenrustbrug en bij de uitmonding van de Nieuwe Gracht, waar van de groene pracht in het schijnsel van de lampen nog beter tot haar recht kan komen. De guirlandes welke thans nog langs de Nieuwe Gracht hangen krijgen in de Zo merfeestweek een andere bestemming: zij zullen aangebracht worden op de beide basculebruggen over het Spaarne, de Langebrug en de Buitenrustbrug, opdat ook de aan die oeververbindingen grenzen de stadsdelen eens aan de beurt zullen ko men om te profiteren van de activiteit van Haarlems Bloei. Op Donderdag 14 Juli zal de heer L. Hoekstra, chef van de Albert Heijn winikel aan de Generaal Cronjéstraat 14 te Haar lem-Noord, de dag herdenkan waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van deze firma trad. De heer Hoekstra begon zijn loopbaan in het kruideniersvak als bediende. Spoedig werd hij aangesteld tot chef van het filiaal te Lisse. Na een vier tal jaren nam de aanstaande jubilaris het filiaalhouderschap van de winkel in de Cronjéstraat zich, zodat hij daar nu reeds meer dan twintig jaar de klanten bedient. Ongetwijfeld zal het de heer Hoekstra op zijn jubileumdag niet aan belangstelling ontbreken. ADVERTENTIE in de Vleeshal tussen 19 en 22 uur Entree 50 ct. Ruim 470 bekeuringen Dinsdag werden door de politie in Haar lem en omgeving wederom verkeerscon troles uitgevoerd. In totaal werden in Haarlem 307 proces-verbalen opgemaakt, waarvan 95 in Haarlem-Noord, 57 in het centrum, 67 in Haarlem-West, 32 in Haar lem-Oost, 15 in Haarlem-Zuid, terwijl de verkeersbrigade door de gehele stad" rij dend 41 bekeuringen maakte. Behalve vele wielrijders die zich aan verkeersovertre dingen schuldig maakten werd een groot aantal autobestuurders bekeurd, voorna melijk wegens het ontbreken van een rij bewijs of kentekenbewijs of het rijden in wagens waarvan de remmen niet voldoen de functionneerden. Te Bloemendaal bedroeg het aantal verkeersovertreders 76. Hiervan kwamen 35 processen-verbaal op naam van wiel rijders (en weirijdsters) te staan waarvan velen geen bel aan hun fiets hadden en voorts werden 39 bestuurders van motor voertuigen bekeurd. In Heemstede maakten de verkeersagen ten ongeveer 90 bekeuringen. De tentoonstelling van het werk van de MILVA en de LUVA, die op het ogenblik in het Haarlemse Concertgebouw gehou den wordt, blijkt een groot succes te zijn, want sinds de opening die Maandagmiddag plaats had, zijn de bezoekers zowel over dag als des avonds in grote getale naar deze expositie gekomen. En dit heeft de organisatrices doen besluiten om niet zo als aanvankelijk in de bedoeling lag Vrij dagavond reeds de expositiete sluiten. Ook Zaterdag zal men in Haarlem van elf tot 22 uur nog over het leven van de vrouw in uniform ingelicht kunnen wor den door een van de ongeveer twintig meisjes, die onder leiding van vaandrig H. Merkelbach deze toch al gezellige ex positie nog meer opfleuren. Op het bureau van de Stichting Haar lems Bloei komen nog dagelijks aanvra gen binnen van gezelschappen enorgani- saties die in Haarlem een dag willen ver toeven of er een congres willen houden. Zoals wij reeds eerder schreven worden er dit seizoen niet minder dan zeventien congressen in Haarlem gehouden. Nu ook de Bond van Nederlandse Schilderspa troons hier op 6, 7 en 8 September gaat vergaderen zijn het er zelfs achttien ge worden. De schilders komen 350 man sterk, voor welk aantal Haarlems Bloei bemiddeling verleent voor het vinden van logiesgelegenheid. Ook de dames van elders congresserende verenigingen vinden meer en meer de weg naar de Spaarnestad. Zo komen op 29 Augustus honderd dames van de in Am sterdam verblijvende leden van de Fédé- ration internationale de la précontrainte (Internationale federatie voor het toepas sen van voorgespannen beton) het Stad huis, het Frans Halsmuseum en het Open luchttheater bezoeken. In het laatste zul len bij die gelegenheid de Schermer dan sers optreden. Op Maandag 5 September komen de zeventig echtgenoten van de deelnemers aan het Congres van het In ternationaal waterbouwkundig laborato rium en op 9 September de zestig vrouwen van de artsen die een medisch congres in Den Haag bezoeken. Haarlems Bloei stelt niet alleen de pro gramma's voor deze excursies samen waarbij voldoende tijd voor winkelen wordt gelaten en meestal ook de lunch in Haarlem wordt gebruikt maar zorgt ook voor deskundige en polygotte gidsen. De zomerconcerten-serie van het Noord hollands Philharmonisch Orkest is gister avond op gelukkige wijze ingezet: de be langstelling was behoorlijk groot en wat er aan muzikale genieting geboden werd, werkte in alle opzichten mede om het con cert aantrekkelijk te maken. Bij de samenstelling van het program ma was muzikale problematiek zorgvuldig vermeden. Het waren juist vertrouwde werken, die met de acht Russische volks liederen van Anatol Liadow, het Tweede Pianoconcert van Rachmaninof en de Zes de Symphonie van Beethoven waren ge kozen, romantische muziek van uiteen lopende gevoelsintensiteit. De acht Rus sische volksliederen, die Liadow zo knap bewerkte en instrumenteerde, vormen uiteraard slechts een zeer klein gedeelte van de rijke folkloristische muziekschat, die het Russische volk nu al eeuwen lang als een kostbaar, vaak mondeling ovei ge leverd bezit gekoesterd heeft. Maar zij geven in hun zeer beperkte aantal toch een goed beeld van de karaktertypen van het Russische volkslied: het religieuze lied, het mystieke, het melancholische en het schertsende lied, het mijmerende wie genlied, het pittige danslied en ten slotte het uitbundige feestlied. Marinus Adam, die het zomerconcert leidde wist met bet goed reagerende orkest elk lied in de pas sende sfeer te plaatsen, daarbij dankbaar gebruikmakend van de capaciteiten van de solo-blazers en de solo-strijkers (violoncel listen!). De uitvoering was een uitnemende in leiding tot het Pianoconcert van Rach maninof, dat, hoewel in menig opzicht „Westers" georiënteerd, toch zijn relatie met de Russische volksmuziek niet ver loochent. De pianist Gerard Iiengeveld speelde de solopartij met een verrassen de muzikale geladenheid, die zich uitte in gevoelige toonvorming en gepassioneerde rhythmische stuwingen. Het werd een voortreffelijke uitvoering, waaraan zelfs een kortstondige inzinking geen schade kon doen. Marinus Adam en het orkest begeleidden in een voortreffelijke eenheid met de solist wie warme waardering voor zijn spel ten deel viel. Na de pauze leidde Marinus Adam een geslaagde, evenwichtige uitvoering van Beethovens Zesde, de apotheose van de landelijke vrede, van het eenvoudige, pure menselijke levensgeluk, uitgedrukt in een gevoelige, maar toch ook in een niet te loochenen programmatische klankentaai. Voor de verzorgde vertolking toonden de toehoorders zich zeer dankbaar P. ZWAANSWIJK V er gunning niet ontvangen Het loopt met het exploiteren van een helicopterdienst RotterdamHaarlem Zandvoort niet zo vlot als verwacht werd. Eerst moest de begindatum van 1 Juli naar 7 Juli worden verschoven, maar daar de vereiste vergunning nog niet ontvan gen is zal waarschijnlijk de eerste heli copter op Donderdag 14 Juli landen. Aanvankelijk hadden de piloten van de Sabena bezwaren tegen het verleden jaar gebruikte terrein aan de Wagenweg, dat zij niet meer geschikt achtten voor het doel. Deze kwestie werd echter opgelost, maar tot heden is de vergunning, die de Rijks Luchtvaartdienst moet verstrekken, nog niet ontvangen. Tegen Donderdag 14 Juli verwacht de Copex te Hillegom, die de lijn exploiteert, de vergunning en daar om heeft men het houden van vluchten opnieuw een week moeten uitstellen. Haarlem. Voor het eindexamen zijn aan het Christelijk lyceum te Haarlem, afdeling M.M.S., geslaagd: de dames R. J. Brons- geest, Heemstede-M. M. van Bruggen, Aer- denhout; C. van Èe, Haarlem; T. Everaars, Haarlem; H. Ferwerda, IJmuidën; M. den Haan, Heemstede; M. A. Hogeweg, Hoofd dorp; J. G. Kepper, Heemstede; M. W. Kie- wiet, Zandvoort; A. Makkes v. d. Deijl, E. van Muiswinkel, beiden Haarlem; J. van Noppen, A. A. Oosterhuis, beiden Heem stede; C. K. A. Pasman, Zand'voort; C. M. Rappard, Haarlem; M. A. J. Regnault, J. de Ruig, beiden Heemstede; M. M. Schou ten, Lisse; M. H. M. Smit, Hoofddorp; A. S. Spier, Haarlem. Afgewezen: geen. Amsterdam (Gemeentelijke Universiteit) Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte: mevr. S. J. Suys-Reitsma, geb. te Surabaia; en met lof de heer F. C. Dries- sen te Arnhem. Doctoraal examen Engels: mej. M. Zeelander, Amsterdam; mej. J. A. Cupedo, Voorburg en J. A. van Ék, Bussum. Doctoraal examen sociale aardrijkskunde: mej. I. Sprey en D. J. Buissink, Amsterdam. Candidaatsexamen sociale aardrijkskunde: mej. S. Boerlage en R. B. Knotterus, Am sterdam. Doctoraal examen economie: K. A. de Groot, Amsterdam; H. Grondel, Bus sum en J. J. Klant, Amsterdam. Candi daatsexamen rechten: mej. P. S. Kole, mej. M. D. A. W. Boer, mej. S. A. d'e Hes en I. de Jong, Amsterdam. Propaedeutisch exa men theologie: mej. C. Batenburg en H. Barton, L. J. Hooykaas. H. Lofvers, J. 01- denkamp, K. A. Cladder, Amsterdam; J. Geursen, Haarlem en A. Griffioen, Wees- perkarspel. Candidaatsexamen economie: Njoo Liem Djie Pik en G. J. de Maret Tak, Amsterdam. Amsterdam (Vrije Universiteit). Can didaatsexamen theologie: H. N. de Mooy, Leiden; L. Schuurman Den Haag; T. Kam per, Wierden (Ov.). Propaedeutisch exa men theologie: P. van Zonneveld, Bussum; II. van Dijk, Hilversum; J. H. Nooitgedacht, Sneek; mr. E. J. de Roo, Amsterdam; P. Gilhuis, Amsterdam; F. W. Dillingh, Bor- culo (cum laude); I. de Jong, Nootdorp; K. J. Arwert, Bergum (Fr.); C. van Noort, Rotterdam; J. Geel, Amsterdam; P. S. Veld huizen, Sliedrecht; P. van den Beukei, Delft; B. ter Haar. Rotterdam; R. J. A. Ha- nenburg, Amsterdam en B. Hoytink, Alk maar. Groningen. Candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (Duits): J. P. H. Croon, Groningen. Candidaatsexamen sociale we tenschappen: Th. J. Rinsma, Arnhem; J. Westerman Holstijn, Amsterdam. Candi daatsexamen economische wetenschappen: R. J. Stoelinga. Groningen; F. Boersma, Groningen;" J. Kroning, Wilderv'ank; D. van der Meulen, Leeuwarden. Doctoraal examen wis- en 'natuurkunde (pharmacie)H. .T. Baurichter, Enschedé. Idem (wiskunde!: E. van der Velde, Burum (Fr.): J. Koekoek Kerkenveld. Idem (biologie): mej. G. J Blokzijl, Groningen; H. J. van der Helm, Groningen. Candidaatsexamen wis- en na tuurkunde (F): G. Beuving, Kampen; J. P Ostendorf,Groningen. Idem (K): mej.M. T. Versnel, Haren (Gr.). Idem (L): mej. C. H. Galenkamp, Groningen: B. de Boer, Nij megen; A. Bakker. Zwolle; F. G. Stroes. Zutphen. 's Gravenhage. Staatsexamens voor mu ziek: Piano A: mej. H. F. Bos, Medemblik; A. Prevot, Maastricht; C. Rosbergen, Rot terdam: F. G. Schreuder, Haarlem; mej. R. G. Sluyter, Eindhoven; mej. H. M. A. Top per, Utrecht: mej. C. H. I. van der Vaart, Haarlem; mej. Y. Warmoltz. Eindhoven; J. Wels, Driebergen; Th. W. Wolters, Olden- zaal. Solozang A: mej. J. E. C. Boom, 's Gravenhage; mej. P. E. M. Drager, Am sterdam; mej. A. C. Ie Gué, Utrecht; mej. Chr. E. Kraan, Hilversum; L. J. D. M. van Oppen, Heerlen. Gitaar A: H. L. J. G. Nies- sen, Heerlen. Klarinet A: E. J. Kleijmeer, Alkmaar. Orgel A: G. Brinks, Baarn; L. A Doornbos, Groningen. ADVERTENTIE Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B (Verkort weergegeven Onze broodbezorging. In mijn vroe gere woonplaats werd het als onhygiënisch beschouwd, dat broodbezorgers het brood bij de aflevering met hun handen aanraak ten. Evenzo rezen er bezwaren tegen het rijden met half geopende bakkerskarren. Er kwam dan ook een verordening volgens welke het brood met een speciale tang uit de wagen moest worden gehaald en aan de klant overhandigd. Het rijden met half ge opende wagens werd verboden. Zouden dergelijke maatregelen ook niet in Haarlem te nemen zijn, bijvoorbeeld aoor het aanvullen van de algemene poli tieverordening? Wanneer de melkhande- laar niet met zijn vingers in de melk kan komen, waarom een broodbezorger dan wel met zijn handen aan het brood? Gw. (Van de zijde van de Keuringsdienst deelde men ons mede, dat het rijden met geopende wagens landelijk is vei-boden door middel van een bepaling van het Broodbesluit, de keurmeesters letten daar dan ook op. Voorts deelde men bij de Keu ringsdienst de mening van inzender, dat het aanvatten van brood met de handen minder gewenst is. Controle op een even tueel verplichte „tangoperatie" is echter moeilijk. De beste methode is, dat de kopers zelf eisen, dat het brood hen met een tang wordt aangereikt. Van de zijde van een broodfabriek ver namen wij echter," dat tangen, die men vroeger wel gebruikt had, ook geen afdoen de oplossing vormden, omdat de bezorgers met hun vrije hand het brood in de tang klemden! Men wees er trouwens op, dat diit probleem door het moderne verpakte brood reeds was opgelost. Red.) ADVERTENTIE moet het haar gezond, zacht en glanzend zijn - gemakkelijk te kappen. Pétrole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor Uw haarverzorging. Pétrole van geur. Hahn verdrijft hoofdroos, stopt haaruitval en is onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam tegen haaruitval en hoofdroos IMPORT. FIRMA A. MAAS, AMSTERDAM De koude wind en de miezerige regen vermochten Dinsdagavond niet de feest vreugde der Vijfhuizenaars te temperen. Reeds ver voor het aanvangsuur was het een gezellige drukte op het feestterrein en toen de „Ronde van Vijfhuizen" begon, waren er honderden op de been. Burgemeester mr. J. F. Jansonius en zijn echtgenote waren naar Vijfhuizen gekomen om een deel van de feestelijkheden mee te maken. De burgemeester complimenteerde het eeuwfeestcomité met de keurige ver siering van het dorp en maakte van de ge legenheid gebruik aan de winnaars van de juniorenafdeling van de wielrenners zijn gelukwensen aan te bieden. De Ronde (op normale rijwielen) werd gereden langs het parcours: Prikkerstraat, Vijfhuizerweg, Spieringweg, Fortweg, Cruquiusdijk, Vijfhuizerdijk, Weg dei- Zuchten. Jongens tot zestien jaar reden deze route driemaal en boven zestien jaar vijf maal. In de eerste groep werden de prijzen gewonnen door G. van Verseveld van de Aalsmeerderweg, P. Hobo uit Badhoeve dorp en G. Cuvelier uit Nieuw Vennep. De strijd van de tweede groep was zeer spannend. De eerste prijs winnaar Kees Verhagen uit Zwanenburg lag bij de eerste ronde reeds aan de kop en be hield deze plaats. Ondanks de toestand van de weg, die op sommige plaatsen van het parcours zeer ongunstig was en een paar scherpe bochten had, wist hij een snelheid van ongeveer veertig kilometer per uur te handhaven. De prijswinnaars van deze groep waren: Kees Verhagen uit Zwanen burg. G. Lanting uit de Aalsmeerderbuurt en T. Hesselius uit Vijfhuizen. Zodra de weg weer vrij was, werd onder de vrolijke tonen van een draaiorgel, de hindernisrace voor damestweetallen op de fiets- gereden. Hiervoor was grote be langstelling, zowel om deel te nemen als van de zijde van het publiek. De win nende koppels waren: eerste prijs Dora Vastenhout en Ada Olsthoorn; tweede prijs: Bep Oudshoorn en Anneke Kemp en de derde prijs: Tiny de Jager en Dicky Verschoor. Feest voor de jeugd Vanmiddag is er feest voor de leerlin gen der scholen, die niet aan de Schiphol- dag deelnemen. Zij verzamelen zich op het plein van de Chr. school en marcheren dan met muziek door het dorp naar het D.S.O.-terrein, waar de spelen worden gehouden. De avonds om zeven uur is er op hetzelfde terrein een voetbalwedstrijd tussen D.S.O. en het Zaterdagmiddagelftal ADVERTENTIE In de ouderdom van 56 jaar is Dinsdag te Haarlem overleden dr. M. de Jong, die van 1 September 1928 leraar Nederlands aan het Stedelijk Gymnasium is geweest. De thans overledene is op 14 Februari 1900 te Groenlo geboren en nadat hij in 1926 zijn examen doctorandus Nederlands had afgelegd werd hij op 1 September van dat jaar leraar aan de Rijks HBS te Ter Apel. Twee jaar later werd hij benoemd tot leraar Nederlands aan het Stedelijk Gym nasium en van 1 September 1928 heeft hij te Haarlem gedoceerd. Ook heeft hij af en toe les in geschiedenis gegeven. In 1934 promoveerde de heer M. de Jong tot doctor in de Nederlandse letteren aan de universiteit te Utrecht. Zijn proefschrift handelde over een der rederijkersstukken, dat vroeger door Trou Moet Blijcken op gevoerd is. Sedert vele jaren had dr. De Jong zitting in de commissie, die te Utrecht het z.g. Staatsexamen afneemt. Ook dit jaar zou hij als examinator op treden. Dr. De' Jong stond in kringen van lera ren bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs bekend als een zeer be kwaam leraar Nederlands; hij drong zich nooit op de voorgrond en was bij het le rarencorps, leerlingen en ouders zeer be mind. Zijn heengaan wordt dan ook diep betreurd. Zaterdagmiddag omstreeks een uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraaf plaats Westerveld teraarde worden besteld. Twee inwoners van Enschedé, van wie de een vroeger en de ander tot zijn arres tatie werkzaam was op de vliegbasis Twente te Enschedé, zijn door de Konink lijke Maréchaussée gearresteerd. Het zijn de 26-jarige A. E., uitvoerder van een aan nemer en de 33-jarige H. van 't H., opzich ter bij het bureau „aanleg, beheer en on derhoud van vliegvelden". Beiden worden verdacht van onregelmatigheden ten nadele van het rijk. Het totale bedrag, waarmee het rijk zou zijn benadeeld, loopt in de duizenden guldens. De rijksaccountants dienst heeft de zaak in onderzoek. van E.T.O. Om negen uur als in de muziektent de „Eeuwfeestband" speelt, is er een wedstrijd pap-eten voor hen, die ouder zijn dan zestien jaar. Donderdagavond concert Voor Donderdagavond is het feestcomité geslaagd een muziekcorps te vinden, dat de feestelijkheden zal opluisteren. In de tent op het plein van de Openbare School zal dan worden gespeeld door het Heem steeds Fanfarecorps „Excelsior" onder leiding van de heer Brouwer. BINNENLAND Een 34-jarige inwoner van Hoensbroek, J. W. Ruber, is bij het baden in de Amblève in België vei-dronken. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een viaduct te Leidschendam op de plaats waar de nieuwe weg Amster damBurgerveen—YpenburgRotterdam de Landscheidingsweg zal kruisen. Laagste in schrijver was het Algemeen Aannemings bedrijf Krikke te Zeist met f306,990. Hoog ste inschrijver was J. B. Christiaanse te Amsterdam met f 357.000. Op de Venlose eierveiling zal dit jaar de aanvoer de 150 millioen stuks ruimschoots overschrijden. Na de Roermondse eiermijn, die met een jaaromzet van 400 millioen stuks aan de spits gaat, en na de eierveiling te Enschedé met eén omzet van 160 millioen, neemt de Venlose veiling de derde plaats in. Ongeveer 80 pet. van de aanvoer te Venlo is voor export bestemd. De bibliotheek van de Technische Hoge school te Delft, welke 215.000 boeken heeft en de grootste openbare technische biblio theek van ons land is, is gemoderniseerd. Voor een snellere bediening van de bezoe kers vooral het bedrijfsleven vraagt vele inlichtingen is een buizenpost in gebruik genomen. Voorts wordt gedacht aan een rechtstreekse telexverbinding met bedrijven en instanties, welke van de diensten van de bibliotheek veelvuldig gebruik maken. Op het voorplein van het dierenpark te Rhenen gaat een Agave Americana bloeien. De knop is 150 centimeter lang en twintig centimeter dik. De algemeen verbreide op vatting als zou een agave pas bloeien na haar honderdste verjaardag gaat bij deze plant waarschijnlijk niet op. daar deze agave ongeveer 70 jaar oud is. De plant is na af loop van de bloei tot afsterven gedoemd. Aan het van 12 tot 16 Juli te Londen te houden tweejaarlijkse congres van de Socia listische Internationale zulien vertegenwoor digers van de 38 aangesloten partijen deel nemen. De Nederlandse delegatie zal be staan uit: E. Vermeer, voorzitter van de P. v. d. A., ir. H. Vos, vice-voorzitter; J. H. Scheps, secretaris, Alfred Mozer, internationaal secretaris, en mr. M. van der Goes van Naters. De rechtbank te Amsterdam heeft de 37-jarige in Bandoeng geboren Nederlander J. C. A. M. F., die niet minder dan 124 maanden in Australische gevangenissen heeft doorgebracht, wegens verduistering en op lichting veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De man die door de Australische regering het land was uitgezet, had in Am sterdam goederen van zijn pensionhouder verduisterd, in een verffabriek, waar hij ge werkt had. verf gestolen en bij een boek handel vijf boeken gekocht, maar niet be taald. De landbouwattaché aan de Spaanse ambassade, dr. ing. José Ruiz Santaella, ver laat ons land, na hier ruim 8'4 jaar in func tie te zijn geweest. Hij is door de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd hem meegedeeld docr de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aan een ter ere van hem in Den Haag gegeven diner, waaraan onder anderen ook de Spaanse ambassadeur, Don Juan Teixidor, aanzat. In de te Utrecht gehouden bondsver gadering van de Nederlandse Katholieke M eta a 1 b e werk ersbon d „St. Eloy" is in de plaats van de scheidende voorzitter, de heer J. G. van de Brink, gekozen de heer P. J. Scheffers. voordien bestuurder van de af deling Rotterdam. Twee personen, onder wie een bouw kundig opzichter, zijn op de vliegbasis Twente gearresteerd. Zij worden verdacht van om-egelmatigheden. Tn de nlaats van mr. P. P. Agter (P. v. d. A.1, is als lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht ekozen de heer H. S. Huslagen (P. v. d. A.T. oud lid van de Amersfoortse gemeenteraad en directeur van de stichting Centrale Woningzorg te Amersfoort. Mr. P. E. van Krevelen, advocaat te Leeuwarden is door de Provinciale Staten van Friesland gekozen tot lid van Gedepu teerde Staten in de vacature-J. Okkinga (P. v. d. A.), die burgemeester van Terschel ling is geworden. De gemeenteraad van Vlieland heeft met algemene stemmen besloten tot aankoop van het museum Trompshuis. Het museum bevat een aantal werken van de Noorse schilderes Betzy Akersloot—Berg. De raad zal het museum kopen voor f35.000. Verder besloot de raad plannen te laten maken voor de bouw van een nieuw raadhuis. In Oldebroek doen zich telkens gevallen van pseudo-vogelpest voor onder het pluim vee. Onder de varkens van een landbouwer in Oldebroek is varkenspest uitgebroken. Twee dieren zijn aan deze ziekte gestorven. Tot vice-voorzitter van de Ned Chr. Bond van Overheidspersoneel is benoemd mr. P. van Driel, burgemeester van Huizen (N.H.). HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is te rekenen van 1 Januari 1955, bevorderd tot commandeur 1ste klasse bij de inspectie voor het brandweerwezen de heer M. K. Fehres te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7