Sovjet-Unie zou verdeling van Duitsland willen handhaven Weerbericht Als geen onmiddellijk accoord over hereniging mogelijk is OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hittegolf kostte aan bijna 200 West-Europeanen het leven IJmond-raad zou drie gemeenten tot elkaar kunnen brengen Ruth Ellis hedenmorgen terechtgesteld Treinbestuurder staakte de rit wegens noodweer Optimisten in Bonn teleurgesteld Mr. Stikker hekelt misbruik hulpbronnen Temperatuur is boven 80 graden gestegen in de meeste landen Wetsontwerp van verstrekkende betekenis voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk Het woord is aan., Wolken voor de zon 70e JAARGANG No 3 WOENSDAG 13 JULI 1955 299e JAARGANG No 155 Laatste pogingen om haar leven te redden faalden Nehroe juichend ingehaald te Nieuw Delhi Plan van Faure Jhr. Teixeira de Mattos naar Nederland terug Geen vrije keus van militaire bondgenootschappen Bespreking K.V.P.-K.N.P. nog niet afgesloten Stork levert motoren aan buitenlandse werven Almelose scholieren raak ten slaags met politie Hoa Hao-troepen aan Golf van Siam omsingeld Ho Tsji Minh in Moskou Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN/WASHINGTON (Reuter) Radio-Moskou heeft een verklaring van het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" omgeroepen, waarin wordt gezegd dat de Sovjet-Unie voorstandster is en blijft van een politiek, die leidt tot het ontstaan van een herenigd Duitsland. „Het argument van bepaalde per sonen in het Westen, dat de Sovjet-Unie gekant is tegen een herenigd Duits land, omdat zij er bevreesd voor zou zijn, is niet steekhoudend. De Sovjet-Unie heeft in de afgelopen oorlog bewezen op eigen kracht een Duitsland te kunnen verslaan, dat de beschikking had over de Europese hulpbronnen. Thans, nu Sovjet-Rusland veel machtiger is dan ten tijde van de Duitse aanval, heeft het veel minder reden om bevreesd te zijn voor de mogelijkheden op militair en economisch gebied van een herenigd Duitsland". De Sovjet-Unie zou gaarne de oprichting zien van een collectieve beveiligingsorganisatie in Europa. Alle landen die zouden willen toetreden, zouden daartoe in staat moeten zijn, aldus „Tass". „In de nieuwe omstandigheden, voort vloeiend uit het van kracht worden van de Parijse verdragen, is de vraag van be slissend belang of West-Duitsland een mili taristische staat wordt, die is opgenomen in een militair bondgenootschap, of dat er stappen worden genomen een dergelijke ontwikkeling in West-Duitsland te voor komen". Het is ontoelaatbaar, dat deze belangrijke kwestie voor de hereniging van Duitsland ondergeschikt is aan de kwestie op welke wijze de verkiezingen zullen worden gehouden. „Indien het in de hui dige omstandigheden niet mogelijk is on middellijk tot overeenstemming over her eniging van Duitsland te komen op vrede lievende en democratische wijze, zal het noodzakelijk zijn dit probleem geleidelijk tot oplossing te brengen door middel van vermindering van de internationale span ning". Reuters correspondent meldt uit Bonn, dat de West-Duitse regering over betrouw bare aanwijzingen beschikt, dat de Sovjet delegatie naar de komende Geneefse con ferentie zal voorstellen een stelsel tot wederzijdse beveiliging in het leven te roepen, dat gebaseerd zou moeten zijn op de huidige verdeling van Duitsland. De Sovjet-Russische diplomaten in de Weste lijke hoofdsteden hebben naar verluidt, in de laatste tijd gepoogd steun voor dit denk beeld te verwerven. Zij zouden hierbij hebben willen werken op mogelijke gevoe lens van onbehagelijkheid in die West- Europese landen, die aan hun Oostgrens een verenigd, herbewapend Duitsland zien herrijzen. De deskundigen der Westelijke landen, die voorbereidend werk verrichten voor de Geneefse conferentie en die Vrijdag verslag zullen uitbrengen aan de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frank- (Van onze correspondent in Londen Vanmorgen is de 28-jarige Ruth Ellis die haar gewezen minnaar had doodgeschoten, in Londen opgehangen. Zoals altijd stond er een Psalmenzingende en biddende me nigte buiten de gevangenismuren. Pogin gen, die gisteren nog zijn gedaan om haar leven te redden, faalden. Ruth Ellis scheen veranderd. Eqrst wilde zij sterven, maar gisteren, toen er enige nieuwe hoop daagde, scheen zij het leven te willen be houden. Er werd politieversterking gezonden naar het voorplein van de gevangenis, waar zich voor de poort opgewonden tonelen af speelden, vooral bij de aankomst van de ouders van Ruth, zowel als toen de aan kondiging van de op handen zijnde execu tie aan de buitendeur werd bevestigd en toen de beul arriveerde. Voortdurend klon ken uit de massa spreekkoren op. Als een litanie noemde men de namen van de laatst terechtgestelden Evans-Bentley-Allis. De Daily Mirror, Engelands populairste dagblad, publiceerde op de voorpagina een felbewogen protest van de bekende journa list Cassandra tegen de executie van me vrouw Ellis en tegen de doodstraf in het algemeen, die zoals hij opmerkt dooi- bij na alle beschaafde volkeren is afge schaft. De „Times" haalt commentaren aan van Franse bladen, die uitermate geschokt zijn door het geval Ellis, aangezien in Frank rijk een dergelijke, uit hartstocht begane moord, met niet meer dan een paar jaar gevangenisstraf zou worden gestraft of zelfs slechts tot voorwaardelijke veroor deling zou hebben geleid. De Engelsen bezitten een soort onver biddelijke hardheid, die ook op andere ter reinen tot uiting komt. zoals in de kastij ding als schoolstraf, en de geseling, die in bepaalde gevallen nog wordt toegepast. NIEUW DELHI (Un. Press) Een jui chende menigte brak in Nieuw Delhi door een driedubbel politiecordon ter verwel koming van premier Nehroe op het vlieg veld Santa Cruz bij zijn thuiskomst van de lange reis door Europa en Azië. Het is zijn langste afwezigheid buitenslands ge weest sedert hij negen jaar geleden pre mier van India werd. Nehroe die er vermoeid uitzag, zei onder meer dat het verlangen naar vrede alge meen was in de landen die hij bezocht en voegde m aan toe dat het grootste welkom dat hem in het buitenland ten deel was gevallen niet hem persoonlijk had gegolden maar het land dat hij vertegenwoordigde en waarvan men hem als het symbool had gezien. rijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, hebben te Parijs de N.A.V.O.- raad ingelicht over hetgeen het Westen te Genève naar voren zal brengen. De per manente N.A.V.O.-vertegenwoordigers zijn zodoende in staat hun regeringen in de gelegenheid te stellen de Westelijke plan nen te bestuderen, voordat deze Zaterdag in de raadszitting worden besproken. De Franse premier Faure werkt aan eigen plannen voor de Geneefse confe rentie. Hij zou, aldus wordt van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen, voor De trein die Dinsdagavond om 19.05 in Groningen moest aankomen uit het Wes ten, heeft in Assen zeven minuten ver traging ondervonden omdat door het he vige noodweer de reizigers niet durfden in- en uitstappen en de bestuurder niet verder durfde rijden. De bovenleiding van de spoorlijn tussen Zoetermeer en Gouda is Dinsdagmiddag een uur gestoord geweest door bliksem inslag. De treinen moesten over enkel spoor rijden, waardoor ernstige vertraging ontstond. Woning: afgebrand Een landarbeiderswoning van de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiks- oord, bewoond door het gezin F. ten Veen is Dinsdagavond als gevolg van bliksem inslag tijdens een hevig onweer tot de grond toe afgebrand. Hoewel de brand weer van Vledder spoedig ter plaatse was, kon het pand niet meer gered worden. Het vee dat zich in de schuur bevond, onder meer een aantal varkens, kon tijdig in vei ligheid worden gebracht, doch een partij hooi, alsmede de gehele inboedel ging ver loren. Ambtenaarswisseling in Moskou De Nederlandse ambassadeur te Mos kou, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, is na een ambtsperiode van twee jaar en vier maanden, uit de Sovjet-Unie naar Nederland vertrokken. Zijn opvolger, de heer D. von Balluseck, wordt binnenkort in de Russische hoofdstad verwacht. De vertrekkende ambassadeur werd uit geleide gedaan door de chef-protocol van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken, F. Molotsjkof, door de staf van de Nederlandse ambassade en door verschei dene leiders van diplomatieke missies in Moskou. De Nederlandse ambassadeur vertrok met een vliegtuig va nde R.A.F. in gezel schap van de Engelse ambassadeur, Sir William Hayter. Sir William Hayter gaat voor besprekingen naar Londen. deze beraadslagingen de volgende voor stellen willen doen: de grote mogendheden moeten een ontwapeningsovereenkomst sluiten en het hiermede bespaarde geld storten in een fonds voor hulpverlening aan economisch onvoldoende ontwikkelde gebieden; er moet, in de een of andere vorm, een stelsel tot wederzijdse beveili ging tot stand komen, waarbij mogelijk aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" controlepunten zouden moeten worden in gericht, opdat geen voorbereidingen voor een verrassende aanval kunnen worden getroffen en er moet tussen Oost en West een vrijer verkeer van goederen, toeristen en „denkbeelden" tot stand komen. BONN (ANP) De Russische verkla ring over het Duitse vraagstuk heeft in de bondsrepublek slechts diegenen verrast, die aan de vooravond van de conferentie van Genève nog een sensatie uit Moskou verwachtten. Officieel heeft men zich in Bonn nog niet geuit, doch in politieke kringen gelooft men, dat de verklaring een domper zet op de verwachting van wei nige optimisten, die meenden, dat het Duitse probleem in Genève nader tot een oplossing gebracht zou kunnen worden. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet-rege ring opnieuw is gekomen met de voof Duitsland weinig belovende voorstellen om beide helften van het land afzonder lijk onder te brengen in een veiligheids pact. Tegen zulk een ontwikkeling is in politieke kringen in Bonn al vaak met na druk gewaarschuwd, temeer daar men ook aan Franse zijde bepaalde sympathieën voor zulk een oplossing vermoedt. In de eerste perscommentaren in Bonn komt men tot de slotsom, dat de bespre kingen voor Duitsland in Genève weer van dezelfde basis zullen uitgaan als die van vorig jaar in Berlijn. Kernpunt van de Russische verklaring acht men, dat hier mede duidelijk wordt gemaakt, dat de Russen niet bereid zijn een verenigd Duits land de vrije keus van zijn militaire bond genootschappen te laten. Men vreest on der deze omstandigheden, dat alle even tuele gesprekken over de modaliteiten van vrije verkiezingen in Duitsland, evenals in Berlijn, spiegelgevechten zullen blijven. In socialistische kringen in Bonn ziet men daarin een bevestiging van de opvat ting der oppositie, dat geen Duitse oplos sing bereikbaar zou zijn, zolang dé eis wordt gehandhaafd, dat Duitsland zich bij een der wereldblokken zal kunnen aan sluiten. In regeringskringen wijst men er op, dat de Russen opnieuw hun bedreiging ongeloofwaardig hebben gemaakt, volgens welke zij na de aanvaarding der Parijse verdragen niet meer over Duitsland zou den willen onderhandelen. GENèVE (ANP) Op de 20ste zitting van de Economische en Sociale Raad der UNO heeft de leider der Nederlandse dele gatie, mr. D. U. Stikker, Nederlands am bassadeur te Londen, erop gewezen dat de internationale economische samenwerking vooral wordt bemoeilijkt door de nog steeds bestaande spanning tussen de communisti sche en niet-communistische wereld, waar door de landen gedwongen worden een groot deel van de productieve hulpbronnen te besteden voor de uitbreiding van het mi litaire potentieel inplaats van voor verho ging van de levensstandaard. Dit betekent een verkeerd gebruik van de productieve hulpbronnen. Wanneer het deel, dat nu voor militaire doeleinden wordt gebruikt, zou worden aangewend ter verhoging van de levensstandaard in de minder ontwik kelde gebieden, zou de levensstandaard in die gebieden met bijna de helft kunnen worden verhoogd. LONDEN (United Press) De hittegolf die sedert enige dagen in West-Europa heerst van de Ierse Atlantische kust tot aan het IJzeren gordyn heeft aan bijna 200 mensen het leven gekost, merendeels door verdrinking. Zware stormen hebben in Frankryk en Italië ernstige schade aan gericht aan de druivenoogsten. Het groot ste aantal doden betreuren Italië en Zwe den respectievelijk 33 en 31. Sedert de hit tegolf vorige week begon. In de meeste landen is de temperatuur boven de 80 graden Fahrenheit gestegen. Duitsland telt 27 doden, Frankrijk 24, België 17, Groot- Brittannië 15, Ierland 13, Noorwegen 13, Denemarken 13 en Nederland 5, een totaal van 191. In Zweden werd roomijs gerantsoe neerd. In sommige restaurants werden de regels van de etiquette verzacht en was het toegestaan zonder das of jasje te di neren. In het Britse House of Lords gin gen de traditionele witte pruiken af. In Florence werd een temperatuur ge meten van 94, in Zuid-Frankrijk 90 en in Stockholm 88 graden. In België worden stormen voorspeld. In Engeland waar het gisteren bijzonder warm is geweest zijn in enige districten reeds stoi-men losge barsten. Behalve in Wales, kwamen er ook voor in Devon, Cornwall en Dorset. De hoogste temperatuur werd geregistreerd te Kendal in Westmoreland, namelijk 87 graden. De temperaturen in Jutland kwamen boven de 80 graden. Tenminste drie per sonen kwamen om het leven door zonne steek. Vijftig anderen werden door de hit te bevangen. In Frankrijk kwamen bij onweder ten minste twaalf personen om het leven. In de streek rond Bordeaux is dertig per cent van de druivenoogst teloor gegaan. Door onweersbuien en daarmede gepaard gaande stortregens ontstonden er in Noord-Duitsland overstromingen. In Frankfort was het 27 graden Celsius en in München 24. Meer dan 500 mensen zijn voor zonnesteek en-brand behandeld in ziekenhuizen in Dublin (Ierland). De vlieghaven Shannon heeft drie uur dicht gezeten door hevige mist. In Napels werd 88 graden genoteerd. In Oslo passeerde de temperatuur de der tig graden Celsius (86 F). In Stockholm werd 84 graden geregistreerd. De zon brandde in de omgeving van IJsland zo hevig, dat het ijs daar aan het smelten is gegaan. IJsschotsen brachten het scheepvaartverkeer in gevaar. Volgens de voorspellingen zal het war me weer aanhouden. Hoger dan de Sint Pieter, alleen door de Eiffel-toren overtroffen, rijzen aan weers zijden van de Straat van Messina twee stalen torens op. Zij zijn gebouwd om het eiland Sicilië van Italië uit te voorzien van electrische stroom. De kabel, die aan de torens wordt opgehangen, overspant een afstand van 5Va kilometer. Ze hangt in het midden 80 meter boven de zeespiegel - de torens zelf zijn ruim 200 meter hoog - en kan op elk willekeurig punt met een dood gewicht van 25 ton belast worden. De werklieden die zich met de bouw en overspanning bezig houden, hebben een speciale keuring ondergaan. Ze voelen zich op de grote hoogte best op hun gemak. De wijzigingen op allerlei terrein in het gebied aan de IJmond hebben het nood zakelijk gemaakt, om naast de stedebouwkundige voorzieningen, die thans hun voor lopige neerslag in een ontwerp streekplan voor de IJmond-Noord hebben gevonden, evenals enkele voorzieningen op bestuurlijk terrein te treffen, uitmondende in een ontwerp van wet voor de instelling van een IJmond-raad van 19 leden. Het is duidelijk, dat onder de gegeven omstandigheden voor een evenwichtige en gezonde ontwikkeling van dit territoir een zeer nauwe samenwerking tussen de drie genoemde gemeenten volstrekt vereist is, en dat deze samenwerking, die veelomvat tend moet zijn, en veelal diepingrijpend zal blijken, zeer bijzondere eisen stelt. Meer eenheid De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans door bemiddeling van Gede puteerde Staten aan de drie gemeentebestu ren (Velsen, Beverwijk, Heemskerk) een voor-ontwerp van wet doen toekomen, dat een speciale bestuursregeling voor het gebied der drie gemeenten bevat, met het oogmerk, meer eenheid in de leiding van de ontwikkeling in dit gebied te brengen en te verzekeren, dat de noodzakelijke beslissingen zonder onnodige vertraging tot stand zullen komen. Het wetsontwerp voorziet in de instel ling van een IJmondraad, een door de kie zers der drie gemeenten gekozen verte genwoordigend lichaam, waaraan de taak is toebedeeld een werkplan op te maken voor de evenwichtige ontwikkeling van het gebied aan de IJmond, met inachtne ming van geldende streek- en uitbreidings plannen. Ter uitvoering van dit werkplan zullen de bestaande raden der drie afzonderlijke gemeenten „plannen van uitvoering" moe ten vaststellen. Het wetsontwerp voorziet verder in noodzakelijke wijziging en aan vulling van deze plannen en geeft voor schriften omtrent de verdeling van de kos ten van de in het werkplan opgenomen voorzieningen. Gedeputeerde Staten zullen tot taak hebben er op toe te zien, dat de nieuwe regeling tot haar recht kan ko men, waartoe het ontwerp hun de nodige bevoegdheden verleent. Aantasting autonomie Door deze nieuwe regeling zullen der halve zekere bevoegdheden aan de drie af zonderlijke gemeenteraden worden ont nomen. Hoezeer dit enerzijds ook mag worden betreurd, de ontwikkeling van de laatste jaren maakt dit onvermijdelijk, en naar de mate, waarin de gemeentebestu ren zich door begrip voor de noodzake lijkheid van samenwei-king in het gemeen schappelijk belang van het gehele IJmond- gebied laten leiden, zullen zij de nieuwe regeling minder gevoelen als een verlies en haar veeleer zien als een werkzaam Reeds lang worden besprekingen gevoerd tussen speciale commissies uit de Katho lieke Volkspartij en de Katholieke Natio nale Partij om te geraken tot herstel van de Katholieke eenheid in de politiek. Thans verluidt dat nog deze maand de samen smelting van de KNP met de KVP een feit zou worden en dat zou zijn overeengeko men dat tenminste drie oud-leden van de KNP volgend jaar een verkiesbare plaats zouden krijgen op de candidatenlijst van de KVP voor de Tweede Kamer. In tot oordelen bevoegde politieke klin gen in Den Haag wordt dit bericht echter voorbarig genoemd. De besprekingen zijn nog niet afgesloten en de laatste tijd zijn juist weer verschillen van inzicht aan de dag getreden over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de brede basis-politiek, die het bereiken van een accoord moeilij ker maken. middel, dat hun hier geboden wordt. De minister heeft vertrouwen, dat een dergelijk begrip in voldoende mate in het IJmondgebied aanwezig zal blijken. Daar bij valt te bedenken, dat het nieuwe lichaam, de IJmondraad, evengoed als de raden der drie gemeenten, afgezien van de voorzitter, die door de kroon zal wor den benoemd, geheel uit de eigen mensen van het betreffende gebied zal zijn sa mengesteld. De gemeentebesturen hebben thans tot 15 September de tijd gekregen zich over het voorontwerp van wet uit te spreken. De samenstelling van de raad zal zijn: 11 Velsenaren, 7 Beverwijkers en 1 Heemskerker; de burgemeester en wethou ders zullen verkiesbaar zijn evenals niet- politici uit het bedrijfsleven of anderzins, zodat deze IJmond-raad dwars door de politieke partijen heen het algemeen be lang van de IJmond kan dienen. Op 18 Juli zal prinses Astrid van Noor wegen bij de werf van Swan, Hunter and Wigham Richardson Ltd. te Wallsend-on- Tyne in Engeland het dubbelschroef-pas- sagiersschip Bergensfjord te water laten. Voor dit schip, dat wordt gebouwd voor een rederij in Oslo, levert Stork de twee voortstuwingsmotoren, die elk een vermo gen hebben van 9300 pk bij 130 omwente lingen per minuut. Stork-voortstuwingsmotoren worden ook geleverd voor de vrachtschepen Gabon kust en Camerounkust, die door de Stoomvaart maatschappij Nederland in opdracht zijn gegeven aan de Howaldtswerke Hamburg A.G. Burgemeester: „Houding van politie was ook niet steeds juist" Na de incidenten, welke zich de vorige week in Almelo hebben voorgedaan tussen gemeente-politie en groepen scholieren, waarbij lyceumleerlingen slaags raakten met politieagenten en de commissaris van politie omver werd gelopen, heeft de offi cier van justitie te Almelo persoonlijk een onderzoek ingesteld, zo deelt mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo mee. „Hierbij is komen vast te staan, dat er niets is gebeurd, dat de justitie aanleiding geeft tot ingrijpen", aldus verklaart de burgemeester. „Wel is bij dit onderzoek gebleken, dat eendeel van de Almelose jeugd zich, met name in de laatste jaren, niet bewust is van wat men ook als jeug dig persoon in een geordende maatschap pij kan doen en moet nalaten. Speciaal heeft dit verschijnsel zich geopenbaard ge durende de Braderie-dagen. Anderzijds is de conclusie van het onderzoek, dat de houding van enkele leden der politie tij dens deze dagen niet altijd tactisch en juist geweest is. De commissaris van po litie is hierop gewezen". Daar het optreden van de Almelose po litie er, speciaal sedert de bevrijding, bij voortduring op gericht is een dienende taak te vervullen ten behoeve van de bur gerij, heeft de burgemeester een beroep gedaan op de jeugd, ouders en leerkrach ten, zich hiervan bewust te zijn om zo doende te voorkomen, dat gebeurtenissen als thans zijn voorgekomen zich zullen herhalen. „Innerlijke en uiterlijke bescha ving kunnen nooit genoeg worden gewaar deerd en zijn een eerste vereiste voor zelf- respect", aldus de burgemeester. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Bul wer Ly tton „Armoede is een inbreuk op de persoonlijke vrijheid". SAIGON (AFP/Reuter).. Strijdkrachten van het Vietnamese nationale leger hebben de troepen van de opstandelingenleider Bacut omsingeld na een landing bij Rach- gia aan de Golf van Siam, zo wordt officieel gemeld. Bacut heeft de wijk genomen naar een fort dat vroeger door de Vietminh is gebruikt. Maandag is zwaar gevochten, waarbij vele leden van de Hoa Hao-secte werden gedood. Tussen het nationale Laotiaanse leger en eenheden van de communistische, met de Noord-Vietnamese Vietminh verbonden Pathet Lao wordt niet meer gevochten. In diplomatieke kringen in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane meent men, dat de krachtige, door de aanvallende communis tische bataljons ondervonden tegenstand, de communisten zeer heeft verrast. PARIJS (Reuter/AFP). Ho Tsji Minh, de president van Noord-Vietnam, is te Moskou aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld omhelsde de Vietminh-president de Russische leiders die ter begroeting aan wezig waren, en kuste hen op beide wan gen. Onder hen bevonden zich president Worosjilov, partijleider Kroesjtsjev, pre mier Boelganin en de ministers Malenkov en Molotov. Ho Tsji Minh kwam van Mon golië, dat hij bezocht na communistisch- China. Het heeft indertijd zijn politieke scholing in Moskou gekregen. Het KNMI deelt mede: Maandagmiddag ontstond boven Frank rijk een kleine storing, die zich sindsdien langzaam naar het Noorden verplaatste en gisteren boven Nederland was aangekomen, waar zij zich nu nog bevindt. Het gevolg was, dat de onweersactiviteit in ons land zov/el gisteren overdag als de afgelopen nacht sterk toenam. Wel kwamen lang niet overal in het land onweersbuien voor maar waar zij vielen brachten zij dikwijls een flinke hoeveelheid regen. Van de Nederlandse waarnemingssta tions meldde tot nu Gilze Rijen de meeste neerslag (17 mm.), Eelde en Leeuwarden hadden elk 12 mm. Tengevolge vak de grote vochtigheid van de lucht ontstond de afgelopen nacht op verscheidene plaatsen mist. Bovendien dre ven met de naar Noord-West gedraaide wind in Zeeland en Zuid-Holland mist en lage wolken van zee uit binnen. De luchtdrukverschillen zijn thans in ge heel Europa uitermate klein. De warme lucht, die overal op het continent aanwezig is, ligt dan ook vrijwel stil, zodat het zomerweer voortduurt. Voor Nederland moet evenwel een klein voorbehoud worden gemaakt. Het is te verwachten, dat de zwakke wind morgen overwegend uit zee zal gaan waaien. Aan gezien op de Noordzee thans veel mist en lage wolken worden aangetroffen, moet in toenemende mate met het binnenkomen van deze zonverdrijvers rekening worden gehouden. In de Noordelijke provincies zal het daarom morgen waarschijnlijk wat minder warm zijn dan vandaag. On weersbuien zullen nog niet geheel tot het verleden behoren. De kans hierop is van avond het grootst. (van hedenmorgen 7 nnr) weers- toestand Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. onbewolkt half bew. nevel regenbui onbewolkt nevel onbewolkt licht bew. nevel geheel bew. onbewolkt nevel mist geheel bew. licht. bew. licht. bew. nevel onbewolkt c '"S C— C 03 Sr 13 WNW 2 ONO 2 windstil NO 2 W 2 windstil ONO 1 windstil NW 2 windstil ZO O ONO NO ZW windstil windstil windstil ONO 3 r* G <D C C G 6 ES ZS 31 0 24 0 26 5 28 0 22 0,1 28 0 26 0 27 0 25 0 26 0 26 2 26 0 28 11 27 2 25 0 27 0 24 0,2 30 0 30 0 Neerslag laatste 24 uur. VERANDERLIJKE BEWOLKING Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met in de na nacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral aanvankelijk nog enige regen- of onweersbuien. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 14 Juli Zon op 4.37 uur, onder 20.57 uur. Maan op onder 15.46 uur. Maanstanden 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 Juli Hoog water: 8.59 en 21.29 uur. Laag water: 4.28 en 16.52 uur. Donderdag 14 Juli Hoog water: 10.01 en 22.32 uur. Laag water: 5.24 en 17.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1