Haarlemse raad eensgezind achter B. en W. in hun strijd om de best mogelijke wegen AVONDSTILTE N.S. wilden B. en W. met de rug tegen de muur laten staan Haarlemse confectiebedrijven beginnen meisjes-vakopleiding Verkeerschaos gaat mensenlevens kosten Voldoening over eendrachtige samenwerking met burgemeesters van Bloemendaal en Zandvoort B. en W. handhaven enkelvoudige voordracht Jongen reed met bakfiets Spaarne in Haarlemse raadsleden in de bres In fabrieken en op huishoudscholen, geheel volgens leerlingenstelsel Dr. W. J. Jong bij intiem afscheid gehuldigd Lof voor scheidende R. Verbeek 7 Rijkswaterstaat in gebreke Verbijsterd Op de plaats rust Tijd winnen Doortrekken tot Dreef Baas in eigen huis In de woestijn Vacature Openbare Werken Candidaat: ir. D. N. Dammers Consequenties getrokken Expositie en zwemfeest van Centrale School „Winkelsluitingswet staat verkoop per automaat toe" De ophoging van de spoorbaan in Haarlem „Tussenoplossing" Niet te verdedigen Ouders en leerlingen droegen bij voor buitenlandse reis Burgerlijke Stand van Haarlem Botsing tussen twee fietsen in binnenstad Een drieling op „Hofgeest" Examens P. S. v. d. Vaart „zevende" Gedeputeerde Politie roept getuigen van aanrijding op Uitspraken rechtbank DINSDAG 12 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Wij moeten ons duidelijk voor ogen stellen, wat het zeg gen wil, dat de verkeerssituatie in en om Haarlem na de opening van de Velser tunnel onhoudbaar zal zijn geworden en dat een chaos op verkeersgebied zal ontstaan. Chaos be tekent namelijk niet, dat de Haarlemse straten wat drukker zullen zijn en dat de Haarlemse verkeerspolitie het wat moeilijker zal krijgen. Chaos betekent wel: mensenlevens die in gevaar zijn." Zo heeft Haarlems wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. II a p pé, op de Maandagavond gehouden extra vergadering van de Haarlemse raad, welke was gewijd aan het verkeersprobleem naar aanleiding van het voorstel aan Provinciale Staten over de aanleg van de Westelijke randweg met een Oost-verbinding tussen Heemstede en Aerdenhout, de kern van deze zaak omschreven. „Van het voorstel van Gedeputeerde Staten kan nauwe lijks gezegd worden, dat het een optimistische geest ademt, terwijl bovendien duidelijk blijkt hoe weinig men nog ge vorderd is. Het staat nog geenszins vast, hoe de Westelijke randweg zal worden aangelegd en er bestaat tussen rijk en provincie nog lang geen overeenstemming over de financie ring", zo zei wethouder PI a p p Maar er was ook reden tot vreugde: de recente moeilijk heden hadden tot een vruchtbaar contact geleid met de bur gemeesters van Bloemendaal en Zandvoort, wier aanwezig heid op deze Haarlemse raadsvergadering de goede harmonie demonstreerde. Hoewel minder intensief is toch ook een waardevol contact ontstaan met de locoburgemeester van Heemstede, wethouder E. J. van Lent, die eveneens de vergadering bijwoonde. De raad nam na de gedachtenwisseling unaniem het be sluit uiting te geven aan zijn grieven en teleurstellingen op de wijze zoals wij reeds in ons blad van gisteren hebben weergegeven. Wethouder H a p p begon zijn uiteen zetting met erop te wijzen, dat er ook met de provincie niet, geen verschil van me ning bestaat over de oorzaak van de moei lijkheden: Rijkswaterstaat is in gebreke gebleven tijdig plannen gereed te maken voor afvoerwegen naar en van de tunnel, met name de rijksweg ten Oosten van Haarlem. Het is echter onjuist, zoals Gedeputeer den thans doen, om die Oostelijke rijks weg geheel buiten beschouwing te laten en de Westelijke randweg de functie te geven van die rijksweg. Het karakter van de Westelijke rand weg immers is terecht door de Bloemen- daalse stedebouwkundig adviseur ir. De Ranitz omschreven als een toevoerweg naar de langgerekte bebouwing van de bollenstreek, en de randgemeenten van Haarlem, alsmede naar de Westelijke wij ken van die stad. De plannen voor de Westelijke randweg moeten gericht zijn op die uiteindelijke situatie. B. en W. van Haarlem zijn echter ver bijsterd van Gedeputeerden te vernemen, dat Rijkswaterstaat zich voorstelt de Wes telijke randweg tussen Zijlweg en Heem stede (ongeveer vijfhonderd meter ten Noorden van de Zandvoortse laan) op een breedte van zeven meter aan te leggen, terwijl het toch voor de hand ligt, dat het verkeer direct zo intensief zal zijn, dat de maximale capaciteit van veertien me ter nodig is. Blijkbaar wil het rijk tonen, dat het „iets" wil doen, maar wordt het geremd door financiële overwegingen. Het is echter wel zeker, dat de auto mobilist, die één keer via een „sluip-door- kruip-door-systeem" van het Delftplein naar de Zijlweg (begin van het eerst aan te leggen deel van de westelijke randweg) is gereden om daar een smalle weg van zeven meter te vinden welke hem na korte tijd weer op de drukke Wagenweg brengt, de volgende keer weer de route door de binnenstad verkiest. Bovendien moet men goed in het oog houden, dat het voorstel van Gedeputeer den slechts inhoudt, dat de Westelijke randweg met Oost-West-verbinding op het provinciale beheersplan wordt ge plaatst: daarna maken Gedeputeerden op de plaats rust tot financieel alles met het rijk in kannen en kruiken is. Met name sprekende over de Bloemen- daalse bezwaren tegen het project, zei wethouder Happé de eis tot ongelijkvloer se kruising van de Julianalaan volkomen te billijken. De burgemeester van Bloe mendaal heeft van werkelijkheidszin blijk gegeven toen hij de Westelijke rand weg via de Willem de Zwijgerlaan accep teerde, maar dan moet aan deze eis ook voldaan worden. Ook heeft Haarlem oog voor Bloemen- daals bezwaren tegen de geprojecteerde Oost-Westverbinding door Aerdenhout. Daarom heeft Haarlem voorgesteld, dat eerst de oplossing welke Bloemendaals stedebouwkundig adviseur heeft ontwor pen wordt bestudeerd. De tijd daartoe kan gewonnen worden door eerst de Zand- voorterweg op twaalf meter breedte te brengen en een mooi breed pad aan te leggen voor fietsers en bromfietsers op de verdwijnende trambaan. Het is dan echter tevens noodzakelijk, dat een directe verbinding wordt aange legd van de Viersprong in Aerdenhout naar het splitsingspunt Westelijke rand weg/Oost-Westverbinding ten Noorden van de Zandvoortselaan. De Oost-Westverbinding (op Haarlems gebied, de te verlengen Johan van Olden- barneveldlaan) werd door de provincie tot het begin van de Heemsteedse Dreef toe gedacht. Het rijk wil niet verder gaan dan de Wagenweg. Ook dit wordt door Haarlem onvoldoende geacht. Eveneens meende de wethouder, dat de kx-uisingen tussen Westelijke randweg en Oost-Westverbinding (vijfhondex-d meter ten Noorden van de Zandvoortselaan) en met de Zandvoortselaan ongelijkvloers moeten worden uitgevoerd. Dit kan door van de ophoging van de spoorbaan bij Heemstede te profiteren. Voorts vei-klaarde de wethouder zich voorstander van het verdere tracé van de Westelijke randweg langs de spoorbaan, dus niet door het bos bij Vogelenzang. Nog beter zou het echter zijn, indien het beloop verder Oostelijk werd geprojecteerd, wel ke gedachte in Zuid-Holland sterk leeft. Blijkbaar is daarover tussen de Noord en Zuidhollandse provinciale instanties nog maar weinig ovei-leg geweest. Wethouder Happé besloot zijn exposé met erop te wijzen, dat ook de beheers vorm van de Westelijke randweg en zijn ocax«cxxoocoooooccoooxooooooococoooccooooocooooooocoa 8 De hoofdingenieur-directeur van de 8 Provinciale Waterstaat, ir. C. Krijn heeft hedenmorgen voor het begin van de eer ste gewone zitting van 1955 voor de le den der Provinciale Staten een uiteen zetting gegeven over het Provinciaal j Wegenplan voor Noordholland. Deze uiteenzetting - welke voor tal van in woners van deze streek zeker niet van j belang ontbloot zal zijn - werd strikt besloten gehouden. De meeste toehoor ders behoorden tot de specialisten op j. verkeersgebied. Vele Statenleden hiel den zich overigens omstreeks kwart over elf onder genoeglijke kout in de 8 koffiekamer op. 8 xxx>oxicoooooooococooooooooc<>ooooooo:coooo3ooooocxx«oa» vertakkingen onder het oog dient te wor den gezien. Na de felle tegenstand welke B. en W. en de raad hebben geboden aan de suggestie, dat de Delftlaan in provin ciaal beheer zou komen, is het verheu gend, dat in het voorstel van Gedeputeer den daarover niet meer wordt gerept. Haarlem en Bloemendaal kunnen zich goed voorstellen, dat de rest van de Wes telijke randweg, die immers door drie ge meenten gaat lopen, beter onder provin ciaal beheer kan komen. Maar dat geldt niet voor de Oost-West verbinding, althans voor het gedeelte tus sen de aansluiting op de Westelijke rand weg en de Heemsteedse Dreef. Daarin be vindt zich immers de kruising met de Wa genweg en Haarlem heeft met de ervarin gen op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord reeds voldoende leergeld betaald: de beveiliging van dit kruispunt behoort in handen te zijn van de gemeente. Daar bij komt, dat ook de Wagenweg zelf bin nen afzienbare tijd beter in gemeenschap pelijk beheer kan komen. Wethouder Happé eindigde: „Een snelle uitvoering en een ruime visie zijn thans vereist. Nadat wij met de buurgemeenten tot zo'n verheugende samenwerking zijn gekomen, vleien wij ons met de hcor>, dat ook met het bestuur dezer provincie nog overeenstemming mogelijk blijkt en dat wij met een plan kunnen komen waarvoor wij gezamenlijk verantwoordelijkheid kunnen dragen". De vertegenwoordigers van alle fracties, die na de uiteenzetting van de heer Happé het woord hebben gevoerd, hebben zich unaniem achter de zienswijze van B. en W. van Haarlem geschaard. Niet alleen achter de F rarlemse wensen, maar ook achter de Bloemendaalse vei-langens. Dat bijvoor beeld de Julianalaan kruisingsvrij gepas seerd moet worden, stond voor iedereen als een paal boven water en de heer Schippers (K.V.P.) die vond, dat hij altijd al een roepende in de woestijn was geweest sprak over de weg door Aer denhout naar Zandvoort als over een „bar baars gedoe". Hij vreesde evenwel, dat juist die verbinding door het Oost-Westtracée zou worden geforceerd en hij plengde reeds bij voorbaat een traan over het H.F.C.- veld, dat ernstig bedreigd wordt. Evenals de heer Schippers, spraken ook de heren Spek (A.R.) en Proper (C.P.N.) hun verwondering uit over het beleid van Gedeputeerden ten aanzien van de door hen gewenste breedte van de Delftlaan in Haarlem, welke immers op de bestaande breedte van negen meter moet worden ge laten, in plaats van de door Haarlem ge- projecteex-de twaalf meter. De heren Spek en Proper vroegen voorts spoed te betrachten met de totstand koming van de Oostelijke stadsrandweg, van Delftplein via Vondel- en Spaarndam- seweg naar Oostsingelgracht en vandaar via Amsterdamsepoort en Herensingel naar Schipholweg. De heer Stoffels (V.V.D.) wijdde enige Kort geleden berichtten wjj dat de vaca ture van directeur van Openbare Werken in de vergadering van de Haarlemse raad op 20 Juli aan de orde zou worden gesteld. Inmiddels heeft de vergadering van de commissie Openbare Werken over deze voordracht plaats gehad, waarna B. en W. besloten hebben hun enkelvoudige voor dracht te handhaven. Candidaat is ir. D. N. Dammers, de huidige directeur van Pu blieke Werken te Velsen. Ir. Dammers werd op 30 September 1911 in Rotterdam geboren. Na de HBS daar te hebben doorlopen studeerde hij aan de Technische Hogeschool, waar hij in Oc tober 1935 het ingenieursdiploma behaalde. In 1936 werd hij ingenieur bij de Rijks waterstaat in Den Haag, Directie Beneden- Riviermonden en op 1 Maart 1937 kwam hij in IJmuiden in dienst van het Arron dissement Noordzeekanaal van de Rijks waterstaat. Gedurende de oorlog deed hij belangrijk illegaal werk onder de naam Geertsema. In Januari 1946 kwam hij in dienst van Publieke Werken te Velsen. gedachten aan het planologische aspect van het vraagstuk, waarbij hij de nadruk legde op de noodzaak de weg en zijn omgeving als een geheel te beschouwen: een weg is pas een weg als hij zijwegen heeft. De heer B 1 o k d ij k (Arbeid) wees erop, dat Haarlem blijkbaar wel buiten het ge zichtsveld van Rijkswaterstaat valt, maar dat juist Haarlem reeds in 1938 in een ambtelijk rapport blijk gaf de situatie te onderkennen. De laatste jaren is het pro bleem van de tunnelverbindingen op schier elke vergadering van de commissies voor openbare werken en verkeer aan de orde geweest. De heer Blokdijk wees ook nog op de verontrustende situatie van de Rijks straatweg, weliswaar met zijn minder dan tienduizend auto's per dag, nog lang niet de drukste weg van het land, maar juist gevaarlijk door zijn langgerekt tracé door dichtbevolkte wijken. De heer G o e d e e (Arbeid) vroeg zich af waarom men eigenlijk ook niet vast begon aan het weggedeelte tussen Delftlaan- Heussenstraat en de Zijlweg, waar vrijwel alle grond zich in handen van de gemeente Haarlem bevindt. In zijn slotwoord stipuleerde wethouder Happé, dat Haarlem onmiddellijk de consequenties heeft getrokken uit het los laten door rijkswaterstaat van het oor spronkelijke tracé van de rijksweg ten Oosten van Haarlem. In de eerste plaats werkt men thans aan het maken van de randverbinding tussen Delftplein en Schip holweg via de Prinsenbrug. In de tweede plaats heeft Openbare Werken een studie gemaakt van het voor en tegen van de twee tracé's van de Ooste lijke rijksweg, de route vlak langs Haar lem door de Waarderpolder, de andere langs zijkanaal F naar Halfweg en verder zuidelijk. Die studie is dezer dagen naar de minister van Verkeer en Waterstaat ge zonden, met een brief waarin herinnerd wordt aan de toezegging van de minister, dat Haarlem betrokken zal blijven in het overleg over de oostelijke rijksweg. Maandagmiddag cm half vier kwam de zestienjarige Willem de Moor, wonende in Haarlem, met zijn bakfiets, waarop twee honderd stenen geladen waren, de uitrit van de firma Smits en Rijnders aan het Zuider Buitenspaarne uitrijden. Bij het nemen var- de bocht verloor hij de macht over het stuur en reed het Spaarne in. Hij kon niet zwemmen en verdween enkele malen on der water. De drenkeling werd door enkele voorbijgangers, A. Vos en M. Gruyters, die zich gekleed te water begaven, uit het Spaarne gehaald. Willem de Moor werd, omdat hij veel water naar binnen had gekregen, naar het Grote Gasthuis vervoerd. Vanmiddag werd het provinciale wegen plan in de staten-commissies behandeld. Men kan aannemen, dat de Haarlemse visie op dat vraagstuk krachtig zal wor den verdedigd, want een aantal Haarlemse raadsleden, tevens Statenleden, die eigen lijk in een andere commissie thuis horen, heeft met leden van de wegen- en water staatscommissie geruil. Dat was onder meer het geval met de heren M e n s 1 n k en Proper. Onder de ingekomen stukken voor de vergadering van Provinciale Staten bevond zich een stroom van adressen met pro testen tegen de aanleg van het Zuidelijk deel van de Westelijke randweg door het bos bij Vogelenzang, bijvoorbeeld van het Haerlems Studenten Gildt, van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, het Instiuut voor Arbeidersontwikkeling en Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld. Deze adressen zullen met de motie van de Bloemendaalse raad en het rapport van de stedebouwkundig adviseur van Bloe mendaal over de wegenkwestie en met het gisteravond genomen besluit van de Haar lemse raad in de vergadering van 3 Augus tus worden behandeld. Op Woensdag 13 en Donderdag 14 Juli zal door de leerlingen van de Tweede Cen trale School aan de Linschotenstraat 57 a in Haarlem in het schoolgebouw een ten toonstelling gehouden worden van door de leerlingen gemaakte werkstukken, hand werken, tekeningen en boetseerwerk. De tentoonstelling is geopend des avonds van half acht tot 10 uur. Bovendien is er voor de leerlingen op Donderdagmorgen om 9 uur in het Sport- fondsenbad een groot zwemfeest, waarbij de belangstellenden eveneens van harte welkom zijn. Mr. J. Roggeveen In ons blad van gisteren konden wij reeds een deel opnemen van de behande ling van de zaak tegen de Haarlemse han delaar in rookwaren P. J. Schoen voor het Kantongerecht over de verkoop van ciga- retten uit een automaat, hetgeen in de ge meentelijke politieverordening van Haar lem strafbaar is gesteld. De ambtenaar van het O. M., die zoals wij reeds melden elf gulden boete had ge- eist, merkt in het vervolg van zijn requi sitoir op, dat de nieuwe winkelsluitingswet 1951 artikel 224 van de politieverordening niet aantast. Deze handelt over de openbare gezond heid voor kinderen en de winkelsluitings wet bemoeit zich met de arbeidsrust en een regeling van de concurrentie. Om ver dachte eventueel in beroep te laten gaan eiste de ambtenaar een boete van 11, subsidiair twee dagen hechtenis. Mr. J. Roggeveen, die als verdediger optrad, deelde mee, dat aan de totstand koming van de bepaling in 1932 de siga renwinkeliers medewerking hebben ver leend en dat de drie borden aangedrongen hebben om de verkoop van rookgerei door middel van automaten te verbieden. Vol gens pleiter is plaatsing van het artikel onder „openbare gezondheid en reinheid" niet zuiver. De verkoop van rookgerei aan kinderen is op andere wijze geregeld. Dat verbod dient gehandhaafd te worden, maar er worden zo goed als geen proces sen-verbaal opgemaakt, want de zaken komen niet op de rol van de kantonrech ter voor. Mr. Raedt: „Ik dacht, dat de sigaren winkeliers geen rookgerei aan kinderen verkochten". Vervolgens besprak mr. Roggeveen de bepalingen uit de Winkelsluitingswet, wel ke wet een aantal zaken aan het ge meentebestuur delegeert. De Winkelslui tingswet staat verkoop in automaten toe, heeft enkele regelingen genoemd en vol gens pleiter mogen lagere organen geen bepalingen maken die in strijd zijn met een rijkswet. Zijn conclusie was, dat het artikel 224 van de Haarlemse politieveror dening onverbindend is. De uitspraak volgt op 25 Juli. Het zwaartepunt van het knappe be toog, dat Haarlems wethouder van Open bare Werken, de heer W. F. Happé, Maandagavond in de Haarlemse gemeen teraad over de verkeersproblemen heeft gehouden, school in de passages welke hij wijdde aan de Haarlemse verlangens tot ophoging van de spoorbaan. Over die kwestie, zo onthulde hij, is tij dens de onderhandelingen tot twee keer toe een onaanvaardbaar uitgesproken. Zij zijn daardoor dan ook vastgelopen. Haarlem heeft zich altijd op het stand punt gesteld, dat de verkeerssituatie in deze omgeving als één geheel moet wor den beschouwd. De medewerking welke Haarlem heeft willen verlenen aan de tot standkoming van de Westelijke randweg hebben B. en W. dan ook altijd afhanke lijk gesteld van de voorwaarde, dat de spoorbaan tussen Heemstede en de Brou wersvaart opgehoogd moet worden met viaducten in de Pijlslaan en de Wester gracht. Daarmee hangt uiteraard samen de verplaatsing van het goederen-empla cement naar de Waarderpolder. Natuur lijk brengen deze werken een verhoging van de totale kosten met zich, maar dan ook is het plan pas effectief. De Nederlandse Spoorwegen daaren tegen hebben de volgende „tussenoplos sing" voorgesteld. Zij zouden bereid zijn de spoorbaan tachtig centimeter tot een meter vijftien te verhogen, waarna het Haarlem mogelijk zou zijn de beide dwars wegen te verdiepen en met een viaduct onder de spoorbaan door te voeren. Niet alleen is dit plan stedebouwkundig weinig fraai, maar bovendien zullen dan over een flinke lengte sleuven moeten worden gegraven voor het verdiepen van de weg. Dit kan slechts door het slopen van de huizen ter weerszijden. B. en W. hebben berekend, dat ten minste een tach tig nog in goede staat verkerende midden standswoningen daarvoor gesloopt zouden moeten worden. De Nederlandse Spoor wegen rekenden er daarbij op, dat het goederenstation aan de Westergracht ge handhaafd zou kunnen blijven, maar de verplaatsing daarvan is op den duur toch niet tegen te houden. B. en W. hebben daarop de spoorwegen laten weten, dat zij met een dergelijk voorstel nooit bij de raad zouden durven komen: het valt niet te verdedigen. Waar op van de zijde der spoorwegen het laco nieke antwoord kwam: „Het is ook niet te verdedigen, maar u zou met de rug tegen de muur kunnen gaan staan!" Voor die eer hebben B. en W. echter bedankt. Het heeft het College echter onaange naam getroffen, dat Gedeputeerde Staten hoewel ze bij het overleg steeds zeiden van de redelijkheid van Haarlems verlan gens in dit opzicht overtuigd te zijn in hun voorstel Haarlem verder geheel bui ten beschouwing hebben gelaten: de ge meente wordt door de Westelijke randweg letterlijk en figuurlijk „gepasseerd". Bij de buurgemeenten heeft Haarlem echter volledig begrip ontmoet voor zijn wensen. Het is ook geen zuiver plaatse lijke aangelegenheid, omdat ook Bloe mendaal en Zandvoort belang hebben bij goede transversaalverbindingen. Haarlem wil daar wel degelijk finan cieel in flinke mate toe bijdragen, maar het acht het niet billijk, dat het alles zou moeten betalen. Het zou trouwens de vraag zijn, wat de minister van Binnen landse Zaken daarvan zou denken, wan neer Haarlem besloot zijn budget te be lasten met een dergelijke pest, zo merkte wethouder Happé nog ironisch op. In Haarlem zal dankzij de invoering van het leerlingenstelsel voor meisjes een op leiding voor het confectievak voor meisjes in het leven worden geroepen, die een jaar duurt, aan het einde waarvan een examen voor het vakdiploma wordt afgelegd. De vaktechnische bekwaamheid wordt in de bedrijven geleerd maar daarnaast zal aan huishoudscholen aanvullend huishoudon- derwijs worden gegeven, bijvoorbeeld les sen in kinderverzorging, hygiëne, huis- houdonderwijs, gymnastiek enzovoort. Tijdens deze opleiding wordt reeds het CA..O.-loon verdiend. De volgende con fectiebedrijven in Haarlem hebben zich bereid verklaard aan de verplichtingen te voldoen, die aan deze vakopleiding door de regering worden voorgeschreven: „Eco- be" aan de Gedempte Oude Gracht 56, Holland-Confectie, Zijlweg 123, Nobelt aan de Iieidse Vaart 442, Confectie-Industrie Nu dr. W. J. Jong geen officiële plechtig heid heeft gewenst bij zijn afscheid als rector van het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum, is hem Maandagavond in een in tieme bijeenkomst door een comité namens de ouders van de leerlingen een blijk van waardering overhandigd. Het is een album, waarin de namen en afscheidsbrieven van de ouders zijn verzameld. Bovendien wordt de scheidende rector de mogelijkheid ge opend voor een buitenlandse reis door een inzameling, waaraan de ouders van bijna alle leerlingen spontaan hebben bijge dragen. Ook vele leerlingen en oud-leerlingen hebben zich, naar het Comité namens de ouders mededeelt, „in verband met de wij ze waarop „hun rector" zich genoodzaakt zag ontslag te vragen, gedrongen gevoeld schriftelijk, mondeling en stoffelijk getui genis af te leggen van de grote dank, die zij voelen". Bij dit afscheid deelt het comité namens de ouders voorts het volgende mede: „Zeer velen zijn zich bewust, dat dit alles slechts een zwakke poging is om uitdrukking te geven aan hun dankbaarheid. Men heeft met deze pogingen de man willen eren, die door zijn idealisme, zijn bezieling voor en diep vertrouwen in de jonge mens, meer is geweest dan alleen de leider van de school. De wijze waarop dr. Jong zijn leer lingen tegemoet trad, contact met hen ver kreeg en dit behield, was van een speciale geaardheid, een bij voortduring afgestemd zijn op de jongeren in voor hen vaak moei lijke jaren. Dit vertegenwoordigt een waar de, die in deze tijd weinig tot zijn recht lsornt. Voor het kind, nog niet zo door deze tijd beïnvloed, heeft dit echter een reële betekenis voor het verdere leven. Door menselijk begrip en tact, maar ook omdat hij met diepe overtuiging geleid werd door de grondbeginselen van dr. Maria Montessori, heeft hij zo kunnen zijn. Dr. Jong kon dan ook geen concessies doen, toen principiële wijzigingen in het lyceum werden aangekondigd. Het buitengewoon vele en goede werk aan deze middelbare Montessori-school in Kennemerland gedurende iaren is met recht uiterst moeilijke pioniersarbeid ge weest. Hieraan heeft dr. Jong zich volledig met de inzet van zijn hele persoonlijkheid gegeven". Economisch directeur provinciale ziekenhuizen met pensioen De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft vanmorgen in de vergadering van Provinciale Staten woorden van hulde en erkentelijkheid gesproken tot de heer R. Verbeek, economisch directeur der pro vinciale ziekenhuizen, aan wie op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De Commissaris herinnerde aan de eer volle loopbaan van de in 1911 als klerk in dienst der provincie gekomen functionaris die zich door zijn toewijding en kennis van zaken een der hoogste posten in de pro vinciale hiërarchie verwierf. „De heer Ver beek heeft het provinciale belang met zorg en zuinigheid gediend", aldus spreker. De Staten onderstreepten deze hulde met ap plaus. Vervolgens werd de heer J. A. Valk, economisch adjunct-directeur der provin- ciale ziekenhuizen, tot opvolger van de heer Verbeek gekozen. De Gedeputeerde L. Bouwman gaf een overzicht van diens eer volle staat van dienst op verzoek van de communistische fractie, welke geen zitting heeft in de Commisie van bestuur voor de provincale ziekenhuizen. HAARLEM, 11 Juli 1955 ONDERTROUWD: 11 Juli, Chr. J. G. van Gestel en M. H. M. Schoenmakers; G. A. W. Nuyten en A. J. Goede; W. N. Evers en B. Abbink; W. van Gend en A. M. Smits. GEHUWD: 11 Juli, R. H. Willemsen en C. G. Koopen. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, J. Z. Willevan der Wansem; F. de VriesKu- zema; A. M. Piët—van Leeuwen; P. A. SchutterWinnubst; 10 Juli, M. Nijbroek ten Bosch; P. M. Th. SweijenKors; A. G. EderveenBakker; A. H. van der Veer Cleijsen; C. M. Hoogeveen—Kuijf; 11 Juli, A. J. de KoningPirovano. BEVALLEN van een dochter: 8 Juli, C. F. MoosekerWeiter; 9. Juli, D. J. van der Wal —Timmerman; Th. Beuger—van Wijk; 10 Juli, E. KooijmanHamoen; C. J. Steffens Hermans; W. SpookBlom; W. PeperBuis; A. M. VisserKrenz; G. van der Meijvan Meekeren; M. E. PoppenRoobol; C. E. BorgstedeVermeulen; 11 Juli, P. C. Bud dingPeute. OVERLEDEN: 8 Juli, C. Band, 85 j„ Rijks straatweg; W. HogelandRam, 60 j., Wilhel- minastraat; J. W. Switters, 69 j., Zijlweg; M. A. GalisKallenbom, 84 j., Gasthuis- vest; 9 Juli, F. Zwitser, 76 j., Adriaan Loos- jesstraat; J. Chr. van Andel—Roodenburg, 69 j., Gasthuisvest; M. G. C. Walraven, 3 m., Kamperlaan. Noordwijk, Spaarne 72 en Windsor in de Koningstraat 39. Voorlichtingsavond op 15 Juli De heer J. M. Kruyd is belast met het toezicht op de naleving van de voor deze opleiding gestelde eisen. Men zal nu be ginnen met een voorlichtingsavond met modeshow op Vrijdag 15 Juli in Brink- mann. Daartoe zijn uitnodigingen verzon den aan de adressen van meer dan twee duizend meisjes, die dit jaar van de Haar lemse lagere scholen komen. Zij worden met haar moeders in Brinkmann verwacht, waar de heer J. M. Kruyd een uiteenzet ting geeft en alle mogelijk vragen over deze opleiding beantwoordt. Voorts wordt er een modeshow gegeven, waarin men de producten van de confec- tie-industrie zal tonen. Het is niet de bedoeling van deze vak opleiding, meisjes te plaatsen, die ter wille hiervan hun studie aan een huis houdschool zouden willen afbreken. Maandagavond om kwart over negen had er een aanrijding plaats op de hoek van de Grote Markt en de Barteljorisstraat tussen twee rijwielen. Een in de Barteljorisstraat rijdende wielrijder stopte om een auto uit de Zijlstraat voorrang te verlenen, hetgeen door een wielrijdster, die achter de wiel rijder reed, te laat werd opgemerkt. Zij raakte met het voorwiel het achterwiel van de voor haar rijdende fiets en viel, waarbij zij vermoedelijk haar linker pols brak. Zij werd naar het Grote Gasthuis overgebracht ccocxraxxxxccocccoooocccccocc<x)cococ<x>cx»cx:ccce»cooccc>Qc Maandag is de eigenaar van de hoeve de „Hofgeest" aan de Rijksweg verblijd met een drieling in zijn stal. Een van zijn koeien heeft aan drie welgeschapen kalveren het leven geschonken. Naar j wij vernemen maken moeder en kroost het wel. ixoccoocxcccoyxcocccc&yxxxxxzx>cco3xccccccoxoooooacó Aan het Christelijk lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen van de HBS A: W. Berkemeyer, Haarlem; H. A. Bolsenbroek, Bloemendaal; J. J. v. d. Burg, Alkmaar; J. J. v. d. Burg, Haarlem: R. P. Buurman, Hillegom; W. Doeven, Alkmaar; mejuffrouw C. A. H. Le Feber, Halfweg; W. Hobé, Zandvoort; mejuffrouw J. M. Hoede- maker, Heemstede; mejuffrouw B. van Nop pen, Heemstede; G. Poster, Zandvoort: B. E. Roos, Aerdenhout; S. W. Schouten, Heem stede; mejuffrouw M. P. B. van Steenbergen, Heemskerk: R. G. Uittenbosch, Aerdenhout; C. P. van Varik, Amsterdam; mejuffrouw A. H. A. Vledder, Hillegom. Afgewezen: twee candidaten. Aan de afdelingen van het Kennemer Lyceum slaagden voor de eindexamens HBS A: Henk van Asselt,Madeleine Beek, Roelant Bootsman, Egbert Dorlas Dorothee Dorst, Wim Kaufmann, Peter van Lit, Wilma Spel- dekamp, Inez Textor, Lieske Thijssen, Wim Vredevoogd, Jan Weduwei, Yvonne Wolff, Kees de Wreede. Niemand werd afgewezen. Voor de eindexamens middelbare meis jesschool slaagden: Ineke Alessie, Aline Beets, Bettien van den Breejen van den Bout, Anneke Elias, Wenda Feltmann, Loes Groen, Thera van Heyst, Marjolijn Koning, Mar Le vert, Carla Schot, Lies Stam, Topsy Teen stra, Anneke Verwers, Mary van Wijk. Vier meisjes werden afgewezen en één trok zich terug. Provinciale Staten hebben vanmorgen de „Zevende Gedeputeerde" gekozen, de man die moet beslissen wanneer de stem men in het uit zes leden bestaande College van Gedeputeerde Staten staken in geval len waarin een beslissing volstrekt nodig is. De Partij van de Arbeid zag haar can didaat met 37 van de 71 stemmen geko zen. Het is de heer P. S. van der Vaart uit Den Helder. De KVP-candidaat, de heer Sj. Groen uit Alkmaar, verenigde 34 stemmen op zich. De politie verzoekt degenen, die getui gen zijn geweest van de aanrijding op de Lieve Vrouwe Gracht ,hoek Spaarne tus sen een NZH-tram en een invalidewagen, waarbij de bestuurder van de invaliden- wagen om het leven kwam, zich met haar in verbinding te stellen. ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT WOENSDAGAVOND 13 Juli 8—8.45 uur Spreker: Ds. G. KOCH Organist: KLAAS BOLT Violist: G. v. d. GLAS De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38- jarige betonwerker A. V., die er van ver dacht werd in een procedure tegen zijn werkgevende handelaar in oud-ijzer A. C. S. uit Waddingxveen meineed gepleegd te heb ben. Voorts zou V. een partij schroot ver duisterd hebben. V. werd veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van twaalf maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van dx'ie jaar De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had wegens meineed een jaar en wegens de verduistering dx'ie maanden ge- eist. A. C. S., die terecht stond omdat hij tijdens de rampdagen een koelagregaat, bij Kruinin- gen opgevist zou hebben, dat, zoals later bleek uit een ondergelopen hotel afkomstig was. De officier van Justitie had tegen S. wegens verduistering twee maanden geëist, maar de rechtbank achtte het tenlaste ge legde niet bewezen en sprak de oud ijzer koopman vrij. De behandeling van twee andere zaKen tegen S. werd verdaagd tot 14 September. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 378 stuks. Prijzen: zwart 142145; lichte 153156; slagers varkens 156159; zeugen 125128. Handel slepend, zware moei lijk te plaatsen. 2. nuchtere kalveren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7