Gele trui na vierde rit in Tour van Wagtmans naar Fransman Rolland zie mrumo MAJESTIC Verhoef werd in Zandvoort amateur-wegkampioen 1955 Moedige Spanjaard Alomar fietste 150 km alleen in gloeiende zon Het Zuiden korfbalkampioen: gelijk spel tegen Blauw Wit door pech achtervolgd Van 334 renners reden er 10 de race uit Duitsland opnieuw wereldkampioen Twee coureurs tijdens races verongelukt De klassementen 3 Meer lekke banden Kopgroep Nolten 109de Zondagse list Moedige Alomar Pennington won open golfkampioenschap Amsterdammers liepen twee keer achterstand in MAANDAG 11 JULI 1955 De gele trui is Zondag na de vierde étappe van de Tour de France, een afmattende rit van Namen (België) naar Metz over een afstand van 222 kilometer in loom makende hitte, overgegaan van Wout Wagtmans (Neder land) naar Antoine Rolland (Frankrijk). De held van deze étappe was de Spanjaard Alomar, die 150 kilometer lang alleen de leiding had en ten slotte nog als negende door de finish kwam. De Luxemburger Kemp won de étappe, die op het laatste nippertje was verlengd van 225 tot 232 kilometer, in 6 uur 41 minuten 0.7 seconden. Wagtmans heeft nu in het algemeen klas sement nog ruim vier minuten voorsprong op favoriet Louison Bobet (Frankrijk), die Zondag 25e werd. Zijn achterstand op de nieuwe drager van de gele trui is bijna tien minuten. Kemp behaalde zijn étappe-overwin ning in de sprint. De vluchteling Alomar, voor wie de laatste loodjes iets te zwaar wogen, eindigde in een tweede groepje, vier man sterk, dat na de eerste vijf over de eindstreep ging. Zaterdag won Louison Bobet de sprint voor Van Geneehten, Monti werd derde. Wagtmans ging als vierde over de streep in dezelfde tijd als Bobet \7o1iP> fiPtlïJPfQ tf\n fcpiPtl Inuten, Adri Voorting en Van Dongen met V CIC 1 ClliiCI IVtl^li 3g minuten_ Noiten kwam in het algemeen klassement op de 109 plaats met bijna een Het zou te ver voeren om elke fase van de interessante maar onbarmhartige strijd van Zaterdag te memoreren. De bandjes sprongen bij tientallen. Ook de renners van de Nederlandse ploeg werden er het slachtoffer van. Bedwell, Gelhausen, Cie- leska, Müller, Vitetta, Bauvin, Bouvet, Fo- restier, Dupont, Le Ber, Pezzi, Caput, For- lini en nog vele anderen stonden langs de kant van de weg te repareren. De meca niciens van de ploegleiderswagens en van de liaisonautotjes konden het vele werk niet aan, zodat menige renner gedwongen was zelf een bandje om te leggen, hetgeen uit de aard der zaak meer tijd vorderde. Gerrit Voorting was het eerste slacht offer van de Nederlanders. En toen Bobet en Hassenforder in volle vlucht waren, moesten De Groot, Hinsen, Van Dongen en Haan achterblijven om Gerrit Voorting te helpen weer bij te komen. Acht kilometer had dit vijftal hiervoor nodig. En juist toen bekend werd gemaakt, dat de twee vluchtelingen 40 seconden voorsprong op het reeds in brokken uiteenvallende peloton hadden veroverd, moest Nolten af stappen. Nu bleven Haan, Hinsen, Adri Voorting, Van Dongen en De Groot achter. En nauwelijks had het zestal enkele kilo meters achtervolging in de benen zitten of Van Breenen brak een wiel. Weer stoppen, weer wachten, weer jagen op het peloton. En tot overmaat van ramp knapte ook het bandje van Adri Voorting, waarop alleen Haan achter bleef om zijn ploegmaat te helpen. Vooraan was de slag op hevige wijze ontbrand. Bobet en Hassenforder, die zeer goed begrepen dat zij met 180 km nog voor de boeg en een stevige Zuid-Oosten wind op kop, op den duur niet opgewassen zouden zijn tegen een aanval van een flinke groep achtervolgers, lieten zich in lopen door tien man, n.l. Colette, Astrua, Picot, Brankart, Fornara, Wagtmans, Jean Bobet, Monti, Robic en Hollenstein. Een groepje van 25 renners, onder wie zich Gerrit Voorting en Van Est bevonden, lag op 1 min. 10 sec. en een tweede groep van 40 man met Nolten, Van Dongen, Van Breenen, De Groot en Hinsen op 2 min. 15 sec. De verschillen tussen de groepen werden voortdurend groter en by Jenlain, 20 km voor de Frans-Belgische grens, had het dozijn vluchtelingen 3 min. 45 sec. voor sprong op de groep, waarin Van Est en Gerrit Voorting zaten en reeds 9 minuten op de derde groep met de 5 Nederlanders. In de omgeving van Bergen kwamen de hobbelkeien terug en het behoefde dan ook geen verbazing te wekken, dat er wederom slachtoffers vielen. Brankart moest repareren, later stonden Monti en Fornara langs de kant van de weg. De Bruyne, een van de gevaarlijkste rivalen van Wagtmans, was in gezelschap van de uitstekend rijdende Schneider van de Luxemburgse ploeg uit de groep van Van Est en Voorting weggevlucht. Op de brede betonwegen, welke van Bergen door de Borinage naar Charleroi leiden, slaagde dit tweetal erin zich bij het dozijn leiders te voegen.Maar nauwelijks had De Bruyne de leidersgroep bereikt of zijn dérailleur brak. En verloren was zijn extra krachts inspanning, die hem van de tweede op de eerste groep had gebracht. Ook Brankart, de nog overgebleven Belg in de leiders- groep, moest afstappen wegens een lekke band. En toen ook Schneider het prettiger vond in een cafétje wat te gaan drinken, waren er nog 11 van de groep van 14 man over. Brankart slaagde erin zonder hulp de groep van Bobet en Wagtmans weer te be reiken, maar achter hem sprongen telkens renners uit de groep van Van Est en Gerrit Voorting weg. Laurédi, de grote rivaal van Louison Bobet, demarreerde, Impanis_ en Robic gingen mee, Rolland en Malléjac probeerden bij hun leider Louison Bobet te komen. En ook Van Geneehten zag kans zich bij de leidersgroep te voegen. Op de onbarmhartige keien van Pont- de-Loup, toen er nog 30 km moest worden gereden, kwam Laurédi ten val. En zo waren er 20 km voor Namen de volgende renners in de kopgroep: Louison en Jean Bobet, Malléjac, Rolland, Wagtmans, Ro bic, Picot, Hassenforder, Astrua, Fornara, Monti, Impanis, Brankart en Van Geneeh ten. Bij de eerste windingen van de klim naar de Citadel nestelde Louison Bobet zich op kop, voortdurend achteromkijkend waar zijn ploegmannen bleven. Op 1 km van de finish demarreerde Van Geneehten, maar Bobet haalde hem terug met Monti en Wagtmans aan het wiel. Fris ging Wagt mans de laatste 400 meter in, maar hij sprintte niet mee en eindigde als vierde achter Bobet, Van Geneehten en Monti. In het daarna volgende uur kon men de enorme verschillen noteren, waarmede de renners binnenkwamen. De slijtageslag had zijn doel niet gemist. Zes man staakten de strijd: de Engelsen Bedwell en Wood, de Luxemburger Morn en de Australiër Beas- ley en voorts de Franse regionalen Le Ber en Bouvet. Wim van Est kwam met ruim 7 minuten achterstand in Namen aan, als tweede Ne derlander, Gerrit Voorting met ongeveer 12 minuten, Hein van Breenen en Jos Hin sen met een kwartier. Nolten met 33 mi- uur achterstand op de leider in de alge mene rangschikking, Wagtmans. En daar mede stond de Limburger het slechtst ge plaatst van het tiental landgenoten. Over een slijtageslag gesproken: de ploeg van de ïle de France stond in Roubaix Zaterdagmorgen in het algemeen ploegen- klassement op de eerste plaats. Zaterdag avond in Namen bleek het team volkomen in elkaar gestort en nam de laatste plaats in de algemene ploegcnrangschikking in. In de étappe van Zondag viel tien km voor Thionville, toen er nog 40 km waren te rijden, de beslissing in de strijd om de gele trui. Een groepje van Alomar, Kemp, Molinéris, Anzile, Mahé, Buitel en Quentin was ontvlucht en had bijna twee minuten voorsprong op het peloton, dat zich niet bepaald druk maakte over deze ongevaarlijke weglopers. De ploegleiders maakten zich reeds gereed om met de witte volgwagens naar voren te gaan, ten einde de tweede ravitaillering in Thion ville te verzorgen. Op dat ogenblik sprong Rolland weg, met aan het wiel Bober en na de negende kilometer alleen van door. Ongeveer 150 kilometer lang vormde hij alleen de voorhoede en bij Arlon (127 km) had hij bijna negen minuten voorsprong op zijn naaste volgers. Eenmaal op Luxemburgs gebied meende het peloton dat de solo van de Spanjaard lang genoeg geduurd had. Tal van tegen aanvallen tekenden zich af,waartegen Aio- mar, die vermoeid werd, geen verweer had. Eerst voegde Kemp zich bij hem, daarna Molinéris, Anzile, Mahé, Quentin en Buitel. Mahé verloor wat later door een val con tact met de leiders en ging door met Rol land, Bertoglio, en Bober, die op hun beurt de achtervolging hadden ingezet. Bober kon het tempo niet volhouden, maar de anderen voegden zich 20 kilometer voor de finish bij de kopgroep. Intussen was een peloton van zeven man komen opzetten. Van Est en Gerrit Voor ting waren hierbij, voorts Reisser, Sta- blinski, Ruiz, Gauthier en Géminiani. Maar het verschil was te groot dat zij de kop- leiders nog konden bedreigen. Twee kilometer voor de finish kon Kemj. wegkomen en won de étappe. Wagtmans kwam samen met een grote groep 11 mi nuten later binnen en dit betekende dat hy de gele trui verloor aan de Fransman Rolland, die zich in deze étappe zevende had geplaatst, mei enkele tientallen secon den achterstand op de winnaar. Behalve Müller staakte ook Gelhausen de strijd. Als 119e kwam, dus als laatste, bin nen Haan met een achterstand van 34 mi nuten en 23 sec. op Kemp, een speling van slechts 6 minuten op de tijdslimiet van tien procent. Van Dongen was vijf minuten voor Haan over de streep in Metz gekomen. Adri Voorting had 23 min. achterstand. In het grote peloton waren gearriveerd met ongeveer 12 min. achterstand, Wagtmans, Hinsen, Van Breenen, Nolten en De Groot. En Gerrit Voorting en Wim van Est wa ren er nog in geslaagd 4J/2 min. te winnen op dat peloton van ongeveer 90 renners. Toch heeft de Nederlandse ploeg een ste vige klap gekregen in het ploegenklasse- ment. De Frans-Nationale ploeg heeft de leiding veroverd met Nederland pas op de zesde plaats met 36 min. achterstand. De enige troost voor onze landgenoten is, dat Wagtmans met een totaal van 43 punten leider is gebleven in het algemeen puntenklassement (drager van de groene trui) met de nieuwe drager van de gele trui, Rolland, op de tweede plaats met 55 punten, Poblet als derde met 58 punten en Wim van Est als vierde met 62 punten. ADVERTENTIE VIRGINIA SHAG Het nationale wegkampioenschap voor amateurs, dat gistermiddag op het circuit van Zandvoort werd verreden, is op fraaie wyze gewonnen door de 19-jarige Rotter dammer Verhoef. Vijf kilometer voor het einde van deze titelstrijd legde Verhoef de grondslag voor deze kampioenstitel, door zich met een scherpe demarrage van zijn drie medekoplopers Van Steenselen, Van den Heuvel en Van Vliet te ontdoen. In zijn ren naar de overwinning was de sterke Verhoef niet meer te houden en liep zelfs nog 43 seconden uit op het door hem ver laten drietal. Hoewel er in de beginfase van deze 176 kilometer lange race reeds enkele pogingen werden ondernomen om een ontsnapping te forceren, kwam er pas in de achtste van de 42 te rijden ronden enige tekening in de strijd. Een 22 man sterke groep, waarbij o.m. Piet van Heusden, Braat, Aanraad, drie oud-kampioenen, Verhoef, Rol en De Booi, veroverde toen een kleine voorsprong en door de jacht, die men in het peloton ont ketende om deze groep te achterhalen, werd het veld deelnemers in verschillende groe- pen uiteengeslagen. lif'i Louison Bobet gaat als winnaar van de derde étappe door de finish, gevolgd door de Belg Van Geneehten, Monti van Italië en de Nederlander Wagtmans. Bertoglio. Wagtmans zag Rolland gaan, was in een oogwenk naast hem. En toen moet de drager van de gele trui met zichzelf in tweestrijd zyn geweest. Twee mogelijkheden stonden voor Wagt mans open: met Rolland, die slechts 2 min. 9 sec. achterstand op hem in de algemene rangschikking had, meegaan en zyn gele trui verdedigen of Rolland lat engaan en by Louison Bobet blijven, die kalm was blijven zitten en zijn knechtje, Rolland liet demarreren. Met Rolland meegaan betekende een strijd op leven en dood een gevecht tot het uiterste, een aanspreken van reserves, die hij waax-schijnlijk in het volgend ge deelte van de Tour de France zo brood nodig zou hebben. In de rit van Roubaix naar Namen, die door alle deskundigen als zeer zwaar was beoordeeld, had Wagtmans met succes alleen de aanval van Bobet kunnen afslaan. En nu stond hij met nog 40 km voor de boeg voor een nieuwe be slissing. Men zou lang kunnen napraten of het besluit van Wagtmans om Rolland te laten gaan en bij Bobet te blijven, juist is ge weest. Vele tegen-argumenten kunnen wor den aangevoerd, maar hoe het ook zij, Wagtmans reageerde niet en bleef in het peloton. Op dat ogenblik moet hij begrepen hebben, dat hij de gele trui in Metz kwijt zou zijn. En toen hij in het peloton binnen komend over de eindstx-eep reed en ver nam dat Rolland met een voorsprong van ruim elf minuten was gearriveerd, was de renner uit Breda niet verbaasd. Kalm ant woordde hij op een vraag, waarom hij niet met Rolland was meegegaan: „Je kunt de trui niet elk dag verdedigen, dat kost te veel kracht, dat heb ik het vorig jaar ondervonden." Heeft Louison Bobet zijn knecht Rolland naar voren gestuurd om Wagtmans uit zijn tent te lokken? Om onze landgenoot mis schien te verleiden tot een krachtsinspan ning waarop in de volgende étappes onge twijfeld 'n reactie zal moeten komen? Bobet weet dat Rolland over enkele dagen, als de Alpen in zicht komen, terugvalt en ook daarom liet hij zijn knecht rustig gaan, er zich niets van aan tx-ekkend, dat hij, de onbetwiste heerser over zijn mannen, zelf daardoor een achtei-stand van ongeveer dertien minuten op een van zijn knechten zou oplopen. En zat er' voor Bobet niet de kans in, dat Rolland de gele trui zou ver overen, hetgeen een belangrijk bedrag voor de ploeg zou oplevex-en? En misschien zou het dagploegenklassement ook nog wel door de Franse nationale ploeg worden ge wonnen, hetgeen alweer winst zou beteke nen. De lengte van de vierde étappe van Na men naar Metz was door een omleiding van de route op Luxemburgs grondgebied wat groter geworden dan de lijst aangaf. In plaats van 225 km moesten de 121 nog in de course zijnde renners er 232 afleg gen. De Spanjaard Alomar bleek grootse plannen te koesteren, want hij ging er al De finale van het tournooi om het we reldkampioenschap handbal, in Dortmund gespeeld tussen de titelhouder Duitsland en Zwitserland is met 25-13 door Duits land gewonnen, dat daarmee zijn titel van wereldkampioen prolongeerde. Bij rust stonden de Duitse spelers met 11-8 voor. Ruim 45.000 toeschouwers woonden dc wedstrijd bij. Op de voorlaatste dag van het tournooi versloeg Tsjecho-Slowakije in de strijd om de derde en vierde plaats Zweden met 13-9. De strijd om de vijfde en zesde plaats werd gewonnexx door Joegoslavië, dat Saar land versloeg met 12-5. De zevende plaats werd vex-overd door Oostenrijk door een overwinning van 11-7 op Fraixkrijk. De Italiaanse coureur Valenzano is om het leven gekomen bij een ongeluk met zijn twee liter Maserati tijdens de wedstrijd om de gouden beker van de Dolomieten. Meer dan 130 coureurs namen deel aan deze race, die over een zeer bochtig berg- traject van 383 kilometer voerde. Winnaar werd de Belg Gendebien met Mercedes, in 3 uur 23 min. 1 sec., gemiddelde snelheid 89,779 km/u. De coureur Beauman uit Londen is in Dublin om het leven gekomen toen zijn wagen betrokken geraakte bij een drie voudige botsing, omsloeg en in brand vloog tijdens de Leinster Trophy race. De race werd een zege voor Piper uit St. Albans, Engeland, die een gemiddelde snelheid be haalde van bijna 76 mijl per uur. DOOCÖCOOCX»OCCCaXCOCOOOX<XCOOOCaXO<X)CXXXXXXXXX>OCCCCCOOCCOCO<XCOOCOCOOOCCOCCOOCOOCOCCCCOCCC)CCOOCOCCCOOOOOOOOOC De xiitslag van de derde étappe van Roubaix naar Namen (210 km) luidde: 1. Louison Bobet (Fr.) 6.37.39; 2. Van Ge neehten (België) z.t. 3. Monti (It.) z.t. 4. Wagtmans (Ned.) z.t.; 5. Impanis(België) 6.37.54; 6. Robic (West) z.t.; 7. Malléjac (Frankrijk) z.t.; 8. Jean Bobet (Frank- x-ijk) 6.37.56; 9. Rolland (Frankrijk) 6.38.00; 10. Picot (West) 6.38.16; 11. Bran kart (België) 6.38.23; 12. Hassenforder (N.O.C.); 6.38.36; 13. Astrua (Italië) 6.39.00; 14. Fornara (Italië) 6.41.27; 15. 8 Sorgeloos (België) 6.45.00; 16. Van Est 8 (Ned.) z.t.; 45. ex aequo: De Groot en 8 Gerrit Voorting, met enkele andere ren- 8 ners 6.49.47; 64. Van Breenen (Ned.) 8 6.52.21; 65. Hinsen (Ned.) 6.53.00; 78. ex aequo: Nolten (Ned) en enkele andere 8 renners 7.11.09; 87. ex aequo: Adrie Voorting en Van Dongen en enkele andere H renners 7.15.51; 116. Haan (Ned.) 7.16.40. 8 Het algemeen klassement na de derde X étappe luidde: 1. Wagtmans (Ned.) 8 15.27.05; 2. Rolland (Frankrijk) 15.29.14; o 3. Robic (West) 15.30.37; 4. Louison Bobet (Fr.) 15.31.16; 5. Astrua (Italië) 15.31.37; 6. Van Geneehten (België) 15.32.09; 7. Impanis (België) 15.32.24; 8. Monti (Italië) 15.32.29; 9. Malléjac (Fr.) 15.32.31; 10. Jean Bobet (Fr.) 15.32.33; 17. Van Est (Ned.) 15.39.32. Vierde étappe De uitslag van de vierde étappe van Namen naar Metz (232 km) luidde: 1. Kemp (Lux.) 6 uur 41 min. 7 sec. (met bonificatie 6.40.07)2. Quentin (Frank rijk West) 6.41.15, met bonificatie 6.40.45; 3. Molinéris (Z.O.Fr.) 6.41.15; 4. Anzile (N.O.C.) z.t 5. Buitel (Frankrijk West) z.t.; 6. Mahé (Frankrijk) 6.41.27; 7. Rol land (Fr.) 6.41.28; 8. Bertoglio (It) 6.41.38; Alomar (Spanje) 6.41.42; 10. Gerrit Voorting (Ned.) 6.48.13; 11. Van Est (Ned.) z.t.; 25. ex aequo: grote groep ren ners met Louison en Jean Bobet (Frank- De vreugde van de 22 leiders over hun ontsnapping was geen lang leven bescho ren, want zij werden weer spoedig door een groot peloton ingelopen. Deze fusie was echter nauwelijks tot stand gekomen of de rust werd al weer verstoord door twee nieuwe demarranten: de Haarlemmer Tonny Peters en de Rotterdammer Verhoef. Dit tweetal fietste een honderdtal meters winst bijeen en kreeg toen versterking van Van Steenselen, Van Vliet en v. d. Heuvel. Ondanks het feit dat verschillende renners aan de achtervolging begonnen, liepen de vijf koplopers steeds verder uit en alleen de sterk rijdende Sassenheimer Van Hou- welingen en de Beverwijker Geldermans, slaagden erin om zich na een fraaie achter volging bij de leiders te voegen. Er waren toen ongeveer 86 km afgelegd. Slachtoffers Er waren door deze ontsnapping, die later de beslissende slag bleek te zijn, reeds vele favorieten die het bijltje erbij neer legden. Tot deze slachtoffers behoorden o.m. Ottenbros, Rol, Rusman, Aanraad (wegkampioen 1952), Kayer, Scholten, Van Heusden, Snijders, Krijn Post, Bruggen- kamp, Fok, Braspennincx, De Jongh, gebr. v. d. Putten, Schoenmakers, Heeren, West dorp, Sonnemans, Rutten. De Haarlemmer Piet Peters werd in de eerste ronde al door een lekke band voor de eindstrijd uit geschakeld. Kopgroep onbereikbaar Na de verzorging in de 24ste ronde ongeveer 100 km - vloeiden het tweede en derde groepje ineen en zodoende kwamen er twintig man op het tweede plan, die toen al tegen andei'halve minuut achterstand aankeken. Er zit nog een kans in, moeten Van 't Hof, Van Wetten, Wolfs, v. d. Brekel en Stolker gedacht hebben, want kort na de hei-groepering verlieten zij deze groep en begonnen aan een verwoede achtervol ging. Hoewel deze vijf renners enige winst boekten op de kopgroep waarin Gelder mans en Van Houwelingen de tol voor hun geleverde krachtsinspanningen van de ach tervolging moesten betalen en het tempo niet meer konden volgen bleef deze toch onbereikbaar voor hen. Want nadat eerst Wolfs en vervolgens ook Van 't Hof in het groepje achtervol gers de strijd staakten, bleef de achter stand om dezelfde tijd schommelen. Ook de kopgroep had inmiddels verlies te in casseren gekregen, want 38 km voor de finish werd Tonny Peters door een lekke band getroffen en moest de stryd nood gedwongen beëindigen. Nog tien over De strijd naderde het einde en van de 334 gestarte renners lagen er nog slechts tien in de strijd. Vijf kilometer voor de streep demarreerde Verhoef. Zijn drie makkers bleven het antwoord op dit offen sief van de Rotterdammer schuldig en kon den slechts gaan uitmaken wie de tweede plaats zou bezetten, want Verhoef konden zij in zijn zege-rush niet meer stuiten. De uitslag luidde: 1. en kampioen S. Ver hoef (Rotterdam) de 176 kilometer in 4 uur 29 min. en 30 sec. 2. op 43 sec. A. van Steenselen (Mijnsherenland); 3. M. v. d. Heuvel (Hengelo); 4. J. van Vliet (Rotter dam); 5. op 1 min. 34 sec. M. Stolker (Zui len); 6. op 2 min. en 19 sec. P. v. d. Brekel (Echt, L.)7. A. van Wetten (Noordwijker- hout); 8. op 4 min. 57 sec. L. Stevens (Els- loo); 9. Piet van Est (Fijnaart); 10. J. Me- hagnoul (Amsterdam). Nieuwelingen Als voorwedstrijd van dit kampioenschap rijk); De Groot, Hinsen, Nolten, Van Breenen, Wagtmans, allen 6.52.57; 112. Adrie Voorting 7.04.28; 116. Van Dongen 7.10.25; 118. Haan 7.15.30. Het Algemeen klassement na de vierde étappe luidde: 1. Rolland (Frankrijk) 22.10.41; 2. Wagtmans 22.20.02; 3. Robic (West) 22.23.44; 4. Louison Bobet (Frank_ rijk) 22.24.13; 5. Astrua (Italië) 22.24.34; 6. Van Geneehten (België) 22.25.06; 7. Buitel (West) 22.25.09 8. Impanis (Bel gië) 22.25.21; 9. Monti (Italië) 22.25.26; 10. Malléjac (Fx-ankrijk) 22.25.28; 16. Van Est 22.27.45; 22. Gerrit Voorting 22.32.32; 48. Van Breenen 22.39.50; 52. Hinsen 22.41.35; 58. De Groot 22.45.35; 104. Nolten 23.15.08; 105. Adrie Voorting 23.15.56; 108. Van Dongen 23.22.58; 114. Haan 23.36.20. Het ploegenklassement van de vierde étappe luidde: 1. Frankrijk 20.11.07 2. N.O.C. 20.18.04; 3. Gemengde Luxem burgse ploeg 20.24.55; 4. Frankrijk West 20.26.31; 5. Frankrijk Zuid Oost 20.27.09; 6. Italië 20.27.32; 7. Spanje 20.27.36; 8. Nederland 20.29.23; 9. Ile de France 20.34.20; 10. Zwitserland 20.38.47; 11. ex aequo: België en Engeland 20.38.51; 13. Frankrijk Zuid West 20.38.51. Het algemeen ploegenklassement na de vierde étappe luidde: 1. Frankrijk 66.44.04 2. Italië 67.05.42; 3. België 67.09.58 4. Frankrijk West 67.10.26; 5. Noord Oost Centraal 67.19.58; 6. Nederland 67.20.19; 7. Gemengde ploeg 67.32.07 8. Spanje 67.34.06; 9. Frankrijk Zuid Oost 67.35.07; 10. Zwitserland 67.44.07; 11. Frankrijk Zuid West 67.52.56; 12. Engeland 67.54.29; 13. Ile de France 68.23.39. Het puntenklassement na de vierde étappe luidt: 1. Wagtmans 43 punten; 2. Rolland (Fr.) 55 pnt.; 3. Poblet (Spanje) 58 pnt.; 4. Van Est (Ned.) 62 pnt.; 5. Ro bic (West) 64 pnt. (XOCOOOOOCOOCOOCO:OOCÖCCOCX»OC<X*XXX)OOOCCl<X>CXX)OCOOXXX)OOOOCOCX>OCCOCXX»OOCOOO<XXXX)COOOOOOCa3000C»COC>OCXX>OOOOOCXJOC S. Verhoef uit Rotterdam gaat door de finish. werd een nationale nieuwelingenwedstrijd gehouden over 58 kilometer, waarvoor eveneens een zeer groot aantal deelnemers aan de start verschpen. De uitslag luidde: 1. W. Bravenboer (Rot terdam) de 58 kilometer in 1 uur, 27 min. en 25 sec.; 2. H. Middelkamp (Kieldrecht) 3. A. Braat (Aalsmeer); 4. H. Cuvelier (Nieuw Vennep); 5. G. Duinmeyer (Bever wijk); 6. C. Dumernit; 7. H. Marinus (bei den Amsterdam); 8. ex aeqo het peloton. Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club in Zandvoort zijn de wed strijden (36 holes stroke play) gehouden om het nationaal open golfkampioenschap van Nederland. Er hadden 36 deelnemers voor ingeschreven. In het algemeen klassement werden de eerste negen plaatsen door professionals ingenomen. Winnaar werd Pennington van de Hilversumse Go\f Club met een totaal van 146 (72-74). Cramer van de Twentse Golf Club en Gerard de Wit van de Haagse Golf en Country Club klasserden zich ex aequo met een totaal van 152. Cramer maakte in de eerste ronde 80 en in de tweede 72 tegen De Wit 72 en 79. Ottevanger van de Golfclub „Texandria" legde beslag op de vierde plaats met een totaal van 155 (76-79), Ruehl (Kennemer Golf en Country Club) en Piet Witte (Golf Club „De Dommel) met resp. 156 (77-79) en 158 (80-78) eindigden als vijfde en zesde. Als eerste amateur legde Jordaan van de Twentse Golf Club met een totaal van 165 (80-85) beslag op de tiende plaats. Door een 44 gelijk spel tegen Blauw Wit in Amsterdam, legde Het Zuiden voor de vierde maal beslag op de kampioenstitel. De overige titels werden behaald in 1927, 1928 en 1930, zodat het 25 jaar heeft geduurd, voordat de hoogste korfbaltitel weder om bij Het Zuiden uit Rotterdam belandde. De wedstrijd, bijgewoond door ongeveer vijftienhonderd toeschouwers, was van veel minder gehalte dan de vorige week. Blauw Wit, dat ditmaal met aanvoerder Reuter, en de dames WoudstraSchenk en Breed ver scheen, zag kans om een aanvankelijk op gelopen 42 achterstand in een 44 stand om te zetten, hetgeen vijftien minuten voor het einde geschiedde. Vooral dit laatste kwar tier was er volop spanning, want een doel punt van Blauw Wit, had voor Het Zuiden een beslissingswedstrijd betekend. Onmiddellijk na het beginsignaal zette Blauw Wit de aanval in. Aanvoerder Reuter werd veel te fel verdedigd en twee straf- worpen waren op hun plaats geweest. Toch bleef Blauw Wit goed volhouden: tweemaal scoorde Reuter, doch evenzo vele malen an nuleerde de arbiter het doelpunt. In deze periode kwam de Zuiden-aanval weinig in actie, doch de weinige aanvallen waren wel zo gevaarlijk als die van Blauw Wit. En daardoor gebeurde het, dat treffers van Kortland en Den Hartogh de Rotter dammers een twee-nul-voox-sprong gaven bij de rust, ook al omdat Blauw Wit twee straf- worpen, genomen door Schenk en D. Woud straSchenk, miste. Feller Na de rust werd de strijd nog feller: men gunde elkaar geen duimbreeds bewegings vrijheid en vele botsingen waren daarvan het gevolg. Een wat nonchalant schot van de Blauw Wit-speler Hiensch in de zesde minuut na de x-ust betekende het eerste suc ces voor de thuisclub (12). Vlak hierna ontstond een botsing tussen de spelers Kindt en Woudstra, en beide aanvoerders moesten deze spelers tot rust aanmanen. Even later passeerde Woudstra zijn tegenstander prach_ tig en hierdoor werd de stand gelijk (22). Een minuut later mocht mevrouw Merk Schuiten op de strafworpstip gaan staan, doch ook deze internationaal faalde. Haar vakgenoot Kindt nam revanche op Woud stra en wederom had Het Zuiden een voor sprong (23), welke even later door mevr. MerkSchuiten tot 24 werd opgevoerd. Lang hadden de Rotterdammers geen plei- zier van deze stand, want in vijf minuten tijds bi-achten Schenk en mejuffrouw Michels de partijen op gelijke voet (44). Blauw Wit meende nog een zege te kun nen behalen: er waren nog vijftien minuten te spelen en daarom wei-d alles op de aan val gezet. Doch Het Zuiden verdedigde fel, soms wellicht te fel, hetgeen onder de ge geven omstandigheden begrijpelijk was. Blauw Wit kreeg in de laatste minuut een prachtige kans: Bruggeman schoot in de korf, doch de bal rolde, tot gorte teleux-stel- ling van de Blauw-Wit-aanhang en tot vreugde van de talloze Zuiden-supporters over de korf, hetgeen voor Het Zuiden het veroveren van het korfbalkampioenschap van Nederland betekende. Ongetwijfeld zal iedere objectieve toeschouwex-, die beide wedstrij den heeft gezien, moeten erkennen, dat Het Zuiden dit jaar over het sterkste twaalftal beschikte, en daarmede de titel volledig ver diende. Seriewedstrijden „Oosthoek" De winnaars van de seriewedstrijden van „Oosthoek" waren: Afdeling I 1. Haarlem; 2. Watervliet I. Afdeling II 1. Oosthoek; 2. Zaandam-Z. Afdeling III 1. Raven 2; 2. Haarlem 2. Afdeling IV 1. Nieuw Flora 3; 2. Aurora 3. Afdeling V Watervliet 3; 2. ZKC I. Promotiewedstrijd De Zaterdagavond gespeelde beslissings wedstrijd tussen Haax-lem 2 en Amsterdam- Zuid 2 werd door laatstgenoemd twaalftal met 2^0 gewonnen, zodat de Amsterdammers in de reserve tweede klasse KNKB blijven. Dit resultaat was daarom voor „Haarlem" zo teleurstellend, omdat dit niet nodig was geweest, indien de ploeg over een schutter had beschikt. Want twintig minuten vóór de rust, en in de gehele tweede helft, was Haar_ lem het meest in de aanval. Zelfs twee straf- worpen werden gemist. Nu kwam de zege bij het twaalftal, dat in het veld de mindere was, doch twee maal de korf vond en daarom toch nog verdiend won. Een aardige geste was het aanbieden van een geschenk van de Amsterdammers aan „Haarlem," omdat de Haarlemmers zoveel medewerking hadden verleend tot het vast stellen van deze promotiewedstrijden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5