Intergemeentelijk overleg over voorstel van Gedeputeerden Ambassadrices van Eutopia zagen Haarlem in een flits JAN VAN DER PIGGE Agenda voor Haarlem Directrice meisjes H.B.S. gaat Haarlem verlaten P.E.N. leverde in 1954 voor 56 millioen aan energie Cederhout Sigarenhout „AROMA" Super bolknak uitsluitend Bevolkingscijfer bleef in 1954 bijna hetzelfde Vele geschenken en waarderende woorden ten afscheid De westelijke randweg Maandagavond speciale vergadering van de Haarlemse raad 8 Einddiploma's toneel academie Maastricht „Rest van Haarlem" versloeg Overgangsklasse negental Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstede ontvangt Zweedse gymnasten Uitspraken rechtbank Verkeersweg te Vogelenzang Petotionnement scholieren bij Gedeputeerde Staten Jong Aerdenhouts actrice voor radio DONDERDAG 7 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Acht ambassadrices van Eutopia, een stad in het Óósten des lands die ook wel Arn hem wordt genoemd, hebben Woensdag avond een aantal Haarlemmers enige uren in de schaduw harer bekoorlijkheden la ten vertoeven en hebben zelf in een flits iets ontwaard van de charmes van de Spaarnestad. De dames arriveerden met haar begeleP ders om zes uur na 'n frisse, maar boeien de middag op het concoursterrein in Hoofd dorp te hebben doorgebracht in de kamer van B. en W. in het Haarlemse stadhuis waar loco-burgemeester D. J. A. Geluk ge- ambtketend gereed stond om zijn gasten toe te spreken. Hij herinnerde aan een van oudsher bestaande overeenkomst tussen de Gelderse en Noordhollandse provinciale hoofdsteden: oude plaatsen met veel stads en natuurschoon, goed gedijend door een nijvere, zij het immer wat rustige bevol king. Maar op het laatste punt was er na de oorlog toch ook wel een tegenstelling ontstaan: terwijl Haarlem, vele activiteiten op cultureel en recreatief terrein ten spijt, toch nog op de vreemdeling een rustige indruk maakt, verrast Arnhem telken jare weer door een bruisend, ook toeristen in- ponerend leven. De Eutopisten hoorden dat glimlachend aan, in de verzekerdheid van het succes harer evenementen in Sonsbeek en elders en boden Haarlems loco-burgemeester tot troost een onvervalst Eutopia-asbakje aan. Natuurlijk stond gemeente-secretaris Phaff al te popelen van ongeduld om het gezel schap tussen twee glazen sherry de ge heimen van zijn gebouw te onthullen. Aan de daarop volgende maaltijd in een bekend restaurant in het centrum van de stad verscheen ook Eutopia's dynamische burgemeester Matser om zich tussen twee conferenties in Amsterdam en Den Haag in ervan te vergewissen, dat zijn ambassadri ces het best maakten. De Haarlemmers maakten van de gelegenheid gebruik om de Eutopiaanse dames met hun eigen Bloe menmeisjes te vergelijken. Onvergelijkbare grootheden in feite, want waar Haarlem het met reden in het prille genre had ge zocht, had men ginds de voorkeur gegeven aan het rijpere in diverse leeftijdsvariaties, hetgeen intussen geen enkele aantrekke lijkheid uitsloot. „Volgend jaar kom ik met honderd Bloemenmeisjes naar Arnhem", pochte Haarlems Bloei-directeur Van Wil lige, en een Arnhemse V.V.V.-pendant ant woordde onmiddellijk: „Dat komt goed uit, want dan maken we een enorme bloemen tentoonstelling!" Terwijl loco-burgemeester Geluk zich naar de organistenwedstrijd repte, ontdek ten de Arnhemsen de sprookjesschatten van „Madame", die zo welwillend was ge weest haar domeinen deze avond voor het bezoek open te stellen. Vervolgens werd een vleugje orgelimprovisatie ingelast. Men sloop op de tenen in het achterschip van d' oude Baaf om de concentratie voor niet ADVERTENTIE een 19 cent sigaar In cederkistjes van 50 stuks 9.50 In dozen van 10 stuks 1.90 Los uit de cederkist 19 cent In één woord: SUBLIEM! ALLEENVERKOOP Grote Houtstraat 81 Haarlem DONDERDAG 7 JULI Minerva: „Li li", alle leeft., 8.15 uur. Pa lace: „Canaris", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het schandaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de hei den", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 8 uur. Spruitenboschstraat 9, Haarlem, 8 uur. De gemeente van Christus; Engelse dienst. Vleeshal, Grote Markt, Tentoonstelling „Ma dame", van 10 tot 17.30 uur. VRIJDAG 8 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge varen ener wereldstad", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Waarzeggerij", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The merry widow", alle leeft., 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt, Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 19.30 uur. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk wijdt de ambassadrices van Eutopia in in de gehei men van de ridderzaal in het Haarlemse Stadhuis. te storen. Daarna was het de beurt van museumdirecteur Baard om de schoonheden van zijn huis, verhoogd door het schijnsel van tweehonderd kaarsen, te tonen. Het werd het hoogtepunt van dit bliksembe zoek, zowel door de altijd weer ontroerende intimiteit van het Frans Halsmuseum als door de even conciese als erudiete explica ties van de heer Baard. Men rukte zich dan ook slechts moeizaam los van de cour met zijn vurige begoniaplekken, zijn lich tende koepel en het altijd weer verrukke- lijk-geraffineerde doorkijkje op de Schut tersmaaltijd. Maar in Zandvoort wachtte nog een cabaret in hötel Douwes, besluit van deze vluchtige, maar gezellige verken ning in Zuid-Kennemerland. Ten besluite van de zomeracademie 1955 te Maastricht zijn in het Bonnefanten- museum aldaar de einddiploma's van de toneelacademie uitgereikt aan de dames Betsy Smeets uit Eysden, Rieky Verheu gen uit Eindhoven, Ria Vroemen uit Beek en de heer Anselm van Melis uit Haarlem. De belangstelling voor de benefiet-honk- balwedstrijd ten bate van het Bleesing- fonds was gisteravond zeer teleurstellend. Hoewel deze wedstrijd tussen een „Rest van Haarlem" negental, bestaande uit eerste klasse spelers en een Overgangsklasse negen tal vrij vlak en sfeèrloos verliep, konden de toeschouwers toch nog dikwijls genieten van uitstekende spelmomenten! Het begin van de wedstrijd was overigens voor de overgangsklassers zeker niet slecht, want na een honkslag van Ringersma (HHC) en veldfouten nam het team een 20 voor sprong. Reeds in de gelijkmakende slagbeurt was deze voorsprong echter weer verloren toen De Zwart (EDO) een prima honkslag gaf met drie honken bezet, waardoor zelfs drie spelers kans zagen de thuisplaat te be reiken. Deze stand bleef tot de zesde inning ge handhaafd, waarna door fouten zowel Jacobs als De Zwart op de honken kwamen. Toen ook hierna nog enkele veldfouten werden gemaakt, hadden deze spelers geen moeite op een honkslag van Ben Vrenegoor (HHC) voor de „Rest" te scoren en de voorsprong op te voeren tot 52. Met twee nullen in de laatste slagbeurt kwamen zowel Koot als Treurniet (WGA) door vier wijd op de honken, waarna een ge slagen bal van Ringersma verkeerd werd verwerkt en Koot de achterstand kon terug brengen tot (53). Met twee honken bezet bleven er nog mogelijkheden voor de over gangsklassers, doch Van Deursen (RCH) werd door werper Schuitemaker (EHS) als laatste slagman met drieslag aan de kant gezet, waardoor de kleine overwinning van het „Rest" team een feit was. HAARLEM, 6 Juli 1955 ONDERTROUWD: 6 Juli, B. Sleeuwenhoek en A. H. C. Medemblik; E. E. Maitimo en M. A. Simons; M. E. M. Sieters en J. A. van Zon; L. H. F. Vermeer en H. J. Bartman; H. C. Kramer en M. W. Selderbeek; A. de Vries en J. Brants; F. Licht en H. P. van den Bosch; E. B. J. Mascini en H. F. C. Michon; J. H. Hartman en M. van Kempen; Z. Zwars en J. E. Sluik; H. L. van Broekhuizen en C. J. Sinnige; B. Gorseling en I. J. Jacobs; G. W. van der Pauw Kraan en C. G. van der Zwan; J. J. van Bodegraven en E. C. M. Veldhuizen; J. G. Stiphout en M. J. de Boer; G. Meijer en S. Schuller; A. van Boheemen en C. H. Wempe; H. M. Vrenegoor en B. L. Haak; H. van der Hoff en Th. F. Sanders; J. J. Bijster en T. van der Beek; J. B. Ko ning en J. Jonge jan; A. W. Post en H. G. Ribbels; H. A. L. Roosloot en M. Th. L. Kors; J. Poesiat en H. Zieren; P. J. de Ruijter en J. M. Wilms; J. Smal en J". D. Theil; J. A. Th. Overes en A. H. Koek; J. M. Dulmers en J. D. Spruijt; J. Th. van den Eijkhoff en M. C. J. Lemmink. GEHUWD: 6 Juli, H. A. M. Ruwiel en C. Rood; W. van der Reep en J. P. Vernooij; W. M. A. J. Janssen en G. M. Nelissen; L. de Zwart en H. C. E. van Koningshoven; A. Verzeilberg en M. Papemeijer; Chr. van Damme en M. Schraal; G. Gommans en J. M. van Diemen; R. L. van de Haterd en C. M. van den Hoek; Th. I-I. J. van Musscher en A. E. Harmelink; J. Chr. F. Boonstra en A. M. J. van Ake; H. Leen en S. Suakhum; J. H. Duijn en J. Misset; F. Meier en A. I. M. Papegaaij; G. J. de Korte en A. M. Horn; J. W. van Drunen en T. IJ. Dantuma; D. Ver- meij en H. Ruighaver; A. Spoor en C. Janssen. BEVALLEN van een zoon: 5 Juli, W. E. JoostenSanders; A. G. M. Storkde Koff; M. M. E. BreijGoedhart; G. Groeneveld Huijboom; 6 Juli, A. Bruins—Vrugt. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni, B. W. E. Verspoor—van de Brake; 5 Juli, Chr. A. M. FeitzTelder; Th. C. G. M. Dijkstra Wielders; T. J. Bosselaarde Laat; J. BijsterLangenbach; E. C. M. Loomans— Hagemeijer; 6 Juli, A. RumpffDijkstra; E. C. de JongSpoor; M. Ph. J. Nederstigtder Weduwe. OVERLEDEN: 5 Juli, J. van der Plas, 63 j., Gasthuis vest; E. Kluitenberg, 80 j., Java- straat; M. de Jong, 55 j., van Dortsbraat. ADVERTENTIE contant Zoals wij vorige week reeds hebben be richt, wordt Heemstede Maandag 11 Juli bezocht door het Zweedse jeugdcorps gym nasten uit Niissjö, dat deze week deelneemt aan de „Gymnajuventa" te Rotterdam. Het uit 38 personen bestaand gezelschap wordt 's middags om vijf uur in de tuinzaal van het Cafétaria-restaurant officieel ontvan gen door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, waarna hier door de gymnastiek- en sportvereni ging „Heemstede" een koffietafel zal wor den aangeboden. Vervolgens geeft deze vereniging met het Zweedse jeugdcorps een gymnastiek de monstratie op het hoofdterrein van de Heemsteedse sportparken, waaraan verder medewerking wordt verleend door het Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior" met zijn eigen tamboercorps. Dit Zweeds bezoek wordt daarop met een gezellig samenzijn in het Sportpark-restaurant besloten. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-jarige promotor H. J. W. R. uit Zand voort, die verdacht werd van het plegen van bedriegelijke bankbreuk. R. zou name lijk, toen hij reeds failliet verklaard was, zijn inkomsten, die hij verkreeg door het organiseren van bokswedstrijden in binnen- en buitenland, niet aan zijn curator hebben opgegeven. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen de verdachte een gevange nisstraf voor de tijd van tien maanden. De rechtbank veroordeelde de verdachte tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Zandvoortse koopman L. W. W., die tijdens de behandeling van een andere zaak tegen R. meineer gepleegd zou hebben, werd veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem had de officier van Justitie één jaar geëist. De 26-jarige kantoorbediende uit Haar lem, die er van verdacht werd een bedrag van vierhonderd gulden van haar verloofde te hebben aangenomen hoewel zij zou heb ben geweten, dat deze het geld verduisterd had ten nadele van een bouwkas, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had zes maanden geëist waarvan drie maanden onvoorwaardelijk. Wie de bevolkingscijfers over het jaar 1954 van de gemeente Bloemendaal beziet, ontdekt slechts een vermeerdering van het aantal zielen met zeven op 31 December, vergeleken met 1 Januari van dat jaar. Op 1 Januari 1954 woonden er 19.700 mensen in Bloemendaal. Dit aantal was sedert enige jaren steeds dalende geweest. Per ultimo December 1953 had Bloemendaal 19.979 inwoners. De jaren daarvoor was het getal boven de twintigduizend (20.175 op 31 December 1952 en 20.515 op eind December 1951). Het schommelen van het aantal inwoners rond de twintigduizend was van belang voor het aantal leden van de gemeenteraad. Toen het getal ingezete nen daalde tot beneden de twintigduizend werd bij de laatst gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad in 1954 het aantal raadsleden van negentien op zeventien teruggebracht. In 1954 werd het bevol kingscijfer vermeerderd met 256 geboorten en 2614 vestigingen. Er overleden 222 per sonen en 2641 vertrokken er. Een overschot dus van zeven. Opgemerkt moet worden dat in Bloe mendaal in gestichten, kindertehuizen en inrichtingen een vrij groot aantal personen zijn gehuisvest. Van het bevolkingscijfer van 19.707 op 31 December 1954 behoren er 2647 tot deze instellingen. Het aantal sterftegevallen van 222 in 1954 bestond uit 96 mannen en 126 vrouwen waarvan 72 (22 en 50) in de reeds eerder genoemde bijzondere tehuizen. Over de ver schillende leeftijdsgroepen verdeeld is dit aantal als volgt gespecificeerd: 0-15 jaar 4; 16-24 jaar 2; 25-39 jaar 8; 40-49 jaar 10; 50-64 jaar 38; 65-69 jaar 33; 70 jaar en ouder 127. Meer dan de helft van het aan tal overleden inwoners was dus de zeventig gepasseerd. In de eerste vijf maanden van dit jaar nam het bevolkingscijfer toe tot 19761 in woners op 1 Juni. Er waren 1052 vestigin gen (416 mannen en 636 vrouwen) en 102 geboorten (56-46). Er vertrokken 1001 per sonen (388-613) uit de gemeente en er stier ven honderd (46-54) inwoners. De aantallen overlijdensgevallen volgens de hierboven gemelde leeftijdsindeling was respectieve lijk nul, een, een, een, twee, vijftien, twaalf en achtenzestig. Professor dr. A. G. M. van Melsen is door het bestuur van de Sint Radboutstich ting voor het studiejaar 19551956 benoemd tot rector magnificus van de R.K. universi teit te Nijmegen. In de aula van de HBS voor meisjes aan de Tempeliersstraat te Haarlem, werd Wonsdagavond een afscheidsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit dat de directrice, mejuffrouw dr. ir. N. H. J. M. Voogd, de school gaat verlaten. Me juffrouw Voogd zal met ingang van het nieuwe schooljaar in Utrecht op een mid delbare meisjesschool de functie van di rectrice vervullen. De aula was geheel bezet dooi' leden van de oudervereniging, van het docentencorps, en een aantal leerlingen en oud-leerlingen. De heer L. A. van Elk heette allen welkom, in het bijzonder de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs te Haar lem, de heer J. W. van Hezel, referendaris van de afdeling onderwijs van de gemeen tesecretarie en mr. A. Wensing, gemeente raadslid. De heer Van Elk zei dat deze avond tevens de officiële afscheidsavond was van de meisjes die pas voor het eind examen geslaagd waren en tot wie hij het woord richtte. Hij hoopte dat de meisjes, gewapend met de in de school opgedane kennis, in het verdere leven mochten be reiken wat zij menen te kunnen bereiken. Elke geslaagde ontving enige boekjes in pocket-uitgave, waarbij de meisjes de keus uit een reeks van achttien titels had den. Nora van Elk dankte de leraren voor de medewerking ondervonden tijdens het examen. Vervolgens richtte de heer Geluk zich tot de scheidende directrice. Namens het gemeentebestuur dankte hij mejuffrouw Voogd voor de wijze waarop zij acht jaar het bestuur van deze meisjes HBS heeft gevoerd. „Toen mejuffrouw Voogd op de school haar intrede deed", zei de heer Geluk, „waren er nog wel verscheidene moeilijkheden te overwinnen". Met gevoe lens van grote dankbaarheid bracht hij thans hulde aan haar, die zich zo voor treffelijk door deze moeilijkheden heeft heengeslagen en zeer veel goeds op deze school tot stand heeft gebracht. Zij heeft er altijd naar gestreefd de verhouding tussen-docenten onderling eh de samen werking met de oudervereniging te verbe teren. Deze oudervereniging is thans een levend deel van de schoolgemeenschap ge worden. Spreker zei voorts, dat de samenwer king tussen docenten en leerlingen door de leiding van mejuffrouw Voogd, bui tengewoon goed genoemd mag worden, waarbij hij de combinatie docenten en leerlingen in toneelstukken, wel voor het eerst op de goede wijze getoond, als voor beeld stelde. Ook memoreerde hij het streven van de directrice, de goede smaak en juiste aesfche- tische ontwikkeling van haar leerlingen te bevorderen. Ook als voorzitster van het college van rectoren en directeuren van het middelbaar onderwijs te Haarlem vol deed mejuffrouw Voogd op zeer goede wijze, getuige het feit dat zij deze functie gedurende de laatste vijf jaren ononder broken heeft vervuld. „De moeilijkheden zijn u hier niet be spaard gebleven", zei de heer Geluk, „en u hebt nooit nagelaten op alle gebied, maar op dat van de huisvesting en inrich ting der school wel het meest, voor de meisjes HBS te vechten". Van harte hoop te de heer Geluk dat het de directrice in Utrecht goed zou gaan en hij wenste haar geluk met de nieuwe taak die haar daar wacht. Namens het gemeentebestuur bood hij een bloemstuk aan. Woensdag heeft op het raadhuis van Bloemendaal een bespreking plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort de beide laatste vertegenwoordigd door haar burgemeester, de eerste door de wet houder van Openbare Werken over het wegenvraagstuk in en om Haarlem, inzon derheid naar aanleiding van het in ons blad van Maandag gepubliceerde voorstel van Gedeputeerden aan Provinciale Staten. Met het oog daarop wordt Maandagavond 11 Juli aan de vooravond dus van de behandeling in Provinciale Staten een bijzondere vergadering van de Haarlemse raad gehouden, waarin dit probleem aan de orde zal komen. Wethouder Happé zal voordien, mede naar aanleiding van de gisteren gehouden besprekingen met de rand gemeenten waarbij ook Heemstede was uitgenodigd een uitvoerige nota opstel len, waarin het Haarlemse en waar overeenstemming bestaat ook het gezamenlijke gezichtspunt van de bij het vraagstuk betrokken gemeenten zal worden behandeld. Haarlem en Bloemendaal zijn op de gis teren gehouden besprekingen elkaar zeer dicht genaderd. Haarlem deelt bijvoorbeeld het standpunt van Bloemendaal," dat de traverse van de Westelijke randweg via de Willem de Zwijgerlaan in Overveen slechts aanvaardbaar is, wanneer de Julia- nalaan kruisingsvrij wordt gepasseerd. Omgekeerd voelt ook Bloemendaal alles voor de mening van Haarlem, dat de Westelijke randweg voldoende contactpun ten met de stedelijke bebouwing moet heb ben, bijvoorbeeld via Vlaamseweg/Wester- gracht en de Pijlslaan, waartoe ophoging van de spoorbaan en bouw van viaducten daaronder noodzakelijk is. Het enige ge projecteerde contactpunt tussen Westelijke randweg en Oost-Westverbindingen op Haarlems gebied wordt gevormd door de Zijlweg. Hetheeft de aandacht getrokken, dat Heemstede Woensdag niet van de partij is geweest. Dit is niet zo verwonderlijk, wan neer men zich herinnert, dat burgemeester Van Rappard nog in de laatste vergadering heeft gewezen op de tegengestelde belangen welke de verschillende gemeenten bij de totstandkoming van de Westelijke randver binding hebben. Het directe belang van Heemstede is slechts gelegen in de aanleg van de Noord-Zuidverbinding vlak langs de spoorlijn naar Leiden. Daar hierover nog geen definitieve uitspraak door Ge deputeerden is gedaan die slechts een voorkeur hebben kenbaar gemaakt voor dat tracé is het begrijpelijk, dat men in Heemstede liever de ontwikkeling in dat opzicht afwacht. Uit het afwezig zijn bij het overleg van gisteren moet men overigens ook weer niet afleiden, dat Heemstede zich ostentatief uit de samenwerking der Zuid-Kennemer gemeenten op dit punt wil terugtrekken of het zou willen dwars bomen. Het ziet echter op dit moment ook geen aanleiding tot een inniger contact. Algemeen is men in de betrokken ge meenten van oordeel, dat Gedeputeerde Staten te weinig de nadruk hebben ge legd op de noodzaak van een spoedige tot standkoming van de rijksweg ten bosten van-Haarlem. Bovendien vindt men, dat Gedeputeer- Woensdagavond nam mejuffrouw dr. ir. N. H. J. M. Voogd officieel afscheid als directrice van de H.B.S. voor meisjes aan de Tempeliersstraat te Haarlem. Zij zal te Utrecht de functie van directrice van een middelbare meisjesschool gaan vervullen De heer Van Elk biedt de directrice een afscheidsgeschenk aan, namens de ouder vereniging. Mejuffrouw Voogd dankte het gemeen tebestuur voor de prettige attentie en de heer Geluk voor zijn waarderende woor den. „Het werk op deze school heeft na tuurlijk mijn voortdurende belangstelling gehad", zei de directrice, „maar zonder de krachtige steun van een goed lerarencorps zou er veel minder tot stand zijn geko men". Zij sprak de hoop uit dat de vriend schapsbanden met Haarlem niet verbroken zullen worden. In het kader van de be roepsvoorlichting voor meisjes meende zij dat er wellicht mogelijkheden waren ter uitwisseling van verscheidene discussie groepen, waardoor zij ook op dit terrein het contact met Haarlem zou kunnen on derhouden. „Deze acht jaar zijn inderdaad niet zonder moeilijkheden geweest, maar ik heb steeds getracht mijn beste krachten aan het werk voor de school te wijden". Namens het bestuur van de schoolver eniging „Avadia" bood mejuffrouw A. Hoitsma de scheidende directrice een bloemstuk aan. Namens een deputatie van oud-leerlingen voerde mejuffrouw Suijk het woord en deze overhandigde een gramofoonplaat, een bloemstuk en een plaid. den in hun voorstel wel hebben gespro ken over „overleg" met de gemeentebe sturen, dat aan de totstandkoming van hun voorstel zou zijn voorafgegaan. In feite werden de gemeentebesturen slechts ingelicht over reeds min of meer omlijnde voornemens en inzichten van Ge deputeerden. Het bestuur van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland het petitionne ment van de Haarlemse middelbare scho lieren aangeboden betreffende de plannen tot het traceren van een verkeersweg door een gedeelte van het landgoed Huis te Vo gelenzang. Nadat verscheidene organisaties, werk zaam op het gebied van het behoud van natuur- en landschapsschoon, zich reeds hadden uitgesproken tegen de hierboven genoemde plannen voor een verkeersweg door 't landgoed Huis te Vogelenzang draagt de commissie thans de map met 3394 hand tekeningen over als een bewijs van de grote weerklank, die de actie van de natuurbe scherming tegen de plannen tot aantasting van het landgoed Huis te Vogelenzang on der de Haarlemse jeugd heeft gevonden. De petitionnementsactie werd gevoerd op veertien scholen van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, met in totaal vijfduizend leerlingen, waarvan er dus niet minder dan 3394 hun handtekening plaat sten. Dit aantal kan als volgt worden gespeci ficeerd: Stedelijk Gymnasium Haarlem 111, Coorn- hertlyceum 499, Kennemerlyceum 316, Eerste Christelijke Lyceum 469, Tweede Christelijk Lyceum 185, Montessori Lyceum 233, Triniteits Lyceum 330, Mendel College 149, R.K. Meisjes Lyceum „Santa Maria" 316, Gem. HBS voor Meisjes met vijf- en zesjarige cursus 105, Gem. HBS met vijf jarige cursus A 180, Gem. HBS met vijf jarige cursus B 256, Rijkskweekschool 155, Da Costa Kweekschool 90. Onlangs behaalde mejuffrouw Sigrid Koetse te Aerdenhout bij het afleggen van het eindexamen aan de Toneelschool te Am sterdam de Top Naeff-prijs voor uitmun tendheid. Mej. Koetse zal Maandagavond 11 Juli voor de radio optreden. In de uit zending van de AVRO zal zij in de rubriek "„Attent op jong talent" (over Hilversum I op 402 meter) een voordracht houden. La ter in de week zal een dezer dagen opge nomen vraaggesprek worden uitgezonden, dat Sjuck Brongersma van AVRO's jeugd- omroep Minjon, afdeling Haarlem, onlangs met deze jonge actrice had. Dat vraagge sprek kan men Donderdagmiddag beluiste ren tussen vijf uur en kwart voor zes in de jeugduitzending „Op de jonge golf". In dit gesprek zal Sigrid Koetse de luisteraars een en ander over haar opleiding en plan nen voor de toekomst vertellen. ONDERWIJZER AAN HARTENLUST- SCHOOL De heren Fenijn en Overhof, die waren benoemd als onderwijzer aan de Harten- lustschool aan de Vijverweg in Bloemen daal, hebben deze benoeming niet aan vaard. In de eerstvolgende gemeenteraads vergadering, op Donderdag 21 Juli, zal de raad door B. en W. opnieuw een voordracht voor de benoeming van een onderwijzer worden aangeboden. Uit naam van alle docenten sprak de lieer K. H. Romijn, die in herinnering bracht wat er onder het bestuur van me juffrouw Voogd om en in de school tot stand is gekomen. Als afscheidsgeschenk bood hij een electrische „mixer" aan. De heer Van Elk uitte namens de ouders zijn grote dankbaarheid voor de goede lei ding welke de directrice aan haar leerlin gen wist te geven. Ter completering van de auto van de directrice bood hij een bagagerek, een bermlamp en een regen- sproeier voor het schoonhouden van de voorruit aan, en tevens een tweetal gra- mofoonplaten en een bloemstuk. Uitgekomen is een verslag van het wel en wee van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland in 1954. Het aantal personeelsleden steeg in 1954 met 71 personen van 1142 tot 1213 leden. Er vertrokken 49 personen, waarvan zeven door emigratie. Er werden dus 120 perso nen nieuw aangenomen. In de centrale in Velsen heeft de groot ste turbine in 1954 gemiddeld 1 mülioen kWh per dag opgewekt, dus in totaal circa 365 millioen kWh, dat is rond 4272% van de gehele productie en ruim 100 millioen kWh meer dan in 1953. Mede door deze grotere productie met deze nieuwe ma chine kon het rendement van de Centrale verder met 3 verbeteren en het calorie- verbruik per opgewekte kWh verminderen van 3.212 in 1953 tot 3.110 in 1954. In totaal werden in 1954 in de centrale te Velsen opgewekt 855 millioen kWh, terwijl nog rond 70 millioen kWh van Amsterdam wer den ingekocht. In 1954 is het besluit genomen in de ad ministratie van het PEN in Bloemendaal het ponskaartensysteem toe te passen. Voor de invoering daarvan is veel voorbereidend werk verricht. In het verslagjaar werd de ponskamer ingericht en bij de ingang van het nieuwe jaar werd met de nieuwe ad ministratie een begin gemaakt. Wat de woningbouw betreft werd een aanvang gemaakt met de bouw van 50 hui zen aan de Van Dalenlaan. Het woning probleem voor een gedeelte van de ambte naren werd hiermede opgelost. Voor de nieuwe garage zijn een drietal plannen op verschillende plaatsen in studie geweest. De keus moest tenslotte vallen op het stichten van een garage aan de Joh. Verhulstweg, hoewel de afstand tot het hoofdkantoor aan de Ign. Bispincklaan minder gunstig is. Voor de verwezenlijking hiervan zullen nu de nodige stappen wor den gedaan. Daaraan is echter nog het zeer moeilijke en tijdrovende vraagstuk van wijziging van het gemeentelijke uitbrei dingsplan van Bloemendaal verbonden. In 1954 werden 193 percelen, zogenaam de onrendabele aansluitingen, aangesloten aan de electriciteitsvoorziening. Daarmee was een bedrag van rond zeven ton ge moeid. Aan energielevering werd in 1954 ont vangen 56.200.000 tegen 52.600.000 in 1953. De toeneming van ƒ3.600.000 of 7% was 3% minder dan het jaar daarvoor. In het verslagjaar kwamen er werker? gereed voor 17.000.000, terwijl nog voo" zes millioen gulden in uitvoering waW waaronder de 50 KV kabel Haarlem-Vel sen, waarvoor de kosten op 1 millioen wa ren begroot. In Hollandia op Nieuw Guinea is het zevende squadron van de Marine Lucht vaartdienst officieel geïnstalleerd. De plech tigheid werd bijgewoond door gouverneur Van Baal en de commandant zeemacht in Biak. Het squadron bestaat uit vliegtuigen van het type „Firefly". De commandant van het zevende squadron is luitenant ter zee vlieger I G. H. Greve.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8