Speeltuin voor Leidsebuurt op Brouwersplein geopend Serie ontwerpen voor nieuwe Haarlemse Stadsbibliotheek Haarlem ernstig teleurgesteld door wegenbeleid van rijk en provincie Ontwerpbesluit met grieven en wensen vanavond in de gemeenteraad ..Willem Barendsz II overgedragen Twee Flierefluiters in Bloemendaal Bennebroek Afscheid burgemeester en secretaris Opnieuw protest tegen weg door bos bij Vogelenzang 7 Zeven meter onvoldoende Twee ministers maakten proefvaart mee Burgerlijke Stand van Haarlem Eenstemmigheid Eerste steen Dodelijk ongeluk op Langebrug te Haarlem Verkopers van bolletjes voor politierechter STRIJDT MEE TEGEN DE RHEUMA Examens Ongeluk in Elswoutlaan Huldigingscomité gevormd Droomwereld op werkelijkheid geënt" op zolders van het Frans Halsmuseum Opheffing tramlijn Amsterdam accoord met verlenging concessie Dr. M. de Jong op Westerveld begraven Heemsteedse automobilist kreeg hert op zijn dak Scheepvaart MAANDAG 11 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op niet minder dan vier punten menen B. en W. van Haar lem, dat de gemeenteraad zijn ernstige teleurstelling moet uitspreken over de wijze waarop de waterstaatsinstanties van rijk en provincie hebben gemeend te moeten voorzien in de totstandkoming van de bij het gereedkomen van de Velser tunnel noodzakelijke snelverkeerswegen in en om Haarlem. Het belangrijkste punt daarvan is wel, dat in de onderhande lingen met het rijk onvoldoende begrip is ontmoet voor de alleszins redelijke Haarlemse verlangens met betrekking tot een behoorlijke Oost-Westverbinding tussen de westelijke randweg en de stedelijke bebouwing ter hoogte van de Pijls laan en de Westergracht, zulks ondanks het feit, dat Haarlem zich bereid heelt verklaard in de kosten een belangrijke finan ciële bijdrage te leveren. Tevens acht men zich in Haarlem teleurgesteld dat ook in het voorstel aan de Provinciale Sta ten over de Westelijke randweg en zijn dwarsverbindingen niet over deze voor de bestemming van die weg zo belang rijke verbindingen wordt gesproken. B. en W. van Haar lem hebben de raad een ontwerpbesluit voorgelegd, waarin deze desillusies en de wensen die Haarlem op het punt van de snelverkeerswegen heeft, zijn neergelegd. Het komt van avond in behandeling op de extra vergadering van de ge meenteraad welke geheel aan dit vraagstuk wordt gewijd. In hetzelfde ontwerpbesluit wordt echter de vreugde van Haarlem uitgesproken, dat met Bloemendaal en Zandvoort volledige overeenstemming bestaat zowel over de verlangens van Haarlem als over de wensen van beide genoemde rand gemeenten. In het ontwerpbesluit wordt ernstige te leurstelling uitgesproken over het feit, dat het rijk heeft nagelaten om tijdig en in overleg met gemeente en provincie maat regelen te nemen om de verkeersconse- quenties van de tunnelbouw op afdoende wijze op te vangen en wel door de aanleg van de Oostelijke randweg. Met nadruk wordt vastgesteld, dat het noodzakelijk is dat de Oostelijke randweg zo spoedig mo gelijk wordt aangelegd, daar deze de functie zal moeten hebben van een pri maire Noord-Zuidverbinding. Verder wordt gezegd, dat de Westelijke randweg zo belangrijk is als toevoerweg voor de langgerekte bebouwing ter weers zijden daarvan, dat het noodzakelijk is dat reeds aanstonds de weg op zijn definitieve breedte wordt aangelegd en dat dus het plan van Rijkswaterstaat om als eerste fase het gedeelte tussen de Zijlweg en de Zandvoortselaan, alsmede de dwarsver binding naar de Wagenweg, op zeven me ter breed aan te leggen als ten enenmale onvoldoende moet worden beschouwd. Tevens komt het de raad noodzakelijk voor dat met de uiterste voortvarendhed zal worden overgegaan tot de aanleg op definitieve breedte van he gedeelte tussen de Delftlaan en de Zijlweg, aangezien het voorlopige tracé niet in staat moet worden geacht het verkeer aan te trekken naar het aan de leggen zuidelijker gedeelte van de Westelijke randweg. Het door Gedeputeerde Staten geprefe reerde tracé ten Zuiden van de Zandvoort selaan heeft de instemming van de Haar lemse raad» De totstandkoming van dit ge deelte op zo kort mogelijke termijn is ge wenst. Na vervolgens de gegriefdheid te hebben weergegeven over het negeren van Haar lems wensen ten aanzien van de viaducten in de spoorlijn bij Pijlslaan en Wester gracht in de aanhef reeds vermeld spreekt de raad volgens de tekst van dit door B. en W. opgestelde ontwerpbesluit als zijn oordeel uit, dat het gewenst is de dwarsverbinding van de Westelijke rand weg naar de Wagenweg door te trekken naar de Heemsteedse Dreef welke Oost- Westverbinding niet in provinciaal, maar De nieuwe drijvende traanfabriek van de Nederlandse Maatschappij voor de Wal- vischvaart, de „Willem Barentz II", heeft Zaterdag een officiële proefvaart op de Noordzee gemaakt. Ruim 650 personen be vonden zich aan boord van het schip, dat met zijn 44.000 ton waterverplaatsing het grootste vaartuig is van de Nederlandse koopvaardijvloot. De proefvaart werd ook meegemaakt door de ministers Mansholt en Staf en door dr. M. J. Prinsen, Commissa ris der Koningin in de provincie Noord- holland. De nieuwe walvisvaarder is ter hoogte van Hoek van Holland door de bouwers plechtig overgedragen aan de op drachtgevers. Namens de scheepswerf Wil ton Fijenoord sprak de president-commis saris, mr. Jacq. Dutilh, die hoopte dat de verwachtingen, die men van deze belang rijke aanwinst koestert, verwezenlijkt mo gen worden en dat daarmee een nieuwe bijdrage zal worden geleverd tot de econo mische ontwikkeling en de welvaart van ons vaderland. Namens de Maatschappij voor de Wal- vischvaart sprak de heer C. J. baron Col- lot d'Escury, die zei, dat de bouw mogelijk is geworden door het begrip dat de rege ring voor de walvisvaart heeft getoond en door de financieringsfaciliteiten, die de staat heeft verleend. Hierna werd de vlag van de scheeps bouwmaatschappij ingehaald en haalde ka pitein Klein de vlag van de rederij om hoog. De nieuwe „Willem Barendsz" was in het bezit gekomen van de Maatschappij voor de Walvischvaart. Het feit werd be klonken met de erewijn en met vele weder zijdse gelukwensen. Omstreeks 6 uur des avonds arriveerde de „Willem Barendsz" binnen de pieren van IJmuiden. HAARLEM, 9 Juli 1955 ONDERTROUWD: 9 Juli, W. W. Ineke en P. P. Janus. GEHUWD: 9 Juli, H. Bijkerk en L. van Waard; A. F. van Duffelen en G. J. Blank voort; J. C. Niesing en G. E. Burghout; Th. Dreijer en W. E. Hirs. BEVALLEN van een zoon: 8 Juli. W. de JongLe Noble; H. A. van TroostBrits; 9 Juli, B. M. H. Vertelman—Staats; G. C. Janssenvan der Zanden. BEVALLEN van een dochter: 5 Juli, A. Boster Wisscha; 7 Juli. A. M. Kostervan den Noord; 8 Juli. E. PI. Brachthuizer—Tien stra; 9 Juli. A. GeldorpWaning; G. van der KwaakAppelman; M. S. J. Nieuwenhuizen- Feijge. OVERLEDEN: 7 Juli, L. Verdenius—Cor- negoor, 67 j., Westerhoutstraat; P. M. Moe renhout, 61 j., Leidsevaart; 8 Juli, J. van Wijk, 23 j., Brouwersvaart; P. J. H. van Ra- vestijn, 76 j., Ooievaarstraat; H. Kuipers, 66 j., Generaal Bothastraat; C. P. Smit, 72 j., van 't Hoffstraat. in gemeentelijk beheer moet worden ge laten met het oog op de veiligheidsmaat regelen bij de daarin voorkomende belang rijke wegkruisingen. Vrengde wordt uitgesproken over het feit, dat de besturen van Bloemen daal en Zandvoort met de wensen van Haarlem volledig instemmen; terwijl an derzijds bij de gemeente Haarlem volledige instemming bestaat met de door die ge meenten gekoesterde gerechtvaardigde verlangens met betrekking tot de op haar grondgebied te treffen maatregelen, te weten: a. Een niet gelijkvloerse kruising van de Westelijke randweg met de Julianalaan in de gemeente Bloemendaal; b. Het ernstig in overweging nemen van een meer Zuidelijk tracé ter vervanging van het in het provinciale plan in de ge meente Bloemendaal ontworpen Oost- West tracé in het verlengde van de Van Oldenbarneveldtlaan en, in afwachting van het resultaat daarvan, de Zandvoorterweg te verbeteren en een directe aansluiting van deze weg met het verlengde van de Van Oldenbarneveldtlaan tot stand te brengen; c. Het op korte termijn onderzoeken van de mogelijkheid van het maken van niet gelijkvloerse kruisingen op de ontmoe tingspunten van de Westelijke randweg met de Zandvoortselaan in de gemeente Heemstede en met he verlengde van de Van Oldenbarneveldtlaan in de gemeente Haarlem. Een overzicht van de drukte hij de opening van Haarlems nieuwe speeltuin „Klarenhof" op het Brouwersplein. Een stralend zomerweer verhoogde de vrolijkheid die Zaterdagmiddag op het Brouwersplein heerste, waar de vijftiende speeltuin van Haarlems Speeltuinverbond, „Klarenhof", door wethouder W. F. Happé officieel werd geopend. De voorzitter van de nieuwe speeltuin, de heer H. van Dijk, bracht de moeilijkhe den, die met de bouw en voltooiing ge moeid waren geweest, in herinnering. Hij dacht nog aan die dagen toen Ynen de ene dag zei „het gaat wel door" en de volgen de dag te horen kreeg dat het niet door ging. Hij hoopte dat deze nieuwe speeltuin de ouders een steun zou zijn hun kinderen op te voeden tot nuttige mensen in de maatschappij. Hij bracht dank aan het ge meentebestuur en de diensten die tot het tot stand komen hebben meegewerkt en verzocht daarna wethouder Happé tot de opening over te willen gaan. De heer W. F. Happé zei in een korte toespraak, dat niet alles van zelf ging en dat men heel wat strijd om deze speeltuin had moeten leveren. Maar het belang van het kind, dat veel frisse lucht nodig heeft, heeft het zwaarst moeten wegen. Hij dankte ook de verschillende openbare diensten, die in goede samenwerking tot dit resultaat hebben bijgedragen. De heer F. Oostrom, die namens de Ne derlandse Unie van Speeltuin Organisaties het woord voerde, toonde zich verheugd over deze nieuwe aanwinst, die het leden tal van de Unie op 503 brengt. „Kortge leden hebben wij het vijfhonderdste lid ingeschreven en deze kreeg een toepasse lijk geschenk. U bent wel niet het vijfhon derdste, maar bij elke opening heeft de Unie een cadeau". Hij bood de voorzitter een slaghout en twee ballen aan. De heer F. E. van Gustenhoven sprak namens de Katholieke Vereniging voor het Gezin. Hij zag deze speeltuin ook een beetje als een succes voor zijn bond want in de contactcommissie, waarin de ver enigingen samen werken, was men het er over eens dat op het Brouwersplein „iets gebeuren moest" om de jeugd in de Leid sebuurt bezig te houden. Namens de afdeling Oosterkwartier van het Verbond van Speeltuinverenigingen bood de heer H. J. Loppersum een enve loppe met inhoud aan, als eerste „steen" voor het te bouwen clubhuis waar men in de winter de jeugd kan bezighouden. „Het is vandaag een dubbele feestdag", aldus spreker, „want behalve de opening van deze vijftiende speeltuin, viert de vereni ging „Buitenrust" het twintigjarig be staan". Van de speeltuinverenigingen „Flora" en „Weltevreden" waren gelukstelegrammen ontvangen, terwijl de heer Van Oostrom namens mevrouw Klaren, die wegens fa milieomstandigheden de opening niet bij kon wonen, de dank overbracht voor het noemen van deze speeltuin naar haai man. Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar buiten, waar inmiddels de drumband van het Oosterkwartier was gearriveerd, en in optocht ging men naar de ingang, waar wethouder Happé, samen met zijn dochtertje, het lint doorknipte. Tien minu ten later was de speeltuin door de jeugd in beslag genomen, en waren schommels, draaimolen cn andere toestellen druk be zet met kinderen. De jeugdige leden kre gen van het bestuur verschillende tracta- ties en verder werden er nog enige stuk jes opgevoerd. In de frisse zomerwind wapperden de vlaggen, als teken van vreugde. Naast het rood-wit-blauw zal binnenkort de eigen speeltuinvlag wap peren, die door de heer Vermey namens de leden werd aangeboden. Mevrouw Eyk- hof bood namens de leden een EHBO-kist aan met de wens dat deze heel weinig no dig zou blijken. Invalidenwagen bekneld tussen tram en trottoir Bij de Langebrug te Haarlem is Zater dagmiddag omstreeks één uur een onge luk gebeurd, waarbij de zesenzeventig- jarige heer F. Zwitser, gewoond hebbend aan de Adriaan Loosjesstraat, om het leven is gekomen. De heer Zwitser, die invalide was, reed in een invalidenwagentje van de Lieve Vrouwegracht de Bangebruik in de rich ting van de Kampersingel. Toen hij op het brede gedeelte was, haalde een tram, die uit Amsterdam kwam, hem in. Later wordt op de brug de afstand tussen tram rails en trottoirband smal en daar is het wagentje bekneld geraakt tussen de tree plank van het derde tramrijtuig en de trottoirrand. De heer Zwitser viel uit de wagen en is met een ernstige hoofdwonde naar het Sint Elisabeths Gasthuis overge bracht. Kort na aankomst is hij overleden. Voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. J. A. Bletz, stonden vanmor gen twee inwoners uit Lisse, J, van der L. en H. L. S. terecht, die op 13 Mei van dit jaar op de parkeerplaats van „Keuken hof" doosjes met gladiolen en anemonen aan de bezoekers verkocht zouden hebben. De anemonen-bolletjes waren echter ver onder de maat en de getuige-deskundige J. P. uit Heemskerk noemde de bolletjes zelfs uitschot van oude knollen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, ging' in zijn requisitoir uit van het stand punt, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken en eiste tegen de beide verdachten een geldboete van vijfendertig gulden, temeer omdat volgens zijn mening met de handel in inferieure bollen de goe de naam van Nederland schade wordt aangebracht. De politierechter veroordeel de de verdachten tot twintig gulden boete ondanks het feit, dat zowel Van der L. als S. pertinent beweerden, dat de bolletjes goed zouden bloeien. ADVERTENTIE De toneelgroep Theater uit Arnhem heeft in Bloemendaals Openluchttheater twee voorstellingen van het Vlaamse blijspel „Twee Flierefluiters in het Paradijs" door Gaston Martens gegeven. Hoe groot de be langstelling Zaterdag was, weet ik niet, maar Vrijdag zaten er nog lang geen hon derd mensen op de tribunes. Dat is wel vreemd, want het was een heerlijke, zachte avond. In dit seizoen is Theater het enige van onze beroepsgezelschappen, dat de moeite neemt dit prachtige openluchttheater te bespelen en dat maakt het leveren van cri- tiek een dubbel onaangename taak. Maar het is toch werkelijk vergeefse moeite, als men bij de keuze en aankleding van de stukken geen rekening houdt met de spe cifieke eisen van het spelen in een grote ruimte, noch profiteert van de enorme voordelen daarvan. Het wereldrépertoire is groot genoeg. Talrijke stukken van hoge kwaliteit liggen op ontdekking te wachten. Doch blijkbaar acht niemand het enige zin te hebben een artistieke proef te onder nemen. Men excuseert zich bij voorbaat met een beroep op de risicofactor als ge volg van de onbetrouwbare weersomstan digheden en men komt daarom liever met een opruiming van restanten uit het afge lopen winterseizoen. Dat is een betreurens waardige toestand en het ziet er niet naar uit, dat daar verbetering in komt. Van Theater is het echter onvergefelijk, want deze groep heeft verleden jaar al met „Don Camillo" kunnen ervaren, hoe onbe vredigend (om niet te zeggen dwaas) het is een voorstelling uit de schouwburg zon der meer naar de buitenlucht over te plaat sen. Ook nu weer stonden er drie décors naast elkaar tegen het natuurschoon te vloeken: scharminkelige zetstukken, ge deeltelijk met beschilderd linnen bespan nen staketsels. Van de zitplaatsen op de buitenvakken keek men zelfs tegen de ach terkanten daarvan aan! Het boerenrealis- me van de eerste scènes werd er een be spottelijke vertoning door. De personen verzonken geheel in het niet en waren bo vendien vaak slecht te verstaan. Het ergste van alles was nog dat het speelplan tot minder dan de helft was be perkt, doordat men de voetlichten meters naar voren had geschoven. Misschien is het later beter gegaan, bij de tafrelen in hemel en hel, doch dat heb ik niet afgewacht. Per slot van rekening heb ik deze door Mieke Verstraete geregisseerde vertoning met Kees Brugge en Johan Walhain in de titelrollen, al eerder besproken. Wim de Soet zat achter de blikken piano. DAVID KONING. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-Montes- sorilyceum zijn geslaagd voor het eind examen HBS-B mejuffrouw S. H. Bains en de heren: N. D. Bessem, H. t<~" Haar, H. M. Hearing, R. J. Immink en P. Kloos. Afgewezen: negen candidaten. Delft. Propaedeutisch Examen vliegtuig bouwkundig ingenieur: G. Boersma, Gro ningen. Candidaatsexamen bouwkundig ingenieur: R. A. G. Enthoven, Bilthoven; N. J. Habraken, Delft; H. P. Kuiipers, Deift; J. J. van Leeuwen. Rijswijk (Z.H.); J. P. I. Maas, Valkenswaard: M. Nahar, Delft, K. A. van Ooij, Dienrnn; S. H. Schaafsma, Gro ningen; D. J. A. Vester, Voorhout; J. Vla ming, Leiden. Candidaatsexamen vliegtuig bouwkundig ingenieur: F. D. M. Claessens, Eindhoven; B. Dijkshoorn, Schiedam; H. J. van Grol, 's Gravenhage; H. Petit, Voorburg; P. D. D. Waardhuizen, Rotterdam. Candi daatsexamen mijningenieur: L. Leopold, Rot terdam; C. A. Steenbergh, Voorburg; Inge- r.ieursexamen bouwkundig ingenieur: mej. C. Baas, Leidschendam; J. I. Risseeuw, Delft; H. van Wely, Geldermalsen. Ingenieurs examen mijningenieur: B. A. Reijnst, 's Gra venhage. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen geschiedenis: C. v. d. Kieft, Amsterdam. Candidaatsexamen Spaans: J. Bakker. A'dam. Doet. examen economie: mej. P. Bouma en L. Mensonides, A. J. de Roy, M. de Jong, E. v. d. Burg, Amsterdam; J. C. van 't Loo, Culumborg; P. J. F. v. d. Sanden, Diemen; J. L. Lang, Hilversum en D. Slotten- haar, Lochem. Doctoraal examen aardrijks kunde: H. Hack. Haarlem: Candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: mej. A. J. Maris, Amsterdam. Doctoraal examen poli tieke en sociale weetnschappen: mej. N. de Jong en N. Boeken, Amsterdam. Candidaats examen psychologie: S. C. Sohlberg, Am sterdam. Doctoraal examen psychologie: J. C. Helbing, Am-rsfoort en J. J. B. de Lange, Arnhem. Bevorderd tot apotheker: mej. H. J. Ybema, Amsterdam; mej. J. H. van Soe- ren, Bloemendaal; mej. M. N. J. Brouwer, Amstelveen en J. A. Simons, Haarlem. Zondag omstreeks het middaguur reed de heer J. uit Eindhoven met zijn echtgenote en kinderen per motorfiets met zijspan over de Elswoutslaan in de richting Overveen. Tus sen twee bochten in keek de heer J. even opzij naar zijn kinderen in de zijspan. Hij reed daardoor tegen een boom en het voer tuig kantelde. De inzittenden werden op de grond geslingerd. De heer J. en de kinderen bleken slechts enkele schaafwonden te heb ben opgelopen en konden na in het Marine hospitaal verbonden te zijn huiswaarts keren. De 33-jarige mevrouw C. M. J.—de H. moest daar echter met een hersenschudding worden opgenomen. Op 1 September zullen zowel de burge meester van Bennebroek. mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, als de gemeente-secreta ris-ontvanger met pensioen gaan. Met het oog daarop is aan de ingezetenen van de ge meente Bennebroek een circulaire verzon den, waarin het voornemen wordt geuit om gezamenlijk bij het aanstaande afscheid van deze heren uiting te willen geven aan de grote dank voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Teneinde aan de dank van de burgerij uiting te kunnen geven, is overgegaan tot de instelling van een ere-comité en een huldi- ginscomité. gevormd uit de verschillende kringen van de inwoners, met de bedoeling, aan de scheidende functionarissen een aan denken aan te bieden, waarvan de aard nog nader zal worden bepaald. Daartoe wordt financiële medewerking van de bevolking verzocht. Het ere-comité wordt gevormd door ds. S. J. Dokter, rector H. J. F. M. van den Heuvel, pastoor L. J. M. Janssen Schmidt ds. H. Kalf, ds. C. Klapwijk, zuster Anselma, kapelaan A. Voorbij en de artsen P. v. Aalst, M. Bouma en G. Manschot. Het uitvoerend comité bestaat uit de wet houders J. F. van Lierop en K. Enthoven, en de heer L. Hartman. Zaterdagmiddag werd in de Renaissan- cezaal van het Frans Halsmuseum de ten toonstelling geopend, welke georganiseerd is door het bestuur der vereniging voor Voortgezet en Hoger Bouwkunst Onder richt te Amsterdam. De expositie bestaat uit projecten en maquettes vervaardigd door studerenden aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam naar bestaan de situaties in Haarlem. Zij wordt gehou den op twee zolderkamers van het mu seum. De architect, A. Komter, voorzitter van genoemde vereniging, heette de genodig den van harte welkom en gaf voorts een korte inleiding tot de tentoonstelling, waarin hij uiteenzette dat men zich in het bouwkundig onderwijs steeds weer voor ogen stelt in hoeverre de realiteit bena derd moet worden en in hoeverre ook een zekere vrijheid moet blijven bestaan in de uitwerking van de opgaven. Het resultaat van de koppeling situatie en opdracht, waarvan enkele uitwerkingen te zien zijn zal misschien, meende spreker, bij de be zoekers enige verwondering kunnen wek ken, daar er ogenschijnlijk aesthetische conflicten rijzen, door de tegenstelling van de geprojecteerde objecten en het stadsbeeld zelf. Toch heeft men gemeend dat de „eigentijdse" ideeën hun kans moesten krijgen. Vervolgens merkte de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Haarlem, de heer W. F. Happé op, dat de aanwezigen in de historische zalen van het Frans Halsmuseum geconfronteerd wor den met een droomwereld op bouwkundig gebied, die wel geënt is op de werkelijk heid maar die toch nog wel een ver toe komstbeeld geeft. Spreker zei dat het geenszins weerzin behoeft te wekken dat men het verleden confronteert met pro jecten die geboren zijn uit ideeën van deze tijd. Hij vond het zelfs buitengewoon toe te juichen dat deze weg is ingeslagen en dat hier de gelegenheid is gegeven zich vrij te uiten. Hierna verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend. Het gehele ge zelschap begaf zich daarop naar de twee zolderzalen. De tentoonstelling is in grote trekken in twee delen gesplitst, naar ontwerpen van studerenden bij het Voortgezet Bouw kunst Onderricht en die bij het Hoger Bouwkunst Onderricht. De objecten die op de Academie ter stu die onderhanden worden genomen, zijn veelal ontleend aan de werkelijkheid. Voor verscheidene plaatsen in ons land maakt men ontwerpen voor stations, grote gebouwen, huizen, enzovoorts, voor de bouw waarvan inderdaad plannen be staan. Zo heeft men de laatste tijd objec ten ontworpen voor Haarlem, waarvan op deze tentoonstelling, die als zodanig voor het eerst gehouden wordt, een aantal te keningen en maquettes te zien zijn. In het geheel vindt men hier een vijftiental on derwerpen, op gevarieerd^ wijze behan deld. De hoofdschotel wordt gevormd door de serie ingezonden ontwerpen voor een nieuwe stadsbibliotheek te Haarlem. De opdracht was deze te plaatsen aan het Nieuwe Kerkplein op de plaats die thans wordt ingenomen door enkele huizen blokken. De directeur van de stadsbiblio theek en leeszaal, de heer P. V. de Wit, Bij het ter perse gaan van dit blad be reikte ons het bericht, dat de gemeente Amsterdam zich accoord zou hebben ver klaard met een verlenging van de con cessie aan de N.Z.H. voor haar tramdienst Zandvoort—Haarlem—Amsterdam tot uiterlijk 1 Januari 1957. Onder verwijzing naar het bericht op pagina 1 over de ministeriële toestemming tot de vervanging van de tram- door een busdienst voegen wij hieraan toe,_ dat de staking van het gedeelte Zandvoort Haarlem zal dienen te geschieden tegen het tijdstip, waarop dit het best past met het verkeer over de Zandvoortselaan tij dens de werkzaamheden aan het viaduct onder de spoorlijn. Onder grote belangstelling, ook van de zijde der leerlingen, werd Zaterdagmiddag op de begraafplaats Westerveld het stoffe lijk overschot begraven van dr. M. de Jong, in leven leraar Nederlands aan het Stede lijk Gymnasium te Haarlem. Nadat de kist onder orgelspel in de aula was geplaatst werd het woord gevoerd door de rector, dr. K. Huibregtse, die sprak namens het ge meentebestuur van Haarlem en de be stuurscolleges van de Stedelijke Gymnasia. Hij herdacht de overledene hierbij als een man, die de openbaarheid altijd heeft ge meden en daarnaast een oneindige behoef te had aan zuiverheid en sereniteit. De spreker verklaarde nimmer iemand te hebben gekend, die zozeer zichzelf-kon zijn. Dr. De Jong's verlangen naar wezenlijk menselijk contact kwam stellig voort uit een innerlijk grote drang naar liefde en hij heeft dag in dag uit gevochten om zuiver heid, in een intens verlangen om liefde te mogen geven en te ontvangen. Dit alles kwam duidelijk tot uitdrukking in zijn werk en bij de omgang met kinderen; werk dat ongetwijfeld van zijn gehele hart bezit genomen had. Ook dr. Huibregtse zou de overledene altijd dankbaar blijven, dat hij iets van deze grote liefde heeft mogen er varen. Hierna sprak dr. J. M. van Buytenen, als inspecteur van de Gymnasia en voorzitter van de Staatsexamen-commissie, om daar bij te verklaren dr. De Jong in beide func ties bijzonder te hebben gewaardeerd. Hij was een buitengewoon kundig leraar en een nauwgezet examinator, die zijn leven nimmer gemakkelijk heeft willen opvatten. Aan deze aardse strijd is thans een einde gekomen, doch volgens sVekers overtui ging betekende dit niet het einde van het „zijn". Ofschoon de mens zich hiervan on mogelijk een juiste voorstelling kan vor men, hoopte dr. Van Buytenen toch dat dit andere leven voor dr. De Jong een zijn in vrede zou mogen betekenen. Nadat het stoffelijk overschot hierna naar zijn laatste rustplaats was overge bracht sprak de zoon van de overledene namens de familie een kort woord van dank voor de grote belangstelling die men bij deze teraardebestelling had betoond. heeft voor de studenten in een aantal le zingen uiteengezet aan welke eisen een dergelijk instituut behoort te voldoen. Een aparte moeilijkheid van deze op dracht was tevens dat het nieuwe gebouw in de nabijheid zou komen van de oude Nieuwe Kerk, waardoor dus oud en nieuw, gelijk reeds door de inleidende spreker was opgemerkt, hier met elkaar gecon fronteerd worden. Alleen reeds deze serie ontwerpen maken een bezoek aan de ten toonstelling de moeite waard, waarbij de leek zich tijdens het bezoek wel dient te laten voorlichten door een der aanwezige deskundigen, aangezien het „lezen" van tekening geen gemakkelijk karwei is. Voorts kan men hier onder meer de ont werpen zien voor een centrale ligplaats van rondvaartboten in onze Spaai-nestad, een nieuw te bouwen doktershuis aan de Gedempte Oude Gracht (het oude werd onlangs door brand verwoest), een enorm industrie „hostel", een beeldhouwersatelier en woonhuis, verscheidene geveltjes en enkele ontwerpen voor een gebouw van de sociëteit „Teisterbant", dat men gemeend heeft een plaats aan het Statenbolwerk te moeten geven, zeker een der fraaiste plek jes van Haarlem. De tentoonstelling zal ongeveer veertien dagen geopend zijn. De afdelingen Haarlem van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie hebben zich met een adres gericht tot Provinciale Staten, waar in de bezorgdheid van de leden van de verenigingen wordt uitgedrukt in verband met de plannen, die zouden bestaan een weg aan te leggen door het Vogelenzangse bos. In deze brief staat onder meer: „Het Vogelenzangse Bos is een der wei nig overgebleven resten van het oude bin- nenduinbos. Door dit feit bezit dit bos een flora, die in dit gebied weinig minder dan uniek kan worden genoemd. Ook de vogel stand in dit bos vertoont een rijkdom en verscheidenheid, die zeer opmerkelijk is. Maar niet alleen op natuurhistorische gronden dient het Vogelenzangse Bos in zijn ongerepte staat te worden bewaard. Ook als recreatiegebied bezit dit bos grote waarde, door afwisseling van hoog op gaand geboomte met grazige open plekken. Juist in dit zo dicht bevolkt gebied van Nederland is een dergelijk terrein, dat ook thans voor een ieder gemakkelijk te be reiken is, van eminent belang. Als men daarbij nog rekening houdt met de te ver wachten bevolkingstoename, moet het voor een ieder duidelijk zijn, dat bij de keuze van een traject voor de aan te leggen Wes telijke randweg niet alleen het kostenpro- bleem een rol mag spelen, doch dat er in dit geval andere en hogere waarden zijn, die meer gewicht in de schaal dienen te leggen. Een en ander is voor ons aanleiding Uw College met de meeste klem te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat het tra ject van de aan te leggen Westelijke rand weg dusdanig wordt gekozen, dat het Vo gelenzangse Bos gespaard blijft." Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn is Zaterdag een plotseling overstekend edelhert, een zogenaamde veertien-ender, bovenop een passerende auto gesprongen. Het dier zakte met de voorpoten door het dak, doch de bestuurder, de heer A. H. B. uit Heemstede, werd juist niet geraakt. Het hert overleefde de sprong niet en de auto werd ernstig beschadigd. Aagtedijk, pass. 8 Flores n. New Orleans. Alnati, 8 v. Santos n. Montevideo. Amor, 8 v. Philipsville n. Emden. Amsteldiep, 9 v. Sydney n. Japan. Amstelvaart. 9 v. New Orleans n. Nederland. Alblasserdijk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. Aalsdijk, 10 te Antwerpen. Alchiba, 9 v. Montevideo n. Santos Algenib, 10 te Las Palmas Alkaid, pass. 10 Vlissir.gen r.. Rio de Janeiro Altair. 10 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelland, 10 te Santos. Arendsdijk, pass. 10 Startpoint n. New York. Breda. 8 v. Curacao n. Antwerpen. Bonaire, 8 v. Dunchal n. Barbados. Boschfontein, pass. 10 Gibraltar n. Marseille Cottica, 8 1400 m. ZW. Azoren. Caltex Nederland, 10 te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 10 Gibraltar n. Sidon. Cleodora, 8 v. Bahrein n. Madras. Eos. pass. 8 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Esso Amsterdam 9 v. Sidon n. Antwerpen. Etrema, 9 te Pta Cardon. Groote Kerk, 8 te Rotterdam. Gorestad, 10 v. Rotterdam n. Curagao. Gaasterland, 10 te Hongkong. Gordias. 10 v. Rotterdam n. Bremen. Guineekust, 9 te Le Havre. Hathor, 9 v. Rotterdam n. Tunis. Hathor, pass. 10 Ouessant n. Tunis. Hersilia, 10 te Barbados. Indrapoera, 9 e Marseille. Kellia. 8 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Kenia. 8 v Port Said n. Rotterdam. Kabylia, 10 te Durban. Korenïa, 10 te Curagao. Laagkerk, 8 v Rotterdam n. Marseille. Lombok. 9 te Port Soedan. Leopoldskerk. 10 te Le Havre. Limburg, 10 te Halifax. Mataram, 8 v. New York n. Beyrouth. Meliskerk, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Mijdrecht, 10 v. Tampico n. New York. Nieuw Amsterdam, 9 te Rotterdam. Noordam, 9 v. Rotterdam n. New York. Omala. 9 te Thameshaven. Oranjestad. 9 v Dover n. Madeira. Papendrecht, 8 v. Aruba n. Amsterdam. Perna, 8 v. Falmouth n. Curagao. Prins Fred. Willem, 8 v. Toronto n. Montreal Prins Alexander, 9 v Pt. Alfred n. Rouen. Prins Johan Willem Friso 9 te Rouen. Rijndam, 8 te Southampton. Roggeveen, 10 v. Dar es Salaam te Zanzibar. Rotti, 10 te Belawan Schiedijk, 8 v. Rotterdam n. Havana. Sliedrecht, 9 te Bergen. Stad Maastricht, 9 te Rotterdam. Stad Maassluis, 8 v. Narvik n. Newport Mon Sheratan, 10 te Suez. Sommelsdijk, 9 te Houston. Statue of Liberty, 9 v. Mena al Ahmadl n. Suez. Tero, 9 te Rio de Janeiro. Tara, 9 te Antwerpen. Titus, 9 v. Rotterdam n. Oran. Waterman, 8 160 m. W.t.N. Scilly's. Westertoren, 8 v. Lorenzo Marquez n. Bahrein Willemstad, 8 v. Willemstad n. La Guaira. Waterland, 11 te Montevideo. Westerdam, 9 v. New York n. Rotterdam. Woensdrecht, 10 v. Mena al Ahmadl n. Suez. Wonorata, 10 te Rotterdam Wonosobo, 10 te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3