Zwaar fundament gevonden bij verbouwing aan het Haarlemse Stadhuis PÉTROLE HAHN Wijziging in rectoraat van Haarlems Avondlyceum Hypothese van middeleeuwse kloosterkerk heeft aan waarschijnlijkheid sterk gewonnen LAATSTE NIEUWS Van Est en Hinsen in de kopgroep Wegens moord tot tien jaar veroordeeld Srieven aan de redactie Motivering benoeming van directeur Openbare Werken Haarlem EHS winnaar in Schoten-tournooi 6 Acte uit 1556 Mysterieuze muur Hedenochtend 870 ver- keersdiploma's uitgereikt Jan Musch moet ooroperatie ondergaan Vlag in top bij een gymnastiekzaal Morgen landt helicopter Werkloosheid en beroeps bevolking Mej. G. A. A. v. Seters overleden L. van Ginkel overleden Ruim 23 mille voor Haarlems onderwijs Aankoop perceel hoek Jansweg-Nieuwe Gracht Amsterdamse Beurs WOENSDAG 13 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Nadat in Januari van dit jaar bij de verbouwing van bet voormalige ontvangers kantoor in het Haarlemse Stadhuiscomplex een oude muur is ontdekt, welke de vorm van het begin van een gewelf vertoonde, is thans bij de voortgezette werkzaamheden voor de interne verbouwingen van het Stadhuis een muur- fragment gevonden, dat de veronderstelling dat achter het oudste deel van het Stadhuis de ridderzaal een kerk moet hebben gestaan, niet alleen steun verleent, zoals wij in Januari schreven, maar vrijwel tot zekerheid maakt. Dit te meer, omdat daarbij ook 'n ruimte met 'n tegelvloer werd ontdekt, welke onmis kenbaar tot grafkelder heeft gediend. Het hoofd van de Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek, clr. P. Glazema, heeft zich persoonlijk van een en ander op de hoogte gesteld. Het graafwerk voor de nieuwe personeelsafdelingen aan de Oostzijde van de binnentuin (achter de kelders onder de ridderzaal) heeft trouwens nog andere resten van funderingen en een middeleeuwse faecaliënput aan het licht gebracht, terwijl ook een hoeveelheid scherven is gevonden, afkomstig van aardewerk uit een vroegere periode dan de zogenaamde Jacoba- kannetjes. Zowel dit fundament als de scherven staan los van de Kerk- fragmenten. Totdat de hierboven genoemde funde ringen en muurfragmenten werden gevon den kon de stelling over de aanwezigheid van een kerk achter het Stadhuis, aan de Noordzijde van de Kloosterhof, slechts bij de gratie van een schilderij, een kaart en een acte worden geponeerd. Maar die do cumenten wogen blijkbaar toch niet zwaar genoeg. Het schilderij bijvoorbeeld Christus voor Pilatus van de Meester van Bellaart (1475) vormt, wat het décor van de rechtsscène betreft, een fotografisch vrij nauwkeurige weergave van het Haarlemse Stadhuis. Achter de ridderzaal doemen twee beuken op van een kerk met een toren. Nu schrijft een kunstkenner als mr. M. J. Schretlen, die het doek omstreeks 1930 op de markt bracht, in een in dat jaar verschenen artikel in „Oud-Holland", dat de schilder de Stadhuistoren „enigs zins vrijelijk plaatste". Haarlems gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, gefascineerd door de inderdaad steeds boeiender blijkende lotgevallen van het Haarlemse stadhuis, tekende bij deze passage aan, dat Schretlen met deze be wering misschien heel wat „vrijelijker" was dan de schilder met zijn plaatsing! Schretlen wijdt namelijk ook verder nog uit over de vorm van wat hij voor de stadhuistoren aanziet, wonderlijk, want reeds uit het schilderij van de Meester van Bellaart blijkt naar onze mening een opmerkelijke stijl en accentverschil tussen de toren en het stadhuis: ook sti listisch past de toren veeleer bij de daar achter geschilderde tweebeukige kerk. Wat de laatste betreft neemt Schretlen aan, dat de schilder ter wille van de compositie enige bouwwerken naderbij getrokken heeft, die ongeveer in de lengte-as van het Stadhuis lagen, bijvoorbeeld Zijl- of Ur- sulaklooster. Dat de kerk er in werkelijk heid niet gestaan zou hebben, acht Schret len ook waarschijnlijk, omdat de bekende Haarlemse geschiedschrijvers Ampzing, Schrevelius en Van Oosten de Bruyn over haar bestaan niet reppen. Dat is inderdaad merkwaardig; nog merkwaardiger mag het dan wel heten, dat de schrijver toch nog een slag om de arm hield en de mogelijkheid dat er toch een kerk stond niet geheel uitsloot. Het allermerkwaardigst is wel, dat hij de uit 1578 daterende kaart van Thomas Thomaszoon als bewijs aanvoert, „waar op deze plek als onbebouwd staat aange geven". Maar wie de kaart goed bekijkt ziet die mysterieuze kloosterkerk er wel degelijk staan! Intussen is er nog een derde, wellicht zelfs overtuigendste document. In een acte uit 1556 wordt namelijk gesproken over een voorgenomen uitbouw aan het Stad huis, welke het licht in het Kerkkoor niet zou mogen onderscheppen. Het blijft intussen een wonderlijk geval, dat deze grote kloosterkerk uit de ge schiedschrijving is verdwenen. Voor mr. Phaff is daarom het thans op ongeveer anderhalve meter diepte opge graven muurfragment bijzonder belang rijk. Zijn reeds op Donderdagavond 20 Januari tijdens een lezing over de geschie denis van het Stadhuis uitgesproken hypothese, dat er alle reden is om aan te nemen, dat inderdaad aan de Noordzijde van de kloostertuin de kloosterkerk heeft gestaan, krijgt daardoor een stevige grond slag. Op dat ogenblik was alleen nog de gewelfde muur bij het ontvangerskan toor bekend, terwijl tevens dikte en zwaarte van de fundering van de Noor delijke wand van de oude kloostertuin zeker niet door de huidige bebouwing wordt gerechtvaardigd. Het thans opgegraven fundament is vooral ook belangrijk, omdat het kenne lijk deel heeft uitgemaakt van de ronde achtermuur van de kerk, de absis. Ook de kleine ruimte met tegelvloer is een aan wijzing voor een vroegere grafkelder. Verder opgravingen in de binnentuin van het Stadhuis zullen nodig zijn om de reeds thans zo houdbaar gebleken hypo- tese kracht bij te zetten. Bij de werkzaamheden voor de nieuwe personeelsafdeling in de binnentuin zijn de grondwerkers op een enorm dik fun dament gestoten, dat loodrecht op het muurwerk van de ridderzaal staat. Deze kloostermoffen waarvan de lengte door nauwkeurig nameten een aanwijzing kan zijn voor de bouwperiode waren niet gemetseld, maar slechts stevig aan- eengeschoven. De betekenis van deze vondst is nog niet duidelijk.. De gedachten gaan thans uit naar de mogelijkheid, dat voor de ridderzaal waarvan de bouw in het algemeen later dan 1250 wordt gedateerd op dezelfde plaats een ander belangrijk gebouw heeft gestaan. Daarop zouden ook de ge vonden scherven van het aarde werk kunnen dui den. Bij hetzelfde werk is ook een faecaliënput uit de eerste grafe lijke tijd gevon den. Waarschijn lijk stond deze put van twee meter middellijn op de een of andere wijze in verbin ding met de rid derzaal. Beide vondsten zijn in middels weer on der de aarde en de vloeren van de nieuwe secretarie afdeling bedolven. In Lutzelfluh, 99 km. van de start, van de étappe van vandaag, lagen negen renners 7.08 minuten voor op het peloton. Het waren Walkowiak (Noord-Oost), Fantin! (Italië), Van Est (Nederland), Dacquay (lie de France), Hoorelbecke (He de France), Ca put (lie de France), Hinsen (Nederland), Stablinski (Noord-Oost) en Gauthier (Frank rijk). Een reproductie van het schilderij van de Meester van Bellart, een der sleuteldocu menten in het onderzoek naar een in ver getelheid geraakte episode van de ontwik kelingsgeschiedenis van het Haarlemse Stadhuis. Het pijltje wijst naar de toren welke door Schretlen indertijd voor de Stadhuistoren werd aangezien en die vol gens mr. Phaff bij de daarachter liggende kloosterkerk behoorde. Hedenochtend waren 870 kinderen in het Rembrandt-theater aan de Groote Markt verzameld, waar de uitreiking van ver- keersdiploma's plaats had. De heer A. M. M. van Loon, voorzitter van Vereniging voor Veilig Verkeer in Haarlem en om streken hield een kort openingstoespraakje en vervolgens werden de diploma's uitge reikt. Zestien jongens en acht meisjes kre gen op het diploma een extra vermelding, daar zij hun examen op zeer correcte wijze hadden afgelegd. Bovendien ontvingen Jacque Terreehorst, Norati Djamil en Kees Pot een aparte loffelijke vermelding daar hun prestaties bij het afleggen van de ver- keersproeven wel de allerbeste waren. De heer L. J. van Meehelen heeft vervolgens met de kinderen gezamenlijk enige iiedjes gezongen, waaronder het verkeerslied, waarvan hij de tekst zelf gemaakt heeft. Dit lied heeft drie coupletten, die respec tievelijk betrekking hebben op voetgan gers, fietsers en het snelverkeer. Vervolgens werd er voor de jongens en meisjes een uitgebreide verkeersfilm ge toond en na afloop ontvingen allen een ge vulde koek. Bij de uitreiking der diploma's was tevens aanwezig de algemene direc teur van de Vereniging voor Veilig Ver keer. Morgenochtend zullen in hetzelfde theater wederom uitreikingen van verkeersdiplo- ma's plaats hebben, evenals op Vrijdag ochtend in het Concertgebouw. Om negen uur zullen een groot aantal kinderen zich op de hoek Kleverlaan Schoterweg verza melen en vooraf gegaan door een geluids wagen naar het Rembrandt-theater lopen. De toneelspeler Jan Musch is opgeno men in het Academisch Ziekenhuis te Lei den voor het ondergaan van een oor operatie. De kaart van Thomas Thomaszoon uit 1578. De pijl wijst naar de kloosterkerk, welke de tuin (tegenwoordig de binnenplaats ach ter de Pandpoort) aan de Noordzijde beschutte. Met de bouw van een gymnastiekzaal aan de P. H. van der Leyschool in Haar lem-Noord vlotten de werkzaamheden. Vrijdag zal het hoogste punt bereikt wor den en dan gaat de vlag in top. Des mor gens om halftwaalf zal wethouder D. J. A. Geluk de vlag hijsen. De zaal aan de P. H. van der Leyschool is de tweede, die thans in aanbouw is. Enige tijd geleden deed wethouder Geluk de vlag in top gaan bij de gymnastiekzaal van de Christiaan Huy- gensschool in Haarlem-Zuidwest. Morgen, Donderdag 14 Juli, zal de eer ste helicopter van de zomerdienst Haar lemRotterdamZandvoort op het terrein aan de Wagenweg en de Emauslaan lan den. Het toestel wordt omstreeks elf uur verwacht. Tussen elf uur en halfvijf zal er gelegen heid bestaan tot het maken van vluchten van Haarlem naar Zandvoort en terug. De helicopters zullen uitsluitend op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag in Haarlem en Zandvoort landen. In het overzicht over de werkloosheid in het gewest Haarlem zijn de cijfers over de verhouding met de manlijke beroeps bevolking niet juist vermeld. Aan het einde van het vorig kwartaal was het aan tal niet normale werklozen 3 per duizend mannen, die in het gewest Haarlem in een beroep werkzaam zijn en aan het einde van het afgelopen kwartaal (30 Juni) was het aantal gedaald tot 2. Het landelijk cijfer was op laatstgenoemde datum 7 per duizend man uit de manlijke beroepsbe volking. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft het gerechtshof té Leeuwarden opgelegd aan de 45-jarige vrouw J. van B. te Warffum, die aldaar op 2 Mei 1946 haar man P. van der V. door het toedienen van vergif van het leven beroofde. De Groninger rechtbank had haar tot v>.;en jaar met aftrek ver oordeeld. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering gevorderd. Een foto van de opgegraven fundamenten in de binnenplaats van het Stadhuis. Links boven ontwaart men de stevige muur welke een deel van de absis van de klooster kerk moet hebben gevormd. Daaraan grenst de grafkelder, waarvan de tegelvloer in vrijwel ongeschonden toestand werd teruggevonden. Ket volgende cursusjaar van het Haar lems Avondlyceum zal onder leiding staan van een andere rector. Moeilijkheden tus sen het curatorium en de heer J. D. van Dijck hebben ertoe geleid, dat het eenjarig contract het is bij avondlycea gebruike lijk, dat de arbeidsverhoudingen per jaar worden geregeld van de huidige rector niet door het curatorium is vernieuwd. Er is reeds een opvolger aangewezen, doch diens definitieve benoeming is nog van een aantal factoren afhankelijk. De moeilijkheden tussen het curatorium en de heer Van Dijck, wiens verdiensten voor de opbouw van het Haarlems Avond lyceum door niemand betwist worden, zijn, naar ons werd meegedeeld, in de kern van de zaak van persoonlijke aard, ook al von den deze moeilijkheden in eerste instantie haar oorzaak in enkele beleidsverschillen. Deze beleidsverschillen kunnen echter zeer verschillend worden geïnterpreteerd. Bij sommigen bestaat de indruk, dat het cura torium en met name de voorzitter daarvan zich op het standpunt zou stellen, dat het Avondlyceum een school zou moeten zijn voor „een geestelijke élite" en dat de rec tor daarentegen voor een ruimere toelating zou zijn. Dit wordt echter door het curato rium ten stelligste betwist. Wel is men daar van oordeel, dat een aanstaande leer ling van het Avondlyceum inderdaad een redelijke mate van zekerheid moet kunnen bieden de studie met kans op succes te vol tooien. Dat is echter niet alleen afhanke lijk van zijn intelligentie, maar ook van zijn huiselijke omstandigheden, waarbij niet alleen aan financiële, maar ook aan mentale factoren gedacht moet worden. In die zin, dat een Avondlyceïst een goede intelligentie met voldoend doorzettings vermogen moet combineren, kan men in derdaad van een geestelijke élite spreken, aldus de voorzitter van het curatorium. In de waardering van de verwachtingen welke men van een aanstaande leerling kon koes teren is er meer dan eens van een aanmer kelijk verschil van inzicht tussen de rector en het curatorium sprake geweest. Het curatorium stelt zich op het stand punt, dat juist zijn sociale verantwoorde lijkheid jegens de aanstaande leerling tot afwijzing kan nopen. De rector meent zij nerzijds, dat het curatorium daarbij te hoge normen hanteert. Een ander verschilpunt hoewel min of meer een gevolg van het reeds genoemde betrof de grootte der klassen. Ook daar bij wilde het curatorium, dat zich mede verantwoordelijk voelde voor de besteding van de gemeentelijke en rijkssubsidies, minder ver gaan dan de rector, zich base rende op het grote verloop dat de bevol king van een avondlyceum eigen is. Geheel los van deze kwesties staat het „ontslag" aan de 42 leraren aan het Haar lems Avondlyceum. Van ontslag is eigen lijk geen sprake, omdat, zoals reeds werd vermeld, de dienstverhoudingen bij dit schooltype van jaar tot jaar bekeken wor den. Ook dat is een gevolg van de geheel eigen aard van een avondlyceum, waarbij aard en omvang van de schoolbevolking van jaar tot jaar sterk uiteen kunnen lopen. De juiste gang van zaken is echter, dat dit jaar de betrekkingen van alle lera ren aan het avondlyceum per advertentie vacant zijn gesteld. Het betreft hier een geste van het curatorium jegens de plaat selijke lerarenorganisatie, welke enige be zwaren had tegen de min of meer „beslo ten" wijze van recrutering van leerkrach ten zoals die tot nu toe werd gevolgd.Daar- bij is de in functie zijnde leraressen en leraren echter onmiddellijk meegedeeld, dat een eenvoudige verklaring hunnerzijds, dat zij hun betrekking uiteraard een nevenbetrekking gecontinueerd wensten te zien, voldoende zou zijn. Tenslotte vermelden wij nog, dat de verschillen van inzicht welke tussen be stuur en dagelijkse leiding van het Haar lems Avondlyceum waren gerezen en het beleid van het curatorium, onderworpen zijn geweest aan een onderzoek van een commissie onder leiding van de inspec teur van het middelbaar onderwijs, de heer A. J. S. van Dam. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat het be leid van het curatorium juist is. De heer Van Dijck meent evenwel, dat zijn zienswijze bij dat onderzoek niet vol doende tot uiting is gekomen. Hij gaf evenwel toe, dat inderdaad de basis voor een vruchtbare samenwerking met het curatorium thans te smal is gewor den, hetgeen ongetwijfeld door vele zijner leerlingen en collegae om de door hem be toonde werkkracht betreurd zal worden. ADVERTENTIE DE WAARBORG VAN EEN MERK Sinds 70 jaar is Pétrole Hahn onverva n g ba ar voor de verzorging, ne en gezondheid van r van man, vrouw en trole Hahn behoort wastafel zoals zeep tandpasta. tegen haaruitval en hoofdroos IMP.: FIRMA A MAAS. AMSTERDAM In de ouderdom van vierendertig jaar is overleden mejuffrouw C. A. A. van Seters, onderwijzeres aan de Christelijke Oplei dingsschool aan de Dreef te Haarlem. Ge durende drie jaar heeft zij haar krachten aan deze school gegeven en haar heengaan wordt in kringen van het onderwijzend per- soneel, leerlingen en ouders diep betreurd. Voor de oorlog is zij werkzaam geweest als onderwijzeres in het voormalige Nederlands Oost-Indië. Een deel van de bezetting bracht zij in een kamp door. Voor mejuf frouw Van Seters te Haarlem werd be noemd was zij werkzaam bij het Christelijk onderwijs te Beverwijk. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag om twee uur op de Noorderbe graafplaats. Verkort weergegeven Speeltuin. Dat de heer A. S. toen hij de plannen hoorde om van het Brouwers plein een speeltuin te maken hiertegen was, en met hem vele anderen, is begrij pelijk. Het uitzicht op een plein is nu een maal mooier dan dat op een speeltuin. Dat hij echter in de maanden, die er daarna intussen zijn verlopen niet van mening is veranderd en zegt dat hij de speeltuin en de speelgelegenheid best zou willen mis sen geeft geen blijk van gemeenschapsge voel en de heer A. S. bekijkt de zaak naar mijn mening nogal erg egoïstlnch. Dat vol gens zijn zeggen velen het rrret hem eens zijn lijkt mij erg onwaarschijnlijk, gezien de reacties van de pleinbewoners van eni ge tijd geleden en nu. De heer A. S. ziet blijkbaar nog steeds niet in, dat een speel tuin tot een noodzakelijkheid is geworden. Het rapport, dat enige maanden geleden verscheen en waarin het speeltuinwerk „onmisbaar" wordt genoemd, spreekt hier over duidelijke taal. Het is jammer dat hiervoor een plein moest worden opgeof ferd maar dat is niet de schuld van de speeltuin. De gemeenteraad had hier te kiezen tussen: een plein of een speeltuin, waarvan de hele buurt profiteert, tenkoste van een plantsoen waarop enkelen een mooi uitzicht hebben. Dat dit laatste is gekozen geeft blijk, dat een speeltuin in deze buurt geen overdadige weelde is. Wat de hulde van de heer A. S. voor de dienst Hout en Plantsoenen over het keu rige onderhoud betreft: men doet dit thans nog en men heeft tenminste zoveel moge lijk om het uitzicht gedacht en gezorgd voor een mooie beplanting zodat de bewo ners van het Brouwersplein over enige tijd niet veel meer van de speeltuin zul len zien. J. H. Opgezwollen situatie. Wij zien met 9pan ning uit naar verder nieuws over de be trekkingen tussen Zwolle en Haarlem. Ge zien de grote groep Zwollenaren in Haar lem mogen we wel attent zijn op spionnage. Het is een aardige afwisseling in deze hondsdagen! Vergeet u niet uw lezers op de hoogte te houden! Naschrift: Zeker vergeten we dat niet! Van spionnage is ons nog niets gebleken. Er is in Zandvoort een auto van een Zwol lenaar gestolen, maar het is best mogelijk dat dit niets met de zaak te maken heeft. Er zal heus nog wel nieuws over 'deze kwestie komen! Red.) Ter toelichting van hun voorstel om ir. D. N. Dammers, directeur van Openbare Werken der gemeente Velsen te benoemen tot directeur van Openbare Werken en van het Gemeentelijk Grondbedrijf te Haarlem, delen B. en W. aan de leden van de Haarlemse gemeenteraad mee, dat zij in een advertentie sollicitanten hebben opgeroepen. In de advertentie was de eis gesteld: grote practische ervaring en organisatieta lent. Wegens het feit, dat het directoraat gedurende tal van jaren, zij het met enke le onderbrekingen, door de plaatsvervan gend directeur moest worden waargeno men, waardoor een nieuwe verdeling van werkzaamheden bij de topfuncionarissen noodzakelijk is, hebben B. en W. bij het onderzoek van sollicitanten in het bijzon der getracht een indruk te krijgen van hun organisatievermogen en gevoel voor verhoudingen. Van de omstreeks dertig sollicitanten hebben B. en W. er een aan tal ontmoet en naar deze een onderzoek ingesteld. Tenslotte hebben zij ten aanzien van één bovendien een psychotechnisch onderzoek laten instellen. Bij beschouwing van al de ten dienste gekomen gegevens hebben B. en W. van Haarlem tenslotte hun keuze doen vallen op ir. D. N. Dam mers van Velsen. B. en W. menen in deze candidaat de man gevonden te hebben aan wie zij de leiding van het bedrijf van Openbare Werken kunnen toevertrouwen. Het feit, dat ir. Dammers 43 jaar oud is, betekent naast zijn veelzijdige ervaring, een grote aantrekkelijkheid, omdat het nodig is, ter wille van de vele en belangrijke werken welke door het bedrijf van openbare wer ken moet worden voorbereid, gedurende een reeks van jaren een continuïteit in de leiding te hebben, welke de gang van za ken ten goede komt. Derhalve zijn B. en W. verheugd ir. Dammers voor te dragen. Jaarwedde verhoogd Wat de salariëring betreft menen B. en W., dat de thans aan de functie verbon den jaarwedde geen genoegzame beloning is in vergelijking tot hetgeen van de te benoemen functionaris zal worden ge vraagd. Daarom stellen zij de gemeente raad voor de jaarwedde van de directeur van Openbare Werken en het Gemeente lijk Grondbedrijf te bepalen op f 17.280 tot f 19.800 en de bezoldiging van ir. Dam mers met ingang van de datum van zijn benoeming te bepalen op f 18.540. (Wij merken op, dat het topsalaris van de di recteuren van de bedrijven in Haarlem op 1 Juli j.l. is f 15.576). In de ouderdom van bijna 65 jaar is te Haarlem overleden de heer L. van Ginkel, die een groot aantal jaren gewerkt heeft op de Centrale Werkplaats der Nederland se Spoorwegen; de laatste twee jaar ge noot hij van zijn pensioen. Gedurende acht jaar heeft hij het penningmeester schap waargenomen van de Woningstich ting „Patrimonium". B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om een bedrag van f 16.209 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen met het oog op de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onder wijs op een nader aan te wijzen terrein in of nabij het uitbreidingsplan „Park wijk" in Haarlem-Oost (de thans in nood- localiteiten gevestigde Koningin Juliana- school). Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan het bestuur van de vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs in Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaffen van boeken ten behoeve van de school aan de Nassaulaan 37a wegens de invoering van een nieuw programma voor de handelsvakken. Hiervoor zal een bedrag van ten hoogste f 1890 uitgetrok ken dienen te worden. Voorts stellen B. en W. de raad voor om een bedrag van f 1115 ter beschikking te stellen aan het R.K. Parochiaal kerkbe stuur van onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo voor het aanschaf fen van een taperecorder en een schrijf machine ten behoeve van de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Eemstraat. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad om voor de verbetering van de directeurska mer van de gemeentelijke handelsavond school aan de Zijlvest 27 een bedrag van ten hoogste f 4312 uit te trekken. B. en W. van Haarlem hebben aan de ge meenteraad voorgesteld voor f 28.000 voor de gemeente aan te kopen het perceel Jans- weg 59, hoek Nieuwe Gracht 56-56a, waar in thans een handel in tweedehands goede ren is gevestigd. De aangrenzende terrei nen zijn reeds eigendom van de gemeente. Met het oog op een mogelijke bebouwing van deze terreinen is het bezit van het be treffende perceel naar de mening van B. en W. voor de gemeente van belang. Bo vendien biedt de eigendomsverkrijging van dit perceel de mogelijkheid tot verbetering van de ongunstige verkeerssituatie op de hoek van de Jansweg en de Nieuwe Gracht. Hoewel EHS de finalewedstrijd van het Schoten-honkbaltournooi zonder veel In spanning won, werd het slot toch nog even bijzonder spannend, toen HFC „Haarlem" in de laatste slagbeurt met slechts één speler uit nog 3 honken bezet kreeg. Door enkele slecht door 't EHS-veld verwerkte slagen wa ren de Haarlemmers Koning, Bandstra en v. d. Bruggen op de honken gekomen, waarna de jeugdige Doornbos de moeilijke taak had deze spelers thuis te brengen, waardoor de stand alsnog gelijk zou komen. Hierin slaag de hij niet en nadat Tromp (EHS) de Haar lem-aanvoerder Koning op de thuisplaat had uitgetikt, zorgde hij met een fraaie aangooi naar zijn clubgenoot v. d. Ham dat dit dub belspel een einde aan de moeilijkheden maakte en de zege werd veilig gesteld (41) De grondslag van deze volkomen verdien de EHS-overwinning werd reeds in de eerste innings gelegd toen aanvoerder Vre- negoor met drie honken bezet een driehonk- slag plaatste en zijn club hiermede een vei lige 3—0 voorsprong bezorgde. Reeds in de volgende innings werd het voor EHS zeer critiek, toen werper Jacobs aan drie Haarlemspelers een vrije loop toe stond, doch zijn vervanger Schuitemaker loste de moeilijkheden fraai op, zodat de voorsprong behouden bleef. In de vierde innings werd deze voorsprong zelfs nog vergroot toen v. d. Ham" door enkele fouten in het Haarlem-veld de thuis plaat kon bereiken (40). Dit werd Haar lem toch te bar en toen v. d. Putten met vier wijd op de honken gekomen door uitstekend honklopen tot het derde honk was doorgedrongen, profiteerde hij van een door geschoten bal en bereikte met een sliding de thuisplaat (41). De Haarlemmer Nonnekens nam in de zesde innings het werpen van Van Elteren over en deed dit ongetwijfeld zeer verdien stelijk. Dit voorbeeld volgde ook EHS in de volgende innings, toen Schuitemaker zijn clubgenoot Jacobs ging vervangen. Hij kreeg het nog even moeilijk, doch zoals reeds be schreven loste hij de moeilijkheden weer goed op met de steun van zijn ploeggenoten. Na afloop werd de wisselbeker met een toepaselijk woord door de Schoten-voorzitter de heer A. Pols aan het winnende negental overhandigd. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 1017/lO 325 466% 445 617% 121 197 186 142 151 274% 227 234% 234% 71% 152 93% 62% 32 110% Openings koersen 101% 327 465 444 615 123 197 185 143 153 274% 227</Ï 234% 234% 70% 154 93% 62% 32% 109

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10