Heemsteedse watertoren blanke gestalte kreeg Einduitvoering door leerlingen der T oonkunst-Muziekschool Opgezwollen situatie Kort en bondig Heemskerk in verweer tegen Beverwijkse annexatie Moeilijke restauratie voltooid bijna RHEUMA- VERRASSINGSACTIE Tweede Doopsgezinde school gaf expositie Viswedstrijd ten bate van kankerbestrijding 6 Bliksemloterij van de reddingsbrigade Tentoonstelling in Dr. Huetschool FEDERMANN Uitreiken diploma's verkeersexamens In Juni werden 26376 boeken uitgeleend Examens H COEBERGH §tudieboeke"H, De Haarlemse districts kampioenschappen Laan en v. d. Kuil op transfer lijst Amerikaanse softbalsters komen naar Overveen De laatste wedstrijden van de kringkampioenschappen DINSDAG 12 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE GOURAN'l De ingrypende herstelwerkzaamheden aan de Heemsteedse watertoren, die enige maanden geleden een aanvang namen, zijn thans in zoverre voltooid, dat men de stei gers inmiddels heeft kunnen verwijderen. Het resultaat moet voor omwonenden en passanten in zekere zin een verrassing zijn geweest, want het is nu gebleken dat de toren uitwendig een nieuwe make-up ver kregen heeft, waarvan de helderwitte kleur het aspect by dit onmiskenbaar stijve en enigszins logge bouwwerk niet weinig ten goede gekomen is. De inrit naar Heemstede van de Haarlemmermeer uit werd hierdoor dus stellig in dit opzicht verfraaid en ver beterd. Maar dit is toch niet de voornaamste reden tot het restauratiebesluit geweest, dat in Januari van dit jaar door de Heem- steedse gemeenteraad genomen werd. Want de reeds in 1910 gebouwde watertoren was intussen zodanig in verval geraakt, dat het bijna onverantwoordelijk zou zijn geweest de noodzakelijk geworden voorzieningen nog langer uit te stellen. Het gebouw be staat namelijk uit een betonskelet met baksteenvulling, maar door de indertijd te gering aangebrachte betondekking was het bewapeningsijzer op den duur aan roest onderhevig, waardoor het beton op vele plaatsen van de muren afsprong en het ijzer soms zelfs kwam bloot te liggen. Dit geschiedde vooral onder de nadelige in vloed van de vochtige zeewind, die het muurwerk poreus maakte, waardoor dit uiteindelijk geen voldoende bescherming meer tegen het regenwater bieden kon. Uiteraard leverde een en ander ook geva ren op voor de constructie van de toren. De restauratie, waarmee een bedrag van tachtigduizend gulden gemoeid is, werd op gedragen aan de firma J. H. S. Vogel uit Zwijndrecht, die het werk onder supervisie van Openbare Werken en tot volle te vredenheid van deze dienst heeft uitge voerd. Het was een moeilijk en tijdrovend werk.eerst moesten alle losse delen wor den afgehakt en het bewapeningsijzer ont- roest, voor men tot het zandstralen van de gehele oppervlakte kon overgaan. Vervol gens werd hierover weer een laag spuit- beton aangebracht, die het gebouw water dicht maakte, om de uitwendige restaura tie tenslotte te voltooien met een cement- laag van witte kwartskorrel, die het ge bouw dit heldere aanzien verleende. Bij het interieur werd eveneens een aan tal noodzakelijk geworden verbeteringen uitgevoerd. In de eerste plaats heeft men het oorspronkelijk open liggend reservoir thans afgesloten, waardoor het toetreden van stof nu voortaan onmogelijk geworden is. Daarnaast werd de gehele oppervlakte van binnen met witte kristalkalk bedekt, hetgeen een uitstekend middel is gebleken tot het weren van vliegen en andere on gewenste insecten. En nu daarbij ook de houten ramen door schokbeton vervangen zijn, is men er bij de leiding van Openbare Werken van overtuigd, dat het bouwwerk weer voor minstens veertig jaar tegen de tand des tijds gewapend is. Dit betekent dus, dat de gemeenteraad zich pas in het jaar 2000 voor het eerst over een eventuele restauratie zal moeten beraden. Functie van de toren Toen de watertoren op 1 October 1910 in gebruik genomen werd, diende deze voor namelijk als reservoir, waarin een bepaal de hoeveelheid kon worden bewaard. Daar voor had de gemeente Heemstede met Am sterdam een overeenkomst gesloten, welke per etmaal het leveren van ten hoogste 1200 kubieke meter water garandeerde; via het pompstation Leiduin. Met de uitbrei ding van Heemstede nam uiteraard ook het waterverbruik toe; om precies te zijn steeg dit tot 800.000 kubieke meter per jaar of 2200 kubieke meter per etmaal. In de zomermaanden werd wel eens een afname ADVERTENTIE 1/4 millioen gulden aan prijzen Ggk. Min. v. Just. ?2-ll-'54-LO 520/052 De slanke witte watertoren vormt een opvallend contrast met de corpulentie van de donkere gashouder op het terrein der Heemsteedse Energiebedrijven. van 3870 kubieke meter genoteerd, hetgeen dus neerkomt op een verbruik van niet minder dan 155 liter per etmaal voor elke inwoner. Een dergelijke voorraad water kan onmogelijk in de toren worden „opge slagen", zodat het bouwwerk in de loop der jaren geleidelijk van functie veranderde. Hij dient thans uitsluitend voor het nivel leren van de waterdruk, welke door de hoogte van de toren vrijwel geregeld op een veertig meter waterhoogte kan worden gehandhaafd. De eigenlijke watervoorraad wordt nu betrokken vanuit het laagwater- reservoir in Leiduin. Wanneer de uitbrei- De Bloemendaalse Reddingsbrigade, die daarvoor van B. en W. van Bloemendaal toe stemming had verkregen, hield Zondag op het Bloemendaalse strand een bliksemloterij, met als eerste prijs voor de winnaar een dames- of herenrijwiel. Reeds in de morgenuren kon men met de verkoop van loten beginnen, want vele strandbezoekers arriveerden al vóór elf uur en tegen een uur of twee waren alle loten verkocht. 's Middags geschiedde door de inspecteur van politie de heer G. L. de Rave de trek king op de politiepost aan de kop Zeeweg, en de houder van lot 1086 kan zich de gelukkige eigenaar noemen van een splinternieuwe fiets. Hij, evenals de houders van lotnummers 160 - 242 - 388 - 557 - 778 - 1215 - 1320 - 1406, kunnen zich voor het afhalen van hun prijzen wenden tot de secretaris van de Bloemen daalse Reddings Brigade, de heer S. M. Renaud, Sterreboslaan 3 te Bloemendaal. De opbrengst was netto vijf honderd gulden. In een der zalen van de Dr. Huetschool voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan het Prinsen Bolwerk in Haarlem is Maan dagavond een tentoonstelling geopend van het werk der leerlingen. Deze tentoon stelling zal vandaag (Dinsdag) geopend zijn des avonds van acht tot tien uur en Woensdagmiddag van twee tot vier uur. De ouders en belangstellenden zijn van harte welkom. Op deze expositie blijkt, dat de hoogste leerlingengroepen er zijn er tien: vijf gemengde, drie jongens- en twee meisjes- groepen in staat zijn, om voor dagelijks gebruik nuttige producten te vervaardigen. Men treft er van deze groepen, wat de meisjes aangaat, onder meer aan presen teerblaadjes van pitrietwerk, kapmantel tjes, jurkjes en kleurige boekomslagen. De oudste jongens stellen er houtwerk ten toon: droogrekjes, dienbakken, moderne krantenbakken. Van een lagere groep, die zich eveneens met houtsnijwerk bezig houdt, zijn onder meer aardige vogelhuis jes te zien. De beginnelingen zijn ver tegenwoordigd door handwerk en boeken leggers. Bovendien kan men nog met het werk van de leerlingen kennis maken tij dens een rondwandeling door de klassen: daar ligt vooral plak- en kartonwerk; ook ziet men er de vorderingen van de leer lingen op het gebied van schrijven en tekenen. Verleden jaar schreven wij naar aanlei ding van een soortgelijke tentoonstelling, dat de leerlingen van deze school voor het overgrote deel kinderen zijn, die op een lagere school één of tweemaal gedoubleerd hebben. Voordat dergelijke leerlingen de Dr. Huetschool definitief betreden, worden zij door het hoofd van deze school aan een test onderworpen. Daarna volgt onderzoek ding van Heemstede in de toekomst zulk door een psychiater. Ongeveer 20% van de een vlucht mocht nemen, dat de watervoor raad voor het inwonertal niet meer toe reikend zou zijn, dan zal hier de opstelling overwogen moeten worden van een extra laagwaterreservoir met bijbehorende pompinstallatie. Maar tegen die tijd zal de gemeenteraad ongetwijfeld nog menig uit breidingsplan in behandeling genomen moeten hebben. leerlingen kan later een zelfstandig leven leiden; onder meer de Nazorg spant er zich voor in, een vrijwel even groot aan tal na de schooltijd blijvend hulp te bieden. Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremédaille, verbonden aan de orde van Oranje Na- -au, in goud, aan W. van Wassen- berg te Amsterdam. De Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst heeft Maandagavond met een eind uitvoering in de gemeentelijke Concertzaal haar leerjaar afgesloten. Hieraan werkten leerlingen mee, die verschillende instru menten bespeelden, maar ook de zangkunst werd vertegenwoordigd en bovendien trad het „Toonkunst-orkest" zelfstandig op of als begeleidend ensemble, zodat er op deze avond geen tekort aan afwisseling was. Onder leiding van de dirigent Marinus Adam zette het „Toonkunst-orkest" het concert in met een klankschone uitvoering van muziek van Grétry, door de bekende arrangeur Felix Mottl bewerkt. De timbres der blaasinstrumenten versmolten met die der strijkinstrumenten tot een welluidende eenheid. Een belangrijke verantwoordelijke taak kregen dirigent en orkest met de begelei ding van het eerste deel van Mozart's Con cert in Es voor twee piano's en orkest. Ma rinus Adam had het orkest blijkbaar goed voorbereid, want het speelde verrassend goed en het kon een betrouwbare steun worden voor de twee leerlingen van de directeur der school, Piet Vincent, die tegen de solopartij technisch en muzikaal goed opgewassen waren. Zonder voorbehoud kon het auditorium zeer van de uitvoering genieten. Nog één keer kwam het orkest terug voor een begeleiding. Een zang-leer linge van Riek Broekman had het bij de voordracht van „Connais-tu le pays" uit de opera „Mignon" van A. Thomas nodig. De warme alt-mezzo van de leerlinge klonk in deze heimwee-aria bijzonder goed. En ook voor de aria uit de opera „Samson et Dalila" was het cantabile karakter van haar stem van grote betekenis voor de in druk der uitvoering. Bij deze vertolking werd een pianobegeleiding toegepast. Er waren nog enkele uitvoeringen, waarbij het ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Het lager onderwijs richt zich steeds meer op de practijk; een verheugend stre ven, dat er na de oorlog steeds meer in kwam. Ook de tweede Doopsgezinde school aan de Ripperdastraat die al van 1892 af bestaat, is in dit opzicht actief. Zondag middag hield men er een kleine expositie die de ouders een indruk moest geven van de prestaties, waartoe hun jongens en meisjes in staat zijn. In alle lokalen hingen massa's kleurige tekeningen en zag men de resultaten van handwerkles en slojd onderricht (het laatstgenoemde vak wordt van de derde klas af gegeven). Nergens echter waarde naar onze smaak zo'n mo derne geest als in de „proef"-klas vierde leerjaar, waar men de jeugd duidelijk maakte, dat schrijven, lezen, rekenen, taal en aardrijkskunde er niet zijn om hen een paar ongezellige uurtjes te bezorgen, maar dienen als onderdeel van het grote leven, waarin zich óók handel, industrie, ambacht en kunst bevinden. En het bleef niet alleen theorie en practijk; de gemeenschap nam er van tijd tot tijd een onderwerp uit dat tot in de puntjes werd uitgewerkt. Wij ontdekten bijvoorbeeld een geslaagd voor beeld van de weg, die de wol aflegt. Fijn- harige lammetjes pronkten op weidegrond van groen papier, er waren cartonnen fa briekscomplexen en ook hadden de leer lingen opgeplakt wat zoal van wol kan worden gemaakt. Is het leuk om op dergelijke manier aardrijkskunde te leren, het schilderen op behangselpapier met een brede kwast en echte verf moet voor de jongens en meis jes nog aanlokkelijker zijn. Ze mogen hele maal hun eigen weg volgen en worden, naar de lerares van de vierde klas, mej. A. Vrolijk vertelde, niet geassisteerd. De re sultaten waren verrassend: open en pro gressief. Vacantie in Duitsland noemde een meisje haar tekening van een groep bomen, die heel aardig was opgezet. Tenslotte waren er dan de uitgestalde schriften, die er tegenwoordig met hun plaatjes-illustraties heel wat gezelliger uitzien, „Wij zijn van mening, dat het voor de gewenste ontwikkeling van de IJmond noodlottig zou zijn, indien niet spoedig een goede samenwerking tot stand komt." Deze verwijzing in het raadsstuk, dat de gemeente Heemskerk aan haar raadsleden heeft doen toekomen, tekent kernachtig de voorgeschiedenis van de annexatieplannen, die Beverwijk ten koste van Heemskerk openbaar heeft gemaakt, zij verwijst immers naar het ontbreken van deze samenwerking. De schuld daarvan wordt in de voordracht onomwonden aan Bever wijk toegeschreven, want het college van Heemskerk stelt vast „dat het zeer on elegant is de op handen zijnde wettelijke regeling in de IJmond-aangeleden met een zodanig voorstel (het annexatieplan) te doorkruisen, temeer daar gebleken is, dat Beverwijk op dit terrein elke samen werking schuwt." Het voorstel aan de raad, dat het prae-advies afsluit volgt dan ook logisch op deze afwijzende houding van Beverwijk „Wij stellen voor aan Ge deputeerde Staten te berichten, dat naar de mening van de raad het verzoek van de raad der gemeente Beverwijk tot grenswijziging met onze gemeente niet dient te worden ingewilligd, doch te ver zoeken een regeling tot bovengemeente- lijke samenwerking te willen bespoe digen." Al blijkt zulks niet duidelijk uit de raads voordracht, de indruk blijft na lezing niet temin achter, dat het college van Burge meester en Wethouders der gemeente Heemskerk steun verwacht van hoger hand in zijn streven de hangende proble men in haar gebied niet langs geforceerde maar langs minnelijke weg op te lossen. Burgemeester H. Nielen zei ons gisteren: „Wij hopen op de ontwikkeling in de rich ting van een loyaal driemanschap in de IJmond Velsen, Beverwijk en Heems kerk". Ten aanzien van de Heemskerkse aandrang om de bovengemeentelijke sa menwerking te bespoedigen, zulks uiter aard in de vorm van een wetsvoorstel, deelde hij voorts mede, dat dit zo dient te gebeuren, dat de hele bevolking daaraan deel heeft en er kennis van kan nemen. Deze week zullen de verkeersdiploma's uitgereikt worden aan de kinderen die dit jaar met goed gevolg het verkeersexamen te Haarlem hebben afgelegd. Aan dit exa men hebben 2355 meisjes en jongens mee gedaan waarvan er 2023 geslaagd zijn, al len leerlingen van lagere scholen uit Haarlem, benevens enkele leerlingen van verscheidene Mulo scholen, die niet in de gelegenheid waren het diploma op de la gere school te behalen. De uitreiking der diploma's zal op Woensdag 13 Juli en Donderdag 14 Juli des ochtends om 9.30 uur in het Rembrandttheater en op Vrij dag 15 Juli, eveneens om 9.30 uur in de tuinzaal van het Concertgebouw plaats vinden. Een en ander staat onder leiding van de Onderwijsverkeerscommissie en de Vereniging voor Veilig Verkeer in Haar lem en Omstreken. Voorts zullen er extra onderscheidingen worden uitgereikt aan candidaten die met bijzondere prestaties het examen hebben afgelegd. De leerlin gen van de scholen van Haarlem-Zuid verzamelen zich Woensdag op de Dreef en die van Haarlem-Noord Donderdag op de Kleverlaan om vooraf gegaan door de musicerende politiekapel in een grote op tocht naar het Rembrandt te gaan. De overige scholen waaronder ook de Gere formeerde scholen, die dit jaar voor het eerst aan de officiële prijsuitreiking deel nemen, komen Vrijdag op eigen gelegen heid naar het Concertgebouw. ADVERTENTIE Stadsbibliotheek De Stadsbibliotheek van Haarlem heeft in de maand Juni van dit jaar in totaal 26376 boeken uitgeleend, waarvan 11246 in de hoofdbibliotheek, 5072 in het filiaal Haarlem-Noord, 1523 in het filiaal Haar lem-Oost, 179 in het filiaal Spaarndam, 1027 in de muziekbibliotheek, 8 in de club- en buurthuizen en 274 in het Tehuis voor Ouden van Dagen. In de jeugdbibliotheken Schouwtjeslaan, Haarlem-Noord, Haarlem-Oost en Spaarn dam werden respectievelijk 3244, 2425, 1156 en 204 boeken uitgeleend en 18 in club- en buurthuizen. De krantenzaal en de leeszaal van de hoofdbibliotheek werden bezocht door 2844 personen, de leeszaal in Noord door 485 personen, die in Oost door 91 personen; de leeszaal bij de jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan door 299 personen en die bij de jeugdbibliotheek in Haarlem-Oost door 339 personen. Er is een ernstige situatie ontstaan in de betrekkingen tussen Haarlem en Zwolle. Terwijl onze stad goede en zelfs meren deels uitstekende relaties onderhoudt met de meeste steden en stadjes in Nederland, waarbij Arnhem (dat pas geleden nog ambassadrices zond) als een bemoedigend voorbeeld mag worden aangehaald, zijn de Haarlemse banden met Zwolle tengevolge van een ongelukkige samenloop van om standigheden verkoeld. Een direct aan wijsbare aanleiding ligt in het geval van de te Zwolle ontdekte mummie, waarover onze medewerker Elias onlangs publica ties deed. Wij geven voor de zekerheid nog even een recapitulatie van de „zaak mummie," opdat onze lezers over vol doende documentatie beschikken wanneer de verhouding tussen Haarlem en Zwolle snel zou verslechteren en het onvermijde lijke onverhoopt zou gebeuren. Onze medewerker Elias schreef onder meer: „Dat er in Zwolle 'n mummie is gevonden is op zich zelf niet zo merk waardig. Iedereen die wel eens in die stad geweest is, zal zich daarover niet ver bazen. Ik weet niet of u Kampen kent? Daar moeten er nog véél meer zijn. Maar wat mijn fantasie prikkelt, is het feit dat deze kurkdroge heer, volgens de mannen der wetenschap, ongeveer drieduizend jaar geleden geleefd heeft. Ik (persoonlijk) zou nu al niet in Zwolle willen wonen, zelfs niet als president van de rechtbank, maar drie duizend jaar geleden helemaal niet. Maar goed.de man heeft er drie duizend jaar geleden geleefd en dat heb ben we te aanvaarden. Het is een weten schappelijk vastgesteld feit. Er zijn Egyp tische hiëroglyphen gevonden en men mag dus aannemen, dat het een Egyptenaar geweest is, die een baan in Zwolle had en die daar vermoedelijk van heimwee en verveling, gestorven is. U moet niet ver geten dat er toen nog niet eens een bioscoop in Zwolle was en dat de Buiten sociëteit drieduizend jaar geleden nog niet bestond." Tot zover Elias. Wij vonden dat een grappig stukje. Maar het heeft kwaad bloed gezet in Zwolle, waar men abusievelijk is gaan menen dat wij niet veel met Zwolle op hebben en er, zogezegd, op neer kijken. De Zwolse Courant heeft uiting gegeven aan de ontstemming en het volgende over het stukje van Elias ten beste gegeven: „Is dat niet een verschrikkelijk grappig stukje? We vonden het in het dagblad dat verschijnt in Haarlem, die geweldige wereldstad waar ge met de ogen staat te knipperen als ge het station uitkomt en ge u meteen opgenomen voelt in de sfeer van de voorwereldlijke rijtuigenbouw, waarvan een afgrijselijke lelijke gevel langs het minuscule plein- niet gewild hebben. tje getuigenis aflegt. Onder het nogal lang uitgerekte stukje wat we hier boven overnamen is er slechts een ge deelte van staat de naam van de heer Elias, die zijn (drukke) leven vult met schrijven van wijsgerig commentaar over dagelijkse dingen die hij uit zijn zolderkamertje gadeslaat. De Zwolse schrijver, die zich Laicus noemt, zegt dan een paar heel opzettelijke aardige dingen over het Haarlems Dag blad en besluit met de snedigheid dat hij „toch zijn lezers niet kon onthouden hoe men soms in het Westen over Zwolle denkt." Ziedaar het conflict: het is een geschil tussen Oost en West. Wij hebben de grootste achting en eer bied voor het Zwolse volk met zijn talrijke tradities en groots verleden, doch wij kunnen dergelijke onvriendelijkheden niet over onze kant laten gaan. Ten eerste moeten we wijzen op enkele propagandis tische onwaarheden. Elias schrijft nooit op een zolderkamertje. Hij woont niet in Haarlem maar in Amsterdam, van waar hij bij tijd en wijle ook ironische stukjes over de provinciestad Haarlem ten beste geeft. Maar daar trekken wij ons niets van aan. Wij voelen ons daar niet beledigd over. Wij laten die stukjes er gewoon uit. Die Laicus met zijn beledigingen over ons Stationsplein!!! Voorwereldlijke rij tuigenbouw afgrijselijk lelijke gevel minuscule pleintje geweldige wereld stad. Ogenknipperen als ge het station uitkomt. Dit alles zijn onverdiende aan tijgingen aan het adres van Haarlem, ter wijl wij nooit iets lelijks van Zwolle heb ben gezegd. Wij niet Elias wel. Maar dat is een Amsterdammer. De betrekkingen tussen Zwolle en Haar lem zijn nu van dien aard, dat het ergste moet worden gevreesd. De deur staat nog op een kier en wij zijn altijd bereid tot onderhandelen, doch wij zullen geen duim breed wijken als het om onze heiligste ge voelens gaat. De paraatheid in Haarlem wordt tot het uiterste opgevoerd. Iedere Haarlemmer is een blok graniet, waar tegen een eventuele vijand zich te pletter zal lopen. Wij zullen onze lezers van de ontwik keling der onheilspellende situatie op de hoogte houden. Intussen moet iedereen vastberaden en gewoon aan het werk blijven. Het leven moet doorgaan. Er zijn nog mogelijkheden tot een ver gelijk. Doch wij moeten ons niet verhelen, dat ook het allerergste van ons kan wor den gevraagd. Als het onverhoopt tot een uitbarsting zal komen, kunnen wij ons troosten met de overtuiging dat wij het klavier zijn onmisbare diensten verleende. Zo voor de Sonate in g van G. F. Handel, waarmede twee vioolleerlingen van Jos. de Clerck degelijk muzikaal spel gaven te horen. Een fluitleerling van Jos. de Klerk ver tolkte met mooie toonvorming en goede phrasering Handel's Sonate in F, handig begeleid door een leerling-pianist.De viool leraar Fr. Althuizen liet een leerlinge de Rêverie van Henri Vieuxtemps spelen, ro mantische muziek, bij uitstek geschikt voor de vioolklank, die de leerlinge produceerde. De heer Althuizen begeleidde haar zelf. Er was nog een mooie klarinet-voordracht te beluisteren van een leerling van de heer Ru Otto. De tweede helft van de avond bracht meer-eisende werken onder de aandacht. Zo gaf het orkest een verfijnde uitvoering van muziek uit het „Ballet de Cour" van Gabriel Pierné. Opnieuw kwam deze com ponist aan bod bij een knappe, virtuoze vertolking van een Etude de Concert door een pianoleerling van Piet Vincent. Een muzikale pianiste bleek de leerlinge van Roel Riphagen, die het bewogen stuk „An- daluza" van M. de Falla technisch beheerst speelde. Gracieuze Variaties over een the ma van Beethoven door Saint-Saëns deed een leerlinge van Roel Riphagen en een leerlinge van Piet Vincent kunstzusterlijk uitstekend musiceren. Een mooie, aantrekkelijke en geestige af sluiting van het concert werd de uitvoering van „le Carnaval des animaux" van Saint- Saëns door een leerlinge van Piet Vincent en een leerling van Bets Nederkoorn in samenwerking met het „Toonkunst-orkest". De kostelijke reeks typeringen kreeg in „Le Cygne" een hoogtepunt, waarbij een zeer mooi spelende violoncellist veel indruk maakte. Veel succes hadden ook de twee inderdaad begaafde pianoleerlingen ver diend, want hun taak was niet gering. P. ZWAANSWIJK. De volgende candidaten hebben met goed gevolg het eindexamen Mulo A afgelegd: de heren P. IJzerman, T. Waanders, J. M. Bak ker, C. Rasmussens, D. P. Smit, J. de Reus, C. J. van Noort, J. H. Koning, L. de Ruijter, J. de Bil, R. Stellingwerf, J. Slinger, J. J. K. B van Haga, J. H. B. Vermeulen, T. N. H. van Dam, en de dames Y. C. Renkes Ager- beek, H. Grim, G. de Haan, H. J. G. Kat, J. C. v. d. Mey, C. M. v. d. Kruyff, P. H. v. d. Laan, M. E. van Loon, L. E. Henning, A. van Rookhuizen, T. Cox, J. Ligtenberg, L. van Vrijssel, B. A. Tromp, M. E. A. Hoe mans, J. M. Schouwstra, M. W. Treffers, F. A. de Bu, R. Severijnse. M. W. v. d. Berge, A. W. Boers, L. Boeree. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte: M. C. van den Toorn, geboren te Rotterdam en thans wo nende te Münster (Did.) (cum laude); J. van der Veen, Leiden (cum laude). Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: V. J. F. van Kersen, Rotterdam; H. Veld kamp, geboren te Haarlem en thans wonen de te Bennekom. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: E. M. R. A. Duyck, gebo ren te Yperen (België) en thans wonende te Oegstgeest. Propaedeutisch examen god geleerdheid: J. P. Broeder, Rotterdam. Doc toraal examen klassieke taal- en letterkunde: de dames L. L. de Jong, Den Haag; S. S. Valk, Rotterdam; A. L. F. M. Schellart, Voorburg. Candidaatsexamen klassieke taai en letterkunde: mej. Th. de Jong, Leiden. Candidaatsexamen sociologie: H. G. Vrolijk, Soheveningen. Doctoraal examen sociologie: D. J. M. Knibbeer, Heerlen. Candidaats examen psychologie: mej. W. J. M. Lijbrink, Eindhoven. Doctoraal examen Engelse taai en letterkunde: J. F. van der Sloot, Bloemen daal. Candidaatsexamen E wis- en natuur kunde: H. E. Muller, Leiden. Candidaats examen F wis- en natuurkunde: W. F. Knip penburg, Leiden. Candidaatsexamen L wis- en natuurkunde; mej. C. G. M. Reyers, Lei den. Doctoraal examen sterrekunde: H. van Woerden, Leiden. Apothekersexamen: mevr. W. S. SideriusVan den Berg en dr. P. Siderius en E. L. Tan (allen te Leiden). Candidaatsexamen geneeskunde: mej. J. E. Jöbsis, Oegstgeest en de heren J. Benne- broek Gravenhorst, Haarlem; A. V. G. Bruschke, Oegstgeest; H. A. Davids, Leiden; W. Fontein Delft; W. H. A. Govaert, Stein (L.); G. J. van Hagen, Leiden, A. Huson, Voorburg: B. A. Kats, Voorburg; W. H. Klein- loog, Voorburg; J. Koudstaal, Rotterdam; W. H. Krul, Dordrecht; A. A. H. Meurs, Hilver sum; A. v. d. Spek, Zoetermeer en A. Vrij, Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde: mej. R. C. Lindeman, Oegstgeest en de heren L. C. van Andel, Haarlem; P. H. M. Beek, Sassen- heim; R. Coutinho, Oesgtgeest; H. van Dig gelen, Den Haag; J. F. van Duuren, Leiden; J. P. Dijkhuis, Leiden; G. T. van der Lin- gen, De Lier; R. Steinmetz, Wassenaar; J. Valk, Rotterdam en P. H. der Weduwen, Rotterdam. Arts examen le gedeelte: de dames M. K. Hart gr ink te Egmond aan Zee; A. M. Roëll, Den Haag en de heren D. J. Bastmeijer, Den Haag; J. F. Cal.ié, Den Haag; A. B. de Haan, Oegstgeest; C. B. Heyn, Maastricht, J. Hrouda, Leiden. K. K. de Voogd, Utrecht, E. B. G. M. v. d. Voort, Epen (Z.-L.) en A. J. T. van Wely, Wasse naar. Arts examen 2e gedeelte: de dames H. L. G. de Bruijn, Wassenaar; M. Colders, Haarlem en de heren H. G. v. d. Esch, Lei den; P. Flieringa, Haarlem; P. H. M. van Gasselt, Venlo; B. K. P. Griffoen. Delft: C. Kole, Scheveningen en M. E. Nordlohne, Goes. Doctoraal examen Nederlandse taai en letterkunde (cum laude): L. H. B. Rienks. ADVERTENTIE BOEK H ANDBL GEDEMFTfc OUOB GEACHT HAAKLIM T8LBPOON K ijoo 17977' LEVERT ALLE VOOR LAGER. MIDDELBAAR. GYMNASIAAL, NI|VERHEIDS IN UNIVERSITAIR ONDER VI|S Zondagmorgen is de hengelwedstrijd ten bate van de kankerbestrijding gehouden. De vis, blijkbaar afgeschrikt door het grote aan tal deelnemers er waren er niet minder dan 450 liet zich niet zo gemakkelijk ver schalken. De eerste prijs werd behaald door de heer W. Breeuwer met een vis van 39,2 cm. De tweede prijs was voor de heer W. Dekker met elf stuks bovenmaatse vis. Derde werd de heer M. van Thiel (10 stuks) en vierde de heer W. N. L. Molenkamp (9 st.) Donderdagavond om acht uur zal in de bovenzaal van het gemeentelijk concertge bouw de prijsuitreiking plaats hebben. Door medewerking van diverse firma's uit Haar lem en omgeving kan er een groot aantal deelnemers voor een prijs in aanmerking komen. Tevens zal, om het op die avond af te dragen saldo aan het Koningin Wilhel- mina Fonds zo groot mogelijk te doen zijn, een tombola worden gehouden. BINNENLAND Ir. J. Volmuller te Voorburg heeft een benoeming aanvaard tot lid van de staf van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington. Hij zal plan nen beoordelen voor wegenaanleg in minder ontwikkelde landen, waarvoor leningen bij de bank zijn aangevraagd. Ir. Volmuller was tot nu toe hoofingenieur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Kapitein ter zee A. H. J. van der Schat te Olivier, thans hoofd van het Bureau Or ganisatie van de Marinestaf, zal in Augustus kapitein ter zee W. J. Kruys opvolgen als commandant van Hr. Ms. kruiser De Ruyter. Kapitein ter zee Kruys wordt vlagofficier materieel. Op Schiermonnikoog landde Maandag een helicopter van de Mijnopruimingsdienst met manschappen, die een mijn, die daar was aangespoeld, hebben laten springen. Bij Koninklijk Besluit is bijzonder ver lof verleend aan mr. F. C. A. M. Tilman, president van de rechtbank te 's Hertogen bosch, tot het aannemen van de benoeming tot ridder in de orde van de Heilige Grego- rius de Grote. De delegatie van dc oecumenische raad van kerken in Nederland, bestaande uit de heren dr. E. Emmen, professor dr. J. de Graaf, ds. E. Huizing en professor P. J. Jans is naar aanleiding van haar bezoek aan de Russische kerken op uitnodiging van de patriarch van de Russdsch-orthodoxe kerk, door koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. De aanwijzing van een architect voor het nieuw te bouwen raadhuis voor Berkel en Rodenrijs heeft in de vergadering van de gemeenteraad een merkwaardig verloop ge had. B. en W. hadden voorgesteld prof. ir. J. F. Berghoef te Aalsmeer en A. J. Krop holler te Wassenaar. Zowel bij de eerste stemming als bij de herstemming staakten de stemmen met 6 tegen 6, daar een der raadsleden afwezig was. Volgens het regle ment van orde besliste daarna het lot, waar bij de heer A. J. Kropholler werd aan gewezen. De Amsterdamse kunstschilder Jan Sluijters heeft een doek „Stilleven met fruit", dawterend uit 1913, afgestaan aan het Prins Bernhard Fonds met het doel dit ter beschikking te stellen als één der hoofd prijzen voor de door Prinsse Beatrix ont worpen rebusprijsvraag. HAARLEM EN OMGEVING Aanrijding. Maandagmorgen om kwart voor acht reed de negentienjarige werkman van de P.T.T., P. L. V., uit Haarlem op de Wagenweg met zijn motorfiets een loslopen de hond aan. De bestuurder viel en kon na in het Grote Gasthuis te zijn onderzocht, weer naar huis terugkeren. Op de banen van het Kennemer Lyceum worden deze week de Haarlemse Districts kampioenschappen tennis 1955 gehouden. De resultaten van de Maandag gespeelde wed strijden waren: B-klasse. Heren-enkelspel: A. van den Hof—M. Steger 6—1, 6—1; G. Groen—J. Wijkhuizen 63, 36, 75. Dames-enkelspel: mej. C. van Buuren mej. A. Krouwels 61, 63; mevrouw C. Verhoefmej. Nita Walther 60, 64; mej. H. Kramermej. M. Bruinink 62, 6—4. C-klasse. Heren-enkelspel: Rob Vorstman A. M. Kroon 63, 62; Frits Schiphorst- Jan Groot 111—9, 6—3; K. Bakker—R. W. He ringa 61, 62; Herman SchreuderHein Blokker 7—5, 6—4. Dames-enkelspel: mej. L. Nederkoorn mej. Yvonne Prins 61, 60; mej. T. Kla*^ —mej. Marjan Ocenasek 63, 57, 6—2. In het officieel orgaan van de KNVB ls weer een uitgebreide transferlijst versche nen. Van de verenigingen uit deze omgeving heeft Haarlem Laan en v. d. Veenbrink op de lijst gezet; VSV Belfroid en v. d. Kuil, die inmiddels door Ajax is gecontracteerd, en Stormvogels Luitjes. De vereniging HCK is er in geslaagd het softbal-negental van The Cornets uit Wies- baden (Duitsland) voor het softbaltournooi van Zondag naar Overveen te krijgen. Deze Amerikaanse softbal-speelsters, die 't vorige seizoen kans zagen het kampioenschap van de Royal Air Fórce te winnen, zullen echter nog een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd spelen. Zaterdag 16 Juli zal het Amerikaanse team namelijk des avonds om zeven uur op het terrein van HCK achter het Kennemer lyceum in Overveen uitkomen tegen een officieel Nederlands softbalteam. De laatste wedstrijden om het kampioen schap van de Kring Haarlem van de KNZB zijn gisteren in het Zwembad de „Heren duinen" te Velsen gehouden. De organisatie berusste bij de Velser Zwemvereniging. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Een uitstekende prestatie werd verricht door F. Pieters op de 3 x 50 m. wisselslag per soonlijk voor heren. Zonder noemenswaar dige tegenstand legde hij beslag op de titel in de uitstekende tijd van 1 m. 58,2 sec. Op de 200 m. schoolslag dames continueerde Jopie Spoor haar kampioenschap in de tijd van 3 m. 6,9 sec. Jammer genoeg staat zij eenzaam aan de top omdat haar concurren ten ver achter haar blijven. De 100 m. vlinderslag heren ontpopte zich als een zeer interessant nummer waarbij goede tijden werden gemaakt. Rudi Prins was een duidelijke winnaar voor Wim Geurt- sen en Jan van Lit. De uitslagen van de avond waren als volgt: 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk heren: 1. F. Pieters (DWR) 1 m. 58,2 sec.; 2. C. Blok (HPC) 2 m. 7 sec.; 3. W. van Wamel (Haar lem) 2 m. 7,1 sec. 200 m. schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 3 m. 6,9 sec.; 2. C. Grens (DWR) 3 m. 20,2 sec.; 3. M. Fuykschot (HVGB) 3 m. 20,3 sec. 50 m. schoolslag jongens: 1. D. Mander- sloot (HPC) 40,6 sec.; 2. H. Holsken (Haar lem) 40,8 sec.; 3. W. Janssen (Haarlem) 41 sec. 100 m. vlinderslag heren: 1. R. Prins (HPC) 1 m. 15,4 sec.; 2. W. Geurtsen (HPC) 1 m. 16.4 sec.; 3. J. van Lit (Haarlem) 1 m. 18.6 sec 50 m. vlinderslag dames: 1. T. Steensma (Haarlem) 37,4 sec.; 2. E. Schreuder (Haar lem) 30,7 sec.; 3. E. Holsken (Haarlem) 40,4 sec. 4 x 100 m. vrije slag estafette heren: 1. HPC 4 min. 38,8 sec.; 2. DWT 4 m. 39,2 sec.; 3. Zwemclub Haarlem 4 m. 56,4 sec. 4 x 50 m. wisselslag estafette dames: 1. Zwemclub Haarlem 2 m. 34,5 sec.- 2. HVGB 2 m. 49,1 sec.; 3. VZV 2 m. 49,7 sec. De zwemkampioenschappen zijn hiermede, op de 1500 m. vrije slag na, beëindigd. Het geheel heeft dit seizoen door het goede weer een vlot verloop gehad. Het kampioenschap over de 1500 m. vindt plaats op Maandag 18 Juli in Stoop's Bad in Overveen. Het is dit jaar de eerste maal dat deze lange baan zal worden verzwommen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10